Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4014.76.2017.1.JG1
z 31 sierpnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 3 lipca 2017 r. (data wpływu 11 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 11 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


E. Sp. z o.o. (dalej: „Sprzedający”) jest właścicielem nieruchomości składającej się z działki gruntu nr 6644 (poprzednio nr 13/18) dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Nieruchomość”). Sprzedający poprzednio prowadził działalność pod firmą S. Sp. z o.o. oraz wcześniej jako P. Sp. z o.o. (dalej: „Poprzednia nazwa Sprzedającego”). W chwili obecnej w księdze wieczystej Nieruchomości w dziale II jako właściciel widnieje Poprzednia nazwa Sprzedającego. Najprawdopodobniej w chwili dokonania transakcji w księdze wieczystej Sprzedający nadal będzie wpisany pod Poprzednią nazwą.

Nieruchomość jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z którego wynika, że Nieruchomość przeznaczona jest jako teren zabudowy przemysłowej. Zgodnie z wpisem do księgi wieczystej Nieruchomość jest oznaczona jako działka niezabudowana.


Sprzedający (działający wtedy pod nazwą P. Sp. z o.o.) nabył Nieruchomość na podstawie umowy sprzedaży zawartej dnia 16 kwietnia 2007 r. w formie aktu notarialnego przed notariuszem od G. Sp. z o.o. Nabycie Nieruchomości przez Sprzedającego zostało opodatkowane VAT. Sprzedający odliczył VAT naliczony związany z transakcją nabycia Nieruchomości. Wraz z nabyciem Nieruchomości w 2007 r. w trybie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.) Sprzedający przejął wszystkich pracowników zatrudnionych na stacji paliw zlokalizowanej na Nieruchomości. Sprzedający otrzymał również od G. Sp. z o.o. oryginały dokumentów dotyczących prowadzenia stacji paliw oraz dokumentów pracowniczych. G. Sp. z o.o. udzieliła również zgody Sprzedającemu na używanie jej znaków towarowych na stacjach paliw przez okres 6 miesięcy od dnia transakcji.

Na Nieruchomości znajduje się stacja paliw. Stacja paliw składa się z budynku stacji wraz z wyposażeniem (w tym systemem kasowym), wiaty stalowej, zbiorników paliwowych oraz LPG wraz z instalacją, dystrybutorów paliw oraz LPG, separatora olejowego, oznakowania i znaków reklamowych (elementów identyfikacji wizualnej stacji paliw). Stacja paliw znajdująca się na Nieruchomości wyposażona jest w system monitoringu przemysłowego (telewizja przemysłowa), system monitoringu paliwa i klimatyzację (na Nieruchomości znajduje się klimatyzator). Na terenie Nieruchomości znajdują się również drogi dojazdowe, parkingi, place manewrowe i ciągi komunikacyjne oraz inne obiekty związane ściśle i bezpośrednio z funkcjonowaniem stacji paliw.

Powyższe elementy znajdowały się już na Nieruchomości w momencie jej nabycia przez Sprzedającego w 2007 r. Stacja paliw była wykorzystywana przez Sprzedającego do wykonywania działalności podlegającej opodatkowaniu VAT. Sprzedający w okresie od 2007 r. przeprowadził modernizację niektórych instalacji stacji paliw (np. modernizacja skrzyni zlewowej), wymienił oznaczenia reklamowe, sprzęt komputerowy stanowiący wyposażenie stacji paliw oraz odmierzacz LPG. W związku z powyższymi modernizacjami Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Sprzedający nie ponosił wydatków na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomości, które przekraczałyby 30% ich wartości początkowej. Do dnia planowanej transakcji Sprzedający nie będzie dokonywał ulepszeń.

Na Nieruchomości znajdują się również przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne oraz energetyczne (dalej: „Instalacje”). Instalacje mają ścisły i bezpośredni związek z funkcjonowaniem stacji paliw. Przed dniem transakcji Sprzedający odłączy Nieruchomość od instalacji elektrycznej i wodnej.

W stosunku do Nieruchomości Sprzedający nie zawierał umów najmu, dzierżawy, czy innych umów o podobnym charakterze. W związku z prowadzoną działalnością Sprzedający zawierał jedynie umowy na świadczenie usług związanych z prowadzoną działalnością opodatkowaną VAT. Sprzedający zawarł m.in. umowę operatorską dotyczącą prowadzenia stacji paliw. W ramach tej umowy podmiot trzeci - operator zobowiązał się do prowadzenia stacji paliw na rachunek Sprzedającego, za co otrzymuje wynagrodzenie składające się z części stałej oraz zmiennej (uzależnionej od wyników handlowych stacji paliw). Operator na podstawie umowy operatorskiej (jako usługodawca) m.in. dokonuje bieżącej sprzedaży, dba o czystość stacji i obsługę jej klientów. Na dzień planowanej transakcji żadne umowy (w tym umowa operatorska) nie będą już obowiązywały.

H. Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Kupujący”) zamierza nabyć od Sprzedającego Nieruchomość wraz z budynkiem, budowlami oraz Instalacjami. Przed dniem planowanej transakcji Sprzedający usunie z Nieruchomości część wyposażenia oraz dokona formalności potrzebnych w celu wyłączenia stacji z użytkowania. Dotyczy to w szczególności usunięcia z Nieruchomości elementów takich jak: oznakowanie reklamowe (elementy identyfikacji wizualnej), systemy kasowe, komputerowe, monitoringu paliw oraz telewizji przemysłowej. Sprzedający może również usunąć inne ruchomości stanowiące wyposażenie stacji paliw.

Spółka zamierza w przyszłości dokonać rozbiórki stacji paliw znajdującej się na Nieruchomości. Po przeprowadzonej rozbiórce Nieruchomość będzie elementem większej inwestycji, którą zamierza przeprowadzić Spółka. Spółka planuje wykorzystać Nieruchomość w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT. Działalność ta może polegać w szczególności na wybudowaniu na Nieruchomości (oraz na nieruchomościach sąsiednich) budynku lub budynków czy hal magazynowo-logistycznych (z możliwością prowadzenia na części hal nieuciążliwej działalności produkcyjnej) wraz z infrastrukturą towarzyszącą (np. parkingami, placami manewrowymi, bramami dla samochodów ciężarowych, ogrodzeniem), które następnie będą odpłatnie wynajmowane podmiotom trzecim. W chwili obecnej na Nieruchomości nie zostały podjęte jeszcze żadne prace budowlane czy rozbiórkowe - planowane jest, że prace te rozpoczną się dopiero po przeprowadzeniu transakcji. Do czasu przeprowadzenia transakcji stacja paliw ma zostać wyłączona z użytkowania. Sprzedający przed dniem transakcji dokona opróżnienia zbiorników paliwowych, LPG oraz separatora olejowego.

Nieruchomość (oraz znajdująca się na niej stacja paliw) nie jest formalnie wyodrębniona w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Sprzedającego. W szczególności nie są dla niej prowadzone odrębne księgi, nie jest sporządzany odrębny bilans czy rachunek zysków i strat.


Przedmiotem planowanej transakcji będzie wyłącznie nabycie Nieruchomości. W szczególności przedmiotem planowanej transakcji nie będą elementy takie jak:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  • własność nieruchomości lub ruchomości (innych niż wskazane we wniosku);
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  • koncesje, licencje i zezwolenia;
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej (w tym np. know-how);
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne (w tym np. prawa do nazwy);
  • tajemnice przedsiębiorstwa (z zastrzeżeniem zawartym poniżej w treści wniosku);
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (za wyjątkiem tych opisanych we wniosku).


Na podstawie umowy nie dojdzie również do przejęcia pracowników Sprzedającego. Nie dojdzie również do przekazania ksiąg rachunkowych prowadzonych uprzednio przez Sprzedającego.


W ramach negocjacji lub/i tzw. procesu „due dilligence” związanego z planowaną transakcją, Spółka może zapoznać się z pewnymi informacjami, które mogą potencjalnie mieć status tajemnicy przedsiębiorstwa. Będzie to miało jednak ograniczony zakres i będzie zmierzało wyłącznie do zapoznania się ze stanem prawnym i faktycznym Nieruchomości dla celów przeprowadzenia planowanej transakcji.


W ramach planowanej transakcji nie zostaną przeniesione na Spółkę żadne decyzje administracyjne, zezwolenia czy koncesje uzyskane przez Sprzedającego.


Po przeprowadzeniu transakcji Sprzedający przekaże Spółce kopie bądź oryginały dokumentacji technicznej, dokumentacji podwykonawczej, decyzji i pozwoleń związanych z Nieruchomością. Dokumenty te nie będą dotyczyły jednak bezpośrednio kwestii związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na stacji paliw.


Wraz z Nieruchomością przejdą na Spółkę (jako nowego właściciela gruntu) również ograniczone prawa rzeczowe - służebności - które zostały wpisane do księgi wieczystej Nieruchomości.


Zarówno Spółka jak i Sprzedający prowadzą działalność gospodarczą i są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT?
  2. W razie udzielenia twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy transakcja nabycia Nieruchomości będzie opodatkowana VAT w stawce zasadniczej 23% przy założeniu, że Spółka oraz Sprzedający złożą oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT?
  3. Czy Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem Nieruchomości na zasadach ogólnych, tj. w szczególności podstawie art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT?
  4. Czy planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu PCC?

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (pytanie nr 4), w zakresie podatku od towarów i usług w dniu 18 sierpnia 2017 r. została wydana interpretacja indywidualna Nr 0114-KDIP1-1.4012.318.2017.1.AO.


Zdaniem Zainteresowanych, przy założeniu, że Spółka oraz Sprzedający złożą przed dniem planowanej transakcji oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i ust. 11 Ustawy o VAT, transakcja nabycia Nieruchomości, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem PCC jako transakcja podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT z zastosowaniem stawki 23%.


Uzasadnienie stanowiska Spółki w zakresie pytania nr 4


Transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT z zastosowaniem stawki w wysokości 23%, gdyż Spółka i Sprzedający na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT zamierzają przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości złożyć oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT. W rezultacie, planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 2 pkt 4) lit. a) Ustawy o PCC.

Przepis art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy o PCC wskazuje, ze czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki i jej zmiany), w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


W związku z powyższym, należy stwierdzić, że norma przewidziana w art. 2 pkt 4 lit a) Ustawy o PCC znajdzie zastosowanie w przypadku planowanej transakcji i w rezultacie, nabycie Nieruchomości nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko i wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1150) podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.


Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.


Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.


W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że H. Sp. z o.o. zamierza nabyć od Sprzedającego Nieruchomość wraz z budynkiem, budowlami oraz Instalacjami. Przed dniem planowanej transakcji Sprzedający usunie z Nieruchomości część wyposażenia oraz dokona formalności potrzebnych w celu wyłączenia stacji z użytkowania. Dotyczy to w szczególności usunięcia z Nieruchomości elementów takich jak: oznakowanie reklamowe (elementy identyfikacji wizualnej), systemy kasowe, komputerowe, monitoringu paliw oraz telewizji przemysłowej. Sprzedający może również usunąć inne ruchomości stanowiące wyposażenie stacji paliw. Przedmiotem planowanej transakcji będzie wyłącznie nabycie Nieruchomości. Zarówno Spółka jak i Sprzedający prowadzą działalność gospodarczą i są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek powyższe zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z dnia 18 sierpnia 2017 r. Nr 0114-KDIP1-1.4012.318.2017.1.AO w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że: „(…) W konsekwencji, skoro przedmiot planowanej transakcji nabycia Nieruchomości nie będzie stanowił ani przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa jego zbycie nie będzie podlegało wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem transakcja ta będzie - na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług - czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT według właściwej stawki podatku od towarów i usług. (…) W świetle przedstawionej treści wniosku i wobec przywołanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT należy stwierdzić, że zwolnienie przewidziane tym przepisem będzie miało zastosowanie w stosunku do budynku i budowli znajdujących się na przedmiotowej Nieruchomości. Transakcja nabycia przez Wnioskodawcę budynku i budowli posadowionych na Nieruchomości nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną transakcją nabycia upłynie okres dłuższy niż 2 lata. W związku z tym, że nabycie budynku i budowli znajdujących się na przedmiotowej Nieruchomości korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT to transakcja nabycia gruntu, na którym są one posadowione również podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT. W konsekwencji, przedmiotowe nabycie Nieruchomości będzie objęte zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Jednakże jak wskazano wyżej ww. zwolnienie jest fakultatywne i przy spełnieniu warunków wynikających z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług dostawca budynku/budowli może z niego zrezygnować. Z wniosku wynika, że zarówno Spółka, jak i Sprzedający prowadzą działalność gospodarczą i są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT. Zatem Strony będą uprawnione do rezygnacji ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i wyboru opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży Nieruchomości. W konsekwencji, w sytuacji kiedy Sprzedawca Nieruchomości i Wnioskodawca jako Kupujący przedmiotową Nieruchomość złożą do właściwego dla nabywcy naczelnika urzędu skarbowego, przed dniem dokonania sprzedaży tej nieruchomości zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania sprzedaży Nieruchomości korzystającej ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT to przedmiotowa dostawa nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku i podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT według podstawowej stawki podatku VAT na mocy art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Podsumowaniem powyższych rozważań jest stwierdzenie, że na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem stawki podstawowej w wysokości 23% przy rezygnacji ze zwolnienia w odniesieniu do znajdującego się na Nieruchomości budynku i budowli spełniających warunki zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Taką samą stawką podatku VAT w z zw. art. 29a ust. 8 ustawy o VAT objęte będzie nabycie gruntu, na którym posadowiony jest budynek stacji paliw i budowle. (...)”

A zatem, skoro omawiane przeniesienie własności Nieruchomości dokonane przez Zbywcę na rzecz Nabywcy (dokonane w formie umowy sprzedaży) będzie podlegało faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolnione, ponieważ Strony transakcji – Zainteresowani zrezygnują ze zwolnienia), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku na Kupującym nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.


Zatem stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4 , 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj