Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-417/11-2/AF
z 7 grudnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-417/11-2/AF
Data
2011.12.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
notariusze
płatnik
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatnik
restrukturyzacja
udział
udziałowiec


Istota interpretacji
W sytuacji, gdy Spółka nabywająca najpierw uzyska większość głosów w Spółce na podstawie wniesienia do niej aportem udziałów Udziałowca uprzywilejowanego, a następnie pozostali wspólnicy wniosą do Spółki nabywającej jednym aktem udziały, jakie posiadają w Spółce, wniesienie udziałów w Spółce przez pozostałych wspólników Spółki do Spółki nabywającej łącznie w jednym akcie notarialnym będzie korzystało z wyłączenia wskazanego w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugi ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 388 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29.09.2011 r. (data wpływu 03.10.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia udziałów w spółce przez pozostałych wspólników spółki do spółki nabywającej łącznie w jednym akcie notarialnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.10.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia udziałów w spółce przez pozostałych wspólników spółki do spółki nabywającej łącznie w jednym akcie notarialnym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością będącą rezydentem polskim („Wnioskodawca” lub „Spółka nabywająca”). Spółka nabywająca planuje podwyższenie kapitału zakładowego, który zostanie pokryty udziałami innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka”).

Spółka jest rezydentem polskim. Wspólnikami Spółki są cztery osoby fizyczne, które podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wspólnicy Spółki posiadają odpowiednio 540 udziały (co stanowi 20% udziałów w kapitale zakładowym Spółki), 37% (co stanowi 999 udziałów w kapitale zakładowym Spółki), 29% (co stanowi 783 udziałów w kapitale zakładowym Spółki) i 14% (co stanowi 378 udziałów w kapitale zakładowym Spółki).

Zgodnie z umową Spółki udziały jednego ze wspólników Spółki będą uprzywilejowane w zakresie prawa głosu (dalej jako: „Udziałowiec uprzywilejowany”). Uprzywilejowanie dotyczące prawa głosu przyznaje 2 głosy na jeden udział. W konsekwencji Udziałowiec uprzywilejowany dysponować będzie bezwzględną większością praw głosu w Spółce. Ilość praw głosów pozostałych wspólników nie ulegnie zmianie.

Udziałowiec uprzywilejowany wniesie do Spółki nabywającej należące do niego udziały w Spółce. Wartość udziałów w Spółce zostanie wyceniona według ich wartości rynkowej. Udziałowiec uprzywilejowany w zamian za udziały w Spółce otrzyma udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki nabywającej (wymiana udziałów). Kapitał zakładowy Spółki nabywającej zostanie podwyższony o wartość rynkową wnoszonych do niej udziałów w Spółce. Następnie wniesienie udziałów do Spółki planują także pozostali wspólnicy Spółki. Żaden z nich osobno ani też wszyscy razem nie posiadają większości głosów w Spółce. Wartość udziałów w Spółce zostanie wyceniona według ich wartości rynkowej. Pozostali wspólnicy w zamian za udziały w Spółce otrzymają udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki nabywającej (wymiana udziałów). Kapitał zakładowy Spółki nabywającej zostanie podwyższony o wartość rynkową wnoszonych do niej udziałów w Spółce.

W rezultacie Spółka nabywająca najpierw uzyska większość głosów w Spółce na podstawie wniesienia do niej aportem udziałów Udziałowca uprzywilejowanego, a następnie pozostali wspólnicy wniosą do Spółki nabywającej jednym aktem udziały, jakie posiadają w Spółce. O ile w wyniku pierwszej transakcji Spółka nabywająca uzyska większość głosów w Spółce, o tyle w wyniku drugiej (wniesienie udziałów posiadanych przez pozostałych wspólników jednym aktem) Spółka nabywająca zwiększy tylko większość posiadanych głosów w Spółce do 100%.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym - wniesienie udziałów w Spółce przez pozostałych wspólników Spółki do Spółki nabywającej łącznie w jednym akcie notarialnym - będzie miało zastosowanie wyłączenie wskazane w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugi Ustawy PCC...

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym - wniesienie udziałów w Spółce przez pozostałych wspólników Spółki do Spółki nabywającej łącznie w jednym akcie notarialnym - będzie miało zastosowanie wyłączenie wskazane w przepisie art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugi Ustawy PCC. W wyniku wniesienia do Spółki nabywającej udziałów w Spółce, Spółka nabywająca zwiększy swoje prawo głosów do 100% w Spółce. Transakcja ta nastąpi bowiem po wniesieniu do Spółki nabywającej udziałów posiadanych w Spółce przez Udziałowca uprzywilejowanego.

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k Ustawy PCC podatkowi od czynności cywilnoprawnej podlegają umowy spółki, a zgodnie z pkt 2 wskazanego przepisu także zmiany tych umów. Obowiązek podatkowy z tytułu zmiany umowy spółki spoczywa na spółce (art. 4 pkt 9 Ustawy PCC).

Ustawodawca przewidział jednak wyłączenie od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych dla określonego katalogu czynności. Do katalogu tego zalicza się także zmiana umowy spółki, ale tylko po spełnieniu przesłanek wskazanych w Ustawie PCC. W świetle przepisu art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugi Ustawy PCC „Nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.” Zgodnie z brzmieniem przepisu zmiana umowy spółki będzie podlegała wyłączeniu, jeżeli w wyniku wymiany udziałów pomiędzy spółkami kapitałowymi, spółka otrzymująca aport w postaci udziałów nabędzie większość głosów w drugiej spółce. Drugą sytuacją, która pozwala na skorzystanie z wyłączenia, jest wniesienie udziałów jednej spółki kapitałowej do drugiej, w wyniku czego ta druga spółka zwiększa tylko posiadaną już większość głosów.

Wnioskodawca spełnia wymagania nałożone przez normę prawną. Wskutek wniesienia udziałów przez Udziałowca uprzywilejowanego Spółka nabywająca nabędzie większość głosów w Spółce. Następnie swoje udziały wniosą jednym aktem notarialnym pozostali wspólnicy Spółki do Spółki nabywającej. Oznacza to zatem, iż pozostali wspólnicy będą wnosić swoje udziały w Spółce do Spółki nabywającej w momencie, kiedy Spółka nabywająca będzie już miała większość głosów w Spółce. To zaś spełnia wymogi nałożone przez brzmienie przepisu art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugi Ustawy PCC („w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów”).

Udziały, które Spółka nabywająca otrzyma od pozostałych wspólników Spółki zwiększą tylko jej ilość głosów do 100%. Spółka nabywająca nabędzie bowiem większość głosów w Spółce w wyniku wniesienia aportem udziałów w Spółce przez Udziałowca uprzywilejowanego, co poprzedzi transakcję pozostałych wspólników.

Stosowne regulacje Kodeksu spółek handlowych umożliwiają uprzywilejowanie udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością m.in. w zakresie prawa głosu. Warunkiem skuteczności takiego uprzywilejowania jest określenie tego uprawnienia w umowie spółki. Zgodnie z art. 174 § 3 Kodeksu spółek handlowych uprzywilejowanie może dotyczyć w szczególności prawa głosu. Uprzywilejowanie w zakresie prawa głosu może dotyczyć tylko udziałów o równej wartości nominalnej.

W związku z powyższym podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy z związku z wniesieniem do Spółki nabywającej udziałów pozostałych wspólników jednym aktem notarialnym, w wyniku którego Spółka nabywająca zwiększy większość głosów do 100% praw głosów Spółce, nie rodzi obowiązku w podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż czynność ta jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie przepisu art. 2 pkt 6 lit. c Ustawy PCC. Transakcja będzie neutralna na gruncie Ustawy PCC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Należy zaznaczyć, iż czynność wniesienia wkładu niepieniężnego nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.), w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia wkładu niepieniężnego jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Zgodnie z tym przepisem zwiększenie majątku może nastąpić zarówno w formie pieniężnej, jak i w formie aportu. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie przesądzają o formie dokonania tego zwiększenia.

Definicja spółki kapitałowej została zawarta w art. 1a pkt 2 ustawy, zgodnie z którą użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną i spółkę europejską.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

  • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Należy wskazać, iż implementowanie Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE skutkuje wyłączeniem z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych, będących w świetle Dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi obligatoryjnie nie podlegającymi podatkowi kapitałowemu. Za działania restrukturyzacyjne zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 lit. a) Dyrektywy uznaje się przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów, lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub już istnieją, pod warunkiem że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej.

Z treści art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że opodatkowaniu nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje: udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością będącą rezydentem polskim („Wnioskodawca” lub „Spółka nabywająca”). Spółka nabywająca planuje podwyższenie kapitału zakładowego, który zostanie pokryty udziałami innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka”). Spółka jest rezydentem polskim. Wspólnikami Spółki są cztery osoby fizyczne, które podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wspólnicy Spółki posiadają odpowiednio 540 udziały (co stanowi 20% udziałów w kapitale zakładowym Spółki), 37% (co stanowi 999 udziałów w kapitale zakładowym Spółki), 29% (co stanowi 783 udziałów w kapitale zakładowym Spółki) i 14% (co stanowi 378 udziałów w kapitale zakładowym Spółki). Zgodnie z umową Spółki udziały jednego ze wspólników Spółki będą uprzywilejowane w zakresie prawa głosu (dalej jako: „Udziałowiec uprzywilejowany”). Uprzywilejowanie dotyczące prawa głosu przyznaje 2 głosy na jeden udział. W konsekwencji Udziałowiec uprzywilejowany dysponować będzie bezwzględną większością praw głosu w Spółce. Ilość praw głosów pozostałych wspólników nie ulegnie zmianie. Udziałowiec uprzywilejowany wniesie do Spółki nabywającej należące do niego udziały w Spółce. Wartość udziałów w Spółce zostanie wyceniona według ich wartości rynkowej. Udziałowiec uprzywilejowany w zamian za udziały w Spółce otrzyma udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki nabywającej (wymiana udziałów). Kapitał zakładowy Spółki nabywającej zostanie podwyższony o wartość rynkową wnoszonych do niej udziałów w Spółce. Następnie wniesienie udziałów do Spółki planują także pozostali wspólnicy Spółki. Żaden z nich osobno ani też wszyscy razem nie posiadają większości głosów w Spółce. Wartość udziałów w Spółce zostanie wyceniona według ich wartości rynkowej. Pozostali wspólnicy w zamian za udziały w Spółce otrzymają udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki nabywającej (wymiana udziałów). Kapitał zakładowy Spółki nabywającej zostanie podwyższony o wartość rynkową wnoszonych do niej udziałów w Spółce. W rezultacie Spółka nabywająca najpierw uzyska większość głosów w Spółce na podstawie wniesienia do niej aportem udziałów Udziałowca uprzywilejowanego, a następnie pozostali wspólnicy wniosą do Spółki nabywającej jednym aktem udziały, jakie posiadają w Spółce. O ile w wyniku pierwszej transakcji Spółka nabywająca uzyska większość głosów w Spółce, o tyle w wyniku drugiej (wniesienie udziałów posiadanych przez pozostałych wspólników jednym aktem) Spółka nabywająca zwiększy tylko większość posiadanych głosów w Spółce do 100%.

Reasumując należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy Spółka nabywająca najpierw uzyska większość głosów w Spółce na podstawie wniesienia do niej aportem udziałów Udziałowca uprzywilejowanego, a następnie pozostali wspólnicy wniosą do Spółki nabywającej jednym aktem udziały, jakie posiadają w Spółce, wniesienie udziałów w Spółce przez pozostałych wspólników Spółki do Spółki nabywającej łącznie w jednym akcie notarialnym będzie korzystało z wyłączenia wskazanego w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugi ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj