Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/423-219/11-4/GG
z 8 grudnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB3/423-219/11-4/GG
Data
2011.12.08


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja środków trwałych


Słowa kluczowe
amortyzacja
inwestycje
środek trwały
zabudowa


Istota interpretacji
Czy poniesione nakłady na modernizację (tu: wykonanie trwałych zabudów wraz z montażem ) zwiększają wartość początkową środka trwałego (tu mieszkania), jeśli zostaną przeprowadzone przed oddaniem środka trwałego (tu: lokalu mieszkalnego) do użytkowania? (art.16g ust.1 pkt.1, ust.1 pkt 2 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).



Wniosek ORD-IN 383 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2011 r. (data wpływu 7 września 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 listopada 2011 r. (data wpływu 4 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do wartości początkowej środka trwałego (mieszkania) wydatków na jego modernizację, jeśli zostanie przeprowadzona przed oddaniem środka trwałego do użytkowania (pytanie nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  1. zaliczenia do wartości początkowej środka trwałego (mieszkania) wydatków na jego modernizację, jeśli zostanie przeprowadzona przed oddaniem środka trwałego do użytkowania .
  2. modernizacji środka trwałego, po oddaniu środka trwałego (mieszkania) do użytkowania,
  3. kontynuacji stawki amortyzacyjnej od zmodernizowanego środka trwałego.

Z uwagi na braki formalne wniosku Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), pismem z dnia 24 października 2011 r., nr IPTB3/423-219/11-2/GG, wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 4 listopada 2011 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej również Spółka) jest firmą, która jest w trakcie zakupu mieszkania o powierzchni 102 m2. Zakupu dokonuje na rynku wtórnym. Mieszkanie to zamierza wynajmować na cele mieszkaniowe.

Lokal, jako dotychczas użytkowany, Wnioskodawca chce wcześniej zmodernizować – przed oddaniem do użytkowania. W projekcie modernizacji ma montaż instalowanych na stałe zabudów wnękowych, jak również montaż zabudowy kuchennej indywidualnie zaprojektowanej i na stałe instalowanej pod konkretne wymiary. Zarówno zabudowy wnękowe, jak również zabudowa kuchenna będą o wartości powyżej 3.500,00 złotych netto każda. W zakupionym lokalu wcześniej wyżej wymienione zabudowy nie występowały i będą one tam instalowane po raz pierwszy.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, iż dla tego mieszkania ustanowiona jest księga wieczysta, przeniesienie prawa własności lokalu nastąpi na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego. Spółka będzie właścicielem tego lokalu. Mieszkanie to Spółka zamierza wynajmować na cele mieszkaniowe osobom fizycznym na podstawie umowy najmu, osiągając w ten sposób przychody z działalności gospodarczej. Lokal, jako dotychczas użytkowany, Spółka chce wcześniej zmodernizować – przed oddaniem do użytkowania.

W projekcie modernizacji Wnioskodawca ma wykonanie trwałych elementów wraz z montażem, instalowanych na stałe zabudów wnękowych, jak również wykonanie i montaż zabudowy kuchennej indywidualnie zaprojektowanej i na stałe instalowanej pod konkretne wymiary.

Po przeprowadzeniu modernizacji lokal zostanie oddany do użytkowania i zaliczony do składników majątku trwałego Spółki. Wnioskodawca rozważa również możliwość oddania do użytkowania lokalu mieszkalnego przed jego modernizacją, a dopiero po kilku miesiącach przeprowadzenie modernizacji, polegającej na wykonaniu i montażu wymienionej wcześniej trwalej zabudowy wraz z montażem.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy poniesione nakłady na modernizację (tu: wykonanie trwałych zabudów wraz z montażem ) zwiększają wartość początkową środka trwałego (tu mieszkania), jeśli zostaną przeprowadzone przed oddaniem środka trwałego (tu: lokalu mieszkalnego) do użytkowania... (art. 16g ust.1 pkt 1, ust.1 pkt 2 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
  2. Czy wykonanie wyżej wymienionych na trwałe umiejscowionych stałych zabudów wnękowych oraz zabudowy kuchennej Wnioskodawca może traktować jako modernizację środka trwałego (tu: lokalu mieszkalnego), jeśli zostanie ona przeprowadzona po oddaniu środka trwałego (tu: mieszkania) do użytkowania, z punktu widzenia art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
  3. Czy wyżej wymienione nakłady powinny być amortyzowane tą samą stawką jak środek trwały (tu: lokal mieszkalny)...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie 1. W zakresie pytania 2 i 3 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, wyżej wymienione nakłady stanowią unowocześnienie i trwałe ulepszenie istniejącego środka trwałego w postaci mieszkania i zwiększają jego wartość początkową. Jednocześnie podnoszą jego walory estetyczne i zwiększają funkcje użytkowe.

Zdaniem Wnioskodawcy wykonanie trwałych zabudów wnękowych i zabudowy kuchennej wraz z montażem wykonane przed oddaniem lokalu do użytkowania (niezależnie od kwoty) zwiększa jego wartość początkową (art. 16g ust.1 pkt 1, ust.1 pkt 2 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Na ustaloną wartość początkową lokalu będzie składać się cena nabycia powiększona o koszty związane z jego zakupem, naliczone do dnia przekazania lokalu do używania oraz koszty modernizacji mieszkania (trwałe zabudowy wraz montażem). Amortyzacja liczona będzie od ustalonej wartości początkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zatem, wydatek może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów o ile pozostaje w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami i prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika i nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy, jako wydatek niestanowiący kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 15 ust. 6 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych (…). Wydatki te w momencie ich poniesienia nie stanowią bezpośrednio kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza dokonać zakupu lokalu, który jako dotychczas użytkowany, chce wcześniej zmodernizować – przed oddaniem do użytkowania. W projekcie modernizacji ma montaż instalowanych na stałe zabudów wnękowych, jak również montaż zabudowy kuchennej indywidualnie zaprojektowanej i na stałe instalowanej pod konkretne wymiary. Zarówno zabudowy wnękowe jak również zabudowa kuchenna będą o wartości powyżej 3.500,00 złotych netto każda. W zakupionym lokalu wyżej wymienione zabudowy wcześniej nie występowały i będą one tam instalowane po raz pierwszy.

Wnioskodawca zamierza mieszkanie to wynajmować na cele mieszkaniowe osobom fizycznym na podstawie umowy najmu, osiągając w ten sposób przychody z działalności gospodarczej, będąc właścicielem tego lokalu. Po przeprowadzeniu modernizacji lokal zostanie oddany do użytkowania i zaliczony do składników majątku trwałego Wnioskodawcy.

Pojęcie środków trwałych, podlegających amortyzacji, zostało określone w art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z powyższym wymienione w pkt 1-3 środki trwałe będą podlegały amortyzacji po spełnieniu następujących warunków:

  1. zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,
  2. stanowią własność lub współwłasność podatnika,
  3. są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  4. przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok,
  5. są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu,
  6. nie są wymienione w katalogu środków trwałych wymienionych w art. 16c ustawy.

Stosownie do art. 16d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o którym mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4.

Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (…).

Z uwagi na fakt, iż zarówno własność lokalu jak i elementy jego wyposażenia zostaną nabyte przez Wnioskodawcę konieczne jest odniesienie się do treści art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przepis ten stanowi, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 - 14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia. Ustawodawca zdefiniował przy tym w art. 16g ust. 3 tej ustawy cenę nabycia jako kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Odnosząc powyższe do analizowanego przypadku, należy podkreślić, że na wartość początkową nabytego lokalu mieszkalnego składają się: kwota należna zbywcy, powiększona o inne koszty zakupu oraz wydatki związane z przygotowaniem tego środka trwałego do wykorzystywania w sposób wskazany przez Wnioskodawcę, poniesione do dnia przekazania tego lokalu do używania.

Reasumując, poniesione przez Wnioskodawcę wydatki, dotyczące wykonania trwałych elementów wraz z montażem w postaci zabudów wnękowych oraz zabudowy kuchennej wraz z montażem indywidualnie zaprojektowanej, w zakupionym lokalu przed oddaniem go do użytkowania będą zwiększały wartość początkową środka trwałego będącej podstawą do naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w XXXX,po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj