Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.222.2021.7.JG
z 21 czerwca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2021 r. (data wpływu 25 lutego 2021 r.), uzupełnionym pismami z dnia 29 kwietnia 2021 r. (data wpływu 29 kwietnia 2021 r.) i z dnia 17 czerwca 2021 r. (data wpływu 17 czerwca 2021 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podlegania opodatkowaniu transakcji odpłatnego zbycia nieruchomości podatkiem dochodowym od osób fizycznych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podlegania opodatkowaniu transakcji odpłatnego zbycia nieruchomości podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wniosek uzupełniony został pismami z dnia 29 kwietnia 2021 r. (data wpływu 29 kwietnia 2021 r.) i z dnia 17 czerwca 2021 r. (data wpływu 17 czerwca 2021 r. ).


We wniosku i jego uzupełnieniach przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca, (…), posiadający kwalifikacje rolnicze, prawo jazdy kategorii T (traktor), uprawnienia do obsługi kombajnów zbożowych i obecnie gospodarstwo rolne o powierzchni (…) ha, w tym (…) ha własnych gruntów rolnych w dniu (…)r. zakupił część wcześniej dzierżawionych gruntów rolnych, w tym niezabudowaną działkę A o pow. (…) ha

Od tego czasu Wnioskodawca prowadzi samodzielnie gospodarstwo rolne zajmujące się produkcją roślinną - głównie zbóż, z wykorzystaniem przedmiotowych nieruchomości (w ramach których wykorzystuje on m.in. działkę gruntu A). Wnioskodawca tym samym posiada status rolnika ryczałtowego. Jednocześnie nie udostępniał i nie udostępnia on innym osobom należących do niego gruntów na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia.

Wnioskodawca zwrócił się do (…) wsi Y i okolicznych rolników z informacją o chęci sprzedaży dz. A która jest jego własnością, a w związku z brakiem zainteresowania zakupem nieruchomości, postanowił nieruchomość podzielić i ewentualnie zbyć osobom, bądź podmiotom innym niż rolnicy - na chwilę składania wniosku nie złożył wniosku o podział nieruchomości. Wnioskodawca nie podjął i nie zamierza podejmować w związku z zamiarem sprzedaży działek, nakładów ani działań związanych z przygotowaniem gruntów do sprzedaży takich jak np. uzbrojenie terenu - doprowadzenie do niego mediów, ogrodzenie działek, wyrównanie terenu, usuwanie roślinności itp., czy działań marketingowych wykraczających poza zwykłe ogłoszenie. Sprzedaż gruntów nie będzie dokonywana przez Wnioskodawcę w sposób zorganizowany i profesjonalny. Wnioskodawca zamierza dokonywać sprzedaży działek okazjonalnie - w zależności od chęci zakupu i zainteresowania potencjalnych nabywców. Wnioskodawca przewiduje, że sprzedaż działek będących przedmiotem złożonego wniosku może trwać na przestrzeni lat.

W związku z faktem, iż nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) i jest wykorzystywana na cele rolne wnioskodawca, by móc dokonać podziału i sprzedaży jako mniejszych już wydzielonych fragmentów nieruchomości, w związku z brakiem zainteresowania zakupem przez rolników musiał zwrócić się do miejscowego Urzędu Gminy Y o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu i taki wniosek złożył w dniu (…). - na chwilę złożenia zapytania wniosek nie został jeszcze rozpatrzony.

W przyszłości Wnioskodawca zamierza zbyć działki gruntu, powstałe w wyniku ewentualnego podziału nieruchomości A, przy czym nie jest on w stanie określić, w jakim czasie i z jaką częstotliwością będzie on dokonywać tych czynności, albowiem będzie to zależne od zainteresowania nabywców, a uzyskane środki zamierza przeznaczyć na modernizację gospodarstwa polegającą na wymianie maszyn rolniczych oraz doposażenie gospodarstwa we własne maszyny rolnicze, niezbędne do uprawy pozostałego areału, gdyż na chwilę obecną dysponuje przestarzałymi maszynami wyprodukowanymi w większości w końcu XX wieku, jak chociażby jedyny ciągnik rolniczy (…) Kolejnym argumentem zmuszającym rolnika - wnioskodawcę do podziału i sprzedaży nieruchomości jest fakt, iż często plony jakie pozyskuje z nieruchomości - posiadającej głównie grunty o klasie bonitacyjnej (…) najmniej urodzajnej, pozwalają, co najwyżej na pokrycie kosztów uprawy –tym samym często przynoszą straty w gospodarstwie. Dlatego w miarę zainteresowania potencjalnych nabywców, ewentualnej podzielonej nieruchomości, zamierza doposażyć gospodarstwo w nowsze maszyny i zakupić grunty o wyższej klasie bonitacji gleb, gdzie produkcja roślinna będzie opłacalna.

Ponadto w związku ze zmianą stanu cywilnego w roku (…) i założeniem rodziny koniecznym również stało się doposażenie budynku domu jednorodzinnego wnioskodawcy, chociażby przez zakup i montaż okładzin podłogowych i ściennych oraz umeblowanie domu, w tym pokoju dziecięcego oraz zakupu podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego jak chociażby pralka automatyczna oraz wykonanie termomodernizacji połaci dachowej - docieplenia wełną mineralną owego budynku, gdyż obecne ocieplenie generuje duże straty ciepła, a tym samym znaczne koszty ogrzewania.


Natomiast w uzupełnieniu Wnioskodawca na poniżej przytoczone pytania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku od towarów i usług zawarte w wezwaniu z dnia 19 kwietnia 2021 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.128.2021.2.OS i nr 0115-KDIT3.4011.222.2021.3.JG udzielił następujących odpowiedzi:


    1. Czy Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT?


    Tak, Wnioskodawca jest osobą aktywną, ambitną i pracowitą i poza działalnością rolniczą z której tylko trudno byłoby utrzymać rodzinę i dom, prowadzi również odrębną działalność, tj. jednoosobową działalność gospodarczą, a posiada uprawnienia i kompetencje do wykonywania kilkudziesięciu zawodów np. (…)jednakże Wnioskodawca oprócz bycia czynnym rolnikiem o czym pisał szeroko w wniosku z 23 lutego 2021 o wydanie interpretacji indywidualnej jest przede wszystkim (…) w związku z prowadzoną jednoosobową działalnością gospodarczą począwszy od (…), a po przekroczeniu progu (…)zł przychodu w roku (…) z automatu został czynnym podatnikiem podatku VAT, natomiast w ramach prowadzenia działalności rolniczej jest rolnikiem ryczałtowym, w rozumieniu ustawy art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    2. Jaki był cel zakupu działki A?


    Cel zakupu działki A to powiększenie posiadanego już wcześniej gospodarstwa rolnego, co faktycznie potwierdza zapis w akcie notarialnym nabycia.



    3. Czy Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości A, o której mowa we wniosku? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny.


    4. Należy wskazać w ramach jakich czynności została nabyta nieruchomość A:


    - opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,

    - zwolnionych od podatku od towarów i usług,

    - niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


    5. Czy czynność nabycia działki A została udokumentowana fakturą?


    Nieruchomość A została nabyta w ramach transakcji kupna - sprzedaży (…)od innego rolnika, (…), tj. (…), płatność nastąpiła przelewem, faktury nie było, nieruchomość nie była opodatkowana podatkiem VAT.

    6. Czy opisana we wniosku działka A oraz działki powstałe w wyniku podziału ww. działki od momentu nabycia do momentu sprzedaży były/są/będą wykorzystywane wyłącznie do wykonywania działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której były/są wykorzystywane ww. działki, wykonywał Wnioskodawca – należy podać podstawę prawną zwolnienia?


    Sprzedaż gruntów rolnych wykorzystywanych przez rolnika w działalności rolniczej jest objęta zwolnieniem od podatku VAT. Wynika to m.in. z odpowiedzi Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów z dnia 30 grudnia 2020 r. na interpelację poselską nr 14887, w sprawie ujednolicenia stawek podatku VAT od sprzedaży gruntów rolnych. Przepisy ustawy o VAT i przepisy wykonawcze do niej przewidują bowiem zwolnienia od podatku. I tak art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT określa, że zwolniona od podatku jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Ponadto Podsekretarz Stanu podkreślił, że przez minione lata ugruntowała się jednolita wykładnia wskazanych wyżej przepisów dotyczących opodatkowania podatkiem VAT sprzedawanych przez rolników nieruchomości. Ewentualne wątpliwości dotyczące sposobu opodatkowania sprzedaży różnego rodzaju gruntów dokonywanej przez rolników mogą być związane z błędnym klasyfikowaniem - w określonych okolicznościach faktycznych - sprzedawanych nieruchomości jako wchodzących w skład majątku prywatnego bądź też majątku wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności rolniczej.

    7. Czy nastąpił już podział działki A? Jeśli podział działki już nastąpił, to należy wskazać:


    a) numery działek powstałych w wyniku podziału?

    b) numery działek objętych zakresem postawionych we wniosku pytań?


    Podział nie nastąpił.

    8. Czy działki mające być przedmiotem sprzedaży mają/będą miały dostęp do drogi publicznej?

    9. Jeżeli odpowiedź brzmi negatywnie, należy wskazać czy Wnioskodawca wystąpił/zamierza wystąpić o wydzielenie drogi wewnętrznej/dróg wewnętrznych, stanowiącej/stanowiących dojazd do działek?

    10. Czy Wnioskodawca dokonał/dokona sprzedaży działek objętych zakresem wniosku wraz z udziałami w drodze wewnętrznej?


    Działki będą miały dostęp do drogi publicznej - chcąc sprzedawać nieruchomość nie można w myśl przepisów prawa sprzedawać ich bez dostępu do drogi publicznej. Prawdopodobnie żaden notariusz, nie przeprowadziłby umowy sprzedaży, w której nabywca nie będzie miał dostępu do tej nieruchomości. Drogi wydzielone z nieruchomości A przejdą z mocy prawa na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami na własność Gminy Y

    11. Czy dla działek będących przedmiotem zbycia - powstałych po podziale działki A zostanie przed sprzedażą wydana decyzja o warunkach zabudowy? Jeżeli tak, to należy wskazać:


    a) kiedy decyzja będzie wydana?

    b) z czyjej inicjatywy nastąpi wydanie decyzji o warunkach zabudowy?


    12. Czy przed sprzedażą dla działek powstałych po podziale działki A będzie wydane pozwolenie na budowę? Jeśli tak, to z czyjej inicjatywy nastąpi wydanie ww. pozwolenia?

    13. Jakie inne pozwolenia, decyzje zostaną wydane przed sprzedażą ww. nieruchomości?


    Działki będą miały dostęp do drogi publicznej - chcąc sprzedawać nieruchomość nie można w myśl przepisów prawa sprzedawać ich bez dostępu do drogi publicznej. Prawdopodobne żaden notariusz, nie przeprowadziłby umowy sprzedaży w której nabywca nie będzie miał dostępu do tej nieruchomości. Drogi wydzielone z nieruchomości A przejdą z mocy prawa na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami na własność Gminy Y.

    14. Czy Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jeżeli tak, to od kiedy i jaki jest zakres prowadzonej przez Niego jednoosobowej działalności gospodarczej?


    Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą począwszy od (…)r., zakres jest elastyczny w zależności od zleceń i przetargów, jednakże główny zakres i przedmiot realizowanych usług to (…).


    15. Czy Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w innej formie niż jednoosobowa działalność gospodarcza, jeżeli tak, to od kiedy, w jakiej formie i w jakim zakresie?


    Nie.

    16. Od kiedy Wnioskodawca prowadzi działalność rolniczą?

    17. Od kiedy Wnioskodawca prowadzi samodzielne gospodarstwo rolne?

    18. Czy Wnioskodawca prowadzi osobiście działalność rolniczą, czy też użycza, dzierżawi lub poddzierżawia grunty innym osobom (wskazać komu) w celu prowadzenia takiej działalności rolniczej?


    Począwszy od roku(…) Wnioskodawca prowadzi osobiście i samodzielnie gospodarstwo rolne (produkcja roślinna) i nie dzierżawi ani nie poddzierżawia innym osobom choćby 1m2 gruntu.

    19. Na jakich gruntach poza wskazaną we wniosku działką A zakupioną w dniu (…)oraz jak i kiedy nabytych Wnioskodawca prowadzi we własnym gospodarstwie rolnym działalność rolniczą?


    Grunty własne:

    lokalizacja

    nr działki

    powierzchnia [ha]

    forma nabycia

    przeznaczenie


    (…)


    20. Czy działkę wskazaną we wniosku A kupił Pan od osoby obcej, czy od osoby z Panem spokrewnionej lub spowinowaconej (określić rodzaj pokrewieństwa lub powinowactwa, wskazać dane tej osoby)?


    Nieruchomość A została nabyta w ramach transakcji kupna-sprzedaży (…)od innego rolnika, (…), tj. (…), nabytej na podstawie aktu notarialnego (…)

    21. W związku ze stwierdzeniem Wnioskodawcy, że prowadzi obecnie gospodarstwo rolne o powierzchni (…) ha, w tym (…) ha własnych gruntów rolnych, proszę wskazać na jakich zasadach i od kogo oraz od kiedy użytkuje grunty gospodarstwa rolnego nie stanowiących jego własności i czy Wnioskodawca zamierza użytkowane przez siebie grunty zakupić, jeżeli tak, to które i kiedy Wnioskodawca planuje ich zakup i w jakim celu?


    Wnioskodawca, dzierżawi (…) ha, a jest właścicielem (…) ha podana wcześniej ilość była omyłką pisarską, Wnioskodawca dzierżawi grunty na podstawie umów dołączonych w załączniku, użytkuje i chętnie nabyłby grunty rolne lub ich część szczególnie o lepszych klasach bonitacji jednakże na chwile obecną właściciele tych nieruchomości nie wyrażają chęci sprzedaży nieruchomości lub z przyczyn formalno-prawnych nie mają możliwości sprzedaży tych gruntów. Co więcej wnioskodawca występował z zapytaniem do właścicieli przyległych mu gruntów o zakup części sąsiadujących z jego gospodarstwem nieruchomości głownie o lepszych klasach bonitacji jednakże na chwilę obecną otrzymał odpowiedzi odmowne.

    22. Czy Wnioskodawca udostępniał na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia grunty należące do działki A, a jeżeli tak, to na jakie cele?


    Nie.

    23. W jaki sposób Wnioskodawca użytkował zakupione w dniu (…)r. grunty działki nr A?


    Produkcja roślinna - zboża, głównie mieszkanki zbożowe, żyto lub kukurydza.

    24. W jaki sposób i od kiedy i na podstawie jakiej umowy Wnioskodawca użytkował grunty działki A przed jej zakupem?


    Dzierżawa na podstawie umowy z (…)produkcja roślinna - zboża

    25. Czy Wnioskodawca kupował inne nieruchomości, na których prowadził działalność rolniczą lub które wykorzystywał w innych celach, jeżeli tak to kiedy i jakie nieruchomości oraz od kogo (proszę wskazać ich numery i opisać ich charakter)?


    Wnioskodawca kupował tylko grunty na których prowadzi działalność rolniczą wskazane w akcie notarialnym (…)lub otrzymał w darowiźnie od rodziców na utworzenie gospodarstwa rolnego.

    26. Czy Wnioskodawca użytkował/użytkuje również inne grunty, które nie są jego własnością, jeżeli tak to od kiedy, jakie działki/nieruchomości (wskazać ich numery), na podstawie jakich umów i określić w jakich celach?


    Oprócz własnych gruntów tylko dzierżawy już wcześniej wymienione na podstawie umów w celu produkcji roślinnej.

    Lokalizacja

    Nr działki

    powierzchnia


    (…)

    27. Jaki był charakter gruntów działki A w momencie ich zakupu, a jaki jest obecnie charakter gruntów działki A?


    W dalszym ciągu jest to grunt rolny - produkcja roślinna - zboża.


    28. Na ile działek i o jakiej powierzchni Wnioskodawca ma zamiar podzielić działkę A?


    Na (…) działki o powierzchni (…) plus działki które będą niezbędne pod drogi dojazdowe.

    29. Czy wniosek złożony w dniu (…) o wydanie decyzji o warunkach zabudowy przez Wnioskodawcę dotyczy całej działki A i czy został już rozpatrzony, a jeżeli tak to jakie warunki zgodnie z wydaną decyzją są przewidziane dla tego terenu?


    Decyzja nie jest prawomocna. Przewidziano (…) działki o powierzchni (…) plus działki które będą niezbędne pod drogi dojazdowe i teren zieleni rekreacyjnej.

    30. Jeżeli wniosek złożony w dniu (…) o wydanie decyzji o warunkach zabudowy przez Wnioskodawcę nie został jeszcze rozpatrzony, to jaką datę rozpatrzenia wniosku w nim wskazano?


    Wnioskodawca nie ma dokładnej wiedzy w tym temacie, gdyż jest to 14 dni od otrzymania przez strony postępowania.

    31.Czy działka A lub wydzielone z niej działki gruntu stanowią działki budowlane, czyli czy ww. nieruchomości gruntowe lub działki gruntu, których wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego?


    Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego SUiKZP nie jest prawem miejscowym, prawem miejscowym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Wydzielone nieruchomości w związku z brakiem MPZP, bez wydania warunków zabudowy o które wnioskodawca nie będzie wnioskował, nie stanowią działek budowlanych w myśl znanych wnioskodawcy definicji działki budowlanej.

    32. Czy środki ze sprzedaży nieruchomości A o jakich mowa we wniosku zostaną przeznaczone również na zakup kolejnych działek/nieruchomości?


    Uzyskane środki wnioskodawca zamierza przeznaczyć na modernizację gospodarstwa polegającą na wymianie maszyn rolniczych, oraz doposażenie gospodarstwa w własne maszyny rolnicze, niezbędne do uprawy pozostałego areału, gdyż na chwilę obecną dysponuje przestarzałymi maszynami wyprodukowanymi w większości w końcu XX wieku, jak chociażby jedyny ciągnik rolniczy (…). Ponadto w związku z zmianą stanu cywilnego w roku (…), i założeniem rodziny koniecznym również stało się doposażenie budynku domu jednorodzinnego wnioskodawcy, chociażby przez zakup i montaż okładzin podłogowych i ściennych oraz umeblowanie domu, w tym pokoju dziecięcego oraz zakupu podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego jak chociażby pralka automatyczna, oraz wykonanie termomodernizacji połaci dachowej - docieplenia wełną mineralną budynku, gdyż obecne ocieplenie generuje duże straty ciepła, a tym samym znaczne koszty ogrzewania.

    33. Jakie działania marketingowe Wnioskodawca podjął/ma zamiar podjąć w związku ze sprzedażą działek na jakie ma być podzielona działka A, poza uzyskaniem warunków zabudowy i jej podziałem?


    Jeżeli nie ma MPZP tak jak w tym przypadku, to by dokonać podziału niezbędnym jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy - nie ma innej możliwości wykonania podziału nieruchomości.

    34. Czy Wnioskodawca zbywał już inne działki zarówno objęte planem zagospodarowania przestrzennego jak i dla których uzyskał warunki zabudowy (kiedy i które, wskazać ich numery, na rzecz jakich inwestorów oraz jakie działania marketingowe podjął Wnioskodawca w związku z ich sprzedażą)?


    Na chwilę obecną pod warunkiem, że zajdzie taka potrzeba, wnioskodawca nie wyklucza by dokonać sprzedaży wydzielonych nieruchomości, ogłosić chęć sprzedaż w postaci ogłoszenia w sieci Internet. Racjonalnym jest fakt, iż nie mówiąc nikomu o chęci sprzedaży, istnieje duże prawdopodobieństwo niesprzedaży wydzielonych nieruchomości, stąd taką informację sprzedający zamierza w pierwszej kolejności przekazać swoim bliskim i znajomym, a w przypadku braku chętnych na nabycie nieruchomości być może będzie korzystał z sieci Internet do zamieszczenia takiego ogłoszenia.

    35. Czy Wnioskodawca wystąpił o warunki zabudowy dla innych działek niż działka A, kiedy i dla których oraz czy uzyskał dla nich warunki zabudowy?

    36. Czy posiadane przez Wnioskodawcę inne grunty/nieruchomości, poza działką A są/były objęte obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, i jakie jest/było ich przeznaczenie w tym planie, a jeżeli tak, to czy Wnioskodawca dokonał/zamierza dokonać ich zbycia, w całości lub po podziale?


    Nie

    37. Kiedy i które z nieruchomości, poza działką A, Wnioskodawca ma zamiar jeszcze podzielić i jaki będzie cel tego podziału? (proszę wskazać kiedy Wnioskodawca ma zamiar dokonać podziału każdej nieruchomości, jej nr, ilość działek na które ma zostać podzielona oraz jakie ma być ich przeznaczenie po dokonanym podziale)?


    Wnioskodawca na chwilę obecna nie ma zamiaru podziału i sprzedaży innych działek.

    38. Dla których działek poza działką A (wskazać ich numery), już podzielonych, jak i tych które Wnioskodawca zamierza podzielić, uzyskał/ lub ma zamiar uzyskać warunki zabudowy?


    Wnioskodawca na chwilę obecna nie ma zamiaru podziału, występowania o warunki zabudowy i sprzedaży innych działek.


    39. Kiedy i których nieruchomości (wskazać ich numery), zarówno podzielonych jak i niepodzielonych Wnioskodawca dokonał już odpłatnego zbycia?


    Wnioskodawca dokonał tylko odpłatnego zbycia działek B o pow. (…) m2, o pow. (…) m2, o pow. (…) m2, o pow. (…) m2, o pow. (…) m2 i o pow. (…) m2 wydzielonych nie z własnej woli, pod poszerzenie drogi gminnej Gminie Y akt notarialny z (…)

    lokalizacja

    nr działki

    powierzchnia [ha]

    forma nabycia

    przenaczenie


    (…)


    40. Czy Wnioskodawca dokonywał nabycia innych nieruchomości poza nabytymi na podstawie umowy z dnia (…) r., którą zakupił działkę nr A (niezależnie od formy ich nabycia), jeżeli tak, to proszę o podanie danych dotyczących każdej z tych nabytych nieruchomości, tj. dat nabycia wraz ze wskazaniem formy nabycia, numerów tych nieruchomości oraz ich przeznaczenia?


    Nie. 41.Czy Wnioskodawca dokonywał już nabycia innych nieruchomości, niż nieruchomość A (niezależnie od formy ich nabycia) i ich odpłatnego zbycia zarówno w całości jak i po ich podziale (jeżeli tak, to proszę o podanie danych dotyczących każdej z tych nieruchomości, tj. dat nabycia wraz z wskazaniem formy nabycia, dat podziału, ilości działek po podziale i dat sprzedaży i celu w jakim nieruchomości te były nabywane i zbywane)?


    Nie. 42. Czy Wnioskodawca ma zamiar dokonać odpłatnego zbycia innych nieruchomości niż nieruchomość A, nabytych (niezależnie od formy ich nabycia) zarówno w całości jak i po ich podziale (jeżeli tak, to proszę o podanie danych dotyczących każdej z tych nieruchomości, tj. dat nabycia wraz ze wskazaniem formy nabycia, dat podziału /zamierzonego podziału, ilości działek po podziale i daty zamierzonej sprzedaży)?


    Nie

    43. W jaki sposób Wnioskodawca użytkował i użytkuje grunty nabyte na podstawie umowy z dnia (…)r. działki A?


    Produkcja roślinna - zboża.


    44. Czy uzyskane ze sprzedaży działki/działek wydzielonych z działki A środki pieniężne zostaną przeznaczone na zakup kolejnych działek/nieruchomości?


    Uzyskane środki wnioskodawca zamierza przeznaczyć na modernizację gospodarstwa polegającą na wymianie maszyn rolniczych, oraz doposażenie gospodarstwa w własne maszyny rolnicze, niezbędne do uprawy pozostałego areału, gdyż na chwilę obecną dysponuje przestarzałymi maszynami wyprodukowanymi w większości w końcu XX wieku, jak chociażby jedyny ciągnik rolniczy (…)Ponadto w związku z zmianą stanu cywilnego w roku (…) i założeniem rodziny koniecznym również stało się doposażenie budynku domu jednorodzinnego wnioskodawcy, chociażby przez zakup i montaż okładzin podłogowych i ściennych oraz umeblowanie domu, w ty pokoju dziecięcego oraz zakupu podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego jak chociażby pralka automatyczna, oraz wykonanie termomodernizacji połaci dachowej - docieplenia wełną mineralną ów budynku, gdyż obecne ocieplenie generuje duże straty ciepła, a tym samym znaczne koszty ogrzewania.

    45. Czy środki uzyskane/ lub które Wnioskodawca ma zamiar uzyskać ze sprzedaży innych nieruchomości niż działka A lub wydzielonych z niej działek były/będą przeznaczone na zakup kolejnych działek/ nieruchomości?


    Nie.


    46. Kiedy Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia działki/działek wydzielonych z działki A?


    Gdy uzyska ostateczny podział nieruchomości i znajdą się potencjalni nabywcy - trudno określić w jakim przedziale czasowym, sprzedaż zależy od popytu, sprzedaż może być na nawet na przestrzeni lat.


Natomiast w uzupełnieniu z dnia 17 czerwca 2021r., (data wpływu 17 czerwca 2021 r. ) na poniżej przytoczone pytania Wnioskodawca udzielił następujących odpowiedzi.


    1. Kiedy otrzymał Pan darowiznę gruntów od rodziców, czyli działki X i Z i czy nadal stanowią one grunty Pana gospodarstwa rolnego?


    (…). na podstawie aktu notarialnego (…), tak dalej stanowią moją własność.

    2. W odpowiedzi na pytanie nr 19 zawarte w wezwaniu z dnia 19 kwietnia 2021 r., o treści: na jakich gruntach poza wskazaną we wniosku działką A zakupioną w dniu (…)oraz jak i kiedy nabytych Wnioskodawca prowadzi we własnym gospodarstwie rolnym działalność rolniczą?


    Wskazał Pan w odpowiedzi m. in. zakup działek, które dopiero ma Pan zamiar dokonać ponieważ data nabycia jest datą przyszłą.

    Grunty własne:

    lokalizacja

    nr działki

    powierzchnia [ha]

    forma nabycia

    przeznaczenie


    (…)


    Natomiast na pytanie nr 32 Czy środki ze sprzedaży nieruchomości A, o jakich mowa we wniosku zostaną przeznaczone również na zakup kolejnych działek/nieruchomości?


    Stwierdził Pan, że Uzyskane środki wnioskodawca zamierza przeznaczyć na modernizację gospodarstwa polegającą na wymianie maszyn rolniczych, oraz doposażenie gospodarstwa w własne maszyny rolnicze, niezbędne do uprawy pozostałego areału, gdyż na chwilę obecną dysponuje przestarzałymi maszynami wyprodukowanymi w większości w końcu XX wieku, jak chociażby jedyny ciągnik rolniczy (…) Ponadto w związku z zmianą stanu cywilnego w roku (…), i założeniem rodziny koniecznym również stało się doposażenie budynku domu jednorodzinnego wnioskodawcy, chociażby przez zakup i montaż okładzin podłogowych i ściennych oraz umeblowanie domu, w ty pokoju dziecięcego oraz zakupu podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego jak chociażby pralka automatyczna, oraz wykonanie termomodernizacji połaci dachowej - docieplenia wełną mineralną budynku, gdyż obecne ocieplenie generuje duże straty ciepła, a tym samym znaczne koszty ogrzewania.


    Podczas gdy we wniosku wskazał Pan natomiast, że ma zamiar zakupić grunty.

    W związku z powyższym proszę wyjaśnić jakie w istocie ma być przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości oraz za jakie środki dokona Pan zakupu gruntów działek E,F,G o powierzchni (…) ha, czyli przekraczającej powierzchnię działki A , która wynosi (…) ha?

    1. Omyłkowo tabelka wskazywała niepoprawne daty zakupu, poniżej poprawna tabelka:

    lokalizacja nr działki powierzchnia [ha] forma nabycia


    (…)


    3. Organ w wezwaniu zadał pytanie nr 33 o treści: Jakie działania marketingowe Wnioskodawca podjął/ma zamiar podjąć w związku ze sprzedażą działek na jakie ma być podzielona działka A, poza uzyskaniem warunków zabudowy i jej podziałem?


    Stwierdził Pan, że Jeżeli nie ma MPZP tak jak w tym przypadku, to by dokonać podziału niezbędnym jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy - nie ma innej możliwości wykonania podziału nieruchomości.

    W związku z powyższym proszę odpowiedzieć na następujące pytania:


    a) Czy doprowadził Pan media do działki A przed jej podziałem?



    Nie doprowadzałem mediów.

    b) Czy przy sprzedaży wydzielonych (…)działek gruntów ma zamiar korzystać z usług pośrednika nieruchomości?


    Nie zamierzam korzystać z usług pośrednika.


    c) Czy z uwagi na zakres świadczonych przez Pana usług w ramach prowadzonej działalności będzie Pan oferował wraz ze sprzedażą gruntów tych (…) działek również inne usługi, jakie?



    Prowadzę działalność zarówno rolniczą jak i jednoosobową działalność gospodarczą jako odrębne i nie powiązane. Nie będę oferował żadnych dodatkowych usług.

    4. Na pytanie nr 34 Czy Wnioskodawca zbywał już inne działki zarówno objęte planem zagospodarowania przestrzennego jak i dla których uzyskał warunki zabudowy (kiedy i które, wskazać ich numery, na rzecz jakich inwestorów oraz jakie działania marketingowe podjął Wnioskodawca w związku z ich sprzedażą?


    Stwierdził Pan, że Na chwilę obecną pod warunkiem że zajdzie taka potrzeba, wnioskodawca nie wyklucza by dokonać sprzedaż wydzielonych nieruchomości ogłosić chęć sprzedaż w postaci ogłoszenia w sieci Internet. Racjonalnym jest fakt, iż nie mówiąc nikomu o chęci sprzedaży, istnieje duże prawdopodobieństwo niesprzedaży wydzielonych nieruchomości, stąd taka informacje sprzedający zamierza w pierwszej kolejności przekazać swoim bliskim i znajomym, a w przypadku braku chętnych na nabycie nieruchomości być może będzie korzystał z sieci Internet do zamieszczenia takiego ogłoszenia.

    Czy organ prawidłowo wywodzi, że udzielona przez Pana odpowiedź odnosi się do działki A.


    Organ pytał, o inne transakcje, które Wnioskodawca już przeprowadził, w związku z powyższym organ ponownie prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie:


    a) czy Wnioskodawca zbywał już inne działki zarówno objęte planem zagospodarowania przestrzennego jak i dla których uzyskał warunki zabudowy (kiedy i które, wskazać ich numery, na rzecz jakich inwestorów oraz jakie działania marketingowe podjął Wnioskodawca w związku z ich sprzedażą)?



    Nie zbywał.

    b) jaki jest powód decyzji o sprzedaży działki A, czy jest to spowodowane tym, że dla tej działki upłynął termin 5 letni licząc od dnia jej zakupu, po którym w przypadku sprzedaży poza działalnością gospodarczą nie powstaje obowiązek podatkowy, czy też zadecydowały o tym inne przesłanki, wskazać jakie przesłanki spowodowały, że to właśnie tę działkę postanowił Pan przeznaczyć na sprzedaż i dla niej podjął Pan działania w zakresie uzyskania warunków zabudowy i jej podziału na(…)działki o powierzchni (…) działki, które będą niezbędne pod drogi dojazdowe i teren zieleni rekreacyjnej.


    Wnioskodawca będzie korzystał z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania. Uzyskane środki Wnioskodawca zamierza przeznaczyć na modernizację gospodarstwa polegającą na wymianie maszyn rolniczych, oraz doposażenie gospodarstwa w własne maszyny rolnicze, niezbędne do uprawy pozostałego areału, gdyż na chwilę obecną dysponuje przestarzałymi maszynami wyprodukowanymi w większości w końcu XX wieku, jak chociażby jedyny ciągnik rolniczy(…). Ponadto w związku z zmianą stanu cywilnego w roku (…), i założeniem rodziny koniecznym również stało się doposażenie budynku domu jednorodzinnego wnioskodawcy, chociażby przez zakup i montaż okładzin podłogowych i ściennych oraz umeblowanie domu, w tym pokoju dziecięcego oraz zakupu podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego jak chociażby pralka automatyczna, oraz wykonanie termomodernizacji połaci dachowej - docieplenia wełną mineralną ów budynku, gdyż obecne ocieplenie generuje duże straty ciepła, a tym samym znaczne koszty ogrzewania. Nie jest to spowodowane faktem, że upłynęło 5 lat od dnia zakupu. (…)r. Nieruchomość ta jest niskiej bonitacji (…) i nie jest w bezpośrednim sąsiedztwie innych nieruchomości - stąd racjonalnym jest sprzedaż gruntów, których uprawianie często wiąże się ze stratami dla gospodarstwa.

    c) W związku z tym, że zgodnie z decyzją nieprawomocną, którą Pan otrzymał o podziale działki na (…) działki o powierzchni (…), proszę wyjaśnić o jakim terenie zieleni rekreacyjnej mowa w tej decyzji?


    W tej decyzji chodzi o teren, który nie może być przeznaczony pod zabudowę, a może być w przyszłość przeznaczony jako np. rekreacyjny, który zostaje na właścicielu, który dokonuje podziału wymuszony przez zapis w decyzji WZ niezbędnej do podziału - wymuszony przez Wójta Gminy jako organ, który dokonuje podziału. 5. Proszę wyjaśnić sprzeczność wynikającą z opisanego stanu faktycznego, w którym na pytanie 21 organu stwierdzono, że Wnioskodawca, dzierżawi (…) ha, a jest właścicielem (…) ha podana wcześniej ilość była omyłką pisarską, Wnioskodawca dzierżawi grunty na podstawie umów dołączonych w załączniku, użytkuje i chętnie nabyłby grunty rolne lub ich część szczególnie o lepszych klasach bonitacji (…)jednakże na chwile obecną właściciele tych nieruchomości nie wyrażają chęci sprzedaży nieruchomości lub z przyczyn formalno-prawnych nie mają możliwości sprzedaży tych gruntów. Co więcej wnioskodawca występował z zapytaniem do właścicieli przyległych mu gruntów o zakup części sąsiadujących z jego gospodarstwem nieruchomości głównie o lepszych klasach bonitacji (…)jednakże na chwile obecną otrzymał odpowiedzi odmowne.

    Z odpowiedzi tej wynika, że jest Pan zainteresowany powiększeniem posiadanego gospodarstwa rolnego, a jednocześnie podjął Pan działania w celu sprzedaży działki A stanowiących grunty Pana gospodarstwa rolnego. Wobec powyższego proszę wskazać jakie przesłanki spowodowały podjęcie decyzji o sprzedaży gruntów i to właśnie tej działki?


    Ta nieruchomość jest niskiej bonitacji (…) i nie jest w bezpośrednim sąsiedztwie innych nieruchomości - Stąd racjonalnym jest sprzedaż gruntów, których uprawianie podczas suszy często wiąże się ze stratami.

    6. W związku z odpowiedzią udzieloną na pkt 19 wezwania - o treści: Na jakich gruntach poza wskazaną we wniosku działką A zakupioną w dniu (…)r. oraz jak i kiedy nabytych Wnioskodawca prowadzi we własnym gospodarstwie rolnym działalność rolniczą? - w której w formie tabelarycznej podał Pan lokalizację nr działki i formę nabycia, proszę wskazać również jakie wskazane przez Pana grunty własne gospodarstwa rolnego dla każdej działek wskazanych w tabelce mają klasę bonitacyjną gleb czyli jaka jest jakość gleby pod względem jej wartości użytkowej dla wymienionych w tabelce gruntów?


    lokalizacja

    nr działki

    powierzchnia [ha]

    Klasy bonitacji:


    (…)


    7. W związku z odpowiedzią udzieloną na pytanie nr 29 o treści: czy wniosek złożony w dniu (…) r. o wydanie decyzji o warunkach zabudowy przez Wnioskodawcę dotyczy całej działki A i czy został już rozpatrzony, a jeżeli tak to jakie warunki zgodnie z wydaną decyzją są przewidziane dla tego terenu?


    Odpowiedź Wnioskodawcy: Decyzja nie jest prawomocna. Przewidziano (…) działki o powierzchni (…) plus działki które będą niezbędne pod drogi dojazdowe i teren zieleni rekreacyjnej.


    Proszę wskazać kiedy decyzja ta została wydana, kiedy otrzymał ją Wnioskodawca i kiedy stała się ona/ stanie się ona prawomocna?


    Decyzja stała się ostateczna (prawomocna) w dniu (…), a Wnioskodawca otrzymał ją kilka dni po wydaniu.

    8. Jakie według Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego SUiKZP jest przeznaczenie terenu działki A i od kiedy to studium obowiązuje?


    Zgodnie z aktualnym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Y z dnia (…)r. działka A znajduje się na obszarze funkcjonalnym -funkcja mieszkaniowa w strefie funkcjonalnej budownictwo mieszkaniowe (…)


Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku sformułował następujące pytania:


  1. Czy Wnioskodawca będzie w opisanej sytuacji obciążony podatkiem dochodowym od osób fizycznych, tj. opodatkowaniu podatkiem PIT, zgodnie z ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku ze sprzedażą działek?
  2. Czy Wnioskodawca będzie w opisanej sytuacji obciążony podatkiem Vat, tj. podatkiem od towarów i usług wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług związanych ze sprzedażą działek?


Niniejsza interpretacja dotyczy pytania nr 1) dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych oraz przedstawionego w tym zakresie stanowiska Wnioskodawcy.


W zakresie podatku od towarów i usług, czyli pytania oznaczonego we wniosku nr 2 wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.


Ad 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji opisanej w stanie faktycznym wraz z planowanymi zdarzeniami przyszłymi nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych wynikającym z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z podziałem nieruchomości (A) i sprzedażą działek, które w chwili obecnej stanowią jego własność jako rolnika ryczałtowego prowadzącego działalność rolniczą i tak też będzie kwalifikowana, zapewniając Wnioskodawcy możliwość racjonalnego i najlepszego rozporządzania własnym majątkiem w ramach prowadzanego gospodarstwa rolnego o czym pisał On szerzej we wniosku z 23 lutego 2021 o wydanie interpretacji indywidualnej, a tym samym nie będzie kwalifikowana jako działalność gospodarcza związana z obrotem nieruchomościami.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej na wstępie ustawy źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, pozarolnicza działalność gospodarcza. Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, iż działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny, Wydawnictwo Naukowe PWN, pod redakcją Andrzeja Markowskiego, Warszawa 2000, „organizować” to „przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie”, bądź w znaczeniu drugim „nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek” (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 7 maja 2008 r. I SA/Op18/08).

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności, (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania - na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - działań podjętych przez Wnioskodawcę do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości, o których mowa we wniosku.

Okoliczności przedstawione we wniosku wskazują, że nieruchomości stanowiące gospodarstwo rolne Wnioskodawcy otrzymał w darowiźnie od rodziców (…) r. oraz nabył w (…) r. w tym, m.in. niezabudowaną działkę A o pow. (…) ha.

Na przedmiotowych gruntach Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne zajmujące się produkcją roślinną - głównie uprawa zbóż.

Wnioskodawca wskazał, że dokonał zakupu działki A w celu powiększenia posiadanego już wcześniej gospodarstwa rolnego, co potwierdza zapis w zawarty w akcie notarialnym nabycia. Wnioskodawca w stosunku do działki A nabytej (…), obecnie stanowiącej działkę A, w związku z faktem, iż przedmiotowa działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) i jest wykorzystywana na cele rolne wystąpił w dniu (…), do stosownego organu z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.

Decyzja w przedmiotowej sprawie została wydana (…) r. stała się ostateczna (prawomocna) w dniu (…) r. W przedmiotowej decyzji dopuszczono podział działki A na (…) działki o powierzchni (…) plus działki które będą niezbędne pod drogi dojazdowe i teren zieleni rekreacyjnej.

Działki gospodarstwa rolnego, w tym działka A nie są i nie były wykorzystywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej i zostały nabyte w celu powiększenia gospodarstwa rolnego prowadzonego przez Wnioskodawcę.

Na podstawie treści wniosku nie można również stwierdzić, by sprzedaż działek miała nastąpić w ramach działalności handlowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły. Treść wniosku przemawia więc za tym, że sprzedaż opisanych we wniosku działek nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej, a zatem nie spowoduje powstania przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Mając na uwadze powyższe, w oparciu o okoliczności przedstawione przez Wnioskodawcę, a w szczególności fakt, że:


  • działka, której dotyczy wniosek, a która po podziale ma zostać zbyta została nabyta przez Wnioskodawcę w dniu (…)r. w celu powiększenia gospodarstwa rolnego i była oraz jest w sposób powyższy użytkowana;
  • Wnioskodawca nie podejmował od momentu nabycia i nie będzie podejmował do momentu zbycia, aktywnie specjalnych działań zmierzających do uatrakcyjnienia sprzedawanych działek np. ich uzbrojeni, czy w inny sposób zwiększających atrakcyjność tego terenu - potwierdzających profesjonalny, zarobkowy charakter działań,
  • przedmiotowe działki nie służyły działalności gospodarczej Wnioskodawcy, nie były również przedmiotem najmu/dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze;
  • Wnioskodawca poza zamiarem zbycia działek powstałych z podziału działki A dokonał tylko odpłatnego zbycia działek w dniu (…) Gminie wydzielonych nie z własnej woli, pod poszerzenie drogi gminnej (…)
  • Wnioskodawca jest zainteresowany powiększeniem posiadanego gospodarstwa rolnego, natomiast przedmiotowe grunty zbywa ponieważ są najniższej klasy i dlatego działalność rolnicza na nich prowadzona często generowała straty;
  • Wnioskodawca nie zamierza zbywać innych nieruchomości;
  • powodem sprzedaży jest zamiar pozyskania środków finansowych ze sprzedaży działek powstałych z podziału działki A na zakup sprzętu do prowadzonego gospodarstwa rolnego i poprawę warunków zamieszkania Wnioskodawcy w związku z powiększeniem się rodziny.


– należy stwierdzić, iż sprzedaż działek wydzielonych z działki A mieści się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Z treści wniosku nie wynika bowiem, iż sprzedaż działek nastąpi w ramach działalności gospodarczej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły. Brak jest zatem podstaw, aby podejmowane przez Wnioskodawcę czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem kwalifikować, jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. W tych okolicznościach zamiar podziału działki A na (…) działki, dla których Wnioskodawca wystąpił o warunki zabudowy, a które mają zostać w przyszłości sprzedane, w sytuacji gdy Wnioskodawca nie poczyni innych działań dotyczących zwiększenia ich wartości poza dokonanym podziałem i uzyskaniem warunków zabudowy, nie stanowi okoliczności przesądzającej o zorganizowanym i celowym działaniu charaktertyzującym, m.in. prowadzenie działalności gospodarczej.


W konsekwencji, skutki podatkowe planowanego odpłatnego zbycia działek należy rozpatrywać w kontekście przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

W odniesieniu do kwestii opodatkowania przychodów ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, wskazać natomiast należy, że w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia. Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje bowiem generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, jeżeli nie jest dokonywane w wykonywaniu działalności gospodarczej i następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy. Zatem, powstanie przychodu podatkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości uzależnione jest od daty ich nabycia.

Jak z powyższego wynika, zamierzona sprzedaż działek wydzielonych z działki A nabytej w (…)r., nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ terminu, o którym mowa w tym przepisie i tym samym nie będzie skutkować obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego.


Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Podkreślić należy, że rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy.


Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego opisanego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.).


Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj