Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0461-ITPB3.4511.7.2017.1.AW
z 14 kwietnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) w zw. z 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2017 r. (data wpływu 18 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz skutków podatkowych objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18 stycznia 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz skutków podatkowych objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna na podstawie wpisu w CEIDG.

Przedmiotem działalności firmy jest transport drogowy towarów i handel artykułami budowlanymi.

W praktyce firma składa się z dwóch części wyodrębnionych organizacyjnie, funkcjonalnie i częściowo finansowo, a mianowicie części zajmującej się wykonywaniem usług transportu drogowego międzynarodowego i części zajmującej się handlem materiałami budowlanymi.

Część firmy zajmująca się wykonywaniem usług transportu drogowego międzynarodowego stanowi całość wyodrębnioną organizacyjnie.

Usługi wykonywane są przy pomocy samochodów ciężarowych, monitorowanych przez systemy wewnętrzne GPS, obsługiwanych przez pracowników zatrudnionych na umowach o pracę na stanowiskach pracy kierowcy posiadających zaświadczenia A1, którzy dysponują telefonami komórkowymi będącymi własnością firmy.

Firma dysponuje pracownikiem zatrudnionym na stanowisku pracy kierownika do spraw transportu, który w specjalnie wyodrębnionym pomieszczeniu, wyposażonym w zestaw mebli i zestaw komputerowy zajmuje się tylko koordynowaniem działalności transportowej.

Działalność transportowa jest prowadzona na podstawie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika i międzynarodowej licencji na przewóz.

Samochody wykonujące usługi transportu są objęte ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej przewoźnika.

Funkcjonalne wyodrębnienie tej części firmy przejawia się tym, że przy pomocy mienia, o którym Wnioskodawca pisze wyżej i sił osobowych posiada ona potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy w zakresie transportu drogowego towarowego.

Jeśli chodzi o wyodrębnienie finansowe, wygląda to następująco – jeden z rachunków bankowych firmy służy ewidencjonowaniu tylko jej wpływów z wykonywania usług transportowych.

Ewidencja zdarzeń gospodarczych prowadzona jest w ten sposób, że możliwe jest wyodrębnienie przychodów, gdyż usługi transportowe są fakturowane w odrębnych ciągach faktur i z tego wynikają należności.

Podstawowe koszty usług transportowych też są możliwe do wyodrębnienia – tak na przykład tylko na potrzeby działalności transportowej firma posługuje się kartami paliwowym, za pośrednictwem których płacone są podstawowe koszty związane z transportem i wynika z tego wielkość powiązanych zobowiązań.

W tym roku Wnioskodawca planuje wnieść aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa zajmującą się świadczeniem usług transportu międzynarodowego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za objęcie udziałów w tej spółce.


Aport będzie zawierał:


  1. Ciągniki siodłowe z naczepami, wyposażenie biura, zestaw komputerowy, inne urządzenia.
  2. Zapas paliwa znajdujący się w zbiorniku stacjonarnym oraz w bakach ciągników.
  3. Zobowiązania wynikające między innymi z umów leasingu, kart paliwowych,.
  4. Należności z wykonanych usług transportowych.


Jeśli chodzi o sprawy pracownicze nastąpi przejście w trybie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę i będzie dotyczyć kierowców t kierownika do spraw organizacji transportu.


W uzupełnieniu z dnia 21 lutego 2017 r. (data wpływu 27 lutego 2017 r.) Wnioskodawca wskazał ponadto, że:


  1. Zorganizowana część przedsiębiorstwa wykonująca usługi transportu drogowego dla samodzielnego działania wymaga korzystania z nieruchomości firmy na potrzeby biurowe, parkingowe a niekiedy garażowe.
  2. Na dzień wniesienia aportem do spółki część przedsiębiorstwa, będzie mogła działać jako podmiot niezależny, samodzielny, posiadający zdolność do samodzielnego działania.
  3. Na dzień wniesienia aportem do spółki część przedsiębiorstwa, będzie funkcjonalnie i organizacyjnie wyodrębniona.
    Będzie stanowiła wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość, lecz bez wyodrębnienia struktur sformalizowanych typu dział, oddział czy pion.

    Tak więc, będzie funkcjonowało wyposażone biuro spółki, w którym pracownik zatrudniony na stanowisku pracy koordynatora do spraw transportu będzie zajmował się organizacją, koordynowaniem działalności transportowej i załatwianiem wszelkich spraw formalnych związanych z funkcjonowaniem działalności transportowej.
    Tabor samochodowy będzie obsługiwany przez pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy kierowców.
  4. Na dzień wniesienia aportem do spółki części przedsiębiorstwa, będzie stanowiła zespół finansowo wyodrębniony. Prowadzona dokumentacja księgowa będzie zawierała ewidencję zdarzeń gospodarczych, która umożliwi wyodrębnienie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z wykonywaniem usług transportowych.
    Działalność związana z wykonywaniem usług transportu drogowego będzie posiadała rachunki bankowe, na które będą wpływały należności, a z których będą regulowane zobowiązania.
  5. Po wniesieniu aportem do spółki działalności transportowej spółka będzie prowadziła przede wszystkim działalność transportową.
    W perspektywie nie wyklucza się prowadzenia działalności w innych obszarach.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy opisany przez Wnioskodawcę zespół składników majątkowych i niemajątkowych wykonujący w ramach firmy usługi transportu drogowego spełnia wymogi zorganizowanej części przedsiębiorstwa?
  2. Czy wniesienie aportu w postaci wyżej wymienionego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
  3. Czy wniesienie aportu w postaci wyżej wymienionego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie spowoduje powstania u Wnioskodawcy przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce?


Niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytań dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług zostanie Wnioskodawcy wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy – w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych – opisany przeze niego zespół składników majątkowych i niemajątkowych wykonujący w ramach jego firmy usługi transportu drogowego spełnia wymogi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wniesienie aportu w postaci wyżej wymienionego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie spowoduje powstania u Wnioskodawcy przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Stosownie do art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. Nr 2032, z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie – oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Ilekroć natomiast jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa – oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (art. 5a pkt 4 tej ustawy).

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.


Reasumując, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:


  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.


Zatem w sytuacji, gdy możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o wyodrębniony majątek, można uznać, że całość tego majątku wraz ze wszystkimi obciążeniami i przychodami związanymi z tym majątkiem stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Przy czym organizacyjne i finansowe wyodrębnienie musi istnieć już w ramach istniejącego przedsiębiorstwa, a nie dopiero kształtować się po „wyprowadzeniu” w jakikolwiek sposób zespołu składników materialnych i niematerialnych z tego przedsiębiorstwa.

Jak wynika z okoliczności sprawy, firma Wnioskodawcy składa się z dwóch części wyodrębnionych organizacyjnie, funkcjonalnie i częściowo finansowo; a mianowicie części zajmującej się wykonywaniem usług transportu drogowego międzynarodowego i części zajmującej się handlem materiałami budowlanymi. Część firmy zajmująca się wykonywaniem usług transportu drogowego międzynarodowego stanowi całość wyodrębnioną organizacyjnie.

W tym roku Wnioskodawca planuje wnieść aportem zorganizowaną część swojego przedsiębiorstwa zajmującą się świadczeniem usług transportu międzynarodowego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za objęcie udziałów w tej spółce.


Aport będzie zawierał:


  1. ciągniki siodłowe z naczepami, wyposażenie biura, zestaw komputerowy, inne urządzenia.
  2. zapas paliwa znajdujący się w zbiorniku stacjonarnym oraz w bakach ciągników.
  3. zobowiązania wynikające między innymi z umów leasingu, kart paliwowych, .
  4. należności z wykonanych usług transportowych.


Jeśli chodzi o sprawy pracownicze nastąpi przejście w trybie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę i będzie dotyczyć kierowców i kierownika do spraw organizacji transportu.

Jak wynika z opisu sprawy, na dzień wniesienia aportem do spółki część przedsiębiorstwa, będzie mogła działać jako podmiot niezależny, samodzielny, posiadający zdolność do samodzielnego działania.

O wyodrębnieniu funkcjonalnym można mówić z uwagi na fakt, że przy pomocy posiadanego mienia i sił osobowych część firmy Wnioskodawcy, która ma być przedmiotem aportu posiada potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy w zakresie transportu drogowego towarowego.

Część firmy Wnioskodawcy, która ma być przedmiotem aportu będzie stanowiła wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość, lecz bez wyodrębnienia struktur sformalizowanych typu dział, oddział czy pion. Z opisu sprawy wynika jednak, że na dzień wniesienia aportem do spółki będzie funkcjonowało wyposażone biuro spółki, w którym pracownik zatrudniony na stanowisku pracy koordynatora do spraw transportu będzie zajmował się organizacją, koordynowaniem działalności transportowej i załatwianiem wszelkich spraw formalnych związanych z funkcjonowaniem działalności transportowej. Tabor samochodowy będzie obsługiwany przez pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy kierowców.

Okoliczności te wskazują, że zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) mający być przedmiotem planowanego aportu do spółki z o.o. posiada cechę zorganizowania w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności (przedsiębiorstwa). Składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne, w tym czynnik ludzki, a więc pracownicy, w funkcjonującym dotychczas przedsiębiorstwie stanowią wyodrębnioną organizacyjnie całość.

Wyodrębnienie na płaszczyźnie finansowej, przejawia się tym, że jeden z rachunków bankowych firmy służy ewidencjonowaniu tylko jej wpływów z wykonywania usług transportowych. Ewidencja zdarzeń gospodarczych prowadzona jest w ten sposób, że możliwe jest wyodrębnienie przychodów, gdyż usługi transportowe są fakturowane w odrębnych ciągach faktur i z tego wynikają należności. Podstawowe koszty usług transportowych też są możliwe do wyodrębnienia – np. tylko na potrzeby działalności transportowej firma posługuje się kartami paliwowym, za pośrednictwem których płacone są podstawowe koszty związane z transportem i wynika z tego wielkość powiązanych zobowiązań. Prowadzona dokumentacja księgowa będzie zawierała ewidencję zdarzeń gospodarczych, która umożliwi wyodrębnienie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z wykonywaniem usług transportowych. Działalność związana z wykonywaniem usług transportu drogowego będzie posiadała rachunki bankowe, na które będą wpływały należności a z których będą regulowane zobowiązania.

Mając na uwadze powyżej powołane przepisy prawa oraz przedstawione zdarzenie przyszłe uznać należy, że wskazany w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników majątku stanowi w istocie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przechodząc do kwestii opodatkowania aportu do spółki kapitałowej, należy wskazać, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r., za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Jednocześnie, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Mając na uwadze powyżej powołane przepisy prawa oraz przedstawione zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że w sytuacji wniesienia do spółki kapitałowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych – stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2017 r. – będzie korzystać wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego.

Reasumując, w momencie wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 5a pkt 4 ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, powstaje po stronie Wnioskodawcy przychód z tym związany, jednakże jest to przychód zwolniony z opodatkowania w myśl art. 21 ust. 1 pkt 109 tej ustawy.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Końcowo nadmienić należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego czy kontrolnego. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości zakwalifikowania składników majątkowych przeniesionych do innych podmiotów oraz pozostawionych w Spółce jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa może być dokonana jedynie w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy – Ordynacja podatkowa. Dokonując interpretacji indywidualnej organ interpretacyjny działający z upoważnienia Ministra Finansów przedstawia jedynie swój pogląd dotyczący wykładni treści analizowanych przepisów i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego (którego elementy przyjmuje jako podstawę rozstrzygnięcia bez weryfikacji).

W świetle powyższego, w procesie wydawania interpretacji indywidualnych właściwy organ nie dokonuje żadnych własnych ustaleń w ramach postępowania dowodowego, ale przedstawia wyłącznie ocenę stanowiska Wnioskodawcy na tle przedstawionego przez niego zdarzenia przyszłego. Innymi słowy, podane przez Wnioskodawcę fakty nie podlegają weryfikacji ani konfrontacji z dokumentami źródłowymi, ponieważ w oparciu o wydaną w indywidualnej sprawie interpretację, Wnioskodawca uzyskuje jedynie informację o poglądzie organu w konkretnej, przedstawionej we wniosku sprawie.

Reasumując, zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj