Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
0461-ITPP1.4512.858.2016.1.EA
z 5 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko  przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2016 r., (data wpływu 7 listopada 2016 r.) uzupełnionym w dniu 8 listopada 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na produkt o nazwie B.., sklasyfikowany przez Wnioskodawcę w grupowaniu 20.15.80.0jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 listopada 2016 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 8 listopada 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na produkt o nazwie B.., sklasyfikowany przez Wnioskodawcę w grupowaniu 20.15.80.0.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży produktu o nazwie B.. . W jej ramach wytwarza płynny nawóz organiczny w formie zawiesiny składającej się z kilkunastu szczepów bakterii i drożdży oraz pożywki. B.. uruchamia i przyspiesza proces mineralizacji substancji organicznych znajdujących się w glebie oraz wszelkich składowiskach odpadów organicznych. Produkt ten, pozytywnie służy ochronie środowiska, ma duży wpływ na poprawę żyzności gleby, jej biologiczne ożywienie, a tym samym dostarczenie roślinom wysokiej jakości składników odżywczych. B.. posiada cechy biostymulatora wzrostu roślin, który dostosowuje swoje działanie do etapu wzrostu roślin. Biostymulacja odbywa się już na etapie wschodów roślin np. wpływając na silny rozrost systemu korzeniowego, co ma kapitalne znaczenie dla zdrowotności i plonowania roślin uprawnych. Produkt B.. jest bogaty w mikroorganizmy środowiskowe, który podaje się do gleby, kompostu i innych odpadów organicznych powstających np. przy uprawie zbóż, rzepaku, roślin okopowych, w ogrodach, na trawnikach ma ogromne znaczenie próchniczo-twórcze.

Obecność próchnicy w glebie, jej stały przyrost, dzięki procesom mineralizacji spowodowanym przez B.. oznacza poprawę żyzności gleby. Żyzna gleba to prawidłowa struktura, wilgotność, zasobność w składniki odżywcze, a przede wszystkim zasobna w mikroorganizmy. Rośliny uprawiane w takim środowisku są dobrze odżywione i są w stanie bronić się przed patogenami. Roślina dobrze odżywiona to zdrowa roślina, a biologicznie wysoka jakość roślin ma ogromne znaczenie dla zdrowia zwierząt i człowieka. Zdrowe rośliny bronią się same, nie potrzebują wówczas ochrony chemicznej, która jest zgubna dla zdrowia i istnienia wszystkich organizmów.

We wniosku wskazano następującą klasyfikację dla produktu B.. wg PKWiU: 20.15.80.0.


W związku z powyższym opisem zadano pytanie:


Czy biorąc pod uwagę cechy, właściwości i przeznaczenie produktu B.. spełnia on warunki do zaklasyfikowania pod pozycją PKWiU 20.15.80.0? Czy biorąc pod uwagę cechy, właściwości i przeznaczenie produktu B.. spełnia on warunki opodatkowania podatkiem od towarów i usług w stawce preferencyjnej 8%?


Zdaniem Wnioskodawcy, produkt B.. spełnia warunki przewidziane dla jego zaklasyfikowania pod pozycją PKWiU 20.15.80.0, albowiem pozycja ta obejmuje towary określane jako nawozy naturalne lub organiczne, gdzie indziej niesklasyfikowane, a biorąc pod uwagę cechy, właściwości i przeznaczenie tego produktu, odpowiada on definicji nawozu organicznego. Dlatego uzasadnione jest zastosowanie preferencyjnej stawki VAT 8%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz.710 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, , podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Jak stanowi przepis art. 5a ww. ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Stawka podatku, na postawie art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku – stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy – wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załączniku nr 3 do ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych obecnie stawką podatku w wysokości 8%, wymieniono pod pozycją 64 – PKWiU 20.15.80.0 „Nawozy naturalne lub organiczne, gdzie indziej niesklasyfikowane (w tym ziemia ogrodnicza, zawierająca torf jako zasadniczy składnik i ziemia ogrodnicza, będąca mieszaniną naturalnej gleby, piasku, gliny i minerałów oraz ziemia humus)”.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży produktu o nazwie B.. . W jej ramach wytwarza płynny nawóz organiczny w formie zawiesiny składającej się z kilkunastu szczepów bakterii i drożdży oraz pożywki. B.. uruchamia i przyspiesza proces mineralizacji substancji organicznych znajdujących się w glebie oraz wszelkich składowiskach odpadów organicznych. Wnioskodawca sklasyfikował produkt B.. w grupowaniu PKWiU 20.15.80.0 – Nawozy naturalne lub organiczne gdzie indziej niesklasyfikowane wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 roku.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy stwierdzić należy, że towar o nazwie „B..”, sklasyfikowany wg PKWiU z 2008 r. w grupowaniu 20.15.80.0., tj. „Nawozy naturalne lub organiczne, gdzie indziej niesklasyfikowane” mieści się w poz. 64 załącznika nr 3 do ustawy o podatku VAT, zatem podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 i art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie prawidłowość stawki podatku VAT na produkt o nazwie „B..”, nie rozstrzyga zaś poprawności klasyfikacji wskazanej przez Wnioskodawcę dla wyżej wymienionego produktu. Informację dotyczącą produktu „B..” sklasyfikowanego w grupowaniu PKWiU 20.15.80.0 potraktowano jako element stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i przy tym założeniu wydano niniejszą interpretację.

Zaznaczenia wymaga, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego. Powyższe oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Nadmienia się, że interpretację wydano przy założeniu, że wskazana przez Wnioskodawcę klasyfikacja PKWiU jest prawidłowa. Należy bowiem zaznaczyć, że zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz.Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Wynika to z faktu, że właśnie usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące charakteru usługi.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Ponadto tut. organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj