Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4011.201.2019.4.JG1
z 4 czerwca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2019 r. (data wpływu 26 marca 2019 r.) uzupełnionego pismem z dnia 18 kwietnia 2019 r. (data nadania 18 kwietnia 2019 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. Organu znak: 0114-KDIP3-2.4011.201.2019.1.JG1 z dnia 15 kwietnia 2019 r. (data doręczenia 17 kwietnia 2019 r.) oraz pismem z dnia 29 maja 2019 r. (data nadania 29 maja 2019 r., data wpływu 30 maja 2019 r.) na wezwanie tut. Organu znak 0114-KDIP3-2.4011.201.2019.2.JG1 z dnia 24 maja 2019 r. (data doręczenia 28 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu zbycia udziału w nieruchomości należącej do Wspólnoty Gruntowej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu zbycia udziału w nieruchomości należącej do Wspólnoty Gruntowej.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni jest członkiem Wspólnoty Gruntowej oraz członkiem spółki zarządzającej Wspólnotą, funkcjonującą na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28 poz. 169 ze zm.) zwanej dalej „ustawą o wspólnotach gruntowych”.

Spółka dla zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej pn: „….” została utworzona na podstawie Decyzji Wydziału ….. z dnia 25 kwietnia 1965 r. i uchwały osób uprawnionych do udziału we Wspólnocie Gruntowej podjętej na ogólnym zebraniu w dniu 26 maja 1965 r. większością głosów przy obecności więcej niż połowy.


Wnioskodawczyni swój udział we Wspólnocie Gruntowej nabyła w 1989 r. w wyniku spadkobrania po ojcu Z. P., a w 1998 r. po matce Z. P.


Spółka dla zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej pn: „…..” jest osobą prawną. Posiada własny statut, w którym określone są kompetencje poszczególnych organów spółki.


Przedmiotem działalności spółki jest sprawowanie zarządu nad Wspólnotą Gruntową i jej racjonalne zagospodarowanie.


Terenem działalności spółki są grunty, stanowiące działki gruntu o określonych numerach ewidencyjnych w następujących użytkach: grunty orne, pastwiska trwałe, rowy i nieużytki.


Grunty znajdujące się na obszarze miasta zostały objęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny przemysłowe.


Nieruchomości Wspólnoty Gruntowej stanowią przedmiot współwłasności osób uprawnionych do udziału we Wspólnocie Gruntowej. Spółka nie jest właścicielem tych nieruchomości. Zarząd spółki dla zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej „….” (po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody Burmistrza miasta ) w dniu 6 lutego 2019 r. na podstawie aktu notarialnego dokonał odpłatnego zbycia części gruntów w mieście, tj. dwóch działek.


Środki pieniężne ze sprzedaży tych nieruchomości zostały ulokowane na koncie spółki, do czasu wyjaśnienia przez organ podatkowy kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Spółka jako osoba prawna nie posiada żadnego dochodu. Nie jest podatnikiem i nie jest płatnikiem.


Po wyjaśnieniu sprawy ww. środki pieniężne będą wypłacone poszczególnym członkom proporcjonalnie do ich udziałów posiadanych we Wspólnocie Gruntowej.


Pismem z dnia 15 kwietnia 2019 r. znak: 0114-KDIP3-2.4011.201.2019.1.JG1 wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia braków formalnych wniosku poprzez wskazanie dat nabycia udziałów w nieruchomościach we Wspólnocie Gruntowej przez rodziców Wnioskodawczyni.


Wnioskodawczyni w terminie ustawowym, pismem z dnia 18 kwietnia 2019 r. (data nadania 18 kwietnia 2019 r., data wpływu 19 kwietnia 2019 r.), uzupełniła wniosek.


W nadesłanym uzupełnieniu Wnioskodawczyni wskazała, że:

  1. W dniu 25 kwietnia 1964 r. ojciec Wnioskodawczyni Z. P. nabył udział w nieruchomościach Wspólnoty Gruntowej. Tego dnia został sporządzony przez Wydział ….. wykaz osób uprawnionych we Wspólnocie Gruntowej. Pod poz. 4 tego wykazu figuruje ojciec Wnioskodawczyni Z. P. o określonym udziale we Wspólnocie Gruntowej.
  2. W dniu 8 lutego 1989 r. na podstawie sądowego postanowienia o dział spadku po Z. P. - matka Wnioskodawczyni Z. P. nabyła udziały we Wspólnocie Gruntowej po swoim mężu, a ojcu Wnioskodawczyni Z. P.

Pismem z dnia 24 maja 2019 r. znak 0114-KDIP3-2.4011.201.2019.2.JG1 wezwano Wnioskodawczynie do uzupełnienia braków formalnych wniosku poprzez wskazanie:

  1. Czy udział w nieruchomości Wspólnoty Gruntowej został nabyty przez Pani ojca w dniu 25 kwietnia 1964 r. do Jego majątku odrębnego?
  2. Kto był spadkobiercą po Pani ojcu?
  3. Czy udział w nieruchomości Pani matka nabyła w wyniku spadku czy działu spadku? Jeżeli w wyniku działu spadku, to czy wartość nabytego przez Pani matkę udziału w nieruchomości (ewentualnie innych składników) była większa od wartości udziału nabytego w wyniku spadku. Czy działowi spadku towarzyszyły spłaty, bądź dopłaty, jeśli tak, to na czyją rzecz?


W nadesłanym w terminie uzupełnieniu Wnioskodawczyni wskazała, że:

  1. Ojciec Wnioskodawczyni Z. P. nie posiadał majątku odrębnego, a więc udział w nieruchomości Wspólnoty Gruntowej nabyty przez Jej ojca w dniu 25 kwietnia 1964 r. nie należał do jego majątku odrębnego.
  2. Spadkobiercami po ojcu Wnioskodawczyni Z. P. były:
    • żona Z. P.
    • córka M. M.
    • córka E. K.
  3. Matka Wnioskodawczyni Z. P. udział w nieruchomości nabyła w wyniku działu spadku - ugoda. Wartość nabytego udziału przez matkę Wnioskodawczyni w wyniku działu spadku - ugody w nieruchomości była większa od wartości udziału nabytego w wyniku spadku. Działowi spadku nie towarzyszyły żadne spłaty, ani dopłaty.


Wnioskodawczyni wskazała również, że Ojciec Wnioskodawczyni udział w nieruchomości Wspólnoty Gruntowej nabył do majątku wspólnego małżonków.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w związku z odpłatnym zbyciem przez spółkę części gruntów objętych Wspólnotą Gruntową, której Wnioskodawczyni jest udziałowcem, po jej stronie powstanie przychód z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a z tytułu zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.?


Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku Wspólnoty Gruntowej pn: „….” źródłem przychodu nie jest sprzedaż nieruchomości, a sprzedaż udziałów we Wspólnocie Gruntowej.


Odpłatne zbycie udziału we współwłasności nieruchomości jest źródłem przychodu Wnioskodawczyni, a nie spółki powołanej do zarządu Wspólnotą Gruntową.


Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy podatkowej formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części oraz udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części oraz udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód Wnioskodawczyni uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wnioskodawczyni pragnie wskazać, że podobną sprawą zajmował się WSA w Warszawie, który w uzasadnieniu wyroku z dnia 29 lipca 2009 r. o sygn. akt III SA/Wa 501/09 omówił sprawę opodatkowania udziału we Wspólnocie Gruntowej w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości.


Ponadto NSA w wyroku z dnia 26 lipca 2012 r. w sprawie II FSK 84/11 potwierdził ustalenia dokonane przez WSA w Warszawie (wyrok III SA/Wa 501/09 z dnia 29 lipca 2009 r.)


Oba te wyroki dotyczą bowiem tej samej osoby - członka Wspólnoty Gruntowej.


Podkreślić należy, że orzecznictwo sądów administracyjnych zyskało od 2007 r. szczególnie na znaczeniu.


Zgodnie bowiem z art. 14a Ordynacji podatkowej (obowiązuje od 1 lipca 2007 r.) Minister Finansów ma obowiązek dążyć do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe. W tym celu przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów administracyjnych oraz Trybunału Konstytucyjnego ma obowiązek dokonać analizy w postępowaniu zmierzającym do wyjaśnienia sprawy, a zwłaszcza w przypadku, gdy na takowe orzecznictwo powołuje się osoba składająca wniosek.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-d) ww. ustawy: źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2159) do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 10 ust. 5, który stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jeżeli nieruchomości lub prawa majątkowe określone przez art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) tej ustawy zostały nabyte w drodze spadku, to ich odpłatne zbycie (dokonane poza działalnością gospodarczą) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, jeżeli nastąpiło ono przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni odziedziczyła po zmarłych rodzicach udział w nieruchomości Wspólnoty Gruntowej. Ojciec Wnioskodawczyni zmarł w 1989 r. natomiast matka Wnioskodawczyni zmarła w 1998 r. Rodzice Wnioskodawczyni nabyli udział w nieruchomości Wspólnoty Gruntowej w 1964 r. Spadkodawcy dokonali nabycia ww. nieruchomości podczas trwania majątkowej wspólności ustawowej. Zarząd spółki dla zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej (po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody Burmistrza miasta) w dniu 6 lutego 2019 r. na podstawie aktu notarialnego dokonał odpłatnego zbycia części gruntów w mieście, tj. dwóch działek.

Wspólnoty gruntowe to podmioty o swoistym statusie prawnym opartym na uregulowaniach zawartych w ustawie z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 703). Z definicji zawartej w tej ustawie wynika, że wspólnotami gruntowymi podlegającymi zagospodarowaniu w trybie i na zasadach określonych w tej ustawie są nieruchomości rolne, leśne oraz obszary wodne.

Osoby uprawnione do udziału we wspólnocie gruntowej powinny utworzyć spółkę do sprawowania zarządu nad wspólnotą i do właściwego zagospodarowania gruntów wchodzących w skład tej wspólnoty (art. 14 ust. 1 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych).

Uprawnienie do udziału we wspólnocie gruntowej polega na korzystaniu z nieruchomości stanowiącej przedmiot wspólnoty zgodnie z jej przeznaczeniem, np. przez wypasanie bydła, pobieranie pożytków naturalnych, udział w dochodach przez podział pożytków z użytków rolnych, czyli przez udział w zagospodarowaniu wspólnoty gruntowej.

Członkowie wspólnoty nie posiadają wszystkich praw wynikających z przepisów kodeksu cywilnego, dotyczących współwłasności rzeczy, gdyż jest to współwłasność szczególnego rodzaju i rządząca się przepisami ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Udziały uprawnionych we wspólnocie i w korzyściach wynikających z zagospodarowania wspólnoty są określone w idealnych (ułamkowych) częściach w sposób wymieniony w art. 9 ustawy o wspólnotach gruntowych.

Jak wynika z art. 27 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych udział we wspólnocie gruntowej może być zbywany wyłącznie w całości i tylko na rzecz osoby posiadającej już udział w tej wspólnocie oraz na rzecz osób posiadających gospodarstwa rolne w tej samej wsi lub we wsiach przylegających do wspólnoty. Zbycie udziału we wspólnocie gruntowej wymaga formy aktu notarialnego. Każdy zaś członek wspólnoty samodzielnie opłaca podatek rolny, przewidziany w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1892, z późn. zm.). Po zbyciu gruntów i podziale sprzedaży każdy członek wspólnoty uzyskuje własny przychód.

W przypadku wspólnot gruntowych, mamy do czynienia ze szczególnym rodzajem współwłasności – do którego, ze względu na regulację zawartą w ustawie o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, nie znajdują zastosowania przepisy o współwłasności z Kodeksu cywilnego.

Oznacza to, że wspólnota gruntowa, zbywając grunty wchodzące w jej skład, nie działa na własny rachunek, ale na rachunek swoich członków, występując jako ich reprezentant z mocy ustawy – nie zbywa gruntów własnych, ale grunty, których właścicielami są członkowie, jako uprawnieni do udziału we wspólnocie, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych.

W konsekwencji, w przypadku zbycia przez Wspólnotę gruntów wchodzących w jej skład, każdy członek, jako uprawniony do udziału we Wspólnocie Gruntowej, uzyskuje przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Aby zatem ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Wnioskodawczynię udziału w przedmiotowej nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy jego odpłatne zbycie miało miejsce po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawców.

Mając na uwadze powyższe należy ustalić moment nabycia przedmiotowej nieruchomości przez spadkodawców tj. matkę i ojca Wnioskodawczyni.


Zważywszy na fakt, że udział w nieruchomości Wspólnoty Gruntowej został nabyty przez spadkodawców w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej, ojciec Wnioskodawczyni zmarł w 1989 r. (z aktu poświadczenia dziedziczenia wynika, że spadek po nim na podstawie ustawy nabyła m.in. jego żona – matka Wnioskodawczyni), a matka Wnioskodawczyni zmarła w 1998 r., należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2017 r., poz. 682).

Zgodnie z art. 31 § 1 ww. Kodeksu, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Przedmiotami majątkowymi w rozumieniu tego przepisu są wszelkie prawa majątkowe, zarówno bezwzględne (prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe), jak i względne (np. przysługujące małżonkom wierzytelności). Wspólność ustawowa obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Z ww. przepisu wynika, że wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością ustawową. Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego.


Zważywszy na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków objętych wspólnością ustawową, definitywne nabycie w czasie jej trwania nieruchomości oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale.


Zaprezentowane stanowisko znajduje odzwierciedlenie w podjętej przez Naczelny Sąd Administracyjny uchwale w składzie siedmiu sędziów z dnia 15 maja 2017 r., sygn. akt II FPS 2/17, w której Sąd stwierdził, że: „Dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zm.) nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia, datą ich nabycia lub wybudowania w rozumieniu tego przepisu jest dzień nabycia (wybudowania) tych nieruchomości i praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków”.

W niniejszej sprawie 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinien być liczony od końca 1964 roku, tj. roku nabycia udziału w nieruchomości Wspólnoty Gruntowej przez rodziców Wnioskodawczyni (spadkodawców) do ich majątku wspólnego.

Należy zwrócić uwagę, że w przypadku, gdy nieruchomość należała do majątku wspólnego rodziców Wnioskodawczyni, to w momencie śmierci ojca Wnioskodawczyni nie nastąpiło nabycie udziału w nieruchomości w drodze spadku przez matkę Wnioskodawczyni. W przypadku spadkobrania nie dochodzi bowiem do nabycia udziału w nieruchomości przez małżonka, jeżeli nieruchomość należała do ich majątku wspólnego.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że bieg 5-letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozpoczął się dla udziału w nieruchomości, która wchodzi w skład Wspólnoty Gruntowej - w dniu 25 kwietnia 1964 r. z chwilą nabycia do majątku wspólnego małżonków. Wobec tego dokonane w lutym 2019 r. odpłatne zbycie udziału w nieruchomości, który wchodzi w skład Wspólnoty Gruntowej, nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ze względu na upływ terminu, o którym mowa w tym przepisie. Zatem na Wnioskodawczyni nie ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu zbycia odziedziczonej nieruchomości.


Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Końcowo, odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię wyroków sądów wskazać należy, że dotyczą one konkretnych, indywidualnych spraw w określonych stanach faktycznych i są wiążące tylko w tych sprawach, nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa i tym samym nie mogą być wiążące dla Organu wydającego interpretację indywidualną.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4 0/0, 00-013 Warszawa za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj