Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4015.97.2019.2.DK
z 7 października 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 20 sierpnia 2019 r. (data wpływu – 22 sierpnia 2019 r.), uzupełnionym 1 października 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z tym w piśmie z 19 września 2019 r., znak: 0111-KDIB4.4015.97.2019.1.DK wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 1 października 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni w imieniu własnym wnosi o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej naliczenia kwoty podatku od umowy darowizny działki z nieruchomościami, zawartej w formie aktu notarialnego, którą to kwotą zostanie obciążona Wnioskodawczyni po spisaniu aktu notarialnego.

Bratowa (A.B.) Wnioskodawczyni jako właścicielka pragnie przekazać Wnioskodawczyni w formie darowizny działkę z nieruchomościami. A.B. w dniu 11 lipca 2009 r. wyszła za mąż za brata Wnioskodawczyni.

Brat Wnioskodawczyni zginął w nieszczęśliwym wypadku 28 września 2009 r. Bratowa Wnioskodawczyni po 7 latach wyszła ponownie za mąż 3 września 2016 r.

Bratowa Wnioskodawczyni w wyniku otrzymania spadku po zmarłym mężu (bracie Wnioskodawczyni) wraz z synem (małoletnim), który urodził się po śmierci swojego biologicznego ojca w grudniu 2009 r., odziedziczyła majątek po 1/2 z dzieckiem.

W skład majątku wchodziło gospodarstwo rolne. W dniu 16 kwietnia 2019 r. odbył się notarialny podział spadku pomiędzy bratową Wnioskodawczyni, a synem bratowej, w wyniku którego bratowa Wnioskodawczyni otrzymała na własność między innymi działkę nr (…).

Bratowa Wnioskodawczyni dołożyła wszelkich starań aby taki podział majątku został dokonany, po to aby mogła przekazać Wnioskodawczyni działkę nr (…) w formie darowizny.

W wyniku sporządzonego operatu szacunkowego przez biegłego rzeczoznawcę działka nr (…) ma wartość finansową równą (…).

W związku z powyższym opisem po przeformułowaniu zadano następujące pytanie:

Według której grupy podatkowej powinien zostać naliczony podatek od spadków i darowizn podczas spisywania umowy darowizny w kancelarii notarialnej?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w związku z zawarciem umowy darowizny pomiędzy Wnioskodawczynią a bratową Wnioskodawczyni (żoną nieżyjącego brata Wnioskodawczyni), Wnioskodawczyni uważa, iż pokrewieństwo (winno być: powinowactwo) między Wnioskodawczynią a jej bratową należy zaliczyć do II grupy podatkowej.

Zdaniem Wnioskodawczyni, jej pokrewieństwo (winno być: powinowactwo) z bratową (uznawane na słuszne), nie ustało z momentem śmierci brata Wnioskodawczyni oraz ponownym zawarciem związku małżeńskiego przez bratową Wnioskodawczyni. Stosunki rodzinne między Wnioskodawczynią a jej bratową są w dalszym ciągu utrzymywane.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2019 r., poz. 1813) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.

Stosownie do art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny – z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, notariusze są płatnikami podatku od dokonanej w formie aktu notarialnego darowizny.

Należy zauważyć, że – co do zasady – darowizna podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Wysokość podatku od spadków i darowizn ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Zaliczenie do jednej z trzech grup podatkowych odbywa się w zależności od jego stopnia pokrewieństwa albo powinowactwa z osobą, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 7276 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe (art. 14 ust. 2 ww. ustawy).

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 3 pkt 2 cytowanej ustawy do II grupy podatkowej zalicza się zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że bratowa Wnioskodawczyni zamierza przenieść własność nieruchomości w drodze umowy darowizny na rzecz Wnioskodawczyni. Umowa darowizny zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego pomiędzy Wnioskodawczynią, czyli obdarowaną a jej bratową – darczyńcą.

Wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczą kwestii istnienia powinowactwa (mimo ustania małżeństwa z powodu śmierci brata Wnioskodawczyni) między Wnioskodawczynią a jej bratową i tym samym określenia grupy podatkowej.

Powinowactwo oznacza stosunek łączący małżonka z krewnymi drugiego małżonka.

Zgodnie z art. 618 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r., Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2017 r., poz. 682, ze zm.) z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Trwa ono mimo ustania małżeństwa. Linię i stopień powinowactwa określa się według linii i stopnia pokrewieństwa (art. 618 § 2 tejże ustawy).

W związku z przedstawioną analizą opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego, Organ interpretacyjny podziela stanowisko Wnioskodawczyni, że mimo śmierci brata, pomiędzy Wnioskodawczynią a jej bratową nadal istnieje stosunek powinowactwa, który trwa mimo ustania małżeństwa. Tym samym, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w przypadku otrzymania darowizny od bratowej należy zaliczyć Wnioskodawczynię do II grupy podatkowej.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj