Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB3.4510.904.2016.1.AG
z 25 października 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29sierpnia1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz.643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione wewniosku z dnia 1 września 2016 r. (data wpływu 5 września 2016 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie:

  • pytania numer 1 - jest prawidłowe;
  • pytania numer 2, w części dotyczącej sposobu określenia wydatków na nabycie udziałów spółki dzielonej przez wydzielenie (Spółki zależnej) - jako elementu wskazanego we wniosku sposobu ustalenia kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów (akcji) spółki Przejmującej - w przypadku nabycia udziałów Spółki zależnej jako wkładu niepieniężnego w drodze tzw. wymiany udziałów, tj. zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.

Uzasadnienie


W dniu 5 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podziału przez wydzielenie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


T. Spółka Akcyjna ma siedzibę na terytorium Polski oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej: „Wnioskodawca" lub „Spółka"), Jedynym akcjonariuszem Spółki jest spółka kapitałowa z siedzibą w Luksemburgu, będąca rezydentem podatkowym w Luksemburgu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „Wspólnik"). Wspólnik posiada również 100% udziałów w V. Sp. z o.o. - spółce, która ma siedzibę na terytorium Polski i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej: „Spółka zależna"). Wspólnik i polskie spółki, w których posiada on udziały / akcje, w dalszej części niniejszego wniosku będą nazywane łącznie Grupą V..

Obecnie planowane jest przeprowadzenie transakcji, w ramach której Wspólnik wniesie do Spółki, jednorazowo wkład niepieniężny w postaci wszystkich udziałów posiadanych w Spółce zależnej, a w zamian za ten wkład otrzyma nowo wyemitowane akcje w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki. Wartość nominalna akcji wydanych Wspólnikowi przez Wnioskodawcę będzie odpowiadała wartości rynkowej udziałów Spółki zależnej określonej w umowie zawartej na moment wniesienia udziałów do Spółki. Wkład w postaci udziałów w Spółce zależnej zostanie w całości przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki. W wyniku ww. transakcji Spółka stanie się jedynym udziałowcem Spółki zależnej, w szczególności uzyska ona bezwzględną większość praw głosu w Spółce zależnej. Przed planowaną transakcją Spółka nie będzie posiadała żadnych praw głosu w Spółce zależnej. Przedmiotowa operacja na potrzeby niniejszego wniosku będzie dalej nazywana „Aportem". Operacja ta będzie stanowić tzw. wymianę udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „UPDOP").


Wszystkie udziały w Spółce zależnej są równe i niepodzielne (nie są identyfikowalne).


Opisany powyżej Aport związany jest z planowaną przez Grupę V. reorganizacją biznesową mającą na celu segregację funkcji i aktywów realizowanych i posiadanych obecnie przez Spółkę zależną, w szczególności poprzez przeniesienie części funkcji do Wnioskodawcy oraz do innej spółki w ramach Grupy V. (dalej: „Spółka przejmująca"). Przedmiotowy podział funkcji i aktywów w ramach Grupy V. może wiązać się także z nawiązaniem przez Grupę V. współpracy z niepowiązanym podmiotem zewnętrznym (dalej: „Partner"), która to współpraca potencjalnie obejmowałaby wspólny rozwój, zarządzanie i utrzymanie wybranych aktywów.

Rozważane jest powołanie we współpracy z Partnerem wyspecjalizowanego podmiotu, którego zadaniem byłoby świadczenie usług związanych z dostarczaniem infrastruktury technicznej lub / oraz usług telekomunikacyjnych. Podmiot ten funkcjonowałby w formule tzw. joint venture jako wspólne przedsięwzięcie z Partnerem (dalej: „J."). Podmiot J. prawdopodobnie nabędzie udziały w Spółce przejmującej. Na ten moment nie wiadomo, w jaki sposób aktywa niepowiązanego Partnera zostaną przeniesione do J..

Prowadzone analizy biznesowe wskazują, iż utworzenie wyspecjalizowanego podmiotu, tj. J., pozwoli na osiągnięcie istotnych celów gospodarczych i ekonomicznych, związanych przede wszystkim z oszczędnościami wynikającymi z podziału kosztów tworzenia i utrzymania infrastruktury pomiędzy dwa podmioty oraz z ograniczenia kosztów użytkowania obcego zaplecza technicznego.

Mając na uwadze powyższe, w oparciu o wstępne rozmowy z Partnerem, po przeprowadzeniu Aportu rozważane jest wydzielenie ze Spółki zależnej części jej działalności związanej z rozwojem, zarządzaniem i utrzymaniem wybranych aktywów (infrastruktury technicznej), za pomocą których świadczone są usługi na rzecz klientów.

Z uwagi na fakt, iż w chwili obecnej w Spółce zależnej skoncentrowane są wszystkie aktywa i pasywa związane z prowadzoną przez ten podmiot działalnością, w tym także aktywa i pasywa związane z rozwojem, zarządzaniem i utrzymaniem infrastruktury technicznej (dalej: „Pion Infrastrukturalny"), w celu realizacji założeń planowanej restrukturyzacji, konieczne stanie się wydzielenie Pionu Infrastrukturalnego ze Spółki zależnej. W związku z tym, rozważany jest podział Spółki zależnej przez wydzielenie (dalej: „Wydzielenie") w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r, Kodeks spółek handlowych (dalej: „KSH"), Wydzielenie nastąpi już po planowanym nabyciu przez Spółkę udziałów w Spółce zależnej w wyniku Aportu.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami, w ramach ww. Wydzielenia, ze Spółki zależnej wydzielony zostanie majątek przypisany do Pionu Infrastrukturalnego, który zostanie przeniesiony do Spółki przejmującej z siedzibą w Polsce, podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W Spółce zależnej pozostaną zaś aktywa i pasywa związane co do zasady z jej pozostałą działalnością.


Zarówno Pion Infrastrukturalny, jak i aktywa i pasywa pozostałe w Spółce zależnej będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 UPDOP.


Dla celów księgowych opisane powyżej Wydzielenie będzie zaewidencjonowane jako zmniejszenie kapitałów własnych Spółki zależnej o wartość aktywów netto Pionu Infrastrukturalnego (według stanu na dzień Wydzielenia) wydzielanego w ramach ww. transakcji ze Spółki zależnej, tj. zarówno poprzez obniżenie kapitału zakładowego Spółki zależnej, jak również poprzez obniżenie pozostałych kapitałów własnych Spółki zależnej (innych niż kapitał zakładowy).

Przy przeprowadzaniu przedmiotowej transakcji podziału przez wydzielenie prawdopodobnie nie dojdzie do zastosowania instytucji dopłat, o której mowa w art. 529 § 3 KSH - tj. Spółka jako wspólnik Spółki zależnej nie otrzyma jakichkolwiek dopłat w gotówce.

W wyniku Wydzielenia część posiadanych po Aporcie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce zależnej ulegnie unicestwieniu, tj. po przeprowadzeniu Wydzielenia Spółka będzie posiadała mniej udziałów w Spółce zależnej niż przed tą operacją. Zmianie nie ulegnie natomiast wartość nominalna udziałów Spółki zależnej.


Jednocześnie, w związku z przejęciem majątku w postaci Pionu Infrastrukturalnego Spółka przejmująca wyda na rzecz Wnioskodawcy udziały (akcje) nowo wyemitowane w związku z podwyższeniem jej kapitału zakładowego.


Następnie, Wnioskodawca dokona odpłatnego zbycia, w szczególności sprzedaży, będących w jego posiadaniu po Wydzieleniu udziałów (akcji) - w części lub w całości - w Spółce przejmującej (która po Wydzieleniu będzie prowadziła działalność obejmującą dawną działalność Pionu Infrastrukturalnego) do J..

W zależności od rozwoju negocjacji z Partnerem, alternatywnym rozważanym scenariuszem jest między innymi sprzedaż udziałów / akcji Spółki przejmującej do niepowiązanego podmiotu lub wprowadzenie Spółki przejmującej na giełdę papierów wartościowych.

Nie jest wykluczone, że przedmiotowe zbycie udziałów (akcji) Spółki przejmującej zostanie dokonane w okresie, kiedy Wnioskodawca będzie tworzył wraz z innymi spółkami powiązanymi podatkową grupę kapitałową, o której mowa w art. la UPODP i będzie w ramach tej grupy pełnił rolę spółki reprezentującej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wydatkiem na nabycie / objęcie udziałów w Spółce zależnej zgodnie z UPDOP przed dokonaniem Wydzielenia będzie nominalna wartość akcji Wnioskodawcy, nowowydanych przez Wnioskodawcę do Wspólnika w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółki zależnej, wniesiony do Wnioskodawcy przez Wspólnika?
  2. Czy prawidłowe jest stwierdzenie, że - w przypadku, gdy dojdzie do odpłatnego zbycia udziałów (akcji) Spółki przejmującej po przeprowadzeniu Wydzielenia (w procedurze podziału przez wydzielenie z obniżeniem kapitału zakładowego Spółki zależnej) - Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia ww. udziałów (akcji) Spółki przejmującej w wysokości wartości nominalnej akcji Wnioskodawcy, nowowydanych przez Wnioskodawcę Wspólnikowi w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółki zależnej/ wniesionych do Wnioskodawcy przez tego Wspólnika i ww. kwota powinna zostać pomnożona przez proporcję, w jakiej będzie pozostawać unicestwiona w wyniku podziału wartość nominalna udziałów Spółki zależnej (posiadanych przez Wnioskodawcę) do wartości nominalnej udziałów Spółki zależnej (posiadanych przez Wnioskodawcę) przed podziałem?

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi odpowiedź na pytanie numer 1 oraz pytanie numer 2, w części dotyczącej sposobu określenia wydatków na nabycie udziałów spółki dzielonej przez wydzielenie (Spółki zależnej) - jako elementu wskazanego we wniosku sposobu ustalenia kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów (akcji) spółki Przejmującej - w przypadku nabycia udziałów Spółki zależnej jako wkładu niepieniężnego w drodze tzw. wymiany udziałów, tj. zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast wniosek Spółki w pozostałym zakresie pytania 2, tj. w części dotyczącej sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów, tj. zastosowania proporcji o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. c) tej ustawy w przypadku sprzedaży udziałów (akcji) Spółki przejmującej, gdy dojdzie do zmniejszenia liczby udziałów spółki dzielonej przez wydzielenie (Spółki zależnej), podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.


Zdaniem Wnioskodawcy.


Ad 1.


Zdaniem Wnioskodawcy, Wydatkiem na nabycie / objęcie udziałów w Spółce zależnej zgodnie z UPDOP przed dokonaniem Wydzielenia będzie wartość nominalna akcji Wnioskodawcy, nowowydanych przez Wnioskodawcę do Wspólnika w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółki zależnej, wniesionych do Wnioskodawcy przez Wspólnika.


Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 UPDOP:


„Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1."


Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż koszty uzyskania przychodów stanowią wszelkie wydatki, pod warunkiem, że są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub jego zachowanie albo zabezpieczenie oraz nie są wskazane w art. 16 ust. 1 UPDOP jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.


W tym miejscu należy zauważyć, iż:

  • norma art. 16 ust. 1 pkt 8 UPDOP stanowi, iż:
    „Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: (...)
    8) wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych".
    Z literalnego brzmienia powyższej regulacji wynika zatem, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład pieniężny wniesiony do spółki kapitałowej, koszt uzyskania przychodów stanowią wydatki na ich objęcie ww. udziałów (akcji) - tj. wartość wkładu pieniężnego wniesionego przez podatnika do spółki kapitałowej;
  • zgodnie zaś z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8e UPDOP:

    „Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: (...)

    8e) wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji)."


Z literalnego brzmienia powyższej regulacji wynika zatem, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) nabytych w ramach transakcji tzw. wymiany udziałów, koszt uzyskania przychodów stanowią wydatki na ich nabycie w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) spółki nabywającej wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane (skorygowanej o wartość ewentualnej zapłaty w gotówce).

W ocenie Wnioskodawcy, wprowadzona przez ustawodawcę regulacja jednoznacznie potwierdza ekonomiczny charakter wydania udziałów (akcji) przez spółkę nabywającą podmiotowi wnoszącemu aport, który jest w istocie tożsamy ze spłatą zobowiązania pierwszego podmiotu wobec drugiego z tytułu otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci udziałów (akcji). Wskazać bowiem należy, że faktycznym kosztem poniesionym przez spółkę nabywającą w celu uzyskania przedmiotowego wkładu niepieniężnego w postaci udziałów (akcji) będzie wydanie udziałów (akcji) spółki nabywającej. W konsekwencji, kosztem uzyskania przychodu ze zbycia objętych w drodze aportu udziałów (akcji) będzie właśnie wartość nominalna udziałów (akcji) spółki nabywającej.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym bezspornym jest, że udziały Spółki zależnej zostaną nabyte przez Wnioskodawcę jako wkład niepieniężny - tj. w zamian za nowo wyemitowane akcje w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy, dotychczasowy, jedyny wspólnik Spółki zależnej (tj. Wspólnik), wniesie do Spółki tytułem wkładu niepieniężnego 100% udziałów posiadanych w Spółce zależnej (tj. zgodnie z normą art. 12 ust. 4d UPDOP). Ponadto wartość nominalna akcji Wnioskodawcy wydanych Wspólnikowi wnoszącemu Aport będzie odpowiadała rynkowej wartości udziałów w Spółce zależnej, określonej w umowie zawartej na moment wymiany udziałów. Innymi słowy, w analizowanym procesie wymiany udziałów, podmiot wnoszący (tj. Wspólnik) dokona wymiany udziałów w Spółce zależnej, posiadających określoną wartość rynkową, na akcje Wnioskodawcy o wartości nominalnej odpowiadającej wartości udziałów w Spółce zależnej (otrzymanych przez Wnioskodawcę).

Reasumując, zgodnie z treścią art, 16 ust. 1 pkt 8e UPDOP, koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia przez Spółkę udziałów Spółki zależnej powinny być ustalone w wysokości wartości nominalnej własnych akcji Wnioskodawcy wydanych Wspólnikowi w zamian za wkład niepieniężny w postaci ww. udziałów Spółki zależnej.


Stanowisko Wnioskodawcy znajduje całkowite potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych - przykładowo:

  • w interpretacji indywidualnej z dnia 8 marca 2013 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. IPTPB3/423-452/12-2/IR);
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 25 września 2012 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPB3/423-295/I2-4/JG);
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 2 grudnia 2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB3/423-802/11-2/AG);
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 1 sierpnia 2012 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. ILPB3/423-147/12-4/EK).

Ad. 2)


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy dojdzie do odpłatnego zbycia udziałów (akcji) Spółki przejmującej po przeprowadzeniu Wydzielenia (w procedurze podziału przez wydzielenie z obniżeniem kapitału zakładowego Spółki zależnej) - Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia ww. udziałów (akcji) Spółki przejmującej w wysokości wartości nominalnej akcji Wnioskodawcy, nowowydanych przez Wnioskodawcę Wspólnikowi w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółki zależnej, wniesionych do Wnioskodawcy przez tego Wspólnika i ww. kwota powinna zostać pomnożona przez proporcję, w jakiej będzie pozostawać unicestwiona w wyniku podziału wartość nominalna udziałów Spółki zależnej (posiadanych przez Wnioskodawcę) do wartości nominalnej udziałów Spółki zależnej (posiadanych przez Wnioskodawcę) przed podziałem.

Biorąc pod uwagę planowany proces Wydzielenia (podział Spółki zaieżnej), zdaniem Wnioskodawcy, należy zastanowić się, czy i ewentualnie jak ww. Wydzielenie wpłynie na sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) Spółki przejmującej - jeżeli ww. odpłatne zbycie (w szczególności sprzedaż) udziałów (akcji) Spółki przejmującej przez Wnioskodawcę będzie miało miejsce PO przeprowadzeniu Wydzielania.

Zdaniem wnioskodawcy, w takim przypadku zasady ustalenia kosztu uzyskania przychodów wynikające z normy art. 16 ust. 1 pkt 8 UPDOP i art. 16 ust. 1 pkt 8e UPDOP (omówione szczegółowo w uzasadnieniu do pytania nr 1) powinny uwzględniać także treść regulacji art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. c UPDOP.


Zgodnie bowiem z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. c UPDOP: „ Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: (...)

    8c) wydatków poniesionych przez wspólnika spółek łączonych lub dzielonych na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w tych spółkach w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem art. 10 ust 1 pkt 6; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, w wysokości:
    1. ustalonej na podstawie art. 15 ust lk - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
    2. ustalonej zgodnie z pkt 8 - jeże fi udziały (akcje) w spółce przejmowanej łub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny,
    3. wydatków na nabycie łub objęcie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalonych zgodnie z lit. a lub b, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki podzielonej przez wydzielenie."


W świetle powyższej regulacji, jeżeli wspólnik spółki dzielonej zbywa udziały (akcje) spółki przejmującej (nabyte / objęte w ramach podziału), do kosztów uzyskania przychodów w momencie odpłatnego zbycia może zaliczyć wydatki na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika unicestwiona wartość nominalna udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) spółki dzielonej przed podziałem. Wydatki na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w spółce dzielonej w pozostałej części - tj. w proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość nominalna udziałów (akcji) w spółce dzielonej po podziale do wartości nominalnej udziałów (akcji) spółki dzielonej przed podziałem - stanowią koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki podzielonej przez wydzielenie.

Przy czym - jak wskazano w uzasadnieniu do pytania nr 1 powyżej - wydatki na nabycie / objęcie ww. udziałów w Spółce zależnej do których odnoszona będzie proporcja z art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. c) UPDOP) będą ustalone jako wartość nominalna akcji Wnioskodawcy, nowowydanych przez Wnioskodawcę w zamian za wkład niepieniężny w postaci ww. udziałów Spółki zależnej, wniesionych do Wnioskodawcy przez Wspólnika.

Na potrzeby ustalenia zakresu pojęcia „wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w spółce dzielonej", a tym samym wysokości kosztów uzyskania przychodu przy zbyciu udziałów (akcji) Spółki przejmującej oraz Spółki zależnej, uwzględnienia wymaga bowiem treść art. 16 ust. 1 pkt 8e UPDOP. Zgodnie ze wskazanym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy

wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d UPDOP - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawcy, w przypadku zbycia całości lub części udziałów (akcji) w Spółce przejmującej będzie przysługiwało (w części przypadającej na zbywane udziały (akcje)) prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w kwocie odpowiadającej wartości nominalnej własnych akcji wydanych wcześniej za udziały w Spółce zależnej (w ramach transakcji stanowiącej wymianę udziałów), w takiej proporcji, w jakiej pozostanie u Wnioskodawcy unicestwiony nominał udziałów w Spółce zależnej do nominału udziałów Spółki zależnej przed podziałem.

Natomiast w przypadku zbycia całości lub części udziałów w Spółce zależnej Wnioskodawcy będzie przysługiwało (w części przypadającej na zbywane udziały) prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w kwocie odpowiadającej wartości nominalnej własnych akcji wydanych wcześniej w zamian za udziały w Spółce zależnej (w ramach transakcji stanowiącej wymianę udziałów), w takiej proporcji, w jakiej po podziale pozostanie u Wnioskodawcy wartość nominalna udziałów w Spółce zależnej do nominału udziałów Spółki zależnej przed podziałem.


Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów przedstawionym w interpretacji ogólnej z dnia 22 stycznia 2016 r. (sygn. DD5.8201.15.2015.KSM) w sprawie unicestwienia posiadanych przez wspólników (akcjonariuszy) spółki kapitałowej udziałów (akcji) takiej spółki w przypadku jej podziału, zasada stosowania ww. proporcji alokacji kosztów, wskazanej w przedmiotowej regulacji art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. c) UPDOP, stosowana powinna być niezależnie od tego, czy zmniejszeniu w wyniku podziału ulegnie:

  • ilość posiadanych przez udziałowca udziałów (akcji) w spółce dzielonej, a tym samym - łączna wartość nominalna tych udziałów (akcji),
  • wartość nominalna posiadanych przez tego udziałowca udziałów (akcji) w spółce dzielonej, bez zmniejszania ilości tych udziałów, a tym samym - suma ich wartości nominalnej,
  • zarówno wartość nominalna posiadanych przez tego udziałowca udziałów w spółce dzielonej, jak i ich ilość,
  • wartość nominalna posiadanego udziału (jeżeli wspólnik może mieć tylko jeden udział).


Celem zilustrowania praktycznego stosowania ww. norm, Wnioskodawca pragnie przedstawić następujący przykład liczbowy.


Przykładowo zatem, jeżeli:

  • wartość nominalna akcji Wnioskodawcy wydanych Wspólnikowi w zamian za udziały Spółki zależnej (w ramach transakcji stanowiącej wymianę udziałów) będzie wynosić 30 jednostek,
  • wartość nominalna udziałów Spółki zależnej posiadanych przez Wnioskodawcę przed podziałem będzie wynosić 6 jednostek,
  • w wyniku podziału Spółki zależnej przez wydzielenie części majątku na Spółkę przejmującą zostanie unicestwiona część udziałów Spółki zależnej o wartości nominalnej wynoszącej 2 jednostki,
  • wartość nominalna udziałów Spółki zależnej posiadanych przez Wnioskodawcę po podziale będzie wynosić 4 jednostki,

to koszt uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów (akcji) Spółki przejmującej posiadanych przez Wnioskodawcę będzie wynosić 10 jednostek (tj. 30 jednostek x 2/6). Natomiast koszt uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów Spółki zależnej posiadanych przez Wnioskodawcę będzie wynosić 20 jednostek (tj. 30 jednostek x 4/6).


Stanowisko Wnioskodawcy znajduje pełne potwierdzenie w praktyce organów podatkowych - przykładowo:

  • w interpretacji indywidualnej z dnia 5 maja 2015 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPB3/4510-1-51/15-2/EK);
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 16 września 2014 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn, IPPB3/423-651/14-2/EŻ);
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 21 lipca 2008 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn, IBPB3/423-323/08/PP).


W związku z powyższym, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska w odniesieniu do pytania 2 przedstawionego na wstępie, tj. w przypadku, gdy dojdzie do odpłatnego zbycia udziałów (akcji) Spółki przejmującej po przeprowadzeniu Wydzielenia (w procedurze podziału przez wydzielenie z obniżeniem kapitału zakładowego Spółki zależnej) - Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia ww. udziałów (akcji) Spółki przejmującej w wysokości wartości nominalnej akcji Wnioskodawcy, nowowydanych przez Wnioskodawcę Wspólnikowi w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółki zależnej, wniesionych do Wnioskodawcy przez tego Wspólnika i ww. kwota powinna zostać pomnożona przez proporcję, w jakiej będzie pozostawać unicestwiona w wyniku podziału wartość nominalna udziałów Spółki zależnej (posiadanych przez Wnioskodawcę) do wartości nominalnej udziałów Spółki zależnej (posiadanych przez Wnioskodawcę) przed podziałem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie:

  • pytania numer 1 - jest prawidłowe;
  • pytania numer 2, w części dotyczącej sposobu określenia wydatków na nabycie udziałów spółki dzielonej przez wydzielenie (Spółki zależnej) - jako elementu wskazanego we wniosku sposobu ustalenia kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów (akcji) spółki Przejmującej - w przypadku nabycia udziałów Spółki zależnej jako wkładu niepieniężnego w drodze tzw. wymiany udziałów, tj. zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30sierpnia2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2016r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj