Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-6/12-2/PK1
z 3 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-6/12-2/PK1
Data
2012.04.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
licencja
opłata licencyjna
wydatek
zakup


Istota interpretacji
CIT - w zakresie kwalifikowania wydatków poniesionych na zakup licencji jako kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia



Wniosek ORD-IN 490 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2011 r. (data wpływu 03 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikowania wydatków poniesionych na zakup licencji jako kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikowania wydatków poniesionych na zakup licencji jako kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka S.A. (dalej: „Spółka”) jest podmiotem zajmującym się wytwarzaniem oraz dystrybucją produktów leczniczych, suplementów diety oraz dermokosmetyków (dalej. ,,Produkty”). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej (tzn. w procesie wytwarzania oraz dystrybucji Produktów) Spółka wykorzystuje prawa ochronne do znaków towarowych Produktów, znak firmowy oraz prawa autorskie związane z tymi znakami (dalej: „Znaki Towarowe”), które to Znaki stanowią własność spółki powiązane z siedzibą w Polsce (dale).,,Spółka Powiązana”). Znaki Towarowe dotyczą praw realizowanych zarówno w Polsce, Unii Europejskiej, jak i w państwach spoza Unii Europejskiej.

Formalną podstawą wykorzystywania przez Spółkę - w ramach jej działalności gospodarczej - Znaków Towarowych jest umowa licencyjna (dalej: „Umowa”) zawarta pomiędzy Spółką a Spółką Powiązaną na czas nieokreślony, na podstawie której Spółka: (i) ma prawo do wykorzystywania - w ramach swojej działalności gospodarczej przez czas nieokreślony - Znaków Towarowych będących własnością Spółki Powiązanej oraz - w zamian za ww. prawo (ii) jest zobowiązana do ponoszenia - na podstawie odpowiedniego dokumentu/faktury - na rzecz Spółki Powiązanej określonych opłat licencyjnych (dalej. „Opłaty Licencyjne”). Ww. Opłaty Licencyjne uiszczane są w okresach miesięcznych, zaś sposób ich kalkulacji uzależniony jest od rodzaju Znaków Towarowych, jakich Opłaty te dotyczą, tzn.:

  • w odniesieniu do pewnej określonej części Znaków Towarowych, Opłaty Licencyjne za te Znaki uzależnione są wyłącznie od wielkości przychodów netto ze sprzedaży Produktów oznakowanych tymi Znakami, wygenerowanych przez Spółkę w ustalonym okresie rozliczeniowym (innymi słowy, Opłaty Licencyjne za te Znaki Towarowe nie stanowią, w żadnej części, pewnej stałej, z góry ustalonej kwoty), oraz;
  • w odniesieniu do pozostałych Znaków Towarowych, Opłaty Licencyjne za te Znaki stanowią stałą kwotę uiszczaną przez Spółkę co miesiąc, przez okres użytkowania tych Znaków Towarowych (tzn. przez czas nieokreślony).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w przypadku gdy Opłaty Licencyjne ponoszone przez Spółkę na rzecz Spółki Powiązanej na podstawie Umowy ustalane są wyłącznie w oparciu o wartość przychodu netto wygenerowanego przez Spółkę ze sprzedaży Produktów oznakowanych tymi Znakami w ustalonym okresie rozliczeniowym - Opłaty te nie stanowią, na podstawie art. 16g ust. 14 ustawy o CIT, ceny nabycia (wartości początkowej) licencji, o której mowa w art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT oraz powinny zostać ujęte jako koszt uzyskania przychodów Spółki na bieżąco, tj. w momencie poniesienia tego kosztu, rozumianego jako ujęcie wydatku w księgach Spółki na podstawie odpowiedniego dokumentu/faktury...
  2. Czy w przypadku, gdy Opłaty Licencyjne ponoszone przez Spółkę na rzecz Spółki Powiązanej na podstawie Umowy ustalane są jako stała kwota uiszczana przez Spółkę co miesiąc, przez czas nieokreślony - Opłaty te nie stanowią (poza, ewentualnie, pierwszą Opłatą - tzn. Opłatą za pierwszy okres rozliczeniowy - uiszczoną przez Spółkę w tym zakresie) ceny nabycia (wartości początkowej) licencji, o której mowa w art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT oraz powinny zostać ujęte jako koszt uzyskania przychodów Spółki na bieżąco, tj. w momencie poniesienia tego kosztu, rozumianego jako ujęcie wydatku w księgach Spółki na podstawie odpowiedniego dokumentu/faktury...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy Opłaty Licencyjne ponoszone przez Spółkę na rzecz Spółki Powiązanej na podstawie Umowy ustalane są wyłącznie w oparciu o wartość przychodu netto wygenerowanego przez Spółkę ze sprzedaży Produktów oznakowanych tymi Znakami w ustalonym okresie rozliczeniowym - Opłaty te nie stanowią, na podstawie art. 16g ust. 14 ustawy o CIT ceny nabycia (wartości początkowej) licencji, o której mowa w art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT oraz powinny zostać ujęte jako koszt uzyskania przychodów Spółki na bieżąco, tj. w momencie poniesienia tego kosztu, rozumianego jako ujęcie wydatku w księgach Spółki na podstawie odpowiedniego dokumentu/faktury.

Jednocześnie Spółka stoi na stanowisku, że w przypadku, gdy Opłaty Licencyjne ponoszone przez Spółkę na rzecz Spółki Powiązanej na podstawie Umowy ustalane są jako stała kwota uiszczana przez Spółkę co miesiąc, przez czas nieokreślony - Opłaty te nie stanowią (poza, ewentualnie, pierwszą Opłatą - tzn. Opłatą za pierwszy okres rozliczeniowy - uiszczoną przez Spółkę w tym zakresie) ceny nabycia (wartości początkowej) licencji, o której mowa w art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT oraz powinny zostać ujęte jako koszt uzyskania przychodów Spółki na bieżąco, tj. w momencie poniesienia tego kosztu, rozumianego jako ujęcie wydatku w księgach Spółki na podstawie odpowiedniego dokumentu/faktury.

Uzasadnienie odnośnie Pytania nr 1

Analiza przepisów prawnych

Na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, amortyzacji - jako wartości niematerialne i prawne - podlegają, w szczególności, nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania między innymi na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji).

Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, generalnie, za wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych (będącą podstawą ich amortyzacji) uważa się - w przypadku nabycia tych wartości niematerialnych i prawnych - cenę ich nabycia. Jednocześnie, zgodnie z normą art. 16g ust. 14 ustawy o CIT, wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, stanowi cena nabycia tych praw. Jeżeli jednak wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Powyższy przepis wprowadza zatem zasadę, zgodnie z którą wartość początkową licencji stanowi cena nabycia tej licencji w zakresie, w jakim cena ta nie jest uzależniona/ustalona w oparciu o wartość przychodów generowanych z licencji.

Powyższe oznacza w praktyce, że wartość początkową licencji stanowi suma opłat licencyjnych wynikających z umowy licencyjnej: (i) z wyjątkiem opłat ustalanych w oparciu o wartość przychodów generowanych z tej licencji oraz (ii) pod warunkiem, że możliwie jest określenie tej sumy na dzień zawarcia ww. umowy.

Indywidualna sytuacja Spółki

Biorąc zatem pod uwagę powyższe oraz zważywszy, że na podstawie Umowy, Spółka:

  • jest uprawniona do wykorzystywania - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - Znaków Towarowych będących własnością Spółki Powiązanej;
  • jest zobowiązana - w zamian za wykorzystywanie ww. Znaków — do ponoszenia określonych Opłat Licencyjnych;
  • ponoszone Opłaty Licencyjne (w stosunku do określonej części Znaków Towarowych) ustalane są wyłącznie w oparciu o wartość przychodów netto ze sprzedaży Produktów oznakowanych tymi Znakami wygenerowanych przez Spółkę w ustalonych okresach rozliczeniowych (tzn. w żadnej części nie są ustalane jako pewna stała kwota) i nie jest możliwe określenie wartości początkowej licencji na dzień zawarcia Umowy.

Opłaty te nie stanowią - na podstawie art. 16g ust. 14 ustawy o CIT - ceny nabycia (wartości początkowej) licencji, o której mowa w art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, a tym samym nie stanowią kosztu uzyskania przychodów Spółki jako odpisy amortyzacyjne od tej wartości niematerialnej i prawnej.

W związku z powyższym, Opłaty te - jako wydatki spełniające wymogi określone w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (tzn. poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, nie wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT) - powinny zostać ujęte jako koszt uzyskania przychodów Spółki na bieżąco, tj. w momencie poniesienia tego kosztu, rozumianego jako ujęcie wydatku w księgach Spółki na podstawie odpowiedniego dokumentu/faktury.

Uzasadnienie odnośnie Pytania nr 2

Jak wskazano w uzasadnieniu Spółki odnośnie Pytania nr 1, wartość początkową licencji stanowi cena nabycia tej licencji w zakresie, w jakim cena ta nie jest ustalana w oparciu o wartość przychodów generowanych z licencji.

W praktyce oznacza to zatem, że wartość początkową licencji stanowi suma opłat licencyjnych wynikających z umowy licencyjnej (i) z wyjątkiem opłat ustalanych w oparciu o wartość przychodów generowanych z tej licencji oraz (ii) pod warunkiem, że możliwe jest określenie tej sumy na dzień zawarcia ww. umowy.

Biorąc zatem pod uwagę powyższe oraz z uwagi na fakt, że:

  • Opłaty Licencyjne uiszczane przez Spółkę w odniesieniu do określonych Znaków Towarowych ustalane są jako pewna stała kwota;
  • ww. Opłaty uiszczane są przez Spółkę co miesiąc przez okres wykorzystywania przedmiotowych Znaków Towarowych, tzn. zgodnie z Umową przez czas nieokreślony;
  • w konsekwencji, na dzień zawarcia Umowy nie jest możliwe ustalenie sumy ww. Opłat, przedmiotowe Opłaty Licencyjne nie stanowią ceny nabycia (wartości początkowej) licencji, o której mowa w art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, a tym samym nie stanowią kosztu uzyskania przychodów Spółki jako odpisy amortyzacyjne od tej licencji.

Jednocześnie, w związku z faktem, że na dzień zawarcia Umowy, jedyną wartość, jaką ewentualnie z całą pewnością można przypisać licencji nabytej przez Spółkę w związku z wykorzystywaniem ww. określonych Znaków Towarowych jest Opłata Licencyjna należna za pierwszy ustalony okres rozliczeniowy, Spółka stoi na stanowisku, że tylko i wyłącznie ta Opłata może stanowić ewentualnie cenę nabycia (wartość początkową) licencji, o której mowa w art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, podlegającej odpisom amortyzacyjnym.

W konsekwencji Opłaty Licencyjne za ww. Znaki Towarowe (z wyjątkiem, ewentualnie pierwszej Opłaty Licencyjnej uiszczonej przez Spółkę w tym zakresie - jako wydatki spełniające wymogi określone w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (tzn. poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, nie wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT) - powinny zostać ujęte jako koszt uzyskania przychodów Spółki na bieżąco, tj. w momencie poniesienia tego kosztu, rozumianego jako ujęcie wydatku w księgach Spółki na podstawie odpowiedniego dokumentu/faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj