Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/4511-56/16-3/EC
z 12 kwietnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2016 r. (data wpływu 21 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W przyszłości zamierza przekształcić działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka Kapitałowa”), zgodnie z art. 551 § 5 oraz art. 584¹ - 584¹³ ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm., dalej: „KSH”). Przy przekształceniu może wystąpić sytuacja, w której wartość nominalna obejmowanych udziałów w Spółce Kapitałowej będzie niższa od wartości przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. W takim przypadku powstała nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy. W kolejnym kroku Wnioskodawca zamierza dokonać przekształcenia Spółki Kapitałowej w spółkę komandytową (dalej jako: „Spółka Komandytowa”). W wyniku przekształcenia, Wnioskodawca zostanie wspólnikiem Spółki Komandytowej. W przyszłości Wnioskodawca zamierza zbyć ogół praw i obowiązków wspólnika w Spółce Komandytowej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


W jakiej wysokości Wnioskodawca powinien rozpoznać koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika w Spółce Komandytowej?


Zdaniem Wnioskodawcy, powinien on rozpoznać koszt uzyskania przychodu w wysokości równej wartości podatkowej przedsiębiorstwa na dzień objęcia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Kapitałowej.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 10 § 1 KSH, ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (art. 10 § 2 KSH).

Jeżeli chodzi o charakter ogółu praw i obowiązków wspólnika - prawa majątkowe to prawo podmiotowe pozostające w ścisłym związku z ekonomicznym interesem uprawnionego, związane z jego majątkiem oraz charakteryzujące się dwoma podstawowymi cechami - zbywalnością oraz posiadaniem określonej wartości majątkowej. Ogół praw i obowiązków w spółce osobowej (m.in. w spółce komandytowej) stanowi zatem prawo majątkowe w rozumieniu art. 18 ustawy o PIT.


W związku z powyższym przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu jego zbycia będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o PIT.


Powyższe potwierdza judykatura. Przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 października 2011 r., sygn. II FSK 857/10 uznał, że „ogół praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, stanowiący konglomerat uprawnień i obowiązków o charakterze majątkowo-korporacyjnym, składa się na jego udział w spółce. Wprawdzie nie jest tożsamy z udziałem w spółce kapitałowej, ale na gruncie obrotu cywilnego stanowi prawo majątkowe, kwalifikowane do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.do.f.


W odniesieniu do zbywania ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce osobowej ustawa nie przewiduje szczególnej metody ustalania dochodu. W związku z tym będą miały zastosowanie zasady ogólne.


Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 20 ust. 3 i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.


Powyższe oznacza, że przychód ze zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce osobowej powstanie w momencie otrzymania lub pozostawienia do dyspozycji zbywającemu pieniędzy i wartości pieniężnych i będzie przychodem z praw majątkowych.


Przychód ten można pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu. Przepisy ustawy o PIT nie regulują przy tym również szczególnych zasad ustalania kosztu uzyskania przychodu w przypadku zbycia praw i obowiązków wspólnika spółki komandytowej, powstałej z przekształcenia spółki z o.o., która z kolei powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej (ustawodawca uregulował jedynie sposób ustalenia kosztu w przypadku zbycia udziałów objętych w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej - art. 22 ust. 1ł ustawy o PIT).


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z przepisu tego wynika, że wydatek może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, jeżeli:

  1. jest poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  2. nie jest wymieniony w art. 23 ww. ustawy,
  3. jest należycie udokumentowany.

Zgodnie z powyższym, kosztem uzyskania przychodu ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce osobowej są udokumentowane wydatki poniesione na nabycie tego prawa. W wyniku przekształcenia w Spółkę Kapitałową a następnie w Spółkę Komandytową, Wnioskodawca dokona „wymiany” swojego przedsiębiorstwa na udziały Spółki Kapitałowej a następnie na prawa i obowiązki wspólnika Spółki Komandytowej. Dlatego też w opinii Wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodu w przypadku zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika w Spółce Komandytowej będą wydatki poniesione na nabycie/wytworzenie składników majątku składających się na przedsiębiorstwo Wnioskodawcy pomniejszone o dokonane do czasu przekształcenia w Spółkę Kapitałową odpisy amortyzacyjne.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj