Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-2.4011.327.2020.2.SR
z 24 czerwca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 10 marca 2020 r. (data wpływu 12 marca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 marca 2020 r. (data wpływu 18 marca 2020 r.) oraz pismem z dnia 8 czerwca 2020 r. (data wpływu 10 czerwca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2020 r. wpłynął do Organu podatkowego wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Natomiast w dniu 18 marca 2020 r. wpłynęło uzupełnienie ww. wniosku.

Wniosek wraz z uzupełnieniem nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 26 maja 2020 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.327.2020.1.SR, wezwano Zainteresowaną będącą stroną postępowania na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłane zostało w dniu 26 maja 2020 r. (skutecznie doręczone w dniu 3 czerwca 2020 r.), zaś w dniu 10 czerwca 2020 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynęło uzupełnienie wniosku.

We wniosku i jego uzupełnieniu złożonym przez:

  • Zainteresowaną będącą stroną postępowania: Panią U.S.,
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Pana S.S.,

przedstawiono następujący stan faktyczny:

Na mocy wydanego w dniu 21 listopada 2001 r. przez Sąd Rejonowy w … postanowienia o nabyciu spadku Zainteresowana nabyła po swojej matce J.N. udział w wysokości 1/2 w nieruchomości stanowiącej działkę nr A, objętą księgą wieczystą nr …. . J.N nabyła na własność działkę nr A w wyniku darowizny ok. 1920 r. Zainteresowani z uwagi na upływ czasu nie są w stanie ustalić bardziej dokładnej daty. Działka ta w całym okresie posiadania stanowiła majątek osobisty J.N. Następnie w wyniku umowy darowizny sporządzonej w dniu 26 kwietnia 2002 r. Zainteresowani (małżonkowie) nabyli od ojca Zainteresowanej na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej pozostały wynoszący 1/2 udział w ww. nieruchomości. W konsekwencji Zainteresowani stali się jedynymi właścicielami przedmiotowej nieruchomości.

W okresie od nabycia w spadku i otrzymania w drodze darowizny działki nr A, działka ta była zabudowana:

  • murowanym domem mieszkalnym, jednopiętrowym z poddaszem, oddanym do użytku w 1950 r., mieszczącym na parterze i piętrze po dwa pokoje z kuchnią, łazienką i przedpokojem, otynkowanym, podpiwniczonym w połowie, krytym drewnianym dachem i papą,
  • murowanym garażem wybudowanym w latach 70-tych,
  • przybudowanym do domu mieszkalnego w latach 60-tych murowanym chlewem oraz
  • wolnostojącą stodołą.

Stan tych zabudowań do chwili obecnej nie uległ zmianie.

W październiku 2018 r. Zainteresowani postanowili dokonać sprzedaży posiadanej działki z wyjątkiem jej części zabudowanej i ogrodzonej. W tym celu zawarli z … Spółka z o.o. z siedzibą w … umowę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami-sprzedaż, na mocy której zlecili dokonanie czynności zmierzających do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości. Spółce nie udało się jednak doprowadzić do sfinalizowania zakładanej transakcji z uwagi na brak możliwości znalezienia nabywcy nieruchomości. Zaistniały stan rzeczy spowodowany był zbyt dużą powierzchnią przeznaczonej do sprzedaży działki. Dlatego też Zainteresowani dokonali podziału przeznaczonej do sprzedaży części działki przez wydzielenie z niej dziesięciu działek budowlanych oraz jednej działki pod drogę dojazdową, zapewniającej dostęp wydzielonych działek do drogi publicznej. Działka nr A uległa podziałowi na podstawie decyzji nr … Burmistrza Gminy i Miasta … z dnia 18 września 2019 r.

W wyniku podziału działki nr A powstały: działka nr B o powierzchni 0,1903 ha, działka nr C o powierzchni 0,0968 ha, działka nr D o powierzchni 0,1211 ha, działka nr E o powierzchni 0,0863 ha, działka nr F o powierzchni 0,0883 ha, działka nr G o powierzchni 0,0858 ha, działka nr H o powierzchni 0,0914 ha, działka nr I o powierzchni 0,1385 ha, działka nr J o powierzchni 0,0924 ha, działka nr K o powierzchni 0,0923 ha, działka nr L o powierzchni 0,0975 ha i działka nr M o powierzchni 0,0972 ha.

Na działce nr B posadowione są wyżej wymienione zabudowania nieprzeznaczone do sprzedaży, działka nr I została wydzielona pod drogę. Wskazane działki, poza działką nr B, przeznaczone są do sprzedaży. Działka nr B została w ewidencji gruntów i budynków sklasyfikowana jako grunty rolne zabudowane (symbol klasyfikacji Br-R) o klasie IVa i V, natomiast wszystkie pozostałe powstałe po podziale działki grunty  jako grunty orne (symbol klasyfikacji R) o klasie IVa i V. Wszystkie działki położone są na obszarze E3MN, co według planu zagospodarowania przestrzennego Gminy … oznacza tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, Zainteresowana w wyniku spadku nabyła na własność udział w wysokości 50% w nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę nr A. Drugą część udziału w wyniku spadku nabył ojciec Zainteresowanej. Następnie udział ten został przez ojca przekazany w wyniku darowizny Zainteresowanym. Małżonkowie udział ten nabyli na zasadzie własności majątkowej małżeńskiej. W konsekwencji 50% własności rozpatrywanej nieruchomości stanowi majątek odrębny Zainteresowanej, a 50% majątek Zainteresowanych posiadany jako współwłasność majątkowa małżeńska. W związku z podziałem działki nr A w stosunku do każdej z powstałych w wyniku podziału działek nie uległy zmianie dotychczasowe stosunki własnościowe.

W 2019 r. rozpoczęła się sprzedaż powstałych w wyniku wydzielenia działek budowlanych wraz ze stosownym udziałem w działce wydzielonej pod drogę dojazdową. Spośród powstałych po podziale działek w dniu 7 listopada 2019 r. sprzedana została działka nr F, w dniu 8 listopada 2019 r. działki nr D i nr E oraz w dniu 9 stycznia 2020 r. działki nr J i nr K. Ponadto, w dniu 18 maja 2020 r. podpisana została umowa przedwstępna na sprzedaż działki nr H. Wraz ze sprzedażą każdej działki sprzedawany jest odpowiedni udział w wydzielonej pod drogę działce nr I.

W rozpatrywanym okresie, tj. od listopada 2001 r., Zainteresowani nie prowadzili działalności gospodarczej w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W okresie tym, poza opisanymi powyżej przypadkami, żaden z małżonków nie był również stroną jakiejkolwiek umowy cywilnoprawnej, której przedmiotem byłaby inna niż przedmiotowa nieruchomość.

W początkowym okresie, od momentu nabycia nieruchomości w wyniku darowizny i spadku, na działce nr A były prowadzone uprawy rolne na potrzeby własne. Z uwagi na wiek, w późniejszym okresie Zainteresowani zrezygnowali z prowadzenia upraw rolnych, a na przedmiotowej działce została zaprowadzona łąka. Stan ten nie uległ zmianie do dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Przedmiotowa działka, a także powstałe w wyniku jej podziału działki, w żadnym czasie nie były przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

Zainteresowani nie podejmowali działań, które na celu miałyby uatrakcyjnienie działki nr A, a także powstałych w wyniku jej podziału działek. W szczególności nie zostały podjęte żadne działania dotyczące zmiany planu zagospodarowania przestrzennego czy dokonania uzbrojenia terenu. Wskazać należy, że w związku z nieznalezieniem nabywcy dla działki nr A przez wyspecjalizowane biuro pośrednictwa nieruchomości, dokonany został jedynie podział wskazanej działki na mniejszych dziesięć działek budowlanych, jedną działkę pod drogę dojazdową oraz jedną obejmującą nieplanowane do sprzedaży zabudowania. Działania te jednak ze względu na uwarunkowania rynkowe były niezbędne, aby sprzedaż nieruchomości okazała się w ogóle możliwa, gdyż dla nieruchomości obejmującej całą powierzchnię gruntów przeznaczonych do sprzedaży, wydzielonych później pod dziesięć działek budowlanych i jedną wydzieloną pod drogę, nie udało się znaleźć nabywcy.

Zainteresowani zawarli związek małżeński w dniu … 1970 r. Pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa i nigdy nie były zawierane żadne umowy regulujące stosunki majątkowe małżeńskie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy przychody uzyskane przez Zainteresowanych ze sprzedaży powstałych w wyniku wydzielenia działek budowlanych, a także ze sprzedaży udziałów w działce wydzielonej pod drogę dojazdową, powinny zostać, po pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodów, opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Zainteresowanych, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło wybudowanie lub nabycie.

Ponadto, w myśl art. 10 ust. 5 ww. ustawy w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku nieruchomości, wskazany okres pięcioletni liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości przez spadkodawcę.

Jednocześnie w świetle art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest również pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie zaś z art. 5a pkt 6 ww. ustawy, działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Biorąc zatem pod uwagę przytoczone wyżej regulacje prawne zważyć należy, że zbycie przez Zainteresowanych powstałych w wyniku podziału działek budowlanych oraz udziałów w działce przeznaczonej pod drogę dojazdową, niewątpliwie nie ma miejsca przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie czy to w drodze spadku, czy też w drodze darowizny. W konsekwencji uzyskane ze sprzedaży przychody nie zaliczają się do podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie, uwzględniając treść art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdzić należy, że podjęte przez Zainteresowanych czynności nie kwalifikują się do działalności gospodarczej. W szczególności nie mają charakteru zorganizowanego i ciągłego. Świadczy o tym już choćby sam fakt, że od daty nabycia nieruchomości do czasu podjęcia działań zmierzających do jej sprzedaży minęło ponad 16 lat. Przedmiotowa nieruchomość nie została nabyta w drodze zakupu celem jej podziału i dalszej sprzedaży, a jedynie częściowo odziedziczona, a częściowo otrzymana w wyniku darowizny. Celem darowizny nie było też umożliwienie podjęcia kolejnych czynności zmierzających do uzyskania jakichkolwiek przychodów. Dodatkowo, Zainteresowani poza sprzedażą rozpatrywanej nieruchomości, nie prowadzą i nie planują żadnych innych transakcji związanych z obrotem nieruchomości. Dlatego też nie może budzić wątpliwości, że przychody uzyskane ze sprzedaży nie zaliczają się również do podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego skonkludować zatem wypada, że uzyskane przez Zainteresowanych przychody ze sprzedaży powstałych w wyniku wydzielenia działek budowlanych, a także ze sprzedaży udziałów w działce wydzielonej pod drogę dojazdową, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9 ust. 1a ww. ustawy, jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 25e, art. 29-30cb, art. 30da-30f oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

‒ jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego, odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Odrębnym źródłem przychodu, określonym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej ‒ oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

‒ prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:

  • zarobkowym celu działalności,
  • wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
  • prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Zainteresowanych do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości, o których mowa we wniosku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Zainteresowana nabyła w spadku po swojej matce udział w wysokości 1/2 w nieruchomości stanowiącej działkę nr A. Matka Zainteresowanej nabyła na własność ww. działkę w drodze darowizny ok. 1920 r. W dniu 26 kwietnia 2002 r. w drodze darowizny Zainteresowani (małżonkowie) nabyli od ojca Zainteresowanej na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej pozostały wynoszący 1/2 udział w ww. nieruchomości. W konsekwencji Zainteresowani stali się jedynymi właścicielami przedmiotowej nieruchomości. W okresie od nabycia w drodze spadku i darowizny działki nr A, działka ta była zabudowana murowanym domem mieszkalnym, murowanym garażem, murowanym chlewem oraz wolnostojącą stodołą.

W październiku 2018 r. Zainteresowani postanowili dokonać sprzedaży posiadanej działki z wyjątkiem jej części zabudowanej i ogrodzonej. W tym celu Zainteresowani zawarli ze Spółką umowę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami-sprzedaż, na mocy której zlecili dokonanie czynności zmierzających do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości. Spółce nie udało się jednak doprowadzić do sfinalizowania zakładanej transakcji z uwagi na brak możliwości znalezienia nabywcy nieruchomości. Zaistniały stan rzeczy spowodowany był zbyt dużą powierzchnią przeznaczonej do sprzedaży działki. Dlatego też Zainteresowani dokonali podziału przeznaczonej do sprzedaży części działki przez wydzielenie z niej dziesięciu działek budowlanych oraz jednej działki pod drogę dojazdową, zapewniającej dostęp wydzielonych działek do drogi publicznej. Działka nr A uległa podziałowi na podstawie decyzji z dnia 18 września 2019 r. W związku z podziałem działki nr A w stosunku do każdej z powstałych w wyniku podziału działek nie uległy zmianie dotychczasowe stosunki własnościowe. W wyniku podziału działki nr A, powstały działki nr: B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L i M. Na działce nr B posadowione są wyżej wymienione zabudowania, działka nr I została wydzielona pod drogę. Wskazane działki, poza działką nr B, przeznaczone są do sprzedaży.

Zainteresowani nie podejmowali działań, które na celu miałyby uatrakcyjnienie działki nr A, a także powstałych w wyniku jej podziału działek. W szczególności nie zostały podjęte żadne działania dotyczące zmiany planu zagospodarowania przestrzennego czy dokonania uzbrojenia terenu

W 2019 r. rozpoczęła się sprzedaż powstałych w wyniku wydzielenia działek budowlanych wraz ze stosownym udziałem w działce wydzielonej pod drogę dojazdową. Spośród powstałych po podziale działek w dniu 7 listopada 2019 r. sprzedana została działka nr F, w dniu 8 listopada 2019 r. działki nr D i nr E oraz w dniu 9 stycznia 2020 r. działki nr J i nr K. Ponadto w dniu 18 maja 2020 r. podpisana została umowa przedwstępna na sprzedaż działki nr H. Wraz ze sprzedażą każdej działki sprzedawany jest odpowiedni udział w działce nr I wydzielonej pod drogę.

W okresie od listopada 2001 r. Zainteresowani nie prowadzili działalności gospodarczej w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W okresie tym, poza opisanymi powyżej przypadkami, żaden z małżonków nie był również stroną jakiejkolwiek umowy cywilnoprawnej, której przedmiotem byłaby inna nieruchomość. Przedmiotowa działka, a także powstałe w wyniku jej podziału działki, w żadnym czasie nie były przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

Zainteresowani zawarli związek małżeński w dniu 23 kwietnia 1970 r. Pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa i nigdy nie były zawierane żadne umowy regulujące stosunki majątkowe małżeńskie.

Okoliczności opisane we wniosku nie wskazują, że sprzedaż działek powstałych po podziale działki nr A, tj. sprzedaż w dniu 7 listopada 2019 r. działki nr F, w dniu 8 listopada 2019 r. działki nr D i nr E oraz w dniu 9 stycznia 2020 r. działki nr J i nr K  wraz odpowiednimi udziałami w wydzielonej pod drogę działce nr I, nastąpiła w ramach zorganizowanej i ciągłej działalności, która wyczerpywałaby znamiona działalności gospodarczej, określone w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, kwota uzyskana ze sprzedaży ww. działek nie będzie stanowiła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Skutki podatkowe tej czynności należy więc ocenić w kontekście przesłanek z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145, z późn. zm.), spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów tej ustawy.

W myśl art. 924 i 925 ustawy Kodeks cywilny, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1 ustawy Kodeks cywilny).

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Z kolei zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 158 Kodeksu cywilnego).

Stosownie do powołanego przepisu podstawową cechą umowy darowizny jest bezpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego kosztem jego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego (świadczenie musi wzbogacić obdarowanego) i zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne. Zawarcie umowy darowizny nieruchomości powoduje przejście jej własności na obdarowanego z chwilą zawarcia aktu notarialnego, w którym darczyńca daruje tę nieruchomość obdarowanemu, a obdarowany darowiznę przyjmuje.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że sprzedaż w dniu 7 listopada 2019 r. działki nr F, w dniu 8 listopada 2019 r. działki nr D i nr E oraz w dniu 9 stycznia 2020 r. działki nr J i nr K  wraz odpowiednimi udziałami w wydzielonej pod drogę działce nr I, w części dotyczącej udziału 1/2 części tych nieruchomości wydzielonych z nieruchomości nabytej przez Zainteresowaną w drodze spadku nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ sprzedaż udziału 1/2 przez Zainteresowaną w ww. działkach nastąpiła po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie działki nr A przez spadkodawczynię (matkę Zainteresowanej). Także dokonana przez Zainteresowanych sprzedaż udziału 1/2 w ww. działkach wydzielonych z nieruchomości, w której udział we współwłasności nabyli w 2002 r. w darowiźnie, nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na fakt, że sprzedaż ww. udziału w działkach przez Zainteresowanych nastąpiła po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału 1/2 w działce nr A w drodze darowizny od ojca Zainteresowanej.

Ponadto, wskazać należy, że podział działki nr A na mniejsze działki, nie będzie stanowił dla Zainteresowanych nowego nabycia nieruchomości. W świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, datę nabycia wydzielonych działek należy utożsamiać z datą nabycia prawa do tej nieruchomości przez Zainteresowanych.

Reasumując, sprzedaż w dniu 7 listopada 2019 r. działki nr F, w dniu 8 listopada 2019 r. działki nr D i nr E oraz w dniu 9 stycznia 2020 r. działki nr J i nr K  wraz odpowiednimi udziałami w wydzielonej pod drogę działce nr I, nie będzie miała związku z działalnością gospodarczą i nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej, zatem przychód ze sprzedaży ww. działek nie będzie stanowił źródła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i Zainteresowani nie będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu.

Równocześnie należy stwierdzić, że sprzedaż działek powstałych po podziale działki nr A nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznano za prawidłowe.

Jednocześnie Organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że stan faktyczny opisany we wniosku różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Zainteresowanych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 ustawy Ordynacja podatkowa) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj