Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4015.87.2017.2.MD
z 11 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 5 lipca 2017 r. (data wpływu – 7 lipca 2017 r.), uzupełnionym 4 i 6 września 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do zwolnienia dla najbliższej rodziny po dokonaniu działu spadku – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do zwolnienia dla najbliższej rodziny po dokonaniu działu spadku.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym, w piśmie z 18 sierpnia 2017 r., znak: 0111-KDIB4.4015.87.2017.1.MD, 0111-KDIB2-2.4011.179.2017.2.MZ, wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 4 września 2017 r. (wniesienie opłaty) oraz 6 września 2017 r. (data wpływu pisma stanowiącego uzupełnienie wniosku).

We wniosku przedstawiono m.in. następujący stan faktyczny:

W dniu 17 maja 2017 r. Wnioskodawczyni odziedziczyła spadek po bracie, razem z jego ojcem, każde z nich w wysokości udziału – ½. W skład spadku wchodziło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, środki pieniężne, a także dwa samochody. W dniu 29 maja 2017 r. nastąpił podział spadku tak, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz wszystkie środki pieniężne odziedziczyła Wnioskodawczyni. W dniu 23 maja 2017 r. Wnioskodawczyni uzyskała zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego, w którym stwierdzono, że podatek od spadków i darowizn z tytułu dziedziczenia po bracie nie należy się, gdyż zastosowano zwolnienie.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała, iż 17 maja 2017 r. stawiła się u notariusza, gdzie został podpisany akt poświadczenia dziedziczenia. Następnie tego samego dnia Wnioskodawczyni złożyła formularz SD-Z2 Naczelnikowi Urzędu Skarbowego. Z wydanego zaświadczenia wynika, że nabycie tytułem dziedziczenia korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Następnie Wnioskodawczyni stawiła się ponownie u notariusza 29 maja 2017 r., gdzie został podpisany dział spadku, w którym odziedziczyła mieszkanie spółdzielcze własnościowe oraz wszystkie oszczędności brata.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy po dokonaniu działu spadku (dziedziczenie w pierwszej linii) Wnioskodawczyni nadal jest zwolniona z podatku?

Zdaniem Wnioskodawczyni, po dokonaniu działu spadku zachowa ona prawo do zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn tytułem dziedziczenia po bracie. Zgodnie z warunkami zwolnienia od podatku z tytułu pokrewieństwa, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawczyni w podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do zwolnienia dla najbliższej rodziny po dokonaniu działu spadku. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2017 r., poz. 833, ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. dziedziczenia.

Jednocześnie na mocy art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.

Art. 4a ust. 1a ww. ustawy stanowi, że jeżeli dokumentem potwierdzającym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych jest akt poświadczenia dziedziczenia lub europejskie poświadczenie spadkowe, termin 6 miesięcy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, do zgłoszenia tego nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego liczy się od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawczyni odziedziczyła udział w spadku po bracie. W dniu 17 maja 2017 r. Wnioskodawczyni stawiła się u notariusza, gdzie został podpisany akt poświadczenia dziedziczenia. Następnie tego samego dnia Wnioskodawczyni złożyła formularz SD-Z2 Naczelnikowi Urzędu Skarbowego. Z wydanego zaświadczenia wynika, że nabycie tytułem dziedziczenia korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. W dniu 29 maja 2017 r. został dokonany dział spadku, na mocy którego Wnioskodawczyni odziedziczyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz środki pieniężne (oszczędności brata).

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny wskazać należy, iż przepis art. 4a ww. ustawy nie nakłada na nabywcę (spadkobiercę) żadnych innych warunków poza tymi, które są w nim wymienione. Wśród warunków art. 4a tejże ustawy ustawodawca nie zawarł warunku dotyczącego dalszego dysponowania przez nabywcę odziedziczonym majątkiem.

Wobec tego Wnioskodawczyni, która spełniła wszystkie warunki przewidziane w art. 4a tej ustawy i skorzystała z przewidzianego w tym przepisie zwolnienia podatkowego, może po skorzystaniu ze wskazanego zwolnienia swobodnie dysponować nabytym majątkiem. Oznacza to, że dokonanie działu spadku nie spowodowało dla Wnioskodawczyni konsekwencji podatkowych w podatku od spadków i darowizn. Mimo zatem dokonanego działu spadku Wnioskodawczyni nie utraci zwolnienia z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywa się z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj