Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
1462-IPPB2.4514.41.2017.1.LS
z 13 kwietnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 15 lutego 2017 r. (data wpływu 20 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


E Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Kupujący”) działając jako czynny podatnik VAT zamierza nabyć nieruchomości od K mbH z siedzibą w Niemczech (dalej: „Sprzedający” lub „Sprzedawca”). Przedmiotem planowanej transakcji ma być:

  1. prawo własności lokalu niemieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, dla której Sąd Rejonowy, VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Lokal”). Lokal jest częścią centrum handloweg. W budynku centrum handlowego znajduje się jeszcze jeden wyodrębniony lokal niemieszkalny (dalej: „Lokal 2”). Spółka nabyła również Lokal 2 w ramach odrębnej transakcji, która nie jest przedmiotem tego wniosku. Spółka uzyskała wcześniej interpretacje indywidualne dotyczące opodatkowania VAT wspomnianej odrębnej transakcji dotyczącej Lokalu 2 (DIS w Warszawie z 9 listopada 2016 r., nr IPPP1/4512-669/16-4/BS) oraz opodatkowania PCC (DIS w Warszawie z 17 listopada 2016 r., nr IPPB2/4514-504/16-6/MM). Lokal składa się z pomieszczeń usługowo-handlowych, pomieszczeń technicznych oraz pomieszczeń biurowo-socjalnych. Z Lokalem związany jest udział w częściach wspólnych centrum handlowego, takich jak ciągi komunikacyjne czy pomieszczenia przeznaczone do użytku wspólnego;
  2. związany z odrębną własnością Lokalu udział 14/100 we własności nieruchomości składającej się z działek ewidencyjnych nr 7004 oraz 7005, dla której Sąd Rejonowy, VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Nieruchomość gruntowa”). Nieruchomość gruntowa oznaczona jest jako inne tereny zabudowane (Bi) i jest na niej położone centrum handlowe, w którym znajduje się Lokal. Udział w Nieruchomości gruntowej jest związany ściśle z własnością Lokalu i ma na celu umożliwienie korzystania z części wspólnych centrum handlowego, jak również z infrastruktury znajdującej się obok niego. Na Nieruchomości gruntowej znajdują się w szczególności: budynek centrum handlowego trwale związany z gruntem (w którym został wyodrębniony m.in. Lokal), ogrodzenie, infrastruktura taka jak chodniki, ciągi komunikacyjne, miejsca parkingowe, wiaty przeznaczone dla wózków sklepowych, drogi dojazdowe, rampy dostawcze, transformatory, urządzenia klimatyzacji, urządzenia zapewniające oświetlenie, dekoracje, sieci kanalizacyjne (sanitarne i deszczowe), wodociągowe, gazowe, energetyczne, telekomunikacyjne, zbiornik retencyjny oraz inna infrastruktura techniczna związana ściśle z eksploatacją centrum handlowego. Nieruchomość gruntowa jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Lokal oraz Nieruchomość gruntowa będą zwane dalej łącznie: „Nieruchomościami”.


Nieruchomości zostały nabyte przez Sprzedawcę od M Sp. z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna (dalej również: „Poprzedni właściciel”) na podstawie umowy sprzedaży z dnia 9 marca 2011 r. (akt notarialny, zawarty przed notariuszem). Transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23% (strony transakcji złożyły na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT i wyborze opcji opodatkowania). Sprzedawcy przysługiwało pełne prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego, wynikającego z transakcji nabycia Nieruchomości od Poprzedniego właściciela oraz prawo do zwrotu podatku VAT naliczonego na zasadach ogólnych. Prawidłowość takiego postępowania została przed formalizacją transakcji potwierdzona uzyskaną przez Sprzedającego interpretacją indywidualną, wydaną 21 stycznia 2011 r., nr IPPP3/443-1103/10-3/LK w zakresie podatku VAT oraz interpretacją wydaną 25 stycznia 2011 r. nr IPPB2/436-437/10-3/AF w zakresie podatku PCC. Również Poprzedni właściciel uzyskał w tym zakresie interpretację indywidualną potwierdzającą, że sprzedaż Nieruchomości może podlegać opodatkowaniu VAT wg zasadniczej stawki VAT pod warunkiem złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia i wyboru opcji opodatkowania (interpretacja z dnia 2 lutego 2011 r., nr IPPP3/443-1107/10-4/IB).

Przed nabyciem przez Sprzedającego, Nieruchomości były wynajmowane przez Poprzedniego właściciela osobom prawnym i osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą na mocy umów najmu. Przedmiotem umów najmu było oddanie do odpłatnego używania przez Poprzedniego właściciela powierzchni lokalowych, w których wynajmujący mogli prowadzić działalność gospodarczą.


Najemcy byli zobowiązani do zapłaty czynszu, który zgodnie z postanowieniami umów najmu miał być powiększony o podatek VAT skalkulowany zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami. Przedmiot umów najmu był wydany najemcom wraz z podpisaniem tychże umów najmu.


Po nabyciu Nieruchomości w 2011 r. Sprzedający również prowadził działalność polegającą na wynajmowaniu powierzchni lokalowych podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. W związku z tym Sprzedający po nabyciu Nieruchomości zawarł szereg umów najmu dotyczących Nieruchomości.


Sprzedający po nabyciu w 2011 r. nie ponosił wydatków na ulepszenie Nieruchomości, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, wynoszących co najmniej 30% jej wartości początkowej.


Obecnie Spółka planuje nabyć w drodze kupna Nieruchomości od Sprzedającego.


Planowana transakcja będzie obejmowała jedynie nabycie poszczególnych Nieruchomości. Co do zasady, zgodnie z intencją Sprzedającego oraz Spółki, przedmiotem planowanej transakcji nie będą umowy, zobowiązania czy wierzytelności związane z funkcjonowaniem centrum handlowego. Co do zasady w ramach planowanej transakcji nie zostaną przeniesione na Spółkę umowy związane z dotychczasowym funkcjonowaniem Nieruchomości. Dotyczy to np. umowy dotyczącej świadczenia usług księgowych przez V sp. z o.o.


W ramach planowanej transakcji zostaną jednak przeniesione na Spółkę następujące umowy:

  • umowa najmu zawarta dnia 31 grudnia 2011 r. ze S Sp. z o.o. dotycząca oznaczonych części zewnętrznych centrum handlowego, w celu utrzymywania przez najemcę podświetlonych tablic reklamowych wraz z niezbędną konstrukcją i prowadzenia działalności polegającej na podnajmowaniu powierzchni reklamowych znajdujących się na przedmiotowych tablicach. Przeniesienie tej umowy w ramach transakcji nabycia Nieruchomości przez Spółkę wynika z restrykcyjnych zapisów umownych, zgodnie z którymi zerwanie jej przez Sprzedającego wiązałoby się z koniecznością zapłaty wysokich kar umownych.
  • umowa najmu zawarta dnia 28 sierpnia 2002 r. z C Sp. z o.o. (obecnie: O S.A.) dotycząca powierzchni dachowej pod instalację urządzeń telekomunikacyjnych. W przypadku tej umowy Sprzedający podjął już stosowne kroki prawne zmierzające do jej rozwiązania. W związku z tym, umowa ta wygaśnie z dniem 30 października 2017 r. Mając to na uwadze, możliwe jest, że w ramach transakcji Spółka przejmie prawa i obowiązki Sprzedającego wynikające z tej umowy. Nie będzie to jednak spowodowane chęcią kontynuowania współpracy z O S.A. a koniecznością upływu terminu do wygaśnięcia umowy.

Spółka zwraca dodatkowo uwagę, że pomiędzy Sprzedającym, właścicielem Lokalu 2 a F sp. z o.o. została zawarta dnia 4 listopada 2016 r. umowa o zarządzanie Nieruchomościami (dalej: „Umowa o zarządzanie”). Po transakcji nabycia Lokalu 2 (transakcja ta była przedmiotem odrębnych interpretacji indywidualnych, por. wyżej), Spółka przejęła prawa i zobowiązania dotychczasowego właściciela Lokalu 2 wynikające z Umowy o zarządzanie. W efekcie, po nabyciu Lokalu 2 przez Spółkę stronami Umowy o zarządzanie stali się Sprzedający, Spółka oraz F sp. z o.o. Po planowanej transakcji będącej przedmiotem niniejszego wniosku Umowa o zarządzanie będzie trwała nadal i Spółka w dalszym ciągu będzie jej stroną.

Po przeprowadzonej transakcji mogą być kontynuowane również niektóre umowy dotyczące usług zapewniających prawidłowe funkcjonowanie Nieruchomości (np. dostawy mediów). Nawet jednak w takich przypadkach, co do zasady będą rozwiązywane istniejące umowy i zawierane nowe. Ewentualnie, istniejące umowy nie będą przedłużane po ich wygaśnięciu, jeżeli Kupujący będzie w stanie uzyskać lepsze warunki u innego dostawcy.

Umowa sprzedaży Nieruchomości nie będzie również przenosiła praw autorskich i innych praw własności przemysłowej czy intelektualnej (w szczególności znaków towarowych, know-how, praw do nazwy, itp.). Na podstawie umowy nie dojdzie również do przejęcia m.in. bieżących środków pieniężnych związanych z dotychczasowym funkcjonowaniem Nieruchomości, czy też jakichkolwiek innych wierzytelności związanych z prowadzoną przez Sprzedającego działalnością gospodarczą. W szczególności Spółka nie przejmie wierzytelności Sprzedającego dotyczących zaległych czynszów najmu dotychczasowych najemców.


Sprzedający nie posiada pracowników, a zatem nie może dojść i nie dojdzie do przejęcia przez Spółkę w ramach planowanej transakcji pracowników Sprzedającego,


Umowy najmu zawarte przez Sprzedającego zostaną (z wyjątkami opisanymi w niniejszym wniosku) rozwiązane przed zawarciem transakcji. Nie dojdzie również do przekazania tajemnicy przedsiębiorstwa oraz ksiąg rachunkowych prowadzonych uprzednio przez Sprzedawcę. W ramach negocjacji oraz procesu due dilligence Kupujący może zapoznać się z pewnymi informacjami, które mogą potencjalnie mieć status tajemnicy przedsiębiorstwa. Będzie to miało jednak ograniczony zakres i będzie zmierzało wyłącznie do zapoznania się ze stanem prawnym i faktycznym Nieruchomości dla celów przeprowadzenia planowanej transakcji.

Spółka będzie wykorzystywała Nieruchomości w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT. Działalność ta może polegać w szczególności na wynajmowaniu Lokalu w celu prowadzenia przez najemców działalności w zakresie handlu detalicznego. Nie jest również wykluczone, że w przyszłości Spółka dokona znaczącej przebudowy lub wyburzenia istniejących obiektów i wybudowania nowych w celu uatrakcyjnienia lub zmiany profilu prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT. W chwili obecnej nie zostały podjęte jednak żadne prace w tym zakresie, jak również nie zostały wydane żadne decyzje administracyjne dotyczące ewentualnej przebudowy czy rozbiórki, takie jak np. pozwolenia na budowę.


Zarówno Spółka jak i Sprzedający są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT.


Spółka oraz Sprzedający na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT zamierzają przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości złożyć oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i wyborze opcji opodatkowania.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT?
  2. W razie udzielenia twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy transakcja nabycia Nieruchomości będzie opodatkowana VAT w stawce zasadniczej 23% przy założeniu, że Spółka oraz Sprzedający złożą oświadczenie o którym mowa w art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT?
  3. Czy Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem Nieruchomości na zasadach ogólnych, tj. w szczególności podstawie art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT?
  4. Czy planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu PCC?

Niniejsza interpretacja dotyczy pytania Nr 4, w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana w dniu 6 kwietnia 2017 r. odrębna interpretacja indywidualna 1462-IPPP2.4512.120.2017.1.DG.


Zdaniem Zainteresowanych, planowana transakcja nabycia Nieruchomości, jako transakcja podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT z zastosowaniem stawki 23%, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem PCC.


Uzasadnienie stanowiska Spółki w zakresie pytania nr 4


Transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT z zastosowaniem stawki w wysokości 23%, gdyż Spółka i Sprzedający na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT zamierzają przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości złożyć oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w ar 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT. W rezultacie, planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 2 pkt 4) lit. a) Ustawy o PCC.


Przepis art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy o PCC wskazuje, ze czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki i jej zmiany), w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


W związku z powyższym należy stwierdzić, że norma przewidziana w art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy o PCC znajdzie zastosowanie w przypadku planowanej transakcji i w rezultacie, nabycie Nieruchomości nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy tylko i wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 223 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.


Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.


Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy).


W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że E Sp. z o.o. z siedzibą (dalej: „Spółka” lub „Kupujący”) działając jako czynny podatnik VAT zamierza nabyć nieruchomości od K mbH z siedzibą w Niemczech (dalej: „Sprzedający” lub „Sprzedawca”). Przedmiotem planowanej transakcji ma być:

  1. prawo własności lokalu niemieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, dla której Sąd Rejonowy, VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Lokal”). Lokal jest częścią centrum handlowego. W budynku centrum handlowego znajduje się jeszcze jeden wyodrębniony lokal niemieszkalny (dalej: „Lokal 2”). Spółka nabyła również Lokal 2 w ramach odrębnej transakcji, która nie jest przedmiotem tego wniosku. Spółka uzyskała wcześniej interpretacje indywidualne dotyczące opodatkowania VAT wspomnianej odrębnej transakcji dotyczącej Lokalu 2 (DIS w Warszawie z 9 listopada 2016 r., nr IPPP1/4512-669/16-4/BS) oraz opodatkowania PCC (DIS w Warszawie z 17 listopada 2016 r., nr IPPB2/4514-504/16-6/MM). Lokal składa się z pomieszczeń usługowo-handlowych, pomieszczeń technicznych oraz pomieszczeń biurowo-socjalnych. Z Lokalem związany jest udział w częściach wspólnych centrum handlowego, takich jak ciągi komunikacyjne czy pomieszczenia przeznaczone do użytku wspólnego;
  2. związany z odrębną własnością Lokalu udział 14/100 we własności nieruchomości składającej się z działek ewidencyjnych nr 7004 oraz 7005, dla której Sąd Rejonowy, VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Nieruchomość gruntowa”). Nieruchomość gruntowa oznaczona jest jako inne tereny zabudowane (Bi) i jest na niej położone centrum handlowe, w którym znajduje się Lokal. Udział w Nieruchomości gruntowej jest związany ściśle z własnością Lokalu i ma na celu umożliwienie korzystania z części wspólnych centrum handlowego, jak również z infrastruktury znajdującej się obok niego. Na Nieruchomości gruntowej znajdują się w szczególności: budynek centrum handlowego trwale związany z gruntem (w którym został wyodrębniony m.in. Lokal), ogrodzenie, infrastruktura taka jak chodniki, ciągi komunikacyjne, miejsca parkingowe, wiaty przeznaczone dla wózków sklepowych, drogi dojazdowe, rampy dostawcze, transformatory, urządzenia klimatyzacji, urządzenia zapewniające oświetlenie, dekoracje, sieci kanalizacyjne (sanitarne i deszczowe), wodociągowe, gazowe, energetyczne, telekomunikacyjne, zbiornik retencyjny oraz inna infrastruktura techniczna związana ściśle z eksploatacją centrum handlowego. Nieruchomość gruntowa jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Lokal oraz Nieruchomość gruntowa będą zwane dalej łącznie: „Nieruchomościami”.


W interpretacji indywidualnej z dnia 6 kwietnia 2017 r. Nr 1462-IPPP2.4512.120.2017.1.DG w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że: „(...) jeżeli Nabywca i Zbywca Nieruchomości złożą do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed dniem dokonania sprzedaży Nieruchomości, oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy o VAT, przedmiotowa transakcja dostawy Nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu VAT wg stawki 23%, gdyż dla dostawy obiektów użytkowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze nie przewidują zastosowania stawki obniżonej. W związku z tym, że dostawa Lokalu, udziału w częściach wspólnych centrum handlowego oraz udziału w budowlach położonych na działkach zabudowanych budynkiem centrum, po złożeniu przez strony transakcji stosownego oświadczenia, będzie podlegała opodatkowaniu wg stawki podatku VAT w wysokości 23%, udział w gruncie będący przedmiotem sprzedaży, stosownie do art. 41 ust. 1, art. 43 ust 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy będzie podlegać opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane będą części budynków/budowli na nim posadowionych.”


A zatem, jeżeli transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy o PCC.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj