Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-1131/10/ICz
z 8 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-1131/10/ICz
Data
2011.04.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
opodatkowanie
stawka


Istota interpretacji
Określenie stawki podatku do dostawy ryb i bezkręgowców pochodzących z własnej hodowli.



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2010r. (data wpływu 27 grudnia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 marca 2011r. (data wpływu 24 marca 2011r.) oraz pismem z dnia 1 kwietnia 2011r. (data wpływu 1 kwietnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości określenia stawki podatku do dostawy ryb i bezkręgowców pochodzących z własnej hodowli - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości określenia stawki podatku do dostawy ryb i bezkręgowców pochodzących z własnej hodowli.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem Wnioskodawcy z dnia 22 marca 2011r. (data wpływu 24 marca 2011r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 9 marca 2011r. znak: IBPBI/1/415-1298/10/WRz, IBPP2/443-1131/10/ICz oraz pismem z dnia 1 kwietnia 2011r. (data wpływu 1 kwietnia 2011r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2011r. Wnioskodawca zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, jako wspólnik spółki cywilnej. Wysokość jego udziału będzie wynosiła 50%. Działalność będzie prowadzona w wynajmowanym budynku o powierzchni ok. 300 m2. Przedmiotem działalności spółki będzie hodowla różnych gatunków ryb akwariowych oraz ryb ozdobnych do oczek wodnych, w akwariach o łącznym litrażu przekraczającym 700 dm3, hodowla bezkręgowców do celów ozdobnych (krewetek słodkowodnych akwariowych), jak również związana z nimi działalność handlowa polegająca na sprzedaży produktów tych działalności w stanie nieprzetworzonym. Sprzedaż powyższych produktów będzie odbywała się w ramach działalności gospodarczej spółki cywilnej, jako sprzedaż hurtowa bądź detaliczna.

Opis produkcji:

Pokolenie F0 (pierwsze, które później będzie rozmnażane) spółka skompletuje nabywając tarlaki w sklepach zoologicznych, hurtowniach i u prywatnych hodowców. Pierwsze pokolenie ma służyć tylko do reprodukcji, tzn. nie planuje się przynajmniej w początkowym okresie działalności, kupowania narybku czy ikry w celu podchowu i dalszej sprzedaży. Zakupione zostaną tarlaki i dopiero następne pokolenie, czyli ich młode będą przeznaczone na sprzedaż. W zasadzie wszystkie te organizmy będzie obejmował tzw. pełny cykl produkcyjny tj. od dorosłego, przez ikrę, wylęg, narybek, aż do ryby dorosłej bądź młodej, ale wystarczająco odchowanej do sprzedaży w sklepach. Bezkręgowce (krewetki) analogicznie. W początkowym okresie działalności nie planuje się podchowu kupionej ikry czy narybku, ale w późniejszym okresie może się to zdarzyć z jednym bądź dwoma gatunkami (gatunki do oczek wodnych). W takim przypadku okres przechowywania zakupionych zwierząt, w którym następował będzie ich biologiczny wzrost będzie wynosił zawsze ponad 2 miesiące od dnia nabycia. W przypadku pełnego cyklu produkcyjnego okres od momentu złożenia ikry do gotowej ryby handlowej będzie zależnie od gatunku, wynosił od około 6 tygodni do maksymalnie kilkunastu miesięcy, przeciętnie będzie to zapewne około 15-20 tygodni.

Spółka zarejestruje się, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Hodowla oraz sprzedaż jej produktów będzie odbywała się poza gospodarstwem rolnym w rozumieniu ustawy o podatku rolnym.

Planowana działalność wg Polskiej Klasyfikacji Działalności z 2007r. wg informacji ustnej urzędników GUS umiejscowiona jest pod numerem PKD: 0322Z - Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych.

Wg informacji ustnej otrzymanej z Urzędu Miasta planowana działalność gospodarcza będzie podlegała wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej. Nie będzie jej dotyczył art. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W późniejszym okresie Spółka zamierza poszerzyć swoją działalność o usługi w zakresie akwarystyki m.in. dostawę i aranżację akwariów dla klientów indywidualnych oraz firm. Przychody z tych usług kwalifikowane będą do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej Wspomniana działalność pozarolnicza będzie prowadzona w tym samym miejscu, co działalność rolnicza oraz działy specjalne produkcji rolnej. Do jej prowadzenia używane będą te same składniki majątkowe, co do pozostałych działalności rolniczych w związku z powyższym koniecznym stanie się odpowiednie przyporządkowanie (ustalenie wysokości) kosztów pośrednich przypadających na poszczególne grupy działalności.

W piśmie uzupełniającym z dnia 22 marca 2011r. Wnioskodawca wskazał symbole dla mających być przedmiotem sprzedaży ryb oraz bezkręgowców:

03.00.11.0 – Ryby żywe ozdobne,

03.00.44.0 – Pozostałe mięczaki i bezkręgowce wodne żywe, świeże lub schłodzone, hodowlane.

W piśmie uzupełniającym z dnia 1 kwietnia 2011r. Wnioskodawca poinformował, iż oczekuje interpretacji wyłącznie w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (sformułowane ostatecznie w piśmie z dnia 1 kwietnia 2011r.):

Czy sprzedaż ryb oraz bezkręgowców pochodzących z własnej hodowli będzie w 2011r. opodatkowana podatkiem VAT wg stawki 8%...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż ryb oraz bezkręgowców podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 8%.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zauważa, iż w ww. piśmie z dnia 1 kwietnia 2011r. Wnioskodawca zmodyfikował własne stanowisko przedstawione uprzednio we wniosku z dnia 17 grudnia 2011r.

Przywołane powyżej stanowisko Wnioskodawcy uwzględnia zmiany dokonane przez niego w ww. piśmie z dnia 1 kwietnia 2011r. Podjęte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie odnosi się do tej właśnie wersji stanowiska własnego Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 5a ustawy o VAT – obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011r. – towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją statystyczną dotyczącą towarów i usług, która ma zastosowanie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, od dnia 1 stycznia 2011r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Ponadto należy wskazać, iż stosownie do Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl natomiast ust. 2 powołanego artykułu, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednakże na podstawie, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011r., art. 146a pkt 1 i pkt 2 ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Należy zauważyć, iż z dniem 1 stycznia 2011r., przez art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 29 października 2010r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476), dokonano zmiany załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

W objaśnieniach do ww. załącznika wskazano, iż wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

Natomiast w poz. 20 tego załącznika, wymienione zostały towary o symbolu PKWiU 2008 ex 03 – „ryby i pozostałe produkty rybactwa; usługi wspomagające rybactwo, z wyłączeniem:

  1. pereł nieobrobionych (PKWiU 03.00.5),
  2. pozostałych produktów (PKWiU 03.00.6)”.

Ponadto zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W załączniku tym, pod pozycją 16 wymienione zostały towary o symbolu PKWiU 2008 ex 03 – „ryby i pozostałe produkty rybactwa; usługi wspomagające rybactwo, z wyłączeniem:

  1. pereł nieobrobionych (PKWiU 03.00.5),
  2. ryb żywych ozdobnych (PKWiU 03.00.11.0),
  3. pozostałych produktów połowów (PKWiU 03.00.6)”.

Należy również zauważyć, iż zgodnie, z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011r., art. 2 pkt 30 ustawy o VAT – przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Zatem umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania obniżonej stawki podatku VAT tylko do towarów należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa towaru”.

Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT dotyczy wyłącznie danego towaru z danego grupowania.

W związku z powyższym, istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wg PKWiU przez Wnioskodawcę, towarów będących przedmiotem zapytania.

Z opisu sprawy wynika, iż przedmiotem działalności Wnioskodawcy, którą zamierza prowadzić jako wspólnik spółki cywilnej, będzie hodowla różnych gatunków ryb akwariowych oraz ryb ozdobnych do oczek wodnych, w akwariach o łącznym litrażu przekraczającym 700 dm3, hodowla bezkręgowców do celów ozdobnych (krewetek słodkowodnych akwariowych), jak również związana z nimi działalność handlowa polegająca na sprzedaży produktów tych działalności w stanie nieprzetworzonym. Hodowla oraz sprzedaż powyższych produktów będzie odbywała się w ramach działalności gospodarczej spółki cywilnej, jako sprzedaż hurtowa bądź detaliczna, poza gospodarstwem rolnym w rozumieniu ustawy o podatku rolnym. A ponadto Spółka zarejestruje się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca wskazał symbole dla mających być przedmiotem sprzedaży ryb oraz bezkręgowców: 03.00.11.0 – Ryby żywe ozdobne, 03.00.44.0 – Pozostałe mięczaki i bezkręgowce wodne żywe, świeże lub schłodzone, hodowlane.

Należy zauważyć, iż ustawodawca, w załączniku nr 3 do ustawy przy pozycji 20 „ryby i pozostałe produkty rybactwa; usługi wspomagające rybactwo” wymienił towary do których obniżona 8% stawka nie ma zastosowania i są to: perły nieobrobione o symbolu PKWiU 03.00.5 oraz pozostałe produkty o symbolu PKWiU 03.00.6., zatem obniżona stawka będzie dotyczyć wszystkich towarów wymienionych w PKWiU w dziale 03 za wyłączeniem zaliczanych wg PKWiU do kategorii PKWiU 03.00.5 i PKWiU 03.00.6.

Ponadto, w załączniku nr 10 do ustawy przy pozycji 16 „ryby i pozostałe produkty rybactwa; usługi wspomagające rybactwo” ustawodawca wymienił towary do których obniżona 5% stawka nie ma zastosowania i są to: perły nieobrobione o symbolu PKWiU 03.00.5, ryby żywy ozdobne PKWiU 03.00.11.0 oraz pozostałe produkty o symbolu PKWiU 03.00.6, zatem obniżona stawka będzie dotyczyć wszystkich towarów wymienionych w PKWiU w dziale 03 za wyłączeniem zaliczanych wg PKWiU do kategorii PKWiU 03.00.5, PKWiU 03.00.11.0 i PKWiU 03.00.6.

Mając zatem na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż dostawa towaru sklasyfikowanego według PKWiU z roku 2008 pod symbolem 03.00.11.0 – ryby żywe ozdobne korzystać będzie z obniżonej, tj. 8% stawki podatku VAT zgodnie z przepisem art. 41 ust. 2, w związku z poz. 20 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Natomiast dostawa towaru sklasyfikowanego według PKWiU z roku 2008 pod symbolem 03.00.44.0 – Pozostałe mięczaki i bezkręgowce wodne żywe, świeże lub schłodzone, hodowlane korzystać będzie z obniżonej, tj. 5% stawki podatku VAT zgodnie z przepisem art. 41 ust. 2a, w związku z poz. 16 załącznika nr 10 do ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż sprzedaż ryb oraz bezkręgowców podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 8%, należało uznać za nieprawidłowe.

Należy zaznaczyć, że obowiązek przedstawienia organom podatkowym prawidłowej klasyfikacji dla sprzedawanych towarów należy do podatnika, który ponosi również odpowiedzialność za nieprawidłowo dokonaną klasyfikację. Wskazuje się, że tut. Organ nie jest uprawniony do klasyfikacji towarów i usług, ani też weryfikacji wskazanych przez Wnioskodawcę klasyfikacji, w związku z tym, niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie przy założeniu, że grupowanie wskazane przez Wnioskodawcę w zdarzeniu przyszłym jest prawidłowe.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów opisanego zdarzenia przyszłego (w szczególności w przypadku błędnej klasyfikacji PKWiU) lub zmiany stanu prawnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj