Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-876/12/MS
z 16 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z dnia 3 lipca 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 17 lipca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy otrzymane przez Spółkę środki pieniężne, stanowiące równowartość należnego podatku od towarów i usług, w związku z transakcją wniesienia aportu, stanowić będą przychód podatkowy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lipca 2012 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy otrzymane przez Spółkę środki pieniężne, stanowiące równowartość należnego podatku od towarów i usług, w związku z transakcją wniesienia aportu, stanowić będą przychód podatkowy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką akcyjną - polskim rezydentem podatkowym (dalej również: „Spółka”). Wnioskodawca planuje utworzenie spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: „SKA”), w której stanie się akcjonariuszem.

Wnioskodawca planuje wniesienie do SKA wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci nabytych lub wytworzonych we własnym zakresie znaków towarowych. W skład aportu mogą wchodzić również nabyte lub wytworzone we własnym zakresie patenty lub wzory użytkowe (dalej: „WNIP”). Przedmiot aportu nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wniesienie wkładu będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Spółka zobowiązana będzie do wystawienia faktury VAT z tego tytułu.

Zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: „KSH”) wartość WNIP zostanie podana w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego SKA (dalej: „Uchwała”) i będzie równa wartości rynkowej WNIP wynikającej z wyceny dokonanej przez podmiot specjalizujący się w wycenach WNIP.

Jednocześnie, zostanie zawarta umowa przenosząca własność WNIP (dalej: „Umowa aportowa”), zgodnie z którą SKA zobowiąże się do zwrotu równowartości kwoty podatku VAT na rzecz Spółki. W wykonaniu tej umowy Spółka otrzyma od SKA równowartość VAT należnego po stronie Spółki z tytułu omawianej transakcji, wynikającego z odpowiedniej faktury VAT wystawionej przez Spółkę na rzecz SKA.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy równowartość podatku VAT należnego, zapłacona Spółce przez SKA w związku z transakcją wniesienia aportu do SKA, wynikająca z faktury VAT wystawionej na rzecz SKA, będzie stanowiła przychód podatkowy dla Spółki?

Zdaniem Wnioskodawcy, kwota należnego podatku VAT z tytułu transakcji wniesienia aportu do SKA, przekazana Spółce przez SKA - zgodnie z wystawioną na rzecz SKA fakturą - nie będzie stanowić przychodu podatkowego dla Spółki.

W opinii Wnioskodawcy, aport WNIP do SKA stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Wartość aportu powinna zatem zostać wykazana na fakturze wystawionej przez Spółkę wraz ze wskazaniem kwoty VAT od tej transakcji. W związku z tym, wartość podatku VAT wykazanego na fakturze, będzie stanowić dla Spółki podatek VAT należny, zaś dla SKA - podatek VAT naliczony.

Przekazanie Spółce przez SKA kwoty podatku VAT w wysokości wynikającej z faktury VAT, stanowi de facto podatek VAT należny - wykazany na odpowiedniej fakturze dokumentującej transakcję. Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) do przychodów nie zalicza się „należnego podatku od towarów i usług”.

Przyjęcie innego stanowiska w zakresie rozliczeń podatku VAT w takiej sytuacji, naruszałoby zasadę neutralności podatku VAT, wyrażoną w Dyrektywie Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE seria L Nr 347/1 ze zm.). Zasada neutralności podatku VAT oznacza bowiem m.in., że otrzymanie bądź zapłacenie podatku VAT jest neutralne z punktu widzenia podatków dochodowych, to znaczy nie stanowi ani przychodu ani kosztu uzyskania przychodów. Innymi słowy, w opinii Wnioskodawcy, otrzymanie przez Spółkę od SKA podatku należnego VAT związanego z aportem WNIP nie będzie stanowić przychodu dla Spółki. Podobnie odprowadzenie tego podatku do urzędu skarbowego nie będzie stanowić dla Spółki kosztu podatkowego, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 Ustawy CIT.

Warto przy tym podkreślić, iż neutralność podatku VAT nie jest kwestionowana w praktyce podatkowej w innych sytuacjach. Przykładowo, przy sprzedaży towaru, przychodem podlegającym opodatkowaniu po stronie zbywcy będzie cena netto sprzedanej rzeczy. Nie ma więc podstaw, by przy transakcji wniesienia aportu, traktować odmiennie VAT należny. Płatność dokonana przez SKA będzie dotyczyć świadczenia wyłączonego z katalogu przychodów podatkowych na mocy art. 12 ust. 4 pkt 9 Ustawy CIT. Ponadto, zgodnie z powszechnie akceptowanym poglądem w praktyce podatkowej, przychodem może być tylko przysporzenie majątkowe o charakterze definitywnym. Kwota należnego podatku VAT, przekazanego przez SKA nie będzie natomiast stanowić dla Spółki definitywnego przysporzenia majątkowego, gdyż Spółka będzie zobowiązana przekazać tę kwotę na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Tym samym, kwota należnego podatku VAT nie może stanowić przychodu dla Spółki.

Stanowisko wyrażone przez Spółkę znajduje potwierdzenie w wydanych dotychczas przez Ministra Finansów indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego, m.in. w: interpretacji indywidualnej z 19 grudnia 2012 r., sygn. IBPBI/2/423-1185/1l/AK, wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, czy interpretacji indywidualnej z 26 lipca 2010 r., sygn. IBPBI/2/423-956/10/AK, również wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Reasumując, w opinii Spółki, kwota podatku VAT należnego przekazana Spółce przez SKA w związku z transakcją wniesienia aportu WNIP, nie spowoduje powstania po stronie Spółki przychodu w rozumieniu Ustawy CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j.t. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj