Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-38/13-5/MM
z 26 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2013r. (data wpływu 14 stycznia 2013r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 lutego 2013r. (data wpływu 22 lutego 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie posługiwania się na fakturach sprzedażowych i zakupowych skróconą nazwą Spółki wskazaną w aktualizacji dokumentów rejestracyjnych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur zawierających skróconą nazwę Spółki (pyt. 1-3) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 14 stycznia 2013r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie posługiwania się na fakturach sprzedażowych i zakupowych skróconą nazwą Spółki wskazaną w aktualizacji dokumentów rejestracyjnych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur zawierających skróconą nazwę Spółki.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


X. Limited (dalej: X., lub Spółka) jest spółką brytyjską zarejestrowaną na VAT w Polsce. W dniu 18 września 2012 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym został zarejestrowany oddział przedsiębiorcy zagranicznego pod nazwą X. Limited (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) Oddział w Polsce. W zgłoszeniu rejestracyjnym złożonym do właściwego urzędu skarbowego dnia 11 października 2012 r. wskazano następującą nazwę spółki: X. Limited (w NIP-2 i VAT-R) oraz X. Limited (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) Oddział w Polsce (w NIP-2/A), bez wskazywania innej nazwy skróconej. Dokumenty rejestracyjne zgłoszone do Krajowego Rejestru Sądowego także nie zawierały nazwy skróconej Spółki.

Z uwagi na fakt, iż w stosunku do swoich kontrahentów (w tym na fakturach sprzedażowych i zakupowych) Spółka chciałaby używać nazwy skróconej: „H. Ltd (Sp. z o.o.) Oddział w Polsce”, aktualizacja zgłoszenia rejestrującego (NIP-2. NIP-2/A i VAT-R) wraz ze wskazaniem nazwy skróconej zostanie złożona do Urzędu Skarbowego.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że w dniu 7 stycznia 2013 r. został złożony wniosek o rejestrację / zgłoszenie dodatkowej, skróconej firmy Oddziału w następującej formie: „H. Ltd (Sp. z o.o.) Oddział w Polsce”. W dniu 15 stycznia 2013r. zostało wydane postanowienie Sądu Rejonowego o złożeniu do akt rejestrowych KRS X. Limited (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) Oddział w Polsce uchwały Zarządu X. Limited o dodaniu skróconej firmy Oddziału Spółki. Zgodnie z uzasadnieniem ww. postanowienia, w myśl ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, skrócona firma Oddziału Spółki nie podlega ujawnieniu w rejestrze.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy Oddział wystawiając faktury VAT dokumentujące sprzedaż może posługiwać się skróconą nazwą Spółki: „H. Ltd (Sp. z o.o.) Oddział w Polsce”, która będzie wskazana w aktualizacji dokumentów rejestracyjnych: VAT-R, VAT-RUE, NIP-2 i NIP-2/A niezależnie od tego czy nazwa skrócona Spółki zostanie również zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym?
  2. Czy Oddział podając dane do faktur VAT wystawianych mu jako nabywcy towarów i usług, może posługiwać się skróconą nazwą Spółki: „H. Ltd (Sp. z o.o.) Oddział w Polsce”, która będzie wskazana w aktualizacji dokumentów rejestracyjnych: VAT-R, VAT-RUE, NIP-2 i NIP-2/A, niezależnie od tego czy nazwa skrócona Spółki zostanie również zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym?
  3. Czy Oddział Spółki, niezależnie od tego czy nazwa skrócona Spółki zostanie zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach zakupowych, na których użyto skróconej nazwy Spółki?

Zdaniem Wnioskodawcy:


  1. Oddział wystawiając faktury VAT dokumentujące sprzedaż może posługiwać się skróconą nazwą Spółki: „H. Ltd (Sp. z o.o.) Oddział w Polsce”, która będzie wskazana w aktualizacji dokumentów rejestracyjnych: VAT-R. NIP-2 i NIP-2/A, niezależnie od tego czy nazwa skrócona Spółki zostanie również zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.
  2. Oddział podając dane do faktur VAT wystawianych mu jako nabywcy towarów i usług, może posługiwać się skróconą nazwą Spółki: „H. Ltd (Sp. z o.o.) Oddział w Polsce”, która będzie wskazana w aktualizacji dokumentów rejestracyjnych: VAT-R, NIP-2 i NIP-2/A, niezależnie od tego czy nazwa skrócona Spółki zostanie również zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.
  3. Oddział przedsiębiorcy zagranicznego ma prawo do odliczenia podatku naliczonego uwidocznionego na fakturze VAT wystawionej przez jego kontrahentów, na której dla oznaczenia nabywcy towarów lub usług użyto nazwy skróconej Spółki, niezależnie od tego czy nazwa skrócona Spółki została uwidoczniona w rejestrze przedsiębiorcy zagranicznego, czy też w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:


Ad. 1-2


Kwestię funkcjonowania oddziału podmiotu zagranicznego w Polsce regulują przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.).


Oddział został zdefiniowany, w art. 5 pkt 4 tej ustawy, jako wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Zgodnie z art. 86 ww. ustawy, oddział może prowadzić działalność wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego. W świetle powołanych unormowań podmiot zagraniczny, prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podmiot — przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja tego oddziału jest jednoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego.

Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada on możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, zaś prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego.

Potwierdza to również regulacja zawarta w art. 88 zdanie pierwsze ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którą przedsiębiorca zagraniczny może rozpocząć działalność w ramach oddziału po uzyskaniu wpisu oddziału do rejestru przedsiębiorców.

Zatem podmiotem prowadzącym działalność w Polsce pozostaje, pomimo utworzenia i funkcjonowania oddziału w Polsce, przedsiębiorca zagraniczny.

Z art. 90 pkt 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wynika, iż przedsiębiorca zagraniczny, który utworzył oddział, jest obowiązany używać do oznaczenia oddziału oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej przedsiębiorcy oraz dodaniem wyrazów „oddział w Polsce”.

Z kolei art. 206 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) stanowi, że pisma i zamówienia handlowe składane przez spółkę w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych spółki powinny zawierać m.in. firmę spółki, jej siedzibę i adres.

Ponadto, zgodnie z art. 38 pkt 14 lit. a i b ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186 ze zm.), zwanej dalej ustawą o KRS, w dziale 1 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się następujące dane — w przypadku oddziałów przedsiębiorców zagranicznych działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: oznaczenie przedsiębiorcy zagranicznego wraz z określeniem jego formy organizacyjno —prawnej oraz siedzibę i adres przedsiębiorcy zagranicznego.

Na podstawie delegacji ustawowej, wynikającej z art. 19 ust. 6 ustawy o KRS, Minister Sprawiedliwości określił w rozporządzeniu z dnia 21 grudnia 2000 r. w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania (Dz. U. Nr 118, poz. 1247 ze zm.), w § 1 pkt 10 wzór urzędowy formularza wniosku o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców — oddziału przedsiębiorcy zagranicznego, głównego oddziału zagranicznego zakładu ubezpieczeń, oznaczony symbolem KRS-W10, stanowiący załącznik nr 10 do rozporządzenia. W formularzu tym podmiot nie podaje, dla celów wpisu do rejestru, nazwy skróconej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o NIP”, podatnicy obowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego; zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Natomiast w myśl art. 5 ust. 3 ustawy o NIP, zgłoszenie identyfikacyjne podatników nie będących osobami fizycznymi zawiera w szczególności pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, a ponadto w przypadku zakładów (oddziałów) osób prawnych oraz innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych będących podatnikami - NIP oraz inne dane dotyczące jednostki macierzystej.

Na mocy art. 5 ust. 5 ustawy o NIP, minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia, określił wzory formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych i formularzy zgłoszeń aktualizacyjnych.

Zgodnie § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych i zgłoszeń aktualizacyjnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 298, poz. 1765 ze zm.), określa się wzory formularzy zgłoszenia identyfikacyjnego i zgłoszenia aktualizacyjnego osoby prawnej, będącej podatnikiem lub płatnikiem (NIP-2), stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia. W poz. B1 pkt 8 i 10 ww. formularza podatnik winien podać, odpowiednio, nazwę pełną oraz nazwę skróconą Spółki.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy nazwa skrócona oddziału podmiotu zagranicznego została wykazana w zgłoszeniu identyfikacyjnym i jest znana organowi podatkowemu, to posługiwanie się zarówno nazwą pełną jak i nazwą skróconą firmy przy wystawianiu faktur jest prawidłowe.

Na gruncie prawa podatkowego ogólne regulacje dotyczące danych, jakie muszą zawierać faktury VAT określone są w art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360 ze zm.). Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. la, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy.

Za nazwę możemy uznać zarówno nazwę pełną jak i skróconą gdyż inne przepisy podatkowe (np. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług, rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych i zgłoszeń aktualizacyjnych oraz ustawa z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników) posługują się obydwoma terminami. Zatem wynika z tego, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży może zawierać nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 55, poz. 539 ze zm.) w § 1 określa wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia (VAT-R). W części B1 tego zgłoszenia — Dane identyfikacyjne, w poz. 11 należy podać nazwę pełną natomiast w poz. 12 nazwę skróconą podatnika.

Dane dotyczące podatnika, znajdujące się na wystawianych na (przez) niego fakturach VAT, m.in. pełna lub skrócona nazwa firmy, będą znane organom podatkowym, bo będą zgodne z danymi podanymi w aktualizacyjnym zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R.

Reasumując, w oparciu o przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy nazwa skrócona została wykazana w zgłoszeniu rejestracyjnym dla celów podatku VAT oraz ewidencji podatkowej i jest znana organowi podatkowemu, to posługiwanie się zarówno nazwą pełną jak i nazwą skróconą firmy na fakturach wystawianych na rzecz i przez Spółkę jest prawidłowe niezależnie od tego, czy nazwa skrócona została wskazana w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Ministerstwo Finansów wydało następujące interpretacje potwierdzającą prawo do stosowania na fakturach VAT skróconej nazwy Spółki: ILPP2/443-731/08-2/JK oraz ILPP2/443-1134/08-2/GZ.


Ad. 3


W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, faktury VAT są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Faktura pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku VAT, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury.

W myśl przepisu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia podatku naliczonego warunkowane jest otrzymaniem faktury przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Elementy prawidłowo skonstruowanej faktury określone zostały w art. 106 ust. 1 ustawy VAT oraz w § 5 ust. 1 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jak Wnioskodawca wykazał w punkcie dotyczącym pytania nr 1, analiza postanowień tych przepisów pozwala na stwierdzenie, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży może zawierać nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy, bez zawierania nazwy pełnej.

Zamieszczenie na otrzymywanych od kontrahentów fakturach skrótu w firmie nie powoduje, że faktura przestaje być dokumentem stanowiącym podstawę odliczenia podatku na niej naliczonego, ponieważ identyfikacja poprzez nr NIP, a także dane adresowe jest prawidłowa i bezsporna.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca w art. 88 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług określił przypadki, w których faktury i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

Sprzedaż udokumentowana fakturą, na której widnieje nazwa skrócona Spółki nie została wymieniona jako podstawa do odmowy obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

Z powyższych przyczyn H. stoi na stanowisku, że Oddziałowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego uwidocznionego na fakturach VAT wystawionych przez jego kontrahentów, na których dla oznaczenia nabywcy towarów lub usług użyto nazwy skróconej.

Ministerstwo Finansów wydało następującą interpretację potwierdzającą prawo do odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych zawierających skróconą nazwę Spółki: ILPP2/443-1134/08-3/GZ.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Nadmienić należy, że w dniu 27 września 2012r. został ogłoszony tekst jednolity ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników – Dz. U. z 2012r., poz. 1314 ze zm.)


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj