Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-2.4012.368.2019.1.MC
z 8 sierpnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2019 r. (data wpływu 28 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania dla świadczonych usług stawki podatku w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 czerwca 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania dla świadczonych usług stawki podatku w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Głównym rodzajem działalności Spółki jest świadczenie usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 43.21. W marcu 2019 r. Spółka zawarła umowę na wykonanie instalacji elektrycznej i automatyki na urządzeniach wraz z ich wyposażeniem. Spółka wykonywała te prace jako podwykonawca dla podatnika polskiego X., który ma zawartą umowę z armatorem z Norwegii. Wykonywane prace polegały na montażu tras kablowych, układaniu kabli elektrycznych i kabli do automatyki, montażu czujników i skrzynek elektrycznych. Prace wykonywane były na urządzeniu, które składa się z dwóch części, umieszczonych w porcie. Docelowo całe urządzenie będzie służyło do wbijania pali w morzu, będzie zainstalowane na nowowybudowanym statku, będzie stanowiło jego integralną część, odpowiadającą za specjalistyczne przeznaczenie statku. Według Urzędu Statystycznego w Łodzi wykonywane usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 30.11.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy Spółka mogła zastosować preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 0%?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Do opisanych usług wykonywanych na urządzeniu, które będzie stanowiło integralną część statku specjalistycznego, ma zastosowanie art. 83 ust. 1 pkt 15 i tym samym przysługuje prawo do zastosowania stawki 0%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


W świetle art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Stosowanie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


Natomiast w myśl art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6% stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.


Niemniej jednak zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

I tak, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji statków wymienionych w klasie PKWiU ex 30.11 oraz ich części składowych.


Przy czym stosownie do art. 83 ust. 2 ustawy opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.


Z okoliczności przedmiotowej sprawy wynika, że głównym rodzajem działalności Spółki jest świadczenie usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 43.21. W marcu 2019 r. Spółka zawarła umowę na wykonanie instalacji elektrycznej i automatyki na urządzeniach wraz z ich wyposażeniem. Spółka wykonywała te prace jako podwykonawca dla podatnika polskiego, który ma zawartą umowę z armatorem z Norwegii. Wykonywane prace polegały na montażu tras kablowych, układaniu kabli elektrycznych i kabli do automatyki, montażu czujników i skrzynek elektrycznych. Prace wykonywane były na urządzeniu, które składa się z dwóch części, umieszczonych w porcie. Docelowo całe urządzenie będzie służyło do wbijania pali w morzu, będzie zainstalowane na nowowybudowanym statku, będzie stanowiło jego integralną część, odpowiadającą za specjalistyczne przeznaczenie statku. Jak wskazano według Urzędu Statystycznego w Łodzi wykonywane usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 30.11.


Przedmiotem wątpliwości jest ustalenie, czy dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług znajduje zastosowanie obniżona stawka podatku VAT w wysokości 0%, o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy.


Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy wskazać należy, że stawka podatku VAT w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy ma zastosowanie tylko względem usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji. Jednocześnie usługi te muszą dotyczyć statków wymienionych w klasie PKWiU ex 30.11 bądź ich części składowych. Przy tym podatnik świadczący te usługi musi prowadzić dokumentację, z której jednoznacznie wynika, że usługi zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy.


Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy, dlatego dokonując ich interpretacji należy zastosować wykładnię językową. Według „Współczesnego słownika języka polskiego” (Bogusław Dunaj, Langenscheidt Warszawa 2007 r.), „remont” to zespół czynności, w wyniku których przywraca się sprawność, wartość użytkową jakiegoś obiektu, urządzenia; naprawa odnowienie czegoś. „Przebudowa” to dokonywanie zmian w budowie czegoś, przebudowywanie, przekształcenie, zmianę dotychczasowej postaci, ulepszanie. „Konserwacją” są czynności i zabiegi mające na celu zachowanie i przedłużenie wartości użytkowej lub estetycznej czegoś, konserwowanie.


Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w przedmiotowym przypadku nie znajduje zastosowania obniżona stawka podatku VAT 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy. W analizowanej sprawie Wnioskodawca świadczył jako podwykonawca usługi polegające na wykonaniu instalacji elektrycznej i automatyki, tj. wykonał prace polegające na montażu tras kablowych, układaniu kabli elektrycznych i kabli do automatyki, montażu czujników i skrzynek elektrycznych. Wskazane prace Wnioskodawca wykonał na znajdującym się w porcie urządzeniu służącym do wbijania pali w morzu, które będzie zainstalowane na nowowybudowanym statku. Zatem w analizowanym przypadku, biorąc pod uwagę wskazane przez Wnioskodawcę informacje, nie można uznać, że realizowane usługi polegające na wykonaniu instalacji elektrycznej i automatyki na urządzeniu, które będzie zainstalowane na nowowybudowanym statku, stanowią remont, przebudowę lub konserwację statku lub jego części składowej. W przedmiotowej sprawie, jak wskazał Wnioskodawca, urządzenie będzie stanowiło integralną część nowowybudowanego statku, odpowiadającą za jego specjalistyczne przeznaczenie, a zatem prace polegające na wykonaniu instalacji elektrycznej i automatyki na tym urządzeniu, nie stanowiły czynności, które były wykonane w ramach usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji statku lub jego części składowej. Tym samym w przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania preferencyjna stawka podatku 0%, o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy. Opisane we wniosku usługi polegające na wykonaniu instalacji elektrycznej i automatyki na urządzeniu, które będzie stanowiło integralną część nowowybudowanego statku Wnioskodawca winien opodatkować podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem podstawowej stawki podatku VAT w wysokości 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78-79, 50-126 Wrocław, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj