Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB3.4510.1052.2016.1.MS
z 22 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2016 r. (data wpływu 22 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od niektórych instytucji finansowych w zakresie uprawnienia do obniżenia podstawy opodatkowania o wartość aktywów w postaci papierów wartościowych wyemitowanych przez EBI, niezależnie od rynku na którym zostały wyemitowane prawa, na których emisja jest oparta oraz waluty emisji papierów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 22 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od niektórych instytucji finansowych w zakresie uprawnienia do obniżenia podstawy opodatkowania o wartość aktywów w postaci papierów wartościowych wyemitowanych przez EBI, niezależnie od rynku na którym zostały wyemitowane prawa, na których emisja jest oparta oraz waluty emisji papierów.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Bank S.A. (dalej: bank, wnioskodawca) jest bankiem krajowym, który na podstawie regulacji ustawy z dnia 15 stycznia 2016 o podatku od niektórych instytucji finansowych (Dz.U. z 2016 poz. 68, dalej U PIF) jest podatnikiem tego podatku. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo Bankowe (Dz.U. z 2015r., poz. 128 z późn. zm.) nabywa dłużne papiery wartościowe emitowane zarówno przez Skarb Państwa, jak i inne podmioty dokonujące pozyskania finansowania w formie emisji papierów wartościowych.

W chwili obecnej Bank rozważa inwestycję w różne papiery wartościowe emitowane przez Europejski Bank Inwestycyjny (dalej: EBI) będący instytucją finansową Unii Europejskiej powołaną w 1958 r. na mocy art. 129 Traktatu o ustanowieniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Obecnie podstawa prawna funkcjonowania EBI zawarta jest w art. 308 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz.U. z 2004 Nr 90, poz, 864 z późn. zm., dalej: TFUE). W Polsce status EBI normowany jest dodatkowo postanowieniami Umowy Ramowej między Rzeczpospolitą Polską a Europejskim Bankiem inwestycyjnym dotycząca działalności EBI w Polsce sporządzoną w Warszawie 1 grudnia 1997r. (Dz.U. z2000r. Nr 28, poz. 348, dalej: Umowa Ramowa).

W ramach swojej aktywności finansowej EBI emituje dłużne papiery wartościowe, które zależnie od potrzeb rynkowych emitowane mogą być na różne rynki, zgodnie z właściwymi dla nich przepisami prawa oraz w różnych, dostosowanych do ich potrzeb walutach. Wnioskodawca rozważa nabywanie papierów dłużnych EBI nie tylko wyemitowanych w Złotych na rynek polski, lecz również emitowanych na zagraniczne rynki finansowe w innych niż Złoty walutach.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy podstawa opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych powinna zostać w przypadku banku obniżona o wartość aktywów w postaci papierów wartościowych wyemitowanych przez EBI, niezależnie od rynku na którym zostały wyemitowane prawa, na których emisja jest oparta oraz waluty emisji papierów?


Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle regulacji art. 5 ust. 9 UPIF w przypadku banków krajowych, jak i innych podatników wskazanych w art. 4 pkt 1-4 ustawy, podstawę opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych obniża się o wartość aktywów w postaci skarbowych papierów wartościowych w rozumieniu art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm., dalej: UFP). Zgodnie z tą regulacją skarbowym papierem wartościowym jest papier wartościowy, w którym Skarb Państwa stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela takiego papieru i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia, które może mieć charakter pieniężny lub niepieniężny.

Uwzględniając z kolei brzmienie art. 7 Umowy Ramowej zwrócić należy uwagę, że zgodnie z jego brzmieniem „w swojej działalności na terytorium Polski Bank korzystać będzie z traktowania przyznawanego instytucji międzynarodowej najkorzystniej traktowanej w jakiejkolwiek takiej działalności, bądź, o ile jest korzystniejsze, traktowania przyznawanego na podstawie jakiejkolwiek umowy międzynarodowej odnoszącej się do takiej działalności. W szczególności Bank korzystać będzie ze swobodnego dostępu do krajowego rynku finansowego w Polsce, zgodnie z polskimi prawami i przepisami, a jego zobowiązania i papiery wartościowe traktowane będą zgodnie z warunkami, w tym warunkami opodatkowania, przynajmniej tak korzystnymi, jak warunki przyznane instytucjom publicznym w Polsce, w tym Państwu, i najbardziej uprzywilejowanej międzynarodowej instytucji finansowej, bez naruszania istniejących wyjątków dla osób prywatnych posiadających papiery wartościowe wyemitowane przez Rzeczpospolitą Polską.”

W świetle powołanych przepisów nie powinno w ocenie Wnioskodawcy budzić wątpliwości, iż na mocy art. 5 ust. 9 UPIF w związku z art. 7 akapit 3 Umowy Ramowej dla celów ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych papiery wartościowe emitowane przez EBI traktowane powinny być w sposób analogiczny jak emitowane przez Skarb Państwa.

Brak obciążenia aktywów w postaci papierów skarbowych podatkiem od niektórych instytucji finansowych w sposób oczywisty uprzywilejowuje bowiem ten instrument, umożliwiając emitentowi zaproponowanie dogodniejszych dla siebie warunków finansowania ze względu na fakt, że inwestor nie będzie obciążany ciężarem podatku. Aby zatem papiery wartościowe EBI traktowane były, jak tego wymaga Umowa Ramowa „zgodnie z warunkami przynajmniej tak korzystnymi, jak warunki przyznane instytucjom publicznym w Polsce, w tym Państwu” aby umożliwić mu nieskrępowany dostęp do polskiego rynku finansowego, podobnie jak obligacje skarbowe pomniejszać powinny podstawę opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych.

Jednocześnie, ponieważ zarówno przepisy UFP oraz przepisy wykonawcze wydane na ich podstawie nie zawierają ograniczeń dotyczących waluty, porządku prawnego, jak i rynku na który papiery skarbowe mogą być emitowane nie ma podstaw do zastosowania podobnych ograniczeń dla papierów emitowanych przez EBI.

Stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie znajduje potwierdzenie w piśmie Ministerstwa Finansów skierowanym do Związku Banków Polskich z 3 sierpnia 2016r. (WM4.913.69.2016). Zgodnie z wyrażonym w tym piśmie poglądem „papiery wartościowe emitowane przez EBI korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 5 ust. 9 UPFI w zw. Z art. 91 ust. 1 i 2 Konstytucji RP z 1997r. w zw. z art. 7 akapit 3 Umowy Ramowej na równi ze skarbowymi papierami wartościowymi, co oznacza, że papiery wartościowe emitowane przez EBI korzystają z tego zwolnienia zarówno w przypadku emisji w RP (które podlegają obowiązującym w tym zakresie przepisom prawa polskiego) jak i na innych rynkach niż rynek polski, czy w przypadku, gdy emisje papierów wartościowych EBI oparte są na prawie polskim, jak i na prawie obcym.”


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, w ww. wymienionym zakresie odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2016 poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj