Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-3.4012.112.2019.1.KK
z 10 kwietnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2019 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy e-PUAP 22 marca 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia gruntu zabudowanego i gruntów niezabudowanych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 marca 2019r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia gruntu zabudowanego i gruntów niezabudowanych.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Spółka [Wnioskodawca lub Spółka] jest polskim rezydentem podatkowym. Nabywca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług [VAT].
Wnioskodawca planuje prowadzenie działalności w zakresie wynajmu powierzchni magazynowych. W tym celu Spółka wyszukuje i nabywa grunty, które są atrakcyjne z punktu widzenia prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności. Na zakupionych gruntach Wnioskodawca zamierza wznieść hale magazynowe, które następnie zamierza wynajmować podmiotom komercyjnym. Usługi najmu świadczone przez Nabywcę będą opodatkowane VAT wg obowiązującej stawki.

Spółka dokonała nabycia za wynagrodzeniem kilka sąsiadujących ze sobą działek gruntu [Grunty lub Nieruchomości].


Część właścicieli Gruntów sprzedała Grunty w ramach dysponowania swoim prywatnym majątkiem, dlatego też nie działała w charakterze podatników VAT.


Z kolei jeden z właścicieli działał jako zarejestrowany podatnik VAT czynny w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami [Podatnik VAT]. Status Podatnika VAT oraz skutki podatkowe transakcji sprzedaży Nieruchomości zostały potwierdzone w interpretacji indywidualnej o sygn. 0114-KDIP1-3.4012.692.2018.2.SM [Interpretacja] wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na wniosek Podatnika VAT.

Wszystkie Nieruchomości na moment nabycia stanowiły grunty niezabudowane [Grunty Niezabudowane], z wyjątkiem jednej Nieruchomości, będącej Gruntem zabudowanym budynkami, będącym własnością Podatnika VAT. Grunty Niezabudowane na moment transakcji miały status niezabudowanych terenów budowlanych, w rozumieniu art. 2 pkt 33 Ustawy VAT.

Sprzedaż Gruntów Niezabudowanych przez Podatnika VAT została opodatkowana VAT z zastosowaniem podstawowej stawki VAT w wysokości 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a ust. 1 pkt 1 ustawy VAT. Z kolei budynki znajdujące się na Gruncie zabudowanym korzystały ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT wraz z Gruntem, na którym te budynki się znajdują - co znajduje potwierdzenie w Interpretacji. Jednocześnie Nabywca i Podatnik VAT sprzedający Grunt zabudowany, na podstawie regulacji art. 43 ust. 10 i 11 ustawy VAT, w związku ze spełnieniem wszystkich warunków zawartych w tych przepisach dokonali wyboru tzw. opcji opodatkowania. W konsekwencji, dostawa na rzecz Spółki budynków położonych na Gruncie zabudowanym podlega opodatkowaniu na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 wg stawki VAT w wysokości 23%. Tożsamą stawką został opodatkowany Grunt, na którym te budynki są posadowione.


W związku z zaistniałą sytuacją, Nabywca chciałby upewnić się, jakie skutki podatkowe mają dla niego transakcje zakupu Nieruchomości.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy Nabywca ma prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z transakcjami nabycia Gruntów Niezabudowanych od Podatnika VAT oraz nabycia Gruntu zabudowanego budynkami od Podatnika VAT (w związku z dokonaniem wyboru tzw. opcji opodatkowania) i wystawieniem prawidłowych faktur przez Podatnika VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stosownie zaś do dyspozycji art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a), ustawy VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Nabywca zamierza zrealizować na Gruntach inwestycję polegającą na budowie hali magazynowej, która po jej wybudowaniu będzie wynajmowana. Usługi najmu świadczone przez Nabywcę będą opodatkowane VAT wg podstawowej stawki VAT.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ transakcje nabycia Gruntów podlegają opodatkowaniu VAT, Nabywcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie Nieruchomości przy założeniu spełnienia wymogów formalnych (otrzymania prawidłowo wystawionej faktury przez Podatnika VAT), gdyż nabycie Gruntu od Podatnika VAT będzie miało bezpośredni związek z przyszłą sprzedażą opodatkowaną VAT (usługi najmu świadczone przy wykorzystaniu hali magazynowej wzniesionej na Gruncie).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018, poz. 2174 z poźn. zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Stosownie do art. 2 pkt 22 wyżej ww. ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.


Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Należy więc przyjąć, że na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zbycie nieruchomości gruntowej, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.


Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podatnikami – według art. 15 ust. 1 ustawy o VAT – są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.

Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rozumie się natomiast rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Mając na uwadze powyższe przepisy należy uznać, że grunt zabudowany jak również niezabudowany spełnia definicję towaru, a jego zbycie w ramach umowy sprzedaży stanowi odpłatną dostawę towarów.


Ponadto należy również zauważyć, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z brzmieniem art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Z ww. przepisów wynika zatem, że podmiot, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest zobowiązany do wystawienia faktury.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Według art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


Stosownie do art. 86 ust. 10 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.


Ustawodawca dał zatem podatnikom możliwość do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy towarów i usług udokumentowane fakturami VAT będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz nie zaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

W myśl uregulowań art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z powołanego przepisu wynika to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z kolei w art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7. Zgodnie z powyższą regulacją z prawa do odliczenia podatku mogą skorzystać wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT i planuje prowadzenie działalności w zakresie wynajmu powierzchni magazynowych. Na zakupionych gruntach Wnioskodawca zamierza wznieść hale magazynowe, które następnie będzie wynajmować podmiotom komercyjnym. Usługi najmu świadczone przez Nabywcę będą opodatkowane VAT wg obowiązującej stawki. Wnioskodawca dokonał nabycia za wynagrodzeniem kilku sąsiadujących ze sobą działek gruntu. Nabycie gruntów niezabudowanych od Podatnika VAT zostało opodatkowane VAT z zastosowaniem podstawowej stawki VAT w wysokości 23%. Z kolei budynki znajdujące się na Gruncie zabudowanym korzystały ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT wraz z Gruntem, na którym te budynki się znajdują. Jednocześnie Wnioskodawca i Podatnik VAT sprzedający Grunt zabudowany, na podstawie regulacji art. 43 ust. 10 i 11 ustawy VAT, w związku ze spełnieniem wszystkich warunków zawartych w tych przepisach dokonali wyboru tzw. opcji opodatkowania. W konsekwencji, dostawa na rzecz Spółki budynków położonych na Gruncie zabudowanym podlegała opodatkowaniu wg stawki VAT w wysokości 23%. Tożsamą stawką został opodatkowany Grunt, na którym te budynki są posadowione. Wnioskodawca ma wątpliwości, czy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących nabycie gruntu zabudowanego i gruntów niezabudowanych opodatkowanych stawką podatku VAT.

W omawianej sprawie wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi. Ponadto podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak wynika z przedstawionego opisu sprawy zarówno Wnioskodawca jak i sprzedawca nieruchomości są czynnymi podatnikami VAT. Nabycie przez Wnioskodawcę nieruchomości nastąpiło na cele czynności opodatkowanych podatkiem VAT, a mianowicie Wnioskodawca zamierza na tych gruntach wybudować hale magazynowe i następnie świadczyć usługi ich najmu opodatkowane podatkiem VAT. Ponadto sprzedaż przedmiotowych nieruchomości została opodatkowana przez zbywcę podatkiem VAT w wysokości 23% a jak wskazał Wnioskodawca zostało to potwierdzone w wydanej dla zbywcy indywidualnej interpretacji. Zbywca nieruchomości wystawił faktury dokumentujące ich sprzedaż z zastosowaniem stawki 23%.

Zatem w analizowanym przypadku będą spełnione warunki, o których mowa w art. 86. ust. 1 ustawy VAT i nie znajduje zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 cyt. ustawy. W konsekwencji przy braku zaistnienia innych negatywnych przesłanek, Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy VAT z tytułu nabycia od podatnika VAT nieruchomości zabudowanej i gruntów niezabudowanych z faktur dokumentujących wyżej wymienione transakcje.


W związku z tym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Stosownie do § 2 ww. artykułu przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj