Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPP1.4512.1074.2016.1.IGo
z 10 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2016 r. (data wpływu 27 grudnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla usług szkolenia, które finansowane są w co najmniej 70% ze środków UE oraz prawa do odliczenia podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 27 grudnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla usług szkolenia, które finansowane są w co najmniej 70% ze środków UE oraz prawa do odliczenia podatku VAT.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca jest niepubliczną szkołą wyższą, działającą na podstawie ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365).


Uczelnia aktualnie realizuje projekty. Ponad 70% środków na finansowanie poszczególnych projektów pochodzi ze środków europejskich (każdy projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego).


Jednym z działań projektowych jest kompleksowy program lepszego przygotowania studentów i absolwentów do wejścia na rynek pracy, polegający m.in. na organizowaniu szkoleń i innych działań opisanych poniżej. Udział w nich biorą studenci Uczelni studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich.


Szkolenia i inne działania są organizowane jako zajęcia dodatkowe, nie objęte programem studiów. Udział w nich dla uczestników jest bezpłatny.


Nadto uczelnia w ramach projektu Rozwój... podnosi kompetencje pracowników biura Karier. Również te działania są dla uczestników (pracowników) bezpłatne.


Poniżej przedstawiony zostanie opis wymienionych działań jakie w części wykonywane przez Wnioskodawcę (przez pracowników etatowych) a w części będą wykonywane przez podmioty zewnętrzne (czyli w drodze nabycia usług od podwykonawców). Projekty są realizowane w chwili obecnej oraz będą realizowane w przyszłości, a zatem również nabywanie usług już nastąpiło oraz będzie następować w przyszłości. Wnioskodawca wskazuje, iż w niektórych przypadkach poszczególne zadania w ramach danego modułu realizowane są przez różnych podwykonawców. Zadania realizowane i zlecane w ramach wyżej wskazanych projektów można podzielić na:

  1. Rozwój kompetencji oczekiwanych przez pracodawców - działania mają charakter typowo szkoleniowy, warsztatowy albo wizyt studyjnych bądź też są formami podobnymi. Po zakończeniu modułu studenci otrzymają zaświadczenie o odbyciu szkolenia, a w niektórych przypadkach certyfikat odbycia szkolenia. Do zadań tych należą:

  1. SUPERWIZJA INDYWIDUALNA I GRUPOWA W PSYCHOLOGII SPORTU


Moduł ma na celu przygotowanie do zawodu Superwizor w ramach zagadnień związanych z psychologią sportu. Zwiększenie wiedzy z zakresu technik wykorzystywanych w pracy z zawodnikiem sportowym. Nabycie umiejętności związanych z budowaniem relacji pomiędzy psychologiem a klientem. Stworzenie projektu związanego ze współpracą pomiędzy psychologiem a zawodnikiem. Nabycie umiejętności związanych z pracą w zespole. Poznanie codziennej pracy psychologa sportu.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY (30h), zapoznanie z modelami i technikami superwizji indywidualnej i grupowej w ramach zagadnień związanych z psychologią sportu oraz z zasadami budowania relacji i technikami prawidłowej komunikacji psychologa z klientem.
  • ZADANIE PROJEKTOWE (10h) w 2-os. zespołach - opracowanie programu współpracy zawodnika z psychologiem w oparciu o omawiane elementy treningu mentalnego i umiejętne dopasowanie narzędzi i technik diagnozy do zawodnika bądź grupy sportowej.
  • WIZYTA STUDYJNA (25h) w gabinecie psychologicznym, klubie lub innej organizacji sportowej zatrudniającej psychologa.

  1. UCHODŹCY - INTEGRACJA i ADAPTACJA

Ma na celu przygotowanie studentów/ -tek do pracy z napływającymi do Polski uchodźcami spoza Unii Europejskiej. Zwiększenie wiedzy na temat sytuacji uchodźców spoza Unii Europejskiej w Polsce. Poznanie metod wspomagających integrację i adaptację uchodźców w Polsce. Poznanie zasad pracy z uchodźcami podczas wizyt studyjnych w Ośrodkach dla Cudzoziemców. Nabycie umiejętności związanych z pracą w grupie (zadania projektowe, wizyty studyjne). Poznanie zasad, metod codziennego funkcjonowania Ośrodków dla Cudzoziemców.

Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY: 30 godzin X 10 os. Grupa

Podczas warsztatów studenci/ - tki poznają i stosować będą psychologię międzykulturową w pracy z uchodźcami oraz lokalną społecznością, w celu doprowadzenia do ich integracji.

  • ZADANIA PROJEKTOWE: 10 godzin X 5 podzespołów po 2 osoby

Podczas zadań projektowych, studenci/ - tki stworzą strategię wsparcia procesu integracji/ adaptacji dla konkretnych grup uchodźców: dzieci/ dorosłych, praca na konkretnych kesjach. Każda z grup będzie miała za zadanie stworzenia wspólnego projektu.

  • WIZYTY STUDYJNE: 25 godzin X 5 podzespołów po 2 osoby

Realizacja wizyt w Ośrodkach dla Uchodźców - publicznych i/lub NGOs, urzędach gmin, szkołach, w których uczą się dzieci uchodźców. Podczas wizyty studenci/ tki poznają jak wygląda życie uchodźców, dowiedzą się jak funkcjonują ośrodki a także będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach grupowych, w których biorą udział uchodźcy/lub ich dzieci.


  1. FILOLOGIA ANGIELSKA Z ZAKRESU TŁUMACZEŃ KONFERENCYJNYCH (SYMULTANICZNYCH)

Moduł ma na celu przygotować do zawodu profesjonalnego tłumacza konferencyjnego w każdej branży, zarówno w sektorze prywatnym jak i państwowym. Poznanie narzędzi technik tłumaczeń konferencyjnych. Nabycie umiejętności związanych tłumaczeniami konferencyjnymi. Zdobycie wiedzy ze stosowania różnych technik tłumaczenia konferencyjnego.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY (15h) z zakresu poznania i ulepszenia umiejętności związanych z technikami tłumaczeń konferencyjnych.
  • ZADANIA PROJEKTOWE (15h) w ramach, których studenci będą mogli zdobyć praktyczne umiejętności dokonywania tłumaczeń konferencyjnych.
  • SZKOLENIA CERTYFIKOWANE (30h), na których zostaną zaprezentowane zróżnicowane techniki tłumaczeń konferencyjnych.


  1. FILOLOGIA ANGIELSKA Z ZAKRESU FUNKCJONOWANIA W ANGLOJĘZYCZNYM ŚRODOWISKU BIZNESOWYM

Moduł ma na celu przygotować do pracy w międzynarodowych korporacjach, gdzie istotną rolę odgrywa znajomość języka angielskiego biznesowego. Zdobycie wiedzy z zakresu kultury anglojęzycznej, a w szczególności środowiska biznesowego. Nabycie umiejętności ze stosowaniem specjalistycznego słownictwa biznesowego. Poznanie sposobów i technik komunikacyjnych stosowanych w anglojęzycznym środowisku biznesowym.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY (15h) z zakresu poznania sposobów i technik komunikacji stosowanych w środowisku anglojęzycznym, szczególnie biznesowym.
  • ZADANIA PROJEKTOWE (15h) w ramach, których studenci tworzą przykładowe scenariusze komunikacji (dialogi) związane ze światem biznesu.
  • SZKOLENIA CERTYFIKOWANE (30h), których celem jest poznanie specjalistycznego słownictwa biznesowego, stosowanego w różnych branżach.

  1. FILOLOGIA ANGIELSKA Z ZAKRESU TŁUMACZEŃ AUDIOWIZUALNYCH


Moduł ma na celu przygotować do wykonywania zawodu tłumacza audiowizualnego (filmów, materiałów audio-video). Poznanie narzędzi technik tłumaczeń audiowizualnych. Nabycie umiejętności związanych tłumaczeniami audiowizualnych. Zdobycie wiedzy ze stosowania różnych technik tłumaczenia audiowizualnych.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY (15h) z zakresu poznania i ulepszenia umiejętności związanych z technikami tłumaczeń audiowizualnych.
  • ZADANIA PROJEKTOWE (15h) w ramach, których studenci będą mogli zdobyć praktyczne umiejętności dokonywania tłumaczeń audiowizualnych.
  • SZKOLENIA CERTYFIKOWANE (30h), na których zostaną zaprezentowane zróżnicowane techniki tłumaczeń audiowizualnych.

  1. OCENA POZIOMU UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWYCH I SPOŁECZNYCH DZIECI ORAZ PLANOWANIE TERAPII BEHAWIORALNEJ

Moduł ma na celu przygotowanie uczestników do stosowania w pracy terapeuty behawioralnego narzędzia w postaci podręcznika i kwestionariuszy VB-MAPP, do oceny umiejętności językowych i społecznych dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami. Zwiększenie wiedzy z zakresu terapii behawioralnej w pracy z dziećmi z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju. Nabycie umiejętności związanych z korzystaniem z metody Stosowanej Analizy Zachowania oraz podręcznikiem i kwestionariuszem VB-MAPP. Stworzenie projektu związanego z planowaniem terapii w oparciu o wyniki kwestionariusza VB-MAPP. Nabycie umiejętności związanych z pracą w zespole. Poznanie codziennej pracy terapeuty behawioralnego. Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY (30h), na których zapoznasz się z podstawami praktycznego zastosowania założeń terapii behawioralnej w pracy z dziećmi z autyzmem i innymi całościowymi zaburzeniami rozwoju oraz zdobędziesz wiedzę z zakresu zastosowania metody Stosowanej Analizy Zachowania, wykorzystywanej w pracy z osobami z autyzmem i innymi całościowymi zaburzeniami rozwoju oraz zdobędziesz wiedzę z zakresu zastosowania metody Stosowanej Analizy Zachowania, wykorzystywanej w pracy z osobami z autyzmem i innymi zaburzeniami zachowania.
  • ZADANIE PROJEKTOWE (10h) w 2-os. zespołach - ocena kluczowych umiejętności językowych i społecznych dzieci, planowanie terapii, tworzenie jej scenariuszy w oparciu o poznane wcześniej metody i przy wykorzystaniu kwestionariusza VB-MAPP.
  • WIZYTA STUDYJNA (25h) w ośrodkach terapii behawioralnej dla dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi (zastosowanie VB-MAPP w praktyce oraz uczestnictwo w sesjach terapii behawioralnej).


  1. Rozwój kompetencji zawodowych z zakresu psychologii dziecięcej i socjoterapii

Moduł ma na celu przygotowanie do zawodu: psycholog dziecięcy, socjoterapeuta.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

WARSZTATY: 15h

Zakres tematyczny: budowanie sojuszu roboczego z grupami dziecięcymi i młodzieżowymi; sposoby wdrażania pracy korektywnej w przypadkach zaburzeń zachowania, zaburzeń emocji u dzieci i młodzieży; techniki socjoterapeutyczne; sposoby pracy ze środowiskiem wychowawczym dzieci wykazujących problemy w obszarze zachowania i emocji.

ZADANIA PROJEKTOWE: 15h

Zakres tematyczny: opracowanie pod okiem mentora programu 5 - godzinnego mini-treningu dla wczesnych adolescentów w oparciu o poznane techniki socjoterapeutyczne; przygotowany trening dotyczyć będzie wybranego przez studentów obszaru tematycznego i przeznaczony do zrealizowania w ośrodku socjoterapeutycznym dla młodzieży.

SZKOLENIE CERTYFIKOWANE: 15h

Zakres tematyczny: rodzaje zmian dysfunkcjonalnych w obszarze percepcji zmysłowej; uwarunkowania genetyczne, neuroanatomiczne i fizjologiczne dysfunkcji sensorycznych u małych dzieci; zastosowanie narzędzi oceny dysfunkcji sensorycznych; rozróżnianie form pracy korektywnej z dziećmi z deficytami sensorycznymi.


  1. Rozwój kompetencji zawodowych z zakresu psychologii sądowej

Moduł ma na celu przygotowanie do pracy psychologa - biegłego sądowego.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

WARSZTATY: 15h

Zakres tematyczny: wymogi stawiane biegłym sądowym; rodzaje spraw, w których dopuszcza się dowód z opinii biegłego psychologa (obszar karny, cywilny i rodzinny); zasady konstruowania opinii sądowo-psychologicznej w zakresie orzekania o niepoczytalności, w przesłuchaniach świadków i w sprawach rodzinnych.

ZADANIA PROJEKTOWE: 10h

Zakres tematyczny: opracowanie pod okiem mentora-praktyka opinii sądowo-psychologicznej, w oparciu o udostępnione anonimowe dane, oraz wypracowania szablonu dobrej opinii.

SZKOLENIE CERTYFIKOWANE: 20h

Zakres tematyczny: możliwe obszary pracy mediacyjnej z rodziną (przemoc, sprawy rozwodowe, opieka nad dziećmi); warunki powoływania mediatora rodzinnego; podstawowe techniki prowadzenia mediacji;zasada neutralności mediatora.


  1. Rozwój kompetencji zawodowych z zakresu diagnozy neuropsychologicznej

Moduł ma na celu przygotowanie do pracy neuropsychologa.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

WARSZTATY: 30h

Zakres tematyczny: diagnoza neuropsychologiczna klasyfikacyjna i funkcjonalna; jednostki nozologiczne podlegające diagnozie neuropsychologicznej; różnicowanie grup zaburzeń: zespoły psychoorganiczne, choroby otępienne, deficyty poznawcze wtórne, afazje, zaburzenia neurologiczne w następstwie przyjmowania substancji psychoaktywnych, w tym uwarunkowania zaburzeń; narzędzia diagnozy psychologicznej objawów uszkodzenia/dysfunkcji w obrębie OUN; diagnoza prognostyczna.

ZADANIA PROJEKTOWE: 15h

Zakres tematyczny: przeprowadzenie pod okiem mentora diagnozy przypadku klinicznego w oparciu o udostępnione anonimowe dane.

WIZYTY STUDYJNE: 15h

Zakres tematyczny: wizyty w oddziale psychiatrycznym lub neurologicznym, w którym przebywają pacjenci doświadczający trudności w zakresie funkcjonowania OUN (zapoznanie z regulaminem oddziału, specyfiką pracy w szpitalu, rolą psychologa w zespole).

  1. Rozwój kompetencji zawodowych z zakresu diagnozy psychologicznej zaburzeń osobowości Moduł ma na celu przygotowanie do pracy psychologa szpitalnego.

Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

SZKOLENIE CERTYFIKOWANE: 30h

Zakres tematyczny: Wielowymiarowy Minnesocki Kwestionariusz Osobowości MMPI-2 - budowa kwestionariusza, zasady przeprowadzania badania, zasady analizy ilościowej danych surowych (obliczanie wyników), kroki interpretacji wyników przeliczonych; przykłady zastosowania badania kwestionariuszem - prezentacja przypadku; Test Przymiotnikowy ACL - budowa kwestionariusza, zasady przeprowadzania badania, zasady analizy ilościowej danych surowych (obliczanie wyników), kroki interpretacji wyników przeliczonych, przykłady zastosowania badania kwestionariuszem - prezentacja przypadku.

ZADANIA PROJEKTOWE: 15h

Zakres tematyczny: przeprowadzenie, pod okiem mentora, diagnozy przypadku klinicznego w oparciu o udostępnione anonimowe dane; sporządzenie profilu osobowości pacjenta i całościowego raportu z badania.

WIZYTY STUDYJNE: 15h

Zakres tematyczny: wizyty w oddziale psychiatrycznym, w którym przebywają pacjenci doświadczający trudności w zakresie funkcjonowania osobowościowego (zapoznanie z regulaminem oddziału, specyfiką pracy w szpitalu, rolą psychologa w zespole); studenci przeprowadzą w trakcie wizyt proces gromadzenia danych klinicznych na temat wybranego przez opiekuna pacjenta.


  1. Rozwój kompetencji zawodowych z zakresu coachingu

Moduł ma na celu przygotowanie do pracy coacha


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

WARSZTATY: 30h

Zakres tematyczny: nauka prowadzenia sesji coachingowych i ich analizy; zajęcia prowadzone będą w pomieszczeniu OualLab na terenie uczelni przystosowanym do obserwacji z wykorzystaniem szyby jednostronnie przezroczystej; 10 spotkań x 3 godz. przebiegających według schematu: obserwacja realnej sesji z klientem prowadzonej przez coacha, omówienie sesji z coachem w grupie, opisanie wniosków.

WARSZTATY Team Coaching: 15h

Zakres tematyczny: przebieg i etapy coachingu: analiza, wyznaczanie celów i planu działania, działania, monitorowanie postępów, ocena rezultatów / procesu coachingu; kompetencje komunikacyjne coacha (m.in. aktywne słuchanie i zadawanie pytań, przekazywanie informacji zwrotnych, komunikacja w sytuacji konfliktowej, motywowanie); metody wykorzystywane w procesie coachingu do motywowania osób dorosłych oraz zespołów, osiągania celów i wprowadzania zmian (mogące znaleźć zastosowanie w równych rodzajach coachingu, np. zarówno coachingu organizacyjnym czy życiowym); zadania coachingowe - projektowanie zadań podnoszących kompetencje klientów - etyczne aspekty pracy coacha.

ZADANIA PROJEKTOWE: 15h

Zakres tematyczny: studenci przygotowują programy coachingu i realizują zadania coachingowe rozwijające kompetencje niezbędne w pełnieniu roli coacha; specjalista (zawodowy coach) konsultuje sesje przeprowadzone przez studentów, co pomaga im doskonalić kompetencje i rozwijać warsztat; wykorzystując umiejętności zdobyte podczas szkolenia certyfikowanego studenci w małych grupach przygotowują własny program coachingu indywidualnego i zespołowego oraz realizują zadania coachingowe.


  1. DZIENNIKARSTWO

Moduł ma na celu rozwój umiejętności związanych z projektowaniem i wdrażaniem nowych usług/produktów/projektów (medialnych, wizerunkowych, kreatywnych), a także tych związanych z implementacją zaprojektowanych rozwiązań w praktyce rynkowej. Poznanie codziennego funkcjonowania agencji reklamowej/kreatywnej/brandingowej. Zwiększenie wiedzy z zakresu niestandardowych rozwiązań problemów (design thinking). Rozwój kompetencji związanych z ewaluacją oczekiwań klientów względem marki/produktu/komunikacji. Nabycie umiejętności wprowadzania nowych rozwiązań i pomysłów, projektowania nowych produktów i usług na potrzeby pracodawcy.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY (40h) podczas których zostaną przedstawione: cykl życia produktu, dyfuzja innowacji, relacja perspektywa rynkowa a konsumencka, rekonstrukcja usage&attitude. Studenci nauczą się używać interakcji i postaw w analizie relacji użytkownik-produkt/usługa, opracowywać insight konsumencki/produktowy/usługowy oraz wskazywać benefity racjonalne/emocjonalne.
  • ZADANIE PROJEKTOWE (10h) w ramach którego 3-4os. zespoły przygotują projekt usługi/produktu, a także przeprowadzony research wg analizy trendów, potrzeb użytkowania.
  • WIZYTA STUDYJNA (10h) w 3-4os. zespołach w agencjach brandingowych, kreatywnych, PR, reklamowych, domach mediowych, gdzie zostanie przedstawiona obsługa programów do projektowania produktu, procesu prototypowania produktu/usługi, wprowadzania go na rynek.


  1. STORYTELLING JAKO NARZĘDZIE KOMUNIKACJI MARKI

Moduł ma na celu przygotowanie studentów do pracy w agencjach brandingowych, kreatywnych, eventowych oraz działach PR i reklamy. Rozwój kompetencji związanych z pisaniem i kreowaniem tekstów (wizerunkowych). Nabycie umiejętności związanych z projektowaniem i realizowaniem komunikacji tekstowej w różnych mediach (social mediach, mediach tradycyjnych, reklamie) w zależności od grupy docelowej, specyfiki medium i specyfiki marki. Poprawa sprawności generowania tekstów różnego rodzaju dostosowanych do komunikacji marki (sound marki, lifestyle itp.). Rozwój kompetencji pracy w grupie.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY (40h) podczas których student nauczy się używać narzędzi stroytellingu w kształtowaniu kultury organizacji, komunikacji reklamowej/wizerunkowej i adekwatnego stosowania storytellingu ze względu na tożsamość i osobowość marki.
  • ZADANIE PROJEKTOWE (10h) w 3-4os. zespołach gdzie zostanie opracowany storytelling dla wybranej marki (tworzenie spójnych i kompleksowych narracji do użytku wewnętrznego marki np. w materiałach szkoleniowych, w książeczkach brandingowych dla nowo przyjmowanych pracowników oraz zewnętrznego - opowieści w folderach i innych materiałach wychodzących).
  • WIZYTA STUDYJNA (10h) w 3-4os. zespołach podczas której student będzie uczestniczył w procesie stosowania narzędzi diagnostyki storytellingu, wprowadzania storytellingu w komunikacji marek, tworzeniu programów komunikacji storytellingowej. Nauczy się implementować rozwiązania storytellingowe dla konkretnej sytuacji brandu na rynku. W trakcie wizyt studyjnych każdy uczestnik będzie mógł poznać funkcjonowanie agencji brandingowych, kreatywnych, eventowych, działów PR, reklamy i redakcji medialnych.


  1. USER EXPERIENCE & SERVIS DESIGN

Przygotowanie studentów/ - tek do zawodu projektant produktów i usług. Poznanie metod i technik w kontekście projektowania produktów mobilnych i usług. Nabycie umiejętności związanych z pracą w grupie (zadania projektowe, wizyty studyjne). Możliwość wykorzystania nowej wiedzy po skończeniu studiów - co przyczyni się do przewagi na rynku pracy.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • SZKOLENIA CERTYFIKOWANE: 25 godzin X 12 os. Grupa

Zakres szkolenia to techniki User Experience - badanie doświadczeń użytkownika w interakcji z produktem interaktywnym i service design.

  • ZADANIA PROJEKTOWE: 20 godzin X 3 podzespoły po 4 osoby

Podczas zadań projektowych, studenci/ - tki stworzą prototypy produktu interaktywnego.

  • WIZYTY STUDYJNE: 15 godzin X 3 podzespoły po 4 osoby

Studenci/-tki odbędą wizyty studyjne u producentów produktów/ usług UX i service design

  1. TECHNOLOGIE ASYSTUJĄCE

Przygotowanie studentów/ - tek do zawodu projektanta technologii asystujących. Zdobycie wiedzy z zakresu technologii asystujących, które są dyscypliną nową i prężnie rozwijającą się. Możliwość stworzenia projektu mogącego pomóc osobom z dysfunkcjami ruchowymi. Komunikacyjnymi. Nabycie umiejętności związanych z pracą w grupie.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY: 30 godzin X 10 os. Grupa

Podczas warsztatów studenci/ - tki projektują technologie asystujące, które pozwalają zdobyć niezależność, ułatwić naukę, przygotować do życia i przyszłej pracy osobom z dysfunkcjami ruchowymi/ komunikacyjnymi.

  • ZADANIA PROJEKTOWE: 10 godzin X 5 podzespołów po 2 osoby

Podczas zadań projektowych studenci/ - tki stworzą projekty dotyczące technologii asystujących dla wybranego przypadku ww. dysfunkcji.

  • WIZYTY STUDYJNE: 25 godzin X 5 podzespołów po 2 osoby Odbędą się u producentów ww technologii.

  1. DRUK 3D W PROJEKTOWANIU PRODUKTÓW/USŁUG

Moduł ma na celu przygotowanie do pracy z drukiem 3D, w zakresie wykorzystania obiektów o właściwościach prototypu zbliżonych do końcowego produktu. Zwiększenie wiedzy z zakresu nowych technologii i ich wykorzystania przez psychologów. Nabycie umiejętności związanych z przygotowaniem druku 3D. Stworzenie projektu związanego z przygotowaniem produktu do oczekiwań użytkownika i druk w 3D. Nabycie umiejętności związanych z pracą w zespole. Poznanie codziennego funkcjonowania agencji kreatywnej na co dzień wykorzystującej druk 3D.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY (30h) stosowanie elektroniki cyfrowej w projektowaniu i badaniu produktów wg artefaktów powstałych w druku 3D.
  • ZADANIE PROJEKTOWE (10h) w 2-os. zespołach - tworzenie druku 3D, dostosowanie produktów do oczekiwań użytkownika.
  • WIZYTA STUDYJNA (25h) w 2-os. zespołach w agencjach kreatywnych badań stosujących tę technikę.


  1. OKULOGRAFIA


Przygotowanie studentów/ -ek do zawodu projektant HCI usług/ produktów opartych na interakcji człowiek - komputer, UX - User Experience Zastosowanie okulografu w praktyce. Praktyczne poznanie czym jest eyetracking. Nabycie umiejętności związanych z wyciąganiem wniosków praktycznych z analiz danych pochodzących z badań eyetrackingowych. Nabycie umiejętności związanych z pracą w grupie.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY - 30 godz. X 10 os. grupa

Podczas warsztatu zostaną przedstawione techniki, które są stosowane w okulografii w celu tworzenia oraz badania funkcjonalności HCI, UX.

  • ZADANIA PROJEKTOWE - 10 godz. X 5 podzespołów po 2 os.

Podczas zadań projektowych, studenci/-tki w mniejszych podgrupach (2 osobowych) będą poznawać pracę z narzędziem jakim jest okulograf, prowadzić będą także badania produktów MCI, UX,

  • WIZYTY STUDYJNE - 25 godz. X 5 podzespołów po 2 os.

Wizyty studyjne odbywać się będą w firmach badań rynkowych/ usability.


  1. KULTUROZNAWSTWO „ZARZĄDZANIE W SEKTORZE KULTURY I PRZEMYŚLE KREATYWNYM”

Przygotowanie studentów/ - tek do organizacji i kierowaniem przedsięwzięciami biznesowymi dotyczącymi kultury, działalności artystycznej, przemysłu kreatywnego. Zdobycie umiejętności organizowania i koordynowania przedsięwzięciami kulturalnymi. Zdobycie wiedzy na temat planowania i finalnego rozliczania budżetu dotyczącego przedsięwzięć kulturalnych. Poznanie zagadnień związanych z prawem autorskim, które jest niezwykle ważnym elementem np. podczas pracy z artystą. Nabycie umiejętności związanych z pracą w grupie.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY: 25 godzin X 15 os. grupa

Podczas warsztatów studenci/ - tki dowiedzą się jak organizować i kierować przedsięwzięciami związanymi z branżą artystyczną tj.: festiwale, eventy kulturalne, praca z artystą - jego karierą, rozwojem. Ponadto zostaną również poruszone tematy związane z prawem autorskim , technikami marketingowymi, kalkulacjami finansowymi.

  • ZADANIA PROJEKTOWE: 10 godzin X 3 podzespoły po 5 osób

W ramach zadań projektowych studenci/-tki przygotowywać będą strategię wdrożenia projektów kulturalnych/ biznesowych.

  • WIZYTY STUDYJNE: 10 godzin X 3 podzespoły po 5 osób

Studenci/ -tki odbędą wizyty studyjne m.in.: w wydawnictwach, u twórców gier, w agencjach artystycznych, stosują nabyte w czasie warsztatów i zadań projektowych nabyte umiejętności.


  1. Rozwój kompetencji zawodowych z zakresu psychoterapii

Moduł ma na celu przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy poprzez rozwój pożądanych przez pracodawców kompetencji zawodowych z zakresu psychoterapii. Zwiększenie wiedzy z zakresu podstaw kontaktu z pacjentem/klientem/grupą, stosowania ogólnych zasad pracy terapeutycznej. Nabycie praktycznych umiejętności korzystania z narzędzi diagnostycznych. Poznanie codziennego funkcjonowania ośrodków prowadzących diagnozę i terapię pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • SZKOLENIE (20h) przedstawiające konkretne techniki psychoterapii, m.in. poznawczo-behawioralną, systemową oraz rodzinną. Student zapozna się ze specyfiką i zasadami Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT).
  • ZADANIE PROJEKTOWE (10h) w 3 os. zespołach polegające na przygotowaniu propozycji pracy terapeutycznej, bazując na opisach konkretnych przypadków jak np. „osoby z zaburzeniami po stresie urazowym”, lub „pacjenci z zaburzeniami odżywiania”, opracujesz scenariusze terapii poznawczo-behawioralnej, systemowej, rodzinnej.
  • WIZYTA STUDYJNA (20h) w 3 os. zespołach w placówkach instytucji prowadzących diagnozę i terapię pacjentów z zaburzeniami psychicznymi: oddziały otwarte i zamknięte szpitali psychiatrycznych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, gabinet psychoterapeutyczny.


  1. Rozwój kompetencji zawodowych z zakresu psychologii zarządzania

Moduł ma na celu przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy poprzez rozwój pożądanych przez pracodawców kompetencji zawodowych z zakresu psychologii zarządzania. Nabycie praktycznych umiejętności korzystania z aktualnych narzędzi wykorzystywanych w diagnozie psychologicznych predyspozycji. Poznanie codziennego funkcjonowania organizacji i zapoznanie się z pracą psychologów wykonywaną na rzecz organizacji pracodawcy. Rozwój umiejętności pracy w zespole diagnostycznym.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY (30h) podczas których student nauczy się standardów prowadzenia diagnozy psychologicznej w kontekście pracy zawodowej oraz stosowania testów psychologicznych i modeli kompetencyjnych w diagnozie pracowników i organizacji.
  • ZADANIE PROJEKTOWE (10h) w 3 os. zespołach polegające na przygotowaniu diagnozy na podstawie case’ów pracowników i organizacji, opracowaniu modelu kompetencji i testów psychologicznych.
  • WIZYTA STUDYJNA (20h) w 3 os. zespołach w dziale personalnym firm lub organizacji, firmach consultingowo-szkoleniowych świadczących usługi HR na rzecz innych organizacji polegająca na przeprowadzeniu diagnozy kompetencji kandydatów na pracowników w trakcie rekrutacji zewnętrznej i wewnętrznej oraz analizy zasobów organizacji w ramach Development Center.

  1. Rozwój kompetencji zawodowych z zakresu psychologii sądowej

Moduł ma na celu przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy poprzez rozwój pożądanych przez pracodawców kompetencji zawodowych z zakresu psychologii sądowej. Nabycie praktycznych umiejętności prowadzenia przesłuchań świadków. Zwiększenie wiedzy z zakresu diagnozowania sprawców przestępstw ze szczególnych uwzględnieniem psychopatii i osobowości antyspołecznej. Poznanie codziennego funkcjonowania jednostek penitencjarnych. Rozwój umiejętności współpracy w zespole diagnostycznym. Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY (30h) w ramach których student nauczy się standardów postępowania biegłego w praktyce sądowej, penitencjarnej, kryminalistyce: przesłuchania zeznań świadków, orzecznictwo sądowe, profilowanie.
  • ZADANIE PROJEKTOWE (10h) w 3 os. zespołach obejmuje opracowanie scenariuszy przesłuchań świadków oraz sporządzenie opisu profilu psychologicznego.
  • WIZYTA STUDYJNA (20h) w 3 os. zespołach w jednostkach penitencjarnych m.in. w areszcie śledczym, zakładzie karnym, zakładzie poprawczym.


  1. Rozwój kompetencji zawodowych z zakresu psychoonkologii


Moduł ma na celu przygotowanie do pracy w szpitalach/ klinikach na oddziałach onkologicznych. Podczas realizacji modułu poznawane są problemy psychologiczne osób leczonych z powodu choroby nowotworowej, etapy psychologicznego podejścia do choroby nowotworowej, założenia opieki paliatywnej oraz dynamikę procesu żałoby w rodzinie. Informacje dot. tworzenia studium przypadku, pracy terapeutycznej i diagnostycznej z zakresu psychoonkologii. Opisów przypadku oraz o metody potrzebne do tej pracy takich jak: obserwacja, analiza dokumentacji, wywiad, badania kwestionariuszowe. Zrozumienie pacjenta i pomoc. Poznanie zasad posługiwania się Termometrem Dystresu, Kwestionariuszem Radzenia Sobie z nowotworem, Inwentarzem Stanu i Cechy Lęku STAI, Skalą Samooceny Depresji Becka. Nabycie umiejętności przekazywania złych wiadomości pacjentowi i rodzinie.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY (30h): Poznanie warsztatu pracy psychologa pracującego w szpitalu z pacjentem onkologicznym w różnym wieku - dzieci, młodzież, osoby dorosłe i ich rodzinami.
  • ZADANIA PROJEKTOWE (10h): indywidualne opracowanie projektu - studium przypadku dla danego przypadka klinicznego.
  • WIZYTY STUDYJNE U PRACODAWCY (20h): Odbędą się w szpitalu na 2 oddziałach - dla dzieci i dorosłych. Pod okiem specjalisty poznanie warunków/metod pracy psychoonkologa i opracowanie planu terapeutycznego dla 2 przypadków: pacjent dziecięcy/młodzieżowy i dorosły.

  1. Rozwój kompetencji zawodowych z zakresu psychologicznej diagnozy klinicznej


Moduł ma na celu przygotowanie do pracy w szpitalach i sanatoriach na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i dorosłych, oddziale neurologicznym, neurochirurgicznym lub somatycznym. Poznanie zasad stawiania hipotez diagnostycznych, zasady doboru metod diagnostycznych w procesie weryfikacji hipotez diagnostycznych oraz zasady posługiwania się testem MMPI dla celów diagnozy dorosłego. Konstruowanie diagnozy dla celów terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Konsultacje z wszystkimi specjalistami, którzy opiekują się pacjentem.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY (30h): Będziesz ćwiczył prowadzenie procesu diagnozy - planowanie, techniki, realizację, współpracę z pacjentem.
  • ZADANIA PROJEKTOWE (5h): Będziesz pracował indywidualnie, będziesz miał do dyspozycji 5 godzin konsultacji ze specjalistą. Przygotujesz 4 studia przypadku z zakresu: psychopatologii dorosłego, psychopatologii rozwojowej, neuropsychologii, psychologii chorego przewlekle. Zakres studium obejmuje opisanie przypadku, diagnozę funkcjonalną, projektowanie zaleceń.
  • WIZYTY STUDYJNE U PRACODAWCY (16h): Odbędzie się w szpitalach psychiatrycznych, dziecięcych, ośrodkach pomocy psychologicznej, klinikach rehabilitacji. Pod okiem specjalisty poznasz warunki i metody pracy psychologa szpitalnego i dla 4 przypadków klinicznych sporządzisz opracowanie - wyniki diagnozy, zalecenia.

  1. Rozwój kompetencji zawodowych z zakresu employer branding


Zajęcia rozwijają umiejętności z zakresu employer branding wykorzystywanego w budowaniu wizerunku firm/organizacji, zarządzania ich potencjałem i zasobami ludzkimi. Zwiększenie wiedzy z zakresu employer branding. Nabycie umiejętności związanych z komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną przedsiębiorstwa. Stworzenie projektu związanego z kreowaniem działań wizerunkowych. Poznanie codziennego funkcjonowania działów HR, marketingu, employer brandingu.

Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • SZKOLENIE CERTYFIKOWANE (30h); Poznasz techniki opracowywania, wdrożenia i monitorowania działań z zakresu employer branding, budowania i wdrażania strategii employer branding, tworzenia i wdrażania wewnętrznych narzędzi i rozwiązań HR, komunikacji wewnętrznej, wdrażania zewnętrznych działań wizerunkowych, wykorzystywania social media, prowadzenia procesu rekrutacji i selekcji, candidate experience. W powyższym wykorzystują wiedzę z zakresu psychologii marketingu i reklamy.
  • ZADANIA PROJEKTOWE (10h): W trzyosobowych podzespołach przygotujesz strategię budowania wizerunku dla wybranych firm.
  • WIZYTY STUDYJNE U PRACODAWCY (25h): Wizyty odbędą się w działach marketingu lub HR firm z Trójmiasta i Warszawy planujących lub wdrażających strategię budowania wizerunku pracodawcy wewnątrz i/lub na zewnątrz organizacji.


  1. COACHING

Moduł ma celu rozwój kompetencji zawodowych przyszłych coach’ów. Nabycie umiejętności korzystania z narzędzi i technik coachingowych. Udoskonalenie kompetencji komunikacyjnych i interpersonalnych. Nauka animacji pracy w grupie. Rozwój umiejętności motywowania i wspierania w realizacji celów.

Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • SZKOLENIE (30h) podczas którego uczestnicy nauczą się stosować narzędzia rozwoju potencjału osobistego klienta, technik komunikacji oraz metod wspierających rozwój kompetencji ludzi i motywujących do zmian.
  • WARSZTATY (15h) w 2-3 os. zespołach w ramach których zostaną przygotowane i przeprowadzone sesje team coachingu pod okiem specjalisty.
  • ZADANIE PROJEKTOWE (15h) w 2-3 os. zespołach uczestnicy przygotują programy coachingu i zrealizują zadania rozwijające kompetencje kluczowe do pełnienia roli coach’a.

  1. DIAGNOZA PSYCHOLOGICZNA W PRAKTYCE KLINICZNEJ


Moduł ma celu rozwój umiejętności w zakresie identyfikowania problemów osobowościowych, planowania i prowadzenia procesu diagnozowania oraz sporządzania profesjonalnej opinii psychologicznej. Nabycie praktycznych umiejętności korzystania z metod diagnostycznych, prowadzenia wywiadu klinicznego. Zwiększenie wiedzy z zakresu łączenia danych diagnostycznych z różnych źródeł i rozpoznawania zwiastunów problemów psychologicznych. Poznanie codziennego funkcjonowania ośrodków prowadzących psychologiczną diagnozę kliniczną. Rozwój kompetencji pracy w grupie.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • SZKOLENIE (20h) przedstawiające zastosowanie w praktyce klinicznej metod diagnostycznych do badania zaburzeń osobowości: Minesocki Wielowymiarowy Inwentarz Osobowości (MMPI-2).
  • WARSZTATY (10h) podczas których student nauczy się stosować w praktyce klinicznej SCID II - wywiad kliniczny do diagnozy zaburzeń osobowości wg klasyfikacji DSMIV.
  • ZADANIE PROJEKTOWE (15h) w 3 os. zespołach polegające na przeprowadzeniu klinicznej diagnozy psychologicznej i stworzeniu studium przypadku. Podczas realizacji zadania zostaną przećwiczone techniki budowania relacji z pacjentem, prowadzenia rozmowy psychologicznej oraz analizy przypadków klinicznych.
  • WIZYTA STUDYJNA (15h) w 3 os. zespołach w placówkach służby zdrowia, ośrodkach prowadzących psychologiczną diagnozę kliniczną, szpitalach klinicznych, oddziałach psychiatrycznych, centrach diagnostyczno-terapeutycznych lub poradniach psychologiczno-pedagogicznych.


  1. DIAGNOZA NEUROPSYCHOLOGICZNA W PRAKTYCE KLINICZNEJ


Moduł ma celu rozwój umiejętności w zakresie realizacji procesu diagnozy neuropsychologicznej przy użyciu metod służących ocenie zaburzeń funkcji poznawczo-behawioralnych związanych z uszkodzeniami OUN. Zwiększenie wiedzy z zakresu korzystania z metod diagnostycznych oraz analizy danych w celu tworzenia hipotez diagnostycznych. Nabycie umiejętności nawiązywania kontaktu z pacjentem. Poznanie codziennego funkcjonowania ośrodków prowadzących psychologiczną diagnozę kliniczną. Rozwój kompetencji pracy w grupie.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • SZKOLENIE (30h) przedstawiające techniki stosowania metod diagnostycznych do oceny zaburzeń funkcji poznawczo-behawioralnej dot. uszkodzeń OUN.
  • ZADANIE PROJEKTOWE (15h) w 3 os. zespołach polegające na opracowaniu planu procesu diagnozy neuropsychologicznej dostosowany do wybranego przypadku klinicznego.
  • WIZYTA STUDYJNA (15h) w 3 os. zespołach w placówkach i ośrodkach prowadzących kliniczną diagnozę psychologiczną takich jak szpitale kliniczne, oddziały psychiatryczne, centra diagnostyczno-terapeutyczne czy poradnie psychologiczno-pedagogiczne, gdzie uczestnicy będą mogli wykorzystać metody diagnozy neuropsychologicznej w praktyce.


  1. TERAPIA BEHAWIORALNA W PRACY Z DZIEĆMI Z ZABURZENIAMI ROZWOJU I ZACHOWANIA


Moduł ma celu rozwój kompetencji zawodowych z zakresu terapii behawioralnej w pracy z dziećmi z zaburzeniami rozwoju i zachowania. Nabycie umiejętności dokonywania oceny behawioralnej zachowań i diagnozy funkcjonalnej osób o nietypowym rozwoju. Praktyczna nauka tworzenia programów terapeutycznych oraz technik nauczania. Możliwość kontaktu i sprawdzenia swojej wiedzy podczas pracy z dziećmi z zaburzeniami behawioralnymi oraz ich opiekunami. Rozwój umiejętności współpracy w zespole diagnostycznym.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • SZKOLENIE (46h) podczas którego student nauczy się wykorzystywać zasady SAZ w praktyce terapeutycznej, oceny behawioralnej zachowań i diagnozy funkcjonalnej osób o nietypowym rozwoju m.in. ADHD, autyzm oraz tworzenia programu terapeutycznego.
  • ZADANIE PROJEKTOWE (15h) w 3 os. zespołach, które będzie polegało na stworzeniu programu terapeutyczny w oparciu o analizy przypadków z wykorzystaniem nagrań wideo i dokumentacji terapeutycznej.
  • WSZYTA STUDYJNA (18h) w 3 os. zespołach w ośrodkach zajmujących się terapią behawioralną osób z nietypowo przebiegającym rozwojem, gdzie uczestniczy będą mieli okazje przeprowadzić obserwacje zachowań pacjentów ćwicząc kompetencje związane z kontaktem z dziećmi.


  1. Design


Rozwój kompetencji w zakresie projektowania w dziedzinach Moulage - upinanie na manekinie, Sitodruk, Animation&motion design - projekty video, animacja/ film, Technologie ubieralne.

Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY: 30h
  • ZADANIA PROJEKTOWE; 30h
  • WIZYTY STUDYJNE U PRACODAWCÓW; 30h.


  1. GRAFIKA

Moduł ma celu rozwój kompetencji zawodowych menagera procesu wydawniczego. Zdobycie umiejętności wprowadzania poprawek korektorskich do wcześniej przygotowanych tekstów. Zwiększenie wiedzy w zakresie zarządzania procesem wydawniczym. Stworzenie autorskiego layoutu/ grafiki wydawnictwa. Poznanie codziennego funkcjonowania agencji reklamowej/ wydawnictwa.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY (40h) w ramach których uczestnicy poznają proces realizacji produktu wydawniczego: odczytywanie i wprowadzanie korekt redakcyjnych, przygotowanie specyfikacji technicznej.
  • ZADANIE PROJEKTOWE (10h) w 5 os. zespołach polegające na opracowaniu layoutu, dokonaniu składu i korekty tekstów, opracowaniu grafiki autorskiego wydawnictwa oraz przygotowaniu specyfikacji techniczną produktu wydawniczego.
  • WIZYTA STUDYJNA (10h) w 5 os. zespołach w wydawnictwach, agencjach reklamowych, działach odpowiedzialnych za proces wydawniczych, gdzie uczestnicy będą towarzyszyć praktykom w ich codziennej pracy wykorzystując zdobytą wiedzę w praktyce.


  1. WDRAŻANIE PROJEKTU GRAFICZNEGO DO REALIZACJI DRUKARSKIEJ


Moduł ma celu rozwój kompetencji zawodowych z zakresu wdrażania projektu graficznego do druku i przygotowanie do zawodu grafik-projektant, pracownik DTP. Udział w pracach działu przyjmującego materiały od klienta do druku firm z branży reklamowej i poligraficznej. Zdobycie umiejętności prawidłowego przygotowania materiałów graficznych do druku na różnych powierzchniach. Zwiększenie wiedzy z zakresu eliminacji błędów.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY (40h) w ramach których zostaną przygotowane materiały graficzne do realizacji, a także student nauczy się odczytywania danych technicznych dot. przygotowania do druku, eliminowania błędów, przygotowania dokumentów w procesie improwizacji do druku.
  • ZADANIE PROJEKTOWE (10h) w 5 os. zespołach, które będzie polegało na przygotowaniu projektów produktów poligraficznych np. teczki, ulotki, plakaty.
  • WIZYTA STUDYJNA (10h) w 5 os. zespołach w centrach drukarskich, działach przyjmujących produkt drukarski do druku, działach DTP i improwizacji, gdzie student weźmie udział w procesie wdrażania projektu graficznego do druku.


  1. Rozwój potencjału Biura Karier - działania mają charakter typowo szkoleniowy i mają na celu podniesienie kompetencji zawodowych i uprawnień (akredytacje) pracowników Biura Karier Wnioskodawcy.


  1. Personal branding w mediach elektronicznych (w ramach Rozwój... - moduł kierowany do pracowników).


W trakcie szkolenia pracownicy Biura Karier rozwiną umiejętności z zakresu budowania marki osobistej i wizerunku zawodowego, tworzenia profesjonalnego profilu w biznesowych serwisach społecznościowych. Portale te pozwalają tworzyć sieci kontaktów zawodowych, prezentować swój potencjał zawodowy. Pracodawcy prowadząc rekrutacje pracowników w sposób powszechny korzystają z omawianych serwisów, aby wyszukiwać kandydatów lub weryfikować ich kompetencje i kwalifikacje Zlecone podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będzie przeprowadzenie szkoleń z zakresu opisanej tematyki.


  1. Formy, metody i organizacja aktywizacji zawodowej osób w wieku "-30" (w ramach Rozwój... moduł kierowany do pracowników).

W trakcie szkolenia osoby świadczące pośrednictwo pracy w ramach projektu rozwiną umiejętności z zakresu form i metod pośrednictwa pracy dla osób młodych, poniżej 30 roku życia. W efekcie personel Biura Karier rozwinie kompetencje w zakresie niezbędnym do wspierania studentów w rozpoczęciu aktywności zawodowej. Zlecone podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będzie przeprowadzenie szkoleń z zakresu opisanej tematyki.

  1. Specyfika aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością wobec uwarunkowań ryn. pracy - metody optymalnej realizacji szczególnych potrzeb ww. grupy (w ramach Rozwój... - moduł kierowany do pracowników) Uczestnicy szkolenia rozwiną kompetencje dotyczące specyfiki aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością wobec uwarunkowań rynku pracy, kontekstu psychologicznego metod współpracy umożliwiające optymalną realizację szczególnych potrzeb ww. grupy.

Zlecone podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będzie przeprowadzenie szkoleń z zakresu opisanej tematyki.


  1. Współpraca z "trudnym klientem" w świadczeniu usług BK - techniki komunikacji i postępowania (w ramach Rozwój...- moduł kierowany do pracowników).

W trakcie szkolenia pracownicy zgłębią wiedzę z zakresu skutecznych technik radzenia sobie w trudnych sytuacjach w kontakcie ze studentami (metody postępowania, zasady komunikacji, praca z oporem), co wpłynie na skuteczność i komfort wspierania studentów w rozpoczęciu aktywności zawodowej.


Zlecone podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będzie przeprowadzenie szkoleń z zakresu opisanej tematyki.


  1. Aspekty prawne - ochrona danych osobowych w doradztwie zawodowym, nowelizacja prawa pracy, równouprawnienie i dyskryminacja w procesie rekrutacji, mobbing i molestowanie w pracy (w ramach Rozwój... - moduł kierowany do pracowników).

W trakcie szkolenia pracownicy zgłębią wiedzę z zakresu nowelizacji przepisów prawa pracy dot. ochrony danych w procesie rekrutacji, równouprawnienia i dyskryminowania w kontekście procesu rekrutacji oraz mobbingu i molestowania w prac.


Zlecone podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będzie przeprowadzenie szkoleń z zakresu opisanej tematyki.


  1. Instruktaż i akredytacja realizowane w związku z zakupem kwestionariuszy FACET (w ramach Rozwój... - moduł kierowany do pracowników) Koszt dotyczy zakupu pakietu 150 szt kwestionariuszy FACET5 wraz z akredytacjami dla 4 nowo zatrudnionych doradców i instruktażem dla 6 doradców zawodowych.

Kwestionariusze FACET5 to narzędzie diagnostyczne ściśle powiązane z usługami Biura Karier. Diagnoza tą metodą: bada kompetencje i predyspozycje zawodowe, dopasowanie do konkretnych środowisk i ról zawodowych, rodzaju zadań zawodowych, oparta o teorię Wielkiej Piątki P. Costy i R. McCrea wskazująca zależność 5 głównych cech osobowości i predyspozycji do wykonywania określonego zawodu, pomaga tworzyć ścieżki kariery i prowadzić coaching. Wymagają wsparcia doradcy w interpretacji i zastosowaniu w praktyce wyników badania. Kwestionariusze są dostępne on-line i są jednorazowego użytku.


Dostawca narzędzia zapewni także akredytacje dla 4 nowo zatrudnionych doradców oraz instruktaż dla 6 doradców zawodowych. W trakcie instruktażu doradcy zdobędą wiedzę o wykorzystaniu danych z raportów w doradztwie. Akredytacje są niezbędne, aby doradcy mogli stosować omawiane narzędzia.


Na koszt pozycji składa się pakiet kwestionariuszy - 150 szt. 1-dniowy instruktaż dla 6 doradców, akredytacja dla 4 nowo zatrudnionych doradców (proces 2-dniowy). Cały omawiany pakiet usługi nabyty zostanie na początku projektu, co zwiększy efektywność finansową wydatku.


Zlecone podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będzie przeprowadzenie całości działań z zakresu opisanej tematyki.


  1. Akredytacje realizowane w związku z zakupem kwestionariuszy Belbin (w ramach Rozwój... - moduł kierowany do pracowników).

Koszt dotyczy zakup pakietu 150 szt. kwestionariuszy Belbin wraz z akredytacjami dla 4 nowo zatrudnionych doradców zawodowych. Kwestionariusze Belbin to narzędzie diagnostyczne ściśle powiązane z usługami świadczonymi przez Biuro Karier, które bada kompetencje i predyspozycje do pracy zespołowej. Identyfikuje w jakiej roli w zespole dana osoba będzie czuła się najlepiej, do pełnienia jakiej roli ma naturalne predyspozycje. Pozwala dla osoby badanej dobrać odpowiednie stanowisko pracy przy optymalnym wykorzystaniu jej silnych/słabych stron, co wpływa na trafność podejmowanych decyzji zawodowych przy planowaniu rozwoju edukacyjno-zawodowego. Wymaga wsparcia doradcy w interpretacji i zastosowaniu w praktyce wyników badania. Kwestionariusze są dostępne on-line i są jednorazowego użytku.


Dostawca narzędzia przeprowadzi akredytację dla 4 nowo zatrudnionych doradców. Akredytacja jest konieczna, aby doradcy mogli używać narzędzi.


Na koszt pozycji składa się pakiet kwestionariuszy - 150 szt. akredytacja dla 4 nowo zatrudnionych doradców (proces trwa 2 dni). Cały omawiany pakiet usługi nabyty zostanie na początku projektu, co zwiększy efektywność finansową wydatku zleconego podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będzie przeprowadzenie całości działań z zakresu opisanej tematyki.


  1. Platforma on-line/ instruktaż (w ramach Rozwój... - moduł kierowany do pracowników).

Zakupu pakietu 3 licencji dostępu do platformy on-line do badania kompetencji wraz z instruktażem doradców z jej obsługi.


Narzędzie jest ściśle powiązane z usługami świadczonymi przez Biuro Karier i ma rozwiązania używane przez pracodawców do rekrutacji: testy kompetencyjne, moduł badający, cechy osobowości i zdolności intelektualne, co pozwoli oswoić się studentom z tym sposobem postępowania podczas starań o pracę. Zapewnia dopasowanie profilu zawodowego badanego do stanowiska pracy i na wg tego zidentyfikowanie luk rozwojowych. Bada kompetencje miękkie: komunikacja, sumienność, podejmowanie decyzji, przywództwo, otwartość, umiejętności organizacyjne, orientacja na klienta, umożliwia porównania kompetencji badanego z wymaganiami na konkretne stanowisko. Ma moduł wspierający doradców: generuje przykładowe pytania na rozmowę kwalifikacyjną na dane stanowisko pracy, co doradcy wykorzystają podczas symulacji rozmów o pracę w czasie doradztwa. Umożliwia studentom generowanie CV i listu motywacyjnego. Generuje raport z diagnozy, który w sposób czytelny prezentuje wyniki możliwe do odczytu dla studenta bez wsparcia doradcy. Nie zawiera limitu na ilość diagnoz, co wpływa na efektywność organizacyjną i finansową narzędzia; w projekcie badanie tym narzędziem wykonają wszyscy objęci wsparciem – 1000 studentów. Wnioskodawca zakupi 3 licencje, każda na jeden rok trwania projektu, poza ostatnią; ta obejmie ostatni rok projektu i okres 1 roku od zakończenia realizacji projektu.


Płatności za licencje są roczne. Wnioskodawca poniesie również koszty instruktażu Instruktaż dla 4 nowych doradców zawodowych, 2 obecnych, 1 nowo zatrudnionego doradcy ds. przedsiębiorczości w zakresie: obsługa i korzystanie z narzędzia.


Zlecone podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będzie przeprowadzenie całości działań z zakresu opisanej tematyki.


  1. Rozwój kompetencji z zakresu przedsiębiorczości - w tym zakresie studenci zdobywają umiejętności opisane poniżej.


  1. PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ


Modułu z kierunku Filologia angielska i Psychologia. Moduł ma na celu przygotowanie do pracy w każdej branży, w zakresie zarządzania firmą lub jej poszczególnymi działami - stanowiska kierownicze w sektorze prywatnym i państwowym. Zwiększenie wiedzy z zakresu umiejętności i kompetencji przedsiębiorczych. Nabycie umiejętności związanych tworzeniem biznesplanów. Stworzenie projektu związanego z kierunkiem studiów. Nabycie umiejętności związanych z pracą w zespole. Poznanie codziennego zarządzania organizacją.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY 1 (15h) z zakresu umiejętności przedsiębiorczych, dzięki którym będziesz potrafił samodzielnie opracować biznesplan dowolnego przedsięwzięcia, przeprowadzić analizę rynku i/lub analizę finansową oraz zaplanować działania związane z wprowadzeniem nowego produktu na rynek, stworzyć cennik, określić sposoby sprzedaży, znaleźć najlepszą drogę komunikacji z wybraną grupą klientów.
  • ZADANIA PROJEKTOWE (15h) z zakresu tworzenia koncepcji biznesowej lub/i ofert biznesowych kierowanych do różnych segmentów rynku oraz partnerów biznesowych.
  • WARSZTATY 1 (15h) z zakresu kompetencji przedsiębiorczych, dzięki którym student będzie mógł rozwinąć swoją kreatywność i innowacyjność, ulepszyć umiejętność planowania i osiągania założonych celów, zdobyć wiedzę jak efektywnie działać samodzielnie i w zespole.


  1. Rozwój kompetencji z zakresu przedsiębiorczości

Moduł ma na celu rozwój zdolności przedsiębiorczych.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

WARSZTATY nr 1: 15h

Zakres tematyczny: twarde umiejętności przedsiębiorcze: analiza rynku przed stworzenie firmy/usługi, tworzenie usługi/oferty/firmy, biznes planów, wprowadzenie usługi na rynek, pozyskiwanie/utrzymywanie klienta; praca na przykładach modeli biznesowych tematycznie związanych z psychologią, np. firmy własne - coaching, gabinet psychoterapii.

ZADANIA PROJEKTOWE: 15h

Zakres tematyczny: studenci opracowują koncept własnego biznesu i/lub ofertę biznesowej - analogia do ofert tworzonych na rzecz klienta w organizacji pracodawcy, np. ofertę programu terapeutycznego, szkoleń/rozwoju dla klienta/organizacji; realizowane zadania będą adekwatne do specyfiki zawodu/specjalizacji, do którego studenci się przygotowują.

WARSZTATY nr 2: 15h

Zakres tematyczny: trening umiejętności sprzyjających rozwojowi zdolności przedsiębiorczych, w tym m.in. kreatywność/inicjatywność i innowacyjność, planowanie i osiąganie celów, zarządzanie marką osobistą.


  1. Rozwój kompetencji zawodowych z zakresu przedsiębiorczości

Moduł ma na celu przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy poprzez rozwój pożądanych przez pracodawców kompetencji zawodowych z zakresu przedsiębiorczości. Nabycie twardych i miękkich umiejętności oraz zdolności przedsiębiorczych. Zwiększenie wiedzy z zakresu modeli biznesowych tematycznie związanych z psychologią. Możliwość realizacji zadań praktycznych, adekwatnych do specyfiki zawodu/ specjalizacji. Rozwój umiejętności współpracy w zespole.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

  • WARSZTATY (15h) w ramach których student nauczy się twardych umiejętności przedsiębiorczych: analizy rynku przed stworzeniem firmy lub usługi, tworzenie oferty firmy, biznes planów, wprowadzenie usługi na rynek, pozyskiwanie i utrzymywanie klienta. Student będzie pracował na przykładach modeli biznesowych tematycznie związanych z psychologią, np. firmy własne - coaching, gabinet.
  • ZADANIE PROJEKTOWE (15h) w 5 os. zespołach polegające na opracowaniu konceptu własnego biznesu lub oferty biznesowej np. oferty programu terapeutycznego, szkoleń, rozwoju dla klienta lub organizacji. Student zrealizuje zadania adekwatne do specyfiki zawodu.
  • WARSZTATY (15h) w ramach których student nauczy się umiejętności sprzyjających rozwojowi zdolności przedsiębiorczych, w tym m.in. kreatywności i innowacyjność, planowania i osiągania celów, zarządzania marką osobistą,


  1. Biznes

Rozwój kompetencji przedsiębiorczych oczekiwanych przez pracodawców od studentek kierunku wzornictwo. Umiejętności planowanie zakładanie i prowadzenie startup wg idei Lean Startup. Studenci będą uczyć się budowy zespołów projektowych, zarządzania wszystkimi fazami tworzenia własnego biznesu od konceptu do gotowego modelu biznesowego. Szkolenie obejmie analizy modeli biznesowych typowych dla branży design ze szczególnym uwzględnieniem startupów, metod planowania, zakładania, wejścia na rynek, zarządzania marką/ produktem.


Czynnościami zleconymi podmiotom zewnętrznym (podwykonawcom) w ramach modułu będą następujące działania:

SZKOLENIE CERTYFIKOWANE: 20h

Zakres tematyczny: umiejętności planowanie zakładanie i prowadzenie startup wg idei Lean Startup. Studenci będą uczyć się budowy zespołów projektowych, zarządzania wszystkimi fazami tworzenia własnego biznesu od konceptu do gotowego modelu biznesowego. Szkolenie obejmie analizy modeli biznesowych typowych dla branży design ze szczególnym uwzględnieniem startupów, metod planowania, zakładania, wejścia na rynek, zarządzania marką/ produktem. Każdy uczestnik/-czka otrzyma certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia.


ZADANIA PROJEKTOWE: 60h budowanie modeli biznesowych dla usługi, produktu lub nowej firmy z obszaru kreatywnego.


  1. Wdrożenie systemu staży - działanie to obejmuje przeprowadzenie staży dla studentów. Organizacją formalną stażu, wyszukaniem miejsca stażu i skierowaniem studenta na staż zajmuje się Wnioskodawca. Miejscami odbywania staży w zależności od kierunku studiów będą podmioty zewnętrzne m.in.: szpitale, gabinety i poradnie psychologiczno-pedagogiczne, agencje reklamowe, wydawnictwa, domy mediowe, działy marketingu firm, działu rozwoju produktu, wydawnictwa prasowe, agencje kreatywne, studia designerskie etc. Podczas staży studenci nabywają konkretne umiejętności niezbędne dla pracy w danej branży. W tym zakresie nabywane są usługi od osób trzecich z tytułu opieki nad stażystami (wynagrodzenie opiekunów stażystów), koszty badań lekarskich stażystów, ubezpieczenia NNW stażystów oraz nabywa materiały pomocnicze potrzebne do realizacji stażów.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Przeważająca część osiąganych przez niego przychodów dotyczy sprzedaży zwolnionej z podatku VAT (usługi edukacyjne), jednakowoż uzyskuje również przychody opodatkowane (głównie pochodzące z wynajmu posiadanego majątku oraz zleconych badań naukowych).


Wnioskodawca oświadcza, iż każdy z podmiotów od których nabywa wskazane wyżej usługi:

  1. Nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.
  2. Nie jest uczelnią, jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk, ani jednostką badawczo-rozwojową, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym.
  3. Nie jest podmiotem, który w zakresie przedmiotowych usług uzyskał akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

Nadto wnioskodawca oświadcza, iż:

  1. Świadczone przez podmioty zewnętrzne usługi nie są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
  2. W opinii Wnioskodawcy wszystkie wymienione we wniosku usługi mają na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.


Przedstawione wyżej okoliczności obrazują zarówno już zaistniały stan faktyczny jak i stanowią opis zdarzeń przyszłych. Zatem nabywanie objętych zapytaniami usług miało już miejsce i będzie mieć miejsce w przyszłości, aż do zakończenia opisanych na wstępie Projektów.


W związku z powyższym zaistniała konieczność wyjaśnienia zaistniałego problemu.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy prawidłowe jest stanowisko, że w przedstawionym stanie faktycznym - pkt I nabywane przez Wnioskodawcę w ramach projektów współfinansowanych w ponad 70% ze środków UE usługi (w szczególności: szkolenie, szkolenia certyfikowane, zadania projektowe, warsztaty, wizyty studyjne) z rozwoju kompetencji studentów oczekiwanych przez pracodawców - podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług i tym samym w przypadku, gdy zakup tych usług jest związany z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tych fakturach, nawet jeżeli podmiot świadczący te usługi zafakturuje taką usługę jako opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko, że w przedstawionym stanie faktycznym - pkt II nabywane przez Wnioskodawcę w ramach projektów współfinansowanych w ponad 70% ze środków UE usługi (szkolenia i akredytacje) z zakresu wskazanego w tymże stanie faktycznym zmierzające do podnoszenia kompetencji pracowników Biura Karier - podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług i tym samym w przypadku, gdy zakup tych usług jest związany z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tych fakturach, nawet jeżeli podmiot świadczący te usługi zafakturuje taką usługę jako opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?
  3. Czy prawidłowe jest stanowisko, że w przedstawionym stanie faktycznym - pkt III nabywane przez Wnioskodawcę w ramach projektów współfinansowanych w ponad 70% ze środków UE usługi zmierzające do rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem lub jego działem: tworzenie biznes planów, zakładanie działalności gospodarczej i pozyskiwanie na nią funduszy - podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług i tym samym w przypadku, gdy zakup tych usług jest związany z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tych fakturach, nawet jeżeli podmiot świadczący te usługi zafakturuje taką usługę jako opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?
  4. Czy prawidłowe jest stanowisko, że w przedstawionym stanie faktycznym - pkt IV nabywane przez Wnioskodawcę w ramach projektów współfinansowanych w ponad 70% ze środków UE usługi niezbędne do realizacji systemu staży - podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług i tym samym w przypadku, gdy zakup tych usług jest związany z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tych fakturach, nawet jeżeli podmiot świadczący te usługi zafakturuje taką usługę jako opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?
  5. Czy prawidłowe jest stanowisko, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym - pkt I nabywane przez Wnioskodawcę w ramach projektów współfinansowanych w ponad 70% ze środków UE usługi (w szczególności: szkolenie, szkolenia certyfikowane, zadania projektowe, warsztaty, wizyty studyjne) z rozwoju kompetencji studentów oczekiwanych przez pracodawców - podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług i tym samym w przypadku, gdy zakup tych usług jest związany z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tych fakturach, nawet jeżeli podmiot świadczący te usługi zafakturuje taką usługę jako opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?
  6. Czy prawidłowe jest stanowisko, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym - pkt II nabywane przez Wnioskodawcę w ramach projektów współfinansowanych w ponad 70% ze środków UE usługi (szkolenia i akredytacje) z zakresu wskazanego w tymże stanie faktycznym zmierzające do podnoszenia kompetencji pracowników Biura Karier - podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług i tym samym w przypadku, gdy zakup tych usług jest związany z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tych fakturach, nawet jeżeli podmiot świadczący te usługi zafakturuje taką usługę jako opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?
  7. Czy prawidłowe jest stanowisko, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym - pkt III nabywane przez Wnioskodawcę w ramach projektów współfinansowanych w ponad 70% ze środków UE usługi zmierzające do rozwoju kompetencji z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem lub jego działem: tworzenie biznes planów, zakładanie działalności gospodarczej i pozyskiwanie na nią funduszy - podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług i tym samym w przypadku, gdy zakup tych usług jest związany z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tych fakturach, nawet jeżeli podmiot świadczący te usługi zafakturuje taką usługę jako opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?
  8. Czy prawidłowe jest stanowisko, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym - pkt IV nabywane przez Wnioskodawcę w ramach projektów współfinansowanych w ponad 70% ze środków UE usługi niezbędne do realizacji systemu staży - podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług i tym samym w przypadku, gdy zakup tych usług jest związany z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tych fakturach, nawet jeżeli podmiot świadczący te usługi zafakturuje taką usługę jako opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?

Wnioskodawca uważa, że wszystkie nabywane przez niego usługi przedstawione w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym i zawarte w pytaniach nr 1-8 są usługami zwolnionymi z podatku od towarów i usług i w związku z tym Wnioskodawcy w przypadku, gdy zakup tych usług jest związany z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tych fakturach, nawet jeżeli podmiot świadczący te usługi zafakturuje taką usługę jako opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.


Zdaniem Wnioskodawcy wszystkie one mieszczą się w katalogu usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego i jako takie w całości spełniają przesłanki wskazane przez Ustawodawcę w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) Ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa VAT). Są to bowiem usługi:

  1. niewskazane w pkt 26 omawianego przepisu - dostawcy tych usług nie są podmiotami określonymi w tym przepisie;
  2. należące do katalogu usług szkoleniowych lub przekwalifikowania zawodowego, ewentualnie będące usługami lub towarami ściśle z nimi związanymi - przede wszystkim dlatego, że celem samego programu PO WR oraz EFES jest wzrost zatrudnienia, nadto wszystkie z tych usług są kierowane bądź do studentów bądź też do pracowników Wnioskodawcy - i służą zdobyciu przez nich wiedzy i umiejętności zawodowych.

Należy zaznaczyć, iż stosownie do art. 44 Rozporządzenia Wykonawczego Rady (WE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. L. Nr 77, str. 1) usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania świadczone na warunkach określonych w art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.

Rozporządzenie to - jako, że powinno być stosowane bezpośrednio przez państwa członkowskie znajduje zastosowanie również na gruncie analizowanej sprawy. W zaistniałym stanie faktycznym usługą podstawową jest usługa szkoleniowa, zaś pozostałe mają charakter ściśle z nią związanych, mamy więc tutaj do czynienia ze świadczeniem kompleksowym. Nadmienić należy, co szczegółowo wskazano w przytoczonym stanie faktycznym, że wszystkie opisane działania bezsprzecznie mieszczą się w zakresie pojęciowym wskazanej wyżej definicji usług w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Obejmują bowiem nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą i zawodem (szkolenia specjalizacyjne) lub też stanowią nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych (szkolenia z zakresu przedsiębiorczości, doradztwo zawodowe, staże). Czynności te są w finansowane ze środków publicznych (pochodzących w ponad 70% ze środków Unii Europejskiej).


Stosownie bowiem do zapisów ustawy o finansach publicznych (art. 5 ust. 1 tejże) środkami publicznymi są również środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej.


Co prawda nabywcą tych usług jest Wnioskodawca (czyli uczelnia niepubliczna) a nie bezpośrednio osoby będące odbiorcami (beneficjentami) tej usługi. Zdaniem Wnioskodawcy okoliczność ta nie ma jednak prawnie doniosłego znaczenia, gdyż zgodnie z przepisami wskazanymi powyżej - jedynymi przesłankami uzasadniającymi zwolnienie z VAT jest charakter świadczonych usług (tzn. ich związek z kształceniem lub przekwalifikowaniem zawodowym) oraz fakt finansowania ich ze środków publicznych.

W tym aspekcie należy przytoczyć chociażby treść interpretacji ogólnej Ministra Finansów nr PT1/033/46/751/KCO/13/14/RD50004 z dnia 30 maja 2014 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych prze podwykonawców na rzecz podmiotów świadczących usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego w ramach realizacji projektów finansowanych lub współfinansowanych ze środków publicznych, a w szczególności ze środków Unii Europejskiej, zgodnie z którą: „usługa kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, również wtedy, gdy jest świadczona przez podwykonawcę (dalszych podwykonawców), podlega zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT (odpowiednio § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r.) pod warunkiem, że jest - z ekonomicznego punktu widzenia - finansowana (w całości lub w co najmniej 70 %) ze środków publicznych”.

Zgodnie z przywołaną interpretacją ogólną Ministra Finansów, nie ma znaczenia to czy usługę wykonuje Wnioskodawca czy też Podwykonawcy, ważnym natomiast jest, aby Podwykonawcy spełniali jedno z kryteriów wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT (w tym kontekście analizowanej interpretacji ogólnej jest to to kryterium określone w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT - to jest kryterium finansowania ze środków publicznych).

Przypomnieć należy, iż zgodnie z pismem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 31 stycznia 2012 r. (sygn. DZF-IN/-82252-54-IK/12) do Instytucji Pośredniczących PO KL (czyli Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki) w powołaniu na wskazana wyżej definicję usług w zakresie kształcenia i przekwalifikowania zawodowego -„wszystkie szkolenia w ramach Programu powinny stanowić usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Jednym z celów głównych Programu jest bowiem wzrost zatrudnienia. Stąd generalnie przedmiot szkoleń realizowanych w ramach PO KL wiąże się z kształceniem zawodowym lub przekwalifikowaniem zawodowym zdefiniowanym w przepisach prawa podatkowego. Z uwagi na powyższe w opinii Instytucji Zarządzającej PO KL wszystkie szkolenia w ramach PO KL powinny być zwolnione z podatków od towarów i usług, o ile są finansowane w co najmniej 70 % ze środków publicznych.”


Taka właśnie optyka (uznawanie szkoleń i staży organizowanych w ramach PO WER oraz PO KL za zwolnione z podatku od towarów i usług) przeważa w wydawanych interpretacjach. Jako przykładowe można wskazać interpretację:

  • sygnatura 1061-IPTPP2.4512.76.2016.3.PRP z dnia 27 kwietnia 2016 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi;
  • sygnatura IBPP1/443-15/14/KJ z dnia 27 marca 2014 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach;
  • sygnatura IBPBI/1/415-1122/13/ESZ z dnia 4 lutego 2014 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach;
  • sygnatura IBPBII/1/415-550/13/HK z dnia 14 sierpnia 2013 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach;
  • sygnatura IPPB4/415-432/13-2/JK4 z dnia 24 lipca 2013 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie;
  • sygnatura IPPB4/415-459/13-2/JK z dnia 16 września 2013 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie;
  • sygnatura ITPP2/443-1030/13/EB, z dnia 19 grudnia 2013 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy;
  • sygnatura IBPBI/1/415-619/13/ESZ z dnia 19 września 2013 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach;
  • sygnatura ILPB1/415-96/09-2/AMN z dnia 6 kwietnia 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.

Zatem uznając wskazane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym usługi nabywane przez Wnioskodawcę za zwolnione od podatku od towarów i usług prawidłowe musi być również twierdzenie, że Wnioskodawcy - w przypadku, gdy zakup tych usług jest związany z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług - nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tych fakturach, nawet jeżeli podmiot świadczący te usługi zafakturuje taką usługę jako opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.


Trzeba mieć bowiem na względzie, że stosownie do art. 88 ust. 3a pkt 2 - nie stanowi podstawy obniżenia podatku należnego faktura w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniona od podatku.


Uprzedzając ewentualny zarzut organu wydającego interpretację, jakoby Wnioskodawca nie był podmiotem zainteresowanym w rozumieniu art. 14b § 1 Ustawy Ordynacja Podatkowa - Wnioskodawca wskazuje, że takowy przymiot posiada. Wszystkie zapytania dotyczą bezpośrednio jego sfery podatkowej i - potencjalnie -wiążą się z jego odpowiedzialnością podatkową. Zadawane są z perspektywy Wnioskodawcy usług jako nabywcy usług i podmiotu uprawnionego (pod pewnymi warunkami) do odliczenia podatku naliczonego od kwoty podatku należnego.

Powyższe wynika chociażby z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (I FSK 1572/12 z dnia 8 stycznia 2013 r.), w którym Sąd ten stwierdził: „zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, z uwagi na specyfikę podatku od towarów i usług, zainteresowanym w otrzymaniu indywidualnej interpretacji prawa podatkowego może być podatnik tego podatku, zarówno w zakresie jego podatku należnego, jak i podatku naliczonego.

W przypadku podatku VAT, wystąpienie zobowiązania podatkowego lub zwrotu podatku wynika z podstawowego założenia konstrukcyjnego podatku od towarów i usług, jakie stanowi wiązanie opodatkowania z odliczeniem podatku. Jego mechanizm oparty jest na istnieniu w okresie rozliczeniowym trzech wielkości podatku obrotowego: podatku należnego zawartego w fakturach stwierdzających sprzedaż (świadczenie usług), podatku naliczonego wynikającego z faktur stwierdzających nabycie towarów lub usług, oraz podatku do zapłacenia - kiedy to występuje zobowiązanie podatkowe, albo też podatku do zwrotu, kiedy to podatek należny jest niższy od naliczonego (R. Mastalski, Prawo podatkowe, Warszawa 2000, str, 450)”.

Cytując dalej wskazane wyżej orzeczenie: „Z mocy ustawy podatnikowi VAT przysługuje uprawnienie do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony - co ma niewątpliwie wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego - a zatem ma on prawo do zadawania pytań dotyczących jego podatku naliczonego. Otrzymaną w tym zakresie informację podatnik może następnie wykorzystywać dokonując rozliczenia podatku, jak również może powoływać się na nią w kontaktach z kontrahentami, dla których może ona mieć walor informacyjny.


Sam fakt, że kontrahenci skarżącej nie są treścią takiej interpretacji związani nie może świadczyć o tym, że skarżąca może być przez organ podatkowy traktowana jako nie mająca statusu zainteresowanego w rozumieniu art. 14b § 1 O.p.


Rację ma strona skarżąca twierdząc, że nie jest prawidłowe stanowisko organu podatkowego i Sądu I instancji, że ustalenie czy czynność prawna ujęta w fakturze zakupu podlega zwolnieniu z podatku VAT, nie wpływa na sytuację podatkową skarżącej. Spółka ma bowiem obowiązek prawidłowo określić wartość podatku naliczonego, o którą następnie pomniejszony zostanie jej podatek należny. Aby to uczynić musi posiadać określoną wiedzę, którą może uzyskać poprzez otrzymanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego”.


W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe nadto uznać go należy za podmiot zainteresowany w rozumieniu Ordynacji Podatkowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 710 z późn. zm,), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.


Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednocześnie, na mocy art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r, do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.


Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

I tak, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

  1. jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
  2. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.


W świetle art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

  1. prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
  2. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
  3. finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.


Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanym art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy wynika, że zwolnienie od podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zatem aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia, przewidzianego w powołanym przepisie ustawy, dany podmiot musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia. Natomiast jeśli chodzi o kwestię wychowania, należy wskazać, że jest ona przypisana podmiotom, do których uczęszczanie jest obowiązkowe i regulowane przepisami. Zatem to szkoły obowiązkowe mają za zadanie realizować program wychowywania. Nie jest przy tym konieczne, by usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie przedmiotowego przepisu zwolnieniem od podatku mogą być objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania.

Ze zwolnienia wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy, mogą natomiast korzystać uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, o ile świadczone przez te podmioty usługi są usługami kształcenia na poziomie wyższym.


Z treści art. 43 ust. 17 ustawy o VAT wynika, że zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

  1. nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub,
  2. ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 17a ustawy o VAT zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18a, 23, 26, 28, 29 i 33 lit. a, mają zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.


Powołane przepisy przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego (innych niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy) prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczonych przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub finansowanych w całości ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związanych.

Jednocześnie, stosownie do treści § 3 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. z 2015 r., poz. 736), zwanego dalej rozporządzeniem, zwalnia się od podatku usługi w zakresie kształcenia, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, świadczone przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.


Ponadto jak stanowi § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.


Przytoczone wyżej przepisy prawa podatkowego przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub finansowane w całości ze środków publicznych. Co więcej przepisy przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowanych w co najmniej 70% ze środków publicznych, oraz świadczenia usług i dostawy towarów ściśle z tymi usługami związanych.

Należy zatem zwrócić uwagę, że przepis art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy, uzależnia stosowanie zwolnienia od podatku od tego, czy świadczona przez dany podmiot usługa kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego będzie finansowana w 100% ze środków publicznych. Natomiast w § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia przewidziano zwolnienie od podatku dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowanych w co najmniej 70% ze środków publicznych.

Powyższy wymóg finansowania w określonej wysokości przedmiotowej usługi ze środków publicznych jest spełniony w przypadku, gdy rzeczywistym (w znaczeniu ekonomicznym) źródłem finansowania tej usługi są środki publiczne. Powyższego nie wyklucza fakt, że w świadczeniu tej usługi uczestniczą podmioty trzecie w charakterze podwykonawców (niezależnie od tego, którym z kolei zleceniobiorcą w ewentualnym łańcuchu podwykonawców jest dany podwykonawca). Wydatkowanie przekazanych na realizację danego projektu środków publicznych przez ich dysponenta na realizację poszczególnych jego części (całości) przez podwykonawców, oznacza bowiem, że poszczególne części (całość) projektu realizowane przez podwykonawców są – z ekonomicznego punktu widzenia – finansowane ze środków publicznych. W konsekwencji względem nich znajduje zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w ww. przepisach (przy spełnieniu pozostałych warunków). Przedmiotowy warunek „finansowania ze środków publicznych” jest zatem spełniony zarówno w przypadku, gdy otrzymujący dofinansowanie ze środków publicznych sam świadczy przedmiotową usługę, jak również gdy w realizację tej usługi zaangażowany jest podwykonawca (kolejni podwykonawcy). Istotne jest jedynie to, żeby środki publiczne stanowiły rzeczywiste (w znaczeniu ekonomicznym) źródło finansowania przedmiotowych usług (co zakłada istnienie ścisłego związku pomiędzy otrzymanymi środkami publicznymi a realizowanymi świadczeniami). Podwykonawca korzystający ze zwolnienia winien zatem posiadać stosowną dokumentację potwierdzającą, że źródłem finansowania tej usługi są środki publiczne.


Należy zauważyć, że powołane wyżej przepisy stanowią implementację art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.).


Zgodnie z art. 132 ust. 1 lit. i ww. Dyrektywy, państwa członkowskie zwalniają kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

W tym kontekście należy wskazać – co wielokrotnie podkreślał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – że zakres zwolnień przewidzianych w Dyrektywie nie może być interpretowany w sposób rozszerzający. Czynności zwolnione zgodnie z Dyrektywą stanowią autonomiczne pojęcia prawa wspólnotowego, a ich ujednolicona interpretacja ma służyć unikaniu rozbieżności w stosowaniu systemu podatku od wartości dodanej w poszczególnych państwach członkowskich. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem „pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w art. 13 Szóstej Dyrektywy powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika” (wyrok TSUE z dnia 19 listopada 2009 r. C-461/08 w sprawie Don Bosco Onroerend Goed BV).

Wskazuje się, że w dniu 1 lipca 2011 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. L Nr 77 str. 1, z późn. zm.). Rozporządzenie Rady nr 282/2011 wiąże wszystkie państwa członkowskie i jest stosowane bezpośrednio. Oznacza to, że przepisy tego rozporządzenia z dniem 1 lipca 2011 r. stają się częścią porządku prawnego, obowiązującego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, bez konieczności ich implementacji w drodze ustawy. Rozporządzenie Rady nr 282/2011 zastąpiło rozporządzenie Rady nr 1777/2005, które przyjęte zostało w celu jednolitego stosowania przez wszystkie państwa członkowskie systemu podatku od wartości dodanej, opartego na postanowieniach Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych – Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EEC ze zm.).

Przepis art. 44 ww. rozporządzenia nr 282/2011 wyjaśnia, co należy rozumieć przez usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania. W myśl tego przepisu, usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania świadczone na warunkach określonych w art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania nie ma w tym przypadku znaczenia.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że w myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1870 z późn. zm.) środkami publicznymi są:

  1. dochody publiczne;
  2. środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA);
  3. środki pochodzące ze źródeł zagranicznych niepodlegające zwrotowi, inne niż wymienione w pkt 2;
  4. przychody budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek sektora finansów publicznych pochodzące:

    1. ze sprzedaży papierów wartościowych,
    2. z prywatyzacji majątku Skarbu Państwa oraz majątku jednostek samorządu terytorialnego,
    3. ze spłat pożyczek i kredytów udzielonych ze środków publicznych,
    4. z otrzymanych pożyczek i kredytów,
    5. z innych operacji finansowych;

  5. przychody jednostek sektora finansów publicznych pochodzące z prowadzonej przez nie działalności oraz pochodzące z innych źródeł.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest niepubliczną szkołą wyższą, działającą na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Uczelnia aktualnie realizuje 10 rożnych projektów. Ponad 70% środków na finansowanie poszczególnych projektów pochodzi ze środków europejskich (każdy projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego).


Jednym z działań projektowych jest kompleksowy program lepszego przygotowania studentów i absolwentów do wejścia na rynek pracy, polegający m.in. na organizowaniu szkoleń i innych działań opisanych poniżej. Udział w nich biorą studenci Uczelni studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Szkolenia i inne działania są organizowane jako zajęcia dodatkowe, nie objęte programem studiów. Udział w nich dla uczestników jest bezpłatny. Nadto uczelnia w ramach projektu Rozwój... podnosi kompetencje pracowników biura Karier. Również te działania są dla uczestników (pracowników) bezpłatne. Wnioskodawca przedstawia opis wymienionych działań jakie w części wykonywane przez Wnioskodawcę (przez pracowników etatowych) a w części będą wykonywane przez podmioty zewnętrzne (czyli w drodze nabycia usług od podwykonawców). Projekty są realizowane w chwili obecnej oraz będą realizowane w przyszłości, a zatem również nabywanie usług już nastąpiło oraz będzie następować w przyszłości. Wnioskodawca wskazuje, iż w niektórych przypadkach poszczególne zadania w ramach danego modułu realizowane są przez różnych podwykonawców. Zadania realizowane i zlecane w ramach wyżej wskazanych projektów można podzielić na:

  1. Rozwój kompetencji oczekiwanych przez pracodawców - działania mają charakter typowo szkoleniowy, warsztatowy albo wizyt studyjnych bądź też są formami podobnymi. Po zakończeniu modułu studenci otrzymają zaświadczenie o odbyciu szkolenia, a w niektórych przypadkach certyfikat odbycia szkolenia.
  2. Rozwój potencjału Biura Karier - działania mają charakter typowo szkoleniowy i mają na celu podniesienie kompetencji zawodowych i uprawnień (akredytacje) pracowników Biura Karier Wnioskodawcy.
  3. Rozwój kompetencji z zakresu przedsiębiorczości.
  4. Wdrożenie systemu staży.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Przeważająca część osiąganych przez niego przychodów dotyczy sprzedaży zwolnionej z podatku VAT (usługi edukacyjne), jednakowoż uzyskuje również przychody opodatkowane (głównie pochodzące z wynajmu posiadanego majątku oraz zleconych badań naukowych).

Wnioskodawca oświadcza, iż każdy z podmiotów od których nabywa wskazane wyżej usługi:

  1. Nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.
  2. Nie jest uczelnią, jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk, ani jednostką badawczo-rozwojową, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym.
  3. Nie jest podmiotem, który w zakresie przedmiotowych usług uzyskał akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

Nadto wnioskodawca oświadcza, iż:

  1. Świadczone przez podmioty zewnętrzne usługi nie są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
  2. W opinii Wnioskodawcy wszystkie wymienione we wniosku usługi mają na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.


W rozpatrywanej sprawie wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla nabywanych usług szkolenia, które finansowane są w co najmniej 70% ze środków UE oraz prawa do odliczenia podatku VAT.


Dla oceny tego, czy szkolenia wykonywane przez Wnioskodawcę są zwolnione od podatku od towarów i usług w pierwszej kolejności konieczne jest przeanalizowanie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy.


Ze względu na okoliczności sprawy oraz powołane przepisy nie ulega wątpliwości, że usługi nabywane przez Wnioskodawcę nie korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy. Podmioty, od których Zainteresowany nabywa usługi nie są objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia i wychowania, nie są też uczelnią ani tym bardziej jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk czy jednostką badawczo–rozwojową, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym – tym samym nie znajdzie zastosowania zwolnienie przewidziane w pkt 26 wskazanego artykułu.


Następnie należy przeanalizować, czy spełnione zostaną przesłanki warunkujące prawo do skorzystania ze zwolnienia w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy nabywanych usług.


Aby przedmiotowe usługi mogły korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, muszą być uznane za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz spełniać jeden z warunków określonych w lit. a-c powyższego przepisu. Powołane wyżej przepisy prawa podatkowego przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczonych przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub finansowanych w całości ze środków publicznych. Zwolnieniu podlegają również usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych, o czym stanowi § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu sprawy podstawowa działalność Wnioskodawcy (uniwersytetu) będącego zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług to usługi edukacyjne, które są zwolnione od podatku. Jak wynika z wniosku, Wnioskodawca, realizuje projekty, w których uczestniczą studenci i pracownicy uczelni. Głównym celem nabywanych szkoleń jest kompleksowy program lepszego przygotowania studentów i absolwentów do wejścia na rynek pracy. Nabywane szkolenia stanowią kształcenie na poziomie wyższym. Usługa kształcenia ma zasadniczy udział w ramach realizowanych projektów. W ramach szkoleń odbywają się wykłady, warsztaty albo wizyty studyjne. Analizując przedstawione okoliczności sprawy w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa stwierdzić należy, że nabywane przez Wnioskodawcę jako uczelnię wyższą szkolenia naukowe stanowią usługi kształcenia zawodowego. Wszystkie wymienione we wniosku usługi mają na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Tym samym spełniają pierwszą przesłankę warunkującą zwolnienia z VAT.


Następnie, koniecznym jest wzięcie pod uwagę kolejnych przesłanek umożliwiających zastosowanie zwolnienia z podatku VAT.


Jednakże, żadnej z przesłanek określonych w lit. a-c omawianego punktu nie odnajdujemy w sytuacji Wnioskodawcy. Zainteresowany wskazuje, że podmioty, od których nabywane są usługi nie są podmiotami, które w zakresie przedmiotowych usług uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Ponadto świadczone przez podmioty zewnętrzne usługi nie są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Nabywane usługi są finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych. Tym samym żadna ze wskazanych wyżej przesłanek nie jest spełniona, zatem w sprawie nie znajdzie zastosowania zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a-c ustawy o VAT.

Należy wskazać, że ustawa o finansach publicznych wymienia wprost, co należy uznać za środki publiczne. Przepisy zaliczają do środków publicznych dochody publiczne, środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz wskazane przychody budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego i innych jednostek sektora finansów publicznych, pochodzące z innych źródeł, środkami publicznymi są również środki pochodzące z funduszy strukturalnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca otrzymuje ponad 70% środków na finansowanie poszczególnych projektów ze środków europejskich (każdy projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego). Wskazane środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej wymienione zostały w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Są zatem środkami publicznymi w rozumieniu tej ustawy. Z tego wynika, że Wnioskodawca nabywaną usługę szkolenia finansuje w części ze środków publicznych. Przy czym nie ma znaczenia, że usługa kształcenia świadczona jest przez inny podmiot - podwykonawcę, bowiem istotę finansowania należy odnosić do pochodzenia środków pieniężnych, a w rozpatrywanej sprawie źródłem finansowania usługi szkolenia zawodowego są środki publiczne.

Z uwagi na to, że nabywane przez Wnioskodawcę usługi szkolenia dla studentów, absolwentów i pracowników należy uznać za kształcenie związane bezpośrednio z zawodem oraz, że są finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych, będą wypełniały przesłankę umożliwiającą skorzystanie ze zwolnienia od podatku, wynikającą z § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą również prawa do odliczenia podatku VAT.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.


W myśl art. 15 ust. 2 ustawy , działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


Jak wynika z powyższych regulacji, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.


Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.


Aby zatem podatnik mógł obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z dokonanych zakupów, zakupy te muszą być związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, przy czym związek ten winien mieć charakter bezsporny.


Należy jednak zauważyć, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, a w konsekwencji prawo do wystąpienia o zwrot różnicy podatku, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniona od podatku.

Biorąc pod uwagę fakt, że szkolenia będą wypełniały przesłankę umożliwiającą skorzystanie ze zwolnienia od podatku, tym samym na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy Wnioskodawca nie posiada prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia szkoleń.

Tym samym w odniesieniu do przedmiotu interpretacji należy stwierdzić, że w przedstawionych stanach faktycznych i zdarzeniach przyszłych nabywane przez Wnioskodawcę w ramach projektów usługi podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a tym samym Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego na fakturach, nawet jeżeli podmiot świadczący te usługi zafakturuje taką usługę jako opodatkowaną podatkiem VAT.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać: wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności, oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania skarga dotyczy, określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego, w przypadkach, o których mowa w art. 52 § 3 i 4, dowód, że skarżący wezwał właściwy organ do usunięcia naruszenia prawa (art. 57 § 1 pkt 1 - 4 ww. ustawy). Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj