Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
1061-IPTPB2.4511.304.2016.3.ACz
z 25 lipca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2016 r. (data wpływu 6 kwietnia 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 czerwca 2016 r. (data wpływu 14 czerwca 2016 r.) i pismem z dnia 11 lipca 2016 r. złożonym w dniu 11 lipca 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

Wniosek nie spełniał wymogów, określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.), w związku z powyższym, pismem z dnia 3 czerwca 2016 r., Nr 1061-IPTPB2.4511.304.2016.1.ACz, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawcę do usunięcia braków wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 3 czerwca 2016 r. (skutecznie doręczono dnia 8 czerwca 2016 r.), zaś w dniu 14 czerwca 2016 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek (data nadania 13 czerwca 2016 r.).

Z uwagi na to, że uzupełnienie wniosku nie zostało podpisane przez Wnioskodawcę, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 168 § 3 i art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 28 czerwca 2016 r., Nr 1061-IPTPB2.4511.304.2016.2.ACz, wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Ponowne wezwanie wysłano w dniu 28 czerwca 2016 r., (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 5 lipca 2016 r.). Pismem złożonym w dniu 11 lipca 2016 r. Wnioskodawca usunął braki zawarte w uzupełnieniu wniosku.

We wniosku i jego uzupełnieniach przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Na podstawie postanowienia Sądu z dnia 18 sierpnia 2005 r. Wnioskodawca wraz z bratem …. oraz matką …. nabyli spadek po zmarłym w dniu 14 listopada 2004 r. ojcu Wnioskodawcy, w udziale po 1/3 każde z nich. W dniu 26 sierpnia 2013 r. zmarła matka Wnioskodawcy, a spadek po niej nabyli Wnioskodawca oraz Jego brat w udziale po 1/2, co zostało potwierdzone aktem poświadczenia dziedziczenia z dnia 22 listopada 2013 r., Rep. A Nr …..

W skład masy spadkowej wchodziły:

  • mieszkanie własnościowe w …. przy ul. …..,
  • działka rekreacyjna nr 119/17, o powierzchni 1380 m2, położona w …., gmina ….., województwo ……

Jednocześnie Wnioskodawca podaje, że w 2008 r. nastąpiło przekształcenie tytułu prawnego mieszkania …. przy ul. …. na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

W dniu 25 lutego 2014 r. aktem notarialnym Rep. A ….., Wnioskodawca sprzedał w imieniu własnym oraz w imieniu brata, jako jego pełnomocnik (stosownie do pełnomocnictwa z dnia 22 listopada 2013 r., Rep. A ….), przysługujące im udziały wynoszące po 1/2 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego (księga wieczysta Nr …..), nabytym w spadku po zmarłej matce Wnioskodawcy. Dochód uzyskany ze sprzedaży udziału w ww. spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego Wnioskodawca przeznaczył w części na zakup domku typu „angielskiego”, „Brookwod”, wersja 9 x 3, za kwotę 20 000 zł, zgodnie z fakturą z dnia 11 lipca 2014 r.

W ww. domku typu „angielskiego” Wnioskodawca realizuje i zaspokaja własne cele mieszkaniowe w okresie od marca do listopada każdego roku. Domek ten jest postawiony na odziedziczonej po rodzicach w udziale 1/2 działce rekreacyjnej, położonej …... Celem nabycia domku, była potrzeba zakupienia miejsca do mieszkania. Na ww. działce rekreacyjnej postawiony jest również (budowany przez rodziców) domek letniskowy, który zagospodarował brat Wnioskodawcy.

Wnioskodawca obecnie mieszka i pracuje …., w mieszkaniu komunalnym bez wygód – gazu ziemnego, ciepłej wody oraz ogrzewania sieciowego. Odległość z działki do miejsca pracy wynosi ok. 45 km, co nie stanowi dla Wnioskodawcy problemu w codziennych dojazdach do pracy, dlatego też Wnioskodawca przez większą część roku mieszka na działce w ww. domku typu „angielskiego”. Wnioskodawca jest osobą samotną, po rozwodzie, ma dorosłego syna, który nie mieszka z nim, gdyż założył własną rodzinę.

W lipcu 2016 r. Wnioskodawca zamierza wystąpić o przekwalifikowanie działki rekreacyjnej …. oraz złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, a także złożyć wniosek do Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego …. o mapy ewidencji gruntów i budynków. Z informacji uzyskanych przez Wnioskodawcę wynika, że ww. działka rekreacyjna, księga wieczysta Nr ….., jest nieruchomością gruntową z możliwością uzyskania zgody na warunki zabudowy. Po uzyskaniu zgody na warunki zabudowy domek typu „angielskiego” będzie stanowił budynek trwale związany z gruntem.

Domek typu „angielskiego” to domek o powierzchni 27 m2 (9 m/3 m), który spełnia warunki techniczne przewidziane w odrębnych przepisach budowlanych dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych, związane z przeznaczeniem na stały pobyt ludzi, bezpieczeństwem użytkowania (w tym bezpieczeństwem przeciwpożarowym), wyposażonym w niezbędną infrastrukturę i urządzenia techniczne. Do domku podłączony jest prąd i woda. Wyposażenie ww. domu stanowią: dwie sypialnie, salon, kuchnia (w tym kuchenka na gaz, piekarnik gazowy i elektryczny, opiekacz, lodówka), łazienka z kabiną prysznicową i toaletą, kominek na gaz z butli, gazowy bojler do podgrzewania zimnej wody.

Budynek typu „angielskiego” może spełniać warunki budynku o statusie budynku całorocznego. Należy jednak dokonać dodatkowych inwestycji, tj. ocieplenia domku oraz wykonania dodatkowego zadaszenia, co Wnioskodawca planuje dokonać w najbliższych latach.

Na podstawie decyzji z dnia 30 września 1994 r., kierownik Urzędu Rejonowego …. zatwierdził mapę projektu podziału sporządzoną przez geodetę z Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej z dnia 19 sierpnia 1994 r., dotyczącą działki nr 119/17. Zgodnie z ustaleniami planu zagospodarowania działka oznaczona jest jako teren letniskowy i taki jest obecnie faktyczny sposób korzystania z działki.

Nie było wydanej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Na wniosek Zarządu Miejskiego ….. zostały ustalone warunki zabudowy i zagospodarowania terenu – inwestycja polegająca na realizacji budowy linii kablowej niskiego napięcia do zasilania w energię elektryczną domków letniskowych w miejscowości ….. Natomiast z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji ….. zostało wykonane przyłącze wodociągowe, zgodnie z umową z dnia 1 kwietnia 2011 r.

Odpłatne zbycie udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nie nastąpiło w wykonywaniu działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

Czy kwotę podatku od sprzedaży mieszkania własnościowego Wnioskodawca może przeznaczyć na zakup domku typu „angielskiego” i postawić go na fundamencie stałym na działce z prawem do zabudowy?

Jakie będą skutki prawnopodatkowe dla Wnioskodawcy jako podatnika w przypadku odliczenia kwoty za zakup domku typu „angielskiego” od obowiązującego Wnioskodawcę podatku dochodowego od osób fizycznych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego – spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego – w 1/2 części masy spadkowej (dot. mieszkania …. przy ul……), dotyczące art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu wniosku), przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 r., Nr 80, poz. 350, z późn. zm.), pozwala dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości przeznaczyć na wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe.

Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z zawartymi w opisie zdarzenia przyszłego wyjaśnieniami, ww. domek realizuje i zaspokaja Jego cele mieszkaniowe i spełnia warunki techniczne związane z przeznaczeniem na stały pobyt ludzi, bezpieczeństwem użytkowania i wyposażeniem w niezbędną infrastrukturę oraz urządzenia techniczne.

W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy, powołując się na ww. artykuł, może on odliczyć zakup domu typu „angielskiego” od należnej do zapłacenia kwoty 19% podatku dochodowego od osób fizycznych od 1/2 kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania po rodzicach, położonego …. przy ul. ….., zgodnie z aktem notarialnym z dnia 25 lutego 2014 r., Rep. A Nr …..

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz wymienionych praw majątkowych przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw majątkowych następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości i praw majątkowych w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem stwierdzić należy, że ustalenie daty nabycia nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości i ww. praw majątkowych ma istotne znaczenie dla określenia skutków podatkowych ich odpłatnego zbycia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że ojciec Wnioskodawcy zmarł w dniu 14 listopada 2004 r., a spadkobiercami po nim byli Wnioskodawca, matka Wnioskodawcy i Jego brat. W dniu 26 sierpnia 2013 r. zmarła matka Wnioskodawcy, a spadkobiercami po niej w częściach równych byli Wnioskodawca i Jego brat, co zostało potwierdzone aktem poświadczenia dziedziczenia z dnia 22 listopada 2013 r. W skład masy spadkowej wchodziło: mieszkanie własnościowe oraz działka rekreacyjna nr 119/17, o powierzchni 1380 m2.

W 2008 r. nastąpiło przekształcenie tytułu prawnego mieszkania na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

W dniu 25 lutego 2014 r. Wnioskodawca sprzedał w imieniu własnym oraz w imieniu brata (będąc jego ustanowionym pełnomocnikiem) przysługujące Jemu i bratu udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. Dochód uzyskany ze sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego Wnioskodawca przeznaczył m.in. na zakup domku typu „angielskiego” za kwotę 20 000 zł, zgodnie z fakturą VAT z dnia 11 lipca 2014 r. W ww. domku typu „angielskiego”, Wnioskodawca realizuje i zaspokaja własne cele mieszkaniowe w okresie od marca do listopada każdego roku. Domek ten jest postawiony na odziedziczonej po rodzicach w udziale 1/2 działce rekreacyjnej nr 119/17. Celem nabycia domku była potrzeba Wnioskodawcy zakupienia miejsca do mieszkania. Wnioskodawca obecnie mieszka i pracuje …., ale może dojeżdżać z działki do miejsca pracy.

W lipcu 2016 r. Wnioskodawca zamierza wystąpić o przekwalifikowanie działki rekreacyjnej oraz złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, a także złożyć wniosek do Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego o mapy ewidencji gruntów i budynków. Działka rekreacyjna jest nieruchomością gruntową z możliwością uzyskania zgody na warunki zabudowy. Po uzyskaniu zgody na warunki zabudowy domek typu „angielskiego”, będzie stanowił budynek trwale związany z gruntem. Domek typu „angielskiego” jest to domek o powierzchni 27 m2, który spełnia warunki techniczne przewidziane w odrębnych przepisach budowlanych dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych, związane z przeznaczeniem na stały pobyt ludzi, bezpieczeństwem użytkowania (w tym bezpieczeństwem przeciwpożarowym), wyposażonym w niezbędną infrastrukturę i urządzenia techniczne. Do domku podłączony jest prąd i woda. Wyposażenie ww. domu stanowią: dwie sypialnie, salon, kuchnia (w tym kuchenka na gaz, piekarnik gazowy i elektryczny, opiekacz, lodówka), łazienka z kabiną prysznicową i toaletą, kominek na gaz z butli, gazowy bojler do podgrzewania zimnej wody.

Według Wnioskodawcy budynek typu „angielskiego” może spełniać warunki budynku o statusie budynku całorocznego, należy jednak dokonać dodatkowych inwestycji, tj. ocieplenia domku oraz wykonania dodatkowego zadaszenia, co Wnioskodawca planuje dokonać w najbliższych latach.

Zgodnie z ustaleniami planu zagospodarowania działka oznaczona jest jako teren letniskowy i taki jest obecnie faktyczny sposób korzystania z działki.

Nie było dotychczas wydanej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Na wniosek Zarządu Miejskiego zostały ustalone warunki zabudowy i zagospodarowania terenu – inwestycja polegająca na realizacji budowy linii kablowej niskiego napięcia do zasilania w energię elektryczną domków letniskowych. Natomiast z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zostało wykonane przyłącze wodociągowe.

Odpłatne zbycie udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nie nastąpiło w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Jak wskazuje art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121, z późn. zm.) prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że dniem nabycia spadku przez Wnioskodawcę jest data śmierci spadkodawcy.

Natomiast stosownie do treści art. 1035 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku. Jednak zgodnie z art. 1036 Kodeksu cywilnego istnieje możliwość rozporządzenia przez spadkobierców prawem lub rzeczą należącą do spadku, mimo istnienia współwłasności, jeśli następuje to za zgodną wolą wszystkich spadkobierców.

Należy również wskazać, że zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1116, z późn. zm.) na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:

  1. spłaty przypadającej na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami, a jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków - spłaty przypadającej na ten lokal części umorzenia kredytu w kwocie podlegającej odprowadzeniu przez spółdzielnię do budżetu państwa,
  2. spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1.

Należy podkreślić, że w przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego właścicielem i zarządzającym mieszkaniem jest spółdzielnia mieszkaniowa. Osoby zamieszkujące w takich mieszkaniach jedynie je użytkują, nie posiadają do nich tytułu własności. Mogą używać mieszkania, ale nie są jego właścicielami. Zgodnie z treścią art. 9 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jest prawem niezbywalnym i nie podlega dziedziczeniu oraz egzekucji. Skoro zatem, ww. prawo (tj. spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego) jest niezbywalne, to nie występuje jego nabycie ani zbycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej Kodeksu cywilnego – „Własność i inne prawa rzeczowe”.

Treść powyższych przepisów wskazuje, że w przypadku przekształcenia statusu prawnego mieszkania spółdzielczego datą nabycia lokalu jest data jego przekształcenia ze spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Wnioskodawca wskazał we wniosku, że w 2008 r. nastąpiło przekształcenie tytułu prawnego mieszkania w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W dniu 25 lutego 2014 r. aktem notarialnym Rep. A ……, Wnioskodawca sprzedał w imieniu własnym oraz w imieniu brata, jako jego pełnomocnik, przysługujące im udziały wynoszące po 1/2 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, nabytym w spadku po zmarłej matce Wnioskodawcy. Zatem, odpłatne zbycie ww. udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego dokonane w dniu 25 lutego 2014 r. stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpiło przed upływem 5 lat podatkowych, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału.

Stosownie do treści art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł (art. 30e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, co wynika z treści art. 19 ust. 1 ww. ustawy, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej, którą zgodnie z ust. 3 tegoż artykułu określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Natomiast, jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający (art. 19 ust. 4 ustawy).

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja sprzedaży mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością), np. koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości.

Ustalenie kosztów uzyskania przychodu odbywa się natomiast zgodnie z art. 22 ust. 6c lub 6d ww. ustawy w zależności od tego, czy zbywaną nieruchomość lub prawo nabyto odpłatne, czy nieodpłatnie.

Zgodnie z art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 22 ust. 6e ww. ustawy – wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

W myśl art. 30e ust. 4 ww. ustawy – po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3 (PIT-39), wykazać:

  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

W przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie (art. 30e ust. 7 ww. ustawy).

Dochód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może jednak zostać objęty zwolnieniem z opodatkowania – na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 tej ustawy – przy spełnieniu warunków określonych w tym przepisie. Stanowi on, że wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Dochód zwolniony należy obliczyć według następującego wzoru:

dochód zwolniony = D x W/P, gdzie:

D – dochód z odpłatnego zbycia,

W – wydatki poniesione na cele mieszkaniowe,

P – przychód z odpłatnego zbycia.

Powyższe zwolnienie może obejmować taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub ww. prawa, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131, uważa się:

  1. wydatki poniesione na:
    1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
    4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
    5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

– położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d) i e), rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach (art. 21 ust. 26 cytowanej ustawy).

Zgodnie z art. 21 ust. 28 ww. ustawy za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

  1. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
  2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

- przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Należy podkreślić, że zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie sądowoadministracyjnym poglądem przepisy dotyczące wszelkiego rodzaju ulg i zwolnień podatkowych, jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania, powinny być interpretowane ściśle, w oparciu o wykładnię gramatyczną przepisów ustawy, z wyłączeniem wykładni rozszerzającej.

Należy również zastrzec, że w przypadku korzystania z ulg i zwolnień podatkowych, wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek udowodnienia, że określony wydatek został poniesiony przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów podatkowych spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Zatem, jak wynika z powyższych przepisów, zwolnienie podatkowe uzależnione jest od wydatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych (np. udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego) na enumeratywnie wymienione w art. 21 ust. 25 ww. ustawy cele mieszkaniowe i dokonania tej czynności przed upływem dwóch lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie oraz nie wcześniej niż uzyskany został ten przychód.

Z treści wniosku wynika, że dochód uzyskany ze sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nabytego w spadku Wnioskodawca przeznaczył m.in. na zakup domku typu „angielskiego”, udokumentowany fakturą VAT. Po uzyskaniu zgody na warunki zabudowy domek typu „angielskiego”, będzie stanowił budynek trwale związany z gruntem.

Należy podkreślić, że zgodnie z art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.

Natomiast zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r., poz. 1409) przez „budynek” należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Z kolei jak stanowi art. 3 pkt 2a) ww. ustawy, przez „budynek mieszkalny jednorodzinny” należy rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Przepis art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia natomiast - nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem. Przepis nie wymienia natomiast - nabycia na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego. Ponadto, na podstawie powołanych przepisów prawa brak jest podstaw do stwierdzenia, że Wnioskodawca dokonując zakupu domku typu „angielskiego” za kwotę 20 000 zł, który został udokumentowany fakturą VAT z dnia 11 lipca 2014 r., dokonał nabycia nieruchomości.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że wydatek na zakup domku typu „angielskiego, nie mieści się w zamkniętym katalogów wydatków mieszkaniowych, określonych w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, w odniesieniu do dochodu uzyskanego przez Wnioskodawcę z odpłatnego zbycia w dniu 25 lutego 2014 r., 1/2 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, wydatkowanego przez Wnioskodawcę na zakup domku typu „angielskiego” (udokumentowany fakturą VAT) stwierdzić należy, że brak jest podstaw prawnych do zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, dochód ten, powinien zostać opodatkowany na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodać należy, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z ust. 25 pkt 1 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki poniesione na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego, w sytuacji wydatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, udziału w nieruchomości lub praw majątkowych, począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później jednak, niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, na własne cele mieszkaniowe wnioskodawcy. Zatem, wydatki poniesione np. na adaptację domku na celne mieszkalne, przy spełnieniu warunków określonych w ustawie, mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że uzyskany przez Wnioskodawcę dochód ze sprzedaży w dniu 25 lutego 2014 r. 1/2 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, wydatkowany na zakup domku typu „angielskiego” (udokumentowany fakturą VAT z dnia 11 lipca 2014 r.), z uwagi na to, że ww. wydatek nie mieści się w zamkniętym katalogów wydatków mieszkaniowych, o których mowa w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za nieprawidłowe.

Jednocześnie Organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) jest sam przepis prawa. Organ zaznacza również, że prawo do zwolnienia podlega szczegółowej i ostatecznej weryfikacji przez organ podatkowy w toku postępowania podatkowego. Mając bowiem na uwadze treść art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, tut. Organ wydając interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego nie jest uprawniony do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które wskazałoby, czy Wnioskodawca zrealizował swój cel mieszkaniowy, czy nie. Wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy, organy podatkowe podejmują w toku postępowania podatkowego. Podstawowym narzędziem realizacji tej zasady jest postępowanie dowodowe, które nie jest prowadzone w ramach postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej. Dodatkowo należy wskazać, że jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja indywidualna nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Podkreślić również należy, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawcy jako osoby występującej z wnioskiem, nie wywiera natomiast skutku prawnego dla pozostałych współwłaścicieli.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ….., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj