Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-3.4012.90.2017.1.KC
z 2 czerwca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2017 r. (data wpływu 10 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania ZCP-Apartamenty za zorganizowaną część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy i wyłączenie transakcji zbycia tej części z opodatkowania podatkiem VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 10 kwietnia 2017 r. wpłynął ww. wniosek Strony o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania ZCP-Apartamenty za zorganizowaną część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy i wyłączenie transakcji zbycia tej części z opodatkowania podatkiem VAT.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


N. Sp. z o.o. Spółka jawna - zwana dalej: „Spółką” lub „Wnioskodawcą”, jest osobową spółką prawa handlowego, nieposiadającą osobowości prawnej, mającą siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi podstawową działalność gospodarczą polegającą na działalności deweloperskiej koncentrując się na budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym. Działalność deweloperską Spółka prowadzi samodzielnie lub poprzez powołane w tym celu spółki celowe. Powołanie spółek celowych do realizacji konkretnych przedsięwzięć developerskich jest podyktowane m.in. wymogami banków kredytujących poszczególne realizacje. W pierwotnym etapie każdej inwestycji, Wnioskodawca pozyskuje (nabywa) konkretny grunt pod inwestycję i przygotowuje projekt do realizacji, co obejmuje w szczególności działania takie jak: opracowanie koncepcji przedsięwzięcia (biznesplan), sporządzenie lub zlecenie sporządzenia projektu architektonicznego, uzyskanie wszelkich pozwoleń, uzgodnień i projektów koniecznych do rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia oraz zawarcie stosownych umów z generalnym wykonawcą lub wykonawcami poszczególnych prac, bankiem etc. lub uzyskanie ofert zawarcia takich umów (wówczas same umowy zawierane są już przez spółkę celową po dokonaniu transferu wydzielonej części przedsiębiorstwa).

W chwili obecnej Spółka przygotowuje się do kolejnego procesu budowlanego i zamierza dokonać przeniesienia rozpoczętego procesu inwestycyjnego („Inwestycja”) do swojej spółki zależnej („Nabywca”). W ramach organizacyjno-funkcjonalnej struktury przedsiębiorstwa Wnioskodawcy istnieje już wyodrębniona część przedsiębiorstwa - zespół składników majątkowych (dalej: „ZCP-Apartamenty”), która to część przedsiębiorstwa realizuje Inwestycję, a którą to wydzieloną część (ZCP-Apartamenty) Wnioskodawca planuje zbyć na rzecz Nabywcy w formie wkładu niepieniężnego do spółki.

W ramach struktury Wnioskodawcy występują wyraźnie wyodrębnione działy realizujące poszczególne zadania Spółki. Jednym z takich działów jest Dział Techniczny, w ramach którego pracują m.in. inżynierowie, architekci, kierownicy projektów etc. Jednocześnie w ramach Działu Technicznego wyodrębniona jest część przedsiębiorstwa ZCP-Apartamenty, jako realizująca Inwestycję. W ramach istniejącej struktury Spółki, wydzielonej części ZCP-Apartamenty przypisane są wszelkie prawa, obowiązki, wierzytelności i zobowiązania wynikające z umów zawartych z kontrahentami (dostawcami, klientami, urzędami etc.), związane bezpośrednio i wyłącznie z tą Inwestycją. Tym samym, wszystkie składniki wchodzące w skład wyodrębnionej części Wnioskodawcy ZCP-Apartamenty są bezpośrednio związane z realizacją jednego celu gospodarczego - realizacji Inwestycji.

Wnioskodawca w ramach posiadanej struktury organizacyjnej, oprócz wskazanego Działu Technicznego, w którym wyodrębniane są poszczególne części przedsiębiorstwa odpowiedzialne za realizacje poszczególnych inwestycji (ZCP-Apartamenty do realizacji Inwestycji), posiada ponadto Dział Pozyskiwania Gruntów, który odpowiada za tworzenie tzw. „banku ziemi”, z którego później poszczególne grunty przeznaczane są pod konkretną inwestycję. Oprócz tego w ramach struktury organizacyjnej Spółki wyodrębniony jest Dział Dyrektora Zarządzającego oraz stanowisko Dyrektora Generalnego. Wszystkie cztery działy podlegają bezpośrednio Prezesowi Zarządu wspólnika reprezentującego Spółkę. Z kolei w ramach Działu Dyrektora Zarządzającego wyszczególniono dodatkowo Działy Finansowo-Księgowy, Dział Obsługi Klienta i Administracji oraz Dział Sprzedaży i Marketingu, realizujące funkcje pomocnicze, wspólne dla całej spółki Wnioskodawcy.

Wnioskodawca rozważa obecnie przeniesienie wydzielonej części swojego przedsiębiorstwa w postaci ZCP-Apartamenty do osobowej spółki prawa handlowego w formie spółki komandytowej albo do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ostateczna forma prawna podmiotu, do którego nastąpi wydzielenie Inwestycji, będzie zależała od ostatecznych ustaleń z wybraną instytucją kredytową, która będzie zapewniała finansowanie realizowanej Inwestycji.

Intencją i celem Nabywcy będzie nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (ZCP Apartamenty) i kontynuowanie nabytego procesu inwestycyjnego w taki sposób, aby w efekcie końcowym zrealizować przychód ze sprzedaży lokali w zrealizowanej Inwestycji.


W skład ZCP-Apartamenty wchodzą w szczególności następujące składniki:

  • wyodrębniona (posiadająca odrębną księgę wieczystą) nieruchomość, składająca się z działki gruntu z rozpoczętymi wstępnymi pracami budowlanymi w zakresie realizacji Inwestycji;
  • uzyskane przez Wnioskodawcę pozwolenia na budowę, uzgodnienia z urzędami, instytucjami i przedsiębiorstwami wykonującymi lub administrującymi infrastrukturą, w tym decyzje lokalizacyjne, warunki i umowy przyłączeniowe z MPWiK, dostawcą energetycznym, telekomunikacyjnym, uzgodnienia z Wydziałami Ochrony Środowiska, Infrastruktury oraz Inżynierem Ruchu;
  • założone przez Spółkę dla poszczególnych klientów indywidualne rachunki powiernicze (umowy rachunku bankowego wraz ze znajdującymi się na nich środkami wpłaconymi przez klientów), na których zaksięgowane będą w momencie wydzielenia wpłaty rezerwacyjne na poszczególne lokale, jak i należne wpłaty związane z nabyciem konkretnego lokalu, wniesione przez klientów do czasu wydzielenia ZCP - Apartamenty;
  • prawa do dokumentacji geodezyjnej oraz projektowej sporządzonej na potrzeby inwestycji, w tym projekt budowlany, projekt wykonawczych poszczególnych części Inwestycji oraz projekt wnętrz budowanych lokali mieszkalnych Inwestycji;
  • prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów funkcjonalnie związanych z realizowaną Inwestycją;
  • prawa i obowiązki wynikające z umów rezerwacyjnych i deweloperskich zawartych z przyszłymi nabywcami lokali;
  • dokumentacja księgowa, tj. historyczne zapisy na wyodrębnionych kontach księgowych Wnioskodawcy dotyczące Inwestycji;
  • umowy o współpracę z osobami bezpośrednio i wyłącznie pracującymi przy Inwestycji, obecnie wypełniającymi swoje obowiązki w ramach Działu Technicznego (inżynierowie w postaci kierownika budowy i inspektora nadzoru);
  • zobowiązania kredytowe Wnioskodawcy istniejące na dzień wydzielenia ZCP-Apartamenty związane bezpośrednio z Inwestycją;
  • prawa wynikające z wiążących ofert od kontrahentów na pełnienie roli Generalnego Wykonawcy lub realizację określonego zakresu prac wraz ze szczegółowymi uzgodnieniami w tym zakresie;
  • składniki majątkowe, które są związane z realizowaną Inwestycją, a których Nabywca nie zapewni we własnym zakresie (np. komputery, telefony komórkowe etc.), jako składniki majątkowe przypisane do osoób wykonujących zadania wyłącznie na potrzeby Inwestycji.


Prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja rachunkowa, w tym ewidencja pomocnicza (konta analityczne) umożliwia identyfikację i przyporządkowanie należności i zobowiązań, jak również przychodów i kosztów związanych z realizacją Inwestycji do wydzielonej części przedsiębiorstwa Spółki ZCP-Apartamenty. Do wydzielonej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy przypisany jest także grunt, na którym realizowana jest Inwestycja. Koszty przypisywane ZCP-Apartamenty obejmują natomiast koszty pozostające w bezpośrednim związku z wydzieloną częścią przedsiębiorstwa i realizowaną Inwestycją oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z realizacją tej Inwestycji.

W konsekwencji, w ramach ZCP-Apartamenty ujmowane są także odsetki od zobowiązań zaciągniętych na finansowanie Inwestycji w okresie jej realizacji. Wyodrębnionej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy ZCP-Apartamenty przypisywane są przychody z tytułu umów rezerwacyjnych oraz rat wnoszonych przez klientów Wnioskodawcy na poczet nabycia lokali mieszkalnych w realizowanej Inwestycji.

Wydzieleniem nie będzie objęta część zadań Spółki związanych z zapewnieniem funkcji wspólnych dla wszystkich obszarów działalności Wnioskodawcy, tj. Dział Finansowo-Księgowy, Obsługa Klienta i Administracja oraz Dział Sprzedaży i Marketingu itp. Funkcje te pozostaną w spółce Wnioskodawcy, natomiast ich świadczenie na rzecz wydzielonego ZCP-Apartamenty zostanie zapewniona we własnym zakresie przez Nabywcę lub będzie świadczone przez Wnioskodawcę na podstawie odrębnej umowy zawartej przez spółki w tym zakresie.

Przyjęcie jednego lub drugiego rozwiązania zapewni nieprzerwaną kontynuację działalności ZCP-Apartamenty po dniu wydzielenia. Pomieszczenia biurowe służące wykonywaniu pracy przez ZCP-Apartamenty, zostaną zapewnione przez Nabywcę, na podstawie zawartych przez nią umów najmu (dzierżawy) powierzchni biurowej od Wnioskodawcy.

Po wydzieleniu i wniesieniu aportem ZCP-Apartamenty w Spółce pozostaną nadal funkcjonujące wyodrębnione i wymienione na wstępie działy, które będą prowadziły dotychczasową działalność m.in. w zakresie dalszego pozyskiwania gruntów, przygotowywania kolejnych gruntów do procesów inwestycyjnych oraz ewentualnie świadczenia usług ogólnych na rzecz Nabywcy (o ile Wnioskodawca i Nabywca zawrą w tym zakresie odrębną umowę). Do wykonywania tych funkcji w Spółce pozostanie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań a także szereg pracowników/współpracowników, co umożliwiać będzie kontynuowanie przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy opisany ZCP-Apartamenty tj. zespół składników materialnych i niematerialnych wraz z przypisanymi do wydzielanej części przedsiębiorstwa osobami oraz zobowiązaniami związanymi z wydzielaną częścią dedykowanymi działalności w zakresie realizacji Inwestycji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy VAT?
  2. Czy w przypadku wniesienia opisanego ZCP-Apartamenty tj. zespołu składników materialnych i niematerialnych, a także przypisanych do tego wydzielanego zespołu osób oraz zobowiązań związanych z tym zespołem składników do Nabywcy, czynność taka będzie u Wnioskodawcy czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy;


Ad. 1


W ocenie Wnioskodawcy, ZCP-Apartamenty tj. opisany powyżej zespół składników materialnych i niematerialnych, a także przypisane do tego zespołu osoby oraz zobowiązania związane z tym zespołem składników dedykowane działalności w zakresie realizacji konkretnej Inwestycji stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy VAT.


Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 27e Ustawy VAT zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Oznacza to, że na gruncie Ustawy VAT ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa mamy do czynienia, jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki są przeznaczone do realizacji konkretnych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Podstawowym wymogiem istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań. Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej. Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki (pracownicy lub współpracownicy wykonujący określone zadania w ramach danej części przedsiębiorstwa).


ZCP jako zespół składników materialnych i niematerialnych


Zespół składników majątkowych może zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa w przypadku, gdy odznacza się pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki majątkowe powiązane między sobą takiego typu relacjami, aby można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem jedynie sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

W ocenie Wnioskodawcy, warunek ten jest w analizowanym przypadku całkowicie spełniony. Na Nabywcę przeniesione zostaną bowiem zarówno składniki materialne (grunt wraz z rozpoczętą Inwestycją w zakresie budowy budynków mieszkalnych, dokumentacja projektowa, geodezyjna sporządzona na potrzeby Inwestycji, dokumentacja księgowa), jak i składniki niematerialne (prawa i obowiązki wynikające z pozwolenia na budowę, decyzji lokalizacyjnych, prawa i obowiązki wynikające z umów z kontrahentami oraz współpracownikami, prawa i obowiązki wynikające z umów rezerwacyjnych, zobowiązania z tytułu kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawcę na sfinansowanie Inwestycji).

W ocenie Wnioskodawcy, przenoszone składniki w strukturze Spółki na moment wniesienia do Nabywcy będą stanowiły zespół składników przeznaczonych do realizacji określonego celu gospodarczego. Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, wyodrębniona w strukturach Wnioskodawcy część przedsiębiorstwa tj. ZCP-Apartamenty, stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych dedykowanych do realizacji konkretnej Inwestycji. Tym samym umożliwią one Nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w prowadzonym dotychczas przez Wnioskodawcę zakresie (tj. działalności deweloperskiej).

Powyższy pogląd jest zbieżny z prezentowanym ugruntowanym w tym zakresie orzecznictwem organów podatkowych. Znajduje on bowiem potwierdzenie nie tylko w najnowszych interpretacjach (np. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 stycznia 2017 r. (1462-IPPB5.4510.2016.2.AK), ale także w interpretacjach wcześniejszych np. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 grudnia 2015 r. (IBPP-2/2/4511-587/15/MM).


Wyodrębnienie organizacyjne


Ustawy podatkowe, w tym Ustawa VAT nie wskazują, co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne. Posiłkując się jednak ugruntowanym w tym zakresie stanowiskiem organów podatkowych, prezentowanym w interpretacjach dotyczących spraw o zbliżonym stanie faktycznym, wskazać należy, iż ten rodzaj wyodrębnienia przejawia się przede wszystkim poprzez zdolność organizacyjną wyodrębnionych składników majątku do realizowania ściśle określonych zadań (inwestycji), które nie są realizowane przez inną część Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, o odrębności organizacyjnej ZCP-Apartamenty świadczy z pewnością to, iż jest on dedykowany do realizacji określonego celu gospodarczego (Inwestycji). O organizacyjnym wyodrębnieniu w przypadku ZCP - Apartamenty świadczy to, iż są do niego przypisane zarówno składniki materialne i niematerialne, jak również osoby zajmujący się realizacją (tylko) tej konkretnej Inwestycji. W efekcie, ZCP-Apartamenty, będzie mógł bez przeszkód kontynuować rozpoczętą w strukturach Wnioskodawcy działalność w ramach nowego podmiotu (Nabywcy).

Stanowisko takie prezentowane jest w interpretacjach podatkowych, gdzie - w odniesieniu do wyodrębnienia organizacyjnego określonego zespołu składników majątkowych - podkreśla się konieczność ich wyodrębnienia pod kątem konkretnej działalności, której wykonaniu mają służyć (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 stycznia 2017 r. 1462-IPPB5.4510.2016.2. AK).

W ocenie Wnioskodawcy, ZCP-Apartamenty spełnia wszelkie wymogi związane z wyodrębnieniem organizacyjnym w ramach Wnioskodawcy konieczne dla uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie Ustawy VAT. Stanowi bowiem wyodrębnioną w ramach struktur Spółki część jej działalności dedykowaną realizacji konkretnego celu gospodarczego.

Kolejną przesłanką, której spełnienie jest konieczne, aby ZCP-Apartamenty został uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów Ustawy VAT, jest jego wyodrębnienie finansowe. Podobnie jak w przypadku przesłanki wyodrębnienia organizacyjnego, przepisy podatkowe nie precyzują, co należy rozumieć pod pojęciem wyodrębnienia finansowego, w szczególności czy konieczne jest prowadzenie odrębnych ksiąg rachunkowych czy sporządzanie bilansu. W orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się jednak, że wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionego majątku. Pogląd taki wyraził przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 24 lipca 2015 r. (sygn. IPTPP1/4512-296/15-4/MSu) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 29 stycznia 2016 r. (IPPP3/4512-8/16-2/WH). Podobne stanowisko zajął WSA w Krakowie w wyroku z dnia 15 kwietnia 2010 r., sygn. I SA/Kr 29/10 oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 9 lipca 2013 r., sygn. (ILPP1/443-292/13-4/MD). O wyodrębnieniu finansowym można zatem już mówić w przypadku istnienia samej możliwości wyodrębnienia podstawowych informacji o sytuacji finansowej i majątkowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Biorąc pod uwagę przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego okoliczności, w ocenie Wnioskodawcy przesłanki wyodrębnienia finansowego należy uznać za spełnione. Prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja rachunkowa, w tym ewidencja pomocnicza (konta analityczne), umożliwia identyfikację i przyporządkowanie należności i zobowiązań, jak również przychodów i kosztów związanych z realizacją Inwestycji do wydzielonej części przedsiębiorstwa Spółki ZCP-Apartamenty. Stosowana przez Spółkę ewidencja rachunkowa umożliwia zatem przypisanie do ZCP-Apartamenty przychodów pochodzących z wpłat rezerwacyjnych i zaliczkowych wnoszonych przez klientów Spółki, jak również związanych z Inwestycją kosztów bezpośrednich oraz uzasadnioną część kosztów pośrednich poniesionych w związku z realizacją Inwestycji. Opisany sposób ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych oraz prowadzenia rozliczeń finansowych spełniać będzie w ocenie Wnioskodawcy wymóg finansowego wyodrębnienia zespołu składników majątkowych, będących przedmiotem aportu, o którym mowa w pytaniu stanowiącym przedmiot niniejszego wniosku. W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, ZCP-Apartamenty należy traktować jako wyodrębniony finansowo zespół składników majątkowych.


Wyodrębnienie funkcjonalne (operacyjne, gospodarcze)


Zespół składników majątkowych i niemajątkowych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jeżeli spełnia także przesłankę wyodrębnienia funkcjonalnego. Pojęcie to, również niezdefiniowane w prawie podatkowym, należy rozumieć jako przeznaczenie składników do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zdaniem WSA we Wrocławiu zaprezentowanym w wyroku z 26 stycznia 2016 r. I Sa/Wr 1823/15: „Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość-obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych”.

Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w jego skład muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 19 lutego 2014 r. (sygn. IBPP4/443-581/13/EK) uznał, że „(...) w praktyce przyjmuje się, iż chodzi tutaj o rzeczywistą, a nie tylko potencjalną zdolność do wykonywania działalności gospodarczej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tj. zdolność zespołu wyodrębnionych składników do realizacji określonych zadań gospodarczych, który to zespół zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Zatem kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa sprowadza się w zasadzie do ustalenia, czy jako pewna odrębna całość jest ona w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku już od momentu jej wyodrębnienia. Składniki majątkowe, wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy natychmiastowe podjęcie określonej działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.”

Podobny pogląd zaprezentował także NSA w wyroku z 25 czerwca 2016 r. (I FSK 572/14), w którym stwierdził, że „Kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego sprowadza się natomiast do zbadania, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku”.

W ocenie Wnioskodawcy, również i to kryterium należy uznać za spełnione w odniesieniu do ZCP-Apartamenty, jako wyodrębnionego w ramach Wnioskodawcy działu przeznaczonego do zrealizowania Inwestycji, skupionej wokół konkretnej nieruchomości, którą to działalność ZCP-Apartamenty może prowadzić zarówno w ramach struktury Wnioskodawcy, jak i samodzielnie w ramach nowego podmiotu (Nabywcy).

Wskazać przy tym należy, iż powyższy warunek należy uznać za spełniony również w sytuacji, w której wydzieleniem nie będzie objęta część zadań Spółki związanych z zapewnieniem ZCP- Apartamenty, w ramach obecnych struktur Spółki, usług finansowych, administracyjnych informatycznych czy marketingowych. Biorąc pod uwagę, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawęża to pojęcie do składników materialnych i niematerialnych pozwalających na realizację określonych zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo, to brak w przedsiębiorstwie wewnętrznych działów obsługujących jego zadania kadrowe, informatyczne, czy finansowe nie pozbawia tegoż przedsiębiorstwa możliwości realizacji określonych zadań gospodarczych.

Na powyższy aspekt, w kontekście wypełnienia przez zespół składników materialnych i niematerialnych definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zwrócił uwagę NSA w wyroku z dnia 4 października 2010 r. (I FSK 1589/10), w którym wskazał, iż: „Istotą przedsiębiorstwa, jako zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych, jest bowiem prowadzenie działalności gospodarczej, poprzez realizację określonych zadań gospodarczych, które mogą być wykonywane bez wewnętrznych działów obsługi kadrowej, informatycznej i finansowej przedsiębiorstwa, które to zadania mogą być przedmiotem obsługi dokonywanej przez firmy zewnętrzne (outsourcing). Usługi te bowiem, jako niematerialne, nie decydują o realizacji przez przedsiębiorstwo jego zadań gospodarczych, lecz wspomagają jedynie jego funkcjonowanie jako podmiotu gospodarczego.

W wyroku tym Sąd podkreślił również, że „(...) dla bytu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e u.p.t.u. konieczny jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, co oznacza, że zespół ten nie musi obejmować działów obsługujących przedsiębiorstwo pod względem niematerialnym, w zakresie obsługi kadrowej, informatycznej i finansowej, które nie są niezbędne do realizacji, przez zespół tak wyodrębnionych składników majątkowych, jego określonych zadań gospodarczych”.

W efekcie, brak przypisanych do ZCP - Apartamenty funkcji związanych z zapewnieniem obsługi administracyjnej, finansowej czy informatycznej, która to obsługa na rzecz wydzielonego ZCP-Apartamenty zostanie zapewniona we własnym zakresie przez Nabywcę lub będzie świadczona przez Wnioskodawcę lub inny podmiot zewnętrzny na podstawie odrębnej umowy zawartej w tym zakresie, nie pozbawia wydzielanej części cech zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zdaniem Wnioskodawcy, analogicznie należy potraktować konieczność zapewnienia powierzchni biurowej na potrzeby funkcjonowania ZCP-Apartamenty, która będzie przedmiotem umowy najmu.


Mając na względzie powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie analizowane powyżej przesłanki istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa są - i na moment wniesienia aportem do Nabywcy -będą spełnione w odniesieniu do ZCP-Apartamenty, jako że:

  1. ZCP-Apartamenty działa w oparciu o zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych tj. grunt wraz z rozpoczętą inwestycją w zakresie budowy budynków mieszkalnych, dokumentację projektową i geodezyjną sporządzoną na potrzeby Inwestycji, dokumentację księgową, pozwolenia na budowę, decyzje lokalizacyjne, prawa i obowiązki wynikające z umów z kontrahentami oraz pracownikami/współpracownikami, prawa i obowiązki wynikające z umów rezerwacyjnych i deweloperskich, zobowiązania z tytułu kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawcę na sfinansowanie Inwestycji;
  2. ZCP-Apartamenty jest wyodrębniony organizacyjnie w strukturze przedsiębiorstwa Spółki i mógłby samodzielnie funkcjonować na rynku realizując we własnym zakresie Inwestycję; ZCP-Apartamenty jest również w stanie samodzielnie planować, kontrolować i realizować założone działania gospodarcze przy wykorzystaniu alokowanych składników majątkowych oraz przy zaangażowaniu przypisanych mu pracowników/współpracowników;
  3. ZCP-Apartamenty jest wyodrębniony finansowo - możliwe jest w każdym czasie ustalenie przychodów i kosztów, należności i zobowiązań oraz aktywów i pasywów Inwestycji, na potrzeby realizacji której został wyodrębniony w strukturze Wnioskodawcy;
  4. ZCP-Apartamenty dysponuje składnikami majątkowymi pozwalającymi na w pełni samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie działalności developerskiej, a wniesienie ZCP-Apartamenty do Nabywcy nie wpłynie na ciągłość prowadzonej działalności gospodarczej w tym zakresie.

Reasumując, w opinii Wnioskodawcy, ZCP-Apartamenty stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.


Ad. 2


Zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Wskazać przy tym należy, iż definicja „transakcji zbycia” użyta w Ustawie o VAT jest pojęciem szerszym niż sprzedaż i obejmuje każde rozporządzenie przedmiotem skutkującym przeniesieniem własności, tj. prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W szczególności, zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych i stanowiskiem doktryny prawa podatkowego, wyłączone spod opodatkowania jest zarówno odpłatne, jak i nieodpłatne zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Znaczenia nie ma natomiast forma jego zbycia, więc podatkowi od towarów i usług nie podlegają m.in. sprzedaż, aport, darowizna, jeśli mają za przedmiot przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część (a także każda inna czynność skutkująca przeniesieniem własności przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części).

Zgodnie z wykładnią dokonaną przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 6 października 2009 r. (sygn. III SA/Wa 368/09), transakcją zbycia jest każda czynność, w świetle obowiązujących przepisów skutkująca przeniesieniem własności przedsiębiorstwa. Podobny pogląd został wyrażony w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 kwietnia 2016 r., sygn. IBPP3/4512-74/16/MD: „Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu), itp. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej”.

W świetle powyższego, w związku z tym, że planowany aport ZCP-Apartamenty będzie skutkował przeniesieniem prawa własności składników majątkowych do niego przypisanych, to transakcja taka mieści się w pojęciu „zbycia”, o którym mowa w art. 6 pkt 1 Ustawy VAT.


Z uwagi natomiast na fakt, że przedmiotem aportu (zbycia) będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy VAT, transakcja ta, w świetle art. 6 pkt 1 Ustawy VAT nie będzie podlegać u Nabywcy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy, sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Jednocześnie na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy, nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.


Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 459). Zgodnie z powołanym wyżej przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla badanej kwestii jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Przedsiębiorstwo, w rozumieniu powyższego przepisu, powinno więc łączyć mienie w funkcjonalnie zorganizowane przedsięwzięcie gospodarcze, a nie tylko stanowić zgromadzone niematerialne i materialne składniki stanowiące sobą przedsiębiorstwo w przedstawionym znaczeniu przedmiotowym. Organizacyjna i funkcjonalna istota przedsiębiorstwa kreuje powstanie samodzielnego podmiotu gospodarczego, zdolnego do funkcjonowania w obrocie na niezmienionych zasadach, pomimo jego zbycia. Ponadto, przepis art. 55¹ Kodeksu cywilnego wskazuje, że przedsiębiorstwo jest „zespołem składników”. Pojęcie zespół (a nie zbiór) zakłada istnienie pewnego poziomu powiązań organizacyjnych pomiędzy składnikami przedsiębiorstwa. Przy czym, zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.


Ustawodawca, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, wyłączył także z opodatkowania zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Przepis art. 2 pkt 27e ustawy zawiera definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przez którą rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Dla uznania zbywanego majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa podstawowym wymogiem jest to, aby majątek ten stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.


Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Przy czym, jak wynika z treści art. 2 pkt 27e ustawy, organizacyjne i finansowe wyodrębnienie musi istnieć w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Nie jest wystarczające, aby zbywane składniki majątkowe utworzyły przedsiębiorstwo u nabywcy – muszą one stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa u zbywcy. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą zatem składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

W świetle powyższych rozważań należy stwierdzić, że na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług okolicznością determinującą możliwość wyłączenia, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, stosowania przepisów ustawy do czynności sprzedaży określonego zespołu składników niematerialnych i materialnych, jest takie ich zorganizowanie, żeby wspomniany zespół mógł służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Zespół składników materialnych i niematerialnych obejmować powinien elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Aby zatem przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie miały zastosowania do zbywanego mienia, musi ono obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w jego skład muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność deweloperską poprzez powołane w tym celu spółki celowe. Powołanie spółek celowych jest podyktowane m.in. wymogami banków kredytujących poszczególne realizacje. W chwili obecnej Wnioskodawca przygotowuje się do kolejnego procesu budowlanego i zamierza dokonać przeniesienia rozpoczętego procesu inwestycyjnego („Inwestycja”) do swojej spółki zależnej („Nabywca”). W ramach organizacyjno-funkcjonalnej struktury przedsiębiorstwa Wnioskodawcy istnieje już wyodrębniona część przedsiębiorstwa - zespół składników majątkowych (dalej: „ZCP-Apartamenty”), która to część przedsiębiorstwa realizuje Inwestycję, a którą to wydzieloną część (ZCP-Apartamenty) Wnioskodawca planuje zbyć na rzecz Nabywcy w formie wkładu niepieniężnego do spółki.

W ramach struktury Wnioskodawcy występują wyraźnie wyodrębnione działy realizujące poszczególne zadania. Jednym z takich działów jest Dział Techniczny, w ramach którego pracują m.in. inżynierowie, architekci, kierownicy projektów etc. Jednocześnie w ramach Działu Technicznego wyodrębniona jest część przedsiębiorstwa ZCP-Apartamenty, jako realizująca Inwestycję. W ramach istniejącej struktury Wnioskodawcy, wydzielonej części ZCP-Apartamenty przypisane są wszelkie prawa, obowiązki, wierzytelności i zobowiązania wynikające z umów zawartych z kontrahentami (dostawcami, klientami, urzędami etc.), związane bezpośrednio i wyłącznie z tą Inwestycją. Tym samym, wszystkie składniki wchodzące w skład wyodrębnionej części Wnioskodawcy ZCP-Apartamenty są bezpośrednio związane z realizacją jednego celu gospodarczego - realizacji Inwestycji.

Wnioskodawca w ramach posiadanej struktury organizacyjnej, oprócz wskazanego Działu Technicznego, w którym wyodrębniane są poszczególne części przedsiębiorstwa odpowiedzialne za realizacje poszczególnych inwestycji (ZCP-Apartamenty do realizacji Inwestycji), posiada ponadto Dział Pozyskiwania Gruntów, który odpowiada za tworzenie tzw. „banku ziemi”, z którego później poszczególne grunty przeznaczane są pod konkretną inwestycję. Oprócz tego w ramach struktury organizacyjnej wyodrębniony jest Dział Dyrektora Zarządzającego oraz stanowisko Dyrektora Generalnego. Wszystkie cztery działy podlegają bezpośrednio Prezesowi Zarządu wspólnika reprezentującego Wnioskodawcę. Z kolei w ramach Działu Dyrektora Zarządzającego wyszczególniono dodatkowo Działy Finansowo-Księgowy, Dział Obsługi Klienta i Administracji oraz Dział Sprzedaży i Marketingu, realizujące funkcje pomocnicze, wspólne dla całej spółki Wnioskodawcy.

Wnioskodawca rozważa obecnie przeniesienie wydzielonej części swojego przedsiębiorstwa w postaci ZCP-Apartamenty do osobowej spółki prawa handlowego w formie spółki komandytowej albo do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ostateczna forma prawna podmiotu, do którego nastąpi wydzielenie Inwestycji, będzie zależała od ostatecznych ustaleń z wybraną instytucją kredytową, która będzie zapewniała finansowanie realizowanej Inwestycji.

Intencją i celem Nabywcy będzie nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (ZCP Apartamenty) i kontynuowanie nabytego procesu inwestycyjnego w taki sposób, aby w efekcie końcowym zrealizować przychód ze sprzedaży lokali w zrealizowanej Inwestycji.

Po wydzieleniu i wniesieniu aportem ZCP-Apartamenty u Wnioskodawcy pozostaną nadal funkcjonujące wyodrębnione i wymienione na wstępie działy, które będą prowadziły dotychczasową działalność m.in. w zakresie dalszego pozyskiwania gruntów, przygotowywania kolejnych gruntów do procesów inwestycyjnych oraz ewentualnie świadczenia usług ogólnych na rzecz Nabywcy (o ile Wnioskodawca i Nabywca zawrą w tym zakresie odrębną umowę). Do wykonywania tych funkcji pozostanie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań a także szereg pracowników/współpracowników, co umożliwiać będzie kontynuowanie przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem sprawy, wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia, czy opisany zespół składników materialnych i niematerialnych wraz z przypisanymi do wydzielanej części przedsiębiorstwa osobami oraz zobowiązaniami stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy a co za tym idzie, czy w przypadku wniesienia opisanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Nabywcy, czynność taka będzie u Wnioskodawcy czynnością niepodlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.


Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca planuje przeniesienie wydzielonej części swojego przedsiębiorstwa w postaci ZCP-Apartamenty do osobowej spółki prawa handlowego w formie spółki komandytowej albo do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak wskazuje Wnioskodawca, w skład zbywanej struktury będzie wchodzić:

  • wyodrębniona (posiadająca odrębną księgę wieczystą) nieruchomość, składająca się z działki gruntu z rozpoczętymi wstępnymi pracami budowlanymi w zakresie realizacji Inwestycji;
  • uzyskane przez Wnioskodawcę pozwolenia na budowę, uzgodnienia z urzędami, instytucjami i przedsiębiorstwami wykonującymi lub administrującymi infrastrukturą, w tym decyzje lokalizacyjne, warunki i umowy przyłączeniowe z MPWiK, dostawcą energetycznym, telekomunikacyjnym, uzgodnienia z Wydziałami Ochrony Środowiska, Infrastruktury oraz Inżynierem Ruchu;
  • założone przez Spółkę dla poszczególnych klientów indywidualne rachunki powiernicze (umowy rachunku bankowego wraz ze znajdującymi się na nich środkami wpłaconymi przez klientów), na których zaksięgowane będą w momencie wydzielenia wpłaty rezerwacyjne na poszczególne lokale, jak i należne wpłaty związane z nabyciem konkretnego lokalu, wniesione przez klientów do czasu wydzielenia ZCP - Apartamenty;
  • prawa do dokumentacji geodezyjnej oraz projektowej sporządzonej na potrzeby inwestycji, w tym projekt budowlany, projekt wykonawczych poszczególnych części Inwestycji oraz projekt wnętrz budowanych lokali mieszkalnych Inwestycji;
  • prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów funkcjonalnie związanych z realizowaną Inwestycją;
  • prawa i obowiązki wynikające z umów rezerwacyjnych i deweloperskich zawartych z przyszłymi nabywcami lokali;
  • dokumentacja księgowa, tj. historyczne zapisy na wyodrębnionych kontach księgowych Wnioskodawcy dotyczące Inwestycji;
  • umowy o współpracę z osobami bezpośrednio i wyłącznie pracującymi przy Inwestycji, obecnie wypełniającymi swoje obowiązki w ramach Działu Technicznego (inżynierowie w postaci kierownika budowy i inspektora nadzoru);
  • zobowiązania kredytowe Wnioskodawcy istniejące na dzień wydzielenia ZCP-Apartamenty związane bezpośrednio z Inwestycją;
  • prawa wynikające z wiążących ofert od kontrahentów na pełnienie roli Generalnego Wykonawcy lub realizację określonego zakresu prac wraz ze szczegółowymi uzgodnieniami w tym zakresie;
  • składniki majątkowe, które są związane z realizowaną Inwestycją, a których Nabywca nie zapewni we własnym zakresie (np. komputery, telefony komórkowe etc.), jako składniki majątkowe przypisane do osób wykonujących zadania wyłącznie na potrzeby Inwestycji.


Zatem ZCP-Apartamenty działa w oparciu o zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych i jest wyodrębnionym organizacyjnie w strukturze przedsiębiorstwa bytem, który może samodzielnie funkcjonować na rynku realizując we własnym zakresie Inwestycję. Jest również wyodrębnioną finansowo strukturą, ponieważ możliwe jest w każdym czasie ustalenie przychodów i kosztów, należności i zobowiązań oraz aktywów i pasywów Inwestycji, na potrzeby realizacji której został wyodrębniony w strukturze Wnioskodawcy.

W konsekwencji, ZCP-Apartamenty opisana przez Wnioskodawcę, posiada cechy wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy tj. będzie stanowiła organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące te zadania.

Tym samym, skoro ZCP-Apartamenty spełnia definicje zorganizowanej części przedsiębiorstwa według art. 2 pkt 27e ustawy, uznać należy, że planowana czynność wniesienia aportem ZCP -Apartamenty do Nabywcy będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy i tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy w całości należy uznać za prawidłowe.


Tut. Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj