Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-262/12-2/MP
z 26 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/415-262/12-2/MP
Data
2012.06.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
darowizna
nabycie
nieruchomości
odpłatne zbycie
odpłatność
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy w świetle przytoczonych faktów po sprzedaży mieszkania położonego przy ul. R dokonanej w czerwcu 2009 r., Wnioskodawca powinien zapłacić podatek od dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości ?



Wniosek ORD-IN 112 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2012 r. (data wpływu 2 kwietnia 2012 r., data wpływu do tut. Organu 12 kwietnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2012 r. do Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku wpłynął ww. wniosek z dnia 22 marca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku pismem z dnia 10 kwietnia 2012 r., Nr IPPB2/071-6/12-2/AS, działając na podstawie art. 170 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), oraz stosownie do § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), przesłał ww. wniosek - celem załatwienia zgodnie z właściwością do tut. Organu (data wpływu 12 kwietnia 2012 r.).

Wyjaśnić bowiem należy, iż stosownie do art. 14b § 6 Ordynacji podatkowej, Minister Finansów upoważnił w drodze rozporządzenia dyrektorów czterech izb, a od dnia 1 kwietnia 2011 r., dyrektorów pięciu izb skarbowych, do wydawania interpretacji indywidualnych w jego imieniu i w ustalonym zakresie, określając jednocześnie właściwość rzeczową i miejscową upoważnionych organów.

W związku z powyższym, od dnia 1 kwietnia 2011 r., na podstawie przepisu § 2 i § 5a ww. rozporządzenia Ministra Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, jest upoważniony i właściwy miejscowo do wydawania w imieniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych interpretacji indywidualnej, jeżeli wnioskodawca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w województwie: lubelskim, łódzkim, opolskim lub świętokrzyskim.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w 2002 r., nabył na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkanie o powierzchni x m.2, położone przy ul. R. W mieszkaniu tym, Wnioskodawca zamieszkał od razu po dokonaniu zakupu wraz całą rodziną, wiosną 2002 r.

Dnia 3 lutego 2006 r., Wnioskodawca darował to mieszkanie aktem notarialnym swojej córce. Jednak, w dalszym ciągu w przedmiotowym mieszaniu zamieszkiwał i pokrywał wszystkie ciężary z nim związane, ponieważ córka była studentką i nie miała stałych dochodów. W tym samym czasie, Wnioskodawca zaczął wpłacać na budowę mniejszego mieszkania o pow. y m.2 przy ul. A. W roku 2009, sytuacja rodzinna się skomplikowała. Córka stała się osobą samotną, wychowującą dziecko co sprawiło, że nie mogła samodzielnie utrzymać tak dużego mieszkania.

Ponieważ, mieszkanie przy ul. A było już gotowe, dnia xx lutego 2009 r. dokonano zamiany mieszkań i mieszkanie przy ul. R znowu stało się własnością Wnioskodawcy.

W trakcie tych czynności Wnioskodawca, rozpoczął budowę domu jednorodzinnego. Wnioskodawca, aby pokryć koszty budowy w czerwcu 2009 r., sprzedał mieszkanie położone przy ul. R.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przytoczonych faktów po sprzedaży mieszkania położonego przy ul. R dokonanej w czerwcu 2009 r., Wnioskodawca powinien zapłacić podatek od dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości ...

Zdaniem Wnioskodawcy – nie, za takim rozumowaniem przemawia fakt, iż od 2002 r. do dnia sprzedaży tj. do czerwca 2009 r., czyli ponad 7 lat nieprzerwanie zamieszkiwał w tym mieszkaniu ponosząc wszystkie związane z tym ciężary. Z tytułu dokonanych w tzw. międzyczasie czynności tj. darowizny oraz zamiany Wnioskodawca nie otrzymał żadnych korzyści materialnych. Dlatego sądzi, że transakcja dokonana w czerwcu 2009 r., nie powinna być opodatkowana podatkiem od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, ponieważ od faktycznego jej nabycia minęło ponad pięć lat. Kwota uzyskana ze sprzedaży tego mieszkania cyt. „zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8d nie stanowi źródła przychodów”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu (dochodu) ma moment ich nabycia z uwagi na fakt, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulegały zmianie.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w 2002 r., nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o pow. x m.2 położone przy ul. R.

W dniu x lutego 2006 r., Wnioskodawca zbył nieodpłatnie to mieszkanie, tj. darował w formie aktu notarialnego mieszkanie przy ul. R swojej córce. W tym samym czasie, Wnioskodawca zaczął wpłacać na budowę mniejszego mieszkania o pow. y m. 2 przy ul. A.

W dniu x lutego 2009 r., Wnioskodawca dokonał zamiany mieszkania przy ul. A, na mieszkanie przy ul. R.

W trakcie tych czynności Wnioskodawca, rozpoczął budowę domu jednorodzinnego, aby pokryć koszty budowy Wnioskodawca w czerwcu 2009 r., sprzedał mieszkanie (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego) położone przy ul. R.

Wobec powyższego w przedmiotowej sprawie podkreślić należy, że Wnioskodawca w czerwcu 2009 r., sprzedał mieszkanie (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego) położone przy ul. R, które to mieszkanie nabył w dniu x lutego 2009 r., w wyniku umowy zamiany.

W odniesieniu do zrealizowanej w czerwcu 2009 r., transakcji odpłatnego zbycia (sprzedaży) mieszkania przy ul. R nie można bowiem uwzględnić, że Wnioskodawca mieszkanie będące przedmiotem tej sprzedaży (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego), nabył w roku 2002 r., w sytuacji gdy Wnioskodawca w dniu x lutego 2006 r., ustanawiając darowiznę zawartą w formie aktu notarialnego, darował to mieszkanie córce, czyli dokonał nieodpłatnego zbycia - przekazania kosztem swojego majątku własności mieszkania córce. Przez pojęcie darowizny rozumieć należy typ umowy nazwanej, opisany w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z przepisem art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Tym samym w okresie od x lutego 2006 r. do x lutego 2009 r., prawo własności do tego mieszkania posiadała inna osoba, nie Wnioskodawca. Natomiast ustanowienie pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do nieprzerwanego posiadania prawa własności zbywanej nieruchomości, nie zaś do okresu zamieszkiwania lub ponoszenia ciężarów związanych z utrzymaniem nieruchomości.

Zatem, nabycie przez Wnioskodawcę lokalu mieszkalnego przy ul. R miało miejsce w roku 2009, jak również sprzedaż tego lokalu mieszkalnego nastąpiła w 2009 r. Tym samym, dokonane odpłatne zbycie (sprzedaż) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przy ul. R, stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostało nabyte.

Do opodatkowania przychodu (dochodu) powstałego z tytułu odpłatnego zbycia (sprzedaży) w czerwcu 2009 r., spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przy ul. R stosuje się przepisy obowiązujące w roku nabycia, czyli w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 30e ust. 4 ww. ustawy, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Natomiast w myśl art. 30e ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) dochód ustala się u każdej ze stron umowy na zasadach, o których mowa w ust. 2.

W świetle art. 19 ust. 1 ww. ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena określona w umowie, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 u każdej ze stron umowy przenoszącej własność, jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany. Przepisy ust. 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Wskazać również należy, iż stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Wydatki poniesione na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, określa enumeratywnie (wyczerpująco) przepis art. 21 ust. 25 tej ustawy.

Dodatkowo, ustawodawca w art. 21 ust. 28 cyt. ustawy wskazuje, że za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

  1. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
  2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

-przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Należy również wskazać, iż w myśl art. 21 ust. 30 ww. ustawy, przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Stosownie do art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać: dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Reasumując, odpłatne zbycie (sprzedaż) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przy ul. R, dokonane przez Wnioskodawcę przed upływem 5 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie, stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi źródło przychodów, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, i powoduje obowiązek zapłaty 19% podatku dochodowego w myśl art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że objęte zostanie zwolnieniem ustanowionym w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy spełnieniu wszystkich warunków określonych przepisami prawa.

W tej sytuacji, należało uznać stanowisko Wnioskodawcy, iż cyt. „kwota uzyskana ze sprzedaży tego mieszkania zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8d nie stanowi źródła przychodów”, za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj