Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-579/11-4/MS
z 10 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-579/11-4/MS
Data
2011.11.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
rok podatkowy
umowa
wkład


Istota interpretacji
Czy rokiem podatkowym Spółki jest okres zgodny z umową Spółki, nie dłuższy niż kolejne dwanaście miesięcy, kończący się 30 listopada 2011 roku?



Wniosek ORD-IN 293 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14.07.2011r. (data wpływu 19.07.2011r.), uzupełnionym w dniu 21.10.2011r. (data wpływu do BKIP) na wezwanie z dnia 27.09.2011r. znak IPPB3/7423-579/11-2/MS o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia pierwszego roku podatkowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.07.2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia pierwszego roku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o. została zawiązana aktem notarialnym z 30 grudnia 2010 roku. Zgodnie z art. 12.1 umowy Spółki: „Rok obrotowy Spółki rozpoczyna się 1 grudnia i kończy 30 listopada kolejnego roku kalendarzowego, a pierwszy rok obrotowy rozpoczyna się w dniu zawarcia niniejszej umowy i kończy 30 listopada 2011 roku.” Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym 29 czerwca 2011 roku. 7 lipca 2011 roku Spółka została obciążona pierwszymi fakturami o charakterze kosztowym, związanymi z rozpoczętą działalnością. W dniach poprzedzających złożenie niniejszego wniosku, lecz po dniu rejestracji, Spółka:

  • zawarła umowę na prowadzenie rachunku bankowego;
  • zawarła umowę na prowadzenie ksiąg handlowych;
  • złożyła aktualizację formularza NIP-2 w zakresie numeru KRS, informacji o rachunku bankowym oraz określenia daty rozpoczęcia działalności - w pierwotnym formularzu data rozpoczęcia działalności nie została, przez przeoczenie, wpisana;
  • złożyła formularz VAT-R w celu uzyskania rejestracji dla celów VAT;
  • złożyła zawiadomienie na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych o wyborze roku podatkowego kończącego się 30 listopada 2011 roku.

Przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa. Pismem znak IPPB3/423-579/11-2/MS z dnia 26.09.2011r. Wnioskodawca został wezwany, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego, tj. wskazanie daty wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego.

W dniu 21.10.2011r. do tut. organu wpłynęło pismo stanowiące odpowiedź na ww. wezwanie, w którym Wnioskodawca oświadczył, że wkłady na pokrycie całego kapitału zakładowego zostały wniesione w dniu 30 czerwca 2011r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy rokiem podatkowym Spółki jest okres zgodny z umową Spółki, nie dłuższy niż kolejne dwanaście miesięcy, kończący się 30 listopada 2011 roku...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Podstawowym założeniem przyświecającym wspólnikom przed zawiązaniem Spółki było rozpoczęcie przez nią działalności 1 lipca 2011 roku. Działalność P. zostałaby rozpoczęta jedynie w okolicznościach biznesowych uzasadniających jej rejestrację przed oraz podjęcie działalności od 1 lipca 2011 roku. W wypadku niewystąpienia przesłanek natury gospodarczej, Spółka uległby rozwiązaniu w związku z niezgłoszeniem jej do Krajowego Rejestru Sądowego. Do momentu wystąpienia okoliczności gospodarczych uzasadniających rejestrację, P. nie podejmowała działań natury gospodarczej zmierzających do lub mogących wskazywać na chęć jej rozpoczęcia, między innymi:

  • nie zawarta umowy na prowadzenie rachunku bankowego,
  • nie zawarła umowy na prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • nie podjęła działań zmierzających do stworzenia podstawowych narzędzi wizerunkowych, tj. logo, strony internetowej, papieru firmowego, pieczątek firmowych, wizytówek dla zarządu lub pracowników,
  • nie podjęła rozmów z potencjalnymi pracownikami,
  • nie podjęła działań zmierzających do pozyskania klientów, w tym działań marketingowych lub reklamowych,
  • nie wystawiała faktur,
  • nie otrzymywała faktur,
  • nie świadczyła jakichkolwiek usług, ani nie sprzedawała jakichkolwiek towarów,
  • nie płaciła za jakiekolwiek usługi lub towary,
  • nie ponosiła jakichkolwiek innych ciężarów finansowych,
  • nie wystąpiła o rejestrację dla celów VAT.

Dodatkowo, wszelkie koszty związane z zawiązaniem Spółki zostały poniesione przez jej wspólników i na ich ryzyko związane z niewystąpieniem przestanek gospodarczych uzasadniających rejestrację P., a w konsekwencji z jej automatycznym rozwiązaniem; po upływie 6 miesięcy od jej zawiązania.

W związku z pojawieniem się uzasadnionego przypuszczenia o ziszczeniu się warunków gospodarczych wspierających podjęcie pozytywnej decyzji dotyczącej rozpoczęcia działalności od 1 lipca 2011 Spółka została zgłoszona do Krajowego Rejestru Sądowego zaś rejestracja została dokonana 29 czerwca 2011 roku.

Spółka uważa, iż podejmując - w powyżej przedstawionych okolicznościach - działalność od 1 lipca 2011 roku oraz składając w terminie 30 dni od dnia podjęcia działalności zawiadomienie o wyborze roku podatkowego zgodnego z umową Spółki, jej rok podatkowy będzie trwał od 30 grudnia 2010 do 30 listopada 2011 roku.

W odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Z art. 161 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U nr 94, poz. 1037 ze zm.) - zwanej dalej K.s.h. - wynika, iż z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z o.o. w organizacji, która jest reprezentowana przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników. Właściwa, docelowa spółka z o.o. powstaje dopiero z chwilą wpisu do KRS. W momencie wpisu w rejestrze przedsiębiorców spółka z o.o. uzyskuje osobowość prawną oraz staje się podmiotem praw i obowiązków spółki z o.o. w organizacji (art. 12 K.s.h.).

Do czasu rejestracji spółka z o.o. w organizacji może uczestniczyć w obrocie gospodarczym. Może we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną (art. 11 § 1 K.s.h.). Przyznanie podmiotowości prawnej spółce z o.o. w organizacji skutkuje również tym, że wnoszone przez wspólników wkłady, jak i wszelkie mienie nabyte przed rejestracją, stanowią majątek spółki. Spółka z o.o. w organizacji może też podjąć działalność gospodarczą przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców. Wynika tak z art. 14 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.), rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Jednocześnie stosownie do ust. 2 ww. przepisu, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Niemniej aby podatnik mógł skorzystać z ww. przywileju, zgodnie z art. 8 ust. 5, osoby prawne i jednostki organizacyjne, które nie były dotychczas podatnikami w rozumieniu ustawy, dokonują zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że ustawodawca jednoznacznie określił daty skrajne pierwszego roku podatkowego dla podmiotu gospodarczego, który podejmuje po raz pierwszy działalność. Pierwszy rok podatkowy:

  • rozpoczyna się z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, a
  • kończy ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym powstał podmiot albo ostatniego dnia wybranego roku podatkowego .

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują dnia rozpoczęcia działalności. Posłużyć się można natomiast ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U.z 2009r., nr 152, poz.1223 ze zm.). Art. 12 ust. 1 pkt 1 tej ustawy stanowi, iż na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym, otwiera się księgi rachunkowe. Otwiera się je w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tego pierwszego zdarzenia. Według ww. art. 12 ust. 1 pkt 1 jednostka jest zobowiązana do otwarcia ksiąg rachunkowych w momencie dokonania przez nią operacji gospodarczych wpływających na stan aktywów i pasywów. Do zdarzeń takich zalicza się m.in.: wniesienie przez wspólników wkładów (w formie pieniężnej i niepieniężnej), wypłacenie członkom zarządu i pracownikom wynagrodzeń, zakup sprzętu biurowego, pokrycie kosztów wykonania pieczątek spółki itd. Wszystkie zaistniałe zdarzenia gospodarcze podlegają ewidencji w księgach rachunkowych, do których prowadzenia spółka jest zobowiązana na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości.

Z powyższego wynika, że dla nowoutworzonej spółki kapitałowej, w tym przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - dniem rozpoczęcia działalności może być dzień, w którym otwarto księgi rachunkowe w związku z wniesieniem przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego. Natomiast sam Wnioskodawca podał, że działalność została rozpoczęta 1 lipca 2011r. Z pewnością za dzień rozpoczęcia działalności nie może być uznany dzień podpisania aktu notarialnego potwierdzającego utworzenie spółki.

W konsekwencji, pierwszy rok podatkowy, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, w tym przypadku będzie to 30 listopada 2011r., ponieważ Wnioskodawca w art. 12.1 umowy Spółki dotyczącym pierwszego roku podatkowego, wybrał rok podatkowy inny niż rok kalendarzowy i określił go jako rozpoczynający się w dniu zawarcia umowy (30.12.2010r.) a kończący 30.11.2011r.

Zgodnie z art. 8 ust.5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Wnioskodawca w terminie 30 dni, w tym przypadku do 30 lipca 2011r. był zobowiązany do zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego wyborze innego roku podatkowego niż rok kalendarzowy.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca dokonał zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o postanowieniach art. 12.1 umowy Spółki, zgodnie z którym pierwszy rok podatkowy będzie inny niż kalendarzowy. Stosownego zawiadomienia dokonano w okresie pomiędzy 29.06. (data rejestracji w KRS) a 18.072011r.(stempel pocztowy na kopercie potwierdzający datę złożenia wniosku ORD-IN) czym zachowano ustawowy termin, o którym mowa w art. 8 ust. 5 ustawy.

W świetle powyższego należy uznać za nieprawidłowe stanowisko Spółki, że jej pierwszy rok podatkowy będzie trwał od 30 grudnia 2010r. W tym dniu bowiem nie nastąpiło rozpoczęcie działalności, a jak wyżej wskazano dzień rozpoczęcia działalności wyznacza dzień rozpoczęcia roku podatkowego. Pierwszy rok podatkowy Wnioskodawcy rozpoczął się w dniu rozpoczęcia działalności, za który można uznać dzień wniesienia wkładu na pokrycie kapitału zakładowego (jako pierwsze zdarzenie wywołujące skutki o charakterze majątkowym lub finansowym) i trwać będzie do 30.11.2011r.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj