Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.409.2018.3.KBR
z 13 września 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2018 r. (data wpływu 16 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zbywanego majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz braku zastosowania przepisów ustawy o VAT do ww. czynności – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zbywanego majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz braku zastosowania przepisów ustawy o VAT do ww. czynności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. (dalej „Wnioskodawca”) jest osobą prawną prowadzącą działalność gospodarczą w następujących obszarach:

  1. działalność operacyjna na rzecz klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi polegającą na produkcji oprogramowania (produktów informatycznych) dedykowanego przede wszystkim tej grupie klientów, świadczeniu związanych z tym usług (w tym usług doradczych, szkoleniowych, konsultingowych, serwisowych) oraz świadczenie usług integracyjnych, kompletacji systemów telekomunikacyjnych i informatycznych przede wszystkim dla tej grupy klientów, projektowanie i wykonawstwo wszelkich systemów wykorzystujących technologie informatyczne, elektroniczne, telekomunikacyjne i pokrewne oraz usługi doradcze w tym zakresie;
  2. działalność operacyjna na rzecz klientów prowadzących działalność handlową poprzez wykorzystanie Internetu czyli prowadzących działalność typu e-commerce polegającą na produkcji oprogramowania (produktów informatycznych) dedykowanego przede wszystkim tej grupie klientów, świadczeniu związanych z tym usług (w tym usług doradczych, szkoleniowych, konsultingowych, serwisowych) oraz świadczenie usług integracyjnych, kompletacji systemów telekomunikacyjnych i informatycznych przede wszystkim dla tej grupy klientów, projektowanie i wykonawstwo wszelkich systemów wykorzystujących technologie informatyczne, elektroniczne, telekomunikacyjne i pokrewne oraz usługi doradcze w tym zakresie;
  3. działalność holdingowa związana z posiadaniem przez Wnioskodawcę 100% lub większościowych pakietów udziałów w zależnych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski, w ramach której Wnioskodawca sprawuje nadzór właścicielski w spółkach zależnych poprzez monitorowanie i weryfikację planów działalności i rozwoju spółek zależnych, weryfikowanie dokumentów prawnych oraz rozliczeń oraz poprzez udział w spotkaniach organów poszczególnych spółek zależnych. W ramach działalności holdingowej Wnioskodawca zajmuje się również poszukiwaniem źródeł finansowania oraz inwestorów, których wkład finansowy przyczyniłby się do wdrożenia planów działalności i rozwoju spółek zależnych oraz poszukiwaniem możliwości pozyskania udziałów w innych podmiotach typu „start up” przede wszystkim w celu dokonania inwestycji o potencjalnej dużej stopie zwrotu, jak również możliwości wykorzystania produktów takich spółek w działalności operacyjnej Wnioskodawcy.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, osiąga zyski stanowiące dochód podlegający opodatkowaniu tym podatkiem, nie posiada strat podatkowych z lat ubiegłych podlegających odliczeniu od dochodu Wnioskodawcy. Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółki, w których Wnioskodawca posiada 100% lub większościowy udział podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.


Ze względu na odmienny charakter prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności operacyjnej dotyczącej przygotowywania oprogramowania i usług na rzecz klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi, działalności operacyjnej dotyczącej przygotowywania oprogramowania i usług na rzecz klientów prowadzących działalność typu e-commerce oraz działalności holdingowej, Wnioskodawca zamierza rozdzielić te trzy rodzaje działalności.

Rozdzielenie tych działalności nastąpi w ten sposób, że zarząd Wnioskodawcy podejmie uchwałę o utworzeniu dwóch oddziałów:

  1. oddziału, który będzie zajmować się działalnością operacyjną na rzecz klientów prowadzących działalność typu e-commerce polegającą na produkcji oprogramowania (produktów informatycznych) dedykowanego przede wszystkim tej grupie klientów, świadczeniu związanych z tym usług (w tym usług doradczych, szkoleniowych, konsultingowych, serwisowych) oraz świadczeniu usług integracyjnych, kompletacji systemów telekomunikacyjnych i informatycznych przede wszystkim dla tej grupy klientów, projektowaniu i wykonawstwie wszelkich systemów wykorzystujących technologie informatyczne, elektroniczne, telekomunikacyjne i pokrewne oraz usługi doradcze w tym zakresie (dalej „Oddział E.”), oraz
  2. oddziału, który będzie zajmować się działalnością holdingową polegającą na sprawowaniu nadzoru właścicielskiego w spółkach zależnych (w których Wnioskodawca posiada 100% udziałów lub większościowe pakiety udziałów) poprzez monitorowanie i weryfikację planów działalności i rozwoju spółek zależnych, weryfikowanie dokumentów prawnych i rozliczeń oraz poprzez udział w spotkaniach organów poszczególnych spółek zależnych. Oddział ten będzie zajmować się również poszukiwaniem źródeł finansowania oraz inwestorów, których wkład finansowy przyczyniłby się do wdrożenia planów działalności i rozwoju spółek zależnych oraz poszukiwaniem możliwości pozyskania udziałów w innych podmiotach typu „start up” przede wszystkim w celu dokonania inwestycji o potencjalnej dużej stopie zwrotu, jak również w celu możliwości wykorzystania produktów takich spółek w działalności operacyjnej Wnioskodawcy (dalej „Oddział I”).

Pozostała działalność Wnioskodawcy, czyli działalność operacyjna na rzecz klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi polegająca na produkcji oprogramowania (produktów informatycznych) dedykowanego przede wszystkim tej grupie klientów, świadczeniu związanych z tym usług (w tym usług doradczych, szkoleniowych, konsultingowych, serwisowych) oraz świadczeniu usług integracyjnych, kompletacji systemów telekomunikacyjnych i informatycznych przede wszystkim dla tej grupy klientów, projektowaniu i wykonawstwie wszelkich systemów wykorzystujących technologie informatyczne, elektroniczne, telekomunikacyjne i pokrewne oraz usługi doradcze w tym zakresie, przede wszystkim na rzecz tej grupy klientów oraz pozostałych usług informatycznych mieszczących się w kompetencjach Wnioskodawcy, pozostanie działalnością Wnioskodawcy prowadzoną w ramach prawnych spółki akcyjnej bez dokonywania jej wyodrębnienia do oddziału.

Utworzenie Oddziału E. oraz Oddziału I. będzie zgłoszone przez zarząd Wnioskodawcy do Sądu Rejestrowego i oddziały te będą stanowić wewnętrzne jednostki organizacyjne Wnioskodawcy.


Wnioskodawca zaprowadzi dla Oddziału E. odrębne księgi rachunkowe oraz prowadzić będzie dla tego oddziału odrębną ewidencję faktur sprzedażowych oraz faktur zakupowych dotyczących działalności Oddziału E.


Prowadzona będzie również odrębna ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, która dotyczyć będzie wyłącznie zespołu składników majątkowych wyodrębnionych do Oddziału E.

Wnioskodawca przyporządkuje do Oddziału E. składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia przez ten oddział działalności, w szczególności:

  1. kontrakty z klientami prowadzącymi działalność typu e-commerce, które będą realizowane na dzień otwarcia tego oddziału,
  2. komputery, drukarki oraz oprogramowanie biurowe,
  3. wyposażenie biurowe w postaci mebli i drobnych materiałów biurowych (np. segregatory, materiały piśmienne),
  4. telefony.
  5. środki pieniężne,
  6. domena internetowa oraz
  7. narzędzie marketingowe w postaci strony internetowej.

Ponadto, Wnioskodawca przyporządkuje do Oddziału E. pracowników. Oddział będzie dysponować odpowiednią dla swej działalności powierzchnią biurową udostępnioną przez Wnioskodawcę oraz oprogramowaniem księgowym, programem oraz programem L. (usługa w Internecie w postaci S…). Oddział E. będzie mieć zapewniony tytuł prawny do nieruchomości, w której wykonywana jest działalność, w ten sposób, że nastąpi przyporządkowanie do Oddziału E. części najmowanej przez Wnioskodawcę powierzchni, przy użyciu której prowadzi działalność gospodarczą.

Do Oddziału E. przyporządkowane będą w szczególności następujące zobowiązania:

  1. z tytułu wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne pracowników przyporządkowanych do tego oddziału,
  2. z tytułu czynszu najmu dotyczącego części powierzchni biurowej Wnioskodawcy przydzielonej do tego oddziału, a która to powierzchnia jest wynajmowana przez Wnioskodawcę od podmiotu trzeciego,
  3. z tytułu abonamentów telefonicznych pracowników przyporządkowanych do tego oddziału,
  4. z tytułu doradztwa i wsparcia prawnego świadczonego przez radcę prawnego i dotyczącego działalności tego oddziału,
  5. z tytułu kosztów zapewnienia przestrzegania przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w postaci części wynagrodzenia pracownika Wnioskodawcy odpowiedzialnego za te zagadnienia,
  6. z tytułu zapewnienia utrzymania i obsługi sieci informatycznej i dostęp do tej sieci.

Wnioskodawca zaprowadzi dla Oddziału I odrębne księgi rachunkowe oraz prowadzić będzie dla tego oddziału odrębną ewidencję faktur sprzedażowych oraz faktur zakupowych dotyczących działalności Oddziału I. Prowadzona będzie również odrębna ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, która dotyczyć będzie wyłącznie zespołu składników majątkowych wyodrębnionych do Oddziału I.

Wnioskodawca przyporządkuje do Oddziału I. składniki majątkowe w postaci wszystkich udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę w spółkach zależnych (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na terytorium Polski, w których Wnioskodawca posiada większościowe lub 100% pakiety udziałów) oraz następujące składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia przez ten oddział działalności, w szczególności:

  1. komputery, drukarki oraz oprogramowanie biurowe,
  2. wyposażenie biurowe w postaci mebli i drobnych materiałów biurowych (np. segregatory, materiały piśmienne),
  3. telefony,
  4. środki pieniężne, oraz
  5. domena internetowa.

Ponadto, Wnioskodawca przyporządkuje do Oddziału I. pracowników. Oddział I. będzie dysponować odpowiednią dla swej działalności powierzchnią biurową udostępnioną przez Wnioskodawcę oraz oprogramowaniem księgowym i programem. Oddział I. będzie mieć zapewniony tytuł prawny do nieruchomości, w której wykonywana jest działalność, w ten sposób, że nastąpi przyporządkowanie do Oddziału I części najmowanej przez Wnioskodawcę powierzchni, przy użyciu której prowadzi działalność gospodarczą.

Do Oddziału I. przyporządkowane będą w szczególności następujące zobowiązania:

  1. z tytułu wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne pracowników przyporządkowanych do tego oddziału.
  2. z tytułu czynszu najmu dotyczącego części powierzchni biurowej Wnioskodawcy przydzielonej do tego oddziału, a która to powierzchnia jest wynajmowana przez Wnioskodawcę od podmiotu trzeciego,
  3. z tytułu abonamentów telefonicznych pracowników przyporządkowanych do tego oddziału
  4. z tytułu doradztwa i wsparcia prawnego świadczonego przez radcę prawnego i dotyczącego działalności tego oddziału.
  5. z tytułu kosztów zapewnienia przestrzegania przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w postaci części wynagrodzenia pracownika Wnioskodawcy odpowiedzialnego za te zagadnienia,
  6. z tytułu zapewnienia utrzymania i obsługi sieci informatycznej i dostęp do tej sieci.

Ponadto, po utworzeniu Oddziału E. oraz Oddziału I., Wnioskodawca rozważa dokonanie podziału Wnioskodawcy przez wydzielenie w rozumieniu przepisu art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, dalej „KSH”).

Wnioskodawca rozważa dokonanie następującego podziału:

  1. podziału przez wydzielenie, gdzie wydzielona zostanie część istniejącego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowiąca Oddział E. i przeniesienie tego oddziału na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę prawa handlowego posiadającą osobowość prawną z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej albo
  2. podziału przez wydzielenie, gdzie wydzielona zostanie część istniejącego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowiąca Oddział I i przeniesienie tego oddziału na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę prawa handlowego posiadającą osobowość prawną z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, albo
  3. podziału przez wydzielenie, gdzie wydzielona zostanie część istniejącego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowiąca Oddział E. oraz Oddział I. i przeniesienie tych oddziałów na dwie odrębne istniejące lub nowo zawiązane spółki prawa handlowego posiadające osobowość prawną z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Spółki istniejące lub nowo zawiązane, na które przeniesione będą wspomniane oddziały będą podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.


Wskutek podziału przez wydzielenie, gdzie wydzielona zostanie część istniejącego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowiąca Oddział E. i nastąpi przeniesienie tego oddziału na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę prawa handlowego posiadającą osobowość prawną z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, po stronie Wnioskodawcy pozostanie Oddział I. oraz zespół składników materialnych i niematerialnych, prowadzący księgi rachunkowe, rejestry sprzedaży i zakupów VAT oraz inne wymagane rejestry księgowe i podatkowe, w szczególności środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, wyposażenie, narzędzia marketingowe w postaci strony internetowej, kontrakty z klientami będącymi bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi, pracownicy, środki finansowe w postaci pieniędzy zgromadzonych na kontach i w gotówce, programy komputerowe niezbędne do prowadzenia działalności operacyjnej na rzecz klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi, w tym zobowiązania (w szczególności z tytułu wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne pracowników działających w sferze świadczenia przez Wnioskodawcę usług dla wspominanej grupy klientów, z tytułu czynszu najmu powierzchni biurowej Wnioskodawcy z tytułu abonamentów telefonicznych wspomnianych pracowników, z tytułu doradztwa i wsparcia prawnego świadczonego przez radcę prawnego i dotyczącego działalności usługowej na rzecz wspomnianej grupy klientów, z tytułu zapewnienia utrzymania i obsługi sieci informatycznej i dostępu do tej sieci), przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Zadaniami tymi będzie działalność operacyjna przede wszystkim na rzecz klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi polegająca na produkcji oprogramowania (produktów informatycznych) dedykowanego przede wszystkim tej grupie klientów, świadczeniu związanych z tym usług (w tym usług doradczych, szkoleniowych, konsultingowych, serwisowych) oraz świadczeniu usług integracyjnych, kompletacji systemów telekomunikacyjnych i informatycznych przede wszystkim dla tej grupy klientów, projektowaniu i wykonawstwie wszelkich systemów wykorzystujących technologie informatyczne, elektroniczne, telekomunikacyjne i pokrewne oraz usługi doradcze w tym zakresie oraz świadczenie pozostałych usług informatycznych mieszczących się w kompetencjach Wnioskodawcy. Wnioskodawca po dokonaniu podziału przez wydzielenie Oddziału E prowadzić będzie więc niezależne przedsiębiorstwo, którego przedmiotem działalności będzie działalność operacyjna na rzecz klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi, działalność holdingowa oraz świadczenie pozostałych usług informatycznych mieszczących się w kompetencjach Wnioskodawcy.

Wskutek podziału przez wydzielenie, gdzie wydzielona zostanie część istniejącego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowiąca Oddział I i nastąpi przeniesienie tego oddziału na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę prawa handlowego posiadającą osobowość prawną z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, po stronie Wnioskodawcy pozostanie Oddział E oraz zespół składników materialnych i niematerialnych, prowadzący księgi rachunkowe, rejestry sprzedaży i zakupów VAT oraz inne wymagane rejestry księgowe i podatkowe, w szczególności środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, wyposażenie, narzędzia marketingowe w postaci strony internetowej, kontrakty z klientami będącymi przede wszystkim bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi, pracownicy, środki finansowe w postaci pieniędzy zgromadzonych na kontach i w gotówce, programy komputerowe niezbędne do prowadzenia działalności operacyjnej na rzecz klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi, w tym zobowiązania (w szczególności z tytułu wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne pracowników działających w sferze świadczenia przez Wnioskodawcę usług dla wspominanej grupy klientów, z tytułu czynszu najmu powierzchni biurowej Wnioskodawcy, z tytułu abonamentów telefonicznych wspomnianych pracowników, z tytułu doradztwa i wsparcia prawnego świadczonego przez radcę prawnego i dotyczącego działalności usługowej na rzecz wspomnianej grupy klientów, z tytułu zapewnienia utrzymania i obsługi sieci informatycznej i dostępu do tej sieci), przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Zadaniami tymi będzie działalność operacyjna przede wszystkim na rzecz klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi polegająca na produkcji oprogramowania (produktów informatycznych) dedykowanego przede wszystkim tej grupie klientów, świadczeniu związanych z tym usług (w tym usług doradczych, szkoleniowych, konsultingowych, serwisowych) oraz świadczeniu usług integracyjnych, kompletacji systemów telekomunikacyjnych i informatycznych dla tej grupy klientów, projektowaniu i wykonawstwie wszelkich systemów wykorzystujących technologie informatyczne, elektroniczne, telekomunikacyjne i pokrewne oraz usługi doradcze w tym zakresie przede wszystkim na rzecz tej grupy klientów oraz świadczeniu pozostałych usług informatycznych mieszczących się w kompetencjach Wnioskodawcy. Wnioskodawca po dokonaniu podziału przez wydzielenie Oddziału I prowadzić będzie więc niezależne przedsiębiorstwo, którego przedmiotem działalności będzie działalność operacyjna na rzecz klientów będących przede wszystkim bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi, działalność operacyjna na rzecz klientów z zakresu e-commerce oraz świadczenie pozostałych usług informatycznych mieszczących się w kompetencjach Wnioskodawcy.

Wskutek podziału przez wydzielenie, gdzie wydzielona zostanie część istniejącego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowiąca Oddział E. oraz Oddział I. i nastąpi przeniesienie tych oddziałów na dwie odrębne istniejące lub nowo zawiązane spółki prawa handlowego posiadające osobowość prawną z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, po stronie Wnioskodawcy pozostanie zespół składników materialnych i niematerialnych, prowadzący księgi rachunkowe, rejestry sprzedaży i zakupów VAT oraz inne wymagane rejestry księgowe i podatkowe, w szczególności środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, wyposażenie, narzędzia marketingowe w postaci strony internetowej, kontrakty z klientami będącymi bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi, pracownicy, środki finansowe w postaci pieniędzy zgromadzonych na kontach i w gotówce, programy komputerowe niezbędne do prowadzenia działalności operacyjnej na rzecz klientów będących przede wszystkim bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi, w tym zobowiązania (w szczególności z tytułu wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne pracowników działających w sferze świadczenia przez Wnioskodawcę usług dla wspominanej grupy klientów, z tytułu czynszu najmu powierzchni biurowej Wnioskodawcy, z tytułu abonamentów telefonicznych wspomnianych pracowników, z tytułu doradztwa i wsparcia prawnego świadczonego przez radcę prawnego i dotyczącego działalności usługowej na rzecz wspomnianej grupy klientów, z tytułu zapewnienia utrzymania i obsługi sieci informatycznej i dostępu do tej sieci), przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który nie tylko mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania ale wręcz takim przedsiębiorstwem będzie. Zadaniami tymi będzie działalność operacyjna na rzecz klientów będących przede wszystkim bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi polegająca na produkcji oprogramowania (produktów informatycznych) dedykowanego przede wszystkim tej grupie klientów, świadczeniu związanych z tym usług (w tym usług doradczych, szkoleniowych, konsultingowych, serwisowych) oraz świadczeniu usług integracyjnych, kompletacji systemów telekomunikacyjnych i informatycznych przede wszystkim dla tej grupy klientów, projektowaniu i wykonawstwie wszelkich systemów wykorzystujących technologie informatyczne, elektroniczne, telekomunikacyjne i pokrewne oraz świadczeniu usług doradczych w tym zakresie oraz świadczeniu pozostałych usług informatycznych mieszczących się w kompetencjach Wnioskodawcy. Wnioskodawca po dokonaniu podziału przez wydzielenie Oddziału E. oraz Oddziału I prowadzić będzie więc niezależne przedsiębiorstwo, którego przedmiotem działalności będzie działalność operacyjna na rzecz klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi oraz świadczenie pozostałych usług informatycznych mieszczących się w kompetencjach Wnioskodawcy.

Wnioskodawca planuje utworzenie wspominanych oddziałów, jak również dokonanie wspomnianych podziałów przez wydzielenie wyłącznie z przyczyn ekonomicznych, takich jak w szczególności:

  1. odmienny charakter prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności operacyjnej dotyczącej przygotowywania oprogramowania i usług na rzecz klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi, działalności operacyjnej dotyczącej przygotowywania oprogramowania i usług na rzecz klientów prowadzących działalność typu e-commerce oraz działalności holdingowej,
  2. możliwość uzyskania finansowania na lepszych warunkach w zakresie oprocentowania dotyczącego wybranej sfery działalności (np. wyłącznie działalności operacyjnej w zakresie klientów e-commerce, działalności operacyjnej w zakresie klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi lub działalności holdingowej) niż byłyby uzyskane w przypadku braku takiego wyodrębnienia i podziału co wynikać będzie chociażby z różnego poziomu rentowności tych sfer,
  3. większe możliwości znalezienia inwestora strategicznego lub kupca zainteresowanego wyłącznie jednym, konkretnym rodzajem działalności Wnioskodawcy (np. wyłącznie działalności operacyjnej w zakresie klientów e-commerce, działalności operacyjnej w zakresie klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi lub działalności holdingowej) niż inwestora lub kupca zainteresowanego naraz tymi wszystkimi rodzajami działalności.

Zatem celem planowych działań nie jest odniesienie przez Wnioskodawcę jakichkolwiek korzyści podatkowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania w zakresie podatku od towarów i usług:


  1. Czy Oddział E. stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług?
  2. Czy Oddział I. stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług?
  3. Czy podział Wnioskodawcy przez wydzielenie w rozumieniu przepisu art. 529 § 1 pkt 4 KSH, gdzie wydzielona zostanie część istniejącego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowiąca Oddział E. i nastąpi przeniesienie tego oddziału na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę prawa handlowego posiadającą osobowość prawną z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nie będzie podlegać u Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?
  4. Czy podział Wnioskodawcy przez wydzielenie w rozumieniu przepisu art. 529 § 1 pkt 4 KSH, gdzie wydzielona zostanie część istniejącego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowiąca Oddział I i nastąpi przeniesienie tego oddziału na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę prawa handlowego posiadającą osobowość prawną z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nie będzie podlegać u Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?
  5. Czy podział Wnioskodawcy przez wydzielenie w rozumieniu przepisu art. 529 § 1 pkt 4 KSH, gdzie wydzielona zostanie część istniejącego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowiąca Oddział E oraz Oddział I i nastąpi przeniesienie tych oddziałów na dwie odrębne istniejące lub nowo zawiązane spółki prawa handlowego posiadające osobowość prawną z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nie będzie podlegać u Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Zdaniem Wnioskodawcy Oddział E. stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług (dalej „Ustawa VAT”) ponieważ będzie to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyższych przepisów wynika zatem jednoznacznie, że pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa ma takie samo rozumienie i znaczenie w ustawie CIT oraz w ustawie VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy Oddział E. będzie wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie zespołem składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.


Wyodrębnienie organizacyjne polegać będzie na tym, że zarząd Wnioskodawcy podejmie w formie uchwały decyzję o utworzeniu Oddziału E. (oraz Oddziału I.) a utworzenie Oddziału E. (oraz Oddziału I.) będzie zgłoszone przez zarząd Wnioskodawcy do Sądu Rejestrowego i Oddział E. będzie stanowić wewnętrzną jednostkę organizacyjną Wnioskodawcy.


Zarejestrowany w Sądzie Rejestrowym Oddział E. służyć będzie wyłącznie realizacji określonych zadań gospodarczych w postaci działalności operacyjnej na rzecz klientów prowadzących działalność handlową poprzez wykorzystanie Internetu czyli prowadzących działalność typu e-commerce polegającej na produkcji oprogramowania (produktów informatycznych) dedykowanego przede wszystkim tej grupie klientów, świadczeniu związanych z tym usług (w tym usług doradczych, szkoleniowych, konsultingowych, serwisowych) oraz świadczeniu usług integracyjnych, kompletacji systemów telekomunikacyjnych i informatycznych przede wszystkim dla tej grupy klientów, projektowaniu i wykonawstwie wszelkich systemów wykorzystujących technologie informatyczne, elektroniczne, telekomunikacyjne i pokrewne oraz usługi doradcze w tym zakresie.

Wnioskodawca przyporządkuje do Oddziału E. składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia przez ten oddział działalności, w szczególności:

  1. kontrakty z klientami prowadzącymi działalność typu e-commerce, które będą realizowane na dzień otwarcia tego oddziału,
  2. komputery, drukarki oraz oprogramowanie biurowe,
  3. wyposażenie biurowe w postaci mebli i drobnych materiałów biurowych (np. segregatory, materiały piśmienne),
  4. telefony,
  5. środki pieniężne,
  6. domena internetowa,
  7. narzędzie marketingowe w postaci strony internetowej,
  8. zobowiązania z tytułu wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne pracowników przyporządkowanych do tego oddziału,
  9. zobowiązania z tytułu czynszu najmu dotyczącego części powierzchni biurowej Wnioskodawcy przydzielonej do tego oddziału, a która to powierzchnia jest wynajmowana przez Wnioskodawcę od podmiotu trzeciego,
  10. zobowiązania z tytułu abonamentów telefonicznych pracowników przyporządkowanych do tego oddziału,
  11. zobowiązania z tytułu doradztwa i wsparcia prawnego świadczonego przez radcę prawnego i dotyczącego działalności tego oddziału,
  12. zobowiązania z tytułu kosztów zapewnienia przestrzegania przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w postaci części wynagrodzenia pracownika Wnioskodawcy odpowiedzialnego za te zagadnienia,
  13. zobowiązania z tytułu zapewnienia utrzymania i obsługi sieci informatycznej i dostępu do tej sieci,

czyli zespół składników majątkowych spełniających ściśle określoną rolę gospodarczą (świadczenie usług na rzecz klientów prowadzących działalność handlową poprzez wykorzystanie Internetu czyli prowadzących działalność typu e-commerce) w ramach funkcjonującego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, której nie spełniają pozostałe składniki majątkowe w tym przedsiębiorstwie. Ponadto, Wnioskodawca przyporządkuje do Oddziału E. pracowników. Oddział będzie dysponować odpowiednią dla swej działalności powierzchnią biurową udostępnioną przez Wnioskodawcę oraz oprogramowaniem księgowym, programem oraz programem L… (usługa w Internecie w postaci S…). Oddział E. będzie mieć zapewniony tytuł prawny do nieruchomości, w której wykonywana jest działalność, w ten sposób, że nastąpi przyporządkowanie do Oddziału E części najmowanej przez Wnioskodawcę powierzchni, przy użyciu której prowadzi działalność gospodarczą.


Wyodrębnienie finansowe polegać będzie na tym, że:

  • dla Oddziału E. prowadzone będą odrębne księgi rachunkowe;
  • dla Oddziału E. prowadzony będzie odrębny rejestr faktur zakupowych i sprzedażowych dotyczących wyłącznie działalności prowadzonej przy wykorzystaniu zespołu składników majątkowych wyodrębnionych w ramach Oddziału E;
  • dla Oddziału E prowadzona będzie odrębna ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, która dotyczy wyłącznie zespołu składników majątkowych wyodrębnionych w ramach Oddziału E.


W związku z tym, możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zespołu składników majątkowych wyodrębnionych w ramach Oddziału E.

Wyodrębnienie funkcjonalne będzie polegać na tym, że zespół składników majątkowych wyodrębnionych w ramach Oddziału E będzie przeznaczony tylko i wyłącznie do realizacji zadania gospodarczego polegającego na świadczeniu usług na rzecz klientów prowadzących działalność handlową poprzez wykorzystanie Internetu czyli prowadzących działalność typu e-commerce polegających na produkcji oprogramowania (produktów informatycznych) dedykowanego przede wszystkim tej grupie klientów, świadczeniu związanych z tym usług (w tym usług doradczych, szkoleniowych, konsultingowych, serwisowych) oraz świadczeniu usług integracyjnych, kompletacji systemów telekomunikacyjnych i informatycznych przede wszystkim dla tej grupy klientów, projektowaniu i wykonawstwie wszelkich systemów wykorzystujących technologie informatyczne, elektroniczne, telekomunikacyjne i pokrewne oraz usługi doradcze w tym zakresie.


Funkcjonalnie zespół składników majątkowych wyodrębnionych w ramach Oddziału E. stanowi odrębną całość gdyż obejmuje wszystkie niezbędne elementy do prowadzenia samodzielnie zadania gospodarczego polegającego na świadczeniu wspomnianych usług.


Zespół składników majątkowych wyodrębnionych w ramach Oddziału E. mógłby funkcjonować jako samodzielny podmiot gospodarczy, odrębnie i niezależnie od przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. W oparciu o zespół składników majątkowych wyodrębnionych w ramach Oddziału E. możliwe jest prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej, której przedmiotem, zadaniem gospodarczym, będzie świadczenie usług polegających na świadczeniu usług na rzecz klientów prowadzących działalność handlową poprzez wykorzystanie Internetu czyli prowadzących działalność typu e-commerce polegających na produkcji oprogramowania (produktów informatycznych) dedykowanego przede wszystkim tej grupie klientów, świadczeniu związanych z tym usług (w tym usług doradczych, szkoleniowych, konsultingowych, serwisowych) oraz świadczeniu usług integracyjnych, kompletacji systemów telekomunikacyjnych i informatycznych przede wszystkim dla tej grupy klientów, projektowaniu i wykonawstwie wszelkich systemów wykorzystujących technologie informatyczne, elektroniczne, telekomunikacyjne i pokrewne oraz usługi doradcze w tym zakresie. W przypadku dokonania wydzielenia w rozumieniu przepisu art. 529 § 1 pkt 4 KSH, gdzie wydzielona zostanie część istniejącego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowiąca Oddział E i nastąpi przeniesienie tego oddziału na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę prawa handlowego posiadającą osobowość prawną z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, spółka ta w oparciu o nabyty w ten sposób zespół składników majątkowych wyodrębnionych w ramach Oddziału E. zamierza kontynuować działalność w takim zakresie, w jakim prowadzić ją będzie Oddział E., natomiast Wnioskodawca, gdy zajdzie taka potrzeba, wynajmie tej spółce odpowiednią powierzchnię biurową, udzieli sublicencji na oprogramowanie (tam gdzie nie będzie to możliwe spółka ta sama zawrze odpowiednie umowy licencyjne) oraz świadczyć będzie usługi zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy wykorzystując w tym celu odpowiedzialnego za te zadania pracownika Wnioskodawcy.

Ad. 2.

Zdaniem Wnioskodawcy Oddział I. stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług (dalej „Ustawa VAT”) ponieważ będzie to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyższych przepisów wynika zatem jednoznacznie, że pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa ma takie samo rozumienie i znaczenie w Ustawie CIT oraz w Ustawie VAT.


Zdaniem Wnioskodawcy Oddział I będzie wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie zespołem składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.


Wyodrębnienie organizacyjne polegać będzie na tym, że zarząd Wnioskodawcy podejmie w formie uchwały decyzję o utworzeniu Oddziału I. (oraz Oddziału E.) a utworzenie Oddziału I. (oraz Oddziału E.) będzie zgłoszone przez zarząd Wnioskodawcy do Sądu Rejestrowego i Oddział I będzie stanowić wewnętrzną jednostkę organizacyjną Wnioskodawcy.


Zarejestrowany w Sądzie Rejestrowym Oddział I służyć będzie wyłącznie realizacji określonych zadań gospodarczych w postaci działalności holdingowej polegającej na sprawowaniu nadzoru właścicielskiego w spółkach zależnych (w których Wnioskodawca posiada większościowe pakiety udziałów) poprzez monitorowanie i weryfikację planów działalności i rozwoju spółek zależnych, weryfikowanie dokumentów prawnych oraz rozliczeń oraz poprzez udział w spotkaniach organów poszczególnych spółek zależnych. Oddział ten zajmować się również poszukiwaniem źródeł finansowania oraz inwestorów, których wkład finansowy przyczyniłby się do wdrożenia planów działalności i rozwoju spółek zależnych oraz poszukiwaniem możliwości pozyskania udziałów w innych podmiotach typu „start up” przede wszystkim w celu dokonania inwestycji o potencjalnej dużej stopie zwrotu jak również możliwości wykorzystania produktów takich spółek w działalności operacyjnej Wnioskodawcy.


Wnioskodawca przyporządkuje do Oddziału I. składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia przez ten oddział działalności, w szczególności:

  1. wszystkie udziały posiadane przez Wnioskodawcę w spółkach zależnych (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na terytorium Polski, w których Wnioskodawca posiada większościowe lub 100% pakiety udziałów),
  2. komputery, drukarki oraz oprogramowanie biurowe,
  3. wyposażenie biurowe w postaci mebli i drobnych materiałów biurowych (np. segregatory, materiały piśmienne),
  4. telefony,
  5. środki pieniężne,
  6. domena internetowa,
  7. zobowiązania z tytułu wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne pracowników przyporządkowanych do tego oddziału,
  8. zobowiązania z tytułu czynszu najmu dotyczącego części powierzchni biurowej Wnioskodawcy przydzielonej do tego oddziału, a która to powierzchnia jest wynajmowana przez Wnioskodawcę od podmiotu trzeciego,
  9. zobowiązania z tytułu abonamentów telefonicznych pracowników przyporządkowanych do tego oddziału,
  10. zobowiązania z tytułu doradztwa i wsparcia prawnego świadczonego przez radcę prawnego i dotyczącego działalności tego oddziału,
  11. zobowiązania z tytułu kosztów zapewnienia przestrzegania przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w postaci części wynagrodzenia pracownika Wnioskodawcy odpowiedzialnego za te zagadnienia,
  12. zobowiązania z tytułu zapewnienia utrzymania i obsługi sieci informatycznej i dostępu do tej sieci

czyli zespół składników majątkowych spełniających ściśle określoną rolę gospodarczą (prowadzenie działalności holdingowej polegającej na sprawowaniu nadzoru właścicielskiego w spółkach zależnych, w których Wnioskodawca posiada większościowe pakiety udziałów, poprzez monitorowanie i weryfikację planów działalności i rozwoju spółek zależnych, weryfikowanie dokumentów prawnych oraz rozliczeń oraz poprzez udział w spotkaniach organów poszczególnych spółek zależnych. Oddział ten zajmować będzie się również poszukiwaniem źródeł finansowania oraz inwestorów, których wkład finansowy przyczyniłby się do wdrożenia planów działalności i rozwoju spółek zależnych oraz poszukiwaniem możliwości pozyskania udziałów w innych podmiotach typu „start up” przede wszystkim w celu dokonania inwestycji o potencjalnej dużej stopie zwrotu, jak również możliwości wykorzystania produktów takich spółek w działalności operacyjnej Wnioskodawcy) w ramach funkcjonującego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, której nie spełniają pozostałe składniki majątkowe w tym przedsiębiorstwie. Ponadto, Wnioskodawca przyporządkuje do Oddziału I pracowników. Oddział będzie dysponować odpowiednią dla swej działalności powierzchnią biurową udostępnioną przez Wnioskodawcę oraz oprogramowaniem księgowym i programem. Oddział I. będzie mieć zapewniony tytuł prawny do nieruchomości, w której wykonywana jest działalność, w ten sposób, że nastąpi przyporządkowanie do Oddziału I. części najmowanej przez Wnioskodawcę powierzchni, przy użyciu której prowadzi działalność gospodarczą.


Wyodrębnienie finansowe polegać będzie na tym, że:

  • dla Oddziału I. prowadzone będą odrębne księgi rachunkowe,
  • dla Oddziału I. prowadzony będzie odrębny rejestr faktur zakupowych i sprzedażowych dotyczących wyłącznie działalności prowadzonej przy wykorzystaniu zespołu składników majątkowych wyodrębnionych w ramach Oddziału E.,
  • dla Oddziału I. prowadzona będzie odrębna ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, która dotyczy wyłącznie zespołu składników majątkowych wyodrębnionych w ramach Oddziału E.


W związku z tym możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zespołu składników majątkowych wyodrębnionych w ramach Oddziału I.

Wyodrębnienie funkcjonalne będzie polegać na tym, że zespół składników majątkowych wyodrębnionych w ramach Oddziału I będzie przeznaczony tylko i wyłącznie do realizacji zadania gospodarczego polegającego na prowadzeniu działalności holdingowej polegającej na sprawowaniu nadzoru właścicielskiego w spółkach zależnych, w których Wnioskodawca posiada większościowe pakiety udziałów, poprzez monitorowanie i weryfikację planów działalności i rozwoju spółek zależnych, weryfikowanie dokumentów prawnych oraz rozliczeń oraz poprzez udział w spotkaniach organów poszczególnych spółek zależnych. Oddział ten zajmować się również poszukiwaniem źródeł finansowania oraz inwestorów, których wkład finansowy przyczyniłby się do wdrożenia planów działalności i rozwoju spółek zależnych oraz poszukiwaniem możliwości pozyskania udziałów w innych podmiotach typu „start up” przede wszystkim w celu dokonania inwestycji o potencjalnej dużej stopie zwrotu, jak również możliwości wykorzystania produktów takich spółek w działalności operacyjnej Wnioskodawcy.


Funkcjonalnie zespół składników majątkowych wyodrębnionych w ramach Oddziału I. stanowi odrębną całość gdyż obejmuje wszystkie niezbędne elementy do prowadzenia samodzielnie zadania gospodarczego polegającego na wykonywaniu wspomniane działalności.


Zespół składników majątkowych wyodrębnionych w ramach Oddziału I. mógłby funkcjonować jako samodzielny podmiot gospodarczy, odrębnie i niezależnie od przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. W oparciu o zespół składników majątkowych wyodrębnionych w ramach Oddziału I możliwe jest prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej, której przedmiotem, zadaniem gospodarczym, będzie prowadzenie działalności holdingowej polegającej na sprawowaniu nadzoru właścicielskiego w spółkach zależnych, w których Wnioskodawca posiada większościowe pakiety udziałów, poprzez monitorowanie i weryfikację planów działalności i rozwoju spółek zależnych, weryfikowanie dokumentów prawnych oraz rozliczeń oraz poprzez udział w spotkaniach organów poszczególnych spółek zależnych. Oddział ten zajmować się również poszukiwaniem źródeł finansowania oraz inwestorów, których wkład finansowy przyczyniłby się do wdrożenia planów działalności i rozwoju spółek zależnych oraz poszukiwaniem możliwości pozyskania udziałów w innych podmiotach typu „start up” przede wszystkim w celu dokonania inwestycji o potencjalnej dużej stopie zwrotu, jak również możliwości wykorzystania produktów takich spółek w działalności operacyjnej Wnioskodawcy. W przypadku dokonania wydzielenia w rozumieniu przepisu art. 529 § 1 pkt 4 KSH, gdzie wydzielona zostanie część istniejącego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowiąca Oddział I i nastąpi przeniesienie tego oddziału na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę prawa handlowego posiadającą osobowość prawną z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej spółka ta w oparciu o nabyty w ten sposób zespół składników majątkowych wyodrębnionych w ramach I. zamierza kontynuować działalność w takim zakresie, w jakim prowadzić ją będzie Oddział I., natomiast Wnioskodawca, gdy zajdzie taka potrzeba, wynajmie tej spółce odpowiednią powierzchnię biurową, udzieli sublicencji na oprogramowanie (tam gdzie nie będzie to możliwe spółka ta sama zawrze odpowiednie umowy licencyjne) oraz świadczyć będzie usługi w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy wykorzystując w tym celu odpowiedzialnego za te zadania pracownika Wnioskodawcy.


Ad. 3.


Zdaniem Wnioskodawcy, podział Wnioskodawcy przez wydzielenie w rozumieniu przepisu art. 529 § 1 pkt 4 KSH, gdzie wydzielona zostanie część istniejącego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowiąca Oddział E i nastąpi przeniesienie tego oddziału na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę prawa handlowego posiadającą osobowość prawną z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nie będzie podlegać u Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa uregulowana jest w przepisie art. 4a pkt 4 ustawy CIT. Zgodnie z tym przepisem ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa, oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Definicja jest tożsama z definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa uregulowaną w art. 2 pkt 27e ustawy VAT.


Jak już Wnioskodawca wykazał w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 1, Oddział E stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy CIT oraz ustawy VAT, uwzględniając tożsamość definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa uregulowanej w ustawie CIT oraz w ustawie VAT.


Nie ulega także wątpliwości, że pozostała w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy działalność holdingowa wyodrębniona w Oddziale I stanowić będzie, zgodnie ze stanowiskiem zaprezentowanym w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 2 zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu Ustawy CIT.


Uwzględniając powyższe, ponieważ Oddział E stanowi, co zostało wykazane w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 1, zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, a zgodnie z art. art. 6 pkt 1 ustawy VAT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to Wnioskodawca nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu podziału przez wydzielenie na mocy którego Oddział E. zostanie przeniesiony na spółkę istniejącą lub nowo zawiązaną.


Ad. 4.


Zdaniem Wnioskodawcy podział Wnioskodawcy przez wydzielenie w rozumieniu przepisu art. 529 § 1 pkt 4 KSH, gdzie wydzielona zostanie część istniejącego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowiąca Oddział I i nastąpi przeniesienie tego oddziału na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę prawa handlowego posiadającą osobowość prawną z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nie będzie podlegać u Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa uregulowana jest w przepisie art. 4a pkt 4 Ustawy CIT. Zgodnie z tym przepisem ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Definicja jest tożsama z definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa uregulowaną w art. 2 pkt 27e ustawy VAT.


Jak już Wnioskodawca wykazał w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 2, Oddział I, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy VAT, uwzględniając tożsamość definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa uregulowanej w Ustawie CIT oraz w Ustawie VAT.


Ponieważ Oddział I stanowi, co zostało wykazane w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 1, zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, a zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy VAT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa to Wnioskodawca nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu podziału przez wydzielenie na mocy którego Oddział I. zostanie przeniesiony na spółkę istniejąca lub nowo zawiązaną.


Ad. 5.


Zdaniem Wnioskodawcy podział Wnioskodawcy przez wydzielenie w rozumieniu przepisu art. 529 § 1 pkt 4 KSH, gdzie wydzielona zostanie część istniejącego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowiąca Oddział E. oraz Oddział I i nastąpi przeniesienie tych oddziałów na dwie odrębne istniejące lub nowo zawiązane spółki prawa handlowego posiadające osobowość prawną z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nie będzie podlegać u Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa uregulowana jest w przepisie art. 4a pkt 4 ustawy CIT. Zgodnie z tym przepisem, ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Definicja jest tożsama z definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa uregulowaną w art. 2 pkt 27e ustawy VAT.


Jak już Wnioskodawca wykazał w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 1 oraz pytania nr 2. Oddział E. oraz Oddział I., stanowią, każdy z tych oddziałów, zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy CIT oraz ustawy VAT, uwzględniając tożsamość definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa uregulowanej w ustawie CIT oraz w ustawie VAT.


Nie ulega także wątpliwości, że pozostała w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy działalność operacyjna na rzecz klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi, która będzie wykonywana poprzez zespół składników materialnych i niematerialnych, w szczególności środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, wyposażenie, narzędzia marketingowe w postaci strony internetowej, kontrakty z klientami będącymi bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi, prowadzący księgi rachunkowe, rejestry sprzedaży i zakupów VAT oraz inne wymagane rejestry księgowe i podatkowe, posiadający pracowników, środki finansowe w postaci pieniędzy zgromadzonych na kontach i w gotówce, programy komputerowe niezbędne do prowadzenia działalności operacyjnej na rzecz klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi, oraz zobowiązania (w szczególności z tytułu wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne pracowników działających w sferze świadczenia przez Wnioskodawcę usług dla wspominanej grupy klientów, z tytułu czynszu najmu powierzchni biurowej Wnioskodawcy z tytułu abonamentów telefonicznych wspomnianych pracowników, z tytułu doradztwa i wsparcia prawnego świadczonego przez radcę prawnego i dotyczącego działalności usługowej na rzecz wspomnianej grupy klientów, z tytułu zapewnienia utrzymania i obsługi sieci informatycznej i dostępu do tej sieci), przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych w postaci działalności operacyjnej na rzecz klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi polegającej na produkcji oprogramowania (produktów informatycznych) dedykowanego przede wszystkim tej grupie klientów, świadczeniu związanych z tym usług (w tym usług doradczych, szkoleniowych, konsultingowych, serwisowych) oraz świadczeniu usług integracyjnych, kompletacji systemów telekomunikacyjnych i informatycznych przede wszystkim dla tej grupy klientów, projektowaniu i wykonawstwie wszelkich systemów wykorzystujących technologie informatyczne, elektroniczne, telekomunikacyjne i pokrewne oraz usługi doradcze w tym zakresie - stanowić będzie również zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu Ustawy CIT pomimo braku formalnego wyodrębnienia organizacyjnego.

Wskazać w tym miejscu należy, że w orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, że wyodrębnienie nie musi przybierać sformalizowanego charakteru. Przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 21 czerwca 2012 r., sygn. III SA/Wa 2836/11 wskazał, że „wyodrębnienie organizacyjne nie musi mieć sformalizowanego charakteru, ani też nie może być uznawane za decydujące dla bytu zorganizowanej części przedsiębiorstwa”. Dla uznania, że w danym przypadku doszło do wyodrębnienia organizacyjnego wystarczające jest, aby wyodrębnienie faktycznie istniało i było dostrzegane w praktyce.

Po dokonaniu formalnego wydzielenia Oddziału E. oraz Oddziału I. pozostałe składniki materialne i niematerialne, zobowiązania i pracownicy przypisane zostaną w całości do działalności dotyczącej świadczenia usług na rzecz banków, instytucji finansowych lub ubezpieczeniowych. Oznacza to, że zarówno działalność operacyjna w zakresie świadczenia usług na rzecz klientów e-commerce, działalność holdingowa, jak i działalność operacyjna w zakresie świadczenia usług na rzecz banków, instytucji finansowych lub ubezpieczeniowych zostaną wyodrębnione, a wyodrębnienie to niewątpliwie będzie dostrzegalne „z zewnątrz”. W odniesieniu do działalności operacyjnej w zakresie świadczenia usług na rzecz banków, instytucji finansowych lub ubezpieczeniowych spełniona będzie zatem przesłanka wyodrębnienia organizacyjnego.

Spełniona będzie także przesłanka wyodrębnienia finansowego, ponieważ dla działalności operacyjnej na rzecz klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi prowadzone będą odrębne księgi rachunkowe i inne rejestry, zatem możliwe będzie przypisanie przychodów i kosztów do tej działalności. Nie ulega także wątpliwości, że pozostałe w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy składniki materialne i niematerialne (w tym zobowiązania) pozwolą Wnioskodawcy na kontynuowanie działalności operacyjnej na rzecz klientów będących bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi polegającej na produkcji oprogramowania (produktów informatycznych) dedykowanych przede wszystkim tej grupie klientów i świadczeniu związanych z tym usług. Po dokonaniu planowanego podziału, Wnioskodawca zamierza właśnie kontynuować taką działalność oraz świadczyć pozostałe usługi informatyczne mieszczące się w kompetencjach Wnioskodawcy.

Ponieważ Oddział E. oraz Oddział I. stanowi, każdy z nich oddzielnie, co zostało wykazane w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 1 i nr 2, zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, a zgodnie z art. art. 6 pkt 1 ustawy VAT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa to Wnioskodawca nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu podziału przez wydzielenie na mocy którego Oddział E. oraz Oddział I. zostaną przeniesione na spółki istniejące lub nowo zawiązane.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych sprawa zostanie rozpatrzona odrębnie.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj