Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-770/11-2/AM
z 23 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-770/11-2/AM
Data
2011.11.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
licencja
nowe technologie
odliczenie od dochodu
oprogramowanie
prawo do odliczenia
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa
warunki odliczenia


Istota interpretacji
Czy Bank będzie miał prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania CIT wydatków na nabycie licencji na System Monitoringu i Windykacji oraz kosztów jego wdrożenia, stanowiących wartość początkową Systemu, a także wydatków na rozszerzenie funkcjonalności Systemu mające na celu lepsze dostosowanie go do potrzeb Banku - w wysokości 50% wartości poniesionych wydatków - jako wydatków na nabycie nowych technologii w rozumieniu art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej zwaną ustawą o CIT), pod warunkiem uzyskania od niezależnej od Banku jednostki naukowo - badawczej pozytywnej opinii, iż nabyta przez Bank technologia stanowi wartość niematerialną i prawną, która umożliwia Bankowi wytwarzanie nowych bądź udoskonalanie istniejących produktów lub usług bankowych oraz jest stosowana na świecie w okresie krótszym niż 5 lat?Czy w przedstawionym stanie faktycznym wobec braku wystarczającego dochodu w roku 2010 Bank będzie miał prawo do skorzystania z odliczenia od podstawy opodatkowania poniesionych wydatków na nabycie nowej technologii w latach następnych, tj. w roku 2011 a w przypadku wystąpienia niewystarczającego dochodu również w roku 2012 i 2013?



Wniosek ORD-IN 659 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26.08. 2011 r. (data wpływu 29.08.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • możliwości zastosowania odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na nabycie nowych technologii - jest prawidłowe,
  • możliwości zastosowania odliczenia w zeznaniach za kolejno następujące po sobie 3 lata podatkowe w przypadku osiągnięcia straty bądź niższego dochodu od kwoty przysługującego odliczenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.09.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na nabycie nowych technologii, możliwości zastosowania odliczenia w zeznaniach za kolejno następujące po sobie 3 lata podatkowe w przypadku osiągnięcia straty bądź niższego dochodu od kwoty przysługującego odliczenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Bank) zakupił w roku 2006 zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednym ze składników majątkowych tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa była licencja na Centralny System Bankowy Profile, w skład którego wchodził system transakcyjny do obsługi operacyjnej Profile/IBS (Integrated Banking System) oraz Księga Główna wraz z wielowalutowym, wielozakładowym systemem analizy kosztów Profile/FMS (Financial Management System), zwane dalej Systemem Profile. Nabyty system informatyczny umożliwiał obsługę jednocześnie do 200.000 aktywnych rachunków bankowych. Zastosowana architektura sprzętowa pozwalała z kolei na usprawnienie operacji transakcyjnych do 10 milionów operacji na sekundę.

Przy zakupie przez Bank zorganizowanej części przedsiębiorstwa wystąpiła dodatnia wartość firmy, a wartość zakupionej - w ramach tej transakcji - licencji na System Profile została wyceniona przez niezależnego od Banku rzeczoznawcę majątkowego. Następnie w tym samym roku (2008 rok) Bank zawarł z Wykonawcą Umowę o świadczenie usług i umowę licencyjną na wykonanie Adaptacji Bazowej Aplikacji Bankowej (tj. Systemu Profile) w celu lepszego dostosowania jej do potrzeb Banku oraz na wykonanie Oprogramowania Dedykowanego. Prace adaptacyjne zostały wykonane w roku 2008. W tym samym też roku na powstałe oprogramowania Wykonawca udzielił Bankowi licencji oraz przeniósł autorskie prawa majątkowe. Wydatki na nabycie tych prac oraz na nabycie licencji i praw autorskich zostały poniesione przez Bank również w roku 2008. W tym samym roku miało także miejsce przekazanie Systemu do użytkowania i przyjęcie do ewidencji jako wartości niematerialne i prawne.

W roku 2009 Bank zawarł z Dostawcą Systemu Profile dwie umowy o rozszerzenie licencji. Pierwsza zakładała rozszerzenie licencji o 300.000 aktywnych rachunków bankowych i dzięki jej zawarciu Centralny System Bankowy Profile mógł obsługiwać jednocześnie do 500.000 aktywnych rachunków. Wydatki z tytułu rozszerzenia licencji zostały poniesione zgodnie z pierwszą umową o rozszerzenie licencji w sześciu ratach, z których pięć przypadało na rok 2009 a jedna na rok 2010. Druga z umów zakładała rozszerzenie licencji o kolejne 1.500.000 aktywnych rachunków i dzięki jej zawarciu System Profile mógł obsługiwać jednocześnie do 2.000.000 aktywnych rachunków. Wydatki z tytułu rozszerzenia licencji zostały poniesione zgodnie z drugą umową o rozszerzenie licencji w pięciu ratach, z których dwie przypadały na rok 2009 a trzy na rok 2010.

W latach 2008 i 2009 Bank wykazał straty podatkowe. Natomiast w roku 2010 Bank wykazał dochód, od którego dokonał odliczenia części strat z lat ubiegłych. Podstawa opodatkowania po odliczeniu w/w strat od uzyskanego w 2010 roku dochodu wyniosła 0. W 2011 roku Bank uzyskał od Politechniki Krakowskiej, będącą niezależną od Banku Jednostką Naukową w rozumieniu Ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, opinię o innowacyjności zakupionej przez Bank technologii. Opinia ta potwierdza, że zakupiona przez Bank technologia stanowi wartość niematerialną i prawną, która umożliwia Bankowi wytwarzanie nowych bądź udoskonalanie istniejących produktów lub usług bankowych oraz jest stosowana na świecie w okresie krótszym niż 5 lat.

Bank dotychczas nie prowadził działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, nie udzielił w jakiejkolwiek formie prawa do nowej technologii innym podmiotom, nie znajduje się w stanie upadłości lub likwidacji ani też nie otrzymał zwrotu poniesionych wydatków na zakup Systemu Profile w jakiejkolwiek formie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Bank ma prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wydatków na nabycie licencji na System Profile oraz Adaptację Bazową Aplikacji Bankowej a także majątkowych praw autorskich na Oprogramowanie Dedykowane, a także wydatków na rozszerzenie licencji o dodatkową liczbę aktywnych rachunków bankowych, którą zakupiony system może jednocześnie obsługiwać – w wysokości 50% wartości poniesionych wydatków - jako wydatków na nabycie nowych technologii w rozumieniu art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej zwaną ustawą o CIT)...
  2. Czy w przedstawionym stanie faktycznym wobec wykazania strat podatkowych w latach 2008 i 2009 a także braku wystarczającego dochodu w roku 2010 Bank ma prawo do skorzystania z odliczenia od podstawy opodatkowania poniesionych wydatków na nabycie nowej technologii w roku 2011, a w przypadku wystąpienia niewystarczającego dochodu również w roku 2012 w zakresie rozszerzenia licencji o dodatkową liczbę aktywnych rachunków bankowych...

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych wydatków na nabycie licencji na System Profile, Adaptację Bazową Aplikacji Bankowej oraz na nabycie autorskich praw majątkowych do Oprogramowania Dedykowanego, a także na wdrożenie i adaptację Systemu Profile a także wydatków na rozszerzenie licencji do 2.000.000 aktywnych rachunków, w wysokości 50% poniesionych wydatków. Wobec wystąpienia straty podatkowej lub niewystarczającego dochodu w roku, w którym przysługuje Bankowi prawo do skorzystania z odliczenia, Bank może skorzystać z tego prawa w trzech kolejno następujących po sobie latach podatkowych licząc od końca roku, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) „Od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii.” Z kolei zgodnie z art. 18b ust. 2 w/w ustawy „Za nowe technologie, w rozumieniu ust. 1, uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.” Definicję tą uzupełnia art. 18b ust. 2a ustawy o CIT: „Przez nabycie nowych technologii rozumie się nabycie praw do wiedzy technologicznej, o której mowa w ust. 2, w drodze umowy o ich przeniesienie, oraz o korzystanie z tych praw”. Art. 18b ust. 3 analizowanej ustawy wprowadza natomiast ograniczenie dotyczące stosowania ulgi przez podatników prowadzących działalność w obrębie specjalnych stref ekonomicznych, tj.: „prawo do odliczeń nie przysługuje podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia”.

W odniesieniu do przytoczonych wyżej regulacji Bank stwierdza, iż istnieje 6 zasadniczych przesłanek warunkujących możliwość objęcia poniesionych przez podatnika wydatków ulgą na nabycie nowych technologii.

Przesłanki te są następujące:

  1. podatnik ponosi wydatki na nabycie nowej technologii,
  2. podatnik nabywa wiedzę technologiczną w drodze umowy o przeniesienie oraz o korzystanie z tych praw,
  3. wiedza technologiczna ma postać wartości niematerialnych i prawnych,
  4. nabyta wiedza technologiczna umożliwia wytwarzanie nowych bądź udoskonalonych wyrobów lub usług,
  5. wiedza ta nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza uzyskana przez podatnika opinia niezależnej od niego jednostki naukowej,
  6. podatnik nie prowadził w bieżącym roku podatkowym lub w roku poprzedzającym działalności w specjalnej strefie ekonomicznej.

Analizując prawo Banku do skorzystania z ulgi na nowe technologie, o której mowa we wskazanym powyżej art. 18b ustawy o CIT, należy zatem rozstrzygnąć, czy w przypadku poniesionych przez Bank wydatków na zakup Systemu Profile oraz wykonania jego adaptacji zostały spełnione wszystkie powyższe przesłanki.

Ad. 1)

Jak wskazano w stanie faktycznym, Bank poniósł rzeczywiste wydatki na nabycie nowej technologii, tj. nabył licencje, autorskie prawa majątkowe a także poniósł koszty wdrożenia i adaptacji Systemu Profile, jak również poniósł koszty rozszerzenia licencji o dodatkową liczbę obsługiwanych jednocześnie aktywnych rachunków. Tak więc Bank uznaje, że pierwszy warunek wskazany w ustawie o CIT został spełniony.

Ad. 2)

Jak wskazano w stanie faktycznym, Bank nabył licencję na System Profile i na Adaptację Bazową Aplikacji Bankowej oraz majątkowe prawa autorskie do Oprogramowania Dedykowanego wykonane przez Wykonawcę, a zatem zawarte zostały umowy dotyczące przeniesienia oraz korzystania z praw. W efekcie należy uznać, że druga z przesłanek została spełniona.

Ad. 3)

Jak wynika z art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o CIT, nabyte autorskie prawa majątkowe oraz licencje, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rąk, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowią wartości niematerialne i prawne.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 ustawy o CIT „Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z uwzględnieniem ust. 2-14 uważa się 1) w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.” Natomiast według ust. 10 ww. przepisu ustawy o CIT „w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi 1) suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy ustalonej zgodnie z ust. 2.”

W związku z powyższym wartość początkową zakupionej licencji jako składnika zorganizowanej części przedsiębiorstwa Bank powinien określić według jej wartości rynkowej w związku z faktem, iż przy zakupie zorganizowanej części przedsiębiorstwa wystąpiła dodatnia wartość firmy

Z kolei według art. 16g ust. 3 ustawy o CIT „Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji, uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych odsetek, prowizji.”

Zgodnie z przytoczonym przepisem wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej powinny powiększyć także koszty wdrożenia i adaptacji rozumiane w tym przypadku jako koszty dostosowania Systemu Profile do potrzeb Banku w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Zdaniem Banku prawo do skorzystania z ulgi podatkowej przysługuje również w stosunku do rozszerzenia licencji Systemu o dodatkową liczbę obsługiwanych aktywnych rachunków, które zostały zakupione po oddaniu Systemu Profile do użytkowania, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy o CIT stanowią one odrębne wartości niematerialne i prawne (ustawa o CIT w art. 16g ust. 13 przewiduje jedynie możliwość podwyższenia wartości początkowej środków trwałych w wyniku ich ulepszenia, w związku z powyższym rozszerzenie licencji wobec braku możliwości podwyższenia wartości początkowej Systemu będzie stanowić odrębną wartość niematerialną i prawną).

Tym samym nabyta przez Bank licencja na System Profile wraz z licencją na Adaptację Bazową Systemu i nabyte prawa autorskie do Oprogramowania Dedykowanego, a także rozszerzenia licencji Systemu o dodatkową liczbę aktywnych rachunków stanowią wartości niematerialne i prawne w rozumieniu ustawy o CIT w związku z powyższym spełniona jest trzecia z wymienionych powyżej przesłanek.

Ad 4)

W odniesieniu do kolejnej przesłanki Bank podkreśla, iż zgodnie z opisanym stanem faktycznym zastosowanie Systemu Profile dzięki jego wydajności umożliwiło sprawne i efektywne świadczenie usług bankowych, co zostało potwierdzone opinią niezależnej od Banku jednostki naukowej w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki. W związku z powyższym Bank uznaje, iż spełniona została czwarta z wymienionych powyżej przesłanek.

Ad 5)

Jak wskazano w stanie faktycznym uzyskana opinia niezależnej jednostki naukowej potwierdza, że technologia wprowadzona w wyniku wdrożenia przedmiotowego Systemu Profile stanowi nową wersję produktu, który technologicznie jest produktem innowacyjnym dostępnym na świecie przez okres nie dłuższy niż ostatnie 5 lat. Opinia uzyskana przez Bank potwierdza również, że System Profile umożliwia wytwarzanie nowych bądź udoskonalanie istniejących produktów lub usług bankowych.

Ad 6)

Bank w ciągu ostatniego roku podatkowego oraz roku poprzedzającego nie prowadził działalności w specjalnej strefie ekonomicznej.

Podsumowując powyższą argumentację Bank stoi na stanowisku, iż w przypadku wydatków poniesionych na nabycie licencji na System Profile oraz Adaptację Bazową Aplikacji Bankowej oraz na nabycie autorskich praw majątkowych do Oprogramowania Dedykowanego spełnione zostały wszystkie przesłanki warunkujące objęcie tych wydatków ulgą na nabycie nowych technologii. Tym samym Bankowi przysługuje prawo do odliczenia tych wydatków od podstawy opodatkowania jako wydatków na nabycie nowych technologii w rozumieniu art. 18b ustawy o CIT. Zgodnie z art. 18b ust. 4 ustawy o CIT podstawą ustalenia wielkości odliczenia jest kwota wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowej technologii, uwzględnionych w wartości początkowej, w części, w jakiej została zapłacona podmiotowi uprawnionemu w roku podatkowym, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub w roku następującym po tym roku. Zgodnie z art. 18b ust. 6 ustawy o CIT odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Biorąc pod uwagę powyższe, Bank co do zasady, ma prawo dokonać odliczenia wydatków na nabycie nowej technologii w następujących latach:

  • koszty zakupu licencji na System Profile oraz Adaptację Bazową Aplikacji Bankowej i na Oprogramowanie Dedykowane poniesione w roku 2008, tj. w roku oddania Systemu do użytkowania, zostaną na podstawie art. 18b ust. 4 i 6 ustawy o CIT uznane za poniesione w roku 2008 i zgodnie z przytoczonymi przepisami ustawy powinny zostać odliczone w 2008 roku,
  • koszty rozszerzenia licencji o dodatkową liczbę obsługiwanych aktywnych rachunków poniesione przez Bank w roku 2009, tj. w roku oddania do użytkowania wartości niematerialnej i prawnej w postaci rozszerzonej licencji oraz wprowadzenia jej do ewidencji zgodnie z przytoczonymi przepisami ustawy powinny zostać odliczone w roku ich poniesienia tj. 2009 roku,
  • koszty rozszerzenia licencji o dodatkową liczbę obsługiwanych aktywnych rachunków poniesione przez Bank w roku 2010, tj. w roku następującym po roku oddania do użytkowania wartości niematerialnej i prawnej w postaci rozszerzonej licencji oraz wprowadzenia jej do ewidencji zgodnie z przytoczonymi przepisami ustawy powinny zostać odliczone w roku ich poniesienia tj. 2010 roku.

Zgodnie z art. 18b ust. 6 ustawy o CIT w sytuacji gdy podatnik osiąga za rok podatkowy stratę lub wielkość dochodu z pozarolniczej działalności podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe licząc od końca roku, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Tym samym, w razie wykazania straty lub dochodu niewystarczającego na rozliczenie ulgi na nowe technologie Bank ma prawo do rozliczenia jej w trzech kolejnych latach licząc od końca roku wprowadzenia wartości niematerialnej do ewidencji (tj. w latach 2009, 2010 i 2011 w przypadku Systemu Profile oraz Adaptacji Bazowej i Oprogramowania Dedykowanego, oraz analogicznie w latach 2010, 2011 i 2012 w przypadku poniesionych wydatków na rozszerzenie licencji).

Mając na uwadze powyższe, wobec wykazania przez Bank strat podatkowych w latach 2008 i 2009, a także niewystarczającego dochodu w wyniku odliczenia części tej straty w roku 2010 Bank nie utracił możliwości skorzystania z ulgi na nabycie nowej technologii w latach następnych.

Powyższe znajduje potwierdzenie w wydanej na rzecz Banku interpretacji Ministra Finansów z dnia 9 sierpnia 2011 sygn. IPPB5/423-515/11-4/AM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj