Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-3.4012.883.2017.2.JM
z 28 lutego 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2017 r. (data wpływu 15 grudnia 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 lutego 2018 r. (data wpływu 23 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży działki nr X/1 i X/2 – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży działki nr X/1 i X/2.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 lutego 2018 r. (data wpływu 23 lutego 2018 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawczyni prowadzi postępowanie egzekucyjne, w którym jako dłużnik występuje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ww. dłużnikowi przysługuje prawo własności nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości, dla której w Sądzie Rejonowym, w Wydziale Ksiąg Wieczystych prowadzona jest księga wieczysta. Nieruchomość składa się z dwóch działek ewidencyjnych mogących stanowić odrębny przedmiot sprzedaży. Działka X/1 położona jest w południowej części obrębu w otoczeniu terenów rolnych, wydobycia gazu oraz w niedalekim sąsiedztwie pojedynczej rozproszonej zabudowy mieszkaniowej. Posiada bezpośredni dostęp do drogi asfaltowej. Zabudowana jest budynkiem produkcyjnym konstrukcji stalowej niezwiązanym trwale z gruntem (niebędący przedmiotem sprzedaży w drodze licytacji komorniczej) oraz częściowo ogrodzona (płot z elementów prefabrykowanych – 115 przęseł a we frontowej części płotem panelowym 9 przęseł), w części podjazdów utwardzona płytami betonowymi, z 5 słupami oświetleniowymi (8 lamp). Do działki doprowadzone przyłącze wodne, energetyczne oraz znajduje się na niej szambo. We frontowej części działki znajduje się kontener dla pracowników, który nie jest trwale z gruntem związany. Teren działki ziemny, w części za ogrodzeniem z nawałami ziemi. Na działce znajduje się również waga samochodowa, która również nie jest przedmiotem licytacji komorniczej.

Działka X/2 położona jest w południowej części obrębu w otoczeniu terenów rolnych, oraz zabudowy zagrodowej.

Działka posiada bezpośredni dostęp do drogi utwardzonej. Działka jest „przecięta” dwoma rowami. Działka jest użytkowana rolniczo. Stopień kultury rolnej dobry. Przy rowach nasadzenia drzewiaste oraz zakrzewienia. W północnej części działki linia energetyczna. Wyceniana nieruchomość gruntowa położona w województwie, powiat, jednostka ewidencyjna …, obręb … . Właścicielem nieruchomości według ewidencji gruntów jest „…” spółka z o.o. posiadająca udział 1/1 w prawie własności nieruchomości. Według wypisu z rejestru gruntów nieruchomość składa się z:

  • Nr działki X/1 opis użytków – grunty orne i rowy ozn. RIV b, RV, W, pow. 0,7869ha,
  • Nr działki X/2 opis użytków – użytki rolne zabudowane, pastwiska trwałe, grunty orne, sad ozn. B-RV, PsIV, RIVa, RIVb, Rv, S-RV, pow. 2,9631 ha. Gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego dla przedmiotowej nieruchomości. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy i podjętego uchwałą numer … Rady Gminy teren ww. nieruchomości znajduje się w strefie terenów udokumentowanych złóż surowców naturalnych, działka X/1 – tereny produkcyjne, działka X/2 – tereny rolne, łąki, pastwiska, użytki zielone.

Dłużnik SP. Z O.O., na podstawie – umowy sprzedaży z dnia 10-08-2012 r. aktem notarialnym Rep. A nr … nabył nieruchomość niezabudowaną ozn. nr działki X o pow. 3,75ha położoną w miejscowości, województwo, powiat, gmina od A i B po 1/2 części każde (udziały stanowiły ich majątki osobiste przed zawarciem przez nich związku małżeńskiego, a umów majątkowych małżeńskich rozszerzających wspólność ustawową nie zawierali, z tytułu zawarcia niniejszej umowy sprzedaży nie byli oni podatnikami podatku od towarów i usług).

Dłużnik – Sp. z o.o. jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Dłużnik nie wykorzystywał nieruchomości położonej w miejscowości działka nr X/1 oraz X/2 ozn. nr KW do celów działalności gospodarczej zwolnionej od podatku od towarów i usług. Prowadził działalność na nieruchomości od 2012 r. ponosząc nakłady w latach od 2012 do 2015 r.

Dłużnik odpłatnie od 2013/2014 udostępniał – wydzierżawiał działkę nr X o pow. ok 3,00ha osobie fizycznej zamieszkałej … . W wyniku podziału działki nr X powstała działka X/1 która jest dzierżawiona od 01.10.2017r. przez Sp. z o.o. i działka nr X/2, która jest dzierżawiona przez osobę fizyczną zamieszkałą … .


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż w drodze licytacji komorniczej zajętego prawa własności nieruchomości gruntowej – działka nr X/1 o pow. 0,7869ha oraz działka nr X/2 o pow. 2,9631 ha położona w miejscowości, obręb, gmina ozn. nr, która miała miejsce w dniu 1 grudnia 2017r. w trybie egzekucji z nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?

Zdaniem Wnioskodawcy, w dniu 1 grudnia 2017 r. miała miejsce sprzedaż w drodze licytacji komorniczej nieruchomości położonej: dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą o numerze stanowiącej własność dłużnika: Sp. z o.o. Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż przez Komornika Sądowego w trybie egzekucji z nieruchomości podlega obowiązkowi opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Dłużna spółka, na dzień dzisiejszy jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku Vat, jak wynika z rejestru REGON zajmuje się wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych – dystrybucja i dostarczanie wszelkiego rodzaju paliw gazowych w systemie sieciowym (PKD 3522.Z).

Z treści aktu notarialnego Rep. A z dnia 10 sierpnia 2012 r. wynika, że spółka nabyła od A i B po 1/2 części każde przy czym udziały stanowiły ich majątki osobiste przed zawarciem przez nich związku małżeńskiego, a umów majątkowych małżeńskich rozszerzających wspólność ustawową nie zawierali. Z tytułu zawarcia umowy sprzedaży A i B nie byli podatnikami podatku od towarów i usług.

Przy nabyciu nieruchomości dłużnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Ww. nieruchomość nie była wykorzystywana przez dłużną spółkę na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi działalność na ww. nieruchomości od 2012, ponosząc nakłady w latach 2012-2015.

Komornik Sądowy wykonująca czynności egzekucyjne w rozumieniu kodeksu postępowania cywilnego jest płatnikiem podatku od towarów i usług od dostawy dokonywanej w trybie egzekucji w przypadku, gdy dłużna spółka – właściciel działki gruntu nr X/1 – zabudowanej, nr X/2 – niezabudowanej jest płatnikiem podatku VAT, działka ta zlokalizowana jest w strefie terenów udokumentowanych złóż surowców naturalnych, działka X/1 – tereny produkcyjne, działka X/2 – tereny rolne, łąki, pastwiska, użytki zielone.

Komornik sądowy jest płatnikiem VAT z tytułu dostawy nieruchomości w trybie egzekucyjnym na mocy art. 7 ust. 1 ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również zbycie prawa własności nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Na podstawie uregulowania zawartego w art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2016 r. poz. 599, z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), zgodnie z którym, płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary – na mocy art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, nieruchomość, zarówno gruntowa, jak i zabudowana, spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż, stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Nie każda jednak czynność, stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – według ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi postępowanie egzekucyjne. Dłużnikowi przysługuje prawo własności nieruchomości. Nieruchomość składa się z dwóch działek ewidencyjnych mogących stanowić odrębny przedmiot sprzedaży. Dłużnik na podstawie – umowy sprzedaży z dnia 10-08-2012 r. aktem notarialnym nabył nieruchomość niezabudowaną po 1/2 części każde (udziały stanowiły ich majątki osobiste przed zawarciem przez nich związku małżeńskiego, a umów majątkowych małżeńskich rozszerzających wspólność ustawową nie zawierali, z tytułu zawarcia niniejszej umowy sprzedaży nie byli oni podatnikami podatku od towarów i usług). Dłużnik jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Dłużnik nie wykorzystywał nieruchomości działka nr X/1 oraz X/2 do celów działalności gospodarczej zwolnionej od podatku od towarów i usług. Prowadził działalność na nieruchomości od 2012 r. ponosząc nakłady w latach od 2012 do 2015 r. Dłużnik odpłatnie od 2013/2014 udostępniał – wydzierżawiał działkę nr X osobie fizycznej. W wyniku podziału działki nr X powstała działka X/1 która jest dzierżawiona od 01.10.2017 r. przez Spółkę i działka nr X/2, która jest dzierżawiona osobie fizycznej.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży działki nr X/1 i X/2.

Analiza informacji zawartych w opisie sprawy pozwala na stwierdzenie, że skoro działki były wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej (dzierżawa działek X/1 i X/2), to w związku ze sprzedażą ww. nieruchomości, dłużnika należy uznać w tym zakresie za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy. W tym przypadku przyjąć należy bowiem, że sprzedaż dokonana jest w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że sprzedaż działek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy. Należy bowiem wskazać, że przedmiotowa transakcja dotyczy towaru w rozumieniu ustawy oraz jest dokonywana przez podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy).

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Końcowo zastrzega się, że w niniejszej interpretacji nie rozstrzygano kwestii ewentualnego opodatkowania właściwą stawką podatku sprzedaży działki nr X/1 i X/2 ani zwolnienia od podatku ww. sprzedaży, albowiem nie postawiono w tym zakresie pytania, określającego zakres żądania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawyz dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj