Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4011.33.2017.1.MM
z 25 maja 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2017 r. (data wpływu 27 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych spłaty zobowiązań podatkowych wynikających z podziału majątku - jest :

  • prawidłowe - w odniesieniu do uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów spłaty ówczesnej małżonki kwoty przejętych zobowiązań kredytowych żony w związku nabyciem drugiej połowy nieruchomości należącej do żony w 2011 r.,
  • nieprawidłowe - w stosunku możliwości uwzględnienia do kosztów uzyskania przychodów straty w wysokości różnic kursowych, powstałych w trakcie spłacania kredytu, naliczonych do dnia sprzedaży nieruchomości.


UZASADNIENIE


W dniu 27 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych spłaty zobowiązań podatkowych wynikających z podziału majątku.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 21 października 2006 r. wraz ze swoja ówczesną żoną Wnioskodawca nabył nieruchomość. W skład nieruchomości wchodził lokal mieszkalny i garaż oraz udział w gruntach które były powiązane z tymi lokalami. Nabycie nastąpiło w drodze umowy sprzedaży od dewelopera.


Środki na ten zakup pozyskane zostały poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego, którego walutą bazową był frank szwajcarski. (Data uruchomienia kredytu: 24 lutego 2006 r., Kwota: 125995 CHF, Kurs wymiany: 2,4042, Kwota w PLN: 302917.18 PLN).


Dnia 3 lutego 2011 r. na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej ustalona została rozdzielność majątkowa.


Dnia 2 marca 2011 aktem notarialnym nastąpił podział majątku, który był objęty wspólnością ustawową. Łączna wartość składników majątku podlegających podziałowi wynosiła: 588000 PLN.


W wyniku tego podziału między innymi:

  • Wnioskodawca nabył drugą połowę nieruchomości nabytych 21 października 2006 r. - nieruchomość obciążona była hipoteką umowną zwykłą na kwotę 116.230 CHF oraz hipoteką umowną kaucyjną na kwotę 59.778 CHF.
  • w związku z nieekwiwalentnym podziałem majątku i nabyciem praw do nieruchomości, Wnioskodawca zobowiązał się do spłaty ówczesnej małżonki w kwocie 90.000 PLN - wartość proporcjonalna przypadająca na nieruchomość sprzedaną w 2015 roku wynosi 81.275.51 PLN.
  • Wnioskodawca zobowiązał się również do przejęcia na siebie kredytu udzielonego jemu i byłej małżonce na zakup tej nieruchomości, który na dzień podziału majątku wynosił: 326.670.12 PLN, kwota zobowiązania przejęta od byłej małżonki wynosiła: 163.335.06 PLN.

(Łączna kwota kredytu pozostałego do spłaty na dzień 2 marca 2011 r. wyniosła 104.937.40 CHF, średni kurs CHF/PLN zgodnie z tabela NBP na dzień 2 marca 2011 wynosił: 3.1130).


W sierpniu 2011 r. małżeństwo zostało rozwiązane decyzją Sądu.


Dnia 25 września 2015 roku Wnioskodawca zawarł przed notariuszem umowę sprzedaży na mocy której zbył osobom trzecim nieruchomość nabytą częściowo w roku 2006 r., a częściowo w roku 2011 r. - w drodze podziału majątku objętego wspólnością ustawową, zbycie nastąpiło za łączną kwotę 490.000 PLN. W skład nieruchomości wchodził lokal mieszkalny i garaż oraz udział w gruntach które były powiązane z tymi lokalami.

Zgodnie z zobowiązaniem z dnia 2 marca 2011 roku środki pozyskane ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone zostały na spłatę zobowiązań kredytowych również tych przejętych w wyniku podziału majątku. Pozostała część środków pozostała moim przychodem.


Dodatkowo przy spłacie kredytu wydatki Wnioskodawcy wzrosły o wartość różnic kursowych które wyniosły 32.508.88 PLN.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy spłata zobowiązań wynikających z podziału majątku (Spłata 81275.51 PLN, przejęte zobowiązanie kredytowe 163335,06 PLN oraz wartość różnic kursowych w kwocie 32508.88 PLN) będzie stanowiła koszty uzyskania przychodu przy tej sprzedaży, zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


Stanowisko Wnioskodawcy, zobowiązania wynikające z podziału majątku (spłata i przejęcie zobowiązania kredytowego oraz wzrost jego o różnice kursowe) związane z nabyciem drugiej połowy nieruchomości należącej do byłej małżonki, stanowią dla Wnioskodawcy wraz z różnicami kursowymi koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy sprzedaży tej nieruchomości.

Ustalenie kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia odbywa się zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl powołanego przepisu koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w artykule 10 ust. 1 pkt 8 lit. a )-c) z zastrzeżeniem ustępu 6d stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych poczynione w czasie ich posiadania.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa nabytego ponad udział w majątku dorobkowym małżonków (wspólność ustała na skutek podziału majątku), kosztem uzyskania przychodu może być m.in. udokumentowana kwota faktycznie poniesiona na rzecz byłego małżonka spłaty, ponieważ mieści się ona w kategorii kosztów nabycia, o których mowa w ww. art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem kwota spłaty na rzecz byłej żony może stanowić koszt nabycia zbywanej nieruchomości, o którą można pomniejszyć uzyskany ze sprzedaży przychód, pod warunkiem, że spłata ta została faktycznie poniesiona.

Kosztem nabycia jest również przejęcie zobowiązania kredytowego współmałżonka. Za koszt nabycia w 2011 roku udziału przekraczającego udział w majątku wspólnym można uznać ½ obciążenia kredytowego na przedmiotowej nieruchomości, przejętego do wyłącznej spłaty, obliczonego według stanu na dzień podziału majątku tj. na 2 marca 2011 r. (a więc na dzień nabycia udziału w nieruchomości).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się :

  • za prawidłowe - w odniesieniu do uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów spłaty ówczesnej małżonki kwoty przejętych zobowiązań kredytowych żony w związku nabyciem drugiej połowy nieruchomości należącej do żony w 2011 r.,
  • za nieprawidłowe - w stosunku do możliwości uwzględnienia do kosztów uzyskania przychodów straty w wysokości różnic kursowych, powstałych w trakcie spłacania kredytu, naliczonych do dnia sprzedaży nieruchomości.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodu jest z zastrzeżeniem ust. 2 odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub części oraz udziału w nieruchomości;
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów
  4. innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.



Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości lub praw przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub praw następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W przypadku sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu, ma więc moment i sposób ich nabycia.

Wskazać należy, że stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2017 r., poz. 682). Zgodnie z art. 31 § 1 tej ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Ponadto, w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku - art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.


Stosownie zaś do art. 43 § 1 ww. ustawy, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.


Zgodnie z przyjętą linią orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego za datę nabycia nieruchomości lub prawa w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które przypadły danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę ich nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego (do majątku wspólnego), ale tylko wówczas jeżeli:

  • podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub
  • wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości lub prawa w wyniku podziału majątku mieści się w udziale, jaki temu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.


Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez małżonka nieruchomości (prawa) przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości (prawa), która przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.


Zgodnie z art. 30e ust. 2 ww. ustawy – podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja sprzedaży mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością). Można do takich kosztów zaliczyć m.in.: związane ze zbyciem koszty wyceny sprzedawanej nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości. Koszty te nie są kosztami nabycia, lecz jako koszty odpłatnego zbycia pomniejszają przychód.


Pomiędzy tymi wydatkami a dokonanym odpłatnym zbyciem musi istnieć zatem związek przyczynowo-skutkowy.


Stosownie do ww. przepisu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

W związku z powyższym, definicję kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustawodawca precyzuje poprzez bezpośrednie wskazanie, że koszty takie stanowią m.in. udokumentowane koszty nabycia tej nieruchomości lub prawa majątkowego oraz udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Koszt nabycia, co do zasady określa umowa notarialna sprzedaży, na podstawie której podatnik staje się właścicielem nieruchomości. Kosztem nabycia bez wątpienia będzie zatem cena jaka została zapłacona zbywcy za lokal mieszkalny będący przedmiotem sprzedaży niezależnie od tego, czy zakup tej nieruchomości jest sfinansowany kredytem bankowym, czy też środki na zakup lokalu pochodzą z oszczędności nabywcy.

Zacytowany przepis art. 22 ust. 6c ww. ustawy w sposób jednoznaczny stanowi jakie wydatki mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Kosztem tym bezspornie jest kwota wydatkowana na nabycie nieruchomości.

Wobec powyższego, w związku ze zbyciem przez Wnioskodawcę przedmiotowej nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi, jaki nabył na skutek podziału majątku wspólnego, kosztem uzyskania przychodu może być udokumentowana kwota faktycznej spłaty na rzecz byłej żony związana z nabyciem od niej udziałów w lokalu mieszkalnym, garażu oraz udziału w gruntach które były powiązane z lokalami ponieważ mieści się ona w kategorii kosztów nabycia, o których mowa w ww. art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Ponadto Wnioskodawca ma wątpliwość, czy przejęte zobowiązanie kredytowe żony w kwocie 163335,06 PLN będzie stanowić koszt uzyskania przychodu przy tej sprzedaży, zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W omawianej sprawie, aby właściwie określić kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości przez Wnioskodawcę, należy w pierwszej kolejności ustalić sposób i datę nabycia tej nieruchomości. Za datę nabycia, który przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego. W związku z powyższym Wnioskodawca nabył nieruchomość w różnych datach, tj. w 2006 r. w części, która dotyczy Jego udziału w majątku wspólnym, poprzez zakup nieruchomości z żoną do majątku wspólnego oraz odpowiednio 50% w 2011 r., przez nabycie udziałów żony do nieruchomości w zamian za przejęcie jej zobowiązania kredytowego.

W związku z tym, że przedmiotowa nieruchomość została przez Wnioskodawcę sprzedana w 2015 r., stwierdzić należy, że podatek dochodowy od osób fizycznych określony w art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wystąpi w odniesieniu do udziału należnego Wnioskodawcy nabytego przez Niego w 2006 r., ze względu na upływ terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy.


Obowiązek podatkowy, z tytułu sprzedaży nieruchomości w podatku dochodowym od osób fizycznych może wystąpić natomiast, w stosunku do udziałów nabytych przez Wnioskodawcę od byłej żony odpowiednio w 2011 r.


Nadmienić należy, że podatkiem określonym w art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, objęty będzie jedynie udział przekraczający udział w majątku wspólnym.


Wnioskodawca otrzymał majątek w postaci nieruchomości (lokal mieszkalny i garaż oraz udział w gruntach które były powiązane z tymi lokalami) przekraczający Jego udział w majątku wspólnym. Ww. nieruchomość została sprzedana w 2015 r. Biorąc pod uwagę powyższe, należy przyjąć, że połowa przychodu ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu, ponieważ nabycie udziału w nieruchomości, odpowiadającemu tej części przychodu nastąpiło w 2006 r.

W stosunku do pozostałej części przychodu należy obliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie art. 30e ust. 2 ww. ustawy, gdzie podstawą obliczenia podatku jest dochód, stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W omawianej sprawie, przychodem będzie więc połowa ceny określona w umowie sprzedaży nieruchomości, pomniejszona o połowę kosztów odpłatnego zbycia tj. połowę kosztów aktów notarialnych, dochodem zaś na podstawie art. 30e pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest przychód ustalony w powyższy sposób pomniejszony o koszty wskazane w art. 22 ust. 6c ww. ustawy, a więc między innymi o udokumentowane koszty nabycia.

Do kosztów uzyskania przychodu Wnioskodawca może jednak zaliczyć jedynie tę część kosztów, która odpowiada udziałowi nabytemu w 2011 r. W odniesieniu do kredytu, należy zauważyć, że został on udzielony zarówno Wnioskodawcy jak i Jego żonie, jednak w wyniku podziału majątku wspólnego, obowiązek jego spłaty od tego momentu obciążył Wnioskodawcę. Jeżeli zatem współkredytobiorcą był małżonek Wnioskodawcy, to koszty uzyskania przychodu Wnioskodawca winien ustalić uwzględniając fakt, że w zamian za udział przekraczający udział posiadany przez Niego w majątku wspólnym należący do małżonka, Wnioskodawca przejął do wyłącznej spłaty dług obciążający nieruchomość, a więc dług, który przed podziałem majątku w równym stopniu obciążał zarówno Jego jak i Jego małżonka.

Z tego powodu za koszt nabycia udziału przekraczającego udział w majątku wspólnym, Wnioskodawca może uznać obciążenie kredytowe na nieruchomości, które przejął do wyłącznej spłaty, obliczone według stanu na dzień podziału majątku. Kwota przejętego zobowiązania, stanowi bez wątpienia koszt nabycia udziału w nieruchomości. Należy go potraktować, jako odpowiednik kosztu nabycia, tj. kwoty jaką kupujący musiałby zapłacić przy zakupie.

Przedmiotem zainteresowania Wnioskodawcy jest także kwestia, czy przy obliczaniu dochodu Zainteresowany może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów stratę, jaką poniósł w związku z niekorzystną zmianą kursów walut, która ma wpływ na wielkość zadłużenia z tytułu zaciągniętych kredytów, o których mowa w niniejszym wniosku, tj. stratę w wysokości sumy różnic kursowych, powstałych w trakcie spłacania kredytu, naliczonych do dnia sprzedaży nieruchomości.

Kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości nie mogą być różnice kursowe - są to bowiem wydatki związane z pozyskaniem środków pieniężnych na nakłady poniesione na kupno lokalu mieszkalnego i garażu oraz udział w gruntach które były powiązane z tymi lokalami i mają związek ze spłatą kredytu.

Różnice kursowe są kosztem pozyskania kapitału, a więc niejako „ceną” jaką podatnik musi zapłacić w związku z pożyczeniem przez bank pieniędzy. Odsetki, prowizje bankowe i różnice kursowe to koszt kredytobiorcy ponoszony za pożyczone przez niego środki, a więc związany z obsługą kredytu i tego kredytu dotyczący.

Stanowisko takie jest uzasadnione faktem, że skoro zaciągnięcie kredytów i uzyskanie pieniędzy od banku nie jest w świetle prawa podatkowego traktowane jako osiągnięcie przez podatnika przychodu do opodatkowania, a tym samym od kwoty kredytów nie płaci się w momencie jego uzyskania podatku dochodowego, to oczywistym jest, że wydatki na spłatę kredytów nie mogą być kosztem uzyskania przychodu czy też odsetki, prowizje bankowe i różnice kursowe. Zatem wydatki związane z kredytami zaciągniętymi na nabycie nieruchomości nie mogą być kosztami uzyskania przychodu.

Sytuacja, w której podatnik ponoszący koszt nabycia nieruchomości za środki z kredytu w przypadku sprzedaży nieruchomości mógłby zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu prowadziłaby do nierównego traktowania podatników. Bowiem podatnicy, którzy nabyli nieruchomość ze środków własnych nie mieliby możliwości pomniejszenia przychodu o żadne koszty poniesione w związku z nagromadzeniem tych własnych środków na nakłady, poniesione na nieruchomości - nakładów dokonali wszak z własnych oszczędności, natomiast podatnik, który środki na budowę nieruchomości pożyczył, mógłby do kosztów zaliczyć wydatki zapłacone kredytodawcy za pożyczone pieniądze. Zatem różnice kursowe w żaden sposób nie mieszczą się w ustawowych kryteriach kosztu uzyskania przychodu, zawartych w art. 22 ust. 6c ustawy i wydatek na spłatę różnic kursowych nie może być przyjęty jako koszt obniżający podstawę opodatkowania ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Jedynie obciążenie kredytowe ustalone na dzień podziału majątku będzie kosztem uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 6c, gdyż jest to koszt nabycia udziału przekraczający udział w majątku wspólnym.

Reasumując, Wnioskodawca może w kosztach uzyskania przychodów uwzględnić kwotę spłaty ówczesnej małżonki oraz kwotę przejętych Jej zobowiązań kredytowych w związku z nabyciem drugiej połowy nieruchomości należącej do żony w 2011 r. Wnioskodawca natomiast nie ma prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty w wysokości różnic kursowych, powstałych w trakcie spłacania kredytu, naliczonych do dnia sprzedaży nieruchomości.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj