Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4015.13.2017.1.MZ
z 17 maja 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2017 r. (data wpływu 28 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Wnioskodawczynię środków zgromadzonych na kontach rentowych powstałych w oparciu o umowy świadczenia renty dożywotniej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Wnioskodawczynię środków zgromadzonych na kontach rentowych powstałych w oparciu o umowy świadczenia renty dożywotniej.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni otrzymała spadek oraz inne świadczenia w związku ze śmiercią obywatela Stanów Zjednoczonych, który przed śmiercią zamieszkiwał w USA (dalej: „Zmarły”). Osoba ta zmarła w marcu 2016 r. i nie była spokrewniona z Wnioskodawczynią. Cały pozostawiony przez Zmarłego majątek znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Wnioskodawczyni na stałe zamieszkuje w Polsce, jest polskim rezydentem podatkowym i nie posiada obywatelstwa amerykańskiego ani Zielonej karty.

Zmarły, oprócz testamentu, pozostawił trzy umowy tzw. „Annuity” zawarte w towarzystwach ubezpieczeniowych: A, B i G, w których zdysponował zgromadzonymi środkami na wypadek śmierci, wskazując Wnioskodawczynię jako osobę uprawnioną (beneficjenta) do otrzymania zgromadzonych środków finansowych (dalej razem: „Annuities” lub osobne „Annuity”). Wypłaty (tj. wkłady powiększone o ewentualny ich przyrost) z dwóch towarzystw ubezpieczeniowych (tj. A i B), po uprzednim potrąceniu podatku u źródła, zostały już przekazane Wnioskodawczyni. Natomiast, nie została jeszcze dokonana wypłata z towarzystwa ubezpieczeniowego G.

Należy wskazać, że Annuities nie wchodzą do masy spadkowej, przypadają Wnioskodawczyni bez względu na prawa innych spadkobierców do spadku po zmarłym. Wypłaty od A i B nastąpiły przed uprawomocnieniem się orzeczenia sądu w sprawie podziału masy spadkowej. Annuities nie zostały także nabyte w konsekwencji zawarcia umowy darowizny. „Annuity” w tłumaczeniu na język polski, oznacza rentę dożywotnią. „Annuity agreement” winno być więc rozumiane jako umowa o świadczenie renty dożywotniej.

Umowa o świadczenie renty dożywotniej (tj. w analizowanym przypadku – umowy Annuities zawarte przez Zmarłego) oznacza, iż osoba uprawniona zbiera środki pieniężne na swoim indywidualnym koncie, a towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym umowa ta zostaje zawarta zobowiązuje się do wypłaty świadczeń okresowych w chwili przejścia osoby uprawnionej na emeryturę (wkład powiększony o ewentualny jego przyrost). Takie świadczenia okresowe płatne są co miesiąc (lub inny wskazany okres) i opiewają na pewną określoną kwotę pieniężną, wypłacaną do końca życia osoby uprawnionej (dożywotnio). Kwota ta pomniejsza sumę środków zebranych. Osoba uprawniona może również wskazać osobę (osoby) uprawnione (tzw. beneficjentów) do otrzymania środków zgromadzonych na koncie rentowym (tj. wkład powiększony o ewentualny jego przyrost) na wypadek śmierci.


Należy wskazać, że zgodnie z art. 829 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r. poz. 459, ze zm., dalej „Kodeks Cywilny”) ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć:

  1. przy ubezpieczeniu na życie – śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku;
  2. przy ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków – uszkodzenie ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Z przedstawionego przepisu wynika, iż umowy Annuities są formą ubezpieczeń osobowych.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy Wnioskodawczyni będąc wskazaną przez rezydenta USA jako osoba uprawniona do otrzymania środków zgromadzonych na kontach rentowych powstałych w oparciu o umowy świadczenia renty dożywotniej (Annuities) na podstawie dyspozycji tymi środkami na wypadek śmierci, będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn w Polsce w odniesieniu do wypłat otrzymanych od instytucji A i B? (stan faktyczny)
  2. Czy Wnioskodawczyni będąc wskazaną przez rezydenta USA jako osoba uprawniona do otrzymania środków zgromadzonych na koncie rentowym powstałych w oparciu o umowę świadczenia renty dożywotniej (Annuity) na podstawie dyspozycji tymi środkami na wypadek śmierci, będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn w Polsce w odniesieniu do wypłaty otrzymanej od instytucji G? (zdarzenie przyszłe)
  3. Czy środki otrzymane przez Wnioskodawczynię, wskazaną przez rezydenta USA jako osoba uprawniona do otrzymania środków zgromadzonych na kontach rentowych powstałych w oparciu o umowy świadczenia renty dożywotniej (Annuities) na podstawie dyspozycji tymi środkami na wypadek śmierci, będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce na podstawie art. 21 ust. 1 Ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032, ze zm., dalej „Updof”) w odniesieniu do wypłat otrzymanych od instytucji A i B? (stan faktyczny)
  4. Czy środki otrzymane przez Wnioskodawczynię, wskazaną przez rezydenta USA jako osoba uprawniona do otrzymania środków zgromadzonych na koncie rentowym powstałym w oparciu o umowę świadczenia renty dożywotniej (Annuity) na podstawie dyspozycji tymi środkami na wypadek śmierci, będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce na podstawie art. 21 ust. 1 Updof w odniesieniu do wypłaty otrzymanej od instytucji G? (zdarzenie przyszłe)

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od spadków i darowizn, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy,


Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawczyni, będąc wskazaną przez rezydenta USA jako osoba uprawniona do otrzymania środków zgromadzonych na kontach rentowych powstałych w oparciu o umowy świadczenia renty dożywotniej (Annuities) na podstawie dyspozycji tymi środkami na wypadek śmierci, nie będzie ona zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn w Polsce w odniesieniu do wypłat otrzymanych od instytucji A i B.


Ad.2

Zdaniem Wnioskodawczyni, będąc wskazaną przez rezydenta USA jako osoba uprawniona do otrzymania środków zgromadzonych na kontach rentowych powstałych w oparciu o umowę świadczenia renty dożywotniej (Annuity) na podstawie dyspozycji tymi środkami na wypadek śmierci, nie będzie ona zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn w Polsce w odniesieniu do wypłaty otrzymanej od instytucji G.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2016 r. poz. 205, ze zm., dalej „Upsd”), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego,
  2. darowizny, polecenia darczyńcy,
  3. zasiedzenia,
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności,
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkobiercę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu,
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Należy wskazać, że wyżej wskazany przepis ma zastosowanie jedynie w przypadku nabycia rzeczy lub praw majątkowych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przedmiotowym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, przepis nie znajdzie więc zastosowania, gdyż cały majątek Zmarłego znajduje się na terytorium USA.


Natomiast na podstawie art. 2 Upsd nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Powyższe oznacza, że nabycie rzeczy lub praw majątkowych znajdujących się za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce, tylko i wyłącznie w przypadku, gdy wchodzą w skład masy spadkowej lub stanowią darowiznę.


Zgodnie natomiast z art. 831 § 3 Kodeksu Cywilnego suma ubezpieczenia przypadająca uprawnionemu nie należy do spadku po ubezpieczonym.


Natomiast umowy Annuities są formą ubezpieczenia osobowego gdyż, zgodnie z art. 829 ust. 1 pkt 1 Kodeksu Cywilnego ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć:

  1. przy ubezpieczeniu na życie - śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycie przez nią oznaczonego wieku,
  2. przy ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków - uszkodzenie ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Jak wskazano w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, Annuities przypadną Wnioskodawczyni bez względu na prawa innych spadkobierców do spadku po zmarłym, dwie z nich zostały wypłacone przed uprawomocnieniem się orzeczenia sądu w sprawie podziału masy spadkowej, natomiast trzecia z nich zostanie wypłacona także bez względu na orzeczenie sądu, co dodatkowo potwierdza, że kwoty te nie wchodzą do masy spadkowej. Annuities nie zostały także nabyte w konsekwencji zawarcia umowy darowizny.

W związku z powyższym skoro otrzymane od instytucji ubezpieczeniowych środki nie wchodzą w skład masy spadkowej, gdyż suma ubezpieczenia przypada osobie uprawnionej bez względu na prawa spadkobierców do spadku po osobie ubezpieczonej, to nie podlegają regulacji art. 2 Upsd.


Ponadto, zgodnie z art. 1 ust. 2 Upsd podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.


W przedmiotowym stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym, środki otrzymane (lub które zostaną otrzymane) przez Wnioskodawczynię, nie stanowią ani wkładu oszczędnościowego, ani też nie są jednostkami uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego. W związku z tym art. 1 ust. 2 Upsd nie znajduje zastosowania.


Wymienione w art. 1 i art. 2 Upsd zdarzenia podlegające opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn stanowią katalog zamknięty.


Podsumowując, świadczenia otrzymane (lub które zostaną otrzymane) z towarzystw ubezpieczeniowych A, B i G przez Wnioskodawczynię nie będą wchodziły w skład masy spadkowej, ani nie zostały wymienione w zakresie przedmiotu opodatkowania Upsd, w konsekwencji nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Powyższe stanowisko w stosunku do wypłat otrzymywanych na podstawie „Annuity contracts” ze Stanów Zjednoczonych potwierdzone zostało m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 26 marca 2008 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPBH2/436-162/08/IB.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy oceny stanowiska Wnioskodawczyni wyłącznie w zakresie sprecyzowanych pytań dotyczących podatku od spadków i darowizn.


W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 205 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem” podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in. tytułem dziedziczenia.


Zgodnie z art. 2 ww. ustawy nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


W świetle powyższego, co do zasady opodatkowaniu podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w sytuacji nabycia przedmiotów majątkowych znajdujących się lub wykonywanych za granicą, czynnikiem decydującym o podleganiu ustawie o podatku od spadków i darowizn jest posiadanie przez nabywcę spadku obywatelstwa polskiego lub stałego miejsca pobytu na terytorium RP.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni otrzymała spadek oraz inne świadczenia w związku ze śmiercią obywatela Stanów Zjednoczonych, który przed śmiercią zamieszkiwał w USA (dalej: „Zmarły”). Osoba ta zmarła w marcu 2016 r. i nie była spokrewniona z Wnioskodawczynią. Cały pozostawiony przez Zmarłego majątek znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Wnioskodawczyni na stałe zamieszkuje w Polsce, jest polskim rezydentem podatkowym i nie posiada obywatelstwa amerykańskiego ani Zielonej karty. Zmarły, oprócz testamentu, pozostawił trzy umowy tzw. „Annuity” zawarte w towarzystwach ubezpieczeniowych: A, B i G, w których zdysponował zgromadzonymi środkami na wypadek śmierci, wskazując Wnioskodawczynię jako osobę uprawnioną (beneficjenta) do otrzymania zgromadzonych środków finansowych (dalej razem: „Annuities” lub osobne „Annuity”). Wypłaty (tj. wkłady powiększone o ewentualny ich przyrost) z dwóch towarzystw ubezpieczeniowych (tj. A i B), po uprzednim potrąceniu podatku u źródła, zostały już przekazane Wnioskodawczyni. Natomiast, nie została jeszcze dokonana wypłata z towarzystwa ubezpieczeniowego G. Należy wskazać, że Annuities nie wchodzą do masy spadkowej, przypadają Wnioskodawczyni bez względu na prawa innych spadkobierców do spadku po zmarłym. Wypłaty od A i B nastąpiły przed uprawomocnieniem się orzeczenia sądu w sprawie podziału masy spadkowej. Annuities nie zostały także nabyte w konsekwencji zawarcia umowy darowizny. „Annuity” w tłumaczeniu na język polski, oznacza rentę dożywotnią. „Annuity agreement” winno być więc rozumiane jako umowa o świadczenie renty dożywotniej. Umowa o świadczenie renty dożywotniej (tj. w analizowanym przypadku – umowy Annuities zawarte przez Zmarłego) oznacza, iż osoba uprawniona zbiera środki pieniężne na swoim indywidualnym koncie, a towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym umowa ta zostaje zawarta zobowiązuje się do wypłaty świadczeń okresowych w chwili przejścia osoby uprawnionej na emeryturę (wkład powiększony o ewentualny jego przyrost). Takie świadczenia okresowe płatne są co miesiąc (lub inny wskazany okres) i opiewają na pewną określoną kwotę pieniężną, wypłacaną do końca życia osoby uprawnionej (dożywotnio). Kwota ta pomniejsza sumę środków zebranych. Osoba uprawniona może również wskazać osobę (osoby) uprawnione (tzw. beneficjentów) do otrzymania środków zgromadzonych na koncie rentowym (tj. wkład powiększony o ewentualny jego przyrost) na wypadek śmierci. Należy wskazać, że zgodnie z art. 829 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r. poz. 459, ze zm., dalej „Kodeks Cywilny”) ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć: 1) przy ubezpieczeniu na życie – śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku; 2) przy ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków – uszkodzenie ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku. Z przedstawionego przepisu wynika, iż umowy Annuities są formą ubezpieczeń osobowych.

A zatem, przyjmując za Wnioskodawczynią, że środki pieniężne, które otrzymała i otrzyma w przyszłości na podstawie dyspozycji na wypadek śmierci, nie wchodzą do masy spadkowej po zmarłym, nie zostały także nabyte w konsekwencji zawarcia umowy darowizny, nie podlegały i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj