Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-1.4012.844.2017.2.MP
z 16 lutego 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 grudnia 2017 r. (data wpływu 19 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w kwestii czy:

  1. Wnioskodawca przekazując do Systemu na swój Rachunek transakcyjny własne środki finansowe będzie wykonywał jakiekolwiek czynności podlegające opodatkowaniu VAT na rzecz AO - Pool Leadera lub któregokolwiek z pozostałych Uczestników,
  2. Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozpoznania importu usług zwolnionych z opodatkowania VAT w związku z usługą udzielenia Spółce środków finansowych z Systemu, za którą Spółka będzie płacić odsetki na rachunek AO - Pool Leadera

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w kwestii czy:

  1. Wnioskodawca przekazując do Systemu na swój Rachunek transakcyjny własne środki finansowe będzie wykonywał jakiekolwiek czynności podlegające opodatkowaniu VAT na rzecz AO - Pool Leadera lub któregokolwiek z pozostałych Uczestników,
  2. Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozpoznania importu usług zwolnionych z opodatkowania VAT w związku z usługą udzielenia Spółce środków finansowych z Systemu, za którą Spółka będzie płacić odsetki na rachunek AO - Pool Leadera.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

AC spółka z ograniczoną odpowiedzialnością [dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”] jest polską spółką wchodzącą w skład grupy spółek A [dalej: „AG”], w której podmiotem dominującym jest AO [dalej: „AO”] - spółka z siedzibą w F. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce.

W skład AG wchodzi także - między innymi - spółka AS AB [dalej: „AS"], utworzona zgodnie z przepisami prawa szwedzkiego, w której 100% udziałów posiada AO. AS jest z kolei jedynym udziałowcem szwedzkiej spółki ASv AB, która posiada 100% udziałów we Wnioskodawcy.

Wszystkie spółki wchodzące w skład AG zajmują się przetwórstwem i produkcją szerokiej gamy artykułów żywnościowych. Spółka istnieje na polskim rynku od kilku lat, sprzedając swoje produkty pod marką S. m. in. do sieci stacji benzynowych oraz do przedsiębiorstw współpracujących ze Spółką na podstawie umowy franchisingu.

AO nie rozpoznaje w Polsce swojego zakładu na potrzeby rozliczenia CIT ani stałego miejsca prowadzenia działalności dla celów rozliczeń VAT.

AO korzysta z systemu wspólnego zarządzania płynnością finansową [dalej: „Cash pooling” lub „System”], w którym udział bierze już szereg jej spółek zależnych z różnych państw europejskich. Aktualnie Spółka rozważa dołączenie do Systemu.

1. Zasady funkcjonowania Systemu

Cash pooling dla podmiotów AG prowadzony jest przez NB AB z siedzibą w Szwecji i banki będące jego podmiotami zależnymi w innych państwach europejskich [dalej łącznie: „Bank”] na podstawie umowy o świadczenie usług Cash poolingu [dalej: „Umowa”] zawartej pomiędzy Bankiem a AO. Bank jest podmiotem zewnętrznym, który nie jest powiązany kapitałowo lub osobowo ze spółkami należącymi do AG. AO pełni w Systemie funkcję podmiotu zarządzającego [dalej: „Pool Leader”], który korzysta ze wsparcia i technologii dostarczanej przez Bank.

Celem Cash poolingu jest zapewnienie optymalnego zarządzania i administrowania środkami pieniężnymi oraz poprawa płynności finansowej wszystkich podmiotów uczestniczących w Cash poolingu. Z perspektywy AG zasadniczym celem Cash poolingu jest wdrożenie procesu zarządzania środkami pieniężnymi posiadanymi na rachunkach bankowych oraz zarządzania zadłużeniem spółek zależnych poprzez poprawę bieżących przepływów pieniężnych. Ponadto, Cash pooling ma pozwolić na obniżenie zadłużenia zewnętrznego podmiotów należących do AG, jak również na zminimalizowanie kosztów oraz zmaksymalizowanie przychodów odsetkowych dzięki stosowaniu konsolidacji sald.

W celu realizacji powyższych celów Bank prowadzi dla AO specjalne rachunki rozliczeniowe dla poszczególnych walut [dalej w odniesieniu do każdego takiego rachunku: „Rachunek główny”]. Jednocześnie, zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem, Bank otwiera dla uczestników Systemu - w tym dla Pool Leadera - rachunki transakcyjne do Rachunku głównego [dalej pojedynczo: „Rachunek transakcyjny” lub łącznie: „Rachunki transakcyjne”], będące rachunkami utworzonymi dla potrzeb wewnętrznych rozliczeń Cash poolingu, tj. nie służą one do obsługi płatności wynikających z bieżącej działalności operacyjnej podmiotów AG uczestniczących w Cash poolingu [dalej pojedynczo: „Uczestnik” lub łącznie: „Uczestnicy”]. Rachunek główny funkcjonuje w oparciu o środki pochodzące z przyporządkowanych mu Rachunków transakcyjnych, które mogą być otwarte w różnych krajach, w których Bank posiada swoje podmioty zależne. Pomiędzy Rachunkiem głównym a przypisanymi do niego Rachunkami transakcyjnymi nie zachodzą bezpośrednie przelewy środków pieniężnych. Rachunek główny służy do sumowania sald środków zgromadzonych na Rachunkach transakcyjnych. Suma sald wykazana na Rachunku głównym stanowi podstawę do naliczania odsetek przez Bank, które są wypłacane na rzecz AO - Pool Leadera lub przez AO - Pool Leadera na rzecz Banku.

Bank nalicza odsetki na podstawie salda Rachunku głównego zgodnie ze szczegółowymi postanowieniami umownymi pomiędzy Bankiem a AO - Pool Leaderem. Wartości należnych odsetek są pobierane lub wypłacane przez Bank na odpowiednie Rachunki transakcyjne należące do AO - Pool Leadera.

Uczestnicy, dla których zostały utworzone Rachunki transakcyjne, mogą korzystać ze środków zgromadzonych tylko na swoim Rachunku transakcyjnym. Oprócz tego AO jako Pool Leader może ustanowić wewnętrzną linię kredytową dla Uczestników potrzebujących finansowania. W takim przypadku Uczestnicy mogą pobrać środki zgromadzone na swoim Rachunku transakcyjnym w ramach dostępnego salda oraz kwotę z linii kredytowej udostępnionej przez AO - Pool Leadera. Należy podkreślić, że linia kredytowa ustanowiona dla Rachunku transakcyjnego Uczestnika jest ustalana wyłącznie pomiędzy AO - Pool Leaderem a danym Uczestnikiem (tj. bez udziału Banku).

Spółka zależna z AG może zostać Uczestnikiem, gdy AO jako Pool Leader udzieli Uczestnikowi stosownego upoważnienia [dalej: „Upoważnienie”] do korzystania z Rachunku głównego. Korzystanie z Rachunku głównego przez Uczestników odbywa się poprzez wykorzystywanie otworzonych dla nich Rachunków transakcyjnych celem ulokowania na nich nadwyżki własnych środków finansowych lub pobrania środków finansowych na własne potrzeby.

AO jako Pool Leader jest uprawniona do zarządzania środkami zgromadzonymi na Rachunku głównym. AO może korzystać z Rachunku głównego przy użyciu swoich własnych Rachunków transakcyjnych oraz poprzez Rachunki transakcyjne innych Uczestników na podstawie podpisanego Upoważnienia (np. w celu pobrania z tych rachunków odsetek należnych od udostępnionego tym Uczestnikom finansowania).

Wszystkie transakcje przeprowadzone przy użyciu Rachunków transakcyjnych zwiększają lub zmniejszają bilans odpowiedniego Rachunku głównego, do którego te Rachunki transakcyjne są przyporządkowane. Dodatkowo, wykorzystanie Rachunku transakcyjnego przez Uczestnika innego niż AO - Pool Leadera powoduje odpowiedni wzrost lub spadek salda zadłużenia wewnątrzgrupowego pomiędzy AO - Pool Leaderem a danym Uczestnikiem, który wykorzystał swój Rachunek transakcyjny.

Zgodnie z Umową, dodatnie saldo na Rachunku głównym wiąże się z powstaniem odsetek należnych AO - Pool Leaderowi od Banku, natomiast ujemne saldo na Rachunku głównym powoduje konieczność zapłaty odsetek przez AO - Pool Leadera na rzecz Banku. Powyższe zasady obowiązują bez względu na to, który z Uczestników - wykorzystując swój Rachunek transakcyjny - złożył lub pobrał środki z Rachunku transakcyjnego, wskutek czego powstało to dodatnie/ujemne saldo na Rachunku głównym.

W przypadku, gdy Rachunek transakcyjny poszczególnego Uczestnika wykazuje saldo dodatnie, Uczestnik ten uprawniony jest do otrzymania od AO - Pool Leadera odsetek z tytułu przekazanych do Systemu środków finansowych. Odpowiednio, w razie gdy Rachunek transakcyjny danego Uczestnika przedstawia saldo ujemne, oznacza to, że ten Uczestnik jest zobowiązany do zapłaty odsetek AO - Pool Leaderowi z tytułu środków finansowych pobranych w ramach Cash poolingu. Powyższe salda określają jedynie poziom zadłużenia wewnątrzgrupowego i nie skutkują powstaniem żadnych wierzytelności lub zobowiązań w relacji pomiędzy Bankiem a danym Uczestnikiem. W szczególności, Bank nie jest odpowiedzialny za jakiekolwiek wierzytelności i zobowiązania powstałe pomiędzy danym Uczestnikiem a AO - Pool Leaderem w ramach rozliczeń zadłużenia wewnątrzgrupowego.

AO - Pool Leader może zakończyć udział Uczestnika w Cash poolingu poprzez odwołanie udzielonego mu Upoważnienia. Ponadto, każdy Uczestnik może wypowiedzieć udział w Cash poolingu poprzez złożenie wypowiedzenia.

Celem możliwie szczegółowego przedstawienia rozwiązań Cash poolingu stosowanego przez AG, Wnioskodawca dodatkowo wskazuje, że zgodnie z Umową, w ramach Systemu:

  • funkcjonuje wirtualny (tzn. niebędący rachunkiem bankowym) rachunek Master [dalej: „Rachunek Master”], pełniący jedynie funkcję informacyjną polegającą na wirtualnym sumowaniu sald wszystkich Rachunków głównych. Do Rachunku Master została dodana linia kredytowa, do korzystania z której uprawniona jest tylko AO - Pool Leader;
  • mogą funkcjonować wirtualne (tzn. niebędące rachunkami bankowymi) rachunki podsumowujące [dalej: „Rachunek podsumowujący”], sumujące wartość sald poszczególnych Rachunków transakcyjnych prowadzonych w tej samej bądź różnej walucie. Rachunek podsumowujący stanowi jedynie narzędzie ułatwiające zarządzanie środkami finansowymi w Cash poolingu i tym samym lepsze wykorzystanie efektów Systemu;
  • dla poszczególnych Rachunków transakcyjnych mogą być świadczone różne usługi płatnicze - stanowią one jednak usługi niezależne od Cash poolingu i są świadczone na podstawie odrębnych ustaleń.

Jak już wspomniano, Bank jest odpowiedzialny za techniczną obsługę Systemu, tj. obsługę związaną z prowadzeniem rachunków jej Uczestników i dokonywaniem operacji związanych z poszczególnymi rachunkami działającymi w ramach Cash poolingu. W ramach swoich czynności, Bank dostarcza AO - Pool Leaderowi oraz Uczestnikom wyciągi dla prowadzonych rachunków oraz dodatkowe informacje o odnotowanych transakcjach i saldach. Wszystkie opłaty związane ze świadczonymi przez Bank usługami w ramach Cash poolingu są pobierane z danego Rachunku transakcyjnego Uczestnika/AO - Pool Leadera.

2. Udział Spółki w Systemie

Spółka rozważa obecnie przystąpienie do Systemu AG. Dla celów udziału w Cash poolingu, Spółce zostanie udzielone Upoważnienie przez AO - Pool Leadera, wskutek czego dla Spółki zostanie utworzony Rachunek transakcyjny w Banku (precyzyjniej, w szwedzkim NB AB), którego walutą operacyjną będzie polski Złoty.

Treść Upoważnienia udzielonego przez AO - Pool Leadera na rzecz Spółki potwierdza postanowienia Umowy w kwestii tego, że pomiędzy Bankiem a Wnioskodawcą nie powstaną żadne wzajemne zobowiązania i wierzytelności z tytułu udziału w Systemie (z wyjątkiem prawa Banku do pobierania miesięcznej opłaty za prowadzenie Rachunku transakcyjnego).

W szczególności, dodatnie saldo na Rachunku transakcyjnym, jaki zostanie otworzony dla Spółki, będzie się wiązało z powstaniem po stronie Spółki prawa do uzyskania odsetek jedynie od AO - Pool Leadera. Natomiast, ujemne saldo rozpoznane na Rachunku transakcyjnym prowadzonym dla Wnioskodawcy będzie skutkowało koniecznością zapłaty odsetek przez Spółkę jedynie dla AO - Pool Leadera.

Jak już wspomniano, Spółka będzie w ramach Cash poolingu płacić Bankowi opłaty miesięczne za prowadzenie Rachunku transakcyjnego. Spółka nie będzie ponosiła żadnych dodatkowych opłat na rzecz Banku ponad opłatę wspomnianą w zdaniu poprzedzającym.

Zważywszy, że na dzień złożenia niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca dysponuje dużą nadwyżką środków finansowych z prowadzonej działalności operacyjnej, część kapitału zostanie przekazana decyzją Spółki na Rachunek transakcyjny w ramach Cash poolingu w celu wygenerowania przychodu. AO będzie płaciła Spółce wynagrodzenie z tytułu udzielonych środków w postaci odsetek, które będą kalkulowane w oparciu o dzienne saldo przy zastosowaniu rynkowej stopy odsetkowej i doliczane do salda Rachunku transakcyjnego Spółki. Z Rachunku transakcyjnego prowadzonego dla Spółki nie będą dokonywane automatyczne przelewy na Rachunek główny. Jakkolwiek obecnie nie ma takiej potrzeby, Wnioskodawca może potencjalnie uzyskać w przyszłości finansowanie z wewnętrznej linii kredytowej udostępnionej przez AO - Pool Leadera. W takim przypadku, płatność odsetek będzie miała miejsce jedynie pomiędzy Spółką a AO - Pool Leaderem. Odsetki z tytułu otrzymanego finansowania dla Spółki będą kalkulowane w oparciu o dzienne saldo i będą co miesiąc automatycznie przeksięgowane z Rachunku transakcyjnego Spółki na Rachunek transakcyjny AO - Pool Leadera. Stopa odsetek będzie ustalana na zasadzie rynkowej (zgodnie z zasadą „arm’s length”).

Poza sytuacją otrzymania finansowania z wewnętrznej linii kredytowej, co będzie się wiązać z koniecznością zapłaty odsetek (jak wskazano powyżej), Spółka nie będzie ponosiła na rzecz AO - Pool Leadera (ani któregokolwiek z pozostałych Uczestników) żadnych innych kosztów udziału w Systemie.

Zarówno w przypadku, gdy Spółka będzie przekazywała własne środki finansowe do Cash poolingu, jak również gdyby w przyszłości zdecydowała się pobrać dla własnych potrzeb środki finansowe z własnego Rachunku transakcyjnego, żadne bezpośrednie płatności odsetek pomiędzy Spółką a pozostałymi Uczestnikami (z wyjątkiem AO - Pool Leadera) nie będą dokonywane.

Celem dowiedzenia rynkowej stopy procentowej odsetek od środków zaangażowanych w ramach Cash poolingu AGsporządza dokumentację cen transferowych.

Spółka utrzymuje również w polskim banku rachunek bankowy do bieżącej obsługi płatności związanych z jej działalnością operacyjną. Rachunek wspomniany w zdaniu poprzednim nie będzie wykorzystywany do rozliczeń z AO - Pool Leaderem lub innymi Uczestnikami.

Zarówno przychody, jak i koszty Spółki, ustalone za rok 2016 zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tj. Dz. U. z 2016 r., poz. 1047 ze zm.) na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 2 000 000 euro.

W związku z powyższym opisem w zakresie podatku od towarów i usług zadano następujące pytanie (oznaczone we wniosku jako nr 1 i nr 2):

  1. Czy Wnioskodawca przekazując do Systemu na swój Rachunek transakcyjny własne środki finansowe będzie wykonywał jakiekolwiek czynności podlegające opodatkowaniu VAT na rzecz AO - Pool Leadera lub któregokolwiek z pozostałych Uczestników?
  2. Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozpoznania importu usług zwolnionych z opodatkowania VAT w związku z usługą udzielenia Spółce środków finansowych z Systemu, za którą Spółka będzie płacić odsetki na rachunek AO - Pool Leadera?

Stanowisko Wnioskodawcy odnoszące się do ww. pytań nr 1 i nr 2:

W ocenie Spółki, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym:

  1. Wnioskodawca przekazując do Systemu na swój Rachunek transakcyjny własne środki finansowe nie będzie świadczył żadnych czynności podlegających opodatkowaniu VAT na rzecz AO - Pool Leadera lub któregokolwiek z pozostałych Uczestników.
  2. Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozpoznania importu usług zwolnionych z opodatkowania VAT w związku z usługą udzielenia Spółce środków finansowych z Systemu, za którą Spółka będzie płacić odsetki na rachunek AO - Pool Leadera.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Uzasadnienie do pytania nr 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z kolei przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Definicja świadczenia usług ma zatem charakter dopełniający definicję dostawy towarów i jest wyrazem realizacji powszechności opodatkowania VAT transakcji wykonywanych przez podatnika w ramach działalności gospodarczej.

Należy stwierdzić, że każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi, co do zasady, usługę w rozumieniu ustawy o VAT. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

  • w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia;
  • świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie);
  • usługa jest świadczona przez podatnika VAT, tj. podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy VAT, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności

Powyższe warunki winny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało - jako usługa - opodatkowaniu VAT. Aby dana czynność (usługa) podlegała opodatkowaniu VAT musi więc istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, Spółka stoi na stanowisku, że przekazując do Systemu (na własny Rachunek transakcyjny) własne środki finansowe, nie będzie wykonywać żadnych czynności podlegających opodatkowaniu VAT (w tym w szczególności nie będzie świadczyć usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT), na rzecz AO - Pool Leadera lub któregokolwiek z pozostałych Uczestników Systemu.

Jak wynika z opisu planowanego zdarzenia przyszłego, pomiędzy Spółką a pozostałymi Uczestnikami Systemu nie będzie istnieć żaden jawny lub dorozumiany stosunek prawny (umowa), w ramach którego spełniane byłyby świadczenia wzajemne. Co więcej, pomiędzy Wnioskodawcą a pozostałymi Uczestnikami nie będą dokonywane żadne bezpośrednie płatności. Uczestnicy Systemu nie będą sobie świadczyć żadnych usług i przejawiać żadnej aktywności w związku z uczestnictwem w Systemie.

Odnośnie do relacji pomiędzy Spółką a AO - Pool Leaderem, w przypadku gdy Spółka będzie utrzymywała dodatnie saldo na jej Rachunku transakcyjnym, będzie ona uprawniona do uzyskania od AO - Pool Leadera stosownych odsetek. Tytułem uznania rachunku Spółki nie będzie jednakże jakakolwiek usługa świadczona przez Wnioskodawcę któremukolwiek z Uczestników lub samej AO - Pool Leaderowi. W ocenie Spółki, omawiany przypadek należy rozpatrywać analogicznie do sytuacji utrzymywania depozytów (lokat) bankowych. W takim przypadku, klient pomimo uzyskiwania stosownych odsetek z tytułu środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym lub lokacie nie świadczy żadnej usługi na rzecz danego banku. Podobnie jak w przypadku założenia lokaty bankowej, Wnioskodawca wpłacając swoje wolne środki finansowe na Rachunek transakcyjny utworzony w ramach Systemu, zarządza jedynie własnymi funduszami w celu zwiększenia (ochrony) kapitału. Jak natomiast potwierdza utrwalone orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości) - np. wyrok w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10 Słaby - Kuć, C-155/94 Wellcome Trust Ltd. - „czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej” w rozumieniu przepisów o VAT.

W konsekwencji, czynności Spółki polegające na przekazaniu środków na swój Rachunek transakcyjny w ramach Systemu, nie będą stanowić odrębnego (odpłatnego) świadczenia przez Spółkę usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT. W konsekwencji, potencjalne odsetki otrzymywane przez Spółkę od własnych środków finansowych nie będą stanowiły wynagrodzenia za świadczenie usług, a zatem Wnioskodawca nie będzie świadczył na rzecz AO - Pool Leadera ani na rzecz któregokolwiek z pozostałych Uczestników żadnych usług podlegających opodatkowaniu VAT.

Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych na wniosek podatników, w ramach których organy podatkowe w przypadku różnorodnych struktur cash poolingu (w tym struktur, w których - inaczej niż w przypadku Systemu - dochodzi do rzeczywistych przelewów środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w ramach cash poolingu) wielokrotnie wyrażały pogląd, że czynności wykonywane przez uczestników tych struktur udostępniających jedynie własne salda nie stanowią odrębnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT.

Przykładowo, powyższe stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej [dalej: DIS] w Warszawie z 2 czerwca 2016 r., znak: IPPP1/4512-338/16-4/MP, w której organ zgodził się ze stanowiskiem spółki, że „czynności dokonywane przez Spółkę w ramach struktury cash poolingu nie stanowią odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT i w konsekwencji usługi te pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT”.

Podsumowując, Wnioskodawca, w związku z uczestnictwem w Systemie nie będzie wykonywać żadnych czynności podlegających opodatkowaniu VAT. W konsekwencji, odsetki otrzymywane przez Spółkę od nadwyżek ulokowanych na jej Rachunku transakcyjnym nie będą stanowiły wynagrodzenia za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu VAT.

Uzasadnienie do pytania nr 2

Jak zostało to wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca będzie uprawniony do wycofania własnych środków finansowych wcześniej przekazanych na własny Rachunek transakcyjny, jak również do pobrania środków finansowych z własnego Rachunku transakcyjnego w ramach udostępnionej przez AO - Pool Leadera wewnętrznej linii kredytowej. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w takim przypadku dojdzie do nabycia przez Spółkę usługi finansowej (usługi pożyczkowej) świadczonej przez AO - Pool Leadera za wynagrodzeniem (odsetkami płatnymi przez Spółkę). W konsekwencji, Spółka będzie zobowiązana do rozliczenia w Polsce VAT od nabytej usługi na zasadzie importu usług.

W przypadku świadczenia usług, bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku VAT jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dana usługa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, czy też nie.

Stosownie do art. 28a pkt 1 ustawy o VAT, na potrzeby stosowania Rozdziału 3 „Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług”, ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

  1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
  2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.

Zgodnie z podstawową regułą ustanowioną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów będących podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Miejscem świadczenia, a tym samym miejscem opodatkowania usług świadczonych przez AO - Pool Leadera na rzecz Spółki jest miejsce, w którym ich usługobiorca posiada siedzibę, a zatem Polska.

Importem usług natomiast, zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, jest świadczenie usług z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Artykuł 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT stanowi zaś, że podatnikami VAT są również m. in. osoby prawne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Mając na uwadze powyższe regulacje, zdaniem Spółki, w opisanym zdarzeniu przyszłym, w przypadku gdy Wnioskodawca skorzysta z przysługującej mu linii kredytowej udostępnionej przez AO - Pool Leadera pobierając ze swojego Rachunku transakcyjnego środki finansowe w wartości przekraczającej sumę dokonanych wcześniej przez Spółkę wpłat, AO - Pool Leader będzie świadczył na rzecz Spółki usługę pożyczkową podlegającą opodatkowaniu VAT. Zważywszy, że usługa będzie świadczona przez AO - Pool Leadera nieposiadającego ani siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju na rzecz Wnioskodawcy będącego zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT posiadającym w Polsce swoją siedzibę, przedmiotowa usługa będzie podlegała opodatkowaniu jako import usług na terytorium Polski. Do rozliczenia transakcji dla celów VAT zobowiązana będzie Spółka, stając się podatnikiem jako nabywca przedmiotowych usług.

W ocenie Spółki, usługi świadczone przez AO - Pool Leadera na jej rzecz, polegające na pożyczeniu środków finansowych za wynagrodzeniem w postaci odsetek, podlegać jednak będą w całości zwolnieniu z VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, zwolnieniu z tego podatku podlegają usługi wymienione enumeratywnie w art. 43 ust. 1 pkt 1 - 41 ustawy o VAT. W punkcie 38 wskazanego przepisu zwolnione z VAT zostały usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę. Co szczególnie istotne, powyższe zwolnienie nie ma charakteru podmiotowego, a więc jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do podmiotów prowadzących działalność wyłącznie w sektorze finansowym (np. banków), ale do wszystkich podatników VAT. Mając na uwadze, że skorzystanie przez Spółkę z przyznanej jej wewnętrznej linii kredytowej polegać będzie na pobraniu środków finansowych pod tytułem zwrotnym, w zamian za zapłatę AO - Pool Leaderowi wynagrodzenia w formie odsetek, w ocenie Wnioskodawcy usługa świadczona przez AO - Pool Leadera stanowić będzie usługę udzielenia pożyczki pieniężnej, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

W świetle powyższego, zdaniem Spółki będzie ona zobowiązana do rozpoznania importu usług zwolnionych z opodatkowania VAT w związku z usługą udzielenia Spółce środków finansowych z Systemu, za którą Spółka będzie płacić odsetki na rachunek AO - Pool Leadera.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług (tj. w zakresie objętym pytaniami nr 1 i nr 2) jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Nadmienia się, że tekst jednolity ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług został opublikowany w Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Należy podkreślić, że niniejsza interpretacja stanowi rozstrzygnięcie wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku dochodowego od osób prawnych jest przedmiotem odrębnych rozstrzygnięć.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 11, 31-511 Kraków, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj