Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3-2.4011.255.2017.1.JK
z 28 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 1 września 2017 r. (data wpływu 6 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu podziału spółkijest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu podziału spółki.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    Pana A;
  • Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:
    Pana B,
    Panią C,
    Pana D,
    Pana E,

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wspólnikami spółki X Sp. z o. o., która to posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu są A, C, D, E oraz B, będący jednocześnie zainteresowanymi w przedmiotowym wniosku o wydanie wspólnej interpretacji.

Udziały wspólników w kapitale zakładowym przedmiotowej spółki przedstawiają się w sposób następujący:

  1. A - 30 udziałów (15%);
  2. C - 30 udziałów (15%);
  3. D - 20 udziałów (10%);
  4. E - 20 udziałów (10%);
  5. B - 100 udziałów (50 %).

Na poczet niniejszej interpretacji, a w szczególności w celu wyjaśnienia zdarzenia przyszłego polegającego na połączeniu spółek, a następnie przeprowadzeniu podziału tak powstałej spółki przez wydzielenie poprzez zawiązanie nowej spółki, należy przyjąć, iż obecnie w spółce X Sp. z o. o. istnieje podwójny podział wspólników: B posiadający 50% udziałów w spółce oraz „pozostali wspólnicy” (A, C, D, E) posiadający wspólnie 50% udziałów.

Taki dychotomiczny podział ułatwi niewątpliwie zrozumienie przedmiotowego zdarzenia przyszłego.

Spółka X Sp. z o. o. posiada spółkę córkę Y Sp. z o. o., w której posiada 100% udziałów.

Przedmiotem działalności spółki X są usługi budowlane, natomiast przedmiotem spółki Y jest produkcja stolarki aluminiowej.

Spółka X Sp. z o. o. zamierza dokonać znaczących zmian organizacyjnych, szczegółowo opisanych poniżej, a polegających w pierwszym etapie na skorzystaniu z procedury połączenia spółek, a następnie jej podziału przez wydzielenie poprzez zawiązanie nowej spółki, wraz z jednoczesnym rozdzieleniem udziałów wspólników.

Połączenie obu spółek przez przejęcie spółki córki spowoduje prowadzenie obu rodzajów działalności, budowlanej i produkcji stolarki aluminiowej w ramach spółki połączonej. W spółce połączonej prowadzone będą oddzielne ewidencje księgowe i funkcjonować będą oddzielne struktury organizacyjne dla każdego rodzaju działalności.

Po zarejestrowaniu połączenia spółek w KRS rozpoczną się prace nad podziałem spółki przez wydzielenie nowej spółki, do której zostanie przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa - produkcja stolarki aluminiowej, ze wszystkimi składnikami, które są niezbędne dla samodzielnej działalności w nowej spółce.

Przy wydzieleniu nowej spółki nastąpi także rozejście się wspólników poprzez podział kapitałów majątku spółki z zachowaniem istniejących proporcji w udziałach. W nowo powołanej spółce przejmującej produkcję stolarki aluminiowej dotychczasowy wspólnik B posiadać będzie 100% udziałów, co będzie odpowiednikiem 50% udziałów w spółce dzielonej i „pozostali wspólnicy” będą posiadać 100% udziałów w spółce dzielonej po wydzieleniu, co będzie odpowiadać 50% udziałów w spółce przed wydzieleniem. Po podziale w tej spółce pozostaną usługi budowlane.

Uszczegóławiając, X Sp. z o. o. zamierza w przyszłości w pierwszym etapie na mocy połączenia przejąć spółkę córkę Y Sp. z o. o. z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w której X Sp. z o. o. jako spółka przejmująca ma obecnie 100% udziałów, a następnie dokonać podziału tak powstałej spółki przez wydzielenie z tej spółki części majątku stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa i przeniesienie jej na spółkę nowo zawiązaną w celu doprowadzenia finalnie do rozdzielenia wspólników będących osobami fizycznymi.

W celu dokonania zmian organizacyjnych w spółce X Sp. z o. o. w pierwszym etapie dojdzie do połączenia jej ze spółką córką, a następnie w drugim etapie do podziału tak powstałej spółki polegającego na wydzieleniu z niej części majątku stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa w celu doprowadzenia do rozdzielenia wspólników będącymi osobami fizycznymi.

Zatem w wyniku połączenia, cały majątek spółki przejmowanej (Y Sp. z o. o.) zostanie przeniesiony na rzecz spółki przejmującej (X Sp. z o. o.). Co istotne, niniejsze połączenie spółek uzasadnione jest przede wszystkim przyczynami ekonomicznymi i biznesowymi, których celem jest w następstwie rozdzielenie wspólników, z których każdy docelowo będzie posiadał 100% w jednej z dwóch spółek, które będą działać po wydzieleniu. (Po wydzieleniu B będzie posiadał 100% udziałów w jednej spółce oraz „pozostali wspólnicy” również 100 % udziałów w drugiej spółce).

W tym miejscu należy podkreślić, iż spółka przejmowana prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji stolarki aluminiowej, natomiast spółka przejmująca oparta jest na działalności stricte budowlanej, zatem niewątpliwie zakres działalności spółki przejmowanej ma charakter uzupełniający w stosunku do spółki przejmującej. W tym miejscu należy podkreślić, iż w efekcie finalnym mimo połączenia niniejszych spółek dojdzie do zrealizowania podstawowego, końcowego celu przedmiotowych zmian organizacyjnych w postaci rozdzielenia wspólników będących osobami fizycznymi. Po rozdzieleniu B, jako jeden ze wspólników będzie posiadał 100% udziałów w spółce przejmującej produkcję stolarki aluminiowej, a pozostali wspólnicy będą posiadać 100% udziałów w spółce prowadzącej działalność budowlaną.

Konkretyzując, w drugim etapie zmian organizacyjnych, nastąpi podział X Sp. z o. o. poprzez wydzielenie z jego majątku zorganizowanej części przedsiębiorstwa i wniesienie jej do nowej spółki. X Sp. z o. o., będąca w zamierzeniu spółką dzieloną zostanie rozdzielona na pół, a efektem końcowym całego procesu zmian organizacyjnych będzie zmiana struktury udziałowców w obu końcowych spółkach kapitałowych. Wszystkie udziały, zarówno w spółce dzielonej, jak i w nowo zawiązanej będą należeć do tych samych osób fizycznych. Podstawowym celem przedmiotowego podziału jest doprowadzenie do sytuacji, w której oba podmioty. tj. spółka dzielona jak i nowo zawiązana pozostaną zupełnie niezależne kapitałowo od siebie w celu definitywnego „rozdzielenia” wspólników, będącymi osobami fizycznymi.

X Sp. z o. o. jako przyszła spółka dzielona planuje podział swojego majątku w drodze tzw. podziału przez wydzielenie przewidzianego w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, poprzez przeniesienie części majątku spółki stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego na nieistniejącą jeszcze spółkę nowo zawiązaną - spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Majątek podlegający wydzieleniu będzie stanowił na moment wydzielenia wyodrębniony na podstawie wewnętrznych aktów organizacyjnych w ramach Spółki dzielonej zespół składników materialnych niematerialnych. Przenoszona część majątku stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jako wyodrębniona funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo część przedsiębiorstwa zdolna do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych i oparta będzie głównie na produkcji profili aluminiowych.

W związku z podziałem spółka dzielona nie zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i będzie kontynuowała swoją działalność w oparciu o zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w zakresie działalności budowlanej, pozostającą w spółce dzielonej. Spółka nowo zawiązana wstąpi z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej określone w planie podziału.

Majątek pozostały w spółce dzielonej obejmie cały dotychczasowy dział zajmujący się działalnością budowlaną, w szczególności, m.in. nieruchomość zakładową, ruchomości (środki transportu), ogół praw i obowiązków z umów zawartych z pracownikami i współpracownikami pozostałymi w tym dziale budowlanym (którzy nie zostali przeniesieni do spółki nowo zawiązanej). Natomiast majątek w spółce nowo zawiązanej obejmie cały dotychczasowy dział zajmujący się produkcją stolarki aluminiowej, będący zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa.

W końcowym etapie tak jak uwypuklono powyżej, na skutek podziału spółki przez wydzielenie nastąpi zerwanie więzi kapitałowych pomiędzy wspólnikami spółki dzielonej będącymi osobami fizycznymi i rozdzielenie w zakresie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem, każdy ze wspólników (B oraz „pozostali wspólnicy”) posiadać będą docelowo 100% udziałów w jednej z dwóch spółek, które będą działać po wydzieleniu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy z tytułu dokonania opisywanego podziału przez wydzielenie poprzez zawiązanie nowej spółki – po stronie wspólników spółki dzielonej powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie podziału spółki?

Zdaniem Zainteresowanych, u wspólników Spółki dzielonej, będących osobami fizycznymi nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych z następujących przyczyn.

Zgodnie z art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 7 i ust 8d, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiący nadwyżkę wartości nominalnej udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nad wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółce.

Ponadto do przychodów nie zalicza się: w przypadku połączenia lub podziału spółek kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 7, przychodu udziałowca spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość nominalną udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.

Po drugie, również art. 24 ust 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie doprowadzi do powstania obowiązku podatkowego z tego względu, iż majątek przejmowany przez spółkę nowo zawiązaną oraz majątek pozostający w spółce dzielonej stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa następuje z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych i biznesowych powyżej wskazanych.

Podobne stanowisko wyrażone zostało przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 16 czerwca 2009 r. (sygnatura ITPB1/415-245b/09/MR).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1577, dalej również jako: „k.s.h.”).

Stosownie do postanowień art. 528 § 1 k.s.h. – spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Natomiast, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. – podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 k.s.h.).

Przy rozpatrywaniu skutków podatkowych podziału przez wydzielenie spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) po stronie udziałowców tej spółki będących osobami fizycznymi, odnieść się należy do przepisów art. 24 ust. 5 pkt 6 i 7 oraz ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 24 ust. 8 ww. ustawy w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 7 i ust. 8d, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiący nadwyżkę wartości nominalnej udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nad wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:

  1. art. 22 ust. 1f - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;
  2. art. 23 ust. 1 pkt 38 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny;
  3. wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w dzielonej spółce do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie.

Stosownie jednak do art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

W myśl natomiast art. 24 ust. 5 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku połączenia lub podziału spółek – dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych;

Z powyższych przepisów wynika, że opodatkowanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w momencie podziału spółek kapitałowych uzależnione jest od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce na skutek podziału. Jeśli miał miejsce podział spółek, a majątek przejmowany na skutek podziału a także majątek pozostający w spółce (w przypadku podziału przez wydzielenie) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to dochód (przychód) udziałowca (akcjonariusza) spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą a wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek.

Opodatkowaniu podlegają jednakże dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców.

Zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest jednym ze wspólników spółki X Sp. z o. o., która posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka X Sp. z o. o. zamierza w przyszłości w pierwszym etapie na mocy połączenia przejąć spółkę córkę Y Sp. z o. o. z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w której X Sp. z o. o. jako spółka przejmująca ma obecnie 100% udziałów, a następnie dokonać podziału tak powstałej spółki przez wydzielenie z tej spółki części majątku stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa i przeniesienie jej na spółkę nowo zawiązaną w celu doprowadzenia finalnie do rozdzielenia wspólników (w tym Wnioskodawcy), będących osobami fizycznymi. W wyniku połączenia, cały majątek spółki przejmowanej (Y Sp. z o .o.) zostanie przeniesiony na rzecz spółki przejmującej (X Sp. z o. o.). Połączenie spółek uzasadnione jest przede wszystkim przyczynami ekonomicznymi i biznesowymi, których celem jest w następstwie rozdzielenie dwóch wspólników (w tym Wnioskodawca), z których każdy docelowo będzie posiadał 100% w jednej z dwóch spółek, które będą działać po wydzieleniu. Spółka przejmowana prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji stolarki aluminiowej, natomiast spółka przejmująca oparta jest na działalności stricte budowlanej, zatem niewątpliwie zakres działalności spółki przejmowanej ma charakter uzupełniający w stosunku do spółki przejmującej. X Sp. z o. o. jako przyszła spółka dzielona planuje podział swojego majątku w drodze tzw. podziału przez wydzielenie przewidzianego w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, poprzez przeniesienie części majątku spółki stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego na nieistniejącą jeszcze spółkę nowo zawiązaną - spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Majątek podlegający wydzieleniu będzie stanowił na moment wydzielenia wyodrębniony na podstawie wewnętrznych aktów organizacyjnych w ramach Spółki dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych. Przenoszona część majątku stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jako wyodrębniona funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo część przedsiębiorstwa zdolna do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych i oparta będzie głównie na produkcji profili aluminiowych. W związku z podziałem spółka dzielona nie zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i będzie kontynuowała swoją działalność w oparciu o zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w zakresie działalności budowlanej, pozostającą w spółce dzielonej. Spółka nowo zawiązana wstąpi z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej określone w planie podziału. Majątek pozostały w spółce dzielonej obejmie cały dotychczasowy dział zajmujący się działalnością budowlaną, w szczególności, m.in. nieruchomość zakładową, ruchomości (środki transportu), ogół praw i obowiązków z umów zawartych z pracownikami i współpracownikami pozostałymi w tym dziale budowlanym.

W świetle powyższych wyjaśnień oraz przedstawionego we wniosku zdarzenia należy stwierdzić, że skoro - jak wskazał Wnioskodawca - zarówno majątek pozostały po wydzieleniu jak i przenoszona część majątku stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa, to po stronie wspólników biorących udział w podziale spółki nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 7 ww. ustawy.

Podsumowując z tytułu dokonania opisywanego podziału przez wydzielenie poprzez zawiązanie nowej spółki - po stronie wspólników spółki dzielonej nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie podziału spółki.

Niezależnie od powyższego wskazać należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę spełnienia przez opisywaną we wniosku spółkę przesłanek określonych w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj