Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-619/11/MM
z 16 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-619/11/MM
Data
2011.09.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
impreza integracyjna
kwiaty
poczęstunki
pracodawca
pracownik
przychody ze stosunku pracy
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenie nieodpłatne
upominki
zaliczka na podatek
zwolnienia przedmiotowe
źródła przychodu


Istota interpretacji
Opodatkowanie uczestnictwa w sympozjum dla pracowników i zaproszonych gości.



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2011 r. (data wpływu 26 maja 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 lipca 2011 r. (wpływ do tut. organu dnia 2 sierpnia 2011 r.) oraz pismem z dnia 6 września 2011 r. (wpływ do tut. organu dnia 9 września 2011 r.). o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu z tytułu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu z tytułu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, wobec tego pismem z dnia 21 lipca 2011 r., znak ITPB3/423-258/11-2/AW, ITPB2/415-619/11-2/MM, ITPP1/443-731/11-2/AP oraz pismem z dnia 26 sierpnia 2011 r. znak ITPB3/423-258/11-3/AW, ITPB2/415-619/11-3/MM wezwano Spółkę do jego uzupełnienia. Ww. wniosek został uzupełniony pismami z dnia: 29 lipca 2011 r. (wpływ do tut. organu dnia 2 sierpnia 2011 r.) oraz z dnia 6 września 2011 r. (wpływ do tut. organu dnia 9 września 2011 r.).


W przedmiotowym wniosku oraz w jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W roku 2012 Spółka będzie obchodziła jubileusz 20-lecia działalności. W związku z tym zamierza zorganizować uroczyste sympozjum połączone z wręczaniem drobnych upominków, nagród rzeczowych pracownikom Spółki oraz zaproszonym gościom o wartości około 150 zł. Wieczorem natomiast planowany jest bal dla pracowników wraz z osobami towarzyszącymi oraz zaproszonych gości spoza Spółki wraz z osobami towarzyszącymi.

Z okazji jubileuszu Spółka planuje przygotowanie filmu i prezentacji multimedialnej na płytach DVD na temat osiągnięć Spółki na przestrzeni 20-lecia działalności w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Płyty z filmem będą rozdane uczestnikom sympozjum oraz pozostałym pracownikom bądź byłym pracownikom, którzy nie wezmą udziału w tych uroczystościach. Wszystkie wydatki związane z jubileuszem będą zaliczone do kosztów pośrednich działalności eksploatacyjnej Spółki – nie będą pokrywane z innych źródeł a więc funduszu socjalnego bądź z podziału zysku.


Spółka przewiduje, że w ramach kosztów związanych z organizacją jubileuszu zostaną poniesione wydatki dotyczące:


  1. wynajmu sali na sympozjum, oficjalne spotkanie z zaproszonymi gośćmi oraz pracownikami,
  2. wystroju sali w postaci kwiatów,
  3. kwiatów dla gości i wyróżnionych pracowników,
  4. drobnego poczęstunku w trakcie spotkania (np. kawa, herbata, słodycze),
  5. honorarium prelegentów,
  6. przewóz uczestników na miejsce spotkania i z powrotem,
  7. upominków dla zaproszonych gości i pracowników o wartości ok. 150 zł (książki, albumy, materiały reklamowe z logo Spółki),
  8. balu dla pracowników i gości zaproszonych wraz z osobami towarzyszącymi (np. konsumpcja, napoje bezalkoholowe i alkohol),
  9. występu zespołu artystycznego,
  10. przygotowania filmu i prezentacji multimedialnych na płytach DVD.


Przekazane upominki, nagrody rzeczowe, filmy nie stanowią prezentów o małej wartości, w rozumieniu art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, na co wskazuje wartość tych prezentów. Wszystkie materiały przekazane w związku z jubileuszem pracownikom i gościom będą miały charakter promocyjny i reklamowy Spółki, natomiast uczestnictwo w balu będzie miało charakter świadczenia nieodpłatnego i nieekwiwalentnego w ramach integracji załogi oraz społeczności lokalnej i branżowej (zaproszonych gości).

Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów (upominków, nagród rzeczowych, filmu, DVD, kwiatów), gdyż wydatki te będą poniesione w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością opodatkowaną.


Organizacja jubileuszu ma:


  1. charakter informacyjny na temat działalności Spółki,
  2. charakter integracyjny dla załogi i zaproszonych gości.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy koszty związane z organizacją jubileuszu można zaliczyć do kosztów „uzyskania dochodu” z wyjątkiem wydatków na alkohol serwowany podczas spotkania wieczornego...


  2. Czy w związku z udziałem pracowników, gości i osób im towarzyszących w spotkaniu integracyjnym powstanie u tych uczestników przychód opodatkowany z tytułu otrzymanego nieodpłatnego świadczenia, następstwem czego powstanie po stronie Spółki obowiązek:


    1. pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od świadczenia na rzecz pracownika i osoby towarzyszącej,
    2. wystawienia informacji z tytułu otrzymanego nieodpłatnego świadczenia na rzecz uczestniczących gości i osób im towarzyszących...


  3. Czy od przekazanych upominków, nagród rzeczowych, filmu na płytach DVD należy naliczyć i odprowadzić podatek VAT...


  4. Czy wartość przekazanych płyt DVD z filmem na cele edukacyjne do szkół, społeczeństwu miasta, urzędom należy zakwalifikować do:


    1. kosztów nie stanowiących „uzyskanie dochodu” w Spółce, z uwagi na to, że będą one miały charakter darowizny...
    2. kosztów stanowiących „uzyskanie dochodów” w Spółce z uwagi na to, że będą to koszty pośrednie dotyczące informacji i reklamy Spółki...


Niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Spółki w zakresie pytania drugiego. W pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy – w zakresie pytania drugiego – wydatki poniesione na ww. jubileusz nie będą nieodpłatnym świadczeniem na rzecz pracowników oraz zaproszonych gości podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy, wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.


Stosownie do art. 11 ust. 2a ustawy wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:


  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu,
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
  4. w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.


Katalog źródeł przychodu został określony w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu źródłami przychodu są m.in.:


  • stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta (pkt 1),
  • działalność wykonywana osobiście (pkt 2),
  • pozarolnicza działalność gospodarcza ( pkt 3),
  • inne źródła (pkt 9).


W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Tak szerokie zdefiniowanie pojęcia przychodu pracownika wskazuje, iż w każdym przypadku, w którym uzyska on realną korzyść, będzie to rodzić obowiązek zwiększenia jego przychodu, z wyjątkiem świadczeń określonych w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę do przychodów ze stosunku pracy (stosunku służbowego) zalicza się każde świadczenie, które pracownik otrzymał w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z pracodawcą. Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się więc zarówno otrzymane przez pracownika pieniądze, jak i wartość pieniężną świadczeń w naturze, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W sytuacji, gdy świadczeniem objęty jest również członek rodziny pracownika, to wówczas wartość tego świadczenia stanowić będzie także przychód ze stosunku pracy, jako świadczenie związane ze stosunkiem pracy pracownika z pracodawcą.

Stosownie do art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Jak wynika z powyższego przepisu katalog przychodów zaliczanych do tzw. przychodów z innych źródeł jest katalogiem otwartym. Tym samym do tego źródła należy zaliczyć wszystkie inne przychody, które nie mogą być zakwalifikowane do pozostałych kategorii źródeł, szczegółowo wymienionych w treści art. 10 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, iż w roku 2012 Spółka będzie obchodziła jubileusz 20-lecia działalności. W związku z tym zamierza zorganizować uroczyste sympozjum połączone z wręczaniem drobnych upominków, nagród rzeczowych pracownikom Spółki oraz zaproszonym gościom o wartości około 150 zł. Wieczorem natomiast planowany jest bal dla pracowników wraz z osobami towarzyszącymi oraz zaproszonych gości spoza Spółki wraz z osobami towarzyszącymi.

Z okazji jubileuszu Spółka planuje przygotowanie filmu i prezentacji multimedialnej na płytach DVD na temat osiągnięć Spółki na przestrzeni 20-lecia działalności w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Płyty z filmem będą rozdane uczestnikom sympozjum oraz pozostałym pracownikom bądź byłym pracownikom, którzy nie wezmą udziału w tych uroczystościach. Wszystkie wydatki związane z jubileuszem będą zaliczone do kosztów pośrednich działalności eksploatacyjnej Spółki – nie będą pokrywane z innych źródeł a więc funduszu socjalnego bądź z podziału zysku.


Spółka przewiduje, że w ramach kosztów związanych z organizacją jubileuszu zostaną poniesione wydatki dotyczące:


  1. wynajmu sali na sympozjum, oficjalne spotkanie z zaproszonymi gośćmi oraz pracownikami,
  2. wystroju sali w postaci kwiatów,
  3. kwiatów dla gości i wyróżnionych pracowników,
  4. drobnego poczęstunku w trakcie spotkania (np. kawa, herbata, słodycze),
  5. honorarium prelegentów,
  6. przewóz uczestników na miejsce spotkania i z powrotem,
  7. upominków dla zaproszonych gości i pracowników o wartości ok. 150 zł (książki, albumy, materiały reklamowe z logo Spółki),
  8. balu dla pracowników i gości zaproszonych wraz z osobami towarzyszącymi (np. konsumpcja, napoje bezalkoholowe i alkohol),
  9. występu zespołu artystycznego,
  10. przygotowania filmu i prezentacji multimedialnych na płytach DVD.


Przekazane upominki, nagrody rzeczowe, filmy nie stanowią prezentów o małej wartości, w rozumieniu art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, na co wskazuje wartość tych prezentów. Wszystkie materiały przekazane w związku z jubileuszem pracownikom i gościom będą miały charakter promocyjny i reklamowy Spółki, natomiast uczestnictwo w balu będzie miało charakter świadczenia nieodpłatnego i nieekwiwalentnego w ramach integracji załogi oraz społeczności lokalnej i branżowej (zaproszonych gości).


Organizacja jubileuszu ma:


  1. charakter informacyjny na temat działalności Spółki,
  2. charakter integracyjny dla załogi i zaproszonych gości.


Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają definicji pojęcia „nieodpłatnego świadczenia”. Dokonując zatem wykładni gramatycznej, za „nieodpłatne świadczenie” uznać należy świadczenia „nie wymagające opłaty, takie za które się nie płaci, bezpłatne” (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, Warszawa 2003 r.). Zatem należy przyjąć, że nieodpłatnym świadczeniem jest takie zdarzenie, którego skutkiem (następstwem) jest nieodpłatne przysporzenie majątku jednej osobie, kosztem majątku innej osoby, innego podmiotu.

Dla celów podatkowych przyjmuje się – co znajduje potwierdzenie w orzecznictwie – że pojęcie nieodpłatnego świadczenia ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje ono bowiem wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku danej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że uczestnictwo w sympozjum i balu, które zostaną zorganizowane przez Wnioskodawcę będzie stanowiło nieodpłatne świadczenie dla osób w nich uczestniczących.

Łączna wartość kosztów poniesionych przez Wnioskodawcę przypadająca na osobę uczestniczącą w tym spotkaniu stanowić będzie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Nieistotne jest przy tym, co i ile dana osoba skonsumuje i z jakich atrakcji podczas tego spotkania okolicznościowego (imprezy) skorzysta, gdyż koszty zakupu poszczególnych postawionych do dyspozycji świadczeń ponoszone będą niezależnie od tego czy uprawnione osoby skorzystają z nich w pełnym zakresie, czy też nie. Istotnym dla celów podatkowych jest to, że świadczenia związane z tą imprezą okolicznościową zostaną postawione jej uczestnikom do ich dyspozycji.

Zaznaczyć natomiast należy, iż w przypadku przewozu uczestników na miejsce spotkania i z powrotem nieodpłatnym świadczeniem nie jest faktyczne skorzystanie z usług przewozowych lecz sam fakt zapewnienia ww. osobom tych świadczeń.

Dla pracowników Wnioskodawcy, jak również członków ich rodzin uczestniczących w sympozjum oraz balu będzie to zatem przychód ze stosunku pracy, zaś dla pozostałych osób – przychód z innych źródeł, w sytuacji gdy nie będzie podlegał zaliczeniu do jakiegokolwiek innego źródła przychodu określonego w katalogu zawartym w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych np. działalności wykonywanej osobiście lub pozarolniczej działalności gospodarczej.

Mając na względzie powołane przepisy prawa w tak opisanym zdarzeniu przyszłym należy stwierdzić, iż – wbrew twierdzeniom Wnioskodawcy – udział ww. osób w sympozjum i balu przez Niego zorganizowanym, jak również wartość świadczeń w naturze w postaci upominków, nagród rzeczowych, płyt DVD spowoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Przychód podatkowy nie powstanie jedynie w sytuacji wręczenia bukietu kwiatów albowiem tego rodzaju czynność nie ma charakteru przekazania towaru o konkretnej wartości użytkowej. Dlatego też nie można przyjąć, iż jest to przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się natomiast do kwestii opodatkowania upominków rozdawanych uczestnikom sympozjum (pracownikom i zaproszonym gościom), w postaci książek, albumów, materiałów reklamowych z logo Spółki oraz płyt DVD rozdawanych uczestnikom sympozjum, pozostałym pracownikom i byłym pracownikom, którzy nie wezmą udziału w tych uroczystościach, wyjaśnić należy, że w sytuacji gdy – jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego - upominki te będą miały charakter promocyjny i reklamowy, a zatem do przychodu uzyskanego z tytułu ich otrzymania przez osoby niebędące pracownikami oraz osoby nie pozostające z Wnioskodawcą w stosunku cywilnoprawnym może mieć zastosowanie zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z powołanym przepisem, wolna od podatku dochodowego jest wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą – jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł; zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym.

Zatem jeżeli nieodpłatne świadczenie w postaci książki, albumu, materiału reklamowego z logo firmy, filmu i prezentacji multimedialnej na płytach DVD będzie nosiło znamiona reklamy lub promocji, wówczas równowartość tych świadczeń otrzymanych przez osoby inne niż pracownicy oraz osoby pozostające ze Spółką w stosunku cywilnoprawnym objęta będzie przedmiotowym zwolnieniem.

Natomiast równowartość upominku, który otrzymał pracownik Wnioskodawcy lub osoba pozostająca z Wnioskodawcą w stosunku cywilnoprawnym - będzie stanowiła przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, z tytułu świadczeń przedstawionych we wniosku uzyskanych przez pracownika lub członów jego rodziny, u pracownika powstanie przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wnioskodawca - jako płatnik - będzie zobowiązany obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy według zasad przewidzianych przepisami art. 31, 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C będzie ciążył na Wnioskodawcy w sytuacji, gdy przedmiotowe świadczenie dla uczestnika spotkania nie będącego pracownikiem Wnioskodawcy będą stanowiły przychody z innych źródeł w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie bowiem do przepisu art. 42a ww. ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10 – 562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj