Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.199.2017.2.BD
z 11 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) − Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 27 czerwca 2017 r. (data wpływu – 3 lipca 2017 r.), uzupełnionym 1 września 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwajest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2017 r. został złożony ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa. Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 22 sierpnia 2017 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.331.2017.1.AB, 0111-KDIB4.4014.199.2017.2.BD wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 1 września 2017 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
  • S. H. AB Spółka Akcyjna Oddział w Polsce (Nabywca/Kupujący);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
  • H. F. A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce (Sprzedający)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: Nabywca/Kupujący) jest zarejestrowany w Polsce jako oddział przedsiębiorcy zagranicznego – S. H. AB. A. (dalej: „SHB”) i prowadzi na terenie Polski działalność m.in. w zakresie usług finansowych. SHB jest podmiotem zarejestrowanym na terenie Szwecji, posiada niezbędną licencję dotyczącą prowadzenia działalności bankowej, jest szwedzkim rezydentem podatkowym oraz posiada 100% udziałów w spółce H. F. A. (dalej: „HF”).

HF oddział w Polsce – Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: Sprzedający) również jest zarejestrowany w Polsce jako oddział przedsiębiorcy zagranicznego (HF) i prowadzi na terenie Polski działalność w zakresie usług leasingowych. SHB zamierza dokonać integracji działalności prowadzonej poprzez oddział w Polsce z działalnością prowadzoną przez HF poprzez HF oddział w Polsce. W tym celu, Zainteresowani zamierzają zawrzeć umowę sprzedaży przedsiębiorstwa HF oddział w Polsce na rzecz SHB oddział w Polsce. Przedmiotem sprzedaży przedsiębiorstwa będzie całość składników majątkowych wchodzących w skład HF oddział w Polsce. Umowa ta będzie podlegać prawu polskiemu.

Po dokonaniu integracji, SHB oddział w Polsce będzie kontynuować swoją dotychczasową działalność w Polsce w zakresie usług finansowych, jak również działalność w zakresie usług leasingowych przejętą od HF oddział w Polsce. Ponieważ w wyniku zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorcy, w ramach HF oddział w Polsce nie pozostaną żadne składniki majątkowe, HF odział w Polsce zostanie zamknięty.

W ramach planowanej transakcji SHB oddział w Polsce nabędzie między innymi następujące składniki majątku należące do HF oddział w Polsce:

  • wszystkie środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (w tym prawa autorskie, utwory oraz programy komputerowe) należące do HF oddział w Polsce,
  • środki pieniężne znajdujące się na koncie bankowym HF oddział w Polsce,
  • należności, w tym wierzytelności leasingowe (w tym również ewentualne zaległe płatności leasingowe),
  • prawa wynikające z innych umów, m.in. prawa do odszkodowania wynikające z umów ubezpieczeniowych,
  • przedmiotem transferu będzie również stosunek pracy z pracownikiem, który w ramach przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy stanie się pracownikiem SHB oddział w Polsce.

W przypadku kontraktów leasingowych, zawartych przez HF oddział w Polsce (występującego w charakterze finansującego), na skutek nabycia przedmiotów leasingu zgodnie z art. 70914 Kodeksu cywilnego nastąpi cesja umów leasingu i SHB oddział w Polsce wstąpi w stosunek leasingu na miejsce HF oddział w Polsce, przejmując zarówno wszelkie prawa jak i obowiązki leasingodawcy.

Przeniesienie na SHB oddział w Polsce wszelkich przysługujących HF oddział w Polsce obowiązków wynikających z umów innych niż kontrakty leasingowe nastąpi w oparciu o pisemne zgody udzielone przez podmioty będące drugimi stronami umów. Tym samym, w ramach planowanej transakcji, dojdzie do zbycia wszelkich praw wynikających z umów dotyczących działalności przedsiębiorstwa, w tym tajemnic przedsiębiorstwa oraz wszelkiej dokumentacji związanej z prowadzoną działalnością jak również przejęcie kwot przyszłych zobowiązań. Zamiarem jest sprzedaż całego swojego przedsiębiorstwa.

Dodatkowo, organy uchwałodawcze zbywcy, z uwagi na wewnętrzne regulacje oraz wymogi prawa szwedzkiego, podejmą odpowiednie decyzje wyrażające zgodę na zbycie całości przedsiębiorstwa HF oddział w Polsce na rzecz SHB oddział w Polsce oraz włączenie nabytego podmiotu w struktury SHB oddział w Polsce.

W uzupełnieniu Zainteresowani wskazali, że: Jak zostało wskazane we wniosku, w ramach planowanej transakcji, dojdzie do zbycia wszelkich praw wynikających z umów dotyczących działalności przedsiębiorstwa, w tym tajemnic przedsiębiorstwa oraz wszelkiej dokumentacji związanej z prowadzoną działalnością jak również przejęcia kwot przyszłych zobowiązań. W wyniku zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa, w ramach HF oddział w Polsce nie pozostaną żadne składniki majątkowe, HF oddział w Polsce zostanie zamknięty.

Zatem przedmiotem transakcji będzie zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz.U. z 2017 poz. 459 ze zm.), gdyż przedmiotem transakcji zostaną objęte wszystkie składniki wchodzące w skład zbywanego przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym transakcja sprzedaży, której przedmiotem będzie przedstawiony w zdarzeniu przyszłym zespół składników materialnych oraz niematerialnych (w tym zobowiązania), składający się na przedsiębiorstwo HF, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku będzie SHB oddział w Polsce występujący w ramach transakcji w charakterze nabywcy?

Mając na uwadze przedmiot niniejszej interpretacji, tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, Organ poniżej przywołał stanowisko Zainteresowanych odnoszące się tylko do podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli do pytania oznaczonego we wniosku nr 2.

Zdaniem Zainteresowanych, przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników materialnych oraz niematerialnych (w tym zobowiązania) będzie stanowić przedsiębiorstwo, którego sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku będzie SHB oddział w Polsce występujący w ramach transakcji w charakterze nabywcy.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  • umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  • umowy pożyczki,
  • umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  • umowy dożywocia,
  • umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  • ustanowienie hipoteki,
  • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego oraz odpłatnej służebności,
  • umowy depozytu nieprawidłowego,
  • umowy spółki.

Ponadto, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają zmiany powyższych umów, jeśli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem, jak również orzeczenia sądów (w tym sądów polubownych) oraz ugody – jeśli wywołują one takie same skutki prawne, jak wymienione powyżej czynności cywilnoprawne.

Mając na uwadze powyższe, należy zauważyć, iż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne enumeratywnie wymienione w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych (wskazane w zamkniętym katalogu w ramach art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

W ocenie Zainteresowanych, transakcja zbycia przedsiębiorstwa HF oddział w Polsce będzie stanowić umowę sprzedaży rzeczy i praw majątkowych, a tym samym będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce. Natomiast, zgodnie z art. 4 ust. 1 przy umowie sprzedaży ciężar zapłaty podatku będzie ciążyć na kupującym.

Jednocześnie, Zainteresowani pragną nadmienić, iż zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych możliwe jest zastosowanie wyłączenia z opodatkowania czynności cywilnoprawnych innych niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Niemniej jednak, zgodnie ze stanowiskiem Zainteresowanych w zakresie pytania 1 (dotyczącego podatku od towarów i usług), transakcja zbycia przedsiębiorstwa HF powinna podlegać wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym, w ocenie Zainteresowanych, nie będzie możliwości zastosowania dla transakcji wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Zainteresowanych, transakcja zbycia przedsiębiorstwa HF oddział w Polsce będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku będzie kupujący – SHB oddział w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych dotycząca podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa (pyt. nr 2). W pozostałym zakresie dotyczącym podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych, oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przy czym w ustawie przewidziano sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony danej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przedstawionego we wniosku wynika, że w ramach przedmiotowej transakcji Nabywca planuje nabyć od Zbywcy na podstawie umowy sprzedaży zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania), które stanowić będą przedsiębiorstwo.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Opisana we wniosku umowa sprzedaży stanowić będzie sprzedaż przedsiębiorstwa, w związku z tym nie będzie objęta podatkiem od towarów i usług – co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 11 września 2017 r., znak: 0111-KDIB3-1.4012.331.2017.2.AB, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że: „zbycie zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, który – jak wskazuje opis sprawy – stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.”

Skoro zatem omawiana transakcja sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (będzie wyłączona z zakresu zastosowania ustawy o podatku od towarów i usług), to nie znajdzie do niej zastosowania powołany wcześniej art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Opisana we wniosku czynność podlegać będzie zatem opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W analizowanej sprawie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych będzie ciążył na stronie kupującej, czyli na SHB oddział w Polsce.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj