Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1275/11/AK
z 25 stycznia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1275/11/AK
Data
2012.01.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
faktura
kontrahenci
koszty uzyskania przychodów
paliwo
podatek naliczony
podatek od wartości dodanej
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
zwrot
zwrot podatku


Istota interpretacji
  • zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu naliczonego podatku od wartości dodanej od paliwa z faktur otrzymanych od kontrahenta belgijskiego,
  • zaliczenie do przychodów podatkowych zwróconego podatku od wartości dodanej,


  • Wniosek ORD-IN 2 MB

    INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

    Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 07 października 2011 r. (wpływ do Organu 17 października 2011 r.), uzupełnionym w dniu 04 stycznia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

    • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu naliczonego podatku od wartości dodanej od paliwa z faktur otrzymanych od kontrahenta belgijskiego – jest prawidłowe,
    • zaliczenia do przychodów podatkowych zwróconego podatku od wartości dodanej – jest prawidłowe.

    UZASADNIENIE

    W dniu 17 października 2011 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

    • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu naliczonego podatku od wartości dodanej od paliwa z faktur otrzymanych od kontrahenta belgijskiego,
    • zaliczenia do przychodów podatkowych zwróconego podatku od wartości dodanej.

    Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 22 grudnia 2011 r. Znak IBPBI/2/423-1275/11/AK wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 04 stycznia 2012 r.

    W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

    Spółka świadczy usługi transportowe głównie poza granicami RP na terenie państw UE (zwłaszcza w Belgii). Firma jest zarejestrowana jedynie w Polsce jako podatnik VAT/VAT-UE. Zdarza się, ze firma otrzymuje faktury za zakup paliwa w Belgii, które są wystawione z naliczonym podatkiem od wartości dodanej wg stawki podatku naliczonego obowiązującego na terenie Belgii. Firma otrzymane faktury w kwocie brutto zalicza do kosztów uzyskania przychodów w terminie otrzymania faktury od kontrahenta belgijskiego. Zgodnie z prawem w terminie do 30 września następnego roku podatkowego firma ubiega się o zwrot w/w podatku naliczonego składając deklarację VAT-REF za poprzedni rok kalendarzowy. Jeżeli firma otrzyma zwrot to w miesiącu otrzymania zwrotu zaliczy go jako przychód firmy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

    W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

    • Czy firma w świetle art. 16 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodów naliczony podatek od wartości dodanej od paliwa z faktur otrzymanych od kontrahenta belgijskiego, pomimo tego że w kolejnym roku podatkowym ubiega się o zwrot w/w podatku naliczonego w deklaracji VAT-REF...
    • Czy firma w świetle art. 16 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodów naliczony podatek od wartości dodanej od paliwa z faktur otrzymanych od kontrahenta belgijskiego, gdy firma nie będzie się ubiegała o zwrot w/w podatku naliczonego na deklaracji VAT-REF lub złoży wniosek VAT-REF po obowiązującym terminie...

    Zdaniem Spółki, w świetle art. 16 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma ona prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodów naliczony podatek od wartości dodanej od paliwa z faktur otrzymanych od kontrahenta belgijskiego, pomimo tego że w kolejnym roku podatkowym ubiega się o zwrot w/w podatku naliczonego w deklaracji VAT-REF.

    W świetle art. 16 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych firma ma prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodów naliczony podatek od wartości dodanej od paliwa z faktur otrzymanych od kontrahenta belgijskiego, gdy firma nie będzie się ubiegała o zwrot w/w podatku naliczonego na deklaracji VAT-REF lub złoży wniosek VAT-REF po obowiązującym terminie.

    Firma nie jest zarejestrowana poza granicami RP na potrzeby podatku VAT, ponadto regulacje zawarte w ustawie PDOP dotyczą podatku od wartości dodanej w związku z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku "podatku od towarów i usług" - kwota podatku VAT w Belgii nie ma tu zastosowania. Ponadto nie zawsze podatek VAT naliczony w Belgii jest zwrócony na mocy deklaracji VAT-REF. W związku z powyższym mając na uwadze podstawowa zasadę rachunkowości, że przychody księguje się jak są pewne, a koszty jak są prawdopodobne wg Spółki jej postępowanie jest słuszne i zasadne księgując koszt w wartości brutto z faktur z paliwa z naliczonym podatkiem VAT belgijskim, a ewentualny przychód ze zwrotu VAT belgijskiego w momencie jego otrzymania.

    Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

    Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., określanej w dalszej części skrótem „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

    Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

    Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

    W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

    • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
    • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
    • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
    • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
    • został właściwie udokumentowany,
    • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

    Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

    Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty. Zatem, aby móc zaliczyć konkretne wydatki do kosztów uzyskania przychodów, niezbędne jest wykazanie związku między ich poniesieniem, a dążeniem do uzyskania przychodów. Do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Bezpośrednimi kosztami uzyskania przychodów są wydatki, które mogą przyczynić się do powstania konkretnego przychodu osiągniętego w danym momencie. Pośrednimi kosztami uzyskania przychodów są wydatki związane z całokształtem działalności podatnika i wywiązywaniem się przez niego z obowiązków nałożonych innymi przepisami prawa.

    Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że zdarzają się sytuacje, gdy firma otrzymuje faktury za zakup paliwa w Belgii które są wystawione z naliczonym podatkiem od wartości dodanej wg stawki podatku naliczonego obowiązującego na terenie Belgii. Firma otrzymane faktury w kwocie brutto zalicza do kosztów uzyskania przychodów w terminie otrzymania faktury od kontrahenta belgijskiego. Zgodnie z prawem w terminie do 30 września następnego roku podatkowego firma ubiega się o zwrot w/w podatku naliczonego składając deklarację VAT-REF za poprzedni rok kalendarzowy. Jeżeli firma otrzyma zwrot to w miesiącu otrzymania zwrotu zalicza go jako przychód firmy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

    W tak przedstawionym stanie faktycznym, wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalania, czy Spółka ma prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodów podatek od wartości dodanej zawarty w fakturach otrzymanych od kontrahenta belgijskiego:

    • pomimo tego, że w kolejnym roku podatkowym ubiega się o zwrot w/w podatku naliczonego w deklaracji VAT-REF oraz
    • gdy firma nie będzie się ubiegała o zwrot w/w podatku naliczonego na deklaracji VAT-REF lub złoży wniosek VAT-REF po obowiązującym terminie.

    Z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) updop wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

    • jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
    • w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

    Zgodnie z art. 4a pkt 7 updop, ilekroć w ustawie mowa o podatku od towarów i usług oznacza to ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Jednoznaczna definicja ustawowa (legalna) pojęcia stanowiącego treść normy prawnej zawartej w art. 16 ust. 1 pkt 46 updop wyklucza inne jego rozumienie. Zatem przez podatek od towarów i usług należy rozumieć podatek, o którym mowa w ustawie o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. Natomiast w myśl art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towaru i usług, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o podatku od wartości dodanej - rozumie się przez to podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium innych państw członkowskich, z wyjątkiem podatku od towaru i usług nakładanego tą ustawą.

    Zatem ustawa o podatku od towarów i usług rozróżnia pojecie podatku od wartości dodanej i pojęcie podatku od towarów i usług. Sformułowanie „podatek od towarów i usług” jest określeniem podatku od wartości dodanej obowiązującym wyłącznie w Polsce, a nie w innych krajach członkowskich. Tym samym nie można utożsamiać podatku od wartości dodanej obowiązującego w innym państwie członkowskim, niż Polska, z podatkiem od towarów i usług obowiązującym w Polsce.

    W świetle powyższego, stwierdzić należy, iż art. 16 ust. 1 pkt 46 updop, nie będzie miał w przedmiotowej sprawie zastosowania ponieważ dotyczy podatku od towarów i usług, a nie podatku od wartości dodanej.

    Mając powyższe na uwadze, Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podatek od wartości dodanej wynikający z faktur otrzymanych od kontrahenta belgijskiego w sytuacji, gdy Wnioskodawca skutecznie wystąpi o zwrot tego podatku, jak i w sytuacji, gdy nie będzie się ubiegał o zwrot w/w podatku naliczonego na deklaracji VAT-REF lub złoży wniosek VAT-REF po obowiązującym terminie.

    W myśl art. 12 ust. 4 pkt 6a updop, do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Tym samym, gdy Spółka uzyska zwrot zaliczonego uprzednio do kosztów uzyskania przychodów podatku od wartości dodanej winna wykazać przychód z tego tytułu.

    Zatem stanowisko Spółki, w zakresie:

    • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu naliczonego podatku od wartości dodanej od paliwa z faktur otrzymanych od kontrahenta belgijskiego – jest prawidłowe,
    • zaliczenia do przychodów podatkowych zwróconego podatku od wartości dodanej – jest prawidłowe.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



    doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

    Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
    Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

    Reklama

    Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

    czytaj

    O nas

    epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

    czytaj

    Regulamin

    Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

    czytaj