Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.395.2017.2.LB
z 25 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 13 listopada 2017 r. (data wpływu – 24 listopad 2017 r.), uzupełnionym 10 stycznia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki cywilnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki cywilnej.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 04 stycznia 2018 r. znak: 0111-KDIB1-1.4011.229.2017.1.NL, 0111-KDIB3-2.4012.756.2017.2.MD, 0111-KDIB4.4014.395.2017.2.LB wezwano Wnioskodawczynię do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono 10 stycznia 2018 r. (data wpływu do Organu).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni odziedziczyła w spadku po mężu przedsiębiorstwo prowadzone w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej składające się z dwóch sklepów: drogerii oraz sklepu odzieżowo-obuwniczego oraz udziały po zmarłym mężu w spółce cywilnej.

Wnioskodawczyni zamierza wnieść zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci sklepu odzieżowo-obuwniczego aportem do spółki cywilnej, której wspólniczką została wskutek dziedziczenia.

W skład wnoszonej aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa wejdą:

  • sklep odzieżowo-obuwniczy,
  • umowa najmu lokalu użytkowego, w którym prowadzony jest sklep odzieżowo-obuwniczy (za zgodą najemcy),
  • towary i wyposażenie sklepu,
  • środki pieniężne,
  • zobowiązania i należności związane z prowadzeniem tego sklepu,
  • prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów – w tym o pracę,
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem tego punktu handlowo-usługowego.

Jedynym wyjątkiem będą funkcjonujące w sklepie urządzenia fiskalne, które zostaną przeniesione do drogerii jako kasy zapasowe, wskutek braku możliwości zmiany NIP podmiotu wpisanego do pamięci fiskalnej. Drogeria pozostanie nadal jako odrębna działalność gospodarcza Wnioskodawczyni.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie aportem sklepu jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i jaka jest właściwa stawka tego podatku?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie obowiązek zapłacenia podatku od wartości wniesionego aportu, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) w zw. z ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W myśl art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy stawka podatku od umowy spółki wyniesie – 0,5%. Zdaniem podatniczki nie ma tu zastosowania zasada stand still, określona w dyrektywie Rady 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r., gdyż spółka cywilna nie jest spółką handlową.

Na potwierdzenie swego stanowiska Wnioskodawczyni przywołała uchwałę z 19 listopada 2012 r., sygn. akt II FPS 1/12 oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ze względu na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Wnioskodawczyni, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawczyni tylko i wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się – przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

W myśl art. 1a pkt 1 ww. ustawy, użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną. Z kolei zgodnie z pkt 2 tego przepisu użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Z treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy. Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek podatkowy ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Stosownie natomiast do treści art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego – stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy). Stawkę tę stosuje się także do zmiany umowy spółki.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawczyni zamierza wnieść zorganizowaną część przedsiębiorstwa – w postaci sklepu odzieżowo-obuwniczego – aportem do spółki cywilnej, której wspólniczką została wskutek dziedziczenia.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że planowane wniesienie do spółki cywilnej wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest traktowane na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy spółki osobowej.

Stosownie do powołanych przepisów, wniesienie majątku zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki cywilnej będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) w związku z art. 1 ust 3 pkt 1 cyt. ustawy jako umowa spółki. Podstawę opodatkowania będzie stanowiła wartość aportu (wkładów), określona w zmianie umowy spółki cywilnej, powiększająca majątek tejże spółki. Stawka podatku, liczona od podstawy opodatkowania, wynosi 0,5%.

Zgodzić się przy tym należy z Wnioskodawczynią, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zasada stand still nie ma zastosowania, gdyż spółka cywilna jest spółką osobową.

Zasada stand still odnosi się bowiem jedynie do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie w jakim implementuje on podatek kapitałowy. Ma więc zastosowanie do spółek kapitałowych, od których zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pobranie podatku od wniesienia aportu nie jest możliwe w sytuacji, gdy wniesienie aportu podlega regulacjom podatku od towarów i usług. Wskazana zasada stand still nie dotyczy spółek osobowych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj