Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-19/13-2/MM
z 14 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2013r. (data wpływu 8 stycznia 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla usługi polegającej na sprzedaży udziałów w spółce kapitałowej– jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 stycznia 2013r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla usługi polegającej na sprzedaży udziałów w spółce kapitałowej.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. sprzedaży udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również pośrednictwa w sprzedaży udziałów w tych spółkach. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy usługi kompleksowego tworzenia nowych podmiotów prawa handlowego w celu ich odsprzedaży. Sprzedaż udziałów w spółkach następuje po dokonaniu wpisu spółki do KRS oraz uzyskaniu przez spółkę numerów NIP i REGON. Sprzedawany podmiot jest przygotowany do niezwłocznego podjęcia działalności gospodarczej. Przedmiotowe czynności są czynnościami związanymi z podstawową - nastawioną na zysk - działalnością Wnioskodawcy. Wnioskodawca z tytułu dokonywanych transakcji otrzymuje od nabywcy prowizję. Uzyskane wynagrodzenie stanowi prowizję handlową, nie jest natomiast w żadnym wypadku wynagrodzeniem za przechowywanie tych udziałów i zarządzanie nimi.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz uzyskana w związku z tą sprzedażą prowizja handlowa korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?


Stanowisko Wnioskodawcy:


Stosownie do przepisów ustawy o VAT, jak i przepisów wykonawczych do tej ustawy ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku dla niektórych czynności. I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie. Zwolnieniu podlegają także usługi, w tym także pośrednictwo, których przedmiotem są udziały w spółkach - zwolnienie na podstawie § 13 ust. 1 pkt 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. z późniejszymi zmianami w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, z wyłączeniem sytuacji określonej w par. 13 ust. 11 rozporządzenia.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne, nieniające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza - mocą ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Nie budzi wątpliwości, że dokonując zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz uzyskując w związku z tym zbyciem wynagrodzenie w postaci prowizji, Wnioskodawca wykonuje te czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, występuje więc w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zbycie przedsiębiorstwa będącego majątkiem spółki z o.o. nie musi prowadzić do utraty bytu prawnego spółki, jeżeli umowa sprzedaży przedsiębiorstwa nie przewiduje jednocześnie zbycia udziałów. Jednakże Wnioskodawca stoi na stanowisku, że sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest pojęciem tożsamym ze zbyciem przedsiębiorstwa, a w konsekwencji w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy kompleksowa usługa sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również pośrednictwo w sprzedaży udziałów korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie ww. § 13 ust. 1 pkt 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. z późniejszymi zmianami w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z ww. przepisem zwolnienie z opodatkowania dotyczy usług, których przedmiotem są udziały w spółkach, w tym także usługi pośrednictwa, z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi.


Na podstawie § 13 ust. 11 rozporządzenia zwolnienie o którym mowa w § 13 ust. 1 pkt 27 nie ma zastosowania do usług, których przedmiotem są udziały odzwierciedlające:

  • tytuł prawny do towarów;
  • tytuł własności nieruchomości;
  • prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości;
  • udziały i inne tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.


W ocenie Wnioskodawcy § 13 ust. 1 pkt 27 jest kluczowy dla rozstrzygnięcia przedmiotowego wniosku i pozwala potwierdzić stanowisko Wnioskodawcy, przy czym wyłączenie wynikające z § 13 ust. 11 nie ma w przedmiotowym stanie faktycznym zastosowania.

Krajowe przepisy podatkowe w zakresie podatku VAT stanowią implementację przepisów wspólnotowych do krajowego systemu prawnego. Na gruncie Dyrektywy 2006/11/WE Rady UE z dnia 28 listopada 2008 roku zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji, których przedmiotem ą udziały w spółkach zostało określone w art. 135 ust. 1 lit f. Treść krajowych przepisów jest odzwierciedleniem Dyrektywy.

Dodatkowo wskazać należy, że zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 27, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 27 (par. 13 ust. 12 rozporządzenia).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w ust. 2 art. 15 ustawy o VAT – działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z powyższego wynika, iż ma ona charakter podmiotowy, odnosi się bowiem do podmiotów prowadzących tę działalność. Zatem, nie każda czynność dokonana przez podmiot będący podatnikiem, będzie podlegać opodatkowaniu. Status bycia podatnikiem podatku od towarów i usług nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności danego podmiotu. A więc, w sytuacji, gdy w zakres prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi to czynność samej sprzedaży udziałów bądź akcji nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym, nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. sprzedaży udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również pośrednictwa w sprzedaży udziałów w tych spółkach. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy usługi kompleksowego tworzenia nowych podmiotów prawa handlowego w celu ich odsprzedaży. Sprzedaż udziałów w spółkach następuje po dokonaniu wpisu spółki do KRS oraz uzyskaniu przez spółkę numerów NIP i REGON. Sprzedawany podmiot jest przygotowany do niezwłocznego podjęcia działalności gospodarczej. Przedmiotowe czynności są czynnościami związanymi z podstawową - nastawioną na zysk - działalnością Wnioskodawcy. Wnioskodawca z tytułu dokonywanych transakcji otrzymuje od nabywcy prowizję. Uzyskane wynagrodzenie stanowi prowizję handlową, nie jest natomiast w żadnym wypadku wynagrodzeniem za przechowywanie tych udziałów i zarządzanie nimi.

Z powyższego opisu sprawy wynika, iż czynności polegające na sprzedaży udziałów w spółkach z o.o. zalicza się do zawodowej płaszczyzny Wnioskodawcy. Tym samym prowadzone przez Wnioskodawcę działania w tym zakresie wpisują się w definicję prowadzenia działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, a opisana we wniosku sprzedaż udziałów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stawka podatku – zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT – wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku – stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy o VAT – wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie natomiast z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23 %.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622 i Nr 131, poz. 763), z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie.


Natomiast zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., nr 73, poz. 392 ze zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem”, zwalnia się od podatku usługi, w tym także usługi pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w:

  1. spółkach,
  2. innych niż spółki podmiotach, jeżeli mają one osobowość prawną
    - z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi.


Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 27, nie ma zastosowania do usług, których przedmiotem są udziały odzwierciedlające:

  1. tytuł prawny do towarów;
  2. tytuł własności nieruchomości;
  3. prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości;
  4. udziały i inne tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części (§ 13 ust. 11 rozporządzenia).


Zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 27, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 27 (§ 13 ust. 12 rozporządzenia).

Biorąc pod uwagę ww. przepisy rozporządzenia oraz fakt, iż sprzedaż przedmiotowych udziałów nie dotyczy usług ich przechowywania i zarządzania nimi, a także, co wskazuje sam Wnioskodawca, w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania § 13 ust. 11 rozporządzenia, sprzedaż tychże udziałów oraz uzyskana w związku z tą sprzedażą prowizja handlowa korzystać będzie ze zwolnienia, o którym mowa w ww. § 13 ust. 1 pkt 27 rozporządzenia.


W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj