Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/4510-687/16-3/KK
z 7 września 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2016 r. (data wpływu 29 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych wydania Wnioskodawcy udziałów Spółki 2 w sytuacji połączenia Spółki 1 oraz Spółki 2 – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 29 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych konsekwencji podatkowych wydania Wnioskodawcy udziałów Spółki 2 w sytuacji połączenia Spółki 1 oraz Spółki 2.


We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”). Wnioskodawca, jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: „Grupa”). Na moment składania niniejszego wniosku, do Grupy należą też inne spółki kapitałowe. Spółki prowadzą działalność w sektorze zarządzania nieruchomościami (domami wielorodzinnymi).

Wszystkie powyższe Spółki są polskimi spółkami kapitałowymi, posiadającymi siedzibę i zarząd w Polsce, zarejestrowanymi dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce. W ramach planowanych działań restrukturyzacyjnych, w przyszłości struktura własnościowa Grupy prezentować się będzie następująco: Wnioskodawca będzie jedynym udziałowcem spółki kapitałowej (Spółka 1). Natomiast Spółka 1 będzie udziałowcem innej spółki kapitałowej (Spółki 2).


W związku ze zmieniającym się środowiskiem biznesowym i koniecznością dopasowania do potrzeb rynkowych, Grupa planuje dalsze przeprowadzenie restrukturyzacji swojej działalności w Polsce.


W związku z powyższym, planowane jest połączenie Spółki 1 ze Spółką 2 w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. Poz. 1030 z późn. zm.), („k.s.h.”) poprzez przeniesienie całego majątku Spółki 1 na rzecz Spółki 2. Ze względu na fakt, iż Spółka 2 będzie spółką-córką Spółki 1, będzie to tzw. połączenie odwrotne.


W wyniku połączenia przeprowadzonego w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k,s.h. Spółka 1 przestanie istnieć, zaś Spółka 2 stanie się jej prawnym sukcesorem na podstawie określonej w art. 494 § 1 k.s.h. zasady sukcesji, tj. wstąpi z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki Spółki 1.

W wyniku połączenia i przejęcia majątku Spółki 1 dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki 2, w związku z czym Wnioskodawca (jako udziałowiec spółki przejmowanej) otrzyma nowo emitowane udziały w Spółce 2.


Połączenie pozwoli na bardziej efektywne prowadzenie działalności gospodarczej w ramach jednego podmiotu. Wzrost efektywności będzie wynikał w szczególności z oczekiwanej redukcji kosztów administracyjnych i operacyjnych związanych z funkcjonowaniem odrębnych organizmów prawnych, braku konieczności sporządzania odrębnych planów finansowych i sprawozdań finansowych, możliwości składania jednego pakietu deklaracji podatkowych i sprawozdań finansowych, eliminacji ewentualnych rozliczeń pomiędzy łączącymi się podmiotami. Wskazane uproszczenia powinny przyczynić się do dalszych redukcji kosztów oraz poprawy efektywności operacyjnej Grupy.


Zgodnie z założeniami przyjętymi dla połączenia, nie jest planowane dokonywanie jakichkolwiek dodatkowych wypłat gotówkowych na rzecz udziałowca Spółki 1, tj. Wnioskodawcy.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę od Spółki 2 jej udziałów związane będzie z uzyskaniem przez Niego dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie połączenia Spółki 1 oraz Spółki 2?


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wydaniem na rzecz Wnioskodawcy udziałów Spółki 2, w wyniku połączenia Spółki 1 oraz Spółki 2, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych.


Uzasadnienie stanowiska Podatnika


Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 12 Ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się - w przypadku połączenia lub podziału spółek kapitałowych (z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6) - przychodu udziałowca (akcjonariusza) spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną. Przepis ten nie odnosi się w żaden sposób do ewentualnego stosunku dominacji i zależności, jaki może towarzyszyć procesowi łączenia, ani do konkretnego sposobu (metody) połączenia.


Należy zatem stwierdzić, iż art. 12 ust. 4 pkt 12 Ustawy o CIT znajduje zastosowanie w każdej sytuacji, w której w wyniku połączenia spółek przez przejęcie spółka przejmująca wydaje udziały lub akcje udziałowcowi (akcjonariuszowi) spółki przejmowanej, o ile nie zachodzą przesłanki wyłączające możliwość jego zastosowania, określone w art. 10 ust. 4 Ustawy o CIT.

Przepis ten stanowi, iż przepisów ust. 2 pkt 1 oraz art. 12 ust. 4 pkt 12 nie stosuje się w przypadkach, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.


Należy także podkreślić, iż w sytuacji przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego zawartym w niniejszym wniosku, Wnioskodawca (jedyny wspólnik spółki przejmowanej) w wyniku przydzielenia jej udziałów Spółki 2 nie osiągnie żadnego przysporzenia. W szczególności, nie jest planowana wypłata przez Spółkę 2 jakichkolwiek dopłat w gotówce na rzecz Wnioskodawcy.


W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy w związku z rozważanym procesem połączenia Wnioskodawca nie osiągnie żadnego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w licznych interpretacjach indywidualnych, przykładowo:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 kwietnia 2014 r. nr IPPB3/423-119/14-2/PK1,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 sierpnia 2012 r. nr IPPB3/423-287/12-2/DP,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 12 sierpnia 2009 r. nr ITPB1/415-466a/09/MR.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj