Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-111/12-2/AO
z 28 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-111/12-2/AO
Data
2012.03.28


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura
podatnik czynny
prawo do odliczenia
treść faktury


Istota interpretacji
Czy faktura VAT otrzymana przez Spółkę, nie zawierająca kompletnej firmy (nazwy Spółki), tj. z zastosowaniem co do pojęcia „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” jedynie skrótu: „sp. z o.o.”, daje Spółce prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w takiej fakturze?



Wniosek ORD-IN 322 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2012 r. (data wpływu 30.01.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w fakturze nie zawierającej pełnej nazwy Spółki tj. z zastosowaniem co do pojęcia „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” jedynie skrótu „sp. z o.o.” – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2012 r. wpłynął do Izby Skarbowej w Warszawie, Biura Krajowej Informacji podatkowej w Płocku ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w fakturze nie zawierającej pełnej nazwy Spółki tj. z zastosowaniem co do pojęcia „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” jedynie skrótu „sp. z o.o.”.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będąc zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT prowadzi działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z powyższym, poza enumeratywnie wymienionymi w przepisach prawa podatkowego przypadkami, przysługuje mu odliczenie podatku naliczonego w związku z nabywanymi towarami i usługami związanymi z prowadzoną działalnością opodatkowaną.

Wnioskodawca (przed przekształceniem: spółka kapitałowa działająca pod firmą: P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) w wyniku zmian przekształceniowych obecnie działa jako spółka osobowa, tj. spółka komandytowa. Komplementariuszem spółki komandytowej została spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Pełna nazwa Spółki przekształconej brzmi: P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa.

Zgodnie z odrębnymi przepisami (art. 93 ustawy ordynacji podatkowa) spółka komandytowa wstąpiła we wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Również nadany uprzednio spółce kapitałowej numer identyfikacji podatkowej NIP zgodnie z odrębnymi przepisami przeniesiony został na spółkę komandytową. W związku z powyższym wszystkie wystawiane przez Spółkę, jak i otrzymywane faktury VAT zawierają nr NIP zarejestrowanego uprzednio podatnika podatku VAT - Spółkę przed przekształceniem. Ponadto Wnioskodawca nadmienia, że dokonano stosownych działań mających na celu odpowiednią aktualizację danych podatnika, w tym również w zakresie podatku VAT.

Długość firmy (nazwy), pod którą obecnie działa Wnioskodawca wywołuje niestety określone problemy techniczne. Zdarzają się przypadki gdy otrzymywane przez spółkę (podatnika - Wnioskodawcę) faktury VAT nie zawierają pełnej nazwy spółki ograniczając ją do wskazania jedynie jako: P. sp. z o. o. sp. k.

Zgodnie z odrębnymi przepisami firma spółki komandytowej w tym przypadku winna zawierać pełne określenie tj. z zapisem „(…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (...)”. Jednakże w wielu przypadkach ze względów technicznych nie jest możliwe wskazanie pełnej nazwy spółki w wystawianych na rzecz spółki fakturach. Pozostałe dane dotyczące Spółki tj. adres, nr NIP są podane w sposób tożsamy co do stanu faktycznego i umożliwiają w pełni identyfikację nabywcy - tu: spółki.

Podkreślić na koniec należy, że nabywcą towaru bądź usługi jest Spółka a wykonane na jej rzecz świadczenia udokumentowane fakturą VAT dotyczą prowadzonej przez Spółkę działalności. Podatek naliczony VAT zawarty w takich fakturach związany jest ze sprzedażą opodatkowaną realizowaną przez Spółkę.

W związku z powyższym spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:

Czy faktura VAT otrzymana przez Spółkę, nie zawierająca kompletnej firmy (nazwy Spółki), tj. z zastosowaniem co do pojęcia „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” jedynie skrótu: „sp. z o.o.”, daje Spółce prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w takiej fakturze...

Zdaniem Wnioskodawcy,

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z otrzymanych faktur przysługuje gdy spełnione są w szczególności następujące warunki:

  • podatnik jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT,
  • podatnik realizuje sprzedaż opodatkowaną podatkiem VAT,
  • podatnik deklaruje odliczanie podatku naliczonego VAT w ustawowych okresach poprzez złożenie stosownych deklaracji VAT,
  • w stosunku do podatku VAT naliczonego w otrzymanych fakturach nie istnieje prawny zakaz dokonywania odliczenia podatku naliczonego VAT,
  • podatnik nabył dany towar bądź usługę będące przedmiotem świadczenia udokumentowane fakturą VAT od innego zarejestrowanego, czynnego podatnika VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, przy spełnieniu wszystkich tych warunków Spółka ma prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego VAT z otrzymanych faktur VAT. Nie jest tu zdaniem Wnioskodawcy istotną okolicznością warunkującą prawo do odliczenia podatku VAT fakt, że w nazwie nabywcy istnieje usterka w postaci niepełnej nazwy Spółki, m.in. tego typu jak wskazana we wniosku. Wszystkie pozostałe dane identyfikują w sposób jednoznaczny nabywcę i to on staje się bezpośrednim dłużnikiem zobowiązanym do zapłaty za wykonane świadczenie.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w sposób jednoznaczny wskazują przypadki gdy podatnikowi nie przysługuje prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego. Treść art. 88 powyżej przywołanej ustawy wskazuje katalog takich sytuacji.

Niedochowanie pełnego zapisu nazwy nabywcy na wystawionej fakturze VAT w opisanej we wniosku sytuacji nie zostało przez ustawodawcę wskazane w przepisach prawa podatkowego jako przypadek uniemożliwiający brak odliczenia podatku VAT naliczonego. Takie podejście jest jak najbardziej racjonalne i pozostaje w zgodzie z jedną z podstawowych zasad systemu VAT, tj. zasadą neutralności.

Spółka wnosi o potwierdzenie zaprezentowanego stanowiska o istnieniu prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z otrzymanej faktury zawierającej podanie części nazwy, w sposób skrócony. Spółka pragnie ponadto zaznaczyć, że stanowisko Spółki akceptowane jest przez organy podatkowe; dla przykładu można tu wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu: ILPB1/415-626/08-2/AG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi:

  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
    1. z tytułu nabycia towarów i usług,
    2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
    3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
    1. z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;


Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Jednakże z przesłanek wskazanych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika, że występuje ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku, gdy faktura dokumentująca sprzedaż towarów lub usług zawiera błędną ewentualnie skróconą nazwę sprzedawcy lub nabywcy.

Stosownie do treści art. 106 ust. 1 cyt. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360), wydanego na mocy dyspozycji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy o podatku od towarów usług, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTRA VAT”;
  4. dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta rożni się od daty sprzedaży również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;
  5. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
  6. miarę i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
  7. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  8. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  9. stawki podatku;
  10. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  11. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

W myśl § 15 ust. 1 ww. rozporządzenia nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 6-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Jednakże fakt ten nie ma żadnego wpływu na prawo do odliczenia.

Zgodnie z treścią art. 104 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94 poz. 1037 ze zm.) firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie "spółka komandytowa". W myśl § 2 cyt. artykułu dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu "sp.k.".

Biorąc pod uwagę, że komplementariuszem Wnioskodawcy jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, należy zauważyć, że zgodnie z art. 160 § 1 Kodeks spółek handlowych firma spółki może być obrana dowolnie; powinna jednak zawierać dodatkowe oznaczenie „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”. Jednakże zgodnie z § 2 cyt. artykułu dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „spółka z o.o.” lub „sp. z o.o.”.

Z przedstawionej treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca będąc zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT prowadzi działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca (przed przekształceniem: spółka kapitałowa) działał pod firmą: P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością; w wyniku zmian przekształceniowych obecnie działa jako spółka osobowa, tj. spółka komandytowa. Komplementariuszem spółki komandytowej została spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Pełna nazwa Spółki przekształconej brzmi: P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Długość nazwy firmy pod którą obecnie działa Wnioskodawca wywołuje problemy techniczne. Zdarzają się przypadki, że otrzymywane przez Wnioskodawcę faktury VAT nie zawierają pełnej nazwy spółki ograniczając ją do wskazania jedynie jako: P. sp. z o. o. sp. k. Jednakże Wnioskodawca wskazuje, że pozostałe dane dotyczące Spółki tj. adres, nr NIP są podane w sposób tożsamy do stanu faktycznego i umożliwiają w pełni identyfikację nabywcy (Wnioskodawcy).

W świetle przywołanych przepisów oraz mając na uwadze przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że otrzymana przez Wnioskodawcę faktura VAT zawierająca dane umożliwiające jego identyfikację, przy czym w nazwie odbiorcy faktury zastosowany został ogólnie przyjęty skrót sp. z o.o., co do pojęcia; spółka z ograniczoną odpowiedzialnością uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia podatku naliczonego zawartego w takiej fakturze, gdyż jak sam Wnioskodawca wskazał – jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT i udokumentowane taką fakturą świadczenia dotyczą prowadzonej przez Spółkę działalności a podatek naliczony zawarty w takich fakturach związany jest ze sprzedażą opodatkowaną realizowaną przez Spółkę. Zastosowanie opisanego wyżej skrótu w nazwie odbiorcy nie powoduje błędu w ocenie tut. Organu skutkującego odebraniem prawa do odliczenia.

W związku z powyższym faktura VAT otrzymana przez Spółkę, nie zawierająca kompletnej firmy (nazwy Spółki), tj. z zastosowaniem co do pojęcia „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” jedynie skrótu: „sp. z o.o.” nie pozbawia Wnioskodawcy możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w takiej fakturze.Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Odnośnie wskazanej na poparcie własnego stanowiska interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu o sygnaturze ILPB1/415-626/08-2/AG tut. Organ zauważa, iż przywołane rozstrzygnięcie dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Przywołana interpretacja rozstrzyga w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów faktur zawierających skróconą nazwę Wnioskodawcy. Zatem z uwagi na fakt, iż przedmiotowa interpretacja dotyczy podatku od towarów i usług przywołane rozstrzygnięcie nie może mieć wpływu na ocenę prawną przedmiotowej sprawy.

Dodatkowo tut. Organ wskazuje, iż w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT, w stosunku do kontrahentów Spółki, zawartego w fakturze nie zawierającej kompletnej nazwy Spółki, tj. z zastosowaniem co do pojęcia „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” jedynie skrótu: „sp. z o.o.” wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj