Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-3.4011.116.2019.2.RR
z 15 kwietnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2019 r. (data wpływu 14 lutego 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 kwietnia 2019 r. (data wpływu 8 kwietnia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania realizowanych projektów za działalność badawczo-rozwojową oraz możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo -rozwojową – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania realizowanych projektów za działalność badawczo-rozwojową oraz możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 3 kwietnia 2019 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.116.2019.1.RR, Organ podatkowy na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawcę do usunięcia braków wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 4 kwietnia 2019 r. (skutecznie doręczono w dniu 5 kwietnia 2019 r.), zaś w dniu 8 kwietnia 2019 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

(…) to firma z branży IT, mająca swoją siedzibę w mieście (…), która powstała w 2012 r. i zatrudnia obecnie około 8 osób. (…) zajmuje się głównie tworzeniem nowoczesnego oprogramowania komputerowego oraz rozwojem szeroko rozumianej technologii komputerowej. Wnioskodawca tworzy wysokiej jakości innowacyjne rozwiązania dla klientów prowadzących działalność w różnych sektorach rynku na całym świecie. (…) realizuje ambitne i nowatorskie projekty informatyczne – od oprogramowania systemów decyzyjnych na giełdach walutowych, aż po kontrolę i wizualizację danych urządzeń montowanych w maszynach budowlanych.

Poniżej Wnioskodawca przedstawia opisy przykładowych projektów (dalej: „Projekty”) realizowanych dla swoich klientów (niektóre projekty są ukończone, natomiast część z nich jest w trakcie realizacji).

(…):

Rozwijany projekt opiera się o analizę i badanie zachowań na giełdzie papierów wartościowych w celu znalezienia skutecznych metod decyzyjnych. Do przeanalizowania zachowań i trendów są tworzone dedykowane narzędzia i moduły do wizualizacji i analizy danych. Po uzyskaniu wstępnych wniosków tworzone są prototypy warunków decyzyjnych oraz mechanizmów do kupna lub sprzedaży na określonych instrumentach giełdowych. Stworzone mechanizmy są innowacyjne i unikalne, wynikają w głównej mierze z przeprowadzonych przez firmę analiz. Sam sposób tworzenia oprogramowania również jest innowacyjny, opiera się o projektowanie aplikacji w sposób generyczny pozwalający na integrację z różnymi dostawcami giełdowymi poprzez jednolity interfejs, jak i łatwe rozszerzanie modułów o dodatkowe mechanizmy.

Projekt realizowany jest poprzez budowę kilku aplikacji IT:

  • (…) – program umożliwiający odczytywanie i przechowywanie danych dotyczących skoków oraz wielkości dokonanych transakcji na różnych instrumentach,
  • (…) – program umożliwiający symulowanie warunków giełdowych na podstawie wcześniej zapisanych danych,
  • (…) – program do analizy danych do szybkiego wyliczenia skuteczności danej metodologii działania stworzonego modułu,
  • (…) – główna aplikacja umożliwiająca połączenie, zwizualizowanie strategii m.in. na wykresach oraz poprzez moduły decyzyjne wykonanie realnych transakcji na dostawcach giełdowych.

W projekcie Wnioskodawca przez cały czas szuka lepszych, jeszcze bardziej wydajnych mechanizmów pozwalających na efektywniejsze i skuteczniejsze działania na wybranych instrumentach giełdowych.

Wypracowane mechanizmy są wytworzone od podstaw przez Wnioskodawcę i są w pełni unikalnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami. Konkurencyjne aplikacje dostępne na rynku zazwyczaj skupiają się tylko na jednym dostawcy oraz klasycznych mechanizmach znanych na giełdzie papierów wartościowych. Aktualnie tworzony jest również nowy moduł (…) związany ze sztuczną inteligencją. Opiera się on na wygenerowaniu ciągu uczącego z zapisanych skoków poprzednich dni, po czym następuje uruchomienie strategii, która sygnalizuje kiedy należy dokonać transakcji. Ze względu na bardzo dużą ilość parametrów konfigurujących generowanie ciągu i działanie strategii używany jest algorytm genetyczny do wyboru jak najlepszych parametrów (konwencjonalny, czyli sprawdzenie wszystkich możliwości zająłby bardzo dużo czasu i wymagałby bardzo dużej mocy obliczeniowej).

(…):

Projekt ma na celu stworzenie nowoczesnej platformy automatyzującej pracę całej firmy przy wynajmie i użytkowaniu maszyn. Tworzona aplikacja umożliwia organizację pracy różnych działów w firmie od serwisantów po księgowych. Została dodana m.in. integracja automatyzująca tworzenie faktur w różnych etapach zamówienia, zarówno cyklicznych, jak i przy odbieraniu maszyny. Dzięki połączeniu z zewnętrznymi usługami faktury są automatycznie wysyłane pocztą polską w formie papierowej. Został stworzony innowacyjny moduł serwisowy, w którym serwisanci mogą dodać poprzez aplikację mobilną różne zgłoszenia dotyczące uszkodzenia danej maszyny. Jest to bardzo duża zmiana, ponieważ mogą to robić podczas serwisu, będąc jeszcze przy sprawdzanej maszynie. Na tej podstawie określane są koszty, które są automatycznie dodawane do faktury. W aplikacji zostało zdefiniowanych szereg różnych ról, dzięki którym aplikacja wygląda zupełnie inaczej dla osób z różnych działów firmy. System ma oferować automatycznie generowaną listę zadań, którymi mają zajmować się konkretne osoby, z podziałem na funkcje oraz oddziały firmy.

Tworzona aplikacja jest unikalna i innowacyjna, nie ma na rynku platformy, która tak kompleksowo może obsłużyć firmę związaną z wynajmem i obsługą maszyn. Budowany jest moduł integracji z dedykowanymi urządzeniami montowanymi w maszynach, dzięki czemu możliwa będzie diagnostyka zdalna maszyn, czy różnego rodzaju alarmy takie, jak: przeciwkradzieżowe lub uszkodzenia jakiejś części. Ważnym elementem tego modułu jest również monitoring zużycia baterii, dzięki czemu możliwe będzie wcześniejsze wykrycie potencjalnego ich uszkodzenia. Pozwoli to zaoszczędzić bardzo istotne środki, a jednocześnie będzie miało przyjazny wpływ na środowisko. Sposób wykrywania jak i samo urządzenie jest unikalnym i innowacyjnym rozwiązaniem rozwijanym przy współpracy z firmą (…).

(…): %

Projekt ma na celu stworzenie aplikacji mobilnej upraszczającej i ulepszającej proces rezerwacji wizyty u lekarza. (…) jest to jedna z większych takich platform w Europie. Miesięcznie wykonywanych jest około 1,4 mln rezerwacji. Firma Wnioskodawcy zajmuje się tworzeniem aplikacji mobilnych na pięć różnych państw i w wersjach na system Android oraz iOS. Poprzez aplikację ma dostęp do bardzo wielu lekarzy z podziałem na specjalizację oraz lokalizację. Proces rezerwacji wizyty jest stale ulepszany i upraszczany. Dodawane są kolejne innowacyjne funkcjonalności, które ulepszają komunikację i współpracę z lekarzem zarówno przed, jak i po wizycie. Dzięki aplikacji mobilnej rezerwacja wizyty może zostać wykonana w dowolnym miejscu i czasie.

Cały proces rezerwacji wizyty u lekarza poprzez kilka kliknięć w aplikacji jest innowacyjnym podejściem przenoszącym interakcję z lekarzem na zupełnie inny poziom. System przypomnień oraz zmiany terminów zmniejsza kolejki oraz optymalizuje obłożenie godzinowe. Dostępne godziny spotkań są aktualizowane i widoczne w czasie rzeczywistym. Przy wyborze lekarza mamy dostęp do ocen oraz komentarzy, dzięki czemu użytkownik może znacznie lepiej niż w tradycyjny sposób wybrać lekarza. Czynności, które wcześniej były wykonywane telefonicznie lub poprzez wizytę osobistą w przychodni teraz są zautomatyzowane i dostępne przez aplikację mobilną. Aplikacja jest usprawniana poprzez szereg nowych funkcjonalności takich, jak integracja z urządzeniami typu iBeacon, dzięki którym pacjent w momencie pojawienia się w przychodni otrzymuje powiadomienie z instrukcjami dotyczącymi jego wizyty.

(…):

Celem projektu jest stworzenie platformy dla trenerów personalnych, dzięki której będą mogli bardziej efektywnie i dokładniej prowadzić swoich podopiecznych. Aktualnie większość trenerów prowadzi swoich podopiecznych poprzez komunikację mailową lub komunikator typu …. Platforma ma dostarczać unikalne funkcjonalności zarówno dla trenerów, jak i dla osób ćwiczących. Trener może tworzyć wzorce treningów diet i suplementacji, dzięki czemu unika powielania informacji i może skupić się na dostosowaniu ich pod konkretne osoby. Został zaimplementowany moduł transformacji przez co osoby na podstawie wrzuconych przez siebie zdjęć do raportów widzą przemiany i postęp jaki zrobili od czasu, gdy zaczęli ćwiczyć. Tworzonych jest wiele różnych wykresów i statystyk, które mają zmobilizować użytkowników do ćwiczeń.

W aplikacji Wnioskodawca skupia się głównie na niezależności trenerów, jest to całkowicie odmienne podejście niż w nielicznych konkurencyjnych serwisach. Po rejestracji trener automatycznie otrzymuje własną stronę promocyjną, która jest pozycjonowana w wyszukiwarkach, przez co użytkownicy z łatwością mogą znaleźć trenera w Internecie. Trener ma możliwość dostosowania na niej informacji dostępnych, możliwe jest m.in. umieszczenie promocyjnych materiałów wideo. Sposób tworzenia treningów był projektowany pod względem wizualnym i technicznym przy konsultacjach z wieloma trenerami prowadzącymi swoich podopiecznych i to nie tylko w Polsce. Innowacyjny system powiadomień dla użytkowników pozwala na bieżąco śledzić zmiany w treningach, dietach oraz suplementacjach, a także angażować ich do ćwiczeń i wprowadzania kolejnych raportów. W aplikacji został zaprojektowany unikalny komunikator, który wymusza na użytkowniku formułowanie dłuższych wypowiedzi, co pozwala oszczędzić czas trenera. Tworzona platforma jest innowacją w modelu biznesowym trenerów personalnych, dzięki niej mogą prowadzić znacznie więcej podopiecznych i w dogodnym dla siebie czasie.

(…):

Celem projektu jest opracowanie innowacyjnej biblioteki/generatora do tworzenia natywnych aplikacji mobilnych. Aktualnie proces budowania aplikacji jest bardzo długotrwały i kosztowny. Aby działały możliwie najszybciej na telefonach z systemem Android oraz iOS koniecznie jest stworzenie dwóch kompletnie odrębnych projektów. Zostało zaprojektowanych pod względem wizualnym oraz technicznym szereg różnych komponentów, które umożliwiają poprzez prostą konfigurację w plikach konfiguracyjnych wygenerowanie całkowicie innych aplikacji. Zostały opracowane integracje ze stronami internetowymi typu (…) oraz (…), dzięki czemu możliwe jest stworzenie w przeciągu godzin, a nie tygodni aplikacji mobilnych. Dodano również komponent z powiadomieniami, przez co zaraz po dodaniu nowego artykułu do strony typu (…) użytkownik otrzymuje informacje na urządzeniu mobilnym. Wszystkie dane pobrane ze stron internetowych są zapisywane w bazie, więc w przypadku braku Internetu nadal są dostępne i użytkownik może je przeglądać. Kolejną funkcjonalnością jest tryb nocny, dzięki któremu wszystkie treści wyświetlają się w alternatywnych odcieniach. Gdy tworzona jest nowa aplikacja każda z tych funkcjonalności musiałaby być zaprojektowana od podstaw, dzięki generatorowi można wielokrotnie skrócić ten czas.

W celu zaimplementowania nowych modułów z różnymi funkcjonalnościami zostały stworzone aplikacje mobilne dedykowane różnym stronom internetowym oparte o silnik (…). Dzięki temu moduły mogły być również sprawdzone w rzeczywistych warunkach. Każda z aplikacji rozbudowywała bibliotekę o dodatkowe unikalne elementy.

Zostały stworzone m.in. następujące aplikacje:

  • (…) – dodano moduł logowania poprzez sieci społecznościowe i zbierania leadów od użytkowników,
  • (…) – dodano tryb nocny oraz możliwość zmiany czcionki w aplikacji,
  • (…) – dodano nowe układy graficzne prezentujące wpisy na telefonach i tabletach,
  • (…) – dodano obsługę tagów i kategorii (…),
  • (…) – dodano tryb offline oraz animacji.

Tworzona biblioteka jest innowacyjna i unikalna, nie ma innej platformy dostępnej na rynku pozwalającej w tak łatwy sposób dostosować wygląd oraz funkcjonalności aplikacji natywnej. Dzięki dodawaniu kolejnych modułów możliwe jest w krótkim czasie stworzenie coraz więcej różnorodnych aplikacji. W najprostszym przypadku wystarczy podać adres strony internetowej oraz wybrać styl, a aplikacje mobilne zostaną wygenerowane automatycznie. Dzięki bibliotece możliwe jest znaczące podniesienie konkurencyjności firmy.

(…):

Projekt ma na celu stworzenie aplikacji mobilnej na system Android i w przyszłości na system iOS umożliwiającej w innowacyjny sposób transfer pieniędzy z jednego konta na drugie. Po rejestracji tworzony jest unikalny portfel, który można zasilić na wiele różnych sposobów m.in. poprzez doładowanie telefoniczne oraz przy użyciu kryptowalut. Innowacyjnym rozwiązaniem jest brak kosztów za transfer środków między kontami. Aplikacja ma umożliwiać również niespotykany do tej pory rodzaj pożyczek, które dają zaufani agenci i są zabezpieczane przez system (…). W odróżnieniu od tradycyjnych przelewów środki pojawiają się na innym portfelu w przeciągu kilku sekund od dokonania transakcji. W aplikacji zaimplementowano pobieranie danych dowodu osobistego bezpośrednio ze zrobionego zdjęcia. Wymiana pieniędzy będzie możliwa pomiędzy użytkownikami z całego świata. Możliwe jest utworzenie dodatkowych portfeli w bardzo wielu różnych walutach, Tworzona aplikacja to innowacja wymiany pieniędzy na skalę światową.

(…):

Celem aplikacji jest cyfryzowanie przychodni i stworzenie jednolitego systemu do przechowywania wyników badań. System integruje się z platformą (…). Aplikacja mobilna na system Android umożliwia pracę lekarzy, pielęgniarek oraz umożliwia dostęp do danych przez pacjentów. Lekarze mogą przeglądać listę umówionych wizyt z dowolnego miejsca z poziomu swojego smartfona. Podczas wizyty lekarze mają dostęp do badań pacjenta wraz ze wszystkimi szczegółami. Dzięki aplikacji nie jest już konieczne dostarczanie wyników w formie papierowej. Poprzez łatwy dostęp do historii wyników badań lekarze mogą podjąć jeszcze lepsze decyzje dotyczące leczenia pacjenta. Aplikacja ułatwia również pracę pielęgniarek, każda z nich ma swoje unikalne konto. Został stworzony bardzo rozbudowany, a jednocześnie intuicyjny krokowy mechanizm do przeprowadzania badań. Pacjent otrzymuje dostęp do wyników zaraz po ich opracowaniu. Możliwe jest również przeglądanie wyników dzieci oraz krewnych, którzy zezwolili na dostęp. Aplikacja jest innowacją, która poprawia komunikację lekarz-pacjent oraz stan zdrowia w społeczeństwie.

(…):

Celem jest utworzenie nowej platformy komunikacji między taksówkarzami, serwisem samochodowym oraz docelowym klientem. System ma umożliwiać taksówkarzom informowanie o potencjalnych wypadkach oraz konieczności wezwania pomocy drogowej i lawet. Serwis samochodowy będzie mógł automatycznie obsłużyć takie zgłoszenie i wysłać odpowiednią pomoc na miejsce wypadku czy kolizji. Na podstawie lokalizacji możliwe będzie wybranie jednostki, która znajduje się najbliżej miejsca wydarzenia. Czas reakcji zmaleje dzięki czemu klient otrzyma pomoc znacznie szybciej. Aplikacja może również zmniejszyć korki spowodowane wypadkami oraz upłynnić komunikację. Platforma wprowadza nowy model biznesowy między taksówkarzami, a serwisami samochodowymi. Klient ma otrzymać aplikację mobilną, w której będzie posiadał informacje o wykupionej usłudze oraz w bardzo łatwy sposób będzie mógł wezwać pomoc. System ma zostać rozbudowany o sieć społecznościową związaną z kolizjami i wypadkami. Innowacyjny system pozwoli na skrócenie czasu przyjazd i udzielenie

pomocy poszkodowanym. Może mieć to znaczący wpływ na zdrowie, a nawet życie kierowców. Platforma jest unikalna i niespotykana dotąd na rynku. System ma przynieść korzyści dla wszystkich stron: taksówkarzy, serwisów oraz poszkodowanych kierowców.

(…):

Projekt ma na celu stworzenie platformy informowania właścicieli samochodów o zdarzeniach podczas ich nieobecności. Zostały zaprojektowane aplikacje mobilne, które pozwolą na poinformowanie właściciela o zdarzeniach typu „zatorowanie” drogi, stłuczka, otwarte okno, zapalone światła podczas, gdy właściciela nie ma przy samochodzie. Został opracowany unikalny sposób identyfikacji samochodów oraz przydzielania im kodów QR. Dzięki aplikacji mobilnej będzie można w bardzo łatwy sposób wysłać własną wiadomość tekstową oraz graficzną do określonego właściciela. Platforma pozwoli na wzajemną pomoc i informowane właścicieli samochodów. Został opracowany system grywalizacji, który będzie angażował użytkowników do dalszego jej używania. Projekt to innowacyjny pomysł którego aktualnie nie ma na rynku, usprawniający komunikację między kierowcami.

(…):

Celem projektu jest stworzenie dedykowanej i innowacyjnej aplikacji do serwisowania i instalowania pomp ciepła. W aplikacji dodano dużą bazę błędów dzięki czemu zarówno końcowi użytkownicy, jak i serwisanci będą mogli bardzo szybko sprawdzić czego dotyczy aktualny problem. Poprzez platformę i aplikację mobilną serwisanci mogą zainstalować nowe pomy ciepła oraz inne obsługiwane urządzenia. Zostało stworzonych wiele formularzy do przesyłu informacji o urządzeniach. Będzie możliwe również przeprowadzenie serwisu już zamontowanych urządzeń. Został zaprojektowany moduł powiadomień o konieczności sprawdzenia określonej pompy ciepła. Pozwoli to na wcześniejsze rozwiązanie problemów, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia pompy. Platforma wprowadza nowy rodzaj komunikacji pomiędzy kierownikami oraz serwisantami. Projekt jest unikalny został opracowany wspólnie z firmą (…). Wprowadza rozwiązania automatyzujące, które nie są dostępne nigdy indziej.

Praca nad ww. projektami jest prowadzona w sposób systematyczny, w dłuższym okresie czasu oraz w oparciu o bieżące monitorowanie postępów oraz ocenę osiągnięcia wyznaczonych celów biznesowych oraz technologicznych.

Czas pracy poświęcany na opisane projekty jest skrupulatnie i na bieżąco rejestrowany.

Prace realizowane w ramach opisanych projektów ukierunkowane są na nowe, innowacyjne odkrycia i ustalenia. Wnioskodawca przeprowadza je na podstawie oryginalnych, nietuzinkowych założeń i hipotez. Prace dotyczące projektów mają charakter twórczy. Opracowane w ramach projektów rozwiązania mogą być potencjalnie wykorzystane w kolejnych projektach realizowanych przez Wnioskodawcę.

Wnioskodawca nie prowadzi swojej działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej wymagającej określonych zezwoleń.

W piśmie z dnia 8 kwietnia 2019 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wskazał, że jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca rozlicza się na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie posiada On statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności

innowacyjnej. Wykonywane przez osoby zatrudnione przez Wnioskodawcę czynności przedstawione we wniosku miały charakter twórczy, obejmowały badania naukowe lub prace rozwojowe, były podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wykonywane do dnia 30 września 2018 r. przez ww. osoby czynności przedstawione we wniosku były związane z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń.

Wykonywane od dnia 1 października 2018 r. przez ww. osoby czynności przedstawione we wniosku były związane z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy zarówno w stanie prawnym do dnia 1 października 2018 r. oraz od dnia 1 października 2018 r. projekty realizowane przez Wnioskodawcę, zgodnie z przedstawionym opisem, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e ww. ustawy?

Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno w stanie prawnym do dnia 1 października 2018 r. oraz od dnia 1 października 2018 r. projekty realizowane przez Wnioskodawcę, zgodnie z przedstawionym opisem, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”), która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e ww. ustawy.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 5a pkt 39 ustawy o PIT (stan prawny do dnia 1 października 2018 r.), badania naukowe oznaczają:

  1. badania podstawowe – oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane – prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe – badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Zgodnie z art. 5a pkt 39 ustawy o PIT (stan prawny od dnia 1 października 2018 r.), badania naukowe oznaczają:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania podstawowe rozumiane są jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Na mocy art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania aplikacyjne rozumiane są jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT (stan prawny do dnia 1 października 2018 r ), prace rozwojowe oznaczają nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Na mocy art. 5a pkt 40 ustawy o PIT (stan prawny od dnia 1 października 2018 r.), prace rozwojowe oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z tym przepisem, za prace rozwojowe rozumie się działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Mając na uwadze przytoczone powyżej ramy prawne, o prowadzeniu działalności badawczo -rozwojowej można mówić, gdy realizowane projekty:

  • mają twórczy charakter,
  • są prowadzone w systematyczny sposób,
  • mają określony cel – zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie wskazane powyżej cechy występują w przypadku projektów realizowanych przez Niego. Działalność jaka jest realizowana przez Wnioskodawcę, w ramach prac nad projektami jest nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego lub wtórnego charakteru. Projekty nie powielają prostych i funkcjonujących na rynku typowych koncepcji. Na rynku nie są dostępne rozwiązania o wystarczająco porównywalnych funkcjonalnościach. W przypadku opisanych we wniosku projektów nie występuje element standaryzacji, a cele jakie są zakładane do osiągnięcia wymagają unikatowego podejścia oraz twórczej pracy koncepcyjnej od samego początku realizacji prac projektowych.

Działalność badawczo-rozwojowa musi być również podejmowana w systematyczny sposób. W opinii Wnioskodawcy, przesłanka ta oznacza wyłączenie czynności incydentalnych podatnika i konieczność poszukiwania takich przejawów jego aktywności, które prowadzone są w uporządkowany oraz regularny sposób. Prace jakie Wnioskodawca realizuje w ramach projektów nie mają incydentalnego charakteru, lecz wykonywane są w systematyczny sposób. Działania w ramach projektów są podejmowane w sposób zaplanowany, a osiąganie wyznaczonych celów biznesowych oraz technologicznych jest na bieżąco monitorowane.

Działalność badawczo-rozwojowa musi także mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach projektów aktywności ze swej istoty zmierzają do uzyskania specjalistycznej wiedzy, która obejmuje również wiedzę nieodstępną na rynku. Nie ulega wątpliwości, że zespoły uczestniczące w pracach nad projektami zmierzają do zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług. Pracownicy Wnioskodawcy, pracując nad projektami, uzyskują w ten sposób nowe umiejętności, które mogą wykorzystać do projektowania nowych produktów i usług oferowanych klientom Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.), działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Natomiast w myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 września 2018 r.), ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

  1. badania podstawowe – oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane – prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe – badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Stosownie do art. 5a pkt 39 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 października 2018 r.), ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668),
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei zgodnie z art. 5a pkt 40 ww. ustawy, (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 września 2018 r.) ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Stosownie do art. 5a pkt 40 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 października 2018 r.), ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Co uznaje się za koszty kwalifikowane, zasady oraz warunki dokonywania odliczeń kosztów kwalifikowanych zostały określone w art. 26e ust. 2-9.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca, zajmuje się głównie tworzeniem nowoczesnego oprogramowania komputerowego oraz rozwojem szeroko rozumianej technologii komputerowej. Wnioskodawca tworzy wysokiej jakości innowacyjne rozwiązania dla klientów prowadzących działalność w różnych sektorach rynku na całym świecie. Realizuje On ambitne i nowatorskie projekty informatyczne – od oprogramowania systemów decyzyjnych na giełdach walutowych, aż po kontrolę i wizualizację danych urządzeń montowanych w maszynach budowlanych. Wykonywane przez osoby zatrudnione przez Wnioskodawcę czynności przedstawione we wniosku miały charakter twórczy, obejmowały badania naukowe lub prace rozwojowe, były podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wykonywane do dnia 30 września 2018 r. przez ww. osoby czynności przedstawione we wniosku były związane z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń. Wykonywane od dnia 1 października 2018 r. przez ww. osoby czynności przedstawione we wniosku były związane z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że przedstawione we wniosku prace nad ww. projektami, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 września 2018 r. oraz od dnia 1 października 2018 r., gdyż były podejmowane w sposób systematyczny, miały twórczy charakter, z wykorzystaniem dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, a ich celem oraz wynikiem jest powstanie nowych produktów, procesów technologicznych i usług. Przy czym działania te nie miały charakteru prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów technologicznych i usług.

W konsekwencji, Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi, tj. może odliczyć od podstawy obliczenia podatku koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, stosownie do art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem zasad oraz warunków dokonywania odliczeń tych kosztów określonych w ust. 2-9 tego przepisu.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (opis zdarzenia przyszłego) będzie zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj