Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-3.4010.287.2018.1.MC
z 7 lutego 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2018 r. (data wpływu 19 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji spółki posiadanych przez Wnioskodawcę na podstawie przepisów ustawy o innowacyjności ‒ jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji spółki posiadanych przez Wnioskodawcę na podstawie przepisów ustawy o innowacyjności.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka z o.o. Spółka Komandytowo-akcyjna (zwana dalej „SVP” lub „Spółka”) posiada siedzibę działalności w Polsce oraz jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od całości uzyskiwanych przez siebie dochodów. Spółka w latach 2014-2016 prowadziła działalność inwestycyjną, polegającą na nabywaniu udziałów i akcji w nowych podmiotach, tzw. start-upach, prowadzących prace badawczo-rozwojowe.


SVP nabyła udziały lub akcje łącznie w ośmiu podmiotach. Podmioty te, na moment nabycia akcji lub udziałów, nie były notowane na rynku regulowanym, ich akcje nie były przedmiotem obrotu na rynku regulowanym. Wartość zainwestowanych aktywów nie przekroczyła równowartości 50.000.000 euro. SVP inwestowała wyłącznie w spółki prowadzące prace badawczo-rozwojowe. Spółka nie prowadziła innej działalności niż działalność inwestycyjna. Obecnie SVP nie prowadzi istotnej działalności gospodarczej, pełni funkcję funduszu kapitału zalążkowego, który zarządza posiadanymi przez siebie udziałami i akcjami w innych podmiotach. Akcje i udziały spółek, które posiada SVP, stanowią 99% aktywów SVP na dzień 31 grudnia 2017 r., a w 2018 r. SVP nie nabywała nowych aktywów.


Jedną z inwestycji, dokonaną w 2016 roku było nabycie akcji H.SA. SVP objęła akcje w zamian za 2 aporty rzeczowe:

  1. 13 429 akcji serii B za aport rzeczowy o wartości 219 698,44 zł (transakcja dokonana w ramach rejestracji spółki H.S.A. w dniu 9 kwietnia 2016 roku);
  2. 27 821 akcji serii B za aport rzeczowy 455 151 zł w ramach emisji nowych akcji w celu podwyższenia kapitału spółki (rejestracja podwyższonego kapitału w KRS została dokonana 14 listopada 2016 roku).

Na dzień 14 listopada 2016 roku SVP posiadała 18,81% akcji w kapitale H.S.A.


Następnie w 2017 i 2018 roku trzykrotnie podwyższono kapitał podstawowy spółki poprzez emisję nowych akcji, które objęły inne podmioty. W wyniku tych transakcji, od 29 czerwca 2018 roku SVP posiada 15, 14% udziałów w kapitale H.S.A.


H.S.A. posiada siedzibę działalności w Polsce, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów w Polsce. Jest to firma technologiczna, koncentruje się na tworzeniu syntetycznego obrazowania dla chirurgów. Przedmiot działalności wpisany w KRS to „badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych” klasyfikowane w grupie 72.19.Z Polskiej Klasyfikacji Działalności. Spółka nie posiada udziałów lub akcji w innych podmiotach.


Dotychczas nie rozpoczęła działalności generującej przychody, prowadzi prace badawcze. Informujemy, że H.S.A.:

  1. nie spełniała warunków, o których mowa w art. 24a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (nie jest zagraniczną spółką kontrolowaną)
  2. nie prowadzi działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym,
  3. nie prowadzi działalności handlowej,
  4. prowadzi działalność badawczo-rozwojową.

W najbliższym czasie SVP rozważa możliwość sprzedaży posiadanych akcji w H.S.A. SPV złożyła do urzędu skarbowego informację CIT-VC zgodnie z treścią art. 14 ust. 5 ustawy
o innowacyjności.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy dochód ze sprzedaży akcji spółki H.S.A., posiadanych przez SVP, będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie przepisów ustawy o innowacyjności, tj. art. 14 ust. 1 i 3?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 ustawy o CIT przychodem podlegającym opodatkowaniu są otrzymane pieniądze oraz wartości pieniężne w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z tytułu sprzedaży akcji spółki H.S.A. SVP otrzyma pieniądze, w związku z czym zasadniczo powstanie u niej przychód do opodatkowania w dacie dokonania transakcji.

Niezależnie jednak od regulacji zawartych w ustawie o CIT, ustawa o innowacyjności w art. 14 wprowadziła zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych dochodów z tytułu zbycia udziałów (akcji) po spełnieniu warunków określonych w ust. 1 i 3 tej regulacji.


SPV spełnia warunki wskazane w art. 14 ust. 1 ustawy o innowacyjności. Jest bowiem funduszem kapitałowym, który posiadane przez siebie aktywa zainwestował w instrumenty finansowe określone w art. 2 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit b) ustawy z dnia 29 lipca 2015 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Instrumentami finansowymi zgodnie z powyżej przywołaną ustawa są papiery wartościowe i niebędące papierami wartościowymi instrumenty rynku pieniężnego. Do papierów wartościowych zalicza się zaś m.in. akcje.

Podmiot, którego akcje mają być przedmiotem transakcji zawartej przez SPV w najbliższym czasie, spełnia warunki wskazane w art. 14 ust. 3 ustawy o innowacyjności. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego H.S.A. posiada siedzibę działalności w Polsce, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce, prowadzi działalność badawczo- rozwojową. Przez działalność badawczo-rozwojową rozumie bowiem ustawodawca działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (art. 4a pkt 26 ustawy o CIT). Definicja pojęcia „badania naukowe” została ujęta w art. 4a pkt 27 ustawy o CIT i oznacza: a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. ‒ Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. ‒ Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Natomiast prace rozwojowe to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. ‒ Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (art. 4a pkt 28 ustawy o CIT). Zgodnie zaś z przywołanymi regulacjami prace rozwojowe oznaczają nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Prowadzona przez H.S.A. działalność badawczo-rozwojowa polega na opracowywaniu nowego, ulepszonego i syntetycznego holograficznego obrazowania dla chirurgów. Opracowana technologia powinna przyczynić się do lepszej terapii pacjentów (zmniejszenie ryzyk komplikacji operacyjnych).


Spełniony jest również warunek posiadania bezpośrednio przez SVP, nieprzerwanie przez okres dwóch lat, nie mniej niż 10% akcji w H.S.A.


W związku z powyższym, uzyskany dochód ze sprzedaży akcji H.S.A. jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 14 ust. 1 i 3 ustawy o innowacyjności.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Jednocześnie należy podkreślić, prowadzenie przez Holo Surgical S.A. działalności badawczo-rozwojowej zostało przez organ wydający interpretację przyjęte jako element stanu faktycznego.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj