Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
11462.IPPB1.4511.1002.2016.2.AM
z 3 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późń. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2016 r. (data wpływu 19 września 2016 r.) uzupełnione pismem, które wpłynęło w dniu 7 października 2016 r. (data nadania 5 października 2016 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie organu z dnia 26 września 2016 r. Nr IPPB1-IPPB1.4511.977.2016.1.AM (data nadania 26 września 2016 r., data doręczenia 4 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 19 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca od dnia 5 listopada 2015 r. prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą X, opodatkowana na zasadach ogólnych.


Przedmiotem działalności jest:

  • PKD 27.33.2 - produkcja sprzętu instalacyjnego,
  • PKD 27.51.Z - produkcja elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego,
  • PKD 27.90.Z - produkcja pozostałego sprzętu elektrycznego ,
  • PKD 33.13.Z - naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych
  • PKD 33.14.Z - naprawa i konserwacja urządzeń elektrycznych,
  • PKD 43.21.Z - wykonanie instalacji elektrycznych,
  • PKD 49.91.Z - sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet,
  • PKD 49.41.Z - transport drogowy towarów,
  • PKD 77.31.Z - wynajem, dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych


Obecnie prowadzona jednoosobowa działalność jest dodatkową formą zarobku. Wnioskodawca jest zatrudniony w firmie M Sp. z o. o na etatowym stanowisku technik specjalista montażu.


Wnioskodawca planuje podjecie studiów zaocznych na kierunku elektrotechnika I stopnia inżynierskie na Uczelni po ukończeniu której Wnioskodawca chciałby rozwinąć działalność swojej firmy m.in. o wykonywanie usług z zakresu projektowania instalacji elektrycznych, produkcji urządzeń elektrycznych osprzętu elektrycznego, elektronicznego i sprzętu oświetleniowego a także z zakresu programowania inteligentnych domów.


W odpowiedzi na wezwanie z dnia 12 grudnia 2016 r. Nr 1462.IPPB1.4511.1002.2016.1.AM Wnioskodawca doprecyzował opis zdarzenia przyszłego a mianowicie wskazał, że:


Podjęte przeze Niego studia I stopnia - inżynierskie, na Uczelni na kierunku Elektrotechnika mają już na dzień dzisiejszy związek z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej pod nazwą X.


Przedmiotem prowadzonej działalności jest produkcja sprzętu instalacyjnego, produkcja elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego oraz pozostałego sprzętu elektrycznego, a także naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych a także urządzeń elektrycznych, oraz wykonywanie instalacji elektrycznych.


Podjęcie i ukończenie studiów na kierunku Elektrotechnika daje Wnioskodawcy możliwość podniesienia jakości Wykonywanych Usług, zwiększy moją wiarygodność jako wykonawcy, da mu możliwość wykonywania ich w pełni samodzielnie - ponieważ zdobędzie wymagane uprawnienia, a także da mu możliwość poszerzenia wachlarza świadczonych usług, między innymi o wykonywanie projektów instalacji elektrycznych - nie jak obecnie wykonywania instalacji według projektów gotowych, a także zwiększy jego możliwości przy produkcji sprzętu elektrycznego i oświetleniowego - będzie mógł produkować bardziej skomplikowane urządzenia. Po ukończeniu studiów zyskałby możliwość wprowadzenia nowej usługi - projektowania instalacji inteligentnych i programowania inteligentnych domów - co obecnie nie jest dla niego osiągalne, ponieważ nie posiada odpowiednich ku temu kwalifikacji zawodowych.

Wnioskodawca pragnie ponadto zaznaczyć, iż na dzień dzisiejszy jest zmuszony rezygnować z wielu zleceń dotyczących montażu instalacji elektrycznych, ponieważ kontrahenci oczekują usługi kompleksowej, szukają podwykonawców, którzy całe zlecenie zrealizują od początku do końca, począwszy od wykonania projektu instalacji - do czego nie posiada uprawnień, poprzez montaż - który może na dzień dzisiejszy wykonać, aż po odbiór techniczny - którego również nie jest w stanie wykonać z powodu braku kwalifikacji i uprawnień zawodowych.

Ukończenie studiów na kierunku Elektrotechnika otwiera przed Wnioskodawcą szerokie horyzonty - według podanych przez uczelnię kwalifikacji absolwenta tego kierunku (załącznik nr 1) podczas studiów Wnioskodawca zdobędzie wiedzę i umiejętności z zakresu komputerowego wspomagania projektowania w dziedzinie sieci i instalacji elektrycznych, z zakresu zabezpieczania i ochrony urządzeń elektrycznych a także eksploatacji urządzeń technologicznych, łączeniowych, zabezpieczających, sterujących i pomiarowych zasilanych energią elektryczną.

Wnioskodawca pragnę nadmienić, że już teraz zdecydował na jaką specjalizację się uda - instalacje elektryczne w budownictwie (załącznik nr 2). Dzięki czemu zdobędzie wiedzę specjalistyczną z zakresu projektowania i wykonywania instalacji elektrycznych, kablowych i napowietrznych linii elektroenergetyczych, elektrotechniki i elektroniki w pojazdach samochodowych, inżynierii oświetlenia i zarządzania projektami oraz dotyczącej podstaw logistyki. Zdobędę również kompetencje z zakresu źródeł energii odnawialnej.


Wymienione wyżej kwalifikacje wskazane przez uczelnię planuje najpełniej jak tylko będzie to możliwe wykorzystać w przyszłości w prowadzonej działalności gospodarczej oraz pracy zawodowej.


Wnioskodawca ma nadzieję, iż przedstawiony przeze niego opis zdarzenia przyszłego jednoznacznie wskazuje czy zakres prowadzonej działalności będzie w momencie podjęcia studiów zgodny z kierunkiem studiów - prowadzi działalność związaną ze świadczeniem usług natury elektrycznej i elektronicznej, podjęte studia na kierunku ściśle z tą tematyką związane.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


  1. Czy istnieje możliwość księgowania kosztów czesnego za studia o kierunku elektrotechnika I stopnia inżynierskie ( które Wnioskodawca opłacałby w systemie semestralnym w kwocie 2 000 zł. Za semestr – kwota może ulec zmianie) jako ogólne koszty prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.
  2. Czy wydatki na czesne za studia mogę ujmować w koszty działalności gospodarczej przez cały okres trwania edukacji w latach 2016, 2017, 2018, 2019.
  3. Czy wyżej opisane koszty mogę uznać jako koszty uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  4. Czy koszty związane z zakupem podręczników akademickich mogę kwalifikować jako koszt działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy koszty związane ze zdobywaniem/podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dot. wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Jednocześnie Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, iż wydatki ponoszone przez niego na ten cel będą ściśle związane ze zdobywaniem zarówno wiedzy jaki umiejętności potrzebnych w prowadzonej działalności gospodarczej. Mają z nią ścisły związek. Zdobyta wiedza pozwoli Wnioskodawcy na podniesienie poziomu świadczonych w ramach prowadzonej działalności usług, a także na znaczne poszerzenie ich katalogu. Poniesienie kosztów związanych z podjęciem studiów pozwoli Wnioskodawcy na zwiększenie wysokości osiąganych w przyszłości przychodów. Zdobycie wykształcenia wyższego pozwoli Wnioskodawcy świadczyć usługi wymagające uprawnień, których aktualnie nie posiada – projektowanie sieci, nadzorowanie, wykonawstwo usług z zakresu elektryki budowlanej.


Wyżej wymienione stanowisko Wnioskodawca popiera wydanymi przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi interpretacjami indywidualnymi – IPTPB3/4511-213/15-4/RR z dnia 14.12.2015 r., IPTPB1/415-378/14-4/MR z dnia15.10.20104 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 2032), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.


Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte we wskazanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów z tytułu działalności gospodarczej podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Zauważyć należy, iż przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wykazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.


Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.

Wydatki na dokształcanie nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione w związku z odbywaniem studiów mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej istotne jest ustalenie:

  • czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,
  • czy też wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Zatem, za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy takie wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu tej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji sprzętu instalacyjnego, produkcji elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego oraz pozostałego sprzętu elektrycznego, a także naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych a także urządzeń elektrycznych, oraz wykonywanie instalacji elektrycznych. Wnioskodawca planuje podjecie studiów zaocznych na kierunku elektrotechnika I stopnia inżynierskie na Uczelni.

Podjęcie i ukończenie studiów na kierunku Elektrotechnika daje Wnioskodawcy możliwość podniesienia jakości Wykonywanych Usług, zwiększy jego wiarygodność jako wykonawcy, da mu możliwość wykonywania ich w pełni samodzielnie - ponieważ zdobędzie wymagane uprawnienia, a także da mu możliwość poszerzenia wachlarza świadczonych usług.


W świetle tak przedstawionego zdarzenia przyszłego przyjąć należy, że Wnioskodawca podejmie studia w celu podniesienia umiejętności i wiedzy niezbędnych w prowadzonej działalności gospodarczej.


Wobec tego, wydatki na czesne i podręczniki poniesione w związku ze studiami, choć trudno je przypisać konkretnym przychodom, to jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej za cały okres trwania edukacji pod warunkiem zachowania dotychczasowego profilu prowadzonej działalności gospodarczej.

Jednocześnie zauważyć należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania istnienia związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie istnienia takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Niniejszą interpretację wydano w oparciu o treść wniosku. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że stan faktyczny przedstawiony we wniosku różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.


W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj