Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1038/11-2/AMN
z 22 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-1038/11-2/AMN
Data
2011.11.22


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
dochód
podatnik
przekształcanie
przychód
składnik majątkowy
spółka osobowa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
środki pieniężne


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu otrzymania środków pieniężnych lub innych składników majątkowych w toku likwidacji spółki osobowej.



Wniosek ORD-IN 380 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2011 r. (data wpływu 22 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu otrzymania środków pieniężnych lub innych składników majątkowych w toku likwidacji spółki osobowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu otrzymania środków pieniężnych lub innych składników majątkowych w toku likwidacji spółki osobowej, w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu spłaty kwoty głównej pożyczki, z której tytułu wierzytelność przeszła na Wnioskodawcę w wyniku likwidacji spółki osobowej oraz w zakresie sposobu ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku odpłatnego zbycia lub umorzenia papierów wartościowych, udziałów (akcji) w spółkach posiadających osobowość prawną, czy certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych otrzymanych przez Wnioskodawcę w toku likwidowanej spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Zainteresowany rozważa przystąpienie do spółki osobowej (jawnej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej). Pod uwagę brana jest również moż1iwość, że Wnioskodawca przystąpi do spółki z o. o., która zostanie później przekształcona w spółkę osobową.

Po przystąpieniu Wnioskodawcy do spółki osobowej (lub spółki z o.o., która zostanie później przekształcona w spółkę osobową), spółka rozpocznie prowadzenie działalności inwestycyjnej i finansowej. Działalność spółki będzie obejmować m.in. pozostałą działalność finansową usługową, gdzie indziej niesklasyfikowaną, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych - PKD 64.99.

W toku tej działalności spółka osobowa, której wspólnikiem będzie Wnioskodawca (lub jej poprzedniczka prawna: spółka z o.o.) może nabywać za gotówkę papiery wartościowe, certyfikaty inwestycyjne w funduszach kapitałowych (o których mowa art. 5a pkt 14 ustawy o PIT) oraz udziały (akcje) w spółkach posiadających osobowość prawną, w celu ich akumulacji lub późniejszej odsprzedaży (umorzenia). Spółka osobowa (lub jej poprzedniczka prawna: spółka z o.o.) w ramach swojej działalności gospodarczej może również udzielać pożyczek.

W przypadku zrealizowania celów gospodarczych spółki osobowej lub braku porozumienia wspólników co do dalszego kierunku działalności inwestycyjnej, spółka może zostać zlikwidowana.

W toku likwidacji spółki osobowej Wnioskodawca otrzyma przypadającą na Niego zgodnie z umową spółki część środków pieniężnych oraz innych składników majątkowych pozostających w spółce osobowej na dzień jej likwidacji. W skład niepieniężnych składników majątkowych mogą wchodzić nabyte za gotówkę przez spółkę osobową (lub jej poprzedniczkę prawną: spółkę z o.o.) papiery wartościowe, certyfikaty inwestycyjne w funduszach kapitałowych (o których mowa art. 5a pkt 14 ustawy o PIT), udziały (akcje) w spółkach posiadających osobowość prawną oraz wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych przez spółkę osobową (lub jej poprzedniczkę prawną spółkę z o.o.).

Wnioskodawca rozważa późniejsze zbycie niepieniężnych składników majątkowych otrzymanych w wyniku likwidacji spółki osobowej oraz otrzymanie zwrotu pożyczek z tytułu, których wierzytelności przejdą na Niego w toku likwidacji spółki osobowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu otrzymania środków pieniężnych lub innych składników majątkowych w toku likwidacji spółki osobowej.

Czy w razie otrzymania środków pieniężnych lub innych składników majątkowych, w szczególności papierów wartościowych, certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych (o których mowa art. 5a pkt 14 ustawy o PIT), udziałów (akcji) w innych spółkach posiadających osobowość prawną, wierzytelności z tytułu pożyczek, w toku likwidacji spółki osobowej w ramach zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku, Wnioskodawca osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT, środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawcę w toku likwidacji spółki osobowej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ze względu na art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o PIT, również w odniesieniu do przekazania innych składników majątku likwidowanej spółki osobowej (w szczególności papierów wartościowych, certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych (o których mowa art. 5a pkt 14 ustawy o PIT), udziałów (akcji) w spółkach posiadających osobowość prawną, czy wierzytelności z tytułu pożyczek) u Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Według Zainteresowanego dopiero późniejsze zbycie lub umorzenie tych niepieniężnych składników majątkowych otrzymanych w toku likwidacji spółki osobowej spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych w imieniu Ministra Finansów m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 czerwca 2011 r. sygn. ILPB1/415-278/11-6/IM oraz interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 czerwca 2011 r. sygn. ILPB1/415-343/11-3/IM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie tut. Organ wskazuje, że przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawca powołał przepis art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mając jednak na uwadze merytoryczną treść przedmiotowego wniosku Organ przyjął, iż Wnioskodawca miał na uwadze przepis art. 14 ust. 3 pkt 12 ww. ustawy.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Jak podaje przepis art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody z udziału w spółce osobowej opodatkowuje się osobno u każdej osoby w stosunku do jej udziałów. Udział wspólnika w zysku odpowiada wartości majątku wspólnego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, przy uwzględnieniu proporcji, w jakiej wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Co do zasady należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

Stosowanie do treści art. 14 ust. 2 pkt 17 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku:

  1. pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,
  2. otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osoba prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.


W myśl art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

Przyjęcie tej zasady jest podyktowane faktem, że podatnikiem podatku dochodowego z udziału w zyskach spółki niebędącej osobą prawną jest wspólnik tej spółki. Zyski osiągane przez tę spółkę, w czasie jej trwania, są na bieżąco uwzględniane u wspólników, jako przychody i koszty z udziału w niej.

A zatem, stosownie do treści art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymanie środków pieniężnych, w związku z likwidacją spółki osobowej, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Stosowanie natomiast do treści art. 14 ust. 3 pkt 12 ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku:

  1. pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,
  2. otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki

   - jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

W przypadku gdy w wyniku likwidacji spółki osobowej, Wnioskodawca otrzyma określone składniki majątku, w momencie ich otrzymania, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód z działalności gospodarczej. Przychód ten, powstanie dopiero w momencie, ewentualnego odpłatnego zbycia lub umorzenia otrzymanych w wyniku likwidacji spółki składników majątku z zastrzeżeniem warunków, o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, mając na uwadze przedstawione informacje oraz powołane przepisy prawa, w razie otrzymania środków pieniężnych w toku likwidacji spółki osobowej (powstałej z przekształcenia Sp. z o.o.) w ramach zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku Wnioskodawca nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli natomiast Wnioskodawca w toku likwidacji spółki osobowej otrzyma inne składniki majątku - w szczególności papiery wartościowe, certyfikaty inwestycyjne w funduszach kapitałowych (o których mowa art. 5a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), udziały (akcje) w innych spółkach posiadających osobowość prawną, wierzytelności z tytułu pożyczek - nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na dzień otrzymania, natomiast w momencie, ewentualnego odpłatnego zbycia lub umorzenia otrzymanych w wyniku likwidacji spółki składników majątku osiągnie przychód z zastrzeżeniem warunków, o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Rozstrzygnięcie przedstawionych we wniosku pytań dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • opodatkowania przychodów z tytułu spłaty kwoty głównej pożyczki, z której tytułu wierzytelność przeszła na Wnioskodawcę w wyniku likwidacji spółki osobowej, zawarto w interpretacji indywidualnej z dnia 22 listopada 2011 r., nr ILPB1/415-1038/11-3/AMN,
  • sposobu ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku odpłatnego zbycia lub umorzenia papierów wartościowych, udziałów (akcji) w spółkach posiadających osobowość prawną, czy certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych otrzymanych przez Wnioskodawcę w toku likwidowanej spółki osobowej, zawarto w interpretacji indywidualnej z dnia 22 listopada 2011 r., nr ILPB1/415-1038/11-4/AMN.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj