Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-1.4010.356.2018.2.MG
z 14 listopada 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2018 r. (data wpływu wniosku za pośrednictwem platformy e-PUAP w tym samym dniu), uzupełnionym 31 października 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty wynagrodzenia (opłaty licencyjnej) wypłacanego na podstawie umowy licencyjnej na korzystanie z aplikacji IT, związane z możliwością korzystania z aplikacji opisanych w pkt 1-82, mieszczą się w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

  • w odniesieniu do aplikacji wymienionych w pkt 1-3, 22-24 oraz 33 - jest nieprawidłowe,
  • w odniesieniu do pozostałych aplikacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2018 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty wynagrodzenia (opłaty licencyjnej) wypłacanego na podstawie umowy licencyjnej na korzystanie z aplikacji IT, związane z możliwością korzystania z aplikacji opisanych w pkt 1-82, mieszczą się w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 22 października 2018 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.356.2018.1.MG, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 31 października 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (zwany także dalej Spółką) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako biuro informacji gospodarczych działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy „Przedmiotem działalności gospodarczej biura jest pośrednictwo w udostępnianiu informacji gospodarczych, polegające na przyjmowaniu informacji gospodarczych od wierzycieli, przechowywaniu i ujawnianiu tych informacji”.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 tej ustawy „Przedmiotem działalności gospodarczej biura może być również:

1) przetwarzanie archiwalnych informacji gospodarczych, o których mowa w art. 21 ust. 3 i 4, dla celów statystycznych, dotyczących dłużników niebędących konsumentami;

1a) uzyskiwanie na zlecenie klienta biura danych z rejestru, o którym mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1;

1b) uzyskiwanie i przetwarzanie w zakresie uzasadnionym wykonywaniem ustawowych uprawnień lub obowiązków danych z rejestrów, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 2-4, oraz danych zawartych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym;

1c) uzyskiwanie na zlecenie klienta biura i przetwarzanie w zakresie uzasadnionym wykonywaniem ustawowych uprawnień lub obowiązków danych z rejestrów, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 5 lub 6;

1d) dokonywanie analizy wiarygodności płatniczej podmiotu niebędącego konsumentem;

2) zarządzanie majątkiem biura;

3) prowadzenie działalności szkoleniowej lub edukacyjnej w zakresie objętym działalnością biura”.

Działalność gospodarcza Wnioskodawcy polega przede wszystkim na przyjmowaniu, przechowywaniu oraz ujawnianiu informacji gospodarczych. Baza danych obejmująca informacje gospodarcze jest przez Spółkę prowadzona w formie elektronicznej (przy pomocy serwerów, paneli kontrolnych i aplikacji, których funkcjonalność pozwala właściwie prowadzić i nadzorować pracę Spółki). Pozyskiwanie klientów zainteresowanych skorzystaniem z usług świadczonych przez Spółkę odbywa się na różne sposoby, w tym w szczególności drogą mailową. Świadczenie przez Spółkę usług w zakresie udostępniania informacji gospodarczych zasadniczo ma miejsce drogą elektroniczną, przy wykorzystaniu panelu klienta.

Umowa licencyjna na korzystanie z aplikacji IT

Wnioskodawca ma zawartą umowę licencyjną na korzystanie z aplikacji IT. W ramach tej umowy Wnioskodawca jest usługobiorcą (licencjobiorcą). Natomiast usługodawcą (licencjodawcą) jest podmiot powiązany z Wnioskodawcą w rozumieniu art. 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z zawarciem tej umowy Wnioskodawca ponosi koszty wynagrodzenia wypłacanego licencjodawcy.

Przedmiotem umowy jest uzyskanie niewyłącznej licencji na korzystanie ze wskazanych poniżej aplikacji IT. Licencja na oprogramowanie jest umową zezwalającą na korzystanie z danej aplikacji komputerowej. Umowa zawarta została pomiędzy licencjodawcą, który jest podmiotem dysponującym prawami autorskimi do aplikacji, oraz licencjobiorcą, który jest podmiotem chcącym uzyskać możliwość użytkowania aplikacji w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Użytkowanie należy rozumieć jako: zainstalowanie aplikacji na urządzeniach komputerowych licencjobiorcy, umożliwienie licencjobiorcy korzystanie ze zdalnego dostępu do aplikacji albo umożliwienie licencjobiorcy dostępu do aplikacji pośrednictwem intranetu i internetu. Umowa uwzględnia sposób użytkowania aplikacji, nie zezwalając na zmiany w kodzie oprogramowania, a jedynie wykorzystanie ich do celów prowadzonej przez licencjobiorcę działalności gospodarczej. Umowa uwzględnia możliwość zwiększenia funkcjonalności poszczególnych aplikacji zgodnie z zapotrzebowaniem licencjobiorcy, ale prace w kodzie aplikacji mogą być wykonywane przez pracowników lub osoby trzecie wskazane przez licencjodawcę. Umowa licencyjna na korzystanie z aplikacji IT została podpisana na czas nieokreślony.

Sposób ustalania wynagrodzenia

Poniżej został opisany sposób ustalania opłaty licencyjnej, czyli wynagrodzenia jakie przysługuje licencjodawcy z tytułu zawarcia umowy licencyjnej na korzystanie z aplikacji IT. Sposób ustalania tego wynagrodzenia uwzględnia fakt, że licencja na aplikacje IT udzielona jest w formie licencji niewyłącznej, a Spółka nie będzie korzystała ze wszystkich aplikacji IT, które posiada licencjodawca. Dlatego też w procesie ustalania wynagrodzenia zasadne było zastosowanie procentowego udziału wykorzystywanych aplikacji względem łącznej ich wartości. Model kalkulacji opłaty licencyjnej przysługującej licencjodawcy z tytułu udzielenia licencji na aplikacje IT, składa się z trzech etapów:

Etap 1 przewiduje kalkulację procentowego udziału aplikacji licencjonowanych na podstawie omawianej umowy w łącznej wartości licencjonowanych aplikacji. Etap ten przedstawić można za pomocą poniższego wzoru:

Al. X 100% / Aw = Up

Gdzie:

Al – wartość aplikacji licencjonowanych na podstawie umowy na korzystanie z aplikacji IT

Aw – łączna wartość wszystkich aplikacji licencjonowanych przez Spółkę

Up – procentowy udział licencjonowanych aplikacji w łącznej ich wartości

Etap 2 polega na obliczeniu części przychodów wygenerowanych przy wykorzystaniu licencjonowanych aplikacji IT w danym okresie. Wartość ta obliczana jest przez pomnożenie przychodu Spółki przez procentowy udział licencjonowanych aplikacji, obliczony w etapie 1.

Plb x Up / 100% = Pu

Gdzie:

Plb – przychód licencjobiorcy

Up – procentowy udział licencjonowanych aplikacji w łącznej ich wartości

Pu – iloczyn przychodu licencjobiorcy i udziału procentowego licencjonowanych aplikacji IT w 100%

Etap 3 określa wysokość opłaty licencyjnej, skalkulowanej przy zastosowaniu stawki procentowej stanowiącej wynik przeprowadzonej analizy danych porównawczych. Stawkę tę następnie mnoży się przez przychód wygenerowany przy wykorzystaniu aplikacji w danym okresie, obliczony w etapie 2.

Pu x B = x

Gdzie:

Pu – iloczyn przychodu licencjobiorcy i udziału procentowego licencjonowanych aplikacji IT w 100%

B – wartość stawki procentowej wynikająca z analizy porównywalności

X – opłata licencyjna (wynagrodzenie licencjodawcy)

Tak obliczona wartość stanowi opłatę licencyjną, czyli wynagrodzenie dla licencjodawcy z tytułu udzielenia licencji na korzystanie z aplikacji IT.

Lista aplikacji IT

Przedmiotem umowy licencyjnej są następujące aplikacje IT:

  1. Andolin Extensions Einvoice
    Aplikacja jest odpowiedzialna za właściwe przygotowanie dokumentów wysyłanych przez aplikację Andolin. Zawiera ona szablony maili z potwierdzeniem wyrażenia zgody na otrzymywanie faktury elektronicznej. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę w procesie fakturowania.
  2. Andolin Service
    Aplikacja zajmuje się dystrybucją wcześniej wygenerowanych pism przy pomocy odnośników do właściwego dokumentu, poczty elektronicznej oraz wysyłanie sms-ów na zewnątrz systemu. Aplikacja pozwala na właściwą komunikację z klientem lub dłużnikiem. Aplikacja ta współgra z innymi aplikacjami generującymi dokumenty przy użyciu programu Andolin i jego rozszerzeń.
  3. Andolin Extensions WDZP
    Aplikacja jest odpowiedzialna za właściwe przygotowanie dokumentów wysyłanych przez aplikację Andolin w zakresie usługi Wezwanie Do Zapłaty Plus (dalej WDZ+, jedna z usług Spółki). Zawiera ona szablony dokumentów związanych z WDZ+. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę w ramach świadczenia WDZ+.
  4. Aron Service
    Aplikacja pozwala na dostęp do bazy KI oraz KI_era w celu pobrania programów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Aplikacja ta pozwala na szybki dostęp do niezbędnych aplikacji.
  5. Beluga
    Aplikacja zajmująca się synchronizacją danych między innymi programami wykorzystywanymi przez Spółkę, tj. C. XL oraz Fulcrum. Aplikacja odbiera określone zdarzenia w systemie o aktualizacji, dodaniu lub usunięciu faktury lub płatności w C. XL i aktualizacja tej informacji w bazie Fulcrum. Aplikacja wykorzystywana jest do automatycznej aktualizacji baz danych Spółki.
  6. Call Center Admin
    Aplikacja odpowiedzialna jest za zarządzanie uprawnieniami i przynależnością użytkowników do kolejek w ramach Call Center. Program pozwala na nadanie właściwych uprawnień poszczególnym pracownikom i przełączanie rozmów przychodzących do właściwej osoby. Aplikacja wykorzystywana jest w bieżącej komunikacji z klientami.
  7. Call Center AdminSynchro
    Aplikacja odpowiedzialna jest za pobieranie informacji o użytkownikach Call Center na potrzeby programu Call Center Admin. Aplikacja pozwala na szybką identyfikację osób przejmujących rozmowę przychodzącą. Aplikacja wykorzystywana jest do właściwego funkcjonowania aplikacji Call Center Admin.
  8. Call Center Client Library
    Aplikacja zezwala na dostęp do wewnętrznych baz danych na temat klientów. Aplikacja wykorzystywana jest do właściwego funkcjonowania aplikacji Call Center Admin.
  9. Call Center Client Library COM
    Aplikacja zezwala na dostęp do wewnętrznych baz danych na temat klientów. Aplikacja wykorzystywana jest do właściwego funkcjonowania aplikacji Call Center Admin.
  10. Call Center Cluster
    Aplikacja pozwalająca na połączenie poszczególnych jednostek komputerowych pracowników, pozwalając na ich współpracę ze sobą w ramach zintegrowanego środowiska pracy. Aplikacja wykorzystywana jest do właściwego funkcjonowania aplikacji Call Center Admin.
  11. Call Center Common
    Aplikacja zawierająca wszelkie biblioteki służące do komunikacji w ramach aplikacji Call Center Admin. Aplikacja wykorzystywana jest do właściwego funkcjonowania aplikacji Call Center Admin.
  12. Call Center Coordinator
    Aplikacja pośrednicząca we współpracy między aplikacją Call Center a sprzętem telefonicznym wykonującym rzeczywiste połączenia. Aplikacja pozwala na obsługę sprzętu telefonicznego w zakresie procesów automatycznego wybierania numerów telefonów. Aplikacja wykorzystywana jest do właściwego funkcjonowania aplikacji Call Center Admin.
  13. Call Center FC Connect
    Aplikacja służąca do obsługi panelu aplikacji Call Center współpracującego z panelami posiadanymi przez klienta. Aplikacja pozwala na obsługę panelu aplikacji Call Center poprzez zmianę statusu połączenia, przekazywanie komunikatów oraz przekierowywanie rozmów w ramach aplikacji Call Center. Aplikacja wykorzystywana jest do właściwego funkcjonowania aplikacji Call Center Admin.
  14. Call Center Recording
    Aplikacja służąca do nagrywania, a następnie pobierania nagrań z rozmów telefonicznych z klientami. Aplikacja wykorzystywana jest do właściwego funkcjonowania aplikacji Call Center Admin.
  15. Call Center Sms
    Aplikacja pozwalająca na automatyczne wysyłania wiadomości sms w związku z połączeniami przychodzącymi. Aplikacja wykorzystywana jest do właściwego funkcjonowania aplikacji Call Center Admin.
  16. Call Center Statistics Service
    Aplikacja służąca do wyliczania statystyk w programie Call Center. Aplikacja pobiera dane z aplikacji Call Center, przetwarza je i wylicza właściwe statystyki dla poszczególnych użytkowników aplikacji Call Center, udostępniając je we właściwych miejscach aplikacji. Aplikacja wykorzystywana jest do właściwego funkcjonowania aplikacji Call Center Admin.
  17. Call Center WCF
    Aplikacja pozwalająca na współpracę aplikacji Call Center z aplikacjami Fulcrum oraz Windykator. Aplikacja pozwala na zarządzanie interfejsem programowania aplikacji Call Center w zakresie procesów zestawienia połączeń w aplikacji Call Center z aplikacją Fulcrum oraz aplikacją Windykator oraz przekazywania do tych aplikacji informacji o połączeniach przychodzących i wychodzących. Aplikacja wykorzystywana jest do właściwego funkcjonowania aplikacji Call Center Admin.
  18. CEIDG Synchronizer Proxy
    Aplikacja służąca do umożliwienia pobierania danych z bazy danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Aplikacja wykorzystywana jest do pobierania danych niezbędnych do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej i weryfikacji podmiotu przez Spółkę.
  19. Clark Database
    Aplikacja pozwalająca na dostęp do wewnętrznej bazy danych Clark. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę w podstawowej działalności gospodarczej oraz w celu weryfikacji podmiotów. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji Clark Service.
  20. Clark Events
    Aplikacja zawiera wszelkie definicje zdarzeń systemowych, które mogą się pojawić i które są wysyłane do innych komponentów w systemie. Aplikacja pozwala na synchronizację danych między systemem aplikacji C. XL a systemami Spółki. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji Clark Service.
  21. Clark Proxy
    Aplikacja służąca do umożliwienia połączenia z bazą danych Clark. Aplikacja pozwala na migrację danych między aplikacją Clark a innymi aplikacjami z którymi jest połączony. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji Clark Service.
  22. Clark Service
    Aplikacja pozwalająca na komunikację i przesyłanie informacji między systemem Spółki a aplikacją C. XL. Aplikacja pośredniczy w migracji danych między systemem księgowym C. XL a systemem informatycznym Spółki. Aplikacja wykorzystywana jest do aktualizacji bazy danej C. XL i własnych aplikacji systemowych.
  23. Consents Database
    Aplikacja jest bazą danych rejestru zgód. Baza wyrażonych i wycofanych zgód umożliwia Spółce wysyłanie kampanii marketingowych, które przynoszą efekty w postaci zwiększenia sprzedaży. Jednocześnie baza danych zabezpiecza Spółkę przed ryzykiem poniesienia konsekwencji finansowych z tytułu nieprawidłowego przetwarzania danych w celach marketingowych.
  24. Consents Service
    Aplikacja jest serwisem obsługującym zgody. Serwis służy w Spółce do obsługi procesów pozyskiwania zgód telekomunikacyjnych i z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Aplikacja umożliwia z korzystania z bazy danych Consents Database. Bez tej aplikacji nie ma możliwości efektywnego korzystania z danych znajdujących się w bazie Consents Database.
  25. Contact
    Aplikacja pozwalająca na wygenerowanie formularza kontaktowego z pracownikiem Spółki. Aplikacja pozwala klientom na wypełnienie formularza kontaktu z konsultantem. Aplikacja pozwala na uzyskaniu danych o potrzebach klienta i wykorzystać tę informacji w akcjach promocyjnych lub przy obsłudze klienta.
  26. Cynthia
    Aplikacja internetowa wprowadzająca wszelkie dane ze zleceń windykacji. Aplikacja przetwarza wprowadzone przez klienta dane i przechowuje je we właściwym miejscu. Aplikacja wykorzystywana jest do gromadzenia niezbędnych informacji związanych z prowadzeniem podstawowej działalności gospodarczej Spółki.
  27. Dackidvich
    Aplikacja jest komponentem gromadzącym i przetwarzającym zwrotki maili. Komponent ten odpowiedzialny jest za gromadzenie i przetwarzanie maili zwrotnych (zwrotki z odpowiedzi na maile wysłane przez Spółkę). Aplikacja zbiera i przetwarza wszelkie odpowiedzi na wysłaną przez Spółkę korespondencję. Komponent przetwarza również zwrotki w celu badania skuteczności komunikacji, przez co aplikacja pozwala na analizę skuteczności komunikacji z klientami.
  28. Dackidvich Database
    Aplikacja jest bazą danych dla aplikacji Dackidvich. Aplikacja gromadzi informacje wprowadzone przez aplikację Dackidvich i stanowi niezbędny element do właściwego jej funkcjonowania. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji Dackidvich.
  29. Dackidvich Events
    Aplikacja zdarzeń systemowych dla aplikacji Dackidvich. Aplikacja zawiera definicję eventów (informacje o zdarzeniach wysyłanych do innych aplikacji w systemie) powiązanych z procesem gromadzenia i przetwarzania maili zwrotnych od klientów. Aplikacja ta przekazuje informacje właściwym pracownikom Spółki oraz do innych aplikacji. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji Dackidvich.
  30. Emil Service
    Aplikacja pozwalająca na okresowe zlecanie maili. W aplikacji Spółka może ustalić dzień w którym zainteresowana jednostka otrzyma właściwą informację, raport, notkę lub inny wskazany dokument, który zostanie mu wysłany autonomicznie.
  31. Fair Pay Service
    Aplikacja pozwalająca na współpracę Spółki w ramach usługi Fair Pay. Aplikacja pozwala na wystawianie, wydruk oraz ewidencję faktur sprzedażowych oraz korekt.
  32. Fulcrum
    Aplikacja służy do zarządzania relacjami z klientami (CRM). Aplikacja obsługuje klientów korzystających z jednej z usług świadczonych przez Spółkę i integruje dostęp do wielu usług oferowanych tym klientom. Aplikacja zawiera wszystkie informacje na temat klienta i podmiotów z którymi współpracuje. Jest to podstawowa aplikacja CRM w Spółce.
  33. Grippers
    Aplikacja pozwalająca na zarządzanie i prezentację kolejki zadań dla zespołów Spółki. Aplikacja połączona jest z profilami poszczególnych pracowników Spółki, uruchamiany jest przez Windows Scheduler Service.
  34. Heimdall
    Aplikacja pozwalająca na synchronizację rejestr Spółki ze sprawami prowadzonymi przez podmioty, z którymi Spółka współpracuje. Aplikacja już funkcjonuje, jednak wciąż jest rozwijana i ciągle trwają prace nad jej usprawnieniem.
  35. Izual
    Aplikacja pozwalająca do wysyłanie maili i zachowywaniu plików w bazie danych klientów wyselekcjonowanych do factoringu. Aplikacja przechowuje również informacje na temat limitów klientów.
  36. Jackson Database
    Aplikacja jest bazą danych dla aplikacji Jackson. Aplikacja jest odpowiedzialna za serwis Spółki do integracji z podmiotem współpracującym w ramach usług factoringu. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji Jackson.
  37. Jackson NTService
    Aplikacja pozwala na integracje Systemu Obsługi Factoringu, serwis wewnętrzny podmiotu z którym współpracuje Spółka. Aplikacja pozwalająca na połączenie się z bazą danych aplikacji Jackson. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji Jackson.
  38. Jackson Proxy
    Aplikacja pozwala na połączenie się serwisów komputerowych Spółki z aplikacją Jackson. Aplikacja zawiera bibliotekę połączeń do serwisów. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji Jackson.
  39. Jackson Service
    Aplikacja pozwalająca na zarządzanie komunikacją między Spółką a podmiotem współpracującym w zakresie funkcjonowania aplikacji Jackson. Aplikacja pozwala na wygenerowanie umowy potencjalnemu klientowi, wykorzystując przy tym dane z bazy danych aplikacji Jackson. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji Jackson.
  40. Janet Servie
    Aplikacja pozwalający na wygenerowanie umowy usługi Serwis Ochrony Przedsiębiorcy przez klienta oraz umożliwiająca komunikację z tym klientem. Aplikacja przechowuje również dane dotyczące wezwań do zapłaty klienta.
  41. Jenkins Database
    Aplikacja jest bazą danych aplikacji Jenkins, która zawiera listę spraw dodawanych przez firmy i przedsiębiorstwa w ramach usługi Serwis Ochrony Przedsiębiorcy. Aplikacja posiada również dane związane z procesami biznesowymi w ramach usługi wezwania do zapłaty.
  42. Jenkins Proxy
    Aplikacja pozwalająca na dostęp do bazy danych aplikacji Jenkins, nadający jednocześnie możliwość uzyskania danych z aplikacji. Aplikacja pozwala jednocześnie na dostęp do danych związanych z procesami biznesowymi w ramach usługi wezwania do zapłaty.
  43. KiDok (Klient2000d)
    Aplikacja jest menedżerem teczek i dokumentów dla Spółki (repozytorium dokumentów). W aplikacji znajdują się wszelkie dokumenty funkcjonujące w ramach Spółki. Aplikacja niezbędna do funkcjonowania innych podstawowych aplikacji wykorzystywanych przez Spółkę w prowadzonej działalności gospodarczej.
  44. KiTeczki
    <
    Aplikacja jest narzędziem do przetwarzania dokumentów do KiDok. Aplikacja jest dodatkiem do menu skrzynki mailowej, który umożliwia wprowadzanie maili (eml) i plików (załączników) do aplikacji KiDok. W aplikacji znajdują się wszelkie dokumenty (w formie teczek dla poszczególnych klientów) funkcjonujące w ramach Spółki. Aplikacja niezbędna do funkcjonowania innych podstawowych aplikacji wykorzystywanych przez Spółkę w prowadzonej działalności gospodarczej.
  45. KiTools
    Aplikacja jest narzędziem do przetwarzania dokumentów do KiDok. Aplikacja umożliwia wprowadzanie dokumentów i korespondencji do aplikacji KiDok. Aplikacja niezbędna do funkcjonowania innych podstawowych aplikacji wykorzystywanych przez Spółkę w prowadzonej działalności gospodarczej.
  46. KRD Events Negative Information
    Aplikacja jest biblioteką potencjalnych zdarzeń pojawiających się w systemie. Aplikacja pozwala na zarządzanie informacją o niespłaconych zobowiązaniach, a także wszelką negatywną informacją w bazie danych Spółki.
  47. KRD Client
    Aplikacja pozwalająca na przesyłanie danych do aplikacji Fulcrum. Aplikacja pozwala również na korzystanie z aplikacji w formie mobilnej przez telefon. Aplikacja wykorzystywana jest do aktualizowania i przeglądania baz danych przez pracowników Spółki.
  48. KRD Client Database
    Aplikacja jest bazą danych aplikacji KRD Client, która wykorzystywana jest przez pracowników oraz klientów Spółki. Aplikacja pozwala klientom Spółki na dokonanie właściwych sprawdzeń w rejestrze Spółki. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji KRD Client.
  49. KRS Synchronizer
    Aplikacja przeznaczona do pobierania danych z Krajowego Rejestru Sądowego. Aplikacja pobiera dane ze strony Krajowego Rejestru Sądowego, które następnie stanowią podstawowy zasób informacji udostępnianych w ramach usług świadczonych przez Spółkę.
  50. KrsSynchronizer Service
    Aplikacja przeznaczona do przetwarzania danych pobranych z Krajowego Rejestru Sądowego. Aplikacja przetwarza dane pobrane ze strony Krajowego Rejestru Sądowego, a następnie umieszcza je we właściwym miejscu raportu bądź dokumenty wygenerowanego dla klienta.
  51. Lilliana Proxy
    Aplikacja pozwalająca na połączenie się z aplikacją Lilliana Service i pozwala na zarządzanie wierzytelnościami w ramach programu Fair Pay Plus (jednej z usług Spółki). Aplikacja pozwala na przetwarzanie i transfer otrzymanych informacji do bazy danych. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji Lilliana.
  52. Lilliana Service
    Aplikacja wyświetla kontrahentowi pytań dotyczących zobowiązania dodanego do programu Fair Pay Plus. Aplikacja zbiera następnie odpowiedzi, przetwarza je i przekazuje do serwisu Lilliana, który zapisuje je do właściwej bazy danych.
  53. Lilliana Survey Web
    Aplikacja generująca ankietę dla kontrahentów użytkowników programu Fair Pay Plus. Aplikacja rejestruje odpowiedzi ankiety automatycznie i przygotowuje je do wysłania. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji Lilliana Service.
  54. Lindel
    Aplikacja sieciowa którego funkcją jest generowanie raportów z zapytań klientów Spółki. Aplikacja generuje dla klienta link wraz z tokenem. Wszelkie wygenerowany raporty wraz z tokenami są następnie zapisywane we właściwej bazie danych.
  55. Lindel Database
    Aplikacja jest bazą danych, w której zgromadzone są raporty i tokeny. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji Lindel.
  56. Lunetta Service
    Aplikacja pozwalająca na powiązanie wpisów klientów Spółki z prowadzonymi przez firmy windykacyjne sprawami. Aplikacja pozwala Spółce do monitoringu wykorzystania danych dostępnych w ich bazie danych.
  57. MailService
    Aplikacja jest serwisem do wysyłania maili. Droga mailowa, to dla Spółki druga, obok drogi telefonicznej, metoda komunikacji z klientem. Bez niej nie byłoby właściwej komunikacji, a co za tym idzie, usługi byłyby świadczone w sposób niewłaściwy. Aplikacja pozwala na wysyłanie, odbieranie i zarządzanie mailami, a w konsekwencji realizację umów zawartych z klientami.
  58. MailService DataBase
    Aplikacja jest bazą danych serwisu do wysyłania maili. Aplikacja zbiera dane w jednym miejscu i pozwala na ich zarządzanie. Jest to aplikacja wspierająca funkcjonowanie aplikacji MailService. Aplikacja ta jest niezbędna do właściwego funkcjonowania aplikacji MailService.
  59. MailService Service
    Aplikacja jest serwisem do wysyłania maili. Aplikacja ta jest częścią aplikacji Mail Service. Aplikacja służy służy do pozyskania kontaktów do potencjalnych klientów będących przedsiębiorcami wraz ze zgodą na wykorzystanie danych kontaktowych do celów marketingowych.
  60. Nabbi Database
    Aplikacji jest bazą danych aplikacji Nabbi, która jest głównym panelem internetowym dla przedsiębiorców, będących klientami Spółki. Aplikacja jest elementem wykorzystywanym w ramach prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej Spółki.
  61. Nabbi Jenkins
    Aplikacja odpowiedzialna jest za cały proces rejestracji i przepływu informacji od momentu zarejestrowania klienta do jego rezygnacji w ramach usługi Fair Pay Plus. Aplikacja jest elementem wykorzystywanym w ramach prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej Spółki.
  62. Nabbi Lilliana
    Aplikacja wykorzystywana jest jako panel klienta posiadający w sobie funkcjonalności usługi Fair Play Plus. Aplikacja jest elementem wykorzystywanym w ramach prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej Spółki.
  63. Nabbi Lilliana Database
    Aplikacja jest bazą danych wykorzystywaną przez aplikację Nabbi Lilliana, jako panel klienta z funkcjonalnością usługi Fair Play Plus. Aplikacja jest elementem wykorzystywanym w ramach prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej Spółki.
  64. Nabbi CMSAplikacja jest biblioteką pozwalającą na zarządzanie treścią panelu klienta związanego z usługą Fair Play Plus. Aplikacja zawiera w sobie takie elementy jak porada dnia, kampanie reklamowe czy broszury informacyjne.
  65. NFG Service
    Aplikacja pozwala na pośrednictwo i współpracę z N. Aplikacja posiada w sobie bazę danych i umożliwia ich przesyłanie za pomocą specjalnego protokołu.
  66. Nora Database
    Aplikacja jest bazą danych aplikacji Nora Service, zawierająca wszelkie wprowadzone informacje od strony Spółki lub podmiotu trzeciego. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji Nora Service.
  67. Nora Proxy
    Aplikacja pozwala na połączenie się do bazy danych aplikacji Nora Service. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji.
  68. Nora Service
    Aplikacja pozwala na synchronizację danych między Spółką a podmiotami trzecimi, w ramach usługi WDZ+ oraz w sytuacji gdy zgłoszony podmiot jest windykowany. Aplikacja pozwala na zapis danych klientów, przekazywania informacji w zakresie windykacji zgłoszonych podmiotów oraz wszelkich zdarzeń związanych z usługą WDZ+. Aplikacja pozwala do prowadzenia usług w zakresie WDZ+.
  69. Prophet Service
    Aplikacja służąca do obsługi obustronnych żądań między systemami związanymi z egzekucją (postępowanie sądowe) a Elektronicznym Postępowaniem Upominawczym e-sad.gov.pl. Aplikacja zawiera szablony pozwów, wniosków, aktualizuje danych i pozwala na pobieranie dokumentów w formacie PDF.
  70. Recordings Downloader
    Aplikacja pozwala na pobieranie wszelkich nagrań z aplikacji Corsac, a także generuje raporty w tym zakresie.
  71. Richard Database
    Aplikacja jest w fazie tworzenia na potrzeby Spółki. Aplikacja jest bazą danych gdzie zapisywane są wszelkie zdarzenia związane z dopisywaniem informacji pozytywnych na temat klientów Spółki.
  72. Samuel
    Aplikacja jest serwisem do służącym do integracji usług faktoringowych świadczonych przez inny podmiot z usługami Spółki. Aplikacja pozwala na połączenie usług factoringowych świadczonych przez ten inny podmiot z usługami Spółki.
  73. Samuel Service
    Aplikacja jest wsparciem dla aplikacji Samuel. Celem tej aplikacji jest monitorowanie i wsparcie systemu informatycznego Samuel. Bez niej aplikacja Samuel nie funkcjonuje w sposób właściwy.
  74. Seldon
    Aplikacja pozwalająca na zlecanie masowej wysyłki wiadomości sms oraz wiadomości za pomocą poczty elektronicznej do klientów Spółki korzystającego z jednej z usług. Aplikacja jest elementem wykorzystywanym każdego dnia w ramach prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej Spółki.
  75. Skrin
    Aplikacja pozwalająca na weryfikację tożsamości klienta lub podmiotu wpisywanego do biura informacji gospodarczej. Aplikacja jest elementem wykorzystywanym każdego dnia w ramach prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej Spółki.
  76. Thor
    Aplikacja pozwalająca na obsługę zleceń, których źródłem jest WDZ+, a następnie przekazywanie tych zleceń do windykacji lub do usługi System Terminowych Płatności (dalej STP, jedna z usług Spółki). Aplikacja jest elementem wykorzystywanym w ramach prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej Spółki.
  77. Tyler Database
    Aplikacja jest bazą danych aplikacji Tyler Service, gdzie gromadzone są wszelkie klucze, dane i wartości potrzebne do generowania linków dla klientów Spółki. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji Tyler Service.
  78. Tyler Proxy
    Aplikacja pozwalająca na połączenie się aplikacji Tyler Service z bazą danych i nadająca możliwość transferowania danych w sposób bezpieczny. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji Tyler Service.
  79. Tyler Service
    Aplikacja zajmująca się generowaniem kluczy użytkownika na podstawie otrzymanych wcześniej danych, który wykorzystywany w korespondencji mailowej z klientem w ramach świadczonych przez Spółkę usług. Aplikacja zajmuje się również przechowywaniem zbiorów danych dostępnych przez szyfrowane klucze.
  80. Walott
    Aplikacja stanowiąca panel dla programu Rzetelna Firma dla klientów Spółki. Aplikacja nadaje możliwość klientom do korzystania z programu i jego usług, a także pozwalający na komunikację z pracownikami Spółki.
  81. Zorander
    Aplikacje pozwalająca na przekazywanie do Spółki informacji o wystawionych dokumentach księgowych, które następnie wykorzystywane są do świadczenia usługi STP. Aplikacja jest niezbędna by móc efektywnie świadczyć swoją usługę.
  82. Zorander Database
    Aplikacja jest bazą danych aplikacji Zorander, która jednocześnie pozwala na połączenie się z bazą i bezpieczną migrację danych. Aplikacja wykorzystywana do właściwego funkcjonowania aplikacji Zorander.


W związku z powyższym zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w ww. piśmie z 24 października 2018 r.):

Czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty wynagrodzenia (opłaty licencyjnej) wypłacanego na podstawie umowy licencyjnej na korzystanie z aplikacji IT, związane z możliwością korzystania z aplikacji opisanych w pkt 1 - 82, mieszczą się w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy (doprecyzowanym w ww. piśmie z 24 października 2018 r.), ponoszone przez niego koszty wynagrodzenia (opłaty licencyjnej) wypłacanego na podstawie umowy licencyjnej na korzystanie z aplikacji IT, związane z możliwością korzystania z aplikacji opisanych w pkt 1 - 82, nie mieszczą się w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ do wydatków tych ma zastosowanie art. 15e ust. 11 pkt 1 ww. ustawy.

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych określa ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej w skrócie u.p.d.o.p.).

Zgodnie z art. 15e ust. 1 u.p.d.o.p. „Podatnicy są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty:

  1. usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze,
  2. wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7,
  3. przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek, innych niż udzielonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w tym w ramach zobowiązań wynikających z pochodnych instrumentów finansowych oraz świadczeń o podobnym charakterze

-poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych, o których mowa w art. 11, lub podmiotów mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 9a ust. 6, w części, w jakiej koszty te łącznie w roku podatkowym przekraczają 5% kwoty odpowiadającej nadwyżce sumy przychodów ze wszystkich źródeł przychodów pomniejszonych o przychody z tytułu odsetek nad sumą kosztów uzyskania przychodów pomniejszonych o wartość zaliczonych w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16a-16m, i odsetek”.

Wskazane w art. 15e ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. opłaty i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości obejmują wynagrodzenie za korzystanie z licencji, o którym mowa w art. 16b ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.p.

Zgodnie z informacjami zawartymi w opisie zdarzenia przyszłego wynagrodzenie ponoszone przez Wnioskodawcę na podstawie umowy licencyjnej na korzystanie z aplikacji IT stanowi wynagrodzenie za korzystanie z licencji. Należności te mieszczą się zatem w zakresie art. 15e ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. w zw. z art. 16b ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.p.

Koszty bezpośrednio związane ze świadczeniem usługi

Zgodnie z art. 15e ust. 11 pkt 1 u.p.d.o.p. „Ograniczenie, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do kosztów usług, opłat i należności, o których mowa w ust. 1, zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi".

W wyjaśnieniach Ministra Finansów dotyczących stosowania art. 15e u.p.d.o.p. (wyjaśnienia pt. „Ograniczenie wysokości kosztów uzyskania przychodów związanych z nabyciem niektórych rodzajów usług i praw”, dostępne na www.finanse.mf.gov.pl), czytamy: „Przepis art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o CIT – w przeciwieństwie do art. 15 ust. 4 i nast. - nie odnosi się do sposobu „związania kosztu z przychodami”, lecz do sposobu związania kosztu „z wytworzeniem lub nabyciem/wytworzeniem towaru lub świadczeniem usługi”. Językowa analiza tego wyrażenia prowadziłaby do wniosku, iż chodzi o związek kosztu z czynnością „wytwarzania” lub „nabywania” towaru albo „świadczenia” usługi. Bardziej funkcjonalna wykładnia tych pojęć sprowadza się do poszukiwania tego związku z samym przedmiotem (efektem) tego wytwarzania (nabywania) albo świadczenia usługi, tj. określonym dobrem lub określoną usługą. Z tego względu należy uznać, iż koszt o którym mowa w omawianym przepisie to koszt usługi lub prawa w jakimkolwiek stopniu „inkorporowanych” w produkcie, towarze lub usłudze. Jest to zatem koszt, który wpływa na finalną cenę danego towaru lub usługi, jako (zazwyczaj) jeden z wielu wydatków niezbędnych do poniesienia w procesie produkcji, dystrybucji danego dobra lub świadczenia określonej usługi. Koszt ten powinien przy tym być możliwy do zidentyfikowania, jako czynnik obiektywnie kształtujący cenę danego dobra lub usługi. Konieczność doszukiwania się związku kosztu z produktem, towarem i usługą wyklucza (podobnie jak w przypadku kosztów bezpośrednio związanych z przychodami) z zakresu omawianego wyłączenia koszty ogólnie służące działalności podatnika, ponoszone bez związku z konkretnych towarem lub usługą”.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że z powyższych wyjaśnień wynika, iż dokonując wykładni art. 15e ust. 11 pkt 1 u.p.d.o.p. nie można się odwoływać do przepisów o kosztach bezpośrednich i pośrednich (art. 15 ust. 4, art. 15 ust. 4b, art. 15 ust. 4c, art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p.). Nie ma zatem znaczenia związek omawianych kosztów z przychodami, nie ma znaczenia czy z punktu widzenia Spółki omawiane koszty są kosztami bezpośrednimi czy pośrednimi.

W celu ustalenia, czy art. 15 ust. 11 pkt 1 u.p.d.o.p. ma zastosowanie w stosunku do kosztu wynagrodzenia wypłacanego na podstawie umowy licencyjnej na korzystanie z aplikacji IT konieczne jest ustalenie, czy koszty te są kosztami bezpośrednio związanymi ze świadczeniem usług przez Spółkę. Istotny jest tutaj bezpośredni związek tych kosztów ze świadczeniem usług.

Z językowego punktu widzenia „bezpośredni” oznacza dotyczący kogoś lub czegoś wprost, znajdujący się bardzo blisko, niczym nieprzedzielony (internetowy Słownik Języka Polskiego dostępny na www.sjp.pwn.pl). W tym znaczeniu „bezpośredni” związek ze świadczenie usług przez Spółkę oznacza związek ścisły, bardzo bliski.

Natomiast zgodnie z przedstawionymi wyjaśnieniami Ministra Finansów stosując art. 15e ust. 11 pkt 1 u.p.d.o.p. należy poszukiwać bezpośredniego związku między kosztem a świadczeniem usługi (między kosztem a wykonywaniem czynności przez podatnika, między kosztem a usługą będącą efektem tych czynności). Chodzi tutaj o koszty, które w jakimkolwiek stopniu będą wpływały na finalną cenę usługi świadczonej przez podatnika. Koszt powinien być możliwy do zidentyfikowania jako czynnik kształtujący cenę usługi. Art. 15e ust. 11 pkt 1 u.p.d.o.p. nie dotyczy kosztów niezwiązanych z konkretną usługą.

Koszt wynagrodzenia z umowy licencyjnej na korzystanie z aplikacji IT

Wnioskodawca uważa, że koszt wynagrodzenia (opłaty licencyjnej) płaconego na podstawie umowy licencyjnej na korzystanie z aplikacji IT stanowi koszt uzyskania przychodów bezpośrednio związany ze świadczeniem przez niego usług, a więc koszt uzyskania przychodów do którego ma zastosowanie art. 15e ust. 11 pkt 1 u.p.d.o.p.

Odnosząc powyższe stanowisko do poszczególnych aplikacji IT należy wskazać, że:

  1. Andolin Extensions Einvoice
    Aplikacja jest ściśle związana z procesem fakturowania usług świadczonych przez Spółkę. Tym samym aplikacja jest bezpośrednio związana ze świadczeniem usług przez Spółkę oraz z pobieraniem wynagrodzenia za te usługi. Bez tej aplikacji fakturowanie klientów nie byłoby tak szybkie i sprawne. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  2. Andolin Service
    Aplikacja jest ściśle związana z procesem fakturowania usług świadczonych przez Spółkę. Tym samym aplikacja jest bezpośrednio związana ze świadczeniem usług przez Spółkę oraz z pobieraniem wynagrodzenia za te usługi. Bez tej aplikacji nie byłoby możliwe wysłanie faktur do klientów w sposób szybki i sprawny. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  3. Andolin Extensions WDZP
    Aplikacja jest ściśle związana z procesem fakturowania usługi WDZ+ (jednej z usług Spółki). Tym samym aplikacja jest bezpośrednio związana ze świadczeniem usługi WDZ+ przez Spółkę oraz z pobieraniem wynagrodzenia za tę usługę. Bez tej aplikacji fakturowanie klientów nie byłoby tak szybkie i sprawne. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  4. Aron Service
    Aplikacja jest ściśle związana z procesem świadczenia usług na rzecz klienta, bowiem aplikacja nadaje dostęp jej użytkowników do wszelkich programów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej Spółki. Bez tej aplikacji nie byłoby możliwe szybkie przygotowanie stacji roboczej dla nowego pracownika lub szybka naprawa aplikacji, w sytuacji gdy dojdzie do jej uszkodzenia. W działalności Spółki liczy się czas w jakim jest w stanie świadczyć swoje usługi, a wszelkie aplikacje dostępne w aplikacji Aron Service pozwalają na efektywne świadczenie usług Spółki.
  5. Beluga
    Aplikacja jest ściśle związana z procesem synchronizacji danych między dwoma najważniejszymi systemami w Spółce, która ma istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie Spółki i jakość świadczonych usług. Bez tej aplikacji Spółka nie dokonałaby należytej staranności w zakresie świadczenia usług i byłyby one świadczone w sposób wadliwy, bądź nieefektywny. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  6. Call Center Admin
    Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki. Tym samym aplikacja jest bezpośrednio związana ze świadczeniem usług przez Spółkę oraz obsługą posprzedażową klienta. Bez tej aplikacji, Spółka nie byłaby w stanie efektywnie obsługiwać klientów w związku ze świadczonymi przez siebie usługami. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  7. Call Center AdminSynchro
    Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki. Aplikacja pobiera informację niezbędne do właściwej obsługi klienta. Bez tej aplikacji pracownik Spółki nie miałby niezbędnych informacji w momencie gdy kontaktuje się z nim klient Spółki. Dodatkowo, aplikacja ściśle współgra z aplikacją Call Center Admin. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  8. Call Center Client Library
    Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki. Aplikacja nadaje dostęp do wewnętrznych baz danych z której pobierane są informacje na temat klientów, które są niezbędne do ich właściwej obsługi. Bez tej aplikacji pracownik Spółki nie miałby dostępu do informacji na temat klienta, pochodzących z wewnętrznych baz w momencie jego obsługi. Aplikacja ściśle współpracuje z aplikacją Call Center Admin oraz Call Center AdminSynchro. Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki.
  9. Call Center Client Library COM
    Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki. Aplikacja nadaje dostęp do wewnętrznych baz danych z której pobierane są informacje na temat klientów, które są niezbędne do ich właściwej obsługi. Bez tej aplikacji pracownik Spółki nie miałby dostępu do informacji na temat klienta, pochodzących z wewnętrznych baz, w momencie jego obsługi. Aplikacja ściśle współpracuje z aplikacją Call Center Admin oraz Call Center AdminSynchro. Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki.
  10. Call Center Cluster
    Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki. Aplikacja pozwala na połączenie poszczególnych jednostek komputerowych pracowników w ramach obsługi klienta, co pozwala na współpracę w zintegrowanym środowisku pracy. Bez tej aplikacji pracownicy nie mieliby możliwości współpracy, otrzymywania i przekazywania klientów w ramach jednego, właściwie funkcjonującego środowiska. Aplikacja ściśle współpracuje z aplikacją Call Center Admin. Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki.
  11. Call Center Common
    Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki. Aplikacja pozwala na dostęp do wszelkich bibliotek ułatwiających komunikację w ramach aplikacji Call Center Admin. Bez tej aplikacji pracownicy Spółki nie posiadaliby właściwego know-how na temat metod obsługi klienta przy pomocy aplikacji Call Center Admin. Aplikacja ściśle współpracuje z aplikacją Call Center Admin. Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki.
  12. Call Center Coordinator
    Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki. Aplikacja pozwala na współpracę stacji roboczych pracowników ze sprzętem telekomunikacyjnym Spółki. Bez tej aplikacji nie byłaby możliwa szybka komunikacja z klientem. Aplikacja ściśle współpracuje z aplikacją Call Center Admin. Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki.
  13. Call Center FC Connect
    Aplikacja jest ściśle związana z obsługą klienta Spółki. Aplikacja pozwala na obsługę panelu aplikacji Call Center Admin z panelami posiadanymi przez klienta. Aplikacja pozwala na właściwe zarządzanie połączeniami przychodzącymi, by utrzymać klienta na linii i znaleźć mu wolnego pracownika obsługi klienta. Aplikacja ściśle współpracuje z aplikacją Call Center Admin. Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki.
  14. Call Center Recording
    Aplikacja jest ściśle związana z obsługa klienta Spółki. Aplikacja pozwala na nagrywanie wszelkich rozmów z klientem do celów bezpieczeństwa i zachowania tego, jako dowód odbycia rozmowy. Bez tej aplikacji nie byłoby możliwości nagrywania i przechowywania nagrań z rozmów. Aplikacja ściśle współpracuje z aplikacją Call Center Admin. Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki.
  15. Call Center Sms
    Aplikacja jest ściśle związana z obsługą klienta Spółki. Aplikacja pozwala na wysyłanie wiadomości sms w związku z połączeniami przychodzącymi, informując klienta o bieżącej sytuacji. Aplikacja ściśle współpracuje z aplikacją Call Center Admin. Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki.
  16. Call Center Statistics Service
    Aplikacja jest ściśle związana z obsługą klienta Spółki. Aplikacja pozwala na wyliczenie właściwych statystyk związanych z danym klientem i przesłanie tych danych we wszystkie miejsca, gdzie mogą one zostać wykorzystane, zwiększając jakość świadczonych usług. Aplikacja ściśle współpracuje z aplikacją Call Center Admin. Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki.
  17. Call Center WCF
    Aplikacja jest ściśle związana z obsługą klienta Spółki. Aplikacja pozwala na współpracę między aplikacją Call Center Admin a aplikacją Fulcrum i aplikacją Windykator, przekazując wszelkie niezbędne informację do tych aplikacji, pozwalając na lepsze świadczenie usług. Bez tej aplikacji nie w aplikacji Fulcrum i aplikacji Windykator nie pojawiałyby się, w sposób automatyczny, właściwe informacje i trzeba by było je wprowadzać ręcznie. Aplikacja ściśle współpracuje z aplikacją Call Center Admin, aplikacją Fulcrun i aplikacja Windykator. Aplikacja jest ściśle związana z procesem obsługi klienta Spółki.
  18. CEIDG Synchronizer Proxy
    Aplikacja jest ściśle związana z prowadzeniem podstawowej działalności gospodarczej i weryfikacji podmiotu przez Spółkę. Bez tej aplikacji podstawowe usługi świadczone przez Spółkę nie byłyby kompletne. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  19. Clark Database
    Aplikacja jest ściśle związana z prowadzeniem przez Spółkę podstawowej działalności gospodarczej. Aplikacja pozwala na dostęp do wewnętrznej bazy danych. Bez tej aplikacji aplikacja Clark nie mogła by właściwie funkcjonować. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany z prowadzeniem podstawowej działalności gospodarczej Spółki.
  20. Clark Events
    Aplikacja jest ściśle związana z prowadzeniem przez Spółkę podstawowej działalności gospodarczej, Aplikacja zawiera wszelkie definicje zdarzeń systemowych i wysyła informację do innych komponentów systemu Spółki. Bez tej aplikacji aplikacja Clark nie mogła by właściwie funkcjonować. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany z prowadzeniem podstawowej działalności gospodarczej Spółki.
  21. Clark Proxy
    Aplikacja jest ściśle związana z prowadzeniem przez Spółkę podstawowej działalności gospodarczej, Aplikacja umożliwia połączenie się aplikacji Clark Service z wewnętrzną bazą danych. Bez tej aplikacji aplikacja Clark nie mogła by właściwie funkcjonować. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany z prowadzeniem podstawowej działalności gospodarczej Spółki.
  22. Clark Service
    Aplikacja jest ściśle związana z prowadzeniem przez Spółkę podstawowej działalności gospodarczej. Aplikacja pozwala na przesyłanie informacji między systemami Spółki a systemem C. XL. Bez tej aplikacji do systemu C. XL nie wgrywałyby się dane, co negatywnie wpływało na funkcjonowanie księgowości Spółki. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany z prowadzeniem podstawowej działalności gospodarczej Spółki.
  23. Consents Database
    Aplikacja jest związana z zarządzaniem danymi posiadanymi przez Spółkę (bazą wyrażonych i wycofanych zgód). Aplikacja ma związek z prowadzeniem działalności marketingowej i reklamowej przez Spółkę, co w konsekwencji ma przełożenie na zwiększenie sprzedaży usług świadczonych przez Spółkę. Korzystanie z tej aplikacji wiąże się z możliwością pozyskania przez Spółkę nowych klientów. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  24. Consents Service
    Aplikacja jest związana z zarządzaniem danymi posiadanymi przez Spółkę (bazą wyrażonych i wycofanych zgód). Aplikacja ma związek z prowadzeniem działalności marketingowej i reklamowej przez Spółkę, co w konsekwencji ma przełożenie na zwiększenie sprzedaży usług świadczonych przez Spółkę. Korzystanie z tej aplikacji wiąże się z możliwością pozyskania przez Spółkę nowych klientów. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  25. Contact
    Aplikacja jest ściśle związana ze świadczeniem podstawowego zakresu usług na rzecz klienta. Aplikacja generuje formularz kontaktowy z pracownikiem Spółki i jest jednym z elementów komunikacji między Spółką a klientem. Bez tej aplikacji klient miałby ograniczone możliwości kontaktu ze Spółką. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  26. Cynthia
    Aplikacja jest ściśle związana ze świadczeniem podstawowego zakresu usług na rzecz klienta. Aplikacja przechwytuje wprowadzane przez klienta dane i przechowuje je we właściwym miejscu. Bez tej aplikacji wewnętrzna baza danych nie zebrała by wielu niezbędnych informacji w zakresie usług świadczonych przez Spółkę. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  27. Dackidvich
    Aplikacja jest związana z gromadzeniem i przetwarzaniem zwrotek maili. Droga mailowa jest jedną z podstawowych dróg komunikacji z klientem, w tym również świadczenia usług przez Spółkę. Aplikacja wiąże się z komunikacją z klientami drogą mailową oraz ze świadczeniem usług drogą mailową. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  28. Dackidvich Database
    Aplikacja jest związana z gromadzeniem i przetwarzaniem zwrotek maili. Droga mailowa jest jedną z podstawowych dróg komunikacji z klientem, w tym również świadczenia usług przez Spółkę. Aplikacja wiąże się z komunikacją z klientami drogą mailową oraz ze świadczeniem usług drogą mailową. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  29. Dackidvich Events
    Aplikacja jest związana z gromadzeniem i przetwarzaniem zwrotek maili. Droga mailowa jest jedną z podstawowych dróg komunikacji z klientem, w tym również świadczenia usług przez Spółkę. Aplikacja wiąże się z komunikacją z klientami drogą mailową oraz ze świadczeniem usług drogą mailową. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  30. Emil Service
    Aplikacja jest związana z procesem komunikowania się Spółki z klientem oraz pozwala na efektywne świadczenie podstawowych usług, przez cykliczne dostarczanie klientom właściwych dokumentów i informacji. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  31. Fair Pay Service
    Aplikacja pozwala na współpracę w ramach usługi Fair Pay, którego Spółka jest partnerem i która gromadzi informację gospodarczą pozytywną, która jest niezbędnym elementem usług Spółki. Bez tej aplikacji Spółka nie otrzymywałaby istotnego elementu swojej bazy danych, przez co Spółka nie mogłaby dostarczyć klientom interesujących go informacji. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  32. Fulcrum
    Aplikacja jest ściśle związana ze świadczeniem usług przez Spółkę. Aplikacja ta służy do zarządzania relacjami z klientami. Służy ona do obsługi klientów korzystających z jednej z usług oferowanych przez Spółkę. Aplikacja ta umożliwia świadczenie usług na rzecz tej grupy klientów. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  33. Grippers
    Aplikacja jest wykorzystywana w ramach podstawowej działalności gospodarczej Spółki. Aplikacja pozwala na właściwe zarządzanie czasem pracowników, efektywnie wpływając na jakość i terminowość świadczonych usług. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  34. Heimdall
    Aplikacja pozwala na synchronizację rejestru Spółki ze sprawami prowadzonymi przez podmioty z którymi współpracuje. Bez tej aplikacji Spółka nie byłaby w stanie efektywnie przesyłać informacji z podmiotami z którymi współpracuje, przez co zmniejszała by swój potencjał w zakresie świadczenia podstawowego zakresu usług. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.

    Izual
    Aplikacja pozwala na wysyłanie i przechowywanie maili i plików w bazie klientów wyselekcjonowanych do factoringu. Bez tej aplikacji Spółka nie byłaby w stanie przekazywać informacji na temat factoringu do klientów. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  35. Jackson Database
    Aplikacja jest bazą danych aplikacji Jackson, która gromadzi informację nt. usług faktoringu świadczonych we współpracy ze Spółką. Bez tej aplikacji nie funkcjonuje właściwie aplikacja Jackson, a więc Spółka nie może właściwie świadczyć swoich usług. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany z prowadzeniem podstawowej działalności gospodarczej Spółki.
  36. Jackson NTService
    Aplikacja pozwala na integrację Systemu Obsługi Faktoringu podmiotu, z którym współpracuje Spółka, udzielając informacji niezbędnych do świadczenia usługi factoringu. Bez tej aplikacji nie byłaby możliwa efektywna współpraca Spółki z podmiotem trzecim. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany z prowadzeniem podstawowej działalności gospodarczej Spółki.
  37. Jackson Proxy
    Aplikacja pozwala na połączenie serwisów komputerowych Spółki z aplikacją Jackson, umożliwiając właściwą współpracę z podmiotami świadczącymi usługę factoringu. Bez tej aplikacji Spółka nie byłaby w stanie efektywnie świadczyć swoich podstawowych usług na rzecz podmiotu trzeciego. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany z prowadzeniem podstawowej działalności gospodarczej Spółki.
  38. Jackson Service
    Aplikacja pozwala na komunikację między Spółką a podmiotem trzecim, świadczący usługi factoringu. Aplikacja pozwala na przesyłanie informacji oraz generowanie niezbędnych plików w zakresie usług obu stron. Bez tej aplikacji Spółka nie byłaby w stanie efektywnie świadczyć swoich podstawowych usług na rzecz podmiotu trzeciego. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany z prowadzeniem podstawowej działalności gospodarczej Spółki.
  39. Janet Service
    Aplikacja pozwala na generowanie umów w ramach usługi Serwis Ochrony Przedsiębiorcy przez klienta oraz pozwala na ich bezpośredni kontakt z właściwym pracownikiem. Bez tej aplikacji nie byłoby możliwe efektywne świadczenie usług Spółki na rzecz klienta. Aplikacja wykorzystywana w podstawowych usługach świadczonych przez Spółkę. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  40. Jenkins Database
    Aplikacja jest bazą danych aplikacji Jenkins, która zawiera listę spraw dodawanych przez klientów w ramach usługi Serwis Ochrony Przedsiębiorcy oraz zawiera wszelkie dane związane z procesami biznesowymi w ramach usługi wezwania do zapłaty. Aplikacja wykorzystywana w podstawowych usługach świadczonych przez Spółkę. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  41. Jenkins Proxy
    Aplikacja pozwala na dostęp do bazy danych Jenkins, nadając jednocześnie możliwości korzystania z tej aplikacji. Bez tej aplikacji nie byłoby możliwe korzystanie z aplikacji Jenkins, która wykorzystywana jest w podstawowych usługach świadczonych przez Spółkę. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  42. KiDok (Klient2000d)
    Aplikacja jest ściśle związana ze świadczeniem usług przez Spółkę. Aplikacja jest repozytorium dokumentów funkcjonujących w Spółce. Dokumenty te są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, w tym do świadczenia usług. Aplikacja jest niezbędna do funkcjonowania innych podstawowych aplikacji wykorzystywanych przez Spółkę w działalności gospodarczej. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  43. KiTeczki
    Aplikacja jest ściśle związana ze świadczeniem usług przez Spółkę. Aplikacja służy do zarządzania repozytorium dokumentów funkcjonujących w Spółce. Dokumenty te są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, w tym do świadczenia usług. Aplikacja jest niezbędna do funkcjonowania innych podstawowych aplikacji wykorzystywanych przez Spółkę w działalności gospodarczej. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  44. KiTools
    Aplikacja jest ściśle związana ze świadczeniem usług przez Spółkę. Aplikacja służy do zarządzania repozytorium dokumentów funkcjonujących w Spółce. Dokumenty te są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, w tym do świadczenia usług. Aplikacja jest niezbędna do funkcjonowania innych podstawowych aplikacji wykorzystywanych przez Spółkę w działalności gospodarczej. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  45. KRD Events Negative Information
    Aplikacja jest biblioteką posiadającą zapis zdarzeń pojawiających się w systemie, zapisująca w bazie danych informacje negatywne (np. niespłacenie zobowiązania). Aplikacja zapisuje informacje negatywne w głównej bazie danych Spółki. Aplikacja wykorzystywana w podstawowych usługach świadczonych przez Spółkę. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  46. KRD Client
    Aplikacja pozwalająca na przesyłanie danych do podstawowej aplikacji związanej z zarządzaniem relacjami z klientami (CRM), Fulcrum. Aplikacja pozwala również na korzystanie z niej w formie mobilnej. Aplikacja wykorzystywana w podstawowych usługach świadczonych przez Spółkę. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  47. KRD Client Database
    Aplikacja jest bazą danych aplikacji KRD Client, która wykorzystywana jest przez klientów oraz pracowników Spółki. Aplikacja pozwala klientom Spółki na dokonanie właściwych sprawdzeń w rejestrze Spółki. Aplikacja pozwala na właściwe funkcjonowanie aplikacji KRD Client. Aplikacja wykorzystywana w podstawowych usługach świadczonych przez Spółkę. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  48. KrsSynchronizer
    Aplikacja jest ściśle związana z usługami świadczonymi przez Spółkę. Usługi te mogą obejmować pozyskiwanie i przekazywanie danych z Krajowego Rejestru Sądowego. Aplikacja służy właśnie do pozyskiwania takich danych. Aplikacja umożliwia pobranie danych z Krajowego Sądowego, a w konsekwencji udostępnienie tych danych w ramach usług świadczonych przez Spółkę. Bez aplikacji automatyczne pobieranie danych byłoby niemożliwe. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  49. KrsSynchronizer Service
    Aplikacja jest ściśle związana z usługami świadczonymi przez Spółkę. Usługi te mogą obejmować pozyskiwanie i przekazywanie danych z Krajowego Rejestru Sądowego. Aplikacja służy właśnie do pozyskiwania takich danych. Aplikacja umożliwia pobranie danych z Krajowego Sądowego, a w konsekwencji udostępnienie tych danych w ramach usług świadczonych przez Spółkę. Bez aplikacji automatyczne pobieranie danych byłoby niemożliwe. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  50. Lilliana Proxy
    Aplikacja pozwalająca na połączenie się z aplikacją Lilliana Servie i pozwala na zarządzanie wierzytelnościami w ramach programu Fair Pay Plus. Aplikacja pozwala na przetwarzanie i transfer danych do bazy danych wykorzystywanej przez Spółkę. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  51. Lilliana Service
    Aplikacja generująca formularz ankietowy do zobowiązania wprowadzonego w ramach programu Fair Pay Plus. Aplikacja zbiera odpowiedzi, przetwarza dane i przygotowuje je do wysłania do bazy danych, która następnie wykorzystywana jest przez Spółkę. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  52. Lilliana Survey Web
    Aplikacja generująca ankietę dla kontrahentów użytkowników programu Fair Pay Plus. Aplikacja gromadzi odpowiedzi i przygotowuje je do wysłania do bazy danych, z której korzysta Spółka. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  53. Lindel
    Aplikacja sieciowa generująca raporty z zapytań klientów, przy okazji tworząc dla niego link wraz z tokenem. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę w podstawowych usługach, gdzie dochodzi do przekazywania danych. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  54. Lindel Database
    Aplikacja jest bazą danych do aplikacji Lindel, która wykorzystywana jest do bieżącego generowania raportów z zapytań oraz linków z tokenami. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę w podstawowych usługach, gdzie dochodzi do przekazywania danych. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  55. Lunetta Service
    Aplikacja pozwalająca na powiązanie wpisów klientów Spółki z prowadzonymi przez firmy windykacyjne sprawami, by wzbogacić bazę danych. Dodatkowo aplikacja pozwala Spółce na monitoring wykorzystania danych dostępnych w ich bazie danych. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  56. MailService
    Aplikacja jest ściśle związana z usługami świadczonymi przez Spółkę. Aplikacja jest serwisem do wysyłania maili. Droga mailowa jest jedną z podstawowych dróg komunikacji z klientem, w tym również świadczenia usług przez Spółkę. Bez aplikacji komunikacja drogą mailową byłaby niemożliwa, a więc również świadczenie usług tą drogą byłoby niemożliwe. Aplikacja umożliwia wykonywanie umów zawartych przez Spółkę z klientami. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  57. MailService DataBase
    Aplikacja jest ściśle związana z usługami świadczonymi przez Spółkę. Aplikacja jest bazą danych serwisu do wysyłania maili. Droga mailowa jest jedną z podstawowych dróg komunikacji z klientem, w tym również świadczenia usług przez Spółkę. Bez aplikacji komunikacja drogą mailową byłaby niemożliwa, a więc również świadczenie usług tą drogą byłoby niemożliwe. Aplikacja umożliwia wykonywanie umów zawartych przez Spółkę z klientami. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  58. MailService Service
    Aplikacja jest ściśle związana z usługami świadczonymi przez Spółkę. Aplikacja jest częścią serwisu do wysyłania maili. Droga mailowa jest jedną z podstawowych dróg komunikacji z klientem, w tym również świadczenia usług przez Spółkę. Bez aplikacji komunikacja drogą mailową byłaby niemożliwa, a więc również świadczenie usług tą drogą byłoby niemożliwe. Aplikacja umożliwia wykonywanie umów zawartych przez Spółkę z klientami. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  59. Nabbi Database
    Aplikacja jest bazą danych do aplikacji Nabbi, głównego panelu internetowego dla przedsiębiorców, będących klientami Spółki. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej i świadczenia usług. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  60. Nabbi Jenkins
    Aplikacja odpowiada za proces rejestracji i przepływu informacji od momentu zarejestrowania klienta do jego rezygnacji w ramach usługi Fair Pay Plus. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej, bowiem klienci korzystają z tej aplikacji. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  61. Nabbi Lilliana
    Aplikacja wykorzystywana jest jako panel klienta posiadający w sobie funkcjonalność usługi Fair Pay Plus. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej, bowiem klienci codziennie korzystają z panelu klienta. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  62. Nabbi Liliana Database
    Aplikacja jest bazą danych aplikacji Nabbi Lilliana, gdzie zapisywane są wszelkie niezbędne dane do właściwego funkcjonowania panelu klienta. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej, bowiem klienci każdego dnia korzystają z panelu klienta. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  63. Nabbi CMS
    Aplikacja pozwala na zarządzanie treścią w ramach panelu klienta, wyświetlając klientowi wszelkie interesujące go informacje, tj. porada dnia, kampanie reklamowe czy broszury informacyjne. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej, bowiem klienci z panelu klienta korzystają każdego dnia. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  64. NFG Service
    Aplikacja pozwala na współpracę z N., poprzez świadczenie usług na rzecz tego podmiotu w niezbędnym zakresie i w sposób bezpieczny. Bez tej aplikacji nie byłoby możliwe szybkie i bezpieczne przekazywanie danych między podmiotami. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  65. Nora Database
    Aplikacja jest bazą danych aplikacji Nora Service, zawierająca wszelkie informacje wprowadzone od strony Spółki lub podmiotu trzeciego. Aplikacja potrzebna jest do właściwego funkcjonowania aplikacji Nora Service. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę w podstawowych usługach w zakresie WDZ+. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  66. Nora Proxy
    Aplikacja pozwala na połączenie się do bazy danych aplikacji Nora Service. Aplikacja potrzebna jest do właściwego funkcjonowania aplikacji Nora Service. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę w podstawowych usługach w zakresie WDZ+. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  67. Nora Service
    Aplikacja pozwala na synchronizację danych między Spółką a podmiotami trzecimi, w ramach WDZ+ oraz w sytuacji gdy zgłoszony podmiot jest windykowany. Aplikacja umożliwia zapisywanie klientów, przekazywanie informacji w zakresie windykacji zgłoszonych podmiotów oraz wszelkich zdarzeń związanych z WDZ+. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę w podstawowych usługach w zakresie WDZ+. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  68. Prophet Service
    Aplikacja pozwala na synchronizację danych na temat wierzytelności, które są na etapie postępowania sądowego i uwzględnione zostały w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym e-sad.gov.pl. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  69. Recordings Downloader
    Aplikacja pozwala na pobieranie wszelkich nagrań z aplikacji Corsac, a także generuje raporty w tym zakresie. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  70. Richard Database
    Aplikacja pozwoli Spółce na gromadzenie niezbędnych informacji pozytywnych na temat osób lub podmiotów, dopisywanych przez klientów. Aplikacja jest w fazie tworzenia, ale w swoim ograniczonym zakresie wykorzystywana jest przez Spółkę do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  71. Samuel
    Aplikacja jest ściśle związana z usługami świadczonymi przez Spółkę. Aplikacja integruje usługi świadczone przez Spółkę z usługami faktoringowymi świadczonymi przez inny podmiot. Bez tej aplikacji nie byłoby możliwe świadczenie usług przez Spółkę w taki sposób, że są one powiązane z usługami faktoringowymi świadczonymi przez inny podmiot. Aplikacja ta umożliwia Spółce świadczenie usług w ten sposób. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  72. Samuel Service
    Aplikacja jest ściśle związana z usługami świadczonymi przez Spółkę. Aplikacja integruje usługi świadczone przez Spółkę z usługami faktoringowymi świadczonymi przez inny podmiot. Bez tej aplikacji nie byłoby możliwe świadczenie usług przez Spółkę w taki sposób, że są one powiązane z usługami faktoringowymi świadczonymi przez inny podmiot. Aplikacja ta umożliwia Spółce świadczenie usług w ten sposób. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  73. Seldon
    Aplikacja pozwala Spółce na masowe wysyłanie wiadomości SMS oraz przy pomocy poczty elektronicznej do klientów Spółki korzystających z jego usług. Aplikacja pozwala na szybki i efektywny kontakt z klientami. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  74. Skrin
    Aplikacja pozwala na weryfikację tożsamości klienta lub podmiotu wpisanego do biura informacji gospodarczej. Aplikacja jest kluczowym elementem wykorzystywanym przez Spółkę do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  75. Thor
    Aplikacja pozwala na obsługę zleceń, których źródłem jest usługa WDZ+, a następnie przekazywanie tych zleceń do windykacji lub do usługi STP. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej, pozwalając na kompleksowo obsługę klienta. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  76. Tyler Database
    Aplikacja jest bazą danych do aplikacji Tyler Service, gdzie gromadzone są wszelkie klucze, dane i wartości potrzebne do generowania linków na rzecz klientów. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej, w związku z transferem danych gospodarczych. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  77. Tyler Proxy
    Aplikacja pozwalająca na połączenie się aplikacji Tyler Service z bazą danych i pozwala na transfer danych w sposób bezpieczny, co jest istotne przy danych, kluczy i linków udostępnianych klientom. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  78. Tyler Service
    Aplikacja odpowiedzialna jest za generowanie kluczy na podstawie otrzymanych od klienta danych, który następnie przesyłany jest wiadomością mailową na rzecz klienta. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  79. Walott
    Aplikacja stanowiąca panel dla programu Rzetelna Firma dla klientów Spółki, pozwalając na korzystanie z programu, oferowanych usług oraz komunikacji z pracownikami Spółki. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej i świadczenia podstawowych usług na rzecz klienta. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  80. Zorander
    Aplikacja pozwalająca na przekazywanie do spółki informacji o wystawionych dokumentach księgowych, które wykorzystywane są do świadczenia usługi STP. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę do świadczenia podstawowych usług. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.
  81. Zorander Database
    Aplikacja jest bazą danych aplikacji Zorander, która pozwala na połączenie się z bazą i bezpieczną migrację danych. Aplikacja jest wykorzystywana przez Spółkę do świadczenia podstawowych usług. Tym samym koszt tej aplikacji jest bezpośrednio związany ze świadczeniem usług.



Wnioskodawca uważa, że koszt wynagrodzenia płaconego na podstawie umowy licencyjnej na korzystanie z aplikacji IT, związane z możliwością korzystania z aplikacji opisanych w pkt 1-82, stanowi koszt uzyskania przychodów bezpośrednio związany ze świadczeniem przez niego usług, a więc koszt uzyskania przychodów, do którego na art. 15e ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. nie ma zastosowania na podstawie art. 15e ust. 11 pkt 1 u.p.d.o.p.

Sposób ustalania wynagrodzenia

Wnioskodawca uważa, że również określony w umowie sposób ustalania wynagrodzenia (opłaty licencyjnej) za korzystanie z aplikacji IT wskazuje na to, że koszt tego wynagrodzenia jest bezpośrednio związany ze świadczonymi przez niego usługami.

Wynagrodzenie licencjodawcy wynikające z umowy na korzystanie z licencji na aplikacje IT będzie stanowiło określony procent przychodów Spółki wygenerowanych w związku z użytkowaniem licencjonowanych aplikacji IT (wynagrodzenie będzie ustalane proporcjonalnie do przychodów Spółki wygenerowanych w związku z użytkowaniem licencjonowanych aplikacji IT). Tym samym wysokość tego wynagrodzenia jest zależna od wartości usług świadczonych przez Spółkę. Można zatem stwierdzić, że sposób ustalania opłaty licencyjnej tworzy ścisły związek między wysokością tej opłaty licencyjnej a świadczeniem usług przez Spółkę. Opłata licencyjna jest jednym z kosztów niezbędnych do świadczenia przez Spółkę jej usług oraz jednym z elementów, które wpływają na wartość (cenę) tych usług.

Taki sposób ustalania wynagrodzenia potwierdza istnienie bezpośredniego związku między kosztem tego wynagrodzenia a świadczeniem usług. Potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 lipca 2018 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.201.2018.1.BS), w której stwierdzono: „Ponadto również przyjęty przez Spółkę oraz Podmiot Powiązany model rozliczeń wynagrodzenia za Licencje wskazuje na to, że cena sprzedawanych przez Spółkę Produktów wytworzonych na podstawie Licencji jest skorelowana z kosztami tej Licencji. W przedmiotowej sprawie wynagrodzenie ponoszone na rzecz Podmiotu Powiązanego stanowi określony procent wartości netto sprzedanych Produktów, co sprawia, że wysokość wynagrodzenia jest zależna od wartości sprzedaży realizowanej przez Wnioskodawcę. Oznacza to, jak wskazał Wnioskodawca, że koszty Licencji należnej Podmiotowi Powiązanemu definiowane są w szczególności wartością sprzedaży Produktów wytworzonych przez Wnioskodawcę na podstawie Licencji. Zatem, wskazany mechanizm jest wyrazem związku kwotowego pomiędzy wysokością ponoszonych kosztów Licencji a wytwarzanymi i sprzedawanymi Produktami. W konsekwencji spełniony jest również związek kwotowy (wysokość poniesionego kosztu zależy od wartości sprzedanych Produktów), jako element bezpośredniego związku tych kosztów z wytwarzanymi i sprzedawanymi Produktami”.

Zdaniem Wnioskodawcy ponoszone przez niego koszty wynagrodzenia (opłaty licencyjnej) wypłacanego na podstawie umowy licencyjnej na korzystanie z aplikacji IT, związane z możliwością korzystania z aplikacji opisanych w pkt 1-82, nie mieszczą się w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ust. 1 u.p.d.o.p.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się w części za prawidłowe, a w części za nieprawidłowe.

Z dniem 1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2017 r., poz. 2175).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1036 ze zm., dalej: „ustawa o pdop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu ze źródła przychodu lub realną szansą powstania przychodu podatkowego, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła jego uzyskiwania.

Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi spełnić następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w stosownych przepisach ustawy o pdop, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

W myśl art. 15e ust. 1 ustawy o pdop, podatnicy są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty:

  1. usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze,
  2. wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7,
  3. przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek, innych niż udzielonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w tym w ramach zobowiązań wynikających z pochodnych instrumentów finansowych oraz świadczeń o podobnym charakterze

-poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych, o których mowa w art. 11, lub podmiotów mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 9a ust. 6, w części, w jakiej koszty te łącznie w roku podatkowym przekraczają 5% kwoty odpowiadającej nadwyżce sumy przychodów ze wszystkich źródeł przychodów pomniejszonych o przychody z tytułu odsetek nad sumą kosztów uzyskania przychodów pomniejszonych o wartość zaliczonych w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16a-16m, i odsetek.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o pdop, jeżeli:

  1. osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, mająca miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwana dalej „podmiotem krajowym”, bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa, albo
  2. osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, mająca miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwana dalej „podmiotem zagranicznym”, bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego podmiotu krajowego, albo
  3. ta sama osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej równocześnie bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli albo posiada udział w kapitale tych podmiotów

-i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podatnik nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały – dochody danego podatnika oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Zgodnie z art. 15e ust. 11 pkt 1 ww. ustawy, ograniczenie, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do:

  1. kosztów usług, opłat i należności, o których mowa w ust. 1, zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi,
  2. kosztów usług, o których mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług,
  3. usług ubezpieczenia świadczonych przez podmioty, o których mowa w art. 15c ust. 16 pkt 6 i 7,
  4. gwarancji i poręczeń udzielonych przez podmioty, o których mowa w art. 15c ust. 16 pkt 1-3, 6 i 7.

Wprowadzenie przepisów limitujących wysokość kosztów uzyskania przychodów podatników związanych z umowami, które generowały opłaty za korzystanie z wartości niematerialnych i prawnych na rzecz podmiotów powiązanych miało na celu uszczelnienie systemu podatku dochodowego i przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania, co bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie krajowego rynku wewnętrznego.

W katalogu wartości niematerialnych i prawnych w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o pdop wskazano:

  • autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  • licencje,
  • prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej,
  • wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how).

Jak wynika z powyższego, licencje objęte są tym przepisem ograniczającym wysokość opłat zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów do ustawowo określonego limitu.

Jednocześnie przy konstruowaniu wskazanego ograniczenia kwotowego w możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za korzystanie z wartości niematerialnych i prawnych wyłączono z kwoty kosztów objętych limitem opłaty i należności zaliczane do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z wytworzeniem towaru lub usługi.

Koszt wytworzenia produktu – towaru – obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu. Koszty bezpośrednie obejmują wartość zużytych materiałów bezpośrednich, koszty pozyskania i przetworzenia związanego bezpośrednio z produkcją danego produktu.

W opisanym zdarzeniu przyszłym przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest kwestia, czy koszty wynagrodzenia (opłaty licencyjnej) wypłacanego na podstawie umowy licencyjnej na korzystanie z aplikacji IT, związane z możliwością korzystania z aplikacji opisanych w pkt 1 - 82, mieszczą się w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o pdop.

Rozważając czy ww. koszty wynagrodzenia, wypłacanego na podstawie umowy licencyjnej na korzystanie z aplikacji IT, stanowią dla Wnioskodawcy koszty bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością, należy przede wszystkim uwzględnić specyfikę działalności prowadzonej przez danego podatnika. Jak wynika z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako biuro informacji gospodarczych działając na podstawie przepisów ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Zgodnie z powyższą ustawą przedmiotem działalności biura jest pośrednictwo w udostępnianiu informacji gospodarczych, polegające na przyjmowaniu informacji gospodarczych od wierzycieli, przechowywaniu i ujawnianiu tych informacji. Baza danych obejmująca informacje gospodarcze jest przez Wnioskodawcę prowadzona w formie elektronicznej. Świadczenie przez Spółkę usług w zakresie udostępniania informacji gospodarczych zasadniczo ma miejsce drogą elektroniczną, przy wykorzystaniu panelu klienta.

Wnioskodawca ma zawartą umowę licencyjną na korzystanie z aplikacji IT. W ramach tej umowy Wnioskodawca jest usługobiorcą (licencjobiorcą). Natomiast usługodawcą (licencjodawcą) jest podmiot powiązany z Wnioskodawcą w rozumieniu art. 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z zawarciem tej umowy Wnioskodawca ponosi koszty wynagrodzenia wypłacanego licencjodawcy.

Przedmiotem umowy jest uzyskanie niewyłącznej licencji na korzystanie ze wskazanych we wniosku aplikacji IT. Umowa zawarta została pomiędzy licencjodawcą, który jest podmiotem dysponującym prawami autorskimi do aplikacji, oraz licencjobiorcą, który jest podmiotem chcącym uzyskać możliwość użytkowania aplikacji w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że opłata licencyjna, o której mowa we wniosku mieści się, co do zasady, w katalogu kosztów podlegających ograniczeniu w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop. Jednakże ograniczenie to, zgodnie z art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o pdop, nie ma zastosowania do kosztów usług, opłat i należności, o których mowa w art. 15e ust. 1 ww. ustawy, zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi.

Należy zauważyć, że przepisy ustawy o pdop nie wskazują, jak należy rozumieć pojęcie kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi. Co prawda w art. 15 ust. 4-4c ustawy o pdop ustawodawca posługuje się wyrażeniem koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami w kontekście określenia momentu, w którym będą one miały wpływ na wynik podatkowy podatnika.

Niemniej jednak wyrażeniom tym nie można przypisać równoznacznego charakteru, gdyż:

  • w pierwszym przypadku chodzi o koszty, które mają bezpośredni związek z wytworzeniem lub nabyciem towaru lub świadczeniem usługi,
  • w drugim natomiast, o koszty bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami.

Kluczowe zatem jest odczytanie zawartego w art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o pdop zakresu wyłączenia. Przepis art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o pdop odnosi się do sposobu związania kosztu „z wytworzeniem lub nabyciem/wytworzeniem towaru lub świadczeniem usługi”. Językowa analiza tego wyrażenia prowadziłaby do wniosku, iż chodzi o związek kosztu z czynnością „wytwarzania” lub „nabywania” towaru albo „świadczenia” usługi. Bardziej funkcjonalna wykładnia tych pojęć sprowadza się do poszukiwania tego związku z samym przedmiotem (efektem) tego wytwarzania (nabywania) albo świadczenia usługi, tj. określonym dobrem lub określoną usługą. Z tego względu należy uznać, iż koszt, o którym mowa omawianym przepisie, to koszt usługi lub prawa w jakimkolwiek stopniu „inkorporowanych” w produkcie, towarze lub usłudze.

Jest to zatem koszt, co do którego można stwierdzić, że wpływa na finalną cenę konkretnego towaru lub usługi jako (zazwyczaj) jeden z wielu wydatków niezbędnych do poniesienia w procesie produkcji, dystrybucji danego dobra lub świadczenia określonej usługi. Koszt ten powinien przy tym być możliwy do zidentyfikowania, jako czynnik obiektywnie kształtujący cenę danego dobra lub usługi.

Odnosząc powyższe uwagi na grunt przedmiotowej sprawy podkreślić należy, że zagadnieniem podlegającym rozstrzygnięciu jest indywidualna ocena charakteru ponoszonych przez Wnioskodawcę wydatków przy uwzględnieniu specyfiki działalności prowadzonej przez tegoż podatnika. Na gruncie art. 15e ust. 11 pkt 1 updop nie każdy koszt ponoszony przez podatnika może być potraktowany, jako koszt bezpośrednio związany z wytworzeniem lub nabyciem towaru lub świadczeniem usługi.

Zatem, w stosunku do opłaty licencyjnej, o której mowa we wniosku, w zakresie, w jakim odnosi się ona do usług opisanych w pkt 4-21, 25-32 oraz 34-82 znajdzie zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w przepisie art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o pdop. Jak bowiem wynika z opisu zdarzenia przyszłego istnieje bezpośredni związek ponoszonych przez Wnioskodawcę kosztów z tytułu zawartej umowy licencyjnej na korzystanie z aplikacji IT, o których mowa we wniosku, ze świadczeniem przez Wnioskodawcę usług stanowiących przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej. W tym miejscu należy zauważyć, że powyższe wynika przede wszystkim z faktu, iż, jak wskazano, Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na przyjmowaniu, przechowywaniu oraz ujawnianiu informacji gospodarczych; baza danych obejmująca informacje gospodarcze jest przez Spółkę prowadzona w formie elektronicznej (przy pomocy serwerów, paneli kontrolnych i aplikacji, których funkcjonalność pozwala właściwie prowadzić i nadzorować pracę Spółki); pozyskiwanie klientów zainteresowanych skorzystaniem z usług świadczonych przez Spółkę odbywa się na różne sposoby, w tym w szczególności drogą mailową; świadczenie przez Spółkę usług w zakresie udostępniania informacji gospodarczych zasadniczo ma miejsce drogą elektroniczną, przy wykorzystaniu panelu klienta. Z powyższego wynika zatem bezspornie, iż wyżej wymienione aplikacje IT służą w sposób bezpośredni wykonaniu świadczonych przez Wnioskodawcę usług lub do celów bezpośrednio związanych ze świadczonymi usługami. Również przedstawiony sposób określenia wynagrodzenia za korzystanie z ww. aplikacji (opłaty licencyjnej) wskazuje, iż koszt ten jest skorelowany z wartością świadczonych przez Wnioskodawcę usług, co oznacza, że w odniesieniu do kosztów przedmiotowej licencji, w części dotyczącej ww. usług, spełniony jest także związek kwotowy, jako element bezpośredniego związku ww. kosztu ze świadczeniem przez Wnioskodawcę usług. Zatem, w odniesieniu do usług opisanych w pkt 4-21, 25-32 oraz 34-82, za uzasadnione należy uznać twierdzenie, że brak posiadania przedmiotowej licencji uniemożliwiłby w praktyce Spółce sprzedaż swoich usług.

Reasumując, opłatę licencyjną, o której mowa we wniosku, w części, w której dotyczy ona usług opisanych w pkt 4-21, 25-32 oraz 34-82, należy uznać w ww. okolicznościach za koszt bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością w rozumieniu art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o pdop, a zatem nie podlegający ograniczeniom wynikającym z art. 15e ust. 1 ww. ustawy.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy, w części odnoszącej się do usług opisanych w pkt 4-21, 25-32 oraz 34-82, uznano za prawidłowe.

Nie można natomiast przyznać słuszności stanowisku Wnioskodawcy odnoszącemu się do aplikacji opisanych w pkt 1-3, 22-24 oraz 33. Jak bowiem wynika z przedstawionego opisu sprawy, aplikacje Andolin Extensions Einvoice, Andolin Service, Andolin Extensions WDZP, Clark Service wykorzystywane są do obsługi dokumentacji związanej z fakturowaniem i kontaktami z klientami i dłużnikami. Nie można zatem uznać, że służą one świadczeniu konkretnych usług dla klientów Wnioskodawcy, przez co ich koszt nie może zostać uznany za koszt bezpośrednio związany z konkretnym świadczeniem. Podobnie w przypadku aplikacji Consents Database, Consents Service, z uwagi na funkcję, jakie pełnią te aplikacje w działalności gospodarczej Wnioskodawcy, tj. umożliwienie Spółce wysyłania kampanii marketingowych celem zwiększenia sprzedaży, należy stwierdzić, iż wykorzystywane są do czynności związanych z celami marketingowymi Spółki, tj. reklamą prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Należy zatem stwierdzić, że usługi te również nie służą wykonaniu konkretnej usługi, zatem kosztom z nimi związanym także nie można przyznać atrybutu bezpośredniości.

Podobne wnioski nasuwają się po dokonaniu analizy opisu aplikacji wymienionej w pkt 33 pn. Grippers, gdzie wskazano, że służy ona zarządzaniu i prezentacji kolejki zadań dla zespołów Spółki a aplikacja ta połączona jest z profilami poszczególnych pracowników. Zatem, ww. aplikacja służy zarządzaniu czasem pracy pracowników Wnioskodawcy i również nie można jej powiązać z konkretną usługą świadczoną przez Wnioskodawcę.

Związek poniesionych wydatków, dotyczących usług opisanych w pkt 1-3, 22-24 oraz 33, ze świadczeniem przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usług, ma zatem charakter pośredni, gdyż ich ponoszenie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania działalności, jednakże nie ma możliwości wskazania bezpośredniego wpływu tych wydatków na wytworzenie konkretnych usług przez Wnioskodawcę. Nie można bowiem uznać, że bez poniesienia przedmiotowych wydatków niemożliwe byłoby wykonanie tych usług.

Wydatki te pozostają bez uchwytnego ścisłego związku z wytworzeniem konkretnego świadczenia (usługi). Powyższe koszty odnoszą się do całokształtu działalności Spółki i związane są z jej funkcjonowaniem. W kosztach dotyczących tychże aplikacji nie można doszukać się bezpośredniego związku z wytworzonymi usługami, a tylko w takim przypadku możliwe jest zastosowanie art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o pdop. W przypadku opisanych powyżej aplikacji, związek ponoszonych w związku z nimi kosztów ze świadczonymi usługami ma charakter pośredni, należy uznać, iż stanowią one koszty ogólne służące działalności podatnika, ponoszone bez związku z konkretną usługą.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do aplikacji wymienionych w pkt 1-3, 22- 24 oraz 33 należało uznać za nieprawidłowe.

Z uwagi na powyższe stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie ustalenia, czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty wynagrodzenia (opłaty licencyjnej) wypłacanego na podstawie umowy licencyjnej na korzystanie z aplikacji IT, związane z możliwością korzystania z aplikacji opisanych w pkt 1-82, mieszczą się w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

  • w odniesieniu do aplikacji wymienionych w pkt 1-3, 22-24 oraz 33 - jest nieprawidłowe,
  • w odniesieniu do pozostałych aplikacji - jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj