Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.300.2017.3.BD
z 12 grudnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) − Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 15 września 2017 r. (data wpływu – 20 września 2017 r.), uzupełnionym 20 oraz 30 listopada 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynków i budowli znajdujących się na terenie tejże nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2017 r. został złożony ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynków i budowli znajdujących się na terenie tejże nieruchomości. Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 10 listopada 2017 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.588.2017.1.IK, 0111-KDIB4.4014.300.2017.2.BD wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 20 listopada 2017 r. (doprecyzowanie zdarzenia przyszłego) oraz 30 listopada 2017 r. (poprzez uiszczenie brakującej opłaty).

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: M. I. 2 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Nabywca/Kupujący);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: P. J. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sprzedający)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Każdy z Zainteresowanych jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny. Sprzedaż żadnego z Zainteresowanych nie jest zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Nabywca jest spółką celową Funduszu Sektora na Wynajem Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych, powołaną w celu realizacji inwestycji polegającej na wzniesieniu zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z lokalami użytkowymi i garażami oraz niezbędną infrastrukturą techniczną i drogową przy ul. K. w W. (dalej: „Inwestycja”). Po ukończeniu Inwestycji, możliwe będzie wykorzystanie Inwestycji przez Nabywcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług w całości lub w części (np. sprzedaż, najem opodatkowany podatkiem od towarów i usług).

Sprzedawca jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej przy ul. K. w W., na której ma być wzniesiona Inwestycja (dalej: „Nieruchomość”).

Ponadto, Sprzedawca jest właścicielem znajdujących się na Nieruchomości budynków (hala magazynowa i zaplecze kontenerowe) i budowli (przepusty pod torami, drogi wewnętrzne, boksy betonowe, waga, instalacja elektryczna, oświetlenie, stacja trafo i rurociąg wody technologicznej).

Zgodnie z aktem notarialnym – umową spółki z o.o. z lutego 2017 r., na podstawie której powstał Sprzedawca, I. sp. z o.o. wniosła do Sprzedawcy wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w której skład wchodziła Nieruchomość.

Nieruchomość wchodzi aktualnie w skład przedsiębiorstwa Sprzedawcy, tj. zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej. Oprócz Nieruchomości, w skład przedsiębiorstwa Sprzedawcy wchodzą, w szczególności:

  • należności (z tytułu dostaw i usług, pozostałe),
  • zobowiązania (z tytułu dostaw i usług, pozostałe),
  • środki pieniężne,
  • pracownicy,
  • rachunki bankowe,
  • księgi rachunkowe.

Wnioskodawcy zawarli umowę przedwstępną sprzedaży prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości wraz z prawem własności budynków i budowli znajdujących się na terenie Nieruchomości (dalej: „Umowa przedwstępna”). Strony zamierzają zawrzeć umowę wykonawczą do Umowy przedwstępnej, na podstawie której Sprzedawca przeniesie na Nabywcę prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości wraz z prawem własności budynków i budowli znajdujących się na terenie Nieruchomości (dalej: „Umowa sprzedaży”).

Oprócz Nieruchomości, na Nabywcę nie przejdą inne składniki majątkowe Sprzedawcy, z wyjątkiem praw i obowiązków z umów dzierżawy dotyczących Nieruchomości (które przejdą na Nabywcę z mocy prawa).

Przedmiotem zbycia na rzecz Nabywcy nie będą:

  • należności (z tytułu dostaw i usług, pozostałe),
  • zobowiązania (z tytułu dostaw i usług, pozostałe),
  • środki pieniężne,
  • pracownicy,
  • rachunki bankowe,
  • księgi rachunkowe.

W szczególności, na Nabywcę nie przejdą prawa i obowiązki z różnego rodzaju umów serwisowych dotyczących Nieruchomości, takich jak np. umowa na administrowanie oraz utrzymywanie czystości i porządku na terenie Nieruchomości, umowy na dostawy mediów (w tym umowy na dostawę wody, odbiór ścieków, dostawę energii elektrycznej).

Po nabyciu Nieruchomości, Nabywca zawrze nowe umowy w powyższym zakresie, z innymi lub tymi samymi dostawcami (tj. takimi, którzy obsługiwali Nieruchomość przed jej zbyciem).

Składniki majątkowe, które przejdą na Nabywcę na podstawie Umowy sprzedaży (tj. Nieruchomość i umowy dzierżawy), nie są wyodrębnione w wewnętrznej dokumentacji Spółki w formie działu lub oddziału. Ponadto, dla ww. składników nie jest prowadzona odrębna rachunkowość.

W skład Nieruchomości wchodzą następujące działki:

  • 3/5 – niezabudowana, opisana w rejestrze gruntów jako „zurbanizowane tereny niezabudowane”,
  • 3/6 – niezabudowana, opisana w rejestrze gruntów jako „zurbanizowane tereny niezabudowane”,
  • 9/5 – zabudowana halą magazynową, przepustami pod torami i drogami wewnętrznymi, opisana w rejestrze gruntów jako „drogi, tereny przemysłowe”,
  • 3/15 – zabudowana boksami betonowymi, zapleczem kontenerowym, wagą, drogami wewnętrznymi, instalacją elektryczną, oświetleniem, stacją trafo i rurociągiem wody technologicznej, opisana w rejestrze gruntów jako „tereny przemysłowe”.

Na moment zawarcia Umowy sprzedaży, będą obowiązywały decyzje o warunkach zabudowy w odniesieniu do wszystkich działek wchodzących w skład Nieruchomości.

Ponadto, zgodnie z treścią Umowy przedwstępnej, Nabywca zaakceptował, że Sprzedawca zawrze z podmiotem trzecim umowę nieodpłatnego korzystania z części Nieruchomości wraz z posadowioną na Nieruchomości halą na cele szkółki golfowej, przy czym umowa ta wygaśnie lub zostanie rozwiązana z dniem zawarcia Umowy sprzedaży. Po zawarciu Umowy sprzedaży, Nabywca zawrze stosowną umowę z ww. podmiotem, na podstawie której będzie on mógł nieprzerwanie użytkować ww. część Nieruchomości do momentu rozpoczęcia przez Nabywcę prac budowlanych na tym obszarze.

W ostatnich dwóch latach przed zawarciem Umowy sprzedaży, nie były ani nie będą ponoszone wydatki na ulepszenie znajdujących się na Nieruchomości budynków i budowli, które przekroczyłyby 30% ich wartości początkowej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Sprzedawca, od momentu nabycia Nieruchomości do momentu zawarcia Umowy sprzedaży, nie ponosił ani nie będzie ponosić wydatków na ulepszenie ww. budynków i budowli, które przekroczyłyby 30% ich wartości początkowej.

Dotychczasowe wykorzystanie poszczególnych budynków i budowli znajdujących się na terenie Nieruchomości było następujące.

  • Hala magazynowa była wydzierżawiana od 30 października 2009 r. do 1 grudnia 2015 r.
  • Przepusty pod torami były wykorzystywane w latach 1975 – 2008 r. do rozładunku kruszywa przez różne przedsiębiorstwa.
  • Boksy betonowe w latach 1980 – 1992 były wykorzystywane przez przedsiębiorstwo państwowe do magazynowania, a od 2009 r. są przedmiotem umowy dzierżawy.
  • Zaplecze kontenerowe w latach 1996 – 2008 było wykorzystywane przez różne przedsiębiorstwa, a od 2009 r. jest przedmiotem umów dzierżawy.
  • Waga – w latach 1975 – 2008 była wykorzystywana przez różne przedsiębiorstwa, a od 2015 r. jest przedmiotem umowy dzierżawy.
  • Drogi wewnętrzne – były wykorzystywane w latach 1975 – 2008 r. do rozładunku kruszywa przez różne przedsiębiorstwa, a od 2007 r. są przedmiotem umów dzierżawy.
  • Instalacja elektryczna – była wykorzystywana w latach 1975 – 2008 r. do rozładunku kruszywa przez różne przedsiębiorstwa, a od 2007 r. jest przedmiotem umów dzierżawy.
  • Oświetlenie – było wykorzystywane w latach 1975 – 2008 r. do rozładunku kruszywa przez różne przedsiębiorstwa.
  • Stacja trafo – była wykorzystywana w latach 1975 – 2008 r. do rozładunku kruszywa przez różne przedsiębiorstwa.
  • Rurociąg wody technologicznej był wykorzystywany w latach 1980 – 2008 r. do rozładunku kruszywa przez różne przedsiębiorstwa, a od 2007 r. jest przedmiotem umów dzierżawy.

Budynki i budowle znajdujące się na Nieruchomości nie zostaną rozebrane przez Sprzedawcę przed zawarciem Umowy sprzedaży.

Organ zaznacza, że przywołując za Zainteresowanymi treść opisu zdarzenia przyszłego pominięto tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia, gdyż odnosi się ona wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Umowa sprzedaży będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Mając na uwadze przedmiot niniejszej interpretacji, tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, Organ poniżej przywołał stanowisko Zainteresowanych odnoszące się tylko do podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli do pytania oznaczonego we wniosku nr 5.

Zdaniem Zainteresowanych, Umowa sprzedaży będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych w części, w jakiej dotyczy budynków i budowli znajdujących się na terenie Nieruchomości (oraz gruntu działek 3/15 i 9/5). W pozostałym zakresie (tj. dotyczącym działek 3/5 i 3/6), Umowa sprzedaży nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy znajdujących się na terytorium Polski i praw majątkowych na terytorium Polski.

Natomiast wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych są czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

A zatem, jeżeli w odniesieniu do budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomości strony zastosują zwolnienie z podatku od towarów i usług, Umowa sprzedaży będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej tych budynków i budowli oraz gruntu działek 3/15 i 9/5.

W pozostałym zakresie (tj. dotyczącym działek 3/5 i 3/6), Umowa sprzedaży nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynków i budowli znajdujących się na terenie tejże nieruchomości (pyt. nr 5).

W pozostałym zakresie dotyczącym podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Przy czym – co wynika z ust. 2 powołanego artykułu – wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów. Stawka podatku określona została w art. 7 ww. ustawy i zgodnie z ust. 1 pkt 1 lit. a) tego przepisu i przy umowie sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – wynosi 2%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Zainteresowani zamierzają zawrzeć umowę sprzedaży, której przedmiotem będzie prawo wieczystego użytkowania gruntu obejmujące działki niezabudowane o nr 3/5, 3/6 oraz działki zabudowane budynkami i budowlami o nr 9/5 i 3/15, a także prawo własności wskazanych budynków i budowli.

W związku z opisanym zdarzeniem przyszłym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 12 grudnia 2017 r., znak: 0111-KDIB3-1.4012.588.2017.2.IK w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że:

  • planowana dostawa budynków i budowli posadowionych na działkach gruntu o nr 9/5 i 3/15 nie będzie następować w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, gdyż do pierwszego zajęcia każdego budynku i budowli doszło przeszło 2 lata temu i budynki oraz budowle nie podlegały ulepszeniom przekraczającym 30% wartości początkowej. W związku z powyższym dostawa budynków i budowli posadowionych na działkach gruntu o nr 9/5 i 3/15 będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Konsekwentnie sprzedaż gruntu, na którym posadowione są budynki i budowle czyli działki o nr 9/5 i 3/15 – stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy – będzie korzystać ze zwolnienia analogicznie jak sprzedaż budynków i budowli posadowionych na tych działkach gruntu. Zatem dostawa zabudowanych dwóch działek gruntu o nr 9/5 i 3/15, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT;
  • natomiast dostawa działek niezabudowanych o numerach ewidencyjnych 3/5 i 3/6 nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, gdyż z wniosku nie wynika, aby ww. działki były wykorzystywane przez sprzedającego wyłącznie do czynności zwolnionych. Dostawa działek niezabudowanych z uwagi na fakt, że na dzień sprzedaży będą obowiązywały dla nich decyzje o warunkach zabudowy, będzie opodatkowana stawką podatku VAT 23% zgodnie z art. 41 ust.1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegać będzie – zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 2 pkt 4 lit. b) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – ta część umowy sprzedaży, która dotyczy budynków i budowli oraz zabudowanego gruntu będącego w wieczystym użytkowaniu o numerach ewidencyjnych działek 3/15 i 9/5, bowiem w tej części dostawa będzie korzystała ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. W takim przypadku na kupującym ciążył będzie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w odniesieniu do wyżej określonej części umowy sprzedaży.

Natomiast pozostała część transakcji sprzedaży, dotycząca prawa wieczystego użytkowania gruntu obejmującego działki niezabudowane o numerach ewidencyjnych 3/5, 3/6 – która podlega faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż w tej części umowy sprzedaży znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj