Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.407.2017.2.KBR
z 4 października 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 31 lipca 2017 r. (data wpływu 4 sierpnia 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 września 2017 r. (data wpływu 15 września 2017 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 6 września 2017 r. znak 0114.KDIP1-1.4012.407.2017.1.KBR (doręczone w dniu 8 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia zabudowanej nieruchomości –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 4 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia zabudowanej nieruchomości.


Złożony wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 września 2017 r. (data wpływu 15 września 2017 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 6 września 2017 r. znak 0114.KDIP1-1.4012.407.2017.1.KBR (doręczone w dniu 8 września 2017 r.).


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Dnia 15 marca 2017 r. spółka (dalej zwana Wnioskodawcą) zawarła przedwstępną warunkową umowę sprzedaży Nieruchomości, składającej się z zabudowanej działki o numerze 16/6 oraz z zabudowanej działki o numerze 16/7, o łącznej powierzchni 0,5907 ha. Przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży Nieruchomości została zawarta pod warunkiem rozwiązującym, którego termin upływa w dniu 15 września 2017 roku. Działki są zabudowane budynkami i/lub budowlami, tj. budynkami przemysłowymi, budynkami magazynowymi, budynkami niemieszkalnymi oraz budowlą - ogrodzeniem.

Obie działki Wnioskodawca nabył w dniu 15 września 2006 r. Na podstawie ówczesnego art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej zwanej ustawą lub UPTU) nabycie Nieruchomości podlegało zwolnieniu od podatku od towarów i usług jako dostawa towarów używanych. W okresie posiadania Nieruchomości Wnioskodawca nie ponosił nakładów na ulepszenie Nieruchomości. Wnioskodawca wykorzystuje tę nieruchomość do prowadzenia działalności opodatkowanej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy planowana dostawa (sprzedaż) Nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 UPTU, w związku z czym możliwa jest rezygnacja z tego zwolnienia i w konsekwencji opodatkowanie dostawy Nieruchomości podatkiem VAT?


Zdaniem Zainteresowanych, dostawa Nieruchomości korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 UPTU.


Nieruchomość stanowi grunt zabudowany budynkami i/lub budowlami. Zgodnie z przepisem art. 29a ust. 8 UPTU w przypadku dostawy budynków i budowli trwale związanych z gruntem z podstawy opodatkowania podatkiem VAT nie wyodrębnia się ceny gruntu. W związku z powyższym, jeśli w Ustawie jest mowa o dostawie - budynków i/lub budowli, oznacza to dostawę budynków i/lub budowli wraz z gruntem, na którym są posadowione.


Przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 UPTU stanowi, że zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z cytowanego przepisu wynika, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega wyłącznie dostawa (sprzedaż) budynków, budowli lub ich części, dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed pierwszym zasiedleniem lub w okresie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia. W pozostałych przypadkach dostawa budynku, budowli lub ich części z mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 UPTU jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.


Zgodnie z art. 2 pkt 14 UPTU pierwsze zasiedlenie to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z ostatniego przepisu wynika, że są dwa rodzaje pierwszego zasiedlenia: są to oddanie do użytkowania w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi (i) po wybudowaniu lub (ii) po ulepszeniu, jeśli wydatki na ulepszenie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym wyniosły co najmniej 30% wartości początkowej. Wnioskodawca nabył w roku 2006 Nieruchomość zabudowaną budynkami i/lub budowlami, która będzie przedmiotem dostawy.

Nabycie zostało udokumentowane fakturą VAT z obowiązującą wówczas stawką „zwolniony” dla towarów używanych. Oznacza to, że nabycie budynków przez Wnioskodawcę było czynnością podlegającą opodatkowaniu. Od momentu nabycia Wnioskodawca nie dokonywał żadnych ulepszeń tych budynków. Z powyższego wynika, że zamierzona przez Wnioskodawcę dostawa nie będzie dostawą wykonaną w ramach pierwszego zasiedlenia, ani tym bardziej dostawą przed pierwszym zasiedleniem.

W przypadku Nieruchomości pierwsze zasiedlenie nastąpiło nie później niż w dniu 15 września 2006 r., kiedy Nieruchomość została sprzedana przez podatnika podatku VAT innemu podatnikowi VAT, który pozostaje jej właścicielem i użytkownikiem do chwili obecnej. Sprzedaż została udokumentowana fakturą VAT, czynność sprzedaży podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT z obowiązującą wówczas stawką „zwolniony” dla towarów używanych.


W związku z tym, że od pierwszego zasiedlenia Nieruchomości upłynął okres dłuższy niż 2 lata, jej dostawa w roku 2017 podlega zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 UPTU.


Art. 43 ust. 10 UPTU stanowi, że podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy tych obiektów podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W myśl art. 146a pkt 1 ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy.


Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.


Przez pierwsze zasiedlenie – według art. 2 pkt 14 ustawy – rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Ponadto, jak wynika z art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.


Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.


Należy również zauważyć, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – możliwość zrezygnowania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.


Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.


Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.


Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku” i „budowli”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r., poz. 1332, z późn. zm.).


W myśl art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane, ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych


Stosownie do treści art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.


Pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową – art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane.

Stosownie do art. 3 pkt 3a ustawy Prawo budowlane, przez obiekt liniowy - należy rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.

Natomiast przez urządzenia budowlane - zgodnie z art. 3 pkt 9 ww. ustawy - należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Z okoliczności przedstawionych w złożonym wniosku wynika, że Spółka zawarła przedwstępną warunkową umowę sprzedaży Nieruchomości, składającej się z zabudowanej działki o numerze 16/6 oraz z zabudowanej działki o numerze 16/7, o łącznej powierzchni 0,5907 ha. Przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży Nieruchomości została zawarta pod warunkiem rozwiązującym, którego termin upływa w dniu 15 września 2017 roku. Działki są zabudowane budynkami i/lub budowlami, tj. budynkami przemysłowymi, budynkami magazynowymi, budynkami niemieszkalnymi oraz budowlą - ogrodzeniem.

Obie działki Wnioskodawca nabył w dniu 15 września 2006 r. Na podstawie ówczesnego art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nabycie Nieruchomości podlegało zwolnieniu od podatku od towarów i usług jako dostawa towarów używanych. W okresie posiadania Nieruchomości Wnioskodawca nie ponosił nakładów na ulepszenie Nieruchomości. Wnioskodawca wykorzystuje tę nieruchomość do prowadzenia działalności opodatkowanej.


Wątpliwości zainteresowanych dotyczą sposobu opodatkowania podatkiem VAT planowanej transakcji zbycia/zakupu.


Mając na uwadze wyżej przytoczone przepisy prawa należy wskazać, że kluczowym dla ustalenia możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.


Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia – należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie w odniesieniu do opisanej nieruchomości nastąpiło pierwsze zajęcie (zasiedlenie).


Nieruchomość mająca być przedmiotem planowanej transakcji została zakupiona przez Sprzedającego 15 września 2009 r. w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Ponieważ przez cały okres użytkowania Nieruchomości Spółka nie ponosiła nakładów na jej ulepszenie, zatem należy uznać, że pierwsze zasiedlenie w stosunku do Nieruchomości zabudowanej budynkami przemysłowymi, magazynowymi, budynkami niemieszkalnymi oraz ogrodzeniem - nastąpiło z dniem jej nabycia przez Zbywającego. Z tego też względu należy uznać, że pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą Nieruchomości upłynie okres dłuższy niż dwa lata.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że sprzedaż prawa własności budynków wraz z prawem własności działek gruntu nr 16/6 oraz 16/7, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy, o ile strony nie wybiorą opcji opodatkowania, zgodnie z art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 11 ustawy.

Oceniając zatem całościowo stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać je za prawidłowe.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj