Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL4.4012.669.2018.3.NK
z 20 lutego 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 11 grudnia 2018 r. (data wpływu 17 grudnia 2018 r.), uzupełnionym pismami z dnia 17 stycznia 2019 r. (data wpływu 22 stycznia 2019 r.) oraz z dnia 18 stycznia 2019 r. (data wpływu 22 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania, czy zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych, który zostanie sprzedany przez Wnioskodawcę na rzecz Zainteresowanego, stanowi przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, a w związku z tym do tej sprzedaży nie znajdą zastosowania przepisy ustawy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania, czy zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych, który zostanie sprzedany przez Wnioskodawcę na rzecz Zainteresowanego, stanowi przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, a w związku z tym do tej sprzedaży nie znajdą zastosowania przepisy ustawy. Wniosek uzupełniono pismami z dnia 17 stycznia 2019 r. (data wpływu 22 stycznia 2019 r.) oraz z dnia 18 stycznia 2019 r. (data wpływu 22 stycznia 2019 r.) o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe oraz dowód wpłaty dodatkowych opłat za wydanie interpretacji.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    A,
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    B,

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

A (dalej: „Wnioskodawca”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie organizowania imprez artystyczno-muzycznych, koncertów oraz działalność muzyczno-estradową (dalej jako „Organizowanie Imprez Kulturalnych”).

Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia na rzecz B (dalej: „Zainteresowany”) przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, na które składa się zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych, w szczególności obejmującego następujące elementy:

  1. prawo do użytkowania powierzchni biurowej (prawa z umowy najmu powierzchni biurowej, gdzie Wnioskodawca jest najemcą);
  2. obowiązki wynikające z umowy najmu powierzchni biurowej, gdzie Wnioskodawca jest najemcą;
  3. środki trwałe oraz wyposażenie, w szczególności w postaci komputerów, monitorów komputerowych, drukarek, mebli biurowych;
  4. prawa i obowiązki wynikające z kontraktów zawartych przez Wnioskodawcę z artystami, z podmiotami udostępniającymi pomieszczenia estradowe, z podmiotami organizującymi sprzedaż biletów oraz podmiotami świadczącymi usługi wspomagające w Organizacji Imprez Kulturalnych;
  5. dokumentacja prawna posiadana przez Wnioskodawcę w zakresie ustalonym przez Wnioskodawcę z Zainteresowanym, w szczególności: (i) oryginały podpisanych kontraktów na przeprowadzenie imprez kulturalnych, o których mowa jest powyżej, (ii) oryginał umowy najmu powierzchni biurowej, o której mowa jest powyżej oraz (iii) akta osobowe przejmowanych pracowników;
  6. na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666 ze zm.), do Zainteresowanego przejdą wszyscy pracownicy zatrudnieni u Wnioskodawcy w dniu sprzedaży przedsiębiorstwa Wnioskodawcy;
  7. umowa rachunku bankowego;
  8. środki pieniężne;
  9. prawa i obowiązki z tytułu umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych dotyczących numerów telefonów komórkowych, które zostaną ustalone przez Wnioskodawcę z Zainteresowanym (nastąpi cesja umów z operatorami telefonii komórkowej);
  10. wyciąg z ksiąg rachunkowych w zakresie dotyczącym zbywanych składników przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Pomiędzy składnikami majątkowymi stanowiącymi przedmiot planowanej transakcji zbycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy na rzecz Zainteresowanego, po wyłączeniu wskazanych poniżej elementów, zachodzą funkcjonalne związki polegające na tym, że są one ściśle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie Organizacji Imprez Kulturalnych. Wnioskodawca w oparciu o te składniki będzie realizował (do momentu zawarcia transakcji zbycia przedsiębiorstwa na rzecz Zainteresowanego) działalność w zakresie Organizacji Imprez Kulturalnych. Zainteresowany, niezwłocznie po dniu zawarcia transakcji nabycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, w oparciu o wymienione powyżej składniki, które będą przedmiotem transakcji, będzie prowadzić działalność w zakresie Organizacji Imprez Kulturalnych, w szczególności poprzez realizację przejętych kontraktów.

W ramach planowanej transakcji sprzedaży przedsiębiorstwa Wnioskodawcy na Zainteresowanego nie zostaną przeniesione te składniki majątku Wnioskodawcy, które nie stanowią niezbędnych składników majątkowych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych z wykorzystaniem opisanego powyżej zespołu składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań lub ze względu na swoją naturę, nie mogą wejść w skład zbywanego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. prawa do domen internetowych;
  2. rachunki bankowe Wnioskodawcy, za wyjątkiem tego rachunku, który zostanie przeniesiony na Zainteresowanego.

Składniki, które nie będą przenoszone w ramach transakcji zbycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, nie są bezpośrednio związane z istotą prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności polegającej na Organizowaniu Imprez Kulturalnych, a niewłączenie ich do przedmiotu transakcji zbycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nie uniemożliwi Zainteresowanemu kontynuowania działalności w zakresie organizowania imprez kulturalnych. Wyłączenie z przedmiotu transakcji wymienionych elementów nie wpłynie na zdolność Zainteresowanego do kontynuowania działalności w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych, jak również na zdolność funkcjonowania sprzedawanego zespołu składników w ramach przedsiębiorstwa Zainteresowanego, zwłaszcza, że Zainteresowany prowadzi działalność w zakresie organizowania imprez kulturalnych, analogiczną do działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Oznacza to, że z dniem nabycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy przy wsparciu ze strony istniejącej struktury organizacyjno-informatycznej swojego przedsiębiorstwa będzie kontynuował prowadzenie nabywanego przedsiębiorstwa. Jako że Zainteresowany ma swoje biuro w Warszawie, przejęte przedsiębiorstwo Wnioskodawcy będzie dalej funkcjonowało w oparciu o jego przejęte składniki, w tym w szczególności pracowników, wyposażenie i przejęte umowy, z tym, że pod szyldem Zainteresowanego.

Ponadto z pism z dnia 17 stycznia 2019 r. i z dnia 18 stycznia 2019 r. – stanowiących uzupełnienie do wniosku – wynika, że:

  1. Zespół składników majątkowych materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych, które będą przedmiotem transakcji sprzedaży, będzie stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.
    Wynika to poniższych przesłanek. Mianowicie, zgodnie z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmującym w szczególności:
    1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
    2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
    3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
    4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
    5. koncesje, licencje i zezwolenia;
    6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
    7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
    8. tajemnice przedsiębiorstwa;
    9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
    Ponieważ we wspomnianym przepisie Kodeksu cywilnego użyto sformułowania „w szczególności” oznacza to, że wymienione w tym przepisie elementy mają charakter przykładowy i nie stanowią katalogu zamkniętego. W związku z tym, w skład przedsiębiorstwa mogą wchodzić również elementy, których nie wskazano w tym przepisie, a jednocześnie przedsiębiorstwem może być zespół składników majątkowych, który nie obejmuje wszystkich składników wymienionych w art. 551 Kodeksu cywilnego.
    Najbardziej istotne dla ustalenia, czy dany zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, jest to, czy zespół ten stanowi na tyle zorganizowany zbiór rzeczy, praw, obowiązków, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu, o czym jednoznacznie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 listopada 2010 r. (sygn. akt I CSK 703/09), w którym stwierdzono, że czynnikiem konstytuującym przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 Kodeksu cywilnego), jest występowanie elementu organizacji oraz funkcjonalnego powiązania różnorodnych jego składników umożliwiających traktowanie przedsiębiorstwa jako pewnej całości.
    Przenosząc powyższe na grunt art. 6 pkt 1 Ustawy VAT, należy zauważyć, co następuje:
    1. Zgodnie z art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L 347, str. 1, ze zm.), w przypadku odpłatnego przekazania do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. Z przepisu tego wynika, że wprowadza on, tak samo jak ma to miejsce w art. 6 pkt 1 Ustawy VAT, możliwość wyłączenia z zakresu opodatkowania przekazania całości lub części majątku przedsiębiorstwa.
    2. Zakres wyłączenia z opodatkowania przekazania całości lub części majątku przedsiębiorstwa zdefiniował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE”) w wielu swoich orzeczeniach. W wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. sprawa C-797/01, Zita Modes Sarl, TSUE wskazał, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy (odpowiednik art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej) uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie – nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu – do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części.
    3. Dla właściwego rozumienia pojęcia przedsiębiorstwa w znaczeniu nadanym w art. 6 pkt 1 Ustawy VAT należy zatem odwołać się do orzecznictwa TSUE podkreślającego, podobnie jak czyni to Sąd Najwyższy w przywołanym powyżej wyroku, aspekt funkcjonalny przedsiębiorstwa czyli możliwość samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Przykładowo TSUE w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. sprawa C-797/01, Zita Modes Sarl wyjaśniał, że zasada braku dostawy ma zastosowanie do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej jego części, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa mogącego prowadzić działalność gospodarczą, natomiast nie obejmuje zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż produktów.
    4. W wyroku z dnia 10 listopada 2011 r., C-444/10, Finanzamt Lűdenscheid v. Christel Schriever TSUE wskazał, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania. W tym zakresie TSUE uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.
    Zatem z wyłączenia ze stosowania przepisów ustawy VAT na podstawie art. 6 pkt 1 tej ustawy, korzysta przekazanie przedsiębiorstwa, w tym dóbr materialnych oraz niematerialnych, które razem tworzą przedsiębiorstwo zdolne do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, przy czym nabywca musi mieć na celu prowadzenie przekazanego przedsiębiorstwa, czyli kontynuację działalności przedsiębiorstwa. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa majątkowa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.
    Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia na rzecz Zainteresowanego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, na które składa się zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie organizowania imprez kulturalnych, w szczególności obejmującego następujące elementy:
    1. prawo do użytkowania powierzchni biurowej (prawa z umowy najmu powierzchni biurowej przy ulicy D w X, gdzie Wnioskodawca jest najemcą i gdzie pracownicy Wnioskodawcy świadczą pracę, znajduje się mienie, dokumenty i inne elementy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy);
    2. obowiązki wynikające z umowy najmu powierzchni biurowej przy ulicy D w X, gdzie Wnioskodawca jest najemcą i gdzie pracownicy Wnioskodawcy świadczą pracę, znajduje się mienie, dokumenty i inne elementy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy;
    3. środki trwałe oraz wyposażenie, w szczególności w postaci komputerów, monitorów komputerowych, drukarek, mebli biurowych;
    4. prawa i obowiązki wynikające z kontraktów zawartych przez Wnioskodawcę z artystami, z podmiotami udostępniającymi pomieszczenia estradowe, z podmiotami organizującymi sprzedaż biletów oraz podmiotami świadczącymi usługi wspomagające w Organizacji Imprez Kulturalnych;
    5. dokumentacja prawna posiadana przez Wnioskodawcę w zakresie ustalonym przez Wnioskodawcę z Zainteresowanym, w szczególności: (i) oryginały podpisanych kontraktów na przeprowadzenie imprez kulturalnych, o których mowa jest powyżej, (ii) oryginał umowy najmu powierzchni biurowej, o której mowa jest powyżej oraz (iii) akta osobowe przejmowanych pracowników;
    6. na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666 ze zm.), do Zainteresowanego przejdą wszyscy pracownicy zatrudnieni u Wnioskodawcy w dniu sprzedaży przedsiębiorstwa Wnioskodawcy;
    7. umowa rachunku bankowego;
    8. środki pieniężne;
    9. prawa i obowiązki z tytułu umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych dotyczących numerów telefonów komórkowych, które zostaną ustalone przez Wnioskodawcę z Zainteresowanym (nastąpi cesja umów z operatorami telefonii komórkowej);
    10. wyciąg z ksiąg rachunkowych w zakresie dotyczącym zbywanych składników przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.
    Pomiędzy składnikami majątkowymi stanowiącymi przedmiot planowanej transakcji zbycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy na rzecz Zainteresowanego zachodzą funkcjonalne związki polegające na tym, że są one ściśle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie organizacji imprez kulturalnych i pozwalają Zainteresowanemu na prowadzenie takiej działalności, ponieważ, w szczególności:
    • nabywa on prawa i obowiązki wynikające z kontraktów zawartych przez Wnioskodawcę z artystami, z podmiotami udostępniającymi pomieszczenia estradowe, z podmiotami organizującymi sprzedaż biletów oraz podmiotami świadczącymi usługi wspomagające w Organizacji Imprez Kulturalnych, co oznacza, że już następnego dnia po nabyciu od Wnioskodawcy określonego powyżej zespołu składników Zainteresowany będzie kontynuować działalność przedsiębiorstwa (Organizowanie Imprez Kulturalnych) będącego przedmiotem nabycia,
    • do Zainteresowanego przechodzą wszyscy pracownicy Wnioskodawcy (na mocy art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy), którzy zajmowali się organizowaniem imprez kulturalnych będąc zatrudnionymi u Wnioskodawcy, co oznacza, że już następnego dnia po nabyciu od Wnioskodawcy określonego powyżej zespołu składników Zainteresowany będzie kontynuować realizację działania polegającego na organizowaniu imprez kulturalnych, gdyż posiada niezbędną kadrę pracowniczą posiadającą niezbędną wiedzę do wykonywania tego zadania,
    • przedmiotem sprzedaży są ponadto inne składniki, przy użyciu których pracownicy, którzy przejdą do Zainteresowanego, będą pracować nad organizacją imprez kulturalnych, takie jak prawo najmu biura, środki trwałe i wyposażenie czy też wskazana powyżej dokumentacja prawna, co oznacza, że już następnego dnia po nabyciu od Wnioskodawcy określonego powyżej zespołu składników Zainteresowany będzie kontynuować realizację działania polegającego na organizowaniu imprez kulturalnych i czerpaniu z tego zysku.
    Oznacza to, że jest to zespół, który jest zdolny do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu, na co wskazał Sąd Najwyższy we wskazanym powyżej wyroku z dnia 25 listopada 2010 r. (sygn. akt I CSK 703/09). Co istotne, w zespole tym zostają zachowane funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami (pracownicy, wiedza pracowników w zakresie działalności przedsiębiorstwa, kontrakty na organizację imprez kulturalnych, środki trwałe i wyposażenie, prawa, zobowiązania), tak żeby przekazany zespół mógł posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej, na co TSUE wskazał w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. sprawa C-797/01, Zita Modes Sarl. Zatem zespół ten jest przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.
  2. Zespół składników majątku przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nie będzie obejmować wyłącznie następujących składników:
    1. prawa do domen internetowych;
    2. rachunki bankowe Wnioskodawcy, za wyjątkiem tego rachunku, który zostanie przeniesiony na Zainteresowanego;
    3. prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu powierzchni biurowej przy ul. C w X, który to adres jest wyłącznie adresem rejestrowym Wnioskodawcy, z którym nie wiążą się żadne inne prawa ani specyficzne wykorzystanie tego miejsca dla celów zbywanego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.
    Ponieważ za pomocą domen internetowych oraz rachunków bankowych, które nie zostaną przeniesione na Zainteresowanego nie jest możliwe prowadzenie działalności gospodarczej i są to składniki nieistotne z punktu widzenia prowadzenia przedsiębiorstwa przez Wnioskodawcę, a umowa najmu powierzchni biurowej przy ul. C w X, dotyczy adresu, który jest wyłącznie adresem rejestrowym Wnioskodawcy, z którym nie wiążą się żadne inne prawa ani specyficzne wykorzystanie tego miejsca dla celów zbywanego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (pracownicy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy przebywają w biurze wynajmowanym przez Wnioskodawcę przy ulicy D w X), brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych, jak i ekonomicznych do tego aby dokonywać wyodrębnienia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, na które składają się następujące składniki:
    1. prawo do użytkowania powierzchni biurowej (prawa z umowy najmu powierzchni biurowej przy ulicy D w X, gdzie Wnioskodawca jest najemcą i gdzie pracownicy Wnioskodawcy świadczą pracę, znajduje się mienie, dokumenty i inne elementy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy);
    2. obowiązki wynikające z umowy najmu powierzchni biurowej przy ulicy D w X, gdzie Wnioskodawca jest najemcą i gdzie pracownicy Wnioskodawcy świadczą pracę, znajduje się mienie, dokumenty i inne elementy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy;
    3. środki trwałe oraz wyposażenie, w szczególności w postaci komputerów, monitorów komputerowych, drukarek, mebli biurowych;
    4. prawa i obowiązki wynikające z kontraktów zawartych przez Wnioskodawcę z artystami, z podmiotami udostępniającymi pomieszczenia estradowe, z podmiotami organizującymi sprzedaż biletów oraz podmiotami świadczącymi usługi wspomagające w Organizacji Imprez Kulturalnych;
    5. dokumentacja prawna posiadana przez Wnioskodawcę w zakresie ustalonym przez Wnioskodawcę z Zainteresowanym, w szczególności: (i) oryginały podpisanych kontraktów na przeprowadzenie imprez kulturalnych, o których mowa jest powyżej, (ii) oryginał umowy najmu powierzchni biurowej, o której mowa jest powyżej oraz (iii) akta osobowe przejmowanych pracowników;
    6. wszyscy pracownicy zatrudnieni u Wnioskodawcy w dniu sprzedaży przedsiębiorstwa Wnioskodawcy;
    7. umowa rachunku bankowego;
    8. środki pieniężne;
    9. prawa i obowiązki z tytułu umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych dotyczących numerów telefonów komórkowych, które zostaną ustalone przez Wnioskodawcę z Zainteresowanym (nastąpi cesja umów z operatorami telefonii komórkowej);
    10. księgi rachunkowe
    od pozostałych składników, na które składają się prawa do domen internetowych, rachunki bankowe Wnioskodawcy, za wyjątkiem tego rachunku, który zostanie przeniesiony na Zainteresowanego, prawa i obowiązki z umowy najmu przy ulicy C w X.
    Przedsiębiorstwo Wnioskodawcy stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, które może stanowić samodzielne przedsiębiorstwo realizujące zadania polegające na organizowaniu imprez kulturalnych bez konieczności dokonania opisanego w wezwaniu wyodrębnienia na wskazanych płaszczyznach. Wyodrębnienie takie nie jest zresztą możliwe ani organizacyjnie ani finansowo ani funkcjonalnie, gdyż Wnioskodawca prowadzi jedno przedsiębiorstwo, które wykonuje jeden rodzaj działalności i w ramach tej działalności nie jest możliwe wyodrębnienie innej działalności. Przedsiębiorstwo to:
    1. jest przeznaczone do realizacji zadań gospodarczych i realizuje te zadania,
    2. na podstawie prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie wszystkich przychodów i kosztów do tego przedsiębiorstwa i ustalenie jego wyniku finansowego,
    3. nie tylko może ono potencjalnie, ale jest już przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania.
  3. Przedmiotem sprzedaży będą następujące składniki:
    1. prawo do użytkowania powierzchni biurowej (prawa z umowy najmu powierzchni biurowej przy ulicy D w X, gdzie Wnioskodawca jest najemcą i gdzie pracownicy Wnioskodawcy świadczą pracę, znajduje się mienie, dokumenty i inne elementy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy);
    2. obowiązki wynikające z umowy najmu powierzchni biurowej przy ulicy D w X, gdzie Wnioskodawca jest najemcą i gdzie pracownicy Wnioskodawcy świadczą pracę, znajduje się mienie, dokumenty i inne elementy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy;
    3. środki trwałe oraz wyposażenie, w szczególności w postaci komputerów, monitorów komputerowych, drukarek, mebli biurowych;
    4. prawa i obowiązki wynikające z kontraktów zawartych przez Wnioskodawcę z artystami, z podmiotami udostępniającymi pomieszczenia estradowe, z podmiotami organizującymi sprzedaż biletów oraz podmiotami świadczącymi usługi wspomagające w Organizacji Imprez Kulturalnych;
    5. dokumentacja prawna posiadana przez Wnioskodawcę w zakresie ustalonym przez Wnioskodawcę z Zainteresowanym, w szczególności: (i) oryginały podpisanych kontraktów na przeprowadzenie imprez kulturalnych, o których mowa jest powyżej, (ii) oryginał umowy najmu powierzchni biurowej, o której mowa jest powyżej oraz (iii) akta osobowe przejmowanych pracowników;
    6. na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666 ze zm.), do Zainteresowanego przejdą wszyscy pracownicy zatrudnieni u Wnioskodawcy w dniu sprzedaży przedsiębiorstwa Wnioskodawcy;
    7. umowa rachunku bankowego;
    8. środki pieniężne;
    9. prawa i obowiązki z tytułu umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych dotyczących numerów telefonów komórkowych, które zostaną ustalone przez Wnioskodawcę z Zainteresowanym (nastąpi cesja umów z operatorami telefonii komórkowej);
    10. wyciąg z ksiąg rachunkowych w zakresie dotyczącym zbywanych składników przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.
    Przedmiotem sprzedaży nie będą następujące składniki:
    1. prawa do domen internetowych;
    2. rachunki bankowe Wnioskodawcy, za wyjątkiem tego rachunku, który zostanie przeniesiony na Zainteresowanego;
    3. prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu powierzchni biurowej przy ul. C w X, który to adres jest wyłącznie adresem rejestrowym Wnioskodawcy, z którym nie wiążą się żadne inne prawa ani specyficzne wykorzystanie tego miejsca dla celów zbywanego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.
    Zatem przedmiotem sprzedaży będą wszystkie należności i zobowiązania związane z przedsiębiorstwem za wyjątkiem praw i obowiązków wynikających z umowy najmu powierzchni biurowej przy ul. C w X, który to adres jest wyłącznie adresem rejestrowym Wnioskodawcy, z którym nie wiążą się żadne inne prawa ani specyficzne wykorzystanie tego miejsca dla celów zbywanego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, natomiast przedmiotem sprzedaży nie będą wszystkie składniki przedsiębiorstwa, gdyż prawa do domen internetowych oraz rachunki bankowe Wnioskodawcy, za wyjątkiem tego rachunku, który zostanie przeniesiony na Zainteresowanego, nie będą przeniesione na Zainteresowanego.
    Składniki, które nie będą przeniesione nie są jednak bezpośrednio związane z istotą prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności polegającej na organizowaniu imprez kulturalnych, a niewłączenie ich do przedmiotu transakcji zbycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nie uniemożliwi Zainteresowanemu kontynuowania działalności w zakresie organizowania imprez kulturalnych. W szczególności, ponieważ pracownicy Wnioskodawcy, sprzęt i inne składniki przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, które będą przedmiotem zbycia, znajdują się w biurze wynajmowanym przy ulicy D, a prawa i obowiązki wynikające z tej umowy najmu stanowią składnik zbywanego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa, brak przeniesienia składnika w postaci umowy najmu przy ulicy C, który to adres jest wyłącznie adresem rejestrowym Wnioskodawcy, z którym nie wiążą się żadne inne prawa ani specyficzne wykorzystanie tego miejsca dla celów zbywanego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy jest uzasadnione.
  4. Przedmiotowy zespół składników majątkowych i niemajątkowych jest już u Wnioskodawcy, a będzie u Zainteresowanego wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań polegających na organizowaniu imprez kulturalnych.
    Zainteresowany, aby prowadzić działalność w zakresie organizowania imprez kulturalnych nie musi mieć żadnej własnej infrastruktury, pracowników, wiedzy, kontraktów itd., ponieważ przedmiotowy zespół składników majątkowych i niemajątkowych jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań polegających na organizowaniu imprez kulturalnych.
    Z dniem nabycia przedmiotowego zespołu składników materialnych i niematerialnych Zainteresowany będzie kontynuował prowadzenie nabytego od Wnioskodawcy przedsiębiorstwa, a przejęte przedsiębiorstwo Wnioskodawcy będzie dalej funkcjonowało w oparciu o jego przejęte składniki, w tym w szczególności pracowników, wyposażenie i przejęte umowy (w tym umowę najmu powierzchni biurowej przy ulicy D w X, gdzie znajdują się te składniki i gdzie przebywają prawnicy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nabywanego przez Zainteresowanego), z tym że pod szyldem Zainteresowanego.
    Fakt, że Zainteresowany posiada własną strukturę organizacyjno-informatyczną swojego przedsiębiorstwa i przy wsparciu tej struktury będzie kontynuował prowadzenie nabywanego przedsiębiorstwa nie oznacza, że nabywane przedsiębiorstwo, innymi słowy nabywany przedmiotowy zespół składników majątkowych i niemajątkowych, nie będzie wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań. Jak już zaznaczono, nawet gdyby Zainteresowany nie posiadał żadnej istniejącej struktury, przedmiotowy zespół składników majątkowych i niemajątkowych, na który składają się:
    1. prawo do użytkowania powierzchni biurowej (prawa z umowy najmu powierzchni biurowej przy ulicy D w X, gdzie Wnioskodawca jest najemcą i gdzie pracownicy Wnioskodawcy świadczą pracę, znajduje się mienie, dokumenty i inne elementy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy);
    2. obowiązki wynikające z umowy najmu powierzchni biurowej przy ulicy D w X, gdzie Wnioskodawca jest najemcą i gdzie pracownicy Wnioskodawcy świadczą pracę, znajduje się mienie, dokumenty i inne elementy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy;
    3. środki trwałe oraz wyposażenie, w szczególności w postaci komputerów, monitorów komputerowych, drukarek, mebli biurowych;
    4. prawa i obowiązki wynikające z kontraktów zawartych przez Wnioskodawcę z artystami, z podmiotami udostępniającymi pomieszczenia estradowe, z podmiotami organizującymi sprzedaż biletów oraz podmiotami świadczącymi usługi wspomagające w Organizacji Imprez Kulturalnych;
    5. dokumentacja prawna posiadana przez Wnioskodawcę w zakresie ustalonym przez Wnioskodawcę z Zainteresowanym, w szczególności: (i) oryginały podpisanych kontraktów na przeprowadzenie imprez kulturalnych, o których mowa jest powyżej, (ii) oryginał umowy najmu powierzchni biurowej, o której mowa jest powyżej oraz (iii) akta osobowe przejmowanych pracowników;
    6. na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666 ze zm.), do Zainteresowanego przejdą wszyscy pracownicy zatrudnieni u Wnioskodawcy w dniu sprzedaży przedsiębiorstwa Wnioskodawcy;
    7. umowa rachunku bankowego;
    8. środki pieniężne;
    9. prawa i obowiązki z tytułu umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych dotyczących numerów telefonów komórkowych, które zostaną ustalone przez Wnioskodawcę z Zainteresowanym (nastąpi cesja umów z operatorami telefonii komórkowej);
    10. wyciąg z ksiąg rachunkowych w zakresie dotyczącym zbywanych składników przedsiębiorstwa Wnioskodawcy
    − jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań i nie wymaga pozostałych struktur przedsiębiorstwa Wnioskodawcy zwłaszcza, że Wnioskodawca takich pozostałych struktur nie ma oraz nie wymaga pozostałych struktur Zainteresowanego, który niezwłocznie po dniu zawarcia transakcji nabycia tego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych rozpocznie kontynuację, przy pomocy nabytego od Wnioskodawcy i opisanego powyżej zespołu składników majątkowych, prowadzenie działalności w zakresie organizacji imprez kulturalnych, w szczególności poprzez realizację przejętych kontraktów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych, który zostanie sprzedany przez Wnioskodawcę na rzecz Zainteresowanego, stanowi przedsiębiorstwo, o którym mowa jest w art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a w związku z tym do tej sprzedaży nie znajdą zastosowania przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

Zdaniem Zainteresowanych, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: „Ustawa VAT”), przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponieważ Ustawa VAT nie zawiera definicji przedsiębiorstwa, dla określenia znaczenia tego pojęcia należy odwołać się do art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej obejmującym w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ponieważ we wspomnianym przepisie Kodeksu cywilnego użyto sformułowania „w szczególności” oznacza to, że wymienione w tym przepisie elementy mają charakter przykładowy i nie stanowią katalogu zamkniętego. W związku z tym, w skład przedsiębiorstwa mogą wchodzić również elementy, których nie wskazano w tym przepisie, a jednocześnie przedsiębiorstwem może być zespół składników majątkowych, który nie obejmuje wszystkich składników wymienionych w art. 551 Kodeksu cywilnego.

Najbardziej istotne dla ustalenia, czy dany zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego jest to, czy zespół ten stanowi na tyle zorganizowany zbiór rzeczy, praw, obowiązków, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu, o czym jednoznacznie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 listopada 2010 r. (sygn. akt I CSK 703/09), w którym stwierdzono, że czynnikiem konstytuującym przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 Kodeksu cywilnego), jest występowanie elementu organizacji oraz funkcjonalnego powiązania różnorodnych jego składników umożliwiających traktowanie przedsiębiorstwa jako pewnej całości.

Przenosząc powyższe na grunt art. 6 pkt 1 Ustawy VAT, należy zauważyć, co następuje:

  1. Zgodnie z art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L 347, str. 1, ze zm.), w przypadku odpłatnego przekazania do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. Z przepisu tego wynika, że wprowadza on, tak samo jak ma to miejsce w art. 6 pkt 1 Ustawy VAT, możliwość wyłączenia z zakresu opodatkowania przekazania całości lub części majątku przedsiębiorstwa.
  2. Zakres wyłączenia z opodatkowania przekazania całości lub części majątku przedsiębiorstwa zdefiniował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE”) w wielu swoich orzeczeniach. W wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. sprawa C-797/01, Zita Modes Sarl, TSUE wskazał, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy (odpowiednik art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej) uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie – nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu – do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części.
  3. Dla właściwego rozumienia pojęcia przedsiębiorstwa w znaczeniu nadanym w art. 6 pkt 1 Ustawy VAT należy zatem odwołać się do orzecznictwa TSUE podkreślającego, podobnie jak czyni to Sąd Najwyższy w przywołanym powyżej wyroku, aspekt funkcjonalny przedsiębiorstwa czyli możliwość samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Przykładowo TSUE w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. sprawa C-797/01, Zita Modes Sarl wyjaśniał, że zasada braku dostawy ma zastosowanie do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej jego części, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa mogącego prowadzić działalność gospodarczą, natomiast nie obejmuje zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż produktów.
  4. W wyroku z dnia 10 listopada 2011 r., C-444/10, Finanzamt Lűdenscheid v. Christel Schriever TSUE wskazał, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania. W tym zakresie TSUE uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Zatem z wyłączenia ze stosowania przepisów ustawy VAT na podstawie art. 6 pkt 1 tej ustawy, korzysta przekazanie przedsiębiorstwa, w tym dóbr materialnych oraz niematerialnych, które razem tworzą przedsiębiorstwo zdolne do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, przy czym nabywca musi mieć na celu prowadzenie przekazanego przedsiębiorstwa, czyli kontynuację działalności przedsiębiorstwa. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa majątkowa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia na rzecz Zainteresowanego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, na które składa się zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie organizowania imprez kulturalnych, w szczególności obejmującego następujące elementy:

  1. prawo do użytkowania powierzchni biurowej (prawa z umowy najmu powierzchni biurowej, gdzie Wnioskodawca jest najemcą);
  2. obowiązki wynikające z umowy najmu powierzchni biurowej, gdzie Wnioskodawca jest najemcą;
  3. środki trwałe oraz wyposażenie, w szczególności w postaci komputerów, monitorów komputerowych, drukarek, mebli biurowych;
  4. prawa i obowiązki wynikające z kontraktów zawartych przez Wnioskodawcę z artystami, z podmiotami udostępniającymi pomieszczenia estradowe, z podmiotami organizującymi sprzedaż biletów oraz podmiotami świadczącymi usługi wspomagające w Organizacji Imprez Kulturalnych;
  5. dokumentacja prawna posiadana przez Wnioskodawcę w zakresie ustalonym przez Wnioskodawcę z Zainteresowanym, w szczególności: (i) oryginały podpisanych kontraktów na przeprowadzenie imprez kulturalnych, o których mowa jest powyżej, (ii) oryginał umowy najmu powierzchni biurowej, o której mowa jest powyżej oraz (iii) akta osobowe przejmowanych pracowników;
  6. na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666 ze zm.), do Zainteresowanego przejdą wszyscy pracownicy zatrudnieni u Wnioskodawcy w dniu sprzedaży przedsiębiorstwa Wnioskodawcy;
  7. umowa rachunku bankowego;
  8. środki pieniężne;
  9. prawa i obowiązki z tytułu umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych dotyczących numerów telefonów komórkowych, które zostaną ustalone przez Wnioskodawcę z Zainteresowanym (nastąpi cesja umów z operatorami telefonii komórkowej);
  10. wyciąg z ksiąg rachunkowych w zakresie dotyczącym zbywanych składników przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Pomiędzy składnikami majątkowymi stanowiącymi przedmiot planowanej transakcji zbycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy na rzecz Zainteresowanego zachodzą funkcjonalne związki polegające na tym, że są one ściśle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie Organizacji Imprez Kulturalnych i pozwalają Zainteresowanemu na prowadzenie takiej działalności, ponieważ, w szczególności:

  • nabywa on prawa i obowiązki wynikające z kontraktów zawartych przez Wnioskodawcę z artystami, z podmiotami udostępniającymi pomieszczenia estradowe, z podmiotami organizującymi sprzedaż biletów oraz podmiotami świadczącymi usługi wspomagające w Organizacji Imprez Kulturalnych, co oznacza, że już następnego dnia po nabyciu od Wnioskodawcy określonego powyżej zespołu składników Zainteresowany będzie kontynuować działalność przedsiębiorstwa (Organizowanie Imprez Kulturalnych) będącego przedmiotem nabycia,
  • do Zainteresowanego przechodzą wszyscy pracownicy Wnioskodawcy (na mocy art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy), którzy zajmowali się organizowaniem imprez kulturalnych będąc zatrudnionymi u Wnioskodawcy, co oznacza, że już następnego dnia po nabyciu od Wnioskodawcy określonego powyżej zespołu składników Zainteresowany będzie kontynuować realizację działania polegającego na organizowaniu imprez kulturalnych, gdyż posiada niezbędną kadrę pracowniczą posiadającą niezbędną wiedzę do wykonywania tego zadania,
  • przedmiotem sprzedaży są ponadto inne składniki, przy użyciu których pracownicy, którzy przejdą do Zainteresowanego, będą pracować nad organizacją imprez kulturalnych, takie jak prawo najmu biura, środki trwałe i wyposażenie czy też wskazana powyżej dokumentacja prawna, co oznacza, że już następnego dnia po nabyciu od Wnioskodawcy określonego powyżej zespołu składników Zainteresowany będzie kontynuować realizację działania polegającego na organizowaniu imprez kulturalnych i czerpaniu z tego zysku.

Oznacza to, że w stosunku do zespołu składników majątkowych materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych, które Wnioskodawca sprzeda na rzecz Zainteresowanego spełniony jest podstawowy warunek pozwalający na uznanie tego zespołu za przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Jest to zespół, który jest zdolny do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu, na co wskazał Sąd Najwyższy we wskazanym powyżej wyroku z dnia 25 listopada 2010 r. (sygn. akt I CSK 703/09). Co istotne, w zespole tym zostają zachowane funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami (pracownicy, wiedza pracowników w zakresie działalności przedsiębiorstwa, kontrakty na organizację imprez kulturalnych, środki trwałe i wyposażenie, prawa, zobowiązania), tak żeby przekazany zespół mógł posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej, na co TSUE wskazał w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. sprawa C-797/01, Zita Modes Sarl.

Ponadto, Zainteresowany, niezwłocznie po dniu zawarcia transakcji nabycia tego zespołu składników majątkowych rozpocznie kontynuację, przy pomocy nabytego od Wnioskodawcy i opisanego powyżej zespołu składników majątkowych, prowadzenie działalności w zakresie Organizacji Imprez Kulturalnych, w szczególności poprzez realizację przejętych kontraktów, co obok wskazanych powyżej przesłanek, jest kolejną okolicznością niezbędną na gruncie art. 6 pkt 1 Ustawy VAT i zgodnie z przytoczonym orzeczeniem TSUE do uznania, że zespół składników majątkowych, który nabędzie Zainteresowany od Wnioskodawcy jest przedsiębiorstwem, o którym mowa jest w art. 6 pkt 1 Ustawy VAT.

W ramach planowanej transakcji sprzedaży zespołu składników majątkowych Wnioskodawcy na Zainteresowanego nie zostaną przeniesione te składniki majątku Wnioskodawcy, które nie stanowią niezbędnych składników majątkowych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych z wykorzystaniem opisanego powyżej zespołu składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań lub ze względu na swoją naturę, nie mogą wejść w skład zbywanego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. prawa do domen internetowych;
  2. rachunki bankowe Wnioskodawcy, za wyjątkiem tego rachunku, który zostanie przeniesiony na Zainteresowanego.

Składniki te nie są jednak bezpośrednio związane z istotą prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności polegającej na Organizowaniu Imprez Kulturalnych, a niewłączenie ich do przedmiotu transakcji zbycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nie uniemożliwi Zainteresowanemu kontynuowania działalności w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych zwłaszcza, że Zainteresowany prowadzi działalność w zakresie organizowania imprez kulturalnych, analogiczną do działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę. Oznacza to, że z dniem nabycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy przy wsparciu ze strony istniejącej struktury organizacyjno-informatycznej swojego przedsiębiorstwa, będzie kontynuował prowadzenie nabywanego przedsiębiorstwa. Jako że Zainteresowany ma swoje biuro w Warszawie, przejęte przedsiębiorstwo Wnioskodawcy będzie dalej funkcjonowało w oparciu o jego przejęte składniki, w tym w szczególności pracowników, wyposażenie i przejęte umowy, z tym że pod szyldem Zainteresowanego. Wyłączenie z przedmiotu transakcji wymienionych elementów nie wpłynie na zdolność Zainteresowanego do kontynuowania działalności w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych, jak również na zdolność funkcjonowania sprzedawanego zespołu składników w ramach przedsiębiorstwa Zainteresowanego. Zatem wyłączenie to nie wpływa na uznanie, że zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych, który Wnioskodawca zbędzie na rzecz Zainteresowanego, jest przedsiębiorstwem, o którym mowa jest w art. 6 pkt 1 Ustawy VAT, co potwierdza wspominany już wcześniej wyrok TSUE z dnia 10 listopada 2011 r., C-444/10, Finanzamt Lűdenscheid v. Christel Schriever.

Zatem – zdaniem Wnioskodawców – zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych, który zostanie sprzedany przez Wnioskodawcę na rzecz Zainteresowanego, stanowi przedsiębiorstwo, o którym mowa jest w art. 6 pkt 1 Ustawy VAT, a w związku z tym do tej sprzedaży nie znajdą zastosowania przepisy Ustawy VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary – według art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te – chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług – nie podlegają opodatkowaniu.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia”. Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie umowy sprzedaży.

Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 ustawy obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Należy zauważyć, że powyższa regulacja stanowi implementację art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L, Nr 347, str. 1, z późn. zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady.

W świetle art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. W przypadkach gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.

Z powyższego przepisu wynika, że wprowadza on, tak samo jak ma to miejsce w ustawie o podatku od towarów i usług, możliwość wyłączenia z zakresu opodatkowania przekazania całości lub części majątku przedsiębiorstwa.

Jednakże o tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Należy zauważyć, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia „przedsiębiorstwo”, należy więc odwołać się odpowiednio do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r., poz. 1025, z późn. zm.).

Jak stanowi art. 551 ustawy Kodeks cywilny, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca w ww. przepisie wskazał, jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa, które może być przedmiotem czynności prawnej. Nie wszystkie jednak elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa są na tyle istotne, by bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa. O tym, jakie konkretne składniki muszą być przeniesione na nabywcę, aby można było uznać, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują okoliczności faktyczne, których nie można określić apriorycznie.

Jeżeli warunki, o których mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego, zostaną spełnione, to dostawa realizowana do innego podmiotu (np. spółki prawa handlowego lub cywilnego), nie będzie podlegała przepisom ustawy.

W myśl art. 552 ustawy Kodeks cywilny, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Zatem, składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej. Powyższa definicja opisuje przedsiębiorstwo w ujęciu przedmiotowym jako zespół niematerialnych i materialnych składników stanowiący przedmiot prawa w szerokim znaczeniu. Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Nie wszystkie jednak elementy tworzące przedsiębiorstwa są na tyle istotne, aby bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa. W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa podlegają wyłączeniu z transakcji sprzedaży lub aportu. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Należy zauważyć, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku o sygn. akt I FSK 1062/10 podtrzymał wyrok WSA w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 132/10) w zakresie uznania za czynność opodatkowaną wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa z wyłączeniem nieruchomości. Sąd I instancji wskazał na składniki wymienione przez Spółkę składające się na jej przedsiębiorstwo i uznał, że charakter prowadzonej działalności gospodarczej (handel), zagwarantowanie korzystania z nieruchomości na podstawie umowy najmu, sprawiają, że wyłączenie ze składników przedsiębiorstwa nieruchomości nie niweczy możliwości kontynuowania działalności gospodarczej w dotychczasowym zakresie.

Ponadto w wyroku z dnia 27 kwietnia 2012 r., sygn. akt I FSK 1039/11 Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że: „Słusznie zatem Sąd pierwszej instancji odniósł się do definicji przedsiębiorstwa, zawartej w art. 551 k.c., zgodnie z którą przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. (...) Nie wszystkie elementy wskazane w przepisie muszą wystąpić łącznie, aby można było uznać je za przedsiębiorstwo. Musi być to jednak pewne minimum, bez którego przedsiębiorstwo w zależności od konkretnych okoliczności faktycznych nie mogłoby realizować swoich działań gospodarczych”.

W wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. w sprawie Zita-Modes (C-497/01) TSUE stwierdził, że: „(...) pojęcie zbycia, czy to za wynagrodzeniem, czy też bez lub w charakterze aportu wniesionego do spółki, całości aktywów lub jej części, należy interpretować tak, iż obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz, w zależności od konkretnego przypadku, składnikami niematerialnymi, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje ono zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów”. Z orzeczenia tego wynika ponadto, że – w świetle tej normy dyrektywy – nabywca całości lub części majątku podatnika powinien mieć zamiar prowadzenia działalności nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie działać tylko w celu niezwłocznego zlikwidowania danej działalności oraz sprzedaży ewentualnych zapasów.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie organizowania imprez artystyczno-muzycznych, koncertów oraz działalność muzyczno-estradową (dalej jako „Organizowanie Imprez Kulturalnych”). Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia na rzecz Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Zainteresowany”) przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, na które składa się zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych, w szczególności obejmującego następujące elementy:

  1. prawo do użytkowania powierzchni biurowej (prawa z umowy najmu powierzchni biurowej, gdzie Wnioskodawca jest najemcą);
  2. obowiązki wynikające z umowy najmu powierzchni biurowej, gdzie Wnioskodawca jest najemcą;
  3. środki trwałe oraz wyposażenie, w szczególności w postaci komputerów, monitorów komputerowych, drukarek, mebli biurowych;
  4. prawa i obowiązki wynikające z kontraktów zawartych przez Wnioskodawcę z artystami, z podmiotami udostępniającymi pomieszczenia estradowe, z podmiotami organizującymi sprzedaż biletów oraz podmiotami świadczącymi usługi wspomagające w Organizacji Imprez Kulturalnych;
  5. dokumentacja prawna posiadana przez Wnioskodawcę w zakresie ustalonym przez Wnioskodawcę z Zainteresowanym, w szczególności: (i) oryginały podpisanych kontraktów na przeprowadzenie imprez kulturalnych, o których mowa jest powyżej, (ii) oryginał umowy najmu powierzchni biurowej, o której mowa jest powyżej oraz (iii) akta osobowe przejmowanych pracowników;
  6. na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666 ze zm.), do Zainteresowanego przejdą wszyscy pracownicy zatrudnieni u Wnioskodawcy w dniu sprzedaży przedsiębiorstwa Wnioskodawcy;
  7. umowa rachunku bankowego;
  8. środki pieniężne;
  9. prawa i obowiązki z tytułu umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych dotyczących numerów telefonów komórkowych, które zostaną ustalone przez Wnioskodawcę z Zainteresowanym (nastąpi cesja umów z operatorami telefonii komórkowej);
  10. wyciąg z ksiąg rachunkowych w zakresie dotyczącym zbywanych składników przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Pomiędzy składnikami majątkowymi stanowiącymi przedmiot planowanej transakcji zbycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy na rzecz Zainteresowanego, po wyłączeniu wskazanych poniżej elementów, zachodzą funkcjonalne związki polegające na tym, że są one ściśle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie Organizacji Imprez Kulturalnych. Wnioskodawca w oparciu o te składniki będzie realizował (do momentu zawarcia transakcji zbycia przedsiębiorstwa na rzecz Zainteresowanego) działalność w zakresie Organizacji Imprez Kulturalnych. Zainteresowany, niezwłocznie po dniu zawarcia transakcji nabycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, w oparciu o wymienione powyżej składniki, które będą przedmiotem transakcji, będzie prowadzić działalność w zakresie Organizacji Imprez Kulturalnych, w szczególności poprzez realizację przejętych kontraktów. W ramach planowanej transakcji sprzedaży przedsiębiorstwa Wnioskodawcy na Zainteresowanego nie zostaną przeniesione te składniki majątku Wnioskodawcy, które nie stanowią niezbędnych składników majątkowych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych z wykorzystaniem opisanego powyżej zespołu składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań lub ze względu na swoją naturę, nie mogą wejść w skład zbywanego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. prawa do domen internetowych;
  2. rachunki bankowe Wnioskodawcy, za wyjątkiem tego rachunku, który zostanie przeniesiony na Zainteresowanego.

Składniki, które nie będą przenoszone w ramach transakcji zbycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, nie są bezpośrednio związane z istotą prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności polegającej na Organizowaniu Imprez Kulturalnych, a niewłączenie ich do przedmiotu transakcji zbycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nie uniemożliwi Zainteresowanemu kontynuowania działalności w zakresie organizowania imprez kulturalnych. Wyłączenie z przedmiotu transakcji wymienionych elementów nie wpłynie na zdolność Zainteresowanego do kontynuowania działalności w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych, jak również na zdolność funkcjonowania sprzedawanego zespołu składników w ramach przedsiębiorstwa Zainteresowanego, zwłaszcza, że Zainteresowany prowadzi działalność w zakresie organizowania imprez kulturalnych, analogiczną do działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę. Oznacza to, że z dniem nabycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy przy wsparciu ze strony istniejącej struktury organizacyjno-informatycznej swojego przedsiębiorstwa będzie kontynuował prowadzenie nabywanego przedsiębiorstwa. Jako że Zainteresowany ma swoje biuro w Warszawie, przejęte przedsiębiorstwo Wnioskodawcy będzie dalej funkcjonowało w oparciu o jego przejęte składniki, w tym w szczególności pracowników, wyposażenie i przejęte umowy, z tym, że pod szyldem Zainteresowanego.

Zespół składników majątkowych materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych, które będą przedmiotem transakcji sprzedaży, będzie stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia na rzecz Zainteresowanego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, na które składa się zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie organizowania imprez kulturalnych, w szczególności obejmującego następujące elementy:

  1. prawo do użytkowania powierzchni biurowej (prawa z umowy najmu powierzchni biurowej przy ulicy D w X, gdzie Wnioskodawca jest najemcą i gdzie pracownicy Wnioskodawcy świadczą pracę, znajduje się mienie, dokumenty i inne elementy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy);
  2. obowiązki wynikające z umowy najmu powierzchni biurowej przy ulicy D w X, gdzie Wnioskodawca jest najemcą i gdzie pracownicy Wnioskodawcy świadczą pracę, znajduje się mienie, dokumenty i inne elementy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy;
  3. środki trwałe oraz wyposażenie, w szczególności w postaci komputerów, monitorów komputerowych, drukarek, mebli biurowych;
  4. prawa i obowiązki wynikające z kontraktów zawartych przez Wnioskodawcę z artystami, z podmiotami udostępniającymi pomieszczenia estradowe, z podmiotami organizującymi sprzedaż biletów oraz podmiotami świadczącymi usługi wspomagające w Organizacji Imprez Kulturalnych;
  5. dokumentacja prawna posiadana przez Wnioskodawcę w zakresie ustalonym przez Wnioskodawcę z Zainteresowanym, w szczególności: (i) oryginały podpisanych kontraktów na przeprowadzenie imprez kulturalnych, o których mowa jest powyżej, (ii) oryginał umowy najmu powierzchni biurowej, o której mowa jest powyżej oraz (iii) akta osobowe przejmowanych pracowników;
  6. na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666 ze zm.), do Zainteresowanego przejdą wszyscy pracownicy zatrudnieni u Wnioskodawcy w dniu sprzedaży przedsiębiorstwa Wnioskodawcy;
  7. umowa rachunku bankowego;
  8. środki pieniężne;
  9. prawa i obowiązki z tytułu umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych dotyczących numerów telefonów komórkowych, które zostaną ustalone przez Wnioskodawcę z Zainteresowanym (nastąpi cesja umów z operatorami telefonii komórkowej);
  10. wyciąg z ksiąg rachunkowych w zakresie dotyczącym zbywanych składników przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Pomiędzy składnikami majątkowymi stanowiącymi przedmiot planowanej transakcji zbycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy na rzecz Zainteresowanego zachodzą funkcjonalne związki polegające na tym, że są one ściśle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie organizacji imprez kulturalnych i pozwalają Zainteresowanemu na prowadzenie takiej działalności, ponieważ, w szczególności:

  • nabywa on prawa i obowiązki wynikające z kontraktów zawartych przez Wnioskodawcę z artystami, z podmiotami udostępniającymi pomieszczenia estradowe, z podmiotami organizującymi sprzedaż biletów oraz podmiotami świadczącymi usługi wspomagające w Organizacji Imprez Kulturalnych, co oznacza, że już następnego dnia po nabyciu od Wnioskodawcy określonego powyżej zespołu składników Zainteresowany będzie kontynuować działalność przedsiębiorstwa (Organizowanie Imprez Kulturalnych) będącego przedmiotem nabycia,
  • do Zainteresowanego przechodzą wszyscy pracownicy Wnioskodawcy (na mocy art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy), którzy zajmowali się organizowaniem imprez kulturalnych będąc zatrudnionymi u Wnioskodawcy, co oznacza, że już następnego dnia po nabyciu od Wnioskodawcy określonego powyżej zespołu składników Zainteresowany będzie kontynuować realizację działania polegającego na organizowaniu imprez kulturalnych, gdyż posiada niezbędną kadrę pracowniczą posiadającą niezbędną wiedzę do wykonywania tego zadania,
  • przedmiotem sprzedaży są ponadto inne składniki, przy użyciu których pracownicy, którzy przejdą do Zainteresowanego, będą pracować nad organizacją imprez kulturalnych, takie jak prawo najmu biura, środki trwałe i wyposażenie czy też wskazana powyżej dokumentacja prawna, co oznacza, że już następnego dnia po nabyciu od Wnioskodawcy określonego powyżej zespołu składników Zainteresowany będzie kontynuować realizację działania polegającego na organizowaniu imprez kulturalnych i czerpaniu z tego zysku.

Oznacza to, że jest to zespół, który jest zdolny do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu, na co wskazał Sąd Najwyższy we wskazanym powyżej wyroku z dnia 25 listopada 2010 r. (sygn. akt I CSK 703/09). Co istotne, w zespole tym zostają zachowane funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami (pracownicy, wiedza pracowników w zakresie działalności przedsiębiorstwa, kontrakty na organizację imprez kulturalnych, środki trwałe i wyposażenie, prawa, zobowiązania), tak żeby przekazany zespół mógł posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej, na co TSUE wskazał w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. sprawa C-797/01, Zita Modes Sarl. Zatem zespół ten jest przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Zespół składników majątku przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nie będzie obejmować wyłącznie następujących składników:

  1. prawa do domen internetowych;
  2. rachunki bankowe Wnioskodawcy, za wyjątkiem tego rachunku, który zostanie przeniesiony na Zainteresowanego;
  3. prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu powierzchni biurowej przy ul. C w X, który to adres jest wyłącznie adresem rejestrowym Wnioskodawcy, z którym nie wiążą się żadne inne prawa ani specyficzne wykorzystanie tego miejsca dla celów zbywanego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Ponieważ za pomocą domen internetowych oraz rachunków bankowych, które nie zostaną przeniesione na Zainteresowanego nie jest możliwe prowadzenie działalności gospodarczej i są to składniki nieistotne z punktu widzenia prowadzenia przedsiębiorstwa przez Wnioskodawcę, a umowa najmu powierzchni biurowej przy ul. C w X, dotyczy adresu, który jest wyłącznie adresem rejestrowym Wnioskodawcy, z którym nie wiążą się żadne inne prawa ani specyficzne wykorzystanie tego miejsca dla celów zbywanego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (pracownicy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy przebywają w biurze wynajmowanym przez Wnioskodawcę przy ulicy D w X). Przedsiębiorstwo Wnioskodawcy stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, które może stanowić samodzielne przedsiębiorstwo realizujące zadania polegające na organizowaniu imprez kulturalnych bez konieczności dokonania wyodrębnienia na wskazanych płaszczyznach. Wyodrębnienie takie nie jest zresztą możliwe ani organizacyjnie ani finansowo ani funkcjonalnie, gdyż Wnioskodawca prowadzi jedno przedsiębiorstwo, które wykonuje jeden rodzaj działalności i w ramach tej działalności nie jest możliwe wyodrębnienie innej działalności. Przedsiębiorstwo to:

  1. jest przeznaczone do realizacji zadań gospodarczych i realizuje te zadania,
  2. na podstawie prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie wszystkich przychodów i kosztów do tego przedsiębiorstwa i ustalenie jego wyniku finansowego,
  3. nie tylko może ono potencjalnie, ale jest już przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania.

Przedmiotem sprzedaży będą wszystkie należności i zobowiązania związane z przedsiębiorstwem za wyjątkiem praw i obowiązków wynikających z umowy najmu powierzchni biurowej przy ul. C w X, który to adres jest wyłącznie adresem rejestrowym Wnioskodawcy, z którym nie wiążą się żadne inne prawa ani specyficzne wykorzystanie tego miejsca dla celów zbywanego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, natomiast przedmiotem sprzedaży nie będą wszystkie składniki przedsiębiorstwa, gdyż prawa do domen internetowych oraz rachunki bankowe Wnioskodawcy, za wyjątkiem tego rachunku, który zostanie przeniesiony na Zainteresowanego, nie będą przeniesione na Zainteresowanego. Składniki, które nie będą przeniesione nie są jednak bezpośrednio związane z istotą prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności polegającej na organizowaniu imprez kulturalnych, a niewłączenie ich do przedmiotu transakcji zbycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nie uniemożliwi Zainteresowanemu kontynuowania działalności w zakresie organizowania imprez kulturalnych. W szczególności, ponieważ pracownicy Wnioskodawcy, sprzęt i inne składniki przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, które będą przedmiotem zbycia, znajdują się w biurze wynajmowanym przy ulicy D, a prawa i obowiązki wynikające z tej umowy najmu stanowią składnik zbywanego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa, brak przeniesienia składnika w postaci umowy najmu przy ulicy C, który to adres jest wyłącznie adresem rejestrowym Wnioskodawcy, z którym nie wiążą się żadne inne prawa ani specyficzne wykorzystanie tego miejsca dla celów zbywanego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy jest uzasadnione. Przedmiotowy zespół składników majątkowych i niemajątkowych jest już u Wnioskodawcy, a będzie u Zainteresowanego wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań polegających na organizowaniu imprez kulturalnych. Zainteresowany, aby prowadzić działalność w zakresie organizowania imprez kulturalnych nie musi mieć żadnej własnej infrastruktury, pracowników, wiedzy, kontraktów itd., ponieważ przedmiotowy zespół składników majątkowych i niemajątkowych jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań polegających na organizowaniu imprez kulturalnych. Z dniem nabycia przedmiotowego zespołu składników materialnych i niematerialnych Zainteresowany będzie kontynuował prowadzenie nabytego od Wnioskodawcy przedsiębiorstwa, a przejęte przedsiębiorstwo Wnioskodawcy będzie dalej funkcjonowało w oparciu o jego przejęte składniki, w tym w szczególności pracowników, wyposażenie i przejęte umowy (w tym umowę najmu powierzchni biurowej przy ulicy D w X, gdzie znajdują się te składniki i gdzie przebywają prawnicy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nabywanego przez Zainteresowanego), z tym że pod szyldem Zainteresowanego. Fakt, że Zainteresowany posiada własną strukturę organizacyjno-informatyczną swojego przedsiębiorstwa i przy wsparciu tej struktury będzie kontynuował prowadzenie nabywanego przedsiębiorstwa nie oznacza, że nabywane przedsiębiorstwo, innymi słowy nabywany przedmiotowy zespół składników majątkowych i niemajątkowych, nie będzie wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań. Jak już zaznaczono, nawet gdyby Zainteresowany nie posiadał żadnej istniejącej struktury, przedmiotowy zespół składników majątkowych i niemajątkowych, na który składają się wyżej wymienione składniki, jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań i nie wymaga pozostałych struktur przedsiębiorstwa Wnioskodawcy zwłaszcza, że Wnioskodawca takich pozostałych struktur nie ma oraz nie wymaga pozostałych struktur Zainteresowanego, który niezwłocznie po dniu zawarcia transakcji nabycia tego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych rozpocznie kontynuację, przy pomocy nabytego od Wnioskodawcy i opisanego powyżej zespołu składników majątkowych, prowadzenie działalności w zakresie organizacji imprez kulturalnych, w szczególności poprzez realizację przejętych kontraktów.

W rozpatrywanej sprawie wątpliwości Zainteresowanego dotyczą wskazania, czy zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych, który zostanie sprzedany przez Wnioskodawcę na rzecz Zainteresowanego, stanowi przedsiębiorstwo, o którym mowa jest w art. 6 pkt 1 ustawy, a w związku z tym do tej sprzedaży nie znajdą zastosowania przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Wskazać należy, że zbycie przedsiębiorstwa ma miejsce wówczas, gdy cały majątek przedsiębiorstwa przechodzi na własność jednego nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy. O tym, czy doszło do wyodrębnienia przedsiębiorstwa decyduje pełen zakres aportowanego majątku, praw i zobowiązań, wyodrębnienie to musi dotyczyć przedsiębiorstwa jako całości. Nie może ono obejmować dowolnej części danego przedsiębiorstwa, żeby można było uznać, że doszło do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo.

W rozpatrywanej sprawie, w mającym być przedmiotem sprzedaży przedsiębiorstwie, zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, a przekazana masa może służyć kontynuowaniu dotychczasowej działalności Wnioskodawcy. Jak wskazał bowiem Zainteresowany, przedmiotem sprzedaży będą wszystkie należności i zobowiązania związane z przedsiębiorstwem za wyjątkiem praw i obowiązków wynikających z umowy najmu powierzchni biurowej przy ul. C w X, który to adres jest wyłącznie adresem rejestrowym Wnioskodawcy, z którym nie wiążą się żadne inne prawa ani specyficzne wykorzystanie tego miejsca dla celów zbywanego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Przedmiotem sprzedaży nie będą wszystkie składniki przedsiębiorstwa, gdyż prawa do domen internetowych oraz rachunki bankowe Wnioskodawcy, za wyjątkiem tego rachunku, który zostanie przeniesiony na Zainteresowanego, nie będą przeniesione na Zainteresowanego. Składniki, które nie będą przeniesione, nie są jednak bezpośrednio związane z istotą prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności polegającej na organizowaniu imprez kulturalnych, a niewłączenie ich do przedmiotu transakcji zbycia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nie uniemożliwi Zainteresowanemu kontynuowania działalności w zakresie organizowania imprez kulturalnych. Wnioskodawca wskazał również jednoznacznie, że zespół składników majątkowych materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych, które będą przedmiotem transakcji sprzedaży, będzie stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Odnosząc wyżej przedstawiony opis sprawy do powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że skoro przedmiotem sprzedaży będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, a wyłączenie z transakcji: praw i obowiązków wynikających z umowy najmu powierzchni biurowej przy ul. C w X, prawa do domen internetowych oraz rachunków bankowych Wnioskodawcy, za wyjątkiem tego rachunku, który zostanie przeniesiony na Zainteresowanego, nie ma znaczenia dla funkcjonowania przedsiębiorstwa (przedsiębiorstwo będzie miało pełną możliwość samodzielnego działania i Zainteresowany będzie kontynuować dotychczasową działalność Wnioskodawcy), to w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 6 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W konsekwencji czynność sprzedaży przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa na rzecz Zainteresowanego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Organizowania Imprez Kulturalnych, który zostanie sprzedany przez Wnioskodawcę na rzecz Zainteresowanego, stanowi przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, a w związku z tym do tej sprzedaży nie znajdą zastosowania przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zatem stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj