Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4514-420/16-3/JG1
z 7 listopada 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2016 r. (data wpływu) uzupełnionym pismem z dnia 6 października 2016 r. (data nadania 6 października 2016 r., data wpływu 10 października 2016 r.) na wezwanie Nr IPPP1/4512-678/16-2/KC, IPPB2/4514-420/16 -2/JG1 z dnia 26 września 2016 r. (data doręczenia 29 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 23 sierpnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami, doradztwa architektonicznego oraz inżynieryjnego a także prowadzenia prac budowlanych. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca jest opodatkowany podatkiem VAT.

Wnioskodawca zamierza nabyć nieruchomość od jej aktualnego właściciela („Sprzedawca”) celem późniejszego jej wykorzystania do czynności opodatkowanych. Sprzedawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Sprzedawca nie jest i nie był zarejestrowany w ewidencji działalności gospodarczej jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Sprzedawca nie jest i nie był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Sprzedawca poza przychodami z najmu opisanymi poniżej osiąga wyłącznie przychody z tytułu umowy o pracę. Sprzedawca nie handlował w przeszłości nieruchomościami w celach zarobkowych a także nie planuje dokonywać takiego handlu w przyszłości. Sprzedawca nie posiada żadnego zaplecza technicznego pozwalającego mu na ciągły i zorganizowany obrót nieruchomościami ani także nie posiada innych nieruchomości. Sprzedawca, poza opisaną niżej nieruchomością posiada jedynie nieruchomości wykorzystywane w celach prywatnych. Sprzedawca w 2002 r. zakupił na mocy umowy sprzedaży nieruchomość gruntową, zabudowaną o łącznej powierzchni 5.476 m2 (działki 24/7, 24/5). („Nieruchomość 1”). Sprzedawca w 2013 r. otrzymał w drodze darowizny od swojego męża udział (159/260) we współwłasności nieruchomości stanowiącej działkę 23/5 o powierzchni 865m2. („Nieruchomość 2”). Nieruchomości 1 oraz 2 były przez Sprzedawcę wynajmowane, w tym na podstawie umowy dzierżawy z 2013 r., której przedmiotem była dzierżawa za wynagrodzeniem Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 oraz wyrażenie zgody na przeprowadzenie przez dzierżawcę określonej inwestycji na Nieruchomości 1 oraz 2 oraz wyrażenie zgody na prowadzenie przez dzierżawcę działalności gospodarczej na Nieruchomości 1 oraz 2. Ostatecznie jednak inwestycja (budowa hurtowni) którą przewidywała umowa dzierżawy nie została przeprowadzona z przyczyn niezależnych od stron (opór okolicznych mieszkańców). Sprzedawca nie prowadził na Nieruchomości 1 oraz 2 żadnej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (nie był zarejestrowany w CEiDG) w tym w szczególności usługowej ani handlowej. W obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Nieruchomość 1 oraz Nieruchomość 2 są przeznaczone jako tereny zabudowy usługowo-mieszkaniowej. Sprzedawca planuje obecnie sprzedaż Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy. W związku z planowaną sprzedażą nieruchomości Sprzedawca rozważa możliwość zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny, bowiem wartość transakcji przekroczy limit zwolnienia i wystawienia faktury VAT dokumentującej transakcję, naliczając podatek wedle stawki 23%.

Pismem z dnia 26 września 2016 r. Nr IPPP1/4512-678/16-2/KC, IPPB2/4514-420/16-2/JG1 wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania poprzez: przedłożenie oryginału lub urzędowo poświadczonego dokumentu, z którego wynika prawo K.T. (doradca podatkowy) do składania oświadczeń woli i podpisywania dokumentów w imieniu Spółki oraz wskazanie adresu elektronicznego pełnomocnika w systemie teleinformatycznym wykorzystywanym przez organ podatkowy, tj. w systemie ePUAP, bądź informacji o odbiorze pism w siedzibie Organu; uiszczenie należnej opłaty w wysokości odpowiadającej ilości przedstawionych we wniosku zaistniałych zdarzeń przyszłych wskazanych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz przesłanie dowodu wniesienia tej opłaty; wyeliminowanie niespójności i precyzyjne wskazanie kto jest Wnioskodawcą w danej sprawie i przedstawienie własnego stanowiska, adekwatnego do przedstawionego zdarzenia przyszłego, w sposób umożliwiający tut. Organowi podatkowemu wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej; jednoznaczne wskazanie czy działki nr 23/5, 24/5 i 24/7 stanowią tereny niezabudowane czy zabudowane; Jeśli przedmiotowe działki są nieruchomościami gruntowymi zabudowanymi to należy doprecyzować w odniesieniu do każdej z nich: jakie naniesienia (budynki/budowle) znajdują się na ww. działkach, czy ww. budynki/budowle bądź ich części były przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (kiedy zawarte zostały umowy i na jaki okres); czy na budynki/budowle znajdujące się na ww. działce Sprzedający ponosił wydatki na jego/ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej tego budynku/budowli; Proszę podać kiedy te ulepszenia były wykonywane oraz czy od dokonywanych ulepszeń Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, jeżeli Sprzedający ponosił wydatki na ulepszenie budynków/budowli (stanowiące co najmniej 30% jego wartości początkowej) to od momentu dokonania ww. ulepszeń: do jakich celów przedmiotowa/przedmiotowe budynki/budowle była/były przez Sprzedającego wykorzystywane, czy ww. budynki/budowle bądź ich części były przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (kiedy zawarte zostały umowy i na jaki okres); czy przy nabyciu Nieruchomości 1 Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie przedkładając żądane dokumenty oraz uiścił należną opłatę. Pełnomocnik Wnioskodawcy wyjaśnił, że Wnioskodawcą jest nabywca nieruchomości, tj. spółka M. sp. z o.o. sp. k. Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że w jego ocenie w razie wystawienia przez Sprzedawcę faktury VAT dokumentującej dokonaną sprzedaż Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 ze stawką 23%, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z wystawionej faktury, przy założeniu późniejszego wykorzystania nabytej Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 do czynności opodatkowanych.

W ocenie Wnioskodawcy nie będzie on zobowiązany do uiszczenia podatku PCC w związku z zakupem Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2.

Ad. 1. Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 Ustawy VAT „Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności". Natomiast zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 Ustawy VAT „Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych”. W konsekwencji zgodnie z treścią powyższych przepisów osoba wykorzystująca towary, w tym nieruchomości, w sposób ciągły dla celów zarobkowych jest uznawana na gruncie Ustawy VAT za podatnika podatku VAT. Należy więc przyjąć, że taki status ma też Sprzedawca skoro wykorzystywał Nieruchomość 1 oraz Nieruchomość 2 w sposób ciągły do celów zarobkowych. Podsumowując w związku z wykorzystywaniem w sposób ciągły Nieruchomości do celów zarobkowych Sprzedawca posiada status podatnika podatku VAT. Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1) Ustawy VAT „Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...)”. Za taką odpłatną dostawę towarów z pewnością należy uznać sprzedaż Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2. Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 9) Ustawy VAT „Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane”. Z kolei zgodnie z treścią art. 2 pkt 22 Ustawy VAT „Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych - rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.” Na podstawie wskazanych przepisów należy przyjąć że sprzedaż Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 jako gruntów przeznaczonych pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, będzie dostawą terenów budowlanych. W konsekwencji nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z podatku VAT i pozostanie opodatkowana tym podatkiem. Z kolei zgodnie z treścią art. 2 pkt 4) Ustawy o PCC „Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany: w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług”.

Skoro tak, to transakcja sprzedaży Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 będzie opodatkowana podatkiem VAT, a w konsekwencji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PCC. Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 Ustawy VAT „W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124”. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1) lit. a) Ustawy VAT „Kwotę podatku naliczonego stanowi: suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług”. W konsekwencji jeśli Wnioskodawca otrzyma od Sprzedawcy fakturę dokumentującą sprzedaż Nieruchomości to w związku z zamiarem wykorzystywania Nieruchomości do czynności opodatkowanych będzie przysługiwać mu prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z wystawionej przez Sprzedawcę faktury.

Ad. 2. Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 9) Ustawy VAT „Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane”. Z kolei zgodnie z treścią art. 2 pkt 22 Ustawy VAT „Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych - rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym”. Na podstawie wskazanych przepisów należy przyjąć że sprzedaż Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 jako gruntów przeznaczonych pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, będzie dostawą terenów budowlanych. W konsekwencji nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z podatku VAT i pozostanie opodatkowana tym podatkiem. Z kolei zgodnie z treścią art. 2 pkt 4) Ustawy o PCC „Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany: w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług”. Skoro tak, to transakcja sprzedaży Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 będzie opodatkowana podatkiem VAT, a w konsekwencji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PCC.”

Ad. 4. Działki nr 23/5, 24/5 i 24/7 stanowią teren niezabudowany.


Ad. 5. Sprzedającemu przy nabyciu Nieruchomości 1 nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony ponieważ transakcja sprzedaży Nieruchomości 1 była zwolniona z opodatkowania na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy w razie wystawienia przez Sprzedawcę faktury VAT dokumentującej dokonaną sprzedaż Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 ze stawką 23%, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z wystawionej faktury, przy założeniu późniejszego wykorzystania nabytej Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 do czynności opodatkowanych?
  2. Czy w razie zakupu Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 Wnioskodawca będzie zobowiązany do uiszczenia podatku PCC?

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana w dniu 4 listopada 2016 roku odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPP1/4512-678/16-3/KC.


Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie on zobowiązany do uiszczenia podatku PCC w związku z zakupem Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2.


UZASADNIENIE


Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 9) Ustawy VAT „Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane”. Z kolei zgodnie z treścią art. 2 pkt 22 Ustawy VAT „Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych - rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.” Na podstawie wskazanych przepisów należy przyjąć że sprzedaż Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 jako gruntów przeznaczonych pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, będzie dostawą terenów budowlanych. W konsekwencji nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z podatku VAT i pozostanie opodatkowana tym podatkiem. Z kolei zgodnie z treścią art. 2 pkt 4) Ustawy o PCC „Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany: w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług”. Skoro tak, to transakcja sprzedaży Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 będzie opodatkowana podatkiem VAT, a w konsekwencji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PCC.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy tylko i wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 223 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.


Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.


Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy).


W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część,
      albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
      prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca
      postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza nabyć: nieruchomość gruntową, zabudowaną o łącznej powierzchni 5.476 m2 (działki 24/7, 24/5). („Nieruchomość 1”) oraz udział (159/260) we współwłasności nieruchomości stanowiącej działkę 23/5 o powierzchni 865m2 („Nieruchomość 2”).

Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


W interpretacji indywidualnej z dnia 4 listopada 2016 roku Nr IPPP1/4512-678/16-3/KC w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał, że: „(…) W konsekwencji, dostawa Nieruchomości 1 oraz 2 przez Sprzedawcę powinna zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 23% na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.”


A zatem, skoro powyższa czynność zostanie objęta zakresem podatku od towarów i usług, w analizowanej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj