Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.328.2017.1.IZ
z 29 listopada 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 września 2017 r. (data wpływu 29 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • poniesione Koszty Pracy Pracowników B+R (Inżynierów B+R oraz Kadry Menedżerskiej B+R) Spółka może uznać za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT na potrzeby Ulgi B+R, w wysokości obliczonej według Sposobu ustalania wysokości kosztów kwalifikowanych, tj. z zastosowaniem Wskaźnika B+R wynikającego z Ewidencji prowadzonej przez Spółkę (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
  • przedstawiony Sposób ustalania wysokości kosztów kwalifikowanych, tj. na podstawie Wskaźnika B+R wynikającego z Ewidencji prowadzonej przez Spółkę, można stosować w odniesieniu do wszystkich składników Kosztów Pracy Pracowników B+R, stanowiących przychody ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, takich jak w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za czas choroby, wynagrodzenie za urlop, dodatki do wynagrodzenia, dodatkowe świadczenia oraz do składek od ww. przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznawania Kosztów Pracy Pracowników za koszty kwalifikowane oraz sposobu ustalania wysokości tych kosztów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

I. Grupa A.

A Sp. z o.o. została założona w Polsce w ramach realizacji projektu otwarcia wschodnioeuropejskiego centrum badawczo-rozwojowego i inżynierii (dalej: „A Spółka z o.o.” lub „Spółka”) dla grupy kapitałowej A (dalej: „Grupa” lub „A”). A rozwija i dostarcza innowacyjne produkty i technologie, które są wykorzystywane przez przemysł rozrywkowy do produkcji, przetwarzania i dostarczania dźwięku.

A istnieje w branży rozrywkowej już od ponad 50 lat. Marka A zapewnia produkty, usługi oraz technologie wykorzystywane do przetwarzania dźwięku i obrazu, by zapewnić odbiorcom najwyższą jakość rozrywki niezależnie od warunków oraz przekazywanej treści. Aby osiągnąć ten cel A wykorzystuje swój potencjał oraz ogromne doświadczenie w technologiach przetwarzania sygnału i jego kompresji, by dostarczyć rozwiązania zgodne z urządzeniami i technologiami na każdym etapie tworzenia treści, dystrybucji i procesu odtwarzania.

Do czołowych technologii A należą systemy przetwarzania dźwięku, które poprawiają podstawową jakość dźwięku lub umożliwiają osiągnięcie efektów dźwięku przestrzennego w filmowych ścieżkach dźwiękowych, płytach DVD, dyskach Blu-ray, komputerach osobistych, telewizji cyfrowej, urządzeniach przenośnych, grach wideo, transmisjach satelitarnych, itp.

Wiele spośród technologii wytwarzanych przez A jest instalowanych bezpośrednio w profesjonalnych produktach, które są wytwarzane przez A, włączając do nich procesory dźwięku kinowego, podczas, gdy inne technologie są licencjonowane/instalowane na urządzeniach przez producentów elektroniki użytkowej (np. telefonach komórkowych, smartfonach, dekoderach dźwięku cyfrowego, komputerach osobistych czy oprogramowaniu używanych w komputerach osobistych typu desktop lub notebook).

W szczególności, A dostarcza dystrybutorom produkty oraz usługi wspomagające kodowane treści w formatach zgodnych z formatami A oraz produkty, narzędzia i technologie w celu wspierania tych formatów. Istotną częścią działalności Grupy jest sprzedaż producentom urządzeń licencji na użycie technologii dekodowania dźwięku i obrazu w celu zapewnienia, że końcowa jakość jest zgodna z oczekiwaniami zarówno twórców jak i odbiorców.

W przeciągu ostatnich lat A wdrożyła szereg innowacji, które doprowadziły do usprawnień w przemyśle muzycznym, włączając do nich redukcję szumów dla przemysłu nagraniowego i kinowego oraz udoskonaliła efekty dźwięku przestrzennego zarówno dla przemysłu kinowego i gospodarstw domowych.

W wyniku tych wielu innowacji, marka A, stała się symbolem najwyższej jakości doznań dźwiękowych związanych z rozrywką. Wiele technologii stworzonych przez A jest obecnie zawartych w krajowych i międzynarodowych standardach nadawania cyfrowego sygnału telewizyjnego (włączając do nich Polskę). Użycie technologii A, na każdym z etapów tworzenia, dystrybucji i odtworzenia treści rozrywkowych, umożliwia dostarczenie lepszych możliwych doznań dźwiękowych ich odbiorcom niż inne dostępne technologie.

Bieżące trendy rynkowe w przemyśle rozrywkowym wskazują na wiele możliwości rozwoju technologii A, włączając w to ważne trendy, jak światowe przejście z nadawania analogowego na nadawanie cyfrowe oraz szybki rozwój dostarczania treści on-line za pośrednictwem urządzeń przenośnych, takich jak smartfony i tablety, które umożliwiają odtwarzanie treści cyfrowych. Wspomniane trendy rynkowe stwarzają dla A możliwość rozszerzenia swoich technologii na rzecz nowych urządzeń w związku z tym, że zwiększa się zarówno liczba metod, za pomocą których przekazywana treść może być dostarczana oraz liczba urządzeń służących do jej odtwarzania.

Aby móc szybko odpowiadać na rynkowe potrzeby związane z dynamicznym rozwojem technologii, konieczny jest ciągły rozwój działalności badawczo-rozwojowej A. Działalność ta jest niezbędna w celu poprawy konkurencyjności technologii A, produktów i usług również w zakresie jakości i kosztów.


II. A Spółka z o.o. – Centrum B+R.

Spółka otrzymywała w latach 2013-2016 dofinansowanie (bezzwrotne wsparcie finansowe w formie dotacji) na koszty utworzenia miejsc pracy oraz kosztów szkoleń specjalistycznych na projekt (…) w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (oś priorytetowa 4 Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia, dalej: „Dotacja”). Celem ww. projektu było utworzenie centrum badań i rozwoju i inżynierii dla rozwoju systemów dźwiękowych i technologii A (dalej: „Centrum B+R”). Podczas konkursu projektów we wniosku o ww. dofinansowanie Spółka przedstawiła m.in. szczegółowy opis, cel i uzasadnienie realizacji projektu Centrum B+R, w tym m.in. innowacji produktowej, innowacyjności i konkurencyjności (cenowej, jakościowej) w stosunku do istniejących na rynku produktów (wyrobów/usług), itp.

Centrum B+R prowadzi w Grupie działalność badawczo-rozwojową mającą na celu tworzenie, rozwój oraz optymalizację innowacyjnych i technologicznie zaawansowanych komponentów oprogramowania oraz technologii dźwiękowych do procesorów zintegrowanych z różnorodnymi urządzeniami elektroniki użytkowej (CE) (zaliczając do nich m.in. telefony komórkowe, smartfony, telewizory cyfrowe, dekodery telewizyjne, itp.), których budowa umożliwia zastosowanie technologii dźwiękowych A. Przykładem takich prac są w szczególności prace badawczo-rozwojowe dotyczące zestawów rozwoju oprogramowania (ang. Implementation Development Kits - IDK oraz System Development Kits - SDK), które stanowią jedne z kluczowych narzędzi A w technologii kodowania strumienia audio i jako gotowe do użycia stosowane są w nowych produktach wprowadzanych na rynek przez producentów elektroniki użytkowej.

Rozwój oprogramowania w Centrum B+R polega również na dostosowaniu i optymalizowaniu algorytmów wykorzystywanych przez oprogramowanie A (odnoszące się do jednej z technologii A dla zintegrowanych procesorów. Proces ten może zawierać czynności takie jak pisanie lub modyfikowanie kodu (reference code), jego restrukturyzowanie, również częściowe przepisywanie, ponowne kodowanie, czy adaptowanie do potrzeb nowego procesora. Ponowne kodowanie może wystąpić w przypadku dostosowywania do tzw. asemblera - języka programowania wymaganego przez dany rodzaj procesora. W ramach prac badawczo-rozwojowych w Centrum B+R przeprowadzane są również testy oprogramowania na wykorzystywanych urządzeniach elektroniki użytkowej w celu zapewnienia jego wysokiej jakości i spełnienia wymagań urządzenia elektronicznego w zakresie docelowej funkcjonalności urządzenia.

Centrum B+R prowadzi również prace badawczo-rozwojowe nad ulepszeniami, jakie będą mogły zostać wprowadzone na rynek m.in. polepszeniem prędkości przetwarzania, stabilniejszymi algorytmami, lepszą jakością dźwięku, minimalizacją zużywanej przez urządzenia energii. Celem tego rodzaju prac będzie m.in. osiągnięcie jak najdłuższego czasu odtwarzania dźwięku bez ponownego ładowania baterii. Wyższa prędkość przetwarzania prowadzić będzie do zmniejszenia zużycia energii każdego urządzenia przenośnego lub zastosowania lepszej technologii dźwiękowej na obecnym urządzeniu (przykładowo odtwarzanie telewizji cyfrowej na urządzeniu przenośnym bez konieczności zmiany instalowanych w nich mikroprocesorów na droższe).

Do prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w Centrum B+R zaliczyć należy również projekty dotyczące najnowszej technologii obrazu HDR (ang. High Dynamie Range). Prowadzone są prace zarówno nad stroną kodowania obrazu, jak i referencyjnym odtwarzaczem A. Inny obszar prac badawczo-rozwojowych to technologie dźwięku przestrzennego i przetwarzania mowy wykorzystywane w telekomunikacji.

Przykładowe projekty badawczo-rozwojowe, które są obecnie realizowane przez Centrum B+R to:

  • Professional Loudness - prace mające na celu opracowanie technologii pozwalającej na automatyczną korekcję głośności nadawanych programów telewizyjnych w przypadku przestrzennego dźwięku obiektowego.
  • AC-4 - prowadzone są prace związane z optymalizacją najnowszego kodeka A. Główny nacisk tych optymalizacji związany jest z poborem mocy dekoderów działających na zasilanych baterią urządzeniach przenośnych typu telefony komórkowe.
  • A Vision Cloud Enocder - zaprojektowanie i implementacja zrównoleglonego kodeka video w architekturze opartej o chmurę (Cloud).

Jednym z celów powstania Centrum B+R było stworzenie jednostki, która będzie wystarczająco elastyczna, aby realizować projekty spełniające wymogi dynamicznie rozwijającego się rynku, w bardzo krótkim czasie. W celu ułatwienia realizacji projektów oraz skrócenia czasu ich realizacji, Centrum B+R współpracuje również z centrami badawczo-rozwojowymi Grupy zlokalizowanymi w różnych krajach świata.

Centrum B+R posiada specjalistyczne laboratoria do prac badawczo-rozwojowych wyposażone w zasilane mikroprocesorami panele i płyty główne do prowadzenia badań, a także narzędzia analityczne; laboratorium do kontroli jakości, w którym umieszczone zostaną urządzenia i narzędzia pomiarowe oraz bezechowe laboratorium odsłuchowe wyposażone w wysokiej jakości sprzęt audio, taki jak aktywne głośniki, wzmacniacze, konsolę z mikserem, mikrofony, odtwarzacze, itp.

Spółka nie dokonuje bezpośrednio sprzedaży wypracowanych rozwiązań (wyników prac badawczo-rozwojowych) do odbiorców końcowych, takich jak m.in. producenci elektroniki użytkowej. Spółka dokonuje sprzedaży usług (prac badawczo-rozwojowych) na rzecz podmiotu powiązanego z Grupy (w oparciu o zasadę koszt plus marża).

III. Pracownicy zaangażowani w realizację prac B+R.

W celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej Centrum B+R, opisanej powyżej w pkt II, Spółka zatrudnia pracowników, którzy są zaangażowani w wykonywanie prac badawczo-rozwojowych (dalej: „Pracownicy B+R”). Spółka zatrudnia również personel pomocniczy (m.in. pracowników działu HR, pracowników działu Support, pracowników działu IT), którzy nie są zatrudniani w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej i w związku z tym nie są objęci zakresem niniejszego wniosku.

Pracownicy B+R są zatrudniani przez Spółkę na podstawie umów o pracę. Zakres obowiązków Pracowników B+R jest określony w szczególności w opisach stanowisk (ang. Job Description) stanowiących załączniki do umów o pracę.

Pracowników B+R można podzielić na dwie główne grupy:

  1. Inżynierów B+R oraz
  2. Kadrę Menedżerską B+R (w tym Dyrektorów) .

Zakres podstawowych zadań Pracowników B+R, tj. Inżynierów B+R oraz Kadry Menedżerskiej B+R przedstawia się następująco:

  1. Inżynierowie B+R (na różnych poziomach zaszeregowania - od specjalistów po seniorów), do których w szczególności zalicza się następujących Pracowników B+R:
    1. nżynierowie Rozwoju Oprogramowania (Software): podstawowym zadaniem tej grupy pracowników jest m.in. rozwój i utrzymanie komponentów oprogramowania oraz aplikacji ułatwiających klientom sprawną integrację technologii A we własnych produktach, uczestnictwo w prototypowaniu i tworzeniu produktów wykorzystujących technologie A, opracowanie wydajnych rozwiązań dla rozmaitych problemów technicznych w tym tworzenie nakładek dla multimedialnych komponentów oprogramowania oraz dla kodu integracyjnego;
      • Przykładowe obowiązki: pisanie kodu, z zastosowaniem najlepszych praktyk w dziedzinie inżynierii oprogramowania, prowadzących do powstania dobrze udokumentowanych, bezawaryjnych i łatwych do utrzymania komponentów oprogramowania; potwierdzanie i utrzymywanie prawidłowego działania komponentów oprogramowania za pomocą testów.
      • Inżynierowie Rozwoju Systemów (System Software): pracownicy ci uczestniczą głównie w prototypowaniu i tworzeniu produktów wykorzystujących technologie A; opracowują wydajne rozwiązania dla rozmaitych problemów technicznych w tym tworzenie nakładek dla multimedialnych komponentów oprogramowania oraz dla kodu integracyjnego.
      • Przykładowe obowiązki: tworzenie wymagań dla produktów integrujących technologie A w oparciu o dogłębne zrozumienie ich przypadków użycia; opracowywanie specyfikacji technicznych i wymagań dla produktów A w celu zapewnienia ich współdziałania,
    2. Inżynierowie Kontroli Jakości (Testers): pracownicy ci odpowiadają zasadniczo za testowanie oprogramowania potrzebnego do obsługi kolejnej generacji technologii i za tworzenie środowiska testowego do kontrolowania jakości oraz za projektowanie i prowadzenie wszystkich potrzebnych testów.
      • Przykładowe obowiązki: tworzenie nowych, wykorzystywanie i adaptacja istniejących skryptów automatyzacji testów; analizowanie wyników testów dla zapewnienia, że produkt funkcjonuje zgodnie z wymogami.
    3. Technical Writers: pracownik na tym stanowisku głównie tworzy, zmienia, edytuje i projektuje instrukcje techniczne, ilustracje, dokumentację testową;
      • Przykładowe obowiązki: zapisywanie i przedstawianie dokumentacji technicznej w wersji anglojęzycznej do dystrybucji pośród licencjobiorców, partnerów, klientów i użytkowników końcowych A we współpracy z zespołami rozwoju produktu; prowadzenie analiz początkowych, rozwijanie przypadków użycia i dokumentacji zadaniowej.
    4. Inżynierowie Build and Release: podstawowe zadania osoby zatrudnionej na tym stanowisku to rozwijanie funkcjonalności środowiska Build&Release, testowanie i integracja oprogramowania, utrzymanie i rozwiązywanie problemów środowiska ciągłej integracji, ciągłe poprawianie prędkości, wydajności i skalowalności środowiska buildów i testowania, współpraca z innymi zespołami w celu zapewnienia ciągłego, niezawodnego działania środowiska buildów i testowania a także automatyzacja procesów buildowania i testowania.
    • Przykładowe obowiązki: tworzenie całościowego planu dla procesów i narzędzi w celu stworzenia zintegrowanego systemu buildów i releasów; budowanie zautomatyzowanego środowiska działającego na platformach Linux, Windows, Mac oraz systemach wbudowanych.
  2. Kadra Menedżerska B+R, do której zalicza się następujące stanowiska:
    • Dyrektor Centrum B+R: osoba na tym stanowisku pełni funkcję głównego zarządzającego Centrum B+R, w szczególności jest: odpowiedzialna za działalność operacyjną, zarządzanie projektami, alokację zasobów i nadzór nad pracami zespołów, ale również jest zaangażowana merytorycznie w projekty badawczo-rozwojowe, ściśle współpracuje z Inżynierami B+R oraz pozostałymi inżynierami, którzy są zatrudnieni w pozostałych spółkach A na świecie;
      • Przykładowe obowiązki: konsultacje technologiczne i studium wykonalności planów rozwojowych poszczególnych produktów i technologii A; kształtowanie zakresu i planowanie prac badawczo rozwojowych poszczególnych zespołów; zapewnianie efektywnej wymiany informacji pomiędzy zespołami, itp.
    • Menedżerowie Centrum B+R: główne zadania pracowników zatrudnionych na stanowiskach Menedżerów to w szczególności: zarządzanie danym zespołem Inżynierów B+R jak również rozwój i utrzymanie komponentów oprogramowania, aplikacji, technologii A;
  • Przykładowe obowiązki: integracja zmian bazowych komponentów i wsparcie w przenoszeniu tychże na specyficzne platformy sprzętowe; tworzenie kodu zgodnie z najlepszymi praktykami rozwoju oprogramowania prowadzące do powstania łatwych w utrzymaniu, niezawodnych, dobrze udokumentowanych komponentów oprogramowania; zarządzanie projektami z zakresu rozwoju i testowania oprogramowania.



Inżynierowie B+R są grupą Pracowników B+R zatrudnianych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej Centrum B+R. Są oni dedykowani w 100% projektom badawczo-rozwojowym i zasadniczo całkowity czas swojej pracy faktycznie przeznaczają na realizację projektów badawczo-rozwojowych. Inżynierowie B+R wykonują pracę w ramach zespołów projektowych i nie zdarzają się sytuacje, aby byli delegowani do pracy w innym charakterze niż prace badawczo-rozwojowe. Naturalnie mogą zdarzyć się sytuacje, w których Inżynierowie B+R będą nieobecni w pracy z powodu np. choroby czy urlopu, a na Spółce będzie nadal ciążył obowiązek wypłaty należnego wynagrodzenia za czas choroby lub urlopu.

Nieco odmienna sytuacja ma miejsce natomiast w przypadku Kadry Menedżerskiej B+R (Dyrektora oraz Menedżerów Centrum B+R). Kadra Menedżerska B+R jest zatrudniana w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej Centrum B+R, niemniej jednak pracownicy zatrudnieni na tych stanowiskach poza zaangażowaniem w prace badawczo-rozwojowe, wykonują również pewne obowiązki z zakresu niestanowiącego prac badawczo-rozwojowych i nie przeznaczają 100% swojego czasu pracy na wykonywanie prac badawczo-rozwojowych np. uczestniczą w procesach rekrutacyjnych, wykonują zadania organizacyjno-administracyjne (dalej: „Pozostałe Zadania”).

Spółka prowadzi ewidencję, która zawiera informacje o zaangażowaniu czasowym poszczególnych Pracowników B+R w pracy nad określonymi, poszczególnymi projektami badawczo-rozwojowymi, realizowanymi w danym okresie przez Centrum B+R oraz odpowiednio nad Pozostałymi Zadaniami (dalej: „Ewidencja”). Ewidencja jest prowadzona w miesięcznych okresach rozliczeniowych, a zaangażowanie czasowe Pracowników B+R w danym miesiącu na poszczególne projekty badawczo-rozwojowe, realizowane przez Centrum B+R w danym miesiącu, wyrażone jest w wartościach procentowych (%).

Mając na uwadze skalę realizowanych projektów oraz dedykowanie Inżynierów B+R w całości do prac badawczo-rozwojowych, Inżynierowie B+R zaangażowani są w 100% w projekty badawczo-rozwojowe w skali miesiąca, przy czym może to być jeden projekt lub kilka projektów badawczo-rozwojowych, które są realizowane przez Centrum B+R w danym miesiącu, tak że całkowite zaangażowanie czasowe danego Inżyniera B+R w projekt lub projekty badawczo-rozwojowe realizowane w danym miesiącu - według Ewidencji - równa się 100% (np. projekt A - 20%, projekt B - 80%), gdzie 100% to zaangażowanie czasowe danego Pracownika B+R w skali całego miesiąca.

Pracownicy Kadry Menedżerskiej B+R natomiast najczęściej są zaangażowani w pewnej (zwykle znacznej) części w działalność badawczo-rozwojową (mogą uczestniczyć w jednym lub w kilku projektach), w pozostałym zakresie zaś wykonują Pozostałe Zadania i na podstawie tego, ile czasu spędzili nad danym projektem lub na Pozostałych Zadaniach, określają w Ewidencji swoje zaangażowanie czasowe w wartościach procentowych, na przykład: Projekt A - 20%, Projekt B - 40%, Projekt C - 10%, Pozostałe Zadania - 30%, gdzie 100% to zaangażowanie czasowe danego Pracownika B+R w skali całego miesiąca.

Po zsumowaniu wartości procentowych wykazanych w Ewidencji odzwierciedlających zaangażowanie czasowe w prace badawczo-rozwojowe poszczególnych Pracowników B+R Spółka będzie w stanie określić wskaźnik, z którego będzie wynikało, w jakiej części czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy danego Pracownika B+R (dalej: „Wskaźnik B+R”). W powyższym przykładzie Wskaźnik B+R dla danego pracownika Kadry Menedżerskiej wynosi 70% (Projekt A - 20% plus Projekt B - 40% plus Projekt C - 10%). Innymi słowy, zaangażowanie czasowe na Pozostałe Zadania (w ww. przykładzie wartość 30%) będzie pomijane przy obliczaniu Wskaźnika B+R.

W przypadku, gdy Pracownik B+R jest nieobecny w pracy np. z uwagi na chorobę lub urlop, Wskaźnik B+R nie jest pomniejszany o czas takiej absencji (np. choroby lub urlopu).

W przypadku Inżynierów B+R Wskaźnik B+R zasadniczo wynosi 100%. Niemniej jednak nie można wykluczyć, że np. w przyszłości jakiś Inżynier B+R poświęci część swojego czasu pracy na inne zadania, niestanowiące prac badawczo-rozwojowych i w takiej sytuacji Wskaźnik B+R ujęty w Ewidencji będzie odpowiednio mniejszy od 100%.

Ewidencja nie jest typową ewidencją godzinową i nie zawiera informacji o poszczególnych czynnościach wykonanych w danej jednostce czasowej (np. godzinie) przez konkretnego Pracownika B+R.

Pracownicy B+R otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie zasadnicze, na które składa się: honorarium autorskie (z tytułu przeniesienia na pracodawcę autorskich praw majątkowych i praw majątkowych twórcy do pozostałej własności intelektualnej) oraz pozostałe wynagrodzenie zasadnicze za wykonywanie pozostałych obowiązków pracowniczych. Oprócz ww. wynagrodzenia zasadniczego Pracownicy B+R otrzymują lub mogą otrzymywać również - zgodnie z Regulaminem Wynagradzania - premie, dodatki (np. za pracę w godzinach nadliczbowych, za pracę w godzinach nocnych), wynagrodzenie za czas choroby, wynagrodzenie za urlop, oraz inne świadczenia, które pracodawca jest zobowiązany zapewnić zgodnie z przepisami Kodeksu pracy lub umów o pracę jak również inne dodatkowe świadczenia, które zostały przyznane lub mogą zostać przyznane przez Spółkę pracownikom (np. częściowo nieodpłatne świadczenie z tytułu grupowego ubezpieczenia na życie czy z tytułu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego dla pracowników). Wszystkie powyższe wynagrodzenia oraz dodatkowe świadczenia Pracowników B+R Spółka jako płatnik zalicza do przychodów ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatki dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. 2016 r., poz. 2032, z późn. zm., dalej: „Ustawa o PIT”).


IV. Dodatkowe informacje.

Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w ustawie z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t.j. Dz.U. 2017 r., poz. 1010).

Spółka prowadzi ewidencję rachunkową stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 w związku z art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT, z której na podstawie listy imion i nazwisk Pracowników B+R, jest w stanie wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej, tj. koszty kwalifikowane, stanowiące koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 18d ust 2 pkt 1 w związku z ust. 1 Ustawy o CIT - koszty należności z tytułu przychodów ze stosunku pracy oraz składki z tytułu tych należności na ubezpieczenie społeczne, w części finansowanej przez płatnika (dalej łącznie zwane: „Kosztami pracy”).

Rok finansowy oraz podatkowy Spółki nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i obejmuje okres 12-miesięcy od 1 października do 30 września.

Ostatnią transzę Dotacji na dofinansowanie projektu (…) w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 Spółka otrzymała w 2016 r. Koszty kwalifikowane w rozumieniu przepisu art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT (Koszty pracy), które Spółka zamierza odliczyć od podstawy opodatkowania z tytułu ulgi na działalność badawczo-rozwojową nie zostały zwrócone i nie zostaną zwrócone Spółce w formie ww. Dotacji, ani w jakiejkolwiek innej formie.


V. Sposób ustalania kosztów kwalifikowanych.

W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2016 r. nowych regulacji w zakresie ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d Ustawy o CIT (dalej: „Ulga B+R”), Spółka zamierza skorzystać z Ulgi B+R w związku z prowadzoną przez siebie działalnością badawczo-rozwojową w odniesieniu do ponoszonych Kosztów pracy Pracowników B+R.

Na potrzeby zastosowania Ulgi B+R z tytułu kosztów, o których mowa w przepisie art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT, Spółka zamierza obliczać wysokość kosztów kwalifikowanych w następujący sposób: koszty kwalifikowane równałyby się sumie poniesionych przez Spółkę w poszczególnych miesiącach danego roku podatkowego Kosztów Pracy poszczególnych Pracowników B+R przemnożonych przez Wskaźnik B+R dla danego Pracownika B+R w danym miesiącu (dalej: „Sposób ustalania wysokości kosztów kwalifikowanych”).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy poniesione Koszty Pracy Pracowników B+R (Inżynierów B+R oraz Kadry Menedżerskiej B+R) Spółka może uznać za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT na potrzeby Ulgi B+R, w wysokości obliczonej według Sposobu ustalania wysokości kosztów kwalifikowanych, tj. z zastosowaniem Wskaźnika B+R wynikającego z Ewidencji prowadzonej przez Spółkę?
  2. Czy przedstawiony Sposób ustalania wysokości kosztów kwalifikowanych, tj. na podstawie Wskaźnika B+R wynikającego z Ewidencji prowadzonej przez Spółkę, można stosować w odniesieniu do wszystkich składników Kosztów Pracy Pracowników B+R, stanowiących przychody ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, takich jak w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za czas choroby, wynagrodzenie za urlop, dodatki do wynagrodzenia, dodatkowe świadczenia oraz do składek od ww. przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Spółka może uznać Koszty Pracy Pracowników B+R za koszty kwalifikowane, o których mowa w przepisie art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT, na potrzeby Ulgi B+R w wysokości obliczonej na podstawie przedstawionego w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym Sposobu ustalania wysokości kosztów kwalifikowanych, tj. z zastosowaniem Wskaźnika B+R wynikającego z Ewidencji prowadzonej przez Spółkę.

Ad. 2.

Spółka może zastosować przedstawiony w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Sposób ustalania wysokości kosztów kwalifikowanych, tj. na podstawie Wskaźnika B+R wynikającego z Ewidencji prowadzonej przez Spółkę, w odniesieniu do wszystkich składników Kosztów Pracy Pracowników B+R, stanowiących przychody ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, takich jak m.in. wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za czas choroby, wynagrodzenie za urlop, dodatki do wynagrodzenia, dodatkowe świadczenia oraz do składek od ww. przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Ad. 1. Koszty Pracy Pracowników B+R jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Przepis art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT stanowi, że za koszty kwalifikowane uznaje się należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej. Przy czym należy zastrzec, że koszty kwalifikowane można odliczyć od podstawy opodatkowania przy uwzględnieniu limitu procentowego, o którym mowa w przepisie art. 18d ust. 7 Ustawy o CIT - kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć określonych w tym przepisie limitów procentowych.

Z treści przytoczonego przepisu wynika, że do kosztów kwalifikowanych, o których mowa 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT, można zaliczyć koszty spełniające łącznie następujące przesłanki:

  1. koszty te muszą stanowić koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika,
  2. tytuł należności - ze stosunku pracy i zrównanych (z art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT) oraz składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu tych należności w części finansowanej przez płatnika składek,
  3. dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej.

Odkodowanie przesłanek wymienionych w podpunktach a i b powyżej raczej nie budzi większych wątpliwości, inaczej jest zaś z przesłanką z podpunktu c, tj. ww. należności dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej. W celu zrozumienia przytoczonego fragmentu przepisu art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT, można odwołać się w szczególności do interpretacji indywidulanych wydanych w podobnych sprawach przez Ministra Finansów, a obecnie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. W tym zakresie, można powołać przykładowo interpretację indywidualną z 2 sierpnia 2017 r., znak 0111-KDIB1-3.4010.206.2017.1.APO, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził: (...) za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, należy uznać należności ponoszone przez Spółkę wobec jej pracowników zatrudnionych w Dziale Badań i Rozwoju na podstawie umów o pracę i realizujących działalność badawczo-rozwojową. (...) wydatki związane z zatrudnieniem tych pracowników należy odpowiednio wyłączyć z kosztów kwalifikowanych w części, w jakiej nie dotyczą działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Podobnie stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 marca 2017 r. znak 3063-ILPB2.4510.235.2016.2.ŁM: (...) W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, aby koszty wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne pracownika mogły stanowić podstawę do odliczenia na podstawie ulgi na działalność badawczo-rozwojową, pracownik ten musi nie tylko zostać zatrudniony w celu realizacji takiej działalności, ale powinien również brać w niej czynny udział. W zakresie innych wykonywanych przez pracownika czynności, wskazane wydatki, choć będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to nie będą kosztami poniesionymi na działalność badawczo-rozwojową.

Jak wynika z powyższego, do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć należności z tytułów wymienionych wyżej w tej części, w której dotyczą one pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej. Ponadto, istotne jest, aby pracownicy zatrudnieni w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej faktycznie wykonywali obowiązki w tym zakresie.

W przedstawionym opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Spółka wskazała, że prowadzi działalność badawczo-rozwojową jako Centrum B+R dla Grupy. W celu prowadzenia tej działalności badawczo-rozwojowej, Spółka zatrudnia na podstawie umów o pracę Pracowników B+R i w związku z tym ponosi Koszty Pracy. Spółka prowadzi Ewidencję, z której na podstawie Wskaźnika B+R jest w stanie określić zaangażowanie czasowe Pracowników B+R w prace badawczo-rozwojowe w skali miesiąca (wyrażone procentowo), to znaczy, ile czasu na tle ogólnego czasu pracy w skali miesiąca dany Pracownik B+R spędził faktycznie na wykonywaniu prac badawczo-rozwojowych.

Przyjęty przez Spółkę Sposób ustalania wysokości kosztów w oparciu o Wskaźnik B+R, wynikający z Ewidencji, pozwala na określenie za jego pomocą, jakie było zaangażowanie czasowe (wyrażone procentowo) w prace badawczo-rozwojowe przez danego Pracownika B+R w stosunku do łącznego czasu pracy w okresach rozliczeniowych (miesięcznych). W ocenie Spółki, ww. Sposób ustalania wysokości kosztów pozwala na wyeliminowanie z kosztów kwalifikowanych części Kosztów Pracy, które nie dotyczą faktycznego zaangażowania czasowego Pracowników B+R w prace badawczo-rozwojowe, a które Pracownicy B+R poświęcają na tzw. Pozostałe Zadania.

Przykładowo: jeśli dany Pracownik B+R był zaangażowany w całości w wykonywanie prac (projektów) badawczo-rozwojowych w danym miesiącu i Wskaźnik B+R wyniósł dla niego 100%, wówczas Spółka ma prawo do uznania za koszt kwalifikowany podlegający odliczeniu od podstawy opodatkowania całkowite Koszty Pracy takiego Pracownika B+R poniesione przez Spółkę w danym miesiącu (oczywiście z zastrzeżeniem limitu kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu od podstawy opodatkowania wynikającego z art. 18d ust. 7 Ustawy o CIT). Fakt, że dany Pracownik B+R przebywał przez część danego miesiąca na urlopie lub zwolnieniu chorobowym nie powinno mieć wpływu na powyższy Sposób ustalania wysokości kosztów kwalifikowanych. Należy podkreślić, że udzielenie pracownikom urlopu, a także umożliwienie pracownikom wykorzystania zwolnienia chorobowego jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym z przepisów prawa pracy. Ww. uprawnienia są wynikiem pozostawania w stosunku pracy, czyli również realizacji działalności badawczo-rozwojowej i nie byłoby zasadne wyłączanie czasu urlopu lub zwolnienia chorobowego Pracownika B+R ze Wskaźnika B+R.

Natomiast, w przypadku Pracownika B+R, który nie poświęca całkowitego czasu pracy na projekty badawczo-rozwojowe, a jest zaangażowany również w wykonywanie Pozostałych Zadań, przy obliczaniu wysokości kosztów kwalifikowanych Spółka nie będzie wliczała tej części Kosztów Pracy, która odpowiada zaangażowaniu czasowemu w wykonywanie Pozostałych Zadań, zaś uwzględni wyłącznie zaangażowanie czasowe spędzone na wykonywaniu projektów B+R. Na przykład: zaangażowanie czasowe pracownika w projekty B+R wygląda następująco: Projekt A - 20% plus Projekt B - 40% plus Projekt C - 10%, a Pozostałe Zadania - 30% - w takiej sytuacji za koszt kwalifikowany można uznać 70% Kosztów Pracy takiego Pracownika B+R (oczywiście przy odliczaniu od podstawy opodatkowania należy mieć dodatkowo na uwadze limit procentowy, o którym mowa w powoływanym przepisie art. 18d ust. 7 Ustawy o CIT).

W związku z tym, Spółka uważa, że może uznać Koszty Pracy Pracowników B+R za koszty kwalifikowane, o których mowa w przepisie art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT, na potrzeby Ulgi B+R w wysokości obliczonej na podstawie przedstawionego Sposobu ustalania wysokości kosztów kwalifikowanych, tj. z zastosowaniem Wskaźnika B+R wynikającego z Ewidencji prowadzonej przez Spółkę.

Ad. 2. Składniki wynagrodzenia Kosztów Pracy B+R.

Jak wskazano wyżej, norma wywiedziona z przepisu art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT, zawiera w swojej dyspozycji odesłanie do przepisu art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, który stanowi, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zakres zastosowania przepisu art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, nie został ograniczony wyłącznie do wynagrodzenia zasadniczego, ale odnosi się do wszelkich kategorii przychodów ze stosunku pracy wymienionych w tym przepisie. Zatem, zdaniem Spółki, Sposób ustalania wysokości kosztów kwalifikowanych, przedstawiony w niniejszym Wniosku w oparciu o Wskaźnik B+R, wynikający z Ewidencji, można stosować w odniesieniu do wszystkich składników Kosztów Pracy Pracowników B+R, nie tylko do wynagrodzenia zasadniczego, ale również np. do wynagrodzenia urlopowego, premii, dodatków (np. za pracę w godzinach nadliczbowych), wynagrodzenia za czas choroby lub urlopu, czy wartości świadczeń nieodpłatnych lub świadczeń częściowo odpłatnych uzyskanych przez Pracownika B+R od Spółki (pracodawcy).

Przykładowo: jeśli Wskaźnik B+R Pracownika B+R w danym miesiącu wyniósł 100%, to Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w wyżej powołanym przepisie art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT całkowite Koszty Pracy tego Pracownika B+R (100% poniesionych Kosztów Pracy), tj. nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również pozostałe składniki zaliczane do przychodów ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT (w tym np. wynagrodzenie za czas choroby oraz za urlop) oraz składki od ww. przychodów, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek. Analogicznie, jeśli Wskaźnik B+R Pracownika B+R (np. Menedżera B+R) wyniesie np. 70%, to wówczas do kosztów kwalifikowanych Spółka może zaliczyć odpowiednią część Kosztów Pracy ww. Pracownika B+R poniesionych przez Spółkę w danym miesiącu, tj. odpowiednio 70% ww. składników przychodów ze stosunku pracy oraz składek na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez płatnika składek (oczywiście przy odliczaniu kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania należy mieć dodatkowo na uwadze limit procentowy, o którym mowa w powoływanym przepisie art. 18d ust. 7 Ustawy o CIT).

Stanowisko Spółki w zakresie pytań nr 1 i 2 znajduje uzasadnienie w wydanych interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przykładowo:

  • interpretacja indywidualna z 25 kwietnia 2017 r., znak: 0114-KDIP2-1.4010.26.2017.1.MR,
  • interpretacja indywidualna z 10 maja 2017 r., znak: 0114-KDIP2-1 4010.68.2017.1.MR.

Przykładowo w ww. interpretacji indywidualnej z 25 kwietnia 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził: Podnieść ponadto należy, że w przypadku wynagrodzeń pracowników, którzy zostali zatrudnieni w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej i częściowo uczestniczą w pracach badawczo-rozwojowych, nie ma podstaw prawnych, by zupełnie wyłączać prawo do ujęcia w uldze kosztów wynagrodzeń tych pracowników za czas, w którym faktycznie uczestniczą w pracach badawczo-rozwojowych. Koszty wynagrodzeń tych pracowników, a tym samym dodatkowe świadczenia składające się na przychód pracowników będą nadal mogły być uznane za koszty kwalifikowane dla celów ulgi badawczo-rozwojowej proporcjonalnie do czasu, w którym wskazani pracownicy spędzili czas na realizację działalności badawczo-rozwojowej. Wskazać należy, że przepis art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT precyzyjnie wskazuje, że kosztem kwalifikowanym są należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo- rozwojowej. Tym samym przytoczony powyżej art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ściśle koresponduje z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem ww. przepisy wskazują, że kosztem kwalifikowanym są wynagrodzenia za czas choroby pracownika lub pozostawania przez niego na urlopie wypoczynkowym. Należy wskazać, że udzielanie pracownikom urlopu, a także umożliwienie pracownikom wykorzystania zwolnienia chorobowego, jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym z przepisów kodeksu pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141). Możliwość skorzystania z tych uprawnień jest nadal wynikiem pozostawania określonego pracownika w stosunku pracy, który został zatrudniony w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888, z późn. zm.; dalej: „updop”), od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”.

Za koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, uznaje się m.in. należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „updof”), oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej.

Z brzmienia art. 12 ust. 1 updof, wynika, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przywołany powyżej art. 12 ust. 1 updof, odnosi się do tzw. „wynagrodzeń pracowniczych”, tj. świadczeń wypłacanych (wydawanych) osobom fizycznym z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy. Zatem, odliczeniu na podstawie art. 18d updop, nie podlegają wynagrodzenia wypłacane osobom zatrudnionym w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej na postawie innych tytułów, niż wymienione powyżej, np. wynagrodzenia wypłacane zleceniobiorcom, lub osobom, z którymi zawarto umowę o dzieło.

Należy mieć na uwadze, że przepisy ustaw podatkowych nie regulują wprost obowiązku wskazywania w umowie o pracę celu zatrudnienia, czy też obowiązku ewidencjonowania czasu pracy pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej dla potrzeb rozliczenia ulgi B+R.

Z art. 9 ust. 1b updop, wynika, jednakże ogólny obowiązek wyodrębniania przez podatników, zamierzających skorzystać z ulgi B+R, w prowadzonych przez nich księgach podatkowych, kosztów działalności badawczo-rozwojowej.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca przedstawił m.in., że w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej Centrum B+R, opisanej w pkt II, Spółka zatrudnia pracowników, którzy są zaangażowani w wykonywanie prac badawczo-rozwojowych (dalej: „Pracownicy B+R”). Spółka zatrudnia również personel pomocniczy (m.in. pracowników działu HR, pracowników działu Support, pracowników działu IT), którzy nie są zatrudniani w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej i w związku z tym nie są objęci zakresem niniejszego wniosku.

Pracownicy B+R są zatrudniani przez Spółkę na podstawie umów o pracę. Zakres obowiązków Pracowników B+R jest określony w szczególności w opisach stanowisk (ang. Job Description) stanowiących załączniki do umów o pracę.

Pracowników B+R można podzielić na dwie główne grupy:

  1. Inżynierów B+R oraz
  2. Kadrę Menedżerską B+R (w tym Dyrektorów).

Inżynierowie B+R są grupą Pracowników B+R zatrudnianych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej Centrum B+R. Są oni dedykowani w 100% projektom badawczo-rozwojowym i zasadniczo całkowity czas swojej pracy faktycznie przeznaczają na realizację projektów badawczo-rozwojowych. Inżynierowie B+R wykonują pracę w ramach zespołów projektowych i nie zdarzają się sytuacje, aby byli delegowani do pracy w innym charakterze niż prace badawczo-rozwojowe. Naturalnie mogą zdarzyć się sytuacje, w których Inżynierowie B+R będą nieobecni w pracy z powodu np. choroby czy urlopu, a na Spółce będzie nadal ciążył obowiązek wypłaty należnego wynagrodzenia za czas choroby lub urlopu.

Nieco odmienna sytuacja ma miejsce natomiast w przypadku Kadry Menedżerskiej B+R (Dyrektora oraz Menedżerów Centrum B+R). Kadra Menedżerska B+R jest zatrudniana w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej Centrum B+R, niemniej jednak pracownicy zatrudnieni na tych stanowiskach poza zaangażowaniem w prace badawczo-rozwojowe, wykonują również pewne obowiązki z zakresu niestanowiącego prac badawczo-rozwojowych i nie przeznaczają 100% swojego czasu pracy na wykonywanie prac badawczo-rozwojowych np. uczestniczą w procesach rekrutacyjnych, wykonują zadania organizacyjno-administracyjne (dalej: „Pozostałe Zadania”).

Spółka prowadzi ewidencję, która zawiera informacje o zaangażowaniu czasowym poszczególnych Pracowników B+R w pracy nad określonymi, poszczególnymi projektami badawczo-rozwojowymi, realizowanymi w danym okresie przez Centrum B+R oraz odpowiednio nad Pozostałymi Zadaniami (dalej: „Ewidencja”). Ewidencja jest prowadzona w miesięcznych okresach rozliczeniowych, a zaangażowanie czasowe Pracowników B+R w danym miesiącu na poszczególne projekty badawczo-rozwojowe, realizowane przez Centrum B+R w danym miesiącu, wyrażone jest w wartościach procentowych (%).

W tym miejscu należy zauważyć, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracowników, którzy realizują wskazany cel (tj. działalność badawczo-rozwojową). Należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy to wynagrodzenie (w całości lub w części) stanowi koszt kwalifikowany.

W przypadku więc, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadne jest wyodrębnienie tej części wynagrodzenia, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Dodatkowo należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego wyodrębnienia (podziału) części wynagrodzenia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego zalecane jest, aby dla celów dowodowych, prowadzona była ewidencja czasu pracy pracowników zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową podatnika, co też Spółka czyni.

Biorąc pod uwagę powyższe wskazać należy, że Spółka może uznać Koszty Pracy Pracowników B+R za koszty kwalifikowane, o których mowa w przepisie art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, na potrzeby Ulgi B+R w wysokości obliczonej na podstawie przedstawionego w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym Sposobu ustalania wysokości kosztów kwalifikowanych, tj. uwzględniając Wskaźnik B+R wynikający z Ewidencji prowadzonej przez Spółkę, który to Wskaźnik znajdzie zastosowanie także w odniesieniu do wszystkich składników Kosztów Pracy Pracowników B+R, stanowiących przychody ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 updopf, o których mowa we wniosku.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj