Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3-1.4011.192.2018.1.IM
z 18 czerwca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2018 r. (data wpływu 18 kwietnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • opodatkowania przychodów ze sprzedaży materiału szkółkarskiego – jest prawidłowe,
  • sposobu rozliczenia faktury zakupu roślin – jest nieprawidłowe,
  • sposobu rozliczenia dowodu sprzedaży – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży materiału szkółkarskiego z własnej hodowli oraz sprzedaży zakupionych sadzonek w zakresie sposobu rozliczenia faktury zakupu roślin oraz w zakresie sposobu rozliczenia dowodu sprzedaży.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni planuje założenie działalności gospodarczej rozliczanej na zasadach ogólnych księgi przychodów i rozchodów, początkowo (do osiągnięcia określonych przychodów) nie będzie posiadać kasy fiskalnej oraz nie będzie podatnikiem podatku Vat. Wnioskodawczyni nie jest ubezpieczona w KRUS. Działalność ma polegać na produkcji oraz handlu detalicznym oraz hurtowym roślin ozdobnych, produktów z branży ogrodniczej oraz świadczeniu usług projektowania oraz zakładania ogrodów. Sprzedaż roślin odbywać się będzie na działce należącej do Wnioskodawczyni oraz jej męża. Od danej działki Wnioskodawczyni nie opłaca podatku rolnego. W przygotowaniu do otwarcia szkółki roślin został zgromadzony materiał roślinny rozmnażany w doniczkach na otwartej przestrzeni oraz gruncie przez okres ok. 6 lat. Część roślin Wnioskodawczyni będzie pozyskiwać przez kupno sadzonek z gospodarstw ogrodniczych, a część będzie pozyskiwać przez rozmnażanie i uprawę w doniczkach na otwartej przestrzeni oraz gruncie.

Wnioskodawczyni chce również sprzedawać ręcznie wyrobione donice, kwietniki z takich materiałów jak metal, drewno, kamień.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy sprzedaż materiału szkółkarskiego z własnej hodowli po minimalnym okresie przetrzymywania jednego miesiąca oraz sprzedaż zakupionych sadzonek po okresie przetrzymywania jednego miesiąca jest zwolniona z podatku dochodowego i czy nie należy zawierać kosztów i przychodów związanych bezpośrednio i pośrednio z tą działalnością w podatkowej księdze przychodów i rozchodów a w przypadku sprzedaży roślin ozdobnych nabytych przez kupno oraz ich sprzedaż w detalu i hurcie przed upływem terminu jednego miesiąca podlega podatkowi dochodowemu oraz należy uwzględnić koszty i przychodu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?
  2. W jaki sposób rozliczyć fakturę zakupu roślin w sytuacji, gdy sadzonki z jednej faktury zostaną częściowo sprzedane w ciągu jednego miesiąca od zakupu (ich sprzedaż będzie opodatkowana), a częściowo po upływie jednego miesiąca (ich sprzedaż będzie zwolniona z opodatkowania)?
  3. W jaki sposób rozliczać dowód sprzedaży jeżeli Wnioskodawczyni wystawi dowód sprzedaży na rośliny zwolnione z opodatkowania osobie fizycznej, firmie, osobie prywatnej, jednostkom organizacyjnym to czy Wnioskodawczyni księguje ten dowód w KPiR i odprowadza podatek, czy księguje ten dowód w KPiR czy w ewidencji wewnętrznej i nie odprowadza podatku dochodowego. Czy prawidłowe będzie wystawianie dowodu sprzedaży dla roślin zwolnionych z opodatkowania oraz nie zwolnionych z opodatkowania na jednym rachunku i odprowadzenie od całości podatku dochodowego i wpisanie do KPiR, czy należy rozdzielić pozycje (np. A – rośliny zwolnione z opodatkowania, B – rośliny do opodatkowania) i doprowadzić podatek tylko od roślin z pozycji B a zaksięgować dowód sprzedaży pomniejszony o kwotę sprzedaży roślin z pozycji A?

Zdaniem Wnioskodawczyni, ad. 1, rośliny z własnej hodowli uprawianych na otwartej przestrzeni oraz rośliny zakupione i przetrzymywane przez okres jednego miesiąca nie podlegają działom specjalnym, Wnioskodawczyni nie spełnia również definicji rolnika indywidualnego w rozumieniu w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego lecz uprawa roślin oraz sprzedaż spełni definicję działalności rolniczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oznacza to, iż przychody, które Wnioskodawczyni uzyska, jako osoba niebędąca rolnikiem, ze sprzedaży roślin uprawnianych w doniczkach na otwartej przestrzeni oraz gruncie, których okres przetrzymywania wynosi co najmniej jeden miesiąc stanowią przychody z działalności rolniczej, do których nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym. Więc rośliny o których mowa nie podlegają podatkowi dochodowemu. Natomiast rośliny zakupione i sprzedane przed upływem jednego miesiąca od dnia nabycia podlegają ustawie o podatku dochodowym.

Zdaniem Wnioskodawczyni, ad. 2, fakturę zakupu nowych roślin może zaksięgować jako koszty w sytuacji gdy sadzonki z jednej faktury zostaną częściowo sprzedane przed upływem jednego miesiąca od zakupu a częściowo po upływie jednego miesiąca.

Zdaniem Wnioskodawczyni, ad. 3, jeżeli wystawi dowód sprzedaży na rośliny sprzedane po upływie okresu jednego miesiąca to dowód sprzedaży księguje w ewidencji wewnętrznej i nie odprowadza podatku dochodowego od przychodu. Jeżeli Wnioskodawczyni wystawi dowód sprzedaży na rośliny przed upływem i po upływie jednego miesiąca od dnia nabycia pod dwoma pozycjami (np. A i B) to księguje taki dowód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i odprowadza podatek dochodowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • opodatkowania przychodów ze sprzedaży materiału szkółkarskiego – jest prawidłowe,
  • sposobu rozliczenia faktury zakupu roślin – jest nieprawidłowe,
  • sposobu rozliczenia dowodu sprzedaży – jest nieprawidłowe.

Stosownie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm.): opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wyjątek od ogólnej zasady powszechności opodatkowania zawarto m.in. w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym: przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Definicję działalności rolniczej dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych zawiera art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią tego przepisu: działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc – w przypadku roślin,
  2. 16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt

– licząc od dnia nabycia.

Ustawodawca precyzyjnie określił, co dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych należy rozumieć przez działalność rolniczą. Wyliczenie dokonane w powyższej regulacji ma charakter wyczerpujący. Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej – podstawową jej cechą jest uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzącym z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce). Definicja ta określa więc w ujęciu rzeczowym rodzaje działalności zaliczane do działalności rolniczej.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Zgodnie z art. 2 ust. 4 ww. ustawy: ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Założenia prawne uzasadniają więc niepodleganie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu ze sprzedaży roślin w przypadku, gdy ich zbycie następuje w przypadkach uznawanych przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych za działalność rolniczą. Stąd zatem, analizując przedstawiony we wniosku opis, przychód podlegający opodatkowaniu (zaliczany do pozarolniczej działalności gospodarczej) wystąpi jedynie w przypadku sprzedaży roślin, których minimalny okres przechowywania, w trakcie którego następuje ich biologiczny wzrost, nie przekracza miesiąca. W pozostałym przypadku sprzedaż roślin należy uznać za wykonaną w ramach działalności rolniczej.

Zgodnie z ar. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 31 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów znajdujących się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł w ogóle nie podlegają opodatkowaniu albo są zwolnione od podatku dochodowego.

Kosztem uzyskania przychodów nie będą więc np. wydatki poniesione na zakup towarów w przypadku, gdy przychód z ich sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 24a ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej „księgą”, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r. poz. 728).

W myśl § 1 ww. rozporządzenia, rozporządzenie to określa sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zwanej dalej „księgą”, szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać ta księga, aby stanowiła dowód pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych, oraz szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem, a także terminy zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o prowadzeniu księgi.

Co do zasady w podatkowej księdze przychodów i rozchodów nie ujmuje się przychodów niepodlegających opodatkowaniu bądź zwolnionych z opodatkowania, a także kosztów poniesionych w związku z tymi przychodami. Jedynym miejscem, gdzie fakultatywnie można księgować te zdarzenia jest kolumna „Uwagi”.

Przenosząc powyższe na analizowany opis sprawy należy uznać, że Wnioskodawczyni prawidłowo uznaje sprzedaż materiału szkółkarskiego z własnej hodowli po minimalnym okresie przetrzymywania jednego miesiąca, oraz sprzedaż zakupionych sadzonek po okresie przetrzymywania jednego miesiąca, za zwolnioną z podatku dochodowego jako działalność rolniczą. W takim przypadku zarówno wartość przychodu, jak i poniesionych wydatków związanych z zakupem sprzedawanych roślin nie należy wykazywać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów do ustalenia podlegającego opodatkowaniu dochodu.

Natomiast w przypadku zakupionych roślin ozdobnych, których sprzedaż nastąpi przed upływem terminu jednego miesiąca podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych i w takim przypadku należy uwzględnić zarówno przychód jak i koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Odnosząc się do kolejnego problemu przedstawionego we wniosku należy wskazać, że nieprawidłowym jest stanowisko Wnioskodawczyni wskazujące, że fakturę zakupu nowych roślin może zaksięgować jako koszty w sytuacji, gdy sadzonki z jednej faktury zostaną częściowo sprzedane przed upływem jednego miesiąca od zakupu, a częściowo po upływie jednego miesiąca.

Jak wyżej wskazano, kosztu uzyskania przychodu nie stanowią wydatki, jeżeli dochody z tego źródła w ogóle nie podlegają opodatkowaniu. W takim więc przypadku – na co już wcześniej wskazano – podlegają zaliczeniu do kosztów wydatki dotyczące zakupu roślin, które zostaną sprzedane przed upływem miesiąca od ich zakupu, a więc takich, z których uzyskany przychód ze sprzedaży stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. W przypadku, jeśli faktura zakupu nowych roślin zostanie zaksięgowana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w całości, to mając na względzie art. 23 ust. 1 pkt 31 ta część wydatków, która w świetle ww. przepisu nie stanowi kosztów uzyskania przychodów, musi zostać wyksięgowana.

Co do kwestii rozliczania dowodu sprzedaży roślin zwolnionych z opodatkowania, mając na uwadze wyżej opisane wskazania, Wnioskodawczyni słusznie uważa, że jeżeli wystawi dowód sprzedaży na rośliny sprzedane po upływie okresu jednego miesiąca, to dowód sprzedaży nie księguje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (może księgować w prowadzonej dla swoich celów ewidencji wewnętrznej) i nie odprowadza podatku dochodowego od przychodu.

Natomiast w przypadku, gdy Wnioskodawczyni wystawi dowód obejmujący zbycie zarówno roślin sprzedane w terminie przed upływem jak i po upływie jednego miesiąca od dnia nabycia pod dwoma pozycjami (np. A i B), to do celu ustalenia dochodu na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (a w konsekwencji odprowadzenia podatku dochodowego) należy przyjąć tylko sprzedaż podlegająca opodatkowaniu, a więc sprzedaż roślin, zbytych przed upływem jednego miesiąca od dnia nabycia (rośliny z poz. B), a nie – jak wskazała Wnioskodawczyni – wszystkie.

Końcowo tut. Organ wskazuje, że nie dokonał oceny prawidłowości przytoczonych we wniosku przykładów wyliczeń liczbowych. Należy bowiem zaznaczyć, że przepis art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa nakłada na organ podatkowy obowiązek udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj